Αποστολέας Θέμα: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;  (Αναγνώστηκε 16521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #25 στις: 21/11/14, 16:08 »
Ιωάννη σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Επίσης εγώ έχω πολύ ασταθή απόδοση κυρίως με την Κλασσική Κιθάρα, δηλ. την μία μέρα μπορεί να παίζω τα κομμάτια καλά σε σημείο που να εντυπωσιάζομαι και εγώ ο ίδιος από την απόδοση μου και μετά από κάποιες μέρες να μην μπορώ να "σταυρώσω" νότα που λέει ο λόγος, δηλ. να μπερδεύω τα δάκτυλα (i,m), να μην πατάω καλά με τα δάκτυλα του fretting hand, να buzzάρουν οι χορδές, και γενικά να παίζω ψιλό-χάλια όταν μερικές μέρες πριν είχα παίξει πολύ καλά.
Αυτές τις προβληματικές μέρες παρατηρώ ότι έχω πρόβλημα συγκέντρωσης, μελετάω περισσότερο για να παίξω τα κομμάτια που θέλω έστω σε κάποιο αξιοπρεπές επίπεδο.
Η ερώτηση είναι: τι να κάνω αυτές τις προβληματικές μέρες; να το πιέζω να συγκεντρωθώ και να βγάλω κάτι καλό ή να το παρατάω; Εγώ επιλέγω το πρώτο, προσπαθώ περισσότερο και κάτι βγαίνει στο τέλος.
Είναι συχνό αυτό το φαινόμενο σε αρχαρίους και όχι μόνον;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #26 στις: 21/11/14, 16:43 »
Εχετε 6ωρα ελεύθερα καθημερινα?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #27 στις: 21/11/14, 17:27 »
Εχετε 6ωρα ελεύθερα καθημερινα?


σπουδαστές γαρ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #28 στις: 22/11/14, 16:13 »
Κάνε ασκήσεις που γίνονται μηχανικά. Πιάσε παλαιότερα κομμάτια. Είναι λογικό να υπάρχουν μέρες που δεν βγαίνει. Παίξε λοιπόν κάτι άλλο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #29 στις: 22/11/14, 18:32 »
Κάνε ασκήσεις που γίνονται μηχανικά. Πιάσε παλαιότερα κομμάτια. Είναι λογικό να υπάρχουν μέρες που δεν βγαίνει. Παίξε λοιπόν κάτι άλλο.

χμμμμ,
καλό μου φαίνεται το να κάνω διάφορες ασκήσεις μηχανικά αμα δεν μπορώ να συγκεντρωθώ.

άσε, προχθές μου σπάσανε τα νεύρα όλο διαφημιστικά τηλεφωνήματα είχα, στο τέλος το έβγαλα από την πρίζα αλλά είχα ήδη εκνευριστεί.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #30 στις: 22/11/14, 22:22 »
Το πιο σημαντικό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με κάποιο μουσικό όργανο είναι η καθημερινή επαφή με αυτό. Αυτός είναι κατα τη γνώμη μου ο πρώτος και πιο βασικός κανόνας για να εξελιχθεί κάποιος.

Βέβαια δεν είναι όλες οι ημέρες ίδιες τόσο απο άποψη διαθέσιμου χρόνου όσο και απο άποψη φυσικής κατάστασης των χεριών, πνευματικής ηρεμίας και συγκέντρωσης. Κάποιες ημέρες κάτι θα μας βγαίνει καλύτερα και κάποιες κάτι άλλο. Κάποιες ημέρες θα μας βγαίνουν όλα καλά και κάποιες δε θα βγαίνει τίποτα. Δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι να ασχολούμαστε κάθε μέρα ωστε σε βάθος χρόνου να δούμε αποτελέσματα συνολικά.

Ο χρόνος μελέτης είναι κάτι σχετικό. Ένας αρχάριος δεν έχει τη δυνατότητα (πνευματική και σωματική) να μελετήσει αποτελεσματικά για πάρα πολλές ώρες. Μπορεί να μελετά πχ. 6 ώρες αλλά η ποιοτική μελέτη να έχει διαρκέσει μόλις 1 ώρα. Στην πορεία βέβαια αυτό αυξάνεται αλλά καλό θα είναι να έχουμε υπ'όψιν μας πως αυτό που μετρά είναι πρώτα η ποιότητα της μελέτης μας και μετά η ποσότητα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να βάλει έναν προγραμματισμό στη μελέτη του, εγώ έχω να προτείνω το εξής χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες:

1) Διατάσεις στους μύες που εμπλέκονται όταν παίζουμε κιθάρα

2) Ζέσταμα. Κατα την άποψή μου το καλύτερο ζέσταμα δεν έρχεται απο ασκήσεις αλλά απο χαλαρό αυτοσχεδιασμό σε χαμηλό προς μέτριο tempo οπου θα χρησιμοποιηθούν χωρίς πίεση όλες οι τεχνικές που χρησιμοποιεί ο κιθαρίστας και μάλιστα με τα χέρια στημένα σε συνθήκες πραγματικού παιξίματος και όχι σε μία θέση επιβεβλημένη απο την κάθε άσκηση. Ο απαιτούμενος χρόνος για το ζέσταμα ποικίλλει απο χέρι σε χέρι άρα δε μπορώ να καθορίσω μια χρονική διάρκεια

3) Τεχνικές ασκήσεις. Στοχευμένες ανάλογα με ποια τεχνική θέλει να ασχοληθεί ο κιθαρίστας τη συγκεκριμμένη ημέρα. ΠΑΝΤΑ με συνοδεία μετρονόμου

4) Μελέτη κομματιού (η σημείων κομματιού που δεν έχουν βγει σε προηγούμενη ημέρα μελέτης). Ακαδημαικά, μέσα απο παρτιτούρα ώστε να ασκηθεί και το μυαλό πέρα απο τα χέρια

5) Χαλαρό παίξιμο εύκολων κομματιών για ξεκούραση αλλά και καλλιέργεια της έκφρασης του κιθαρίστα

6) Ακρόαση μουσικής. Πολλής μουσικής απο πολλά είδη που θα αναπτύξουν το μουσικό αισθητήριο του κιθαρίστα

Εννοείται πως μεταξύ των σημείων 3,4 και 5 πρέπει να μεσολαβούν και λογικά διαστήματα ανάπαυσης. Διότι το σημαντικό είναι να μάθουμε να παίζουμε ωραία κιθάρα και όχι να καταστραφούμε!!

Αυτά απο εμένα..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/14, 22:26 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #31 στις: 23/11/14, 12:43 »
 Vaiking,πολύ καλές και χρήσιμες οι συμβουλές σου.
σχετικά με το 2) μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά, και ίσως με κάποια παραδείγματα;
επίσης το strumming που εντάσσεται στο όλο πρόγραμμα; στο 5);


I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ωρες πρέπει να μελετάμε την ημέρα;
« Απάντηση #32 στις: 23/11/14, 16:19 »
Φίλε μου δε μπορώ να σου δώσω κάποιο παράδειγμα για το 2. Είναι σχετικό για κάθε κιθαρίστα. Απλά επέλεξε κάποιες τονικοτητες οικειες σε εσένα και παίξε διάφορα πράγματα πάνω σε αυτές σε αργό και μετά σε μέτριο tempo χρησιμοποιωντας αυτά που ξέρεις να παίζεις απο άποψη τεχνικής. Άλλος θα παίξει μόνο strummings και άλλος θα παίξει εξεζητημενες τεχνικές. Όσον αφορά στο strumming, πάλι είναι δικό σου θέμα. Θες να ζεσταθεις με αυτό; Να χαλαρώσεις με αυτό; Και τα 2; Γι'αυτο και δε μπήκα σε λεπτομέρειες. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δεν παίζουμε στο ίδιο επίπεδο και δεν έχουμε τους ίδιους στόχους ως κιθαρίστες. Οπότε μην αγχώνεσαι. Θα βρεις μόνος σου τον τρόπο να οργανώσεις την καθημερινή σου μελέτη. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι..
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 08:15
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/05, 20:30
από Modmor
42 Απαντήσεις
13740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 22:05
από Mrs Brightside
9 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 15:32
από gkou
1 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 09:26
από mantinada
8 Απαντήσεις
4316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/11, 13:52
από vaig3
0 Απαντήσεις
3101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
7157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:06
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
9445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/16, 12:15
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
9813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis