Αποστολέας Θέμα: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?  (Αναγνώστηκε 13144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Πρόσφατα έπεσε το μάτι μου στη λίστα του περιοδικού Rolling Stone για τους 100 καλύτερους κιθαρίστες όλων των εποχών.

http://www.rollingstone.com/music/lists/5945/32609

εδω τα έχει και πιο συγκενρωμένα:

http://www.hotguitarist.com/guitar_artists/guitar_players.htm

Δε ξέρω αν εγώ είμαι ο παράξενος εδω πέρα αλλά, παρά το κύρος και τη φήμη του περιοδικού, η λίστα μου φάνηκε πολύ κάπως...Παραθέτω ενδεικτικά:
ο Blackmore στο νούμερο 55? ο Van Halen νούμερο 70???  :-\
και από την άλλη βλέπω το Johhny Ramone sto 16.....

Τεσπά, ακούω απόψεις και διαφωνίες, πάντως οι αδικίες της λίστας μου έκαναν ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντύπωση...(μα ο Cobain στο 12  ??? )

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #1 στις: 28/08/10, 09:46 »
μαλλον δε θα επαιζαν ρολο μονο τα κιθαριστικα αλλα και τα μουσικα προσοντα,,,
 
παντως μου κανει εντυπωση που δεν ειμαι στη λιστα....ααααα ναι,ειμαι εκτως συναγωνισμου!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #2 στις: 28/08/10, 10:08 »
Εμενα παλι καμια εντυπωση δε μου κανει... Εχουν βγει αρκετες φορες τετοιες, συγγνωμη για την εκφραση, παπ@ριες... Ο  καθενας απο μας θα εφτιαχνε τη δικια του λιστα και δεν υπηρχε περιπτωση να συμφωνησουμε σε κατι... Ως εκ τουτου λιστες του τυπου: Οι 100 καλυτεροι κιθαριστες, οι 100 καλυτερες συνταγες για παστιτσιο, οι 100 καλυτερες ταινιες, οι... οι... οι... δεν μπαινω καν στον κοπο να τις δω γιατι στην ουσια εκφραζουν την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ γνωμη ενος σντακτη, εκδοτη, δημοσιογραφου του περιοδικου...


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #3 στις: 28/08/10, 12:18 »
@ GK +1


@ ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος: για να δεις ποσο υποκειμενικο ειναι λειπουν ονοματα οπως (καλα παραβλέπω Govan, satriani, vai κτλ θεωρωντας οτι ακομα ειναι νεοι, λεμε τωρα, αλλα) George Lynch, Ritchie Kotzen, Greg Howe...

Οπως ειπε και ο GK δεν εχει καποιο νοημα ολο αυτο... ;)

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #4 στις: 28/08/10, 12:36 »
Πού είναι ο Steve Vai, ο Eric Johnson, o Joe Satriani, ο Gary Moore (!!!) και πολλοί πολλοί άλλοι;
Ok, με τις πρώτες θέσεις συμφωνώ πάνω-κάτω μέχρι και τον Keith Richards αλλά μετά ο Hammett τι δουλειά έχει και μάλιστα πάνω από τον Jeff Beck...και ο Jack White πότε πρόλαβε να γίνει μύθος ή ο Kurt Cobain;; Μήπως έχει γίνει λάθος και η λίστα λέγεται "οι πιο μαστουρωμένοι κιθαρίστες"; Aν είναι έτσι συμφωνώ με την σειρά!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #5 στις: 28/08/10, 12:46 »
Μήπως η επιλογή έγινε ανάμεσα στους κιθαρίστες που έχουν παρουσιαστεί απο το περιοδικό και το κριτήριο ήταν σε ποιόν κιθαρίστα το περιοδικό πούλησε τα περισσότερα αντίτυπα; Γιατί ολόκληρη η λίστα (οκ, αν εξαιρέσουμε το Hendrix ο οποίος θα είναι παντού πρώτος για τα επόμενα 400-500 χρόνια) είναι εντελώς παράλογη!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #6 στις: 28/08/10, 13:13 »
Η επιλογή έγινε με βάση την εμπορικότητα που πρεσβεύει μια φυλλάδα επιπέδου χαρτιού τουαλέτας, όπως είναι το Rolling Stone.

Εδώ έχει τον "Τhe Edge" (τσού ρε αλάνι) μέσα και μάλιστα 26 θέσεις πάνω από EVH.

Και το πιο άκυρο: ΔΕΝ ΕΧΕΙ HETFIELD.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #7 στις: 28/08/10, 14:08 »
@G.K. : Ακριβώς όπως το έγραψες.
Τελείως άκυρη η λίστα, όπως έγραψαν τα παιδιά παραπάνω, αρκετοί κιθαρίστες δεν είναι, αλλά θα έπρεπε να είναι στη λίστα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #8 στις: 28/08/10, 14:51 »
ΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο PETRUCCI??? :P ;D ;D ;D ;D

Τι να συζητησουμε ρε παιδες, αυτα ειναι λιστες για να χαζευεις στην παραλια, ενω πινεις τη φραπα σου...λειπει κοσμος κ κοσμακης απο τη λιστα αυτη...Vai, Petrucci, Satriani, Malmsteen και πολλοι αλλοι!!

Κατι ακομα: ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ των ΜΠΛΟΥΖΑΔΩΝ!!! Oλη η πρωτη 7αδα ειναι δικια τους! ;D ;D ;D

Κ δν ξερω τι ειναι πιο αστειο...η 12η θεση του Kobain ή η 17η του White...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #9 στις: 28/08/10, 15:16 »
Θα μπορούσα ίσως και να χωνέψω την απουσία μέταλ παιχτών, με την έννοια ότι ακόμα θεωρείται για πολλούς στενόμυαλους "ακραία μουσική" και καθότι το περιοδικό κινείται σε πιο soft και πιο "κλασσικά" είδη...Αλλά ακόμη και ιερείς του κλασσικού ροκ έχουν χαντακωθεί όπως ο Gilmour, που είναι (θα πέσει φωτιά να μας κάψει...!!!) στο νούμερο 82!!!!! :-X ο Rory απουσιάζει εντελώς..........ήμαρτον

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #10 στις: 28/08/10, 15:38 »
O Vai εχει παει την κιθαρα αλλου, οπως κ ο Eklundh...για μενα, η απουσια αυτων των δυο (ειδικα του Vai), αρκει απο μονη της για να καταδειξει το ποσο ασχετη ειναι η λιστα...

@ΡιχαρδοςΜαυροπερισσοτερος: Kι εγω παραξενευτηκα με αυτο, οχι τοσο επειδη ειναι καλος κιθαριστας (το περιοδικο αυτο εχει δειξει πως δε κρινει με αυτο το κριτηριο), αλλα επειδη ειναι αρκετα εμπορικο ονομα και δν περιμενα σε καμια περιπτωση να τον θαψει το Rolling Stone...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #11 στις: 28/08/10, 19:52 »
Rory Gallagher? Gary Moore? John McLaughlin Mahavishnu? Steve Vai? J.Petrucci? Yngwie Malmsteen?
J. Frushiante στο 18 :o :o Jack White 17 :o :o
Οτιναναι

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #12 στις: 28/08/10, 21:57 »
Κατι ακομα: ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ των ΜΠΛΟΥΖΑΔΩΝ!!! Oλη η πρωτη 7αδα ειναι δικια τους! ;D ;D ;D


Καλα αυτο ειναι το ΜΟΝΟ πραμα με το οποιο θα συμφωνουσα... Τα θεμελια του κιθαριστικου παιξιματος μπηκαν απο αυτους τους μουσικους... Ασε που αν δεν υπηρχαν οι blues-άδες, πολλοι νεοτεροι δε θα ειχαν πιασει καν κιθαρα (ειτε ροκαδες, ειτε bluesαδες, ειτε πανκαδες, ειτε μεταλαδες)


Τελος παντων οπως ειπα δεν εχει καν νοημα να ασχολουμαστε με τετοια πραγματα ποσο μαλλον να σπαταλαμε το χρονο μας συζητωντας τις απουσιες και τις ελλειψεις που εχει... ;)


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #13 στις: 28/08/10, 22:02 »
Κατι ακομα: ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ των ΜΠΛΟΥΖΑΔΩΝ!!! Oλη η πρωτη 7αδα ειναι δικια τους! ;D ;D ;D


Καλα αυτο ειναι το ΜΟΝΟ πραμα με το οποιο θα συμφωνουσα... Τα θεμελια του κιθαριστικου παιξιματος μπηκαν απο αυτους τους μουσικους... Ασε που αν δεν υπηρχαν οι blues-άδες, πολλοι νεοτεροι δε θα ειχαν πιασει καν κιθαρα (ειτε ροκαδες, ειτε bluesαδες, ειτε πανκαδες, ειτε μεταλαδες)


Τελος παντων οπως ειπα δεν εχει καν νοημα να ασχολουμαστε με τετοια πραγματα ποσο μαλλον να σπαταλαμε το χρονο μας συζητωντας τις απουσιες και τις ελλειψεις που εχει... ;)

Tο θεμα ειναι οτι πολλοι μεταγενεστεροι πηγαν παραπερα κ δν αρκεστηκαν σε αυτα που πηραν απο τους "θεμελιωτες του κιθαριστικου παιξιματος"...αν πηγαιναμε με βαση την παραδοση, πρωτος πρεπει να ηταν ο Ισπανος που εφτιαξε την κιθαρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/10, 22:04 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #14 στις: 28/08/10, 22:25 »
χεχε τελειως για τα μπαζα η λιστα.. ο cobain στο 12 και ο gilmour στο 82.. yeah right  :P
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #15 στις: 28/08/10, 23:25 »
Κατι ακομα: ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ των ΜΠΛΟΥΖΑΔΩΝ!!! Oλη η πρωτη 7αδα ειναι δικια τους! ;D ;D ;D


Καλα αυτο ειναι το ΜΟΝΟ πραμα με το οποιο θα συμφωνουσα... Τα θεμελια του κιθαριστικου παιξιματος μπηκαν απο αυτους τους μουσικους... Ασε που αν δεν υπηρχαν οι blues-άδες, πολλοι νεοτεροι δε θα ειχαν πιασει καν κιθαρα (ειτε ροκαδες, ειτε bluesαδες, ειτε πανκαδες, ειτε μεταλαδες)


Τελος παντων οπως ειπα δεν εχει καν νοημα να ασχολουμαστε με τετοια πραγματα ποσο μαλλον να σπαταλαμε το χρονο μας συζητωντας τις απουσιες και τις ελλειψεις που εχει... ;)

Tο θεμα ειναι οτι πολλοι μεταγενεστεροι πηγαν παραπερα κ δν αρκεστηκαν σε αυτα που πηραν απο τους "θεμελιωτες του κιθαριστικου παιξιματος"...αν πηγαιναμε με βαση την παραδοση, πρωτος πρεπει να ηταν ο Ισπανος που εφτιαξε την κιθαρα...
Ναι συμφωνοι, αλλα την συγκριση την κανεις και με βαση την εποχη και το στυλ που επαιζε ο καθενας, αλλα και με την επιρροη που αφησε. Πχ ενταξει αν βαλεις πλαι πλαι τον BB King με τον Steve Vai ξερω γω, προφανως ο Vai θα ακουγεται καλυτερα. Αλλα μεσα, αλλος εξοπλισμος, αλλη εποχη με οτι αυτο συνεπαγεται τοσο για τον καλλιτεχνη οσο και για τον ακροατη, σε σχεση με τον αλλον που μεσουρανουσε πριν 40-50 χρονια. Ομως ποσος BB King βρισκεται μεσα στο στυλ του Vai και του καθε μεταγενεστερου? Οι φρασεις του εχουν επαναληφθει, και επαναλαμβανονται και θα επαναλαμβανονται στο μπλουζ για οσο παιζεται, και υπ αυτην την εννοια δικαιωματικα ειναι τοσο ψηλα.
Χωρις να θελω να πω πως και αλλοι δεν αξιζουν να ειναι ψηλα ετσι? Απλως οταν μιλαμε για "τους 100 καλυτερους ολων των εποχων" πρεπει να εχουμε αλλα κριτηρια σε σχεση με τους "100 καλυτερους αυτη τη στιγμη"

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #16 στις: 29/08/10, 04:47 »
Πχ ενταξει αν βαλεις πλαι πλαι τον BB King με τον Steve Vai ξερω γω, προφανως ο Vai θα ακουγεται καλυτερα.



Υπαρχουν παρα πολλοι που θα σου πουν πως ο King ακουγεται καλυτερα... Ειναι θεμα γουστου και οχι εποχης. Εδω 50 χρονια μετα και ενα μεγαλο ποσοστο κιθαριστων αναζητα ηχο Hendrix... ;)  ΗΧΑΡΑ ειχε και ο Gilmour που επαιζε το '70 και ο EVH που επαιζε το '80 και ο Eric Johnson και... και... και... ο Timmons που παιζει τωρα... Επαναλαμβανω ειναι θεμα γουστου!






Ομως ποσος BB King βρισκεται μεσα στο στυλ του Vai και του καθε μεταγενεστερου?



Υπαρχει ΠΑΡΑ πολυς... Και ο Vai κανει bend και ο Vai χρησιμοποιει blues κλιμακες και τεχνικες, ασχετα αν αυτο το ειδος δεν του πολυβγαινει και ειναι τελειως εξω απο τα νερα του...  απο 3.35'' και μετα(
)


Προφανως εγινε γνωστος επειδη ανεπτυξε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ στυλ και ηχο πανω ομως σε ΘΕΜΑΛΙΑ που βαλανε αλλοι..!  Για να μην μακρυγορουμε, δε διαφωνω οτι ο Vai και ολοι αυτοι ειναι παικταραδες... Απλα, οπως μας εδειξε και το περιοδικο, ολοι εχουμε μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ οπτικη με την οποια οριζουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. Και για αυτο το λογο υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν τον Cobain και το Johnny Rammone αξιους αναφορας ενω Gallagher, Gary Moore και Bonamassa οχι...


« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/10, 04:49 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #17 στις: 29/08/10, 06:22 »
Πού είναι ο Steve Vai, ο Eric Johnson, o Joe Satriani, ο Gary Moore (!!!) και πολλοί πολλοί άλλοι;
Ok, με τις πρώτες θέσεις συμφωνώ πάνω-κάτω μέχρι και τον Keith Richards αλλά μετά ο Hammett τι δουλειά έχει και μάλιστα πάνω από τον Jeff Beck...και ο Jack White πότε πρόλαβε να γίνει μύθος ή ο Kurt Cobain;; Μήπως έχει γίνει λάθος και η λίστα λέγεται "οι πιο μαστουρωμένοι κιθαρίστες"; Aν είναι έτσι συμφωνώ με την σειρά!!

ωπα ωπα...ο jack white εχει ενα ιδιαιτερο και δικο του στυλ, και ειναι πολυ ευρηματικος σαν κιθαριστας. καλα κανει που βρισκεται μεσα στους 100., ακομα κι αν ειναι και ο εκατοστός! τωρα για τον cobain, μαλλον τον θεωρουν συνθετη/επιτυχημένο κλπ κι γι αυτο βρισκεται στη λιστα, γιατι σαν κιθαριστας εσυ παιζεις καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #18 στις: 29/08/10, 13:31 »
Κατι ακομα: ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ των ΜΠΛΟΥΖΑΔΩΝ!!! Oλη η πρωτη 7αδα ειναι δικια τους! ;D ;D ;D



Καλα αυτο ειναι το ΜΟΝΟ πραμα με το οποιο θα συμφωνουσα... Τα θεμελια του κιθαριστικου παιξιματος μπηκαν απο αυτους τους μουσικους... Ασε που αν δεν υπηρχαν οι blues-άδες, πολλοι νεοτεροι δε θα ειχαν πιασει καν κιθαρα (ειτε ροκαδες, ειτε bluesαδες, ειτε πανκαδες, ειτε μεταλαδες)


Τελος παντων οπως ειπα δεν εχει καν νοημα να ασχολουμαστε με τετοια πραγματα ποσο μαλλον να σπαταλαμε το χρονο μας συζητωντας τις απουσιες και τις ελλειψεις που εχει... ;)


Tο θεμα ειναι οτι πολλοι μεταγενεστεροι πηγαν παραπερα κ δν αρκεστηκαν σε αυτα που πηραν απο τους "θεμελιωτες του κιθαριστικου παιξιματος"...αν πηγαιναμε με βαση την παραδοση, πρωτος πρεπει να ηταν ο Ισπανος που εφτιαξε την κιθαρα...
Ναι συμφωνοι, αλλα την συγκριση την κανεις και με βαση την εποχη και το στυλ που επαιζε ο καθενας, αλλα και με την επιρροη που αφησε. Πχ ενταξει αν βαλεις πλαι πλαι τον BB King με τον Steve Vai ξερω γω, προφανως ο Vai θα ακουγεται καλυτερα. Αλλα μεσα, αλλος εξοπλισμος, αλλη εποχη με οτι αυτο συνεπαγεται τοσο για τον καλλιτεχνη οσο και για τον ακροατη, σε σχεση με τον αλλον που μεσουρανουσε πριν 40-50 χρονια. Ομως ποσος BB King βρισκεται μεσα στο στυλ του Vai και του καθε μεταγενεστερου? Οι φρασεις του εχουν επαναληφθει, και επαναλαμβανονται και θα επαναλαμβανονται στο μπλουζ για οσο παιζεται, και υπ αυτην την εννοια δικαιωματικα ειναι τοσο ψηλα.
Χωρις να θελω να πω πως και αλλοι δεν αξιζουν να ειναι ψηλα ετσι? Απλως οταν μιλαμε για "τους 100 καλυτερους ολων των εποχων" πρεπει να εχουμε αλλα κριτηρια σε σχεση με τους "100 καλυτερους αυτη τη στιγμη"


Σορρυ, αλλα νομιζω πως εισαι λαθος...επειδη ειναι Top 100 Guitarists, εγω θα κοιταζα το τι προσεφεραν στο οργανο αυτο, ασχετως το ποτε επαιζαν...επειδη υπαρχει η γενικοτερη ταση να τα τραβαμε απο το ενα ακρο στο αλλο τα πραγματα που λεγονται εδω, προς Θεου, δν ειπα οτι οι κιθαριστες blues δεν αξιζουν κλπ...απλα το να ειναι οι πρωτοι εφτα, συγγνωμη, αλλα περα απο υποκειμενικο ειναι κ ουτοπικο...











Kαι δν εβαλα Petrucci, μη με πειτε κ κομπλεξικο μερικοι :P

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #19 στις: 29/08/10, 13:37 »
Ε όχι και τη ζαλάδα τον Malmsteen... Τουλάχιστον έβαλες τον Broderick. 8)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #20 στις: 29/08/10, 13:45 »
Ε όχι και τη ζαλάδα τον Malmsteen... Τουλάχιστον έβαλες τον Broderick. 8)

Κ εγω δν τον παω, αλλα κακα τα ψεμματα, πλασαρε κατι το επαναστατικο με τα sweep arpeggios του...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #21 στις: 29/08/10, 14:06 »
Πού είναι ο Steve Vai, ο Eric Johnson, o Joe Satriani, ο Gary Moore (!!!) και πολλοί πολλοί άλλοι;
Ok, με τις πρώτες θέσεις συμφωνώ πάνω-κάτω μέχρι και τον Keith Richards αλλά μετά ο Hammett τι δουλειά έχει και μάλιστα πάνω από τον Jeff Beck...και ο Jack White πότε πρόλαβε να γίνει μύθος ή ο Kurt Cobain;; Μήπως έχει γίνει λάθος και η λίστα λέγεται "οι πιο μαστουρωμένοι κιθαρίστες"; Aν είναι έτσι συμφωνώ με την σειρά!!


ωπα ωπα...ο jack white εχει ενα ιδιαιτερο και δικο του στυλ, και ειναι πολυ ευρηματικος σαν κιθαριστας. καλα κανει που βρισκεται μεσα στους 100., ακομα κι αν ειναι και ο εκατοστός! τωρα για τον cobain, μαλλον τον θεωρουν συνθετη/επιτυχημένο κλπ κι γι αυτο βρισκεται στη λιστα, γιατι σαν κιθαριστας εσυ παιζεις καλυτερα.
ναι αλλα 17ος? Και μετα κοιτα που ειναι ο Gilmour ξερω γω ::)
Κατι ακομα: ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ των ΜΠΛΟΥΖΑΔΩΝ!!! Oλη η πρωτη 7αδα ειναι δικια τους! ;D ;D ;D



Καλα αυτο ειναι το ΜΟΝΟ πραμα με το οποιο θα συμφωνουσα... Τα θεμελια του κιθαριστικου παιξιματος μπηκαν απο αυτους τους μουσικους... Ασε που αν δεν υπηρχαν οι blues-άδες, πολλοι νεοτεροι δε θα ειχαν πιασει καν κιθαρα (ειτε ροκαδες, ειτε bluesαδες, ειτε πανκαδες, ειτε μεταλαδες)


Τελος παντων οπως ειπα δεν εχει καν νοημα να ασχολουμαστε με τετοια πραγματα ποσο μαλλον να σπαταλαμε το χρονο μας συζητωντας τις απουσιες και τις ελλειψεις που εχει... ;)


Tο θεμα ειναι οτι πολλοι μεταγενεστεροι πηγαν παραπερα κ δν αρκεστηκαν σε αυτα που πηραν απο τους "θεμελιωτες του κιθαριστικου παιξιματος"...αν πηγαιναμε με βαση την παραδοση, πρωτος πρεπει να ηταν ο Ισπανος που εφτιαξε την κιθαρα...
Ναι συμφωνοι, αλλα την συγκριση την κανεις και με βαση την εποχη και το στυλ που επαιζε ο καθενας, αλλα και με την επιρροη που αφησε. Πχ ενταξει αν βαλεις πλαι πλαι τον BB King με τον Steve Vai ξερω γω, προφανως ο Vai θα ακουγεται καλυτερα. Αλλα μεσα, αλλος εξοπλισμος, αλλη εποχη με οτι αυτο συνεπαγεται τοσο για τον καλλιτεχνη οσο και για τον ακροατη, σε σχεση με τον αλλον που μεσουρανουσε πριν 40-50 χρονια. Ομως ποσος BB King βρισκεται μεσα στο στυλ του Vai και του καθε μεταγενεστερου? Οι φρασεις του εχουν επαναληφθει, και επαναλαμβανονται και θα επαναλαμβανονται στο μπλουζ για οσο παιζεται, και υπ αυτην την εννοια δικαιωματικα ειναι τοσο ψηλα.
Χωρις να θελω να πω πως και αλλοι δεν αξιζουν να ειναι ψηλα ετσι? Απλως οταν μιλαμε για "τους 100 καλυτερους ολων των εποχων" πρεπει να εχουμε αλλα κριτηρια σε σχεση με τους "100 καλυτερους αυτη τη στιγμη"


Σορρυ, αλλα νομιζω πως εισαι λαθος...επειδη ειναι Top 100 Guitarists, εγω θα κοιταζα το τι προσεφεραν στο οργανο αυτο, ασχετως το ποτε επαιζαν...επειδη υπαρχει η γενικοτερη ταση να τα τραβαμε απο το ενα ακρο στο αλλο τα πραγματα που λεγονται εδω, προς Θεου, δν ειπα οτι οι κιθαριστες blues δεν αξιζουν κλπ...απλα το να ειναι οι πρωτοι εφτα, συγγνωμη, αλλα περα απο υποκειμενικο ειναι κ ουτοπικο...

http://www.youtube.com/watch?v=jQnJ7oQAnPU&ob=av2n

http://www.youtube.com/watch?v=DgGlTAAyVB8

http://www.youtube.com/watch?v=vGNj34GSjs4

http://www.youtube.com/watch?v=OrZKXLQnK78&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=xkpZ645ztl0

Kαι δν εβαλα Petrucci, μη με πειτε κ κομπλεξικο μερικοι :P
Προφανως! και εγω αυτο λεω. Και πως κρινεις κατα ποσο προσεφερε καποιος στο οργανο? Με το impact που ειχε ο ηχος του, και με το κατα ποσο προσπαθησαν να τον μιμηθουν οι επομενοι, προσθετωντας και κατι δικο τους βεβαια. Γι αυτο και δικαιολογειται απολυτα το να βρισκονται στη λιστα, και ετσι μπορει κανεις να καταλαβει γιατι ο Jimi ειναι πρωτος... Τωρα το αν θα επρεπε να ειναι τοσο ψηλα οι μπλουζαδες, αυτο δεν το ξερω. Εξαλλου δεν την εφτιαξα εγω τη λιστα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #22 στις: 29/08/10, 15:11 »
Για μένα η οπτική θα ήταν, συνδυασμός προσφοράς στο όργανο και στη μουσική ταυτό χρονα (δλδ σύνθεση και διαχρονικά τραγούδια). Υπο αυτή την έννοια, ούτε ο Satch ούτε ο Vai θα ήταν πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου (αλλά σίγουρα στους 100, έτσι?  ;D ). Από την άλλη όταν κιθαρίστες έβαλαν πρώτη φορά στη ρόκ στοιχεία από κλασσική μουσική και υπήρξαν προπάτορες του shred (Βlackmore)  ή όταν εφύηραν ένα νέο μουσικό είδος (Iommi) ε δε νοείται να είναι τόσο χαμηλά.

Όσο για τη συζήτηση για το BB King, προσωπικά σαν μορφή on stage και σαν συναίσθημα νομίζω ότι κάνει τους περισσότερους κιθαρίστες να νιώθουν κόμπλεξ δίπλα του...εδω ο Gary Moore μοιάζει σαν (με την καλή έννοια) "φλωράκι" μπροστά του


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #23 στις: 30/08/10, 12:27 »
Φλωρακι φατσικα θες να πεις ετσι? Γιατι απο αποψη παιξιματος ο Gary Moore ειναι με μια λεξη ΑΨΟΓΟΣ...
Και οταν κανει bend ή vibrato δεν τρεμει μονο η κιθαρα αλλα η γη ολοκληρη... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/10, 12:29 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #24 στις: 30/08/10, 12:47 »
Για μένα η οπτική θα ήταν, συνδυασμός προσφοράς στο όργανο και στη μουσική ταυτό χρονα (δλδ σύνθεση και διαχρονικά τραγούδια). Υπο αυτή την έννοια, ούτε ο Satch ούτε ο Vai θα ήταν πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου (αλλά σίγουρα στους 100, έτσι?  ;D ). Από την άλλη όταν κιθαρίστες έβαλαν πρώτη φορά στη ρόκ στοιχεία από κλασσική μουσική και υπήρξαν προπάτορες του shred (Βlackmore)  ή όταν εφύηραν ένα νέο μουσικό είδος (Iommi) ε δε νοείται να είναι τόσο χαμηλά.

Όσο για τη συζήτηση για το BB King, προσωπικά σαν μορφή on stage και σαν συναίσθημα νομίζω ότι κάνει τους περισσότερους κιθαρίστες να νιώθουν κόμπλεξ δίπλα του...εδω ο Gary Moore μοιάζει σαν (με την καλή έννοια) "φλωράκι" μπροστά του

http://www.youtube.com/watch?v=iUaevnP1LLg


Με τόσα κιλά που έχει όχι κόμπλεξ, μάλλον γέλιο τους προκαλεί...

Τι να λέμε, πολύ καλός ο ΒΒ King μυθικό το vibrato του, αλλά σίγουρα είναι υπερ-εκτιμημένος. Βασίζεται στα ίδια κλισέ μια ζωή με τα οποία έχει γίνει εκατομμυριούχος, δεν έχει εξελιχθεί όπως έχει κάνει ο Gary, ο οποίος είναι ίσως ο ΠΙΟ αδικημένος blues κιθαρίστας στον κόσμο. Στο παραπάνω video ο Gary δείχνει ανωτερότητα και σέβεται απόλυτα τον BB King επαναλαμβάνοντας με απόλυτη ακρίβεια τις (πολύ απλές) φράσεις του, δεν το τραβάει γιατί καταλαβαίνει ότι άμα αρχίσει και σολάρει όπως μπορεί η διαφορά επιπέδου θα φανεί. Τελοσπάντων Rolling Stone είναι αυτό, λογικό είναι να υποστηρίξει την αμερικάνικη blues σκηνή.

Οσο για Vai, Satch με τα τόσα που έχουν προσφέρει στην κιθάρα θα έπρεπε να είναι στην πρώτη δεκάδα, ο Vai ίσως και στην πρώτη 4άδα.
Δυστυχώς και ειδικά για τον Vai, η υπερφυσικά εξελιγμένη αίσθηση της μελωδίας και του ρυθμού που έχει, τον καθιστά απρόσιτο για τον μέσο ακροατή. Ισως σε αρκετά χρόνια, που το ανθρώπινο είδος θα έχει εξελιχθεί, αναγνωριστεί σε όλη την έκταση που της αρμόζει η αξία του.
Παραθέτω μερικά όχι τόσο γνωστά, αλλά χαρακτηριστικά κομμάτια του για να καταλάβετε το μέγεθος της αδικίας...

(από τα πιο οργασμικά σόλο που έχω ακούσει...)



(τι σόλο Θεέ μου...)

« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/10, 12:50 από Germ1984 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
16228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/07, 13:04
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 10:43
από stavros75
0 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 19:54
από Mrs Brightside
38 Απαντήσεις
14734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 09:26
από Σκίρων
1 Απαντήσεις
2176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 22:58
από Nady
14 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 04:05
από Kelly Z
0 Απαντήσεις
1372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 22:30
από dimitris1985
34 Απαντήσεις
10638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 19:03
από themos
10 Απαντήσεις
3911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 10:22
από zepfan
0 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 13:29
από mackay