Αποστολέας Θέμα: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)  (Αναγνώστηκε 15056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #50 στις: 17/03/18, 22:04 »
Ελα τωρα που εχω την ευκερια να το πρεσαρω το θεμα λιγο..
1)δεν ξερω για την επιστιμη και την "θρυσκια" αλλα εγω ως χριστιανος,δεν φοβαμαι τον θανατο.Γιατι προσδοκω ανασταση νεκρων και ζωη αιωνια κατα το μεγα ελεος.
2) και οι "θρυσκευτικες" γιωρτες μπαζουν,και οι νεες αυτες.
πχ το να σκοτωνωμαι 364 μερες τον χρονο με τον πατερα μου,και μια μερα να του παρω δωρακι και να παμε για τσιπουρα κτλ,ειναι καταντια,ξεφτυλα,παρακμη.
Το ιδιο υσχηει και με καθε παρομοια γιωρτη οπως το να λυπαμε τους καρκινοπαθεις μια μερα τον χρονο και αλλες να τους ξεχναω η το αλλο τραγικο που ακους "καλα να παθει"
Αυτες οι γιορτες ειναι για να αισθανθουμε ενταξει με τον εαυτο μας,οτι δεν ειμαστε αδιαφοροι κτλ.
Παρε καλυτερα λουλουδια μια ξεκαρφοτη μερα στην γυναικα σου,και παντε για φαγητο παρα του βαλεντινου που ειναι τελειως τυπικο.
Απο την αλλη,η θρυσκευτικες γιωρτες..ο Θεος εδωσε 3 βασικες (πασχα,προτωγεννηματα,σκηνοπηγια) και 4 που ηταν αν θελει ο λαος του να τις κανει.
Στο πασχα πχ δεν λεει κοκκινα αυγα και λαμπαδες,ομως λεει για το αρνι.Ομως λεει να φαγωθει ολο το αρνι εκεινη την μερα και οχι να σουβλισουμε 15 κιλα αρνι και να τρωμαι 1 εβδομαδα.
Αλλο παραδειγμα ειναι ας πουμε η γιωρτη του αι γιαννη.Στην πτολεμαιδα εχει και πανιγυρι.
Δηλαδη ολοι οι χριστιανοι θα πανε στην εκκλησια,και μετα στο πανιγυρι γλεντια και κακο,και θα γιορτασουν τον αποκεφαλισμο του μεγαλυτερου προφητη που πατησε ποτε στην γη (ετσι τον λεει ο χριστος)
Μα τι χριστιανικη γιορτη!!
Για τα αισχη μπουσουλασω-μεχρι-να-μου-διαλιθουν-οι-χιαστοι-και-ξυνιζω-και-την-μουρη-μου-να-με-δει-ολη-η-τινος δεν θελω να ασχολιθω.
Ουτε πως ο ποσειδωνας (θεος της θαλασσας) κατεληξε σημερα να λεγετε αγιος νικολαος (προστατης των ναυτικων)
Να πω και το αλλο.
Τον αυγουστο ο πεθερος μου μας αφησε.
Οκ,τωρα ειναι στον ουρανο,εκει με τον χριστο και τον θεο κτλ αρα να προσευχιθω εγω στον πεθερο μου,να αναψω και 3 λαμπαδες ισα με το μπασο μου,να πει ο πεθερος μου που με αγαπαει καμια καλη κουβεντα στον θεο για μενα,να γλιτωσει την ψυχουλα μου..
Τραγικο?και ομως,καπως ετσι ξεκηνησαν οι γιορτες και τα ταματα και τα λειψανα κτλ

Γιαυτο το "ερευνα" γιατι καλα μου τα ειπε ο παπα-ταδε τωρα που εγινε και αρχιερεας,αλλα ο αποστολος παυλος λεει μεσα στην καινη διαθηκη,που την διαβαζει ικαι αυτος ο αρχιερεας-παπα-ταδε πως ο μονος αρχιερεας ειναι ο χριστος.
Αλλα και ο παπα-ταδε,λιγη δοξα θελει βρε παιδι..δεν σκοτωσε και κανεναν..
Οποτε,πιστευε και μη,ερευνα.Και οτι σου φαινετε σωστο,αυτο και κανε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #51 στις: 18/03/18, 11:43 »
να αναψω και 3 λαμπαδες ισα με το μπασο μου

Tι λαμπάδες? Τετραφίτιλες ή Πενταφίτιλες?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #52 στις: 18/03/18, 17:11 »
Παιδιά, το θέμα πι και φίλους είναι αρκετά μεγάλο από μόνο του, ας μην μπλέκουμε θρησκείες γιατί τέτοιες συζητήσεις δεν τελειώνουν στον αιώνα των αιώνων, αμήν...

Σε κάθε περίπτωση, διαφωνώ με αυτούς που λένε ότι οι συζητήσεις "περί παντός" θα διώξουν τον κόσμο από το φόρουμ. ΟΚ, είμαστε μουσικό/κιθαριστικό φόρουμ, και ο Στέφανος ξεκίνησε το θέμα αναφέροντας την μουσική του πι, αλλά στην πορεία της συζήτησης λέγονται και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα, λιγότερο ή καθόλου σχετικά με το αρχικό θέμα. Στα μέλη αρέσει να συμμετέχουν και σε πιο χαλαρές κουβεντούλες και αυτές είναι που συσφίγγουν τις σχέσεις μεταξύ τους και νιώθουν μια παρέα.
Γενικά μιλώντας τώρα, υπάρχει και ένας πρακτικός λόγος που είναι καλύτερο να γράφουμε σε φόρουμ, αν έχουμε κάτι ενδιαφέρον να πούμε: Τα γραπτά μας θα μείνουν για πάντα, ταξινομημένα, και εύκολα αναζητήσιμα, σε αντίθεση με τα σχόλια που κάνουμε σε κοινωνικά δίκτυα, που "χάνονται" μετά από λίγο. Γιαυτό, εγώ τουλάχιστον, προτιμώ να ασχοληθώ λίγο περισσότερο και να γράψω κάτι καλό εδώ, παρά στα κοινωνικά δίκτυα όπου θα πω μια σαχλαμάρα για να περάσει η ώρα και μετά να χαθεί.

Σχετικά με τα μαθηματικά και την μουσική, έχω επίσης να πω ότι και η μουσική των fractals παρουσιάζει ενδιαφέρον...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/18, 17:15 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #53 στις: 18/03/18, 19:10 »
Το αρχικό θέμα ήταν όντως η «μουσική» του π, ωστόσο η μουσική αυτή δεν είναι κάπως αυθαίρετη; Με διαφορετική προσέγγιση θα μπορούσαμε να πάρουμε εντελώς διαφορετικά ηχητικά αποτελέσματα. Οπότε μάλλον γι' αυτό εξερευνήθηκαν σε βάθος οι άλλες προεκτάσεις του π, παναθεμά το!  ;D

Παρεμπιπτόντως, να μια ακόμα μουσική του π:
https://youtube.com/watch?v=fsMuT6QErx4

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 14 Μαρτίου γιορτάζεται η Ημέρα του π(3.14)
« Απάντηση #54 στις: 18/03/18, 19:20 »
Παράθεση
Το αρχικό θέμα ήταν όντως η «μουσική» του π, ωστόσο η μουσική αυτή δεν είναι κάπως αυθαίρετη; Με διαφορετική προσέγγιση θα μπορούσαμε να πάρουμε εντελώς διαφορετικά ηχητικά αποτελέσματα

Ε ναι. Και όσο παίρνεις κάποια κλίμακα, ότι και να δώσεις σαν input θα έχει σχετικά καλό αποτέλεσμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/03, 14:56
από ron-t
51 Απαντήσεις
17841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
5358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/07, 18:56
από Amylo
4 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/07, 18:23
από Ιμερος
6 Απαντήσεις
3094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 19:05
από lampros.
10 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 11:54
από papous
1 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 15:54
από ilianthos-Kanlis
7 Απαντήσεις
3635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 10:10
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
5712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/19, 10:07
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/23, 15:52
από ΠΟΙΟΣ