Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτές Προτάσεις  (Αναγνώστηκε 8898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ενισχυτές Προτάσεις
« στις: 28/09/11, 18:59 »
Θέλω να επιτύχω σε λάιβ έναν αρκετά γεμάτο ήχο (βλ. Metallica) με ένα επίσης αρκετά γεμάτο lead (βλ. Kamelot).
Για κεφαλή και ηχείο δεν θα μπορέσω να δώσω πάνω από 1000 - 1200ευρώ.
Δεν με ενδιαφέρει το ηχείο να είναι το καλύτερο, μιας και σε συναυλίες θα κουβαλάω μόνο την κεφαλή.
Περιμένω προτάσεις απ' τους γνώστες.
 
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ψάχνω ένα αποτέλεσμα ηχητικό, σαν το INSANE της LINE 6, το οποίο με την κατάλληλη κιθάρα γίνεται ΕΠΙΚΟ! Ευχαριστώ.!!!
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #1 στις: 29/09/11, 15:26 »
Γειά σου Ντένια,
Βλέπω δεν έχεις πολλές προτάσεις, πιστεύω η αιτία είναι γιατί το budget σου φαίνεται λίγο εκτός μέτρου για ένα κορίτσι 18 ετών..

Πες το πρότυπα, πες το προκατάληψη, πες το οικονομική κρίση, δεν ξέρω, αλλά προσωπικά κάτι μου λέει να σου προτείνουμε κάτι πιο ενδιάμεσο, πριν περάσεις από έναν modelling ενισχυτή των 200€ όπως ο Line 6 SPIDER 3 σε ένα επαγγελματικό σύστημα των 1200€.

Είδα και τα ενδιαφέροντα βιντεάκια στο κανάλι σου στο ΥΤ και παίζεις μια χαρά.. αλλά πολλά λεφτά τα 1200€ για ένα μονοκόματο βήμα. Και πάλι λέω μία άποψη, όλα γίνονται, εάν έχεις μόνο αυτό σαν στόχο σου, μαζί σου, το συζητάμε παρέα με όλους τους φίλους εδώ..

Χαιρετώ, και καλώς μας ήρθες στο kithara!.
 :shake
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #2 στις: 29/09/11, 16:17 »
Στα ίδια πλαίσια θα πω ότι για τα πράγματα που παίζεις, έστω και με τα μισά χρήματα καλύπτεσαι. Ο peaney 6505 πχ φαίνεται πολύ καλή επιλογη!
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Άκουσε τον, και νομίζω ότι θα ενθουσιαστείς, ειδικά σε σχέση με το line6

YΓ Πράγματι παίζεις πολύ καλά και μπράβο! Και λόγω ηλικίας αλλά και φύλου (όχι ότι οι γυναίκες δε μπορούν να παίξουν καλά, αλλά συνήθως δεν το επιδιώκουν). Καλως μας ήρθες!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #3 στις: 29/09/11, 20:54 »
Πες το πρότυπα, πες το προκατάληψη, πες το οικονομική κρίση, δεν ξέρω, αλλά προσωπικά κάτι μου λέει να σου προτείνουμε κάτι πιο ενδιάμεσο, πριν περάσεις από έναν modelling ενισχυτή των 200€ όπως ο Line 6 SPIDER 3 σε ένα επαγγελματικό σύστημα των 1200€.


Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί να δώσεις πάνω από 1000 Ευρώ. Και εφόσον ψάχνεις για κεφαλή, εγώ θα σού πρότεινα τον Orange Thunder 30, ο οποίος νομίζω ότι έχει ήχο κοντά σε αυτό που ψάχνεις (ίσως όχι ακριβώς) και με την κλιμακούμενη ισχύ μπορεί να αποδώσει καλά τόσο στο σπίτι, όσο και σε live.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #4 στις: 29/09/11, 23:20 »
Πες το πρότυπα, πες το προκατάληψη, πες το οικονομική κρίση, δεν ξέρω, αλλά προσωπικά κάτι μου λέει να σου προτείνουμε κάτι πιο ενδιάμεσο, πριν περάσεις από έναν modelling ενισχυτή των 200€ όπως ο Line 6 SPIDER 3 σε ένα επαγγελματικό σύστημα των 1200€.


Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί να δώσεις πάνω από 1000 Ευρώ. Και εφόσον ψάχνεις για κεφαλή, εγώ θα σού πρότεινα τον Orange Thunder 30, ο οποίος νομίζω ότι έχει ήχο κοντά σε αυτό που ψάχνεις (ίσως όχι ακριβώς) και με την κλιμακούμενη ισχύ μπορεί να αποδώσει καλά τόσο στο σπίτι, όσο και σε live.

Θα διαφωνισω.Προτεινεις ενα αγγλικου τυπου ενισχυτη οταν ζηταει καθαρα αμερικανικο ηχο!Οχι οτι ο ΤΗ 30 δεν ειναι καλος η δεν εχει αρκετο Gain,απλα fuzzarei λιγο και μαλλον δεν θα της αρεσει!
Εγω θα σου προτεινω μιας και σου αρεσει το  INSANE της LINE 6 που ειναι φτιαγμενο βασει του SLO να τσεκαρεις τους JET CITY και μια καλη καμπινα που ειναι το ποιο βασικο(για εμενα) πχ Orange, ENGL!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #5 στις: 30/09/11, 10:03 »
 Καλως ηρθες DeniaHD!!!
Εγω θα σου προτεινα (διστακτικα λογω βαρους...) να δεις / ακουσεις τους Bugera (333, 6260 212) τους οποιους εχει σε προσφορα ο Θωμας αυτη την περιοδο και με τους οποιους μπορεις να πλησιασεις τους ηχους που θες. Παντως αν αποφασισεις να κινηθεις σε πιο ακριβα μοντελα (στις τιμες που ανεφερες οτι ψαχνεις), μην παραλειψεις να ακουσεις τον Koch studiotone 20w (combo ή head) – μην σε προβληματισουν τα watts, θα σε βγαλει παντου (σε μεγαλους χωρους θα εχεις λογικα μικροφωνο/PA/monitor). Ο Koch και ελαφρυς (σχετικα... 15kg ο combo) ειναι και πιο «συμμαζεμενος» και με πολυ καλο ηχο/ους. Σε κατι ενδιαμεσο (απο θεμα τιμης), ο Peavey 6505+ που αναφερθηκε ειναι πολυ αξιολογος επισης.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #6 στις: 30/09/11, 10:12 »
Θα διαφωνισω.Προτεινεις ενα αγγλικου τυπου ενισχυτη οταν ζηταει καθαρα αμερικανικο ηχο!Οχι οτι ο ΤΗ 30 δεν ειναι καλος η δεν εχει αρκετο Gain,απλα fuzzarei λιγο και μαλλον δεν θα της αρεσει!

Εγω θα σου προτεινω μιας και σου αρεσει το  INSANE της LINE 6 που ειναι φτιαγμενο βασει του SLO να τσεκαρεις τους JET CITY και μια καλη καμπινα που ειναι το ποιο βασικο(για εμενα) πχ Orange, ENGL!


Mάλλον κάπου κάναμε λάθος και οι δύο. Κοιτώντας ξανά τα αρχεία μου, βλέπω ότι το Ιnsane είναι βασισμένο στον Mesa Boogie Dual Rectifier, πράγμα που επιβεβαιώνεται και από το manual των Spider. Επομένως η παραπάνω πρότασή μου είναι όντως λανθασμένη, καθώς άλλον ενισχυτή είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το μήνυμα. Oι Bugera που προτείνει ο Κosthrash μάλλον θα ήταν καλύτερη επιλογή, ειδικά ο 333.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/11, 10:21 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #7 στις: 30/09/11, 10:40 »
Θα διαφωνισω.Προτεινεις ενα αγγλικου τυπου ενισχυτη οταν ζηταει καθαρα αμερικανικο ηχο!Οχι οτι ο ΤΗ 30 δεν ειναι καλος η δεν εχει αρκετο Gain,απλα fuzzarei λιγο και μαλλον δεν θα της αρεσει!

Εγω θα σου προτεινω μιας και σου αρεσει το  INSANE της LINE 6 που ειναι φτιαγμενο βασει του SLO να τσεκαρεις τους JET CITY και μια καλη καμπινα που ειναι το ποιο βασικο(για εμενα) πχ Orange, ENGL!


Mάλλον κάπου κάναμε λάθος και οι δύο. Κοιτώντας ξανά τα αρχεία μου, βλέπω ότι το Ιnsane είναι βασισμένο στον Mesa Boogie Dual Rectifier, πράγμα που επιβεβαιώνεται και από το manual των Spider. Επομένως η παραπάνω πρότασή μου είναι όντως λανθασμένη, καθώς άλλον ενισχυτή είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το μήνυμα. Oι Bugera που προτείνει ο Κosthrash μάλλον θα ήταν καλύτερη επιλογή, ειδικά ο 333.


Ναι οντως τωρα κοιταω το manual του pod και λεει dual recto & soldano! ;D
O studiotone  μιας και ημουν κατοχος δεν τοσο για metal!
Συμφωνω με τους Bugera!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #8 στις: 30/09/11, 11:17 »
.. Oι Bugera που προτείνει ο Κosthrash μάλλον θα ήταν καλύτερη επιλογή, ειδικά ο 333.

..ο οποίος είναι No 1. στις πωλήσεις του Thomann στην συγκεκριμένη κατηγορία!..
Εξαιρετικά ευέλικτος και σίγουρη αγορά, και με 3 χρόνια πραγματική εγγύηση you can't go wrong..  :up

.. και μένουν και άλλα 900€ για καμπίνα..
 :yeah
..προς Θεού αστειεύομαι!.
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #9 στις: 30/09/11, 11:46 »
Μάλλον άσχετο με το θέμα που συζητάμε... αλλά δεν είναι λίγο περίεργο να διατίθεται ο combo στην ίδια ακριβώς τιμή με την κεφαλή...;

.. και μένουν και άλλα 900€ για καμπίνα..


Mε 900 Ευρώ παίρνεις αυτή την καμπίνα...

« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/11, 11:52 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #10 στις: 30/09/11, 11:50 »
Μπορει επισης να περιμενει τους Trirec & Magician που εχουν και Varipower!Νοεμβριο βγαινουν!
Εγω αν δεν ειχα καταληξει τελικα στο Axe fx(μα να μην πουλανε 1 standard στο ebay;;; τι γκαντεμια!) σε αυτους θα πηγαινα και τριτη λυση τον Tubemeister 18!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #11 στις: 30/09/11, 11:54 »
Μάλλον άσχετο με το θέμα που συζητάμε... αλλά δεν είναι λίγο περίεργο να διατίθεται ο combo στην ίδια ακριβώς τιμή με την κεφαλή...;

Προσφορα ειναι ο combo!
Εξαλου τα σκοτωνουν γιατι βγαινει η νεα σειρα Infinium!
Oops
Double post!!! Busted  >:D >:D >:D >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/11, 18:18 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #12 στις: 30/09/11, 16:21 »
Παντως Denia εαν τελικα επιλεξεις τον Bugera 333 combo ή head, σου περισσευουν λεφτα να παρεις KAI μια πεταλιερα/πολυεφε ( ;) ) σαν και αυτο:

http://www.dv247.com/guitars/digitech-rp500--49097



Το συνδεεις στο effects loop του ενισχυτη και εισαι comple! ;D (δεν θα τη χρειαστεις για "γκαζια" φυσικα, ο 333 εχει αρκετα, αλλα για τα υπολοιπα εφε που εχει πανω + τις ευκολιες)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #13 στις: 30/09/11, 21:25 »
Ειναι δύσκολο κάποιος να σου πει τι θα σου αρέσει περισσότερο,με τις σωστές ρυθμίσεις σαν συγκρότημα όλοι είναι ενισχυτές ακούγονται ογκώδεις(αν και κύριός τον όγκο τον δίνει το μπάσο)

Μην αγοράσεις καμιά κεφαλή γιατί θα το μετανιώσεις.Για αρχή απλά πάρε το συγκρότημα και πάτε να παίξετε σε όσα studio μπορείτε ώστε να δοκιμάσεις διαφορετικούς ενισχυτές σε πρόβες(που είναι τελείως διαφορετικό από το να τους ακούσεις απλα), φυσικά αυτό προϋποθέτει  να γνωρίζεις να χειρίζεσαι τον κάθε ενισχυτή που θα παίξεις(με έρευνα που θα πρέπει να κάνεις από πριν).

Αν διάζεσαι να πάρεις κάτι ,γιατί θα αρχίσετε live και θέλεις τον δικο σου ήχοι ή επειδη έτσι γουστάρεις πάρε μια πεταλιέρα τύπου line 6 hd300 που έχει απίστευτο ήχο για Metal(αυτήν έχω εγώ) και αφού  φτάσεις σε σημείο να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις  δεν θα χρειαστεί να μας ρωτήσεις ξανα....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/11, 21:27 από tomkarachris »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #14 στις: 30/09/11, 21:42 »
Θέλω να επιτύχω σε λάιβ έναν αρκετά γεμάτο ήχο (βλ. Metallica) με ένα επίσης αρκετά γεμάτο lead (βλ. Kamelot).


με bugera παντως δεν θα εχεις ηχο Metallica.
o 333 212 που ειχα ,ακομα και με τρεις κιθαρες ( Gibson - tele - Jackson )
που δοκιμαζα παντα μα παντα μου αφηνε την εντυπωση οτι ακουγα ενα κακο preset απο καποιο pod line 6.
αποψη μου.
εσενα μπορει να σου αρεσει δεν ξερω.

ομως

Για αρχή απλά πάρε το συγκρότημα και πάτε να παίξετε σε όσα studio μπορείτε ώστε να δοκιμάσεις διαφορετικούς ενισχυτές σε πρόβες(που είναι τελείως διαφορετικό από το να τους ακούσεις απλα), ..

αυτο που λεει ο  tomkarachris ειναι πολυ σωστο !

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #15 στις: 30/09/11, 22:49 »
με bugera παντως δεν θα εχεις ηχο Metallica.
o 333 212 που ειχα ,ακομα και με τρεις κιθαρες ( Gibson - tele - Jackson )
που δοκιμαζα παντα μα παντα μου αφηνε την εντυπωση οτι ακουγα ενα κακο preset απο καποιο pod line 6.


Παντως κατι τετοιο δεν ισχυει εδω




Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #16 στις: 01/10/11, 14:02 »
με bugera παντως δεν θα εχεις ηχο Metallica.
o 333 212 που ειχα ,ακομα και με τρεις κιθαρες ( Gibson - tele - Jackson )
που δοκιμαζα παντα μα παντα μου αφηνε την εντυπωση οτι ακουγα ενα κακο preset απο καποιο pod line 6.


Παντως κατι τετοιο δεν ισχυει εδω

http://www.youtube.com/watch?v=qc6OVyplJnU

http://www.youtube.com/watch?v=hbmGpZD-Veg

Ο τυπος στο 2ο βιντεο εχει και 1 βιντεο που παιζει το my curse απο killswitch engage!Εκει ο ηχος του ειναι εξωπραγματικος.Μολις το ειχα πρωτοδει ειχα μενει με το στομα ανοιχτο!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #17 στις: 01/10/11, 14:14 »
Οντως, ηχαρα...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #18 στις: 01/10/11, 17:08 »
Εγω εχω τον 6262 και τον εχω πεθανει στις μοντες και ακουγεται φανταστικα(μαζι με μια fat bottom 2x12 με eminence GB128)...
Ωστοσο δε θα σου το προτεινα αν θελεις εναν ευελικτο ενισχυτη...
Εμενα με βολευει γιατι παιζω κωριως στο LEAD καναλι και καθαριζει πολυ ωραια με το volume knob ωστοσο θα ηθελα ενα πιο ρυθμικο καναλι(σα του 333XL) αλλα το lead του 6262 δε το εχει...
Εχοντας ακουσει και τους 2 μονταρισμενους θα πω πως αν πας για τον "ηχο" πηγαινε 6262(οχι 6260 δεν ειναι της παρουσης να σου πω γιατι,ισως αν καταληξεις καπου εκει,ειναι μεγαλη κουβεντα)...
Αν θελεις ευελιξια-καναλια-effects loop που δε φερεται σα γυναικα στη κλιμακτηριο...(ουπς  ;D ;D ) πηγαινε για 333XL...

Για το bugera και ηχο μεταλικα δε το σχολιαζω καν...
Μαθετε να ρυθμιζετε τους ενισχυτες...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #19 στις: 01/10/11, 19:23 »

Για το bugera και ηχο μεταλικα δε το σχολιαζω καν...
Μαθετε να ρυθμιζετε τους ενισχυτες...


αφου σου κανει εσενα για ηχος ασε τους αλλους να ψαχνουν τις ρυθμισεις και ας μην ξερουν. ;)
στα δικα μου αφτια τουλαχιστον αυτος ειναι ηχος Metallica αν δεν κανω λαθος απο τα πολυ λιγα που ξερω.






Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #20 στις: 01/10/11, 19:56 »
Ενταξει, προφανως εχεις συνδιασει ηχο metallica με mesa boogie οποτε οτι και να σου πουμε δεν εχει νοημα...αλλα πες μου ειλικρινα...αυτος ο ηχος στο video αυτο -->
δεν σου κανει για ηχο metallica; Aν δε σου κανει, μαλλον θα πρεπει να αλλαξουμε τον τιτλο του βιντεο σε "Mesa Boogie + SM57 - Of Wolf and Man Cover" (σε πειραζω) ;D Στην τελικη νομιζω δωσαμε πολυ σημασια στον ηχο metallica μιας και η κοπελα δεν θελει ακριβως αυτο αλλα γενικοτερα βαρυ και γεματο ηχο ("έναν αρκετά γεμάτο ήχο (βλ. Metallica)") αν και θα πρεπει να ξερει πως αυτος ο ηχος που ακουει στα album των metallica θελει πολλα πραγματα, κολπα και τεχνικες για να βγει αυτο το αποτελεσμα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/11, 19:59 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #21 στις: 01/10/11, 21:27 »
Eγω θα προτεινα κατι σε ENGL, π.χ.
http://www.dv247.com/guitars/engl-fireball-e-625-guitar-amplifier-head--72257
και μια καμπινα σαν αυτη (αφου δεν εχεις και σκοπο να την κουβαλας)
http://www.dv247.com/guitars/laney-gs212ie-guitar-speaker-cabinet--65130

Σε πιο λιγα χρηματα μπορεις να δεις κατι τετοιο
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm
η σε πιο λιγα βατ
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm
και καμπινα
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_24s.htm

Αν εχεις συνηθισει να εχεις εφε στον ενισχυτη σου και τα χρησιμοποιεις πολυ, και δεν θελεις να παρεις πεταλακια η εξωτερικο πολυεφε, μπορεις να δεις και κατι τετοιο, αν θελεις παντα καλο λαμπατο σε κεφαλη
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_switchblade_head.htm
Υπαρχει βεβαια και ο κομπο
http://www.dv247.com/guitars/hughes-and-kettner-switchblade-50-guitar-amp-combo--36061
καθως και εκατονταδες αλλες λυσεις.
Απλα πρεπει να εισαι σιγουρη για το αν θα χρησιμοποιεις προς το παρων εφε η οχι, και αν αυτα θα ειναι ενσωματομενα, καθως και αν θελεις σιγουρα λαμπα η οχι, ποσα βατ θελεις (εγω για λαιβ θα ελεγα τουλαχιστον 30 αν θελεις και καθαρα) κτλ.

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #22 στις: 01/10/11, 22:27 »
Θες και αλλη φοβερη προταση;

http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm
http://www.thomann.de/gr/laney_irt212_ironheart.htm

και με 861 ευρω εισαι κομπλε ;)

Τσεκαρε -->
και


Θελεις κι αλλη; Oριστε --> http://www.thomann.de/gr/palmer_fat50_head.htm

και

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #23 στις: 02/10/11, 02:26 »
Και φυσικα υπαρχουν και οι Bogner Alchemist, Spider Valve κτλ
Γενικα αν αποφασισεις τι ακριβως θελεις μπορουμε να συγκεκριμενοοιησουμε, αλλιως υπαρχουν εκατονταδες λυσεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Προτάσεις
« Απάντηση #24 στις: 02/10/11, 02:52 »
Κωστα, σου αρεσει το drive του Alchemist; Eγω που τον ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια (τοτε που εψαχνα για κεφαλη και ειχα παρει την B-52 AT-100) δεν το βρηκα και τιποτε το σπουδαιο, δεν ειχε definition. Eπισης για τους μεγαλους jet city δεν ξερω αλλα ο μικρος μου φαινεται λιγο δυσκολο να μπορει να παιξει metal απ'οτι εχω ακουσει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/05, 16:29
από Σιδηρόπουλος
9 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 18:50
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
12308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 04:26
από Jezus
18 Απαντήσεις
7662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 21:17
από ScullShot
24 Απαντήσεις
8378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 16:36
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 23:20
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 14:12
από bassman(4 String Suicide!)
4 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:32
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 09:15
από Shockrates
5 Απαντήσεις
2897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/11, 11:39
από m@ster k@frer