Σελίδες:
  • #1 από noe13 στις 17 Nov 2014
  • Καλημερα....εχω τον koch studiotone που αν και υπεροος ενισχυτης τελευταια αντιμετωπισω προβλημα με θορυβους....τους εχω ηχογραφησει και ποσταρει παρακατω...ξεκινησα να αλλαζω λαμπες μπας και εξαφανιστει...αλλαξα τις τελικες αλλα τπτ....οταν πηγα να αλλαξω τις προενισχυτριες συνεβει το εξης...παρηγγειλα μια τριαδα jj ecc83s,τις οποιες οταν τοποθετησα δεν ακουγοταν κανενας ηχος απο τον ενισχυτη...απο τις μαμα λαμπες μονο η μια εχει επιγραφη με τον τυπο της,η οποια απ'οτι καταλαβα ειναι η phase inverter tube...ακομα κ στις μαμα λαμπες,αν αλλαξω θεση μεταξυ τους δεν ακουγεται τπτ!ειναι φυσιολογικο αυτο?Συγχωρεστε την αγνοια μου!Στη φωτο οι παν ειναι οι μαμα λαμπες και οι κατω αυτες που αγορασα!
  • #2 από modfori στις 17 Nov 2014
  • αλλάζοντας τις μαμίσιες μεταξύ τους , δεν έχεις ήχο σε κανένα κανάλι?
  • #3 από noe13 στις 17 Nov 2014
  • αλλάζοντας τις μαμίσιες μεταξύ τους , δεν έχεις ήχο σε κανένα κανάλι?
    σωστα ξεχασα να αναφερω...αλλαζοντας τις μαμισιες μεταξυ τους,εχω κανονικο ηχο στο καθαρο καναλι,αλλα στο 2ο κ 3ο εχω πολυ πεσμενη ενταση και καθολου gain!!!!
  • #4 από modfori στις 17 Nov 2014
  • τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με τις προενισχύτριες

    είναι επίσης πιθανό κάποια απο τις καινούριες λάμπες να είναι DOA (dead on arrival) . απο που τις πήρες ?

    δοκίμασε αλλάζοντας μία μία τις λάμπες να εντοπίσεις τις προβληματικές ( όλα τα κανάλια)
  • #5 από noe13 στις 17 Nov 2014
  • γτ ομως ακομα κ με τις μαμισιες οταν τις αλλαζω εχω ψοφιο 2ο καναλι?Απο ebay τις εχω παρει
  • #6 από modfori στις 17 Nov 2014
  • οι 12ax7 είναι double triode .
    αν η μία τρίοδος υπολειτουργεί και η άλλη λειτουργεί κανονικά τότε ανάλογα με το ποιο κανάλι χρησιμοποιεί ποια τρίοδο της κάθε λάμπας μπορεί να έχεις ένα λειτουργικό κανάλι και ένα που δε λειτουργεί σωστά ή καθόλου.

    αν έχεις κάποιο γνωστο/φίλο με λυχνιόμετρο τσέκαρέ τες εκεί . αλλιώς σε κάποιο τεχνικό
  • #7 από noe13 στις 17 Nov 2014
  • οι 12ax7 είναι double triode .
    αν η μία τρίοδος υπολειτουργεί και η άλλη λειτουργεί κανονικά τότε ανάλογα με το ποιο κανάλι χρησιμοποιεί ποια τρίοδο της κάθε λάμπας μπορεί να έχεις ένα λειτουργικό κανάλι και ένα που δε λειτουργεί σωστά ή καθόλου.

    αν έχεις κάποιο γνωστο/φίλο με λυχνιόμετρο τσέκαρέ τες εκεί . αλλιώς σε κάποιο τεχνικό
    σε ευχαριστω πολυ!
Σελίδες: