Αποστολέας Θέμα: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)  (Αναγνώστηκε 15062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #25 στις: 16/03/18, 07:18 »
Ο bitcollector το προσεγγίζει σωστά.
Η απλή απάντηση στα ερωτήματα περι πι είναι οτι ο πι προυπήρχε των μαθηματικών και της άλγεβρας, καθότι απεικονίζει μια απλή γεωμετρική ιδιότητα που υπήρχε στην φύση ανέκαθεν. Είναι επομένως δημιούργημα του Θεού (όπως είναι και η Φυσική, η Ιατρική, κτλ). Τα μαθηματικά απο την άλλη (και η πληροφορική) είναι δημιουργήματα του ανθρώπου. Η προσπάθεια προσέγγισης των δύο οδηγεί στην διαπίστωση κάποιων ατελειών.
Δηλ, ο πι (όπως και ο ε) είναι (με όρους απειροστικού λογισμού) όρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/18, 09:47 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #26 στις: 16/03/18, 07:59 »

Δώσατε κάποια σημασία στη φράση τουκαθηγητή Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών ??

‘’Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι’’

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #27 στις: 16/03/18, 12:48 »
@panixgr Δηλαδή η Φυσική είναι δημιούργημα του Θεού αλλά τα μαθηματικά όχι;


Έλα, πες την αλήθεια, είχες κάποιο στραβόξυλο κακκιασμένο μαθηματικό στο Λύκειο...  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #28 στις: 16/03/18, 13:41 »
@panixgr Δηλαδή η Φυσική είναι δημιούργημα του Θεού αλλά τα μαθηματικά όχι;


Έλα, πες την αλήθεια, είχες κάποιο στραβόξυλο κακκιασμένο μαθηματικό στο Λύκειο...  ;D

η φυσική ασχολείται με αυτό που προϋπήρχε των ανθρώπων. τα μαθηματικά ασχολούνται με ανθρώπινες κατασκευές.

Αγαπώ τα μαθηματικά, επιστ. υπολογιστών σπούδασα, δηλ κυρίως (υπολογιστικά) μαθηματικά (θεωρία υπολογισμών, αλγόριθμοι και πολυπλοκότητα, διακριτά..), αλλά και κλασικά μαθηματικά που πέρναμε μαζί με το μαθηματικό...
Μάλιστα σε μερικά μαθήματα είχα διαπρέψει. Πιθανότητες Ι, είχα πάρει 8, ένας μαθηματικός 5.5 και όλο το υπόλοιπο πανεπιστήμιο κάτω απο την βάση  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/18, 13:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #29 στις: 16/03/18, 14:17 »
Βρε συ, το ξέρω ότι είσαι computer scientist, το θυμάμαι απο πρροηγούμενη συζήτηση. Το πνεύμα στο σχόλιο που έκανα δεν ήταν σε καμία περίπτωση πως το λες αυτό επειδή δε σου αρέσουν τα μαθηματικά ή δεν είσαι καλός σε αυτά. Απλάαυτό που ήθελα να πω χιουμοριστικά είναι πως για μένα τα Μαθηματικά είναι κομμάτι του κόσμου όσο και η Φυσική. (Έβγαλα το Θεό απ' έξω γιατί είναι άλλη κουβέντα,η οποία δεν οδηγεί πουθένα.)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #30 στις: 16/03/18, 14:54 »
Να στο θέσω διαφορετικά, τα μαθηματικά είναι ένα αυθύπαρκτο σύστημα, μπορεί και να υπάρξει και χωρίς την φύση, δεν βασίζεται στην φυση, δεν μελετάει στην φύση, δεν εξαρτάται απο την φύση. Είναι ένα τεχνητό κατασκεύασμα των ανθρώπων. Το μόνο φυσικό στα μαθηματικά είναι η ανθρώπινη λογική (που αυτή ΕΙΝΑΙ δημιούργημα του Θεού). Και με αυτην την λογική η γεωμετρία είναι πιο κοντά στην φύση απο ότι π.χ. τα αφηρημένα μαθηματικά ή η άλγεβρα.
Ενώ η φυσική, εκ ... φύσεως  ;D ασχολείται με δημιουργήματα του Θεού. Νομίζω είναι βασική αυτή η διάκριση. Δεν έχω δει να την κάνουν άλλοι, αλλά για μένα είναι θεμελιώδης.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #31 στις: 16/03/18, 15:35 »
Και με αυτην την λογική η γεωμετρία είναι πιο κοντά στην φύση απο ότι π.χ. τα αφηρημένα μαθηματικά ή η άλγεβρα.

Οι περισσότερες επιστήμες -αν όχι όλες- αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να εξηγήσουν/εξηγούν τη φύση και τον τρόπο λειτουργίας της.

Anyway, ωραίο το πι, αλλά όντως, όπως είπε κι ο Βραζίλης, το Φ είναι πιο ωραίο :)

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #32 στις: 16/03/18, 15:40 »
panix διαφωνώ, θεωρώ πως τα μαθηματικά είναι κομμάτι της πραγματικότητας - δεν τα κατασκευάσαμε, τα ανακαλύψαμε (προσωπική άποψη, ίσως αιρετική). Anyway, μεγάλη κουβέντα...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #33 στις: 16/03/18, 15:42 »
... τώρα με ιντριγκάρετε (προφανώς :)


Εγώ είμαι φυσικός. Για μένα τα μαθηματικά είναι γλώσσα - λογική - μέσο και όχι το αντικείμενο αυτό καθ' εαυτό. Η φυσική, η φιλοσοφία, χρησιμοποιούν μαθηματικά (η μέθοδος απόδειξης, η λογική συμπερασμών είναι μαθηματική). Λατρεύω τα μαθηματικά, αν και το επιστημονικό μου ενδιαφέρον είναι προφανώς στη φυσική (και τελευταίως διαβάζω και πολύ ιστορία, άλλη μεγάλη κουβέντα:)


σε μία διάλεξη ένας καθηγητής πανεπιστημίου μαθηματικός (Αλεξίου λεγόταν αν θυμάμαι καλά - περασαν χρόνια) μας είχε πει το εξής ωραίο για τα μαθηματικά:


Ένας αλεξιπτωτιστής πέφτοντας σε κάποια άσκηση βρέθηκε να κρέμεται από ένα δέντρο σε ένα ξέφωτο. Πριν καλά καλά αρχίσει να σκέφτεται πως θα ξεμπλεχτεί, βλέπει να να περνάει από ένα δρόμο εκεί κοντά ένας ποδηλάτης και τον ρωτάει στα γρήγορα: 'Καλέ μου άνθρωπε, μπορείς να μου πεις που είμαι;' Ο ποδηλάτης απαντάει αμέσως: ' Είσαι κρεμασμένος από ένα δέντρο δύο μέτρα από το έδαφος, στην έκρη ενός ξέφωτου 10 μέτρα από το δρόμο.'
Ο καθηγητής συνέχισε λέγοντάς μας ότι ο ποδηλάτης δε μπορεί παρά να ήταν μαθηματικός, γιατί απάντησε άμεσα, απλά, με σαφήνεια και τελείως εκτός θέματος, γιατί τα μαθηματικά δεν ασχολούνται με την ουσία/φύση των πραγμάτων αλλά μόνο με τις σχέσεις μεταξύ τους. (ελπίζω να βγάζει νόημα, το έγραψα περιληπτικά γιατί αυτά κανονικά λέγονται, δεν γράφονται).


Το 'αει ο θεός ο μέγας γεωμετρεί ...' ήταν για μας βοήθημα να θυμόμαστε ψηφία του π. Φαντάζομαι ότι η φράση 'εφευρέθη' πολύ αργότερα, άλλωστε οι αρχαίοι δεν είχαν ένα μέγα θεό χεχε.


... και για να μην ξεχνιόμαστε, αυτές τις δύο θέλω τώρα μω το GAS μου μέσα, κακώς είδα το βίντεο του Simpson:


https://www.revelationguitars.co.uk/guitar/rjt-60-m-tl/
https://www.revelationguitars.co.uk/guitar/axel-km/
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #34 στις: 16/03/18, 15:44 »
Καλά πας κι εσύ από GAS!  8)

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #35 στις: 16/03/18, 15:44 »
... και επιτέλους mr @vegos  εξηγήθηκε όπως φάινεται από που βγήκε η φράση 'στο πι και φι' χαχαχαχαχα
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #36 στις: 16/03/18, 15:47 »
... και επιτέλους mr @vegos  εξηγήθηκε όπως φάινεται από που βγήκε η φράση 'στο πι και φι' χαχαχαχαχα


Τώρα που το σκέφτομαι, το "στο πι και φι", μάλλον πάει στην ώρα ΠΑΣΟΚ, αφού χλωμό να υπολογίσεις και το πι και το φι...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #37 στις: 16/03/18, 16:12 »
Οι περισσότερες επιστήμες -αν όχι όλες- αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να εξηγήσουν/εξηγούν τη φύση και τον τρόπο λειτουργίας της.
π.χ. η θεωρία γλωσσών προγραμματισμού, και σχεδόν όλα τα υπολογιστικά μαθηματικά (αυτόματα, γραμματικές, πολυπλοκότητα) δεν έχουν καμία σχέση με καμία φύση.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #38 στις: 16/03/18, 21:12 »
Γιατί ανακατεύουμε επιστήμες με φύση και θρησκείες??  ;D

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #39 στις: 16/03/18, 21:37 »
Γιατί ανακατεύουμε επιστήμες με φύση και θρησκείες??  ;D
Επειδη οι μεν αμφισβητουν την σοβαροτητα των δεν. Κοινως αφου καψουν βιβλια του Ανδρουλακη τα βαζουν με την παγκοσμια ημερα Αλγεβρας επειδη δεν ξερουν καν την προπαιδεια.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #40 στις: 16/03/18, 21:48 »

άλλο Θρησκοληψία και άλλο Θρησκεία
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #41 στις: 16/03/18, 21:56 »

άλλο Θρησκοληψία και άλλο Θρησκεία
Χωρις θρησκεια δεν υπαρχει θρησκοληψια
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #42 στις: 17/03/18, 07:24 »

άλλο Θρησκοληψία και άλλο Θρησκεία
Χωρις θρησκεια δεν υπαρχει θρησκοληψια


εύγε, σιγά-σιγά μπαίνεις στο νόημα, πες μας τώρα και την διαφορά τους, αν βέβαια την γνωρίζεις

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #43 στις: 17/03/18, 07:44 »
εύγε, σιγά-σιγά μπαίνεις στο νόημα, πες μας τώρα και την διαφορά τους, αν βέβαια την γνωρίζεις

ρε παιδιά, μιλάμε σε ένα φόρουμ, στο οποίο, κατα μέσο όρο "καθημερινές" γράφονται 1 με 2 ποστς...... είναι ανάγκη να διώχνουμε και τους λίγους εναπομείναντες χρήστες?

Guitar Fun, συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά, μην αφήνεις τον εγωισμό να μπαίνει εμπόδιο... όλοι μας το κάναμε, κάνουμε και θα κάνουμε λάθη.
Το ίδιο ισχύει φυσικά και με τον Uriah, ο οποίος γνωρίζω οτι προσπαθεί για το καλύτερο...

και στην τελική, εδω είμαστε για την μουσική, όχι για φιλοσοφίες!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #44 στις: 17/03/18, 08:12 »
@panixgr +100, παιδιά εδώ το πρόβλημα είναι μόνο η μπασοληψία του Μήτσου. Πάρε καμιά κιθάρα ρε Μιτς να παίξεις και καμία συγχορδία να δεις καλό στη ζωή σου :-DDD.


100% off topic, αλλά το γράφω για πληρότητα: Δεν είμαι καθόλου θρήσκος, αλλά καταλαβαίνω αυτούς που είναι. Μας καίει προφανώς το ίδιο πρόβλημα που είναι ο θάνατος και η επιστήμη δεν μπορεί να το λύσει (προφανώς) καθώς η επιστήμη έχει και περιορισμούς: λογική, αποδείξεις, κλπ. Η θρησκεία -όλες οι θρησκείες- πάντα δρούσε συμπληρωματικά στην επιστήμη με εντελώς διαφορετική λογική: λύνει αποκαλυπτικά και όχι αποδεικτικά ό,τι δε λύνει η επιστήμη. Και δεν την περιορίζει ούτε η κοινή λογική ('πίστευε και μη ερεύνα'). Δυστυχώς στην πράξη ούτε η θρησκεία λύνει το πρόβλημα του θανάτου, καθώς παρότι πιθανότατα η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων είναι λίγο πολύ θρήσκοι, η αγωνία του θανάτου συνεχίζει να προσδιορίζει την ανθρωπότητα και μας κάνει να έχουμε ένα ένα κόσμο σαν τα μούτρα μας.

Ειρήνη ημίν, συνάδελφοι, και μην ξεχνάτε: 'Don't take life seriously, you won't get out of it alive' ή (καλύτερο) 'Don't fear death. It's the last thing that will ever happen to you'  ;D ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #45 στις: 17/03/18, 08:22 »
παικτουρες μου καλωσήλθατε στον μαγικό κόσμο των άρρητων αριθμών.... (π, e, √2 , κτλ κτλ, για την ακρίβεια όλοι οι αρθμοί που εκφράζονται σαν √N , όπου Ν δεν είναι τέλειο τετράγωνο είναι άρρητοι)  , και κανείς τους δεν μπορεί να εκφραστεί με ένα πεπερασμένο πλήθος ψηφίων.... με λίγα λόγια όλοι τους γεμίζουν GB επι GB και παλι είναι προσέγγιση....

Δεν νομίζω οτι είναι πρακτικό να δοξάζουμε τον καθένα τους, με βωμούς, θυσίες, σπονδές, κτλ ξεχωριστα....




καλά τα λες,
υπάρχουν πολλοί τέτοια αριθμοί, δεν είναι τίποτα το εντυπωσιακό να μην υπάρχει σύγκλυση σε ρητό αριθμό και να επαναλαμβάνονται συνέχεια κάποια δεκαδικά ψηφία τα οποία όμως μπορεί να έχουν μία συγκεκριμένη περιοδικότητα.
Από επιστημονικής απόψεως δεν είναι τίποτα το ανεξήγητο ένα σύστημα να τείνει στο άπειρο.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #46 στις: 17/03/18, 08:30 »
panixgr,


είμαι ανοικτός σε κάθε εποικοδομητικό διάλογο χωρίς εγωισμούς.
Αλλά η καλή θέληση σε αυτά τα θέματα δεν αρκεί, και εγώ έχω καλή θέληση να γίνω Malmsteen αλλά μάλλον δεν θα γίνω.
Οπότε για να υπάρξει αποτέλεσμα σε μία συζήτηση θα πρέπει να αντιλαμβάνονται οι συνομιλητές τα επιχειρήματα αλλιώς πάμε σε προσωπικές επιθέσεις και σε κλισέ.


Συμφωνώ όμως ότι είμαστε Μουσικοί και όχι φιλόσοφοι και ότι πρέπει στο φόρουμ να φέρνουμε κόσμο και όχι να τον διώχνουμε.
Στο φινάλε και οι Φιλόσοφοι διαφωνούν μεταξύ τους σε πάρα πολλά θέματα. Ακόμα και σε πολύ βασικά.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #47 στις: 17/03/18, 08:34 »
mouz,


πολύ σωστά αυτά που γράφεις,
το θέμα της επιβίωσης μας κάνει να αναπτύσσουμε θεωρίες, ενίοτε και αμπελοφιλοσοφίες   
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #48 στις: 17/03/18, 08:53 »
είναι και πολιτικό το θέμα, και φιλοσοφικό και πρακτικό και απ'όλα...

Η επιστήμη βασικά είναι στην ουσία του ανθρώπου, είναι στην κατασκευή του. Απο την άλλη, οι θρησκείες έχουν τεράστιες αλήθειες και σοφία χιλιετηρίδων που μόνο σε κατασταση φώτισης θα μπορούσε κανείς να τα συλλάβει μόνος του.

Δεν μπορούμε να συγκρινουμε θρησκείες με επιστημη,είναι διαφορετικά πράγματα, η σύγκρισή τους και μόνο αποτελεί πλάνη...

Τελος να πω οτι ιδίως η δική μας η θρησκεία (ελληνική ορθοδοξία - όχι ορθοδοξία γενικώς) είναι πλέον ΠΤΩΧΟΤΑΤΗ, ευνουχισμένη, ΣΤΕΙΡΑ και καμία σχέση δεν έχει με αυτό που ήταν 1000 πριν. Η πνευματικότητα πάει να πιάσει πάτο.... οπότε λογικό να λοξοκοιτάμε προς δυσμάς μεριά για να θρέψουμε την πνευματικότητά μας...

Επίσης να πω και το άλλο, σήμερα θρησκεία είναι το trap, το iphone, то ipad, η google και το facebook. Οπως στα χρόνια μας ήταν το ροκ και ινδάλματά μας οι zeppelin, οι purple, κτλ κτλ... Ηταν Θρησκείες με τα ΟΛΑ ΤΟΥΣ (τελετουργικά, εμφάνιση, φιλοσοφία, τρόπος ζωής, κτλ)

αυτά και δεν θα επεκταθώ... καθότι είναι φανερό το πως "πρεπει" να συμπεριφερόμαστε... πως τα που πρεπει να παει το πράμα... σχέσεις με ποιούς πρέπει να κόψουμε κτλ κτλ κτλ..

αγριεύουν τα πράγματα ....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #49 στις: 17/03/18, 11:23 »
Δε μπασό ιζ δε λο ρεεεε..
Κιθαριστες..τι να περιμενει κανεις..


Το σωστο ειναι:
Πιστευε και μη,ερευνα.
Δηλαδη ειτε πιστευεις,ειτε οχι,ερευνισε το.
Βαλτε ενααστερακι,το βραδυ θα πω και εγω την αποψη μου,που ειναι η μονη σωστη,γιατι απλα εγω ειμαι μπασιστας  ;D ;D
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/03, 14:56
από ron-t
51 Απαντήσεις
17843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
5360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/07, 18:56
από Amylo
4 Απαντήσεις
2469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/07, 18:23
από Ιμερος
6 Απαντήσεις
3095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 19:05
από lampros.
10 Απαντήσεις
3607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 11:54
από papous
1 Απαντήσεις
1937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 15:54
από ilianthos-Kanlis
7 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 10:10
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
5712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/19, 10:07
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/23, 15:52
από ΠΟΙΟΣ