Αποστολέας Θέμα: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;  (Αναγνώστηκε 16520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
η ερώτηση είναι ξεκάθαρη και φαίνεται στον τίτλο.
Πόσες ώρες (max-min) μπορούμε/πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
Μιλάω για αρχάριο μαθητή, χωρίς δάσκαλο.





I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #1 στις: 01/04/14, 22:32 »
Σαν αρχάριος είχα πέσει με τα μούτρα και δεν ξεκόλλαγα!
Βασικά όταν αρχίζει και κουράζεται το χέρι σταμάτα μην πάθεις και καμιά ζημιά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #2 στις: 01/04/14, 23:01 »
Δεν υπάρχει "πρέπει"...όσο περισσότερο μελετήσεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις...

Αλλά πρέπει να υπάρχει και διασκέδαση πέρα από υποχρέωση ε?
Αν "λιώσεις" χωρίς μέτρο στο τέλος μπορεί να το μισήσεις....

Και ΠΟΛΛΉ προσοχή σ'αυτό που έγραψε ο kathodios...όταν κουράζεσαι και πονάς, σταματάς!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #3 στις: 01/04/14, 23:07 »
Βασικά όταν αρχίζει και κουράζεται το χέρι σταμάτα μην πάθεις και καμιά ζημιά.

Βασικά καλύτερο είναι να σταματάς ΠΡΙΝ αρχίζει να κουράζεται το χέρι, όχι αφού έχει ήδη κουραστεί, ή ακόμα χειρότερα αφού έχει ήδη πονέσει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #4 στις: 02/04/14, 14:55 »
πόνο μεγάλο στα χέρια δεν μου έχει βγάλει ακόμα, ίσως επειδή είμαι γυμνασμένος γενικά (γυμναστήριο, βάρη κλπ) αλλά σίγουρα νιώθω το χέρι να γίνεται πιο σφριγηλό γιατί δυναμώνουν κάποιο πιο συγκεκριμένοι μυς.

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν κουράζονται οι μυς μετά δεν πιάνουν σωστά τα χέρια και αισθάνομαι και πνευματική κόπωση, δηλ. ξυπνάω πιο δύσκολα το πρωί. Επίσης όταν κουράζομαι με πιάνει λίγο απογοήτευση αλλά το ξεπερνάω γρήγορα γιατί σκέφτομαι ότι ασχολούμαι μόνο 2.5 μήνες με την κιθάρα.

Έλεγα όμως άμα μελετάω κάποιες συγκεκριμένες ώρες την ημέρα μήπως είχα καλύτερα αποτελέσματα. Τελικά το ρητό: "όσο πιο πολύ μελετάς τόσο πιο πολύ μαθαίνεις" ισχύει; Αυτό κάνω τώρα και έχω δει εξέλιξη.

ίσως βιάζομαι και αγχώνομαι από μόνος μου χωρίς λόγο.

για δώστε καμιά συμβουλή να προσανατολιστώ καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/14, 08:42 από Απόλλων »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #5 στις: 02/04/14, 15:29 »
Εκτός από την κόπωση, που είναι πολύ σημαντικό κριτήριο, πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν και το πόσο χρόνο μπορούμε να συγκεντρωθούμε απόλυτα στην κιθάρα. Επίσης πρέπει οι ασκήσεις να είναι προσανατολισμένες κάθε φορά (πχ καλύτερα να μην ανακατεύουμε Sweep picking και alternate picking στην ίδια άσκηση). Αν ασκείσαι με την βοήθεια βιβλίου, τότε είσαι κομπλέ πάντως. Ελπίζω να βοήθησα!!!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #6 στις: 02/04/14, 16:54 »
Πέρα απ τις ασκήσεις δοκίμαζε και κάποιο τραγούδι εύκολο για αρχή.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #7 στις: 02/04/14, 17:10 »
Παίξει κανα δύο ώρες την ημέρα και αμα πάψει να σε ευχαριστέι σταμάτα.

Μουσική δεν είναι μόνο να βγάζουμε ωραίους ήχους από το όργανο και μη το δείς μονο έτσι.

Η μάθηση της μουσικής θα σε βοηθήσει πολλαπλά.  Θα ενισχύσει τη μνήμη σου, την ικανότητά σου για συγκέντρωση και υπομονή, τη δεξιοτεχνία σου, τις μαθηματικές σου γνώσεις, ακόμη και την εξυπνάδα σου.  Θα σε κάνει πιο ευχάριστο, πιο συνεργάσιμο, πιο κοινωνικό άνθρωπο.  Θα σε κάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ άνθρωπο.

Μήν αφήσεις ποτέ την εντατική μάθηση να σε αποξενώσει από το φιλικό και κοινωνικό σου περιβάλον και να σε αποξενώσει σε μία "κιθαριστική" στεγανή κάψουλα.  Το έπαθα εγώ όταν ξεκίνησα.  Εβαζα στην κιθάρα και 10 ώρες την ήμέρα.  Ισως και παραπάνω.  Μη το κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/14, 08:41 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #8 στις: 02/04/14, 17:48 »
Το πιο σημαντικό για κάποιον που ξεκινάει είναι να μάθει σωστά τα βασικά (κλίμακες, alternate picking, hammer on/ pull of). Χρησιμοποίησε οπωσδήποτε μετρονόμο σε ότι άσκηση κάνεις. Το θεωρώ το πιο βασικό. Είδα πώς ξεβρακώθηκα όταν άρχισα να τον χρησιμοποιώ, και από τότε μελετάω μόνο με την παρέα του. Αφού είσαι στην αρχή καλό είναι να ξεκινήσεις μαθήματα. Αν για ΧΨ λόγους δεν μπορείς διάλεξε την ύλη σου και βγάλε πρόγραμμα. Εγώ πχ θα σου πρότεινα το εξής (το οποίο το ακολουθώ και ο ίδιος λόγω του δασκάλου μου και μου αρέσει).


Βρες κομμάτια, απλά εύκολα ανάλογα με το τι μελετάς. Π.χ δουλεύεις τις πεντατονικές, βρες κομμάτια που έχουν εύκολα πεντατονικά σόλο (συνήθως έχουν και περάσματα από άλλες κλίμακες aeolian ή ionian ή blues αλλά η βάση τους είναι η πεντατονική). 


Δούλεψε οπωσδήποτε το alternate picking με μετρονόμο. Υπάρχουν χιλιάδες ασκήσεις στο net για αυτό.


Μάθε μία μία τις κλίμακες ξεκινώντας από την πεντατονική, σε όλες τις θέσεις. Αφού το κάνεις αυτό, βρες τρόπους να συνδυάσεις τις θέσεις (επίσης μπορείς να βρεις εύκολα μαθήματα και τρόπους για αυτό).


Βάζε τεχνικές όπως τα Bend, pull off hammer on, vibrata σιγα σιγά στο παίξιμο. Θα τα φτιάξεις όσο μαθαίνεις παράλληλα και τις κλίμακες και ξέρεις που και τι πρέπει να πετύχεις (πχ το Bend να χτυπήσει συγκεκριμένη νότα της κλίμακας).


Βάλε ασκήσεις ανεξαρτησίας δαχτύλων (έχει μία σειρά ασκήσεων από τον Guthrie Govan οι οποίες είναι ότι πρέπει από αρχάριο μέχρι τον Vai). Ψάξε στο net επίσης υπάρχει άπειρο υλικό.


Όπως έγραψα και πάνω μετρονόμος οπωσδήποτε για να τα μάθεις σωστά και να μην την πατήσεις όπως πολύ από εμάς που ήμασταν του "συναισθήματος" να 'ούμε και είχαμε το ρυθμό μέσα μας... :P


Και επίσης είναι σημαντικό να βλέπεις ότι αυτά που κάνεις έχουν αποτέλεσμα για αυτό πάς στο πρώτο που σου έγραψα και κοιτάς να βγάλεις κομματάκια, που πιθανόν θα ρωτήσεις και θα σου προτείνουν/με με βάση τι δουλεύεις κάθε φορά. Και εξάσκηση και γούστο ;)
White noise

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #9 στις: 02/04/14, 18:31 »


Παίξει κανα δύο ώρες την ημέρα και αμα πάψει να σε ευχαριστέι σταμάτα.


Μουσική δεν είναι μόνο να βγάζουμε ωραίους ήχους από το όργανο και μη το δείς μονο έτσι.


Η μάθηση της μουσικής θα σε βοηθήσει πολλαπλά.  Θα ενισχύσει τη μνήμη σου, την ικανότητά σου για συγκέντρωση και υπομονή, τη δεξιοτεχνία σου, τις μαθηματικές σου γνώσεις, ακόμη και την εξυπνάδα σου.  Θα σε κάνει πιο ευχάριστο, πιο συνεργάσιμο, πιο κοινωνικό άνθρωπο.  Θα σε κάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ άνθρωπο.


Μήν αφήσεις ποτέ την εντατική μάθηση να σε αποξενώσει από το φιλικό και κοινωνικό σου περιβάλον και να σε αποξενώσει σε μία "κιθαριστική" στεγανή κάψουλα.  Το έπαθα εγώ όταν ξεκίνησα.  Εβαζα στην κιθάρα και 10 ώρες την ήμέρα.  Ισως και παραπάνω.  Μη το κάνεις.
Ποοοολύ ωραίο ποστ! Μπράβο!!

Και ειδικά η τελευταία παράγραφος περιγράφει πολύ συνοπτικά μια ολόκληρη "λούπα" που ίσως μπουν κάποιοι κιθαρίστες με πολύ ωραίο τρόπο....ωραίος!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #10 στις: 03/04/14, 03:58 »
Σημαντικο ειναι  να μπορεσεις να μην επιτρεπεις να σε διακοπτουν χωρις σοβαρο λογο οταν μελετας.


Οσο για την "αποξενωση" καλα τα λετε, αλλα χωρις λιγο "μοναστηρι" για λιγο καιρο, δεν πας πολυ ψηλα.
Και μετα απο καιρο θα ξαναχρειαστει και ξαναχρειαστει "μοναστηρι" (για αλλο level).
OK οχι και τοταλ μοναση.  ;D
8ωρακια, 10ωρακια στανταρ ομως, και οχι μονο practice αλλα και διαβασμα, και μια μερα ρεπο για επικοινωνια με τους κοινους θνητους  ;D


ΥΓ αααα και πολυ σημαντικο η μελετη να εμπεριεχει και σκετη ακροαση. Πολυυυυυ ακροαση μουσικης. Ολων των ειδων, αλλα οχι ανακατεμενα. Και εννοω  προσεκτικη ακροαση και οχι οπως οταν ακουνε μουσικη οταν πλενουν το αυτοκινητο ή μιλανε στο facebook ή στο kithara.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/14, 04:11 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #11 στις: 03/04/14, 08:56 »
H όλη συζήτηση μού θυμίζει ένα σχετικό θέμα που συζητούσαμε κάποτε με τους φίλους μου και αφορούσε το πόσο και πώς θα πρέπει να μελετάει κανείς για να περάσει τις Πανελλαδικές. Η γνώμη η δική μου ήταν (και είναι) ότι αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από το άτομο. Υπάρχουν άλλοι που περνάνε στις εξετάσεις έχοντας κλειστεί στο σπίτι σαν ερημίτες και μελετώντας 8 ώρες την ημέρα, ενώ άλλοι κάνοντας πολύ λιγότερο διάβασμα, με διαλείμματα, με εξόδους κλπ, και γενικά χωρίς να απαρνηθούν τον κόσμο. Από την άλλη πλευρά υπήρχανν και άτομα που δεν τα πήγαν καλά, παρά το γεγονός ότι είχαν ρίξει αντικειμενικά πολύ διαβασμα και η δική μου εξήγηση ήταν ότι διαβασαν "πολύ" αλλά όχι "καλά". Είναι αυτό που λένε στα Αγγλικά "don't work hard, work smart". Το καλύτερο για σένα θα έπρεπε να το ξέρεις εσύ ο ίδιος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #12 στις: 05/04/14, 21:50 »
Κατ' αρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους που με τίμησαν με την απάντηση τους.


Το να καταρτίσεις ένα σωστό πρόγραμμα μελέτης είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για τον αρχάριο.
Έχω κλείσει περίπου 2.5 μήνες από τότε που άρχισα να μαθαίνω κιθάρα και αφού έψαξα πολύ στο ιντερνετ, αγόρασα μερικά βιβλία και δέχθηκα τις πολύτιμες συμβουλές από άτομα με πείρα, όπως εσείς, κατέληξα στο εξής πρόγραμμα.


Την μελέτη μου την έχω χωρίσει σε 3 μέρη:
1)
 Ασκήσεις Γυμναστικής τύπου Govan, κλίμακες, εξάσκηση σε ρυθμούς, alternative picking σε power cords, ασκήσεις συγχρονισμού, ακόρντα,
κλπ


2)
rythm guitar, strumming, cord progressions σε διάφορους ρυθμούς και patterns.


3)
μελέτη με παρτιτούρα, με βιβλίο/μέθοδο


το 3) με ζορίζει λίγο μέχρι να βρω τις νότες και τις παίξω αλλά συνέχεια βελτιώνομαι.
Εκείνο όμως που με χαλάει αρκετά είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ το κομμάτι/την παρτιτούρα απ' έξω και αυτό με καθυστερεί στο παίξιμο. Είναι φυσιολογικό για τόσο αρχάριος που είμαι; Μήπως θα πρέπει να ρίξω περισσότερο βάρος/χρόνο στο να μαθαίνω τα κομμάτια απ' έξω;;




Επίσης να ρωτήσω, πως σας φαίνεται αυτό το πρόγραμμα που έχω καταρτίσει;
Δουλεύω περίπου 1 ώρα την ημέρα σε κάθε ένα μέρος, σύνολο 3 ώρες.
Μήπως πρέπει να προσθέσω και τίποτα ακόμα;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #13 στις: 06/04/14, 09:44 »
Aνοικω στην ιδια κατηγορια. Αρχαριος χωρις δασκαλο.


Μin 1 ωρα τη μερα, max 3.


Oταν ξεκινησα επαιζα μεχρι κ 8 ωρες τη μερα χωρις ζεσταμα κ 3 μηνες μετα ενας πονο στους τενοντες στο αριστερο μου κανε τη ζωη δυσκολη... Ετσι σαν εξυπνος που ειμαι λεω δεν ειναι τιποτα θα περασει κ συνεχισα να παιζω για καμια βδομαδα.


Το αποτελεσμα ηταν για τους επομενους 5 μηνες να κοιταω την κιθαρα απο μακρια  :'(


Καλο ειναι να ξεκινας να παιζεις καθε φορα κιθαρα με ασκησεις τυπου 1 2 3 4 σε καθε χορδη με τη συνοδεια μετρονομου. Αρχικα σε χαμηλο τεμπο κ ανεβαζεις. 10 λεπτα ειναι αρκετα θελω να λεω.
Οταν λες θες να μελετας εννοεις για κατι πιο σοβαρο απο το να μαθεις να παιζεις κανα τραγουδακι ετσι απλα καμια συγχορδια? Πχ κλιμακες  κ θεωρια?


Δε θα επεκταθω περισσοτερο, πες μας 2 λογια για το τι εχεις κατα νου πρωτα.



Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #14 στις: 06/04/14, 13:43 »
χρησιμοποιώ την έκφραση "μελετάω" κυρίως για να μην ξεχνάω εγώ ο ίδιος ότι το όλο εγχείρημα να μάθεις κιθάρα θέλει σοβαρότητα δηλ. για να μην ξεχνιέμαι και παρασύρομαι. Κατά τα άλλα θέλω/πρέπει να μάθω ότι μαθαίνουν όλοι οι αρχάριοι, νομίζω τον πρώτο καιρό δεν υπάρχουν επιλογές στο τι θέλεις να μάθεις και τι όχι.

Όλα αυτά που λες εσύ: Ακόρντα, συγχορδίες, κάποιο τραγουδάκι, κλίμακες κλπ
Θεωρία χρειάζεται χρόνο για να βλέπεις και πως εφαρμόζεται στην πράξη, νομίζω.


Πρόβλημα με τους μυς, τένοντες δεν έχω γιατί κάνω χρόνια γυμναστήριο, body building αλλά σίγουρα αισθάνομαι τους μυς τις παλάμης να γίνονται πιο δυνατοί επειδή τώρα τα δάκτυλα κάνουν πολύ πιο εξειδικευμένες/λεπτές κινήσεις. Λίγο με πόνεσε ο αντίχειρας στην αρχή αλλά τίποτα σπουδαίο.


Αυτά!
Αν έχεις καμία πρόταση για κατάρτιση προγράμματος θα ήθελα να την ακούσω.
Ευχαριστώ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #15 στις: 06/04/14, 14:21 »

Πρόβλημα με τους μυς, τένοντες δεν έχω γιατί κάνω χρόνια γυμναστήριο, body building

οι καρποί και οι τένοντες δε γυμνάζονται στο γυμναστήριο . είναι κατά βάση θέμα  σωματικής διάπλασης αλλά και δουλειάς.
πρόσεξέ το διότι η τενοντίτιδα και το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα είναι πολύ δύσκολα ιάσιμες παθήσεις

τη στιγμή αυτή γράφω με το ένα χέρι διότι το αριστερό μου εχει πρόβλημα και λόγω αυτού έχω 10 μέρες να πιάσω κιθάρα :(
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/14, 14:24 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #16 στις: 06/04/14, 19:19 »
Οπως λεει κ ο modfori τένοντες δε γυμνάζονται στο γυμναστήριο.


Σιγουρα θα χουν μια μεγαλυτερη ελαστικοτητα αλλα κ παλι οι εξεζητημενες κινησεις που κανεις ξανα κ ξανα οταν παιζεις κουραζουν τους τενοντες.


Λαβε υποψειν σου οτι το 99% απο οσους εχουν ασχοληθει με την κιθαρα εμφανισαν σε καποια φαση προβλημα με τους τενοντες στο αριστερο χερι. (Εχει κ αρκετους που εχουν κ στα 2 τενοντιτιδα!)


Οι περισσοτεροι το ξεπερνουν κ μετα εχουν απλα το νου τους.


Καλα για αρχη θες να παρεις το αερα κ να πατανε τα δαχτυλα σου στα ταστα που θες χωρις προσπαθεια. Και αυτο κατα τη γνωμη μου θελει πολυ χρονο με ασκησεις τυπου 1 2 3 4 κτλ.


Αν εχεις διαβασεις περι μνημης των μυων του χεριου ( περι κιθαρας) Η επαναληψη ειναι το κλειδι κ σε συνδιασμο με την συγκεντρωση οταν παιζεις θα εξελισεσαι πολυ γρηγορα.


Περασα 3 μηνες με ασκησεις κ παιζοντας σολιστικα ( χωρις να ξερω κλιμακες) κ σιγα σιγα επιανα κανα 2 συγχορδιες. αλλα γενικα μου πηρε 1 χρονο να αλλαζω συγχορδιες κ να παιζω χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια μετα αλλο 1 χρονο για να μπω σιγα σιγα στις πεντατονικες κ παει λεγοντας.


Οχι οτι εχω φτασει σε κανα σημειο αλλα γενικα περνουσα καλα παιζοντας δε το βλεπα σαν ασκηση.
Κιθαρα ηλεκτρικη ακουστικη ή κλασικη?



Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #17 στις: 07/04/14, 21:37 »

Σχετικά με τους μυς, θέλετε να σας δώσω κάποιες ασκήσεις bodybuilding να δυναμώσουν οι μυς και μετά βλέπετε;;
Δεν μιλάμε για μεγάλα βάρη αλλά για κινήσεις!

rurounikz,
ηλεκτρική κιθάρα έχω και σκέφτομαι να αγοράσω και μια ακουστική.


ασκήσεις 1234, govan κλπ, κλίμακες, ασκήσεις ανεξαρτησίας των δακτύλων κάνω για καμιά ώρα την ημέρα το θέμα είναι ότι τις πιο πολλές φορές πρέπει να διακόψω την μελέτη και να ασχοληθώ πάλι μετά από μερικές ώρες, οπότε μετά ασχολούμαι με ακόρντα και μετά πάλι διακόπτω για κάνα τρίωρο και μετά πιάνω την παρτιτούρα.
δηλαδή δεν μπορώ να τα κάνω όλα σερί το ένα μετά το άλλο (με διαλείμματα φυσικά).


Αν θέλεις πες μου λίγα περισσότερα από τα στάδια που πέρασες από τότε που άρχισες κιθάρα μέχρι τώρα.



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #18 στις: 07/04/14, 21:39 »
Δεν χρειαζεται γυμναστικη με βαρη.
Το αντιθετο.
Οι μυς πρεπει να ειναι χαλαροι.
Η δυναμη στα δαχτυλα (οπου μονο εκει χρειαζεται) θα αναπτυχει σταδιακα και σε οποια μερη των δαχτυλων  χρειαζεται, με την σωστη εξασκηση στο οργανο.
Υπαρχουν καποιες ασκησεις βεβαια απαραιτητες, αλλα δεν ειναι με βαρη. και ειναι για stretching και προληψη τραυματισμων.
Η μονη γυμναστικη με βαρη που μπορει να βοηθησει, ειναι για ταχυτητα και ακριβεια στο δεξι χερι (για τους δεξιοχειρες) ενα βαρακι σωστα κατασκευασμενο που τοποθετειται στην εξωτερικη πλευρα της παλαμης. (δεν εχω δει παρομοιο στο εμποριο - το ειχε φτιαξει ενας φιλος και μου το εδωσε να το δοκιμασω και δουλεψε - δεν εχω φωτο δυστυχως, ηταν καπως ετσι, απο χοντρο υφασμα -καραβοπανο- και ειχε μια λεπτη πλακα μολυβι μεσα, κουμπωνε με velcro μεσα στην παλαμη, Δεν το συνιστω ανεπιφυλακτα παντως. Θελει φειδω η χρηση του και προσοχη στην αρχη μεγαλη)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/14, 22:37 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #19 στις: 09/04/14, 09:22 »
Μια ενδιαφέρουσα απάντηση από τον επαγγελματία κιθαρίστα Ιωάννη Αναστασάκη:
http://ioannis.org/podcast-ask-the-guitar-coach-ep-02-how-much-time-shoudl-i-practice-guitar-each-day-greek-audio-version/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #20 στις: 09/04/14, 18:35 »
Θα προσπαθήσω να εκφράσω και γω μια άποψη, και για να είμαι ειλικρινής, θα πατήσω στο οτι ΔΕΝ έχεις δάσκαλο:

Αρχικά, μη ποσοτικοποιείς το διάβασμα. Το να λες οτι διαβάζεις Χ ώρες είναι λίγο άσκοπο. Είναι σα να λες οτι εργάστηκες 5 ώρες, χωρίς να λες τί κατάφερες. Άρα το πρώτο βήμα που θα συνιστούσα, είναι απλό.

Βάλε ένα στόχο. Αν ο στόχος σου είναι να χτυπήσεις κάρτα, δε θα δείς προκοπή. Απο την άλλη, δε συζητάμε να αυτοβασανιστούμε προσπαθώντας κάτι το οποίο τη παρούσα στιγμή είναι ανέφικτο. Ο στόχος σαν έννοια είναι λίγο ασαφής. Μπορεί να είναι να βγάλεις ένα κομμάτι σε μια βδομάδα, να βγάλεις μια άσκηση στα 2.000.000.000 bpm, ή πολύ απλά, να παίξεις λίγο καλύτερα από τη προηγούμενη μέρα. Ο στόχος έχει και ένα χρονικό περιθώριο, το οποίο εσύ θα ορίσεις. Στην περίπτωσή σου, θα σου συνιστούσα να κρατάς μια πρόοδο σε κάποιες τυπικές ασκήσεις.

Φρόντισε οι στόχοι σου να είναι ρεαλιστικοί. Είναι πολύ εύκολο να μη σου βγούν οι στόχοι. Και δε μιλάω για το στόχο μιας ημέρας, αλλά να παρατηρήσεις οτι συστηματικά, "δεν βγαίνει". Ειδικά από τη στιγμή που είσαι αρχάριος, είναι απόλυτα λογικό να μην είσαι σε θέση να εκτιμήσεις τις δυνάμεις σου, την αποδοτικότητά σου. Μην το δείς σαν αποτυχία, αντίθετα εκμεταλλεύσου το για να φτιάξεις ένα ισορροπημένο πρόγραμμα, να έχεις μια στρωτή ροή επιτευγμένων στόχων.

Προγραμμάτισε τη μελέτη σου. Θα συμβούν πολλά πράγματα, τα οποία πιθανό να παρεμποδίσουν τη μελέτη σου. Και φυσικά δε γίνεται να αγνοηθούν όλα. Για αυτό το λόγο, όταν θα κάτσεις να μελετήσεις, έχε κάτι συγκεκριμένο. Χώρισε τη μελέτη σου σε κατηγορίες, προσπάθησε τη τακτοποιήσεις έτσι ώστε να μην έχεις διαδοχικά επίπονες ασκήσεις, για να βγάλεις το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα.

Αυτά είναι κάποια γενικά, και οπωσδήποτε δεν αποτελούν εξ'ολοκλήρου αυτό που έχω στο μυαλό μου. Το βασικό στο οποίο θα ήθελα να επιστήσω τη προσοχή, είναι το εξής: Η μελέτη μπορεί να χωριστεί σε διάφορες κατηγορίες. Εχοντας τη χαρά να κάνω μαθήματα με κάποια χρόνια με ένα μέλος απο εδω μέσα, έμαθα πολλα στη τεχνική της ηλεκτρικής. Δυστυχώς, χρειάστηκε να σταματήσω, και ήμουν σε ένα σημείο που μπορούσα να το συνεχίσω μόνος, όσο μου επέτρεπε ο χρόνος μου.  Και ξεκίνησα ασκήσεις, αρπέτζια, και της παναγιάς τα μάτια. Και συνειδητοποίησα οτι παρόλο που τα δάχτυλά μου πετάγανε ξέρω γω φωτιές, δε μπορούσα να παίξω ένα σόλο, δε μπορούσα να συνοδεύσω. Δεν ήξερα τί να παίξω. Αυτό απαιτεί μια άλλη κατηγορία μελέτης. Δεν κάνεις πλέον μιά άσκηση στα 1234 μετά στα 2345 μετά στα 3456 κλπ. Και γιατί είναι διαφορετική μελέτη? Γιατι πλέον πρέπει να δώσεις σημασία στο ΤΙ κάνεις με τα όπλα που απέκτησες με τη τεχνική σου. Και το βάζω σαν μια διαφορετική κατηγορία μελέτης, γιατι βγαίνεις απο τη μηχανική άσκηση, και μαθαίνεις να παίζεις. Είναι σα να μη ξέρεις να περπατάς, και να κάνεις βάρη με τα πόδια. Με το που βγείς απο το μηχάνημα, αντίστοιχα από τα μοτίβα των ασκήσεων ενδυνάμωσης, σκας με τα μούτρα στο πάτωμα, γιατι όπως είναι απόλυτα λογικό ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ να μη ξέρεις να περπατάς. Οταν θα μάθεις, θα τρέχεις. Αλλά τώρα τζίφος.

Αυτή η κατηγορία μελέτης έχει ένα βασικό χαρακτηριστικό. Σε κουράζει στο κεφάλι. Όταν λοιπόν, καταφέρεις και μπείς στο mood  οτι παίζεις για τη κιθάρα, και όχι για το μετρονόμο σου, θα αρχίσεις να παρακολουθείς το παίξιμό σου. Θα δείς πράγματα που δεν είχες δεί παλαιότερα. Αυτή η μελέτη, είναι για μένα, αυτή που πρέπει να καθορίσει το πόσο διαβάζεις. Όσο δυνατούς τένοντες και να έχεις, πρέπει να ρυθμίσεις τη μελέτη σου ώστε να μπορείς να απορροφάς τη μέγιστη πληροφορία. Και αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και απο μέρα σε μέρα, και απο διάθεση σε διάθεση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #21 στις: 14/04/14, 15:31 »
Μια ενδιαφέρουσα απάντηση από τον επαγγελματία κιθαρίστα Ιωάννη Αναστασάκη:
http://ioannis.org/podcast-ask-the-guitar-coach-ep-02-how-much-time-shoudl-i-practice-guitar-each-day-greek-audio-version/



ευχαριστώ για το βίντεο, πολύ χρήσιμες συμβουλές,
οπωσδήποτε κάποια στιγμή ο δάσκαλος είναι απαραίτητος,
εγώ τώρα προσπαθώ να μάθω κάποια βασικά και να αποκτήσω μια στοιχειώδη δεξιοτεχνία.




Isnogood,
επίσης σε ευχαριστώ για την ανάλυση σου,
σίγουρα χρειάζονται στόχοι αλλά στην αρχή είσαι πραγματικά χαμένος και δυσκολεύεσαι να συστηματοποιήσεις την μελέτη σου,
τώρα σιγά-σιγά βάζω στόχους και έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα, όπως λέω και πιο πάνω.


Επίσης αυτό που λες σχετικά με την μουσικότητα είναι κάτι που με απασχολεί, δηλ. να μάθω την θεωρία να αποκτήσω καλή τεχνική και παρόλα αυτά να κολλάω στο improvisation. Θα δούμε μέχρι τότε.


Αν υπάρχει κάτι που θέλετε να προσθέσετε θα ήθελα να το ακούσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 12:17 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #22 στις: 18/11/14, 19:43 »

Ελπιζω να απαντησει σε καποιες αποριες... :)

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88457.0



Φιλικά,
            Γιάννης

Ιωάννης Αναστασάκης
Contact Email: anastassakis@gmail.com
Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA))
R.G.T Tutor               - London College of Music


Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Official WWW Site      - http://www.ioannis.org

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #23 στις: 20/11/14, 21:04 »




εγώ 6.5 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα, δεν μπορώ να μελετάω γιατί την επόμενη μέρα είμαι πολύ κουρασμένος.
Το θέμα είναι ότι κάποιες μέρες έχω πολύ όρεξη και μπορεί να μελετήσω και 6 και 7 ώρες αλλά την επόμενη θα κάνω μόνο απλά πράγματα και για κανα 2 το πολύ 3 ώρες αλλά τα χέρια ψιλό-σέρνονται, είναι κουρασμένα, δεν πάνε.
Ίσως επειδή είμαι ακόμα αρχάριος και δεν έχω αναπτύξει αντοχές.
Καμιά φορά αισθάνομαι σαν έχω πάθει υπερκόπωση αλλά μετά από 1-2 μέρες μου περνάει.

Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάποιος υπερκόπωση από την μελέτη κιθάρας; Δεν μου φαίνεται και απίθανο!
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #24 στις: 20/11/14, 21:30 »

Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάποιος υπερκόπωση από την μελέτη κιθάρας; Δεν μου φαίνεται και απίθανο!



Φυσικα!! Δεν ειναι καθολου απιθανο!
Οταν λεμε μελετη 6 ωρες, αυτο δεν σημαινει 6 ωρες τεχνικες ασκησεις.
Μεσα στις ωρες ειναι κ Ear Training , ρυθμικη κιθαρα, διαβασμα, θεωρια, φρασεολογια και αλλα.
Ολα αυτα σε ενα κυκλικο , κυλιομενο προγραμμα , ωστε να εχουν τα χερια την ανεση να ξεκουραστουν



Φιλικά,
            Γιάννης

Ιωάννης Αναστασάκης
Contact Email: anastassakis@gmail.com
Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA))
R.G.T Tutor               - London College of Music


Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Official WWW Site      - http://www.ioannis.org






 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 08:15
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/05, 20:30
από Modmor
42 Απαντήσεις
13740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 22:05
από Mrs Brightside
9 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 15:32
από gkou
1 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 09:26
από mantinada
8 Απαντήσεις
4316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/11, 13:52
από vaig3
0 Απαντήσεις
3101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
7157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:06
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
9445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/16, 12:15
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
9813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis