Αποστολέας Θέμα: Αγορά κάρτας ήχου - Χρήση και ως media center  (Αναγνώστηκε 6815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Καλησπέρα στο φόρουμ μετά από καιρο!

Πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά εξοπλισμού για να ασχοληθώ με ερασιτεχνική ηχογράφηση & μίξη, χωρίς να έχω καθόλου σχετική εμπειρία ως τώρα. Το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 250€ αυτή τη στιγμή, οπότε προσανατολίζομαι στο εξής σετ:

http://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist.html?from=autocomplete&keyphrase=scarlett+2i2
http://www.skroutz.gr/s/4267423/Alesis-Elevate-5.html

Οι ηχογραφήσεις θα αφορούν σε πρώτο στάδιο κιθάρα και φωνή, είτε μέσω software (amplitube ίσως;) είτε μέσω του line out του ενισχυτή, καθώς προς το παρόν δεν υπάρχουν χρήματα για αξιοπρεπές μικρόφωνο. Για DAW θα εμπιστευτώ το reaper.

Παράλληλα με τα παραπάνω, θέλω να μπορεί η κάρτα ήχου να παίξει το ρόλο ενός "media center", να διαχειριζεται δλδ τις διάφορες πηγές ήχου που έχω στο γραφείο μου και να στέλνει το σήμα στα ηχεια-μονιτορ. Τουτέστιν:

α. Να μπορώ να συνδέσω ως είσοδο την τηλεόραση (που λειτουργεί και ως 2η οθόνη του PC) και να ακούω τον ήχο της μέσω των μόνιτορ, να καταργήσω δλδ τα built-in ηχεία της.
β. Να μπορώ να συνδέσω τα ασύρματα ακουστικά μου http://www.skroutz.gr/s/31868/Sennheiser-RS-110.html?keyphrase=sennheiser+rs110 και να μπορώ να επιλέγω αν το σήμα του ήχου (κιθάρα, pc, τηλεόραση) θα πηγαίνει στα μόνιτορ ή στα ακουστικά, ανοίγοντας το αντίστοιχο κανάλι.

Η βασική μου ερώτηση είναι αν η Scarlett 2i2 μπορεί να καλύψει αυτές τις εφαρμογές ή θα πρέπει να στραφώ σε κάτι άλλο. Επίσης ιδέες ως προς την συνδεσμολογία που πρέπει να ακολουθήσω είναι απολύτως καλοδεχούμενες. Η τηλεόρασή μου είναι RCA (κόκκινο-άσπρο) έξοδο για επιπλέον ηχεία, ενώ τα ακουστικά κλασσικό mini jack.

Ευχαριστώ παιδες!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κάρτας ήχου - Χρήση και ως media center
« Απάντηση #1 στις: 12/11/15, 19:30 »
κάποια ιδέα βρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κάρτας ήχου - Χρήση και ως media center
« Απάντηση #2 στις: 12/11/15, 20:16 »
η scarlett δεν έχει διακόπτη επιλογής καναλιού. διακόπτη έχει μόνο για να ανοιγοκλείνεις το "direct monitor".
τη δουλειά αυτή μπορείς να την κάνεις με τα κουμπιά χαμηλώνοντας το ένα volume / ψηλώνοντας το άλλο.
ίσως να μπορείς να το κάνεις μέσω του software , αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου οπότε στο λέω με κάθε επιφύλαξη
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κάρτας ήχου - Χρήση και ως media center
« Απάντηση #3 στις: 12/11/15, 20:40 »
Ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση.

Αν το σήμα που μεταφέρεται στην κάρτα ήχου περνάει ταυτόχρονα και στις 2 εξόδους της, δε με πειράζει να επιλέγω έξοδο χαμηλώνοντας ή αυξάνοντας το αντίστοιχο volume. Με ενδιαφέρει απλώς στη μια έξοδο να είναι μόνιμα συνδεδεμένα ηχεία και στην άλλη μόνιμα ακουστικά και να μπορώ με τον οποιονδήποτε τρόπο να διαλέγω από ποια έξοδο θα ακούω, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να βάζω απλά στο ON το μέσο αναπαραγωγής που θέλω και να έχω το άλλο στο OFF.

Αντίστοιχα και ως προς τις εισόδους: Αν στη μία έχω μόνιμα συνδεδεμένη τηλεόραση και στην άλλη όργανο, να μπορώ να επιλέγω πότε θα δίνει σήμα το μεν και το δε.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/15, 20:42 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κάρτας ήχου - Χρήση και ως media center
« Απάντηση #4 στις: 12/11/15, 21:03 »
Αντίστοιχα και ως προς τις εισόδους: Αν στη μία έχω μόνιμα συνδεδεμένη τηλεόραση και στην άλλη όργανο, να μπορώ να επιλέγω πότε θα δίνει σήμα το μεν και το δε.

ναι, ανεβοκατεβάζοντας τα αντίστοιχα gain και επιλέγοντας το "line" (για να λειτουργεί το gain ως volume) για την τηλεόραση και το "inst" για την κιθάρα..

έχε υπ'όψιν όμως οτι και οι 2 είσοδοι είναι μονοφωνικοί και για να συνδέσεις στερεοφωνικό όργανο ή να ακούς την τηλεορασή σου στερεοφωνικά θα θέλει το καθένα απο μόνο του 2 εισόδους
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 01:16
από Βραζίλης
21 Απαντήσεις
7939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 13:40
από groovymood
0 Απαντήσεις
2205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
3 Απαντήσεις
2766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
5 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/11, 11:12
από HeavyHead
13 Απαντήσεις
4957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
3 Απαντήσεις
4913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 09:46
από freemind
0 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/15, 15:33
από Dying_Hated
2 Απαντήσεις
16365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood
8 Απαντήσεις
3288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero