Αποστολέας Θέμα: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;  (Αναγνώστηκε 10648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #25 στις: 24/08/09, 19:09 »
Καμπαλιστες, γλυφτες, ρουφιανοι τις.......ναι CIA Stones, U2, Elvis. Νταξει ρε παιδια κι αλλοι παιρναν ναρκωτικα αλλα δε καναν σα μαιμουδες.
ΣΣ. φυσικα ηταν παικταραδες-κιθαρα σα τον Κιθ =σχολη-αλλα δε μου λεει τιποτα.

LED ZEPPELIN 4EVER
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #26 στις: 24/08/09, 21:29 »
Καμπαλιστες, γλυφτες, ρουφιανοι τις.......ναι CIA Stones, U2, Elvis. Νταξει ρε παιδια κι αλλοι παιρναν ναρκωτικα αλλα δε καναν σα μαιμουδες.
ΣΣ. φυσικα ηταν παικταραδες-κιθαρα σα τον Κιθ =σχολη-αλλα δε μου λεει τιποτα.

LED ZEPPELIN 4EVER
bar(d)on? ??? ??? :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #27 στις: 24/08/09, 23:10 »
Καμπαλιστες, γλυφτες, ρουφιανοι τις.......ναι CIA Stones, U2, Elvis. Νταξει ρε παιδια κι αλλοι παιρναν ναρκωτικα αλλα δε καναν σα μαιμουδες.
ΣΣ. φυσικα ηταν παικταραδες-κιθαρα σα τον Κιθ =σχολη-αλλα δε μου λεει τιποτα.

LED ZEPPELIN 4EVER
bar(d)on? ??? ??? :)
Το cia ειναι μεγαλη ιστορια με μεγαλη βρωμα
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #28 στις: 24/08/09, 23:16 »

Συγκριση τελος παντων δεν υπαρχει. Τραβηγμενα, ειναι σαν να συγκρινεις τους Pink Floyd με τους Ac/Dc. Και οι Floyd ειναι φοβεροι, αλλα πως να το κανουμε....μετα απο 4353268 μπυρες στο ροκαδικο, θελω ενα Riff Raff να στανιαρω...
Ιεροσυλία να μπαίνει οποιοδήποτε συγκρότημα στην ίδια πρόταση με floyd ::) ::) ::)
Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Μερικά πράγματα είναι υποκειμενικά, αλλά οι Pink Floyd δημιούργησαν την μουσική που ακούμε γύρω μας, τον τρόπο που γίνονται οι ηχογραφήσεις και οι παραγωγές, το πως χρησιμοποιούνται τα όργανα και τα samples σε μια ενορχήστρωση, τα πάντα.. Τεράστια ονόματα όσα αναφέρθηκαν αλλά οι Floyd υπήρχαν πρωτοπόροι σε χίλια δυο πράγματα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πρωτοτύπισαν σε ένα ή δύο τομείς.. Εκτιμώ ότι ποτέ δεν θα εμφανιστεί μεγαλύτερη συνάντηση μουσικών προσωπικοτήτων από τους Pink Floyd..

Ε καλα. Συμφωνοι, και εμενα μου αρεσουν παρα παρα πολυ οι Floyd. Αλλο λεω ομως, οτι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα κατ' αρχας.Δευτερον, δεν μπορεις να τους συγκρινεις, ειναι δυο τελειως διαφορετικοι ηχοι. Σαν να λες, για να το τραβηξω απο τα μαλλια, ποιος ειναι καλυτερος, ο Μοτσαρτ η ο Μπομπ Μαρλευ....Δεν εχει νοημα.
Επισης, αν και ασχετο με το θεμα, θεωρω οτι ενταξει, καπου εχει παραγινει το κακο με την πρωτοπορια και την τεχνικη. Καπου τετοια συγκροτηματα και μουσικοι (εξαιρεση οι Floyd) αρχιζουν να μπαινουν στο τριπ του "ποσο πιο πολυπλοκα θα παιξω" και χανεται η ουσια.... Γι αυτο θεωρω πολυ καλυτερο ενα σολο του Ριτσαρτς (που στην τελικη, ασχετο μεν, ηταν και οριτζιναλ αληταρια) απο ενα του Σατριανι πχ.... το ενα εχει ουσια και πορωση και μαγκια που φαινεται, το αλλο εχει επιδιξιομανια....
Ασε που λιγα συγκροτηματα καταφεραν να βγαλουν τετοιους δισκους στην σειρα οπως οι Stones... μιλαω για Beggars Banquet, Let it Bleed, Sticky Fingers και Exile on Main St.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #29 στις: 13/09/09, 17:57 »

Καθαρά μουσικά τώρα, οι Beatles ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έφτασαν ως την ψυχεδέλεια (αν δεν τη δημιούργησαν). Οι Stones ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έμειναν στο blues rock.


Τα σκαθάρια δημιούργησαν την ψυχεδέλεια.......... προσγειώσου μην τρελαθούμε κιόλας......

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #30 στις: 14/09/09, 17:47 »

Καθαρά μουσικά τώρα, οι Beatles ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έφτασαν ως την ψυχεδέλεια (αν δεν τη δημιούργησαν). Οι Stones ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έμειναν στο blues rock.

Τα σκαθάρια δημιούργησαν την ψυχεδέλεια.......... προσγειώσου μην τρελαθούμε κιόλας......

Ο ξερολισμός χωρίς (αντι)παράθεση επιχειρημάτων δεν οφελεί ιδιαίτερα τη συζήτηση. Αν θέλεις να μας πεις τι εννοείς, καλώς, αλλιώς είναι σαν να πετάγεσαι απλώς για να προκαλέσεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #31 στις: 16/09/09, 15:33 »

Καθαρά μουσικά τώρα, οι Beatles ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έφτασαν ως την ψυχεδέλεια (αν δεν τη δημιούργησαν). Οι Stones ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έμειναν στο blues rock.

Τα σκαθάρια δημιούργησαν την ψυχεδέλεια.......... προσγειώσου μην τρελαθούμε κιόλας......

Ο ξερολισμός χωρίς (αντι)παράθεση επιχειρημάτων δεν οφελεί ιδιαίτερα τη συζήτηση. Αν θέλεις να μας πεις τι εννοείς, καλώς, αλλιώς είναι σαν να πετάγεσαι απλώς για να προκαλέσεις.
Φίλε themos σε βρίσκω λιγάκι επιθετικό. Ξερολισμός θα ήταν αν μιλούσα πολύ και δεν  έλεγα τίποτα.
Τώρα τι παράθεση επιχειρημάτων να σκεφτεί κανείς απέναντι στην ψυχεδέλεια των Beatles.
Προσπαθώ να σκεφτώ  ψηχεδέλεια και beatles  δεν μου πάει ρε φίλε με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #32 στις: 16/09/09, 16:01 »
Συγγνώμη αν φάνηκα επιθετικός.

Δεν ξέρω πόσο Beatles έχεις ακούσει. Τα παρακάτω τραγούδια πάντως θεωρούνται ορόσημο για την ψυχεδελική ροκ:

Tomorrow Never Knows:

I Am The Walrus:

Lucy In The Sky With Diamonds:


Ουσιαστικά ολόκληρα τα άλμπουμ "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" και "Magical Mystery Tour" (1967) αλλά και σημαντικά κομμάτια από τα "Rubber Soul" (1965) και "Revolver" (1966) θεωρούνται ψυχεδέλεια.

Αν αυτά δε σου κάνουν για ψυχεδελικό ροκ, έχεις μάλλον πολύ υποκειμενική αντίληψη του είδους.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #33 στις: 16/09/09, 18:52 »
^^^^^^^^^^^^

Επίσης όλο το Abbey Road είναι ένα ποίημα.. Κομμάτια όπως το Come together, I want you (She's so heavy) και το medley του ίδιου δίσκου, απλά ορίζουν την ψυχεδέλεια και αν θέλετε, δημιουργούν τις πρώτες ρίζες του progressive rock.. Από εκεί και πέρα δίσκοι όπως το διπλό White album, το Sgt. Pepper, το Revolver και το Let it be ξεφεύγουν από τα όρια του στυλ που έχουμε συνηθίσει τους Beatles.. Το "κακό" με τους Beatles είναι ότι το marketing της εποχής τους συνέδεσε με κομμάτια-hits όπως το Here comes the sun, Yesterday, A Hard day's night, Love me do, Twist and Shout, Ticket to Ride, τα οποία ακούγονται ευχάριστα αλλά απλά δεν αναδεικνύουν τις δυνατότητες αυτού του υπερσυγκροτήματος..

Για αρχή πάντως θα ξεκινούσα με Sgt. Pepper το οποίο αποτελεί ίσως το album με την τέλεια ισορροπία μελωδίας και πειραματισμών.. Μετά θα άκουγα το Abbey Road όπου αν κατάφερνα να ξεκολλήσω :D θα πέρναγα στο White album.. Με αυτούς τους δίσκους, ο ακροατής θα καταλάβει ότι οι Beatles δεν ήταν απλά ένα συμβατικό συγκρότημα όπως κάποιοι ήθελαν να τους "περάσουν" για να τα "τσακώσουν" από τους teenagers της εποχής, αλλά ένα συγκρότημα με εγκεφαλικούς μουσικούς.. Παρόλα αυτά, ως disclaimer, κρατήστε στην άκρη του μυαλού σας ότι η μουσική τους γράφτηκε στη δεκαετία του '60, όπου στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού στο προσκύνιο ήταν μουσικοί όπως ο Chuck Berry, Jerry Lee Lewis και Beach Boys.. 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #34 στις: 16/09/09, 19:03 »
Πολύ σωστός ο faser, και για να επανασυνδέσω τη συζητήση με τους Stones (που υποτίθεται ότι είναι και το θέμα μας), θέλω να τονίσω ότι και οι Rolling Stones είχαν τη δικιά τους "ψυχεδελική εποχή", όπως φυσικά και άλλα σύγχρονά τους συγκροτήματα.
Απλώς πιστεύω ότι οι Beatles συνέβαλαν πολύ περισσότερο στη ευρεία διάδοση των "χρωμάτων", του πειραματισμού (σιτάρ, λούπες, samples) και της συναφούς ψυχεδελικής κουλτούρας με τα καλά της και τα κάκα της- βλέπε LSD και μυθοποίηση του "τριπαρίσματος".
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
16244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/07, 13:04
από Βραζίλης
39 Απαντήσεις
14437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/06, 17:25
από Scarsick
26 Απαντήσεις
10502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/07, 13:27
από sliv22
37 Απαντήσεις
16870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 19:54
από Mrs Brightside
2 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 13:49
από Baroness
0 Απαντήσεις
1786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 15:55
από mogadishu
3 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/10, 01:25
από Stinky
0 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 13:29
από mackay
0 Απαντήσεις
5497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/17, 17:55
από Πάνος Μαλαχιάς