Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 201001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
..Μήπως είναι καμιά άλλη βλακεία πάλι και δε φταίει ο καημένος ο πυκνωτάκος;
Πιθανόν.. αύξησε λίγο την τιμή να δεις αν κάνει κάποια διαφορά, αλλιώς κάπου ίσως υπάρχει κάποιο λάθος..


Δοκίμασα και έναν 10μF και τίποτα. Μιλάω για πολύ έντονο attenuation με το pot full ανοιχτό και να ανοιγοκλείνεις το διακόπτη και να μην ακούγεται η παραμικρή διαφορά. Έχω τεστάρει για συνέχεια από τη φάση του "from amp" μέχρι το ένα ποδαράκι του πυκνωτή και από το άλλο ποδαράκι μέχρι τη φάση του "to speaker".


Έχεις μήπως τίποτα άλλες μετρήσεις να προτείνεις που θα βοηθούσαν στο debugging;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχεις μήπως τίποτα άλλες μετρήσεις να προτείνεις που θα βοηθούσαν στο debugging;
Πάρε τον πυκνωτή, κόλλα του προσωρινά δύο καλωδιάκια και με αρκετό attenuation (>50%) ακούμπα με το χέρι από την μία στην φάση του "from amp" και με το άλλο χέρι κάνε διαδοχικές επαφές στη φάση του "to speaker" να δείς αν ακούς κάποια διαφορά. Βεβαιώσου ότι είναι στις φάσεις και όχι σε κάποια γείωση. Για να έχει ήχο ο ενισχυτής όσο το κάνεις αυτό, βάλε του κάτι μπροστά να παίζει μόνιμα, όπως πχ ένα mp3.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Έχεις μήπως τίποτα άλλες μετρήσεις να προτείνεις που θα βοηθούσαν στο debugging;
Πάρε τον πυκνωτή, κόλλα του προσωρινά δύο καλωδιάκια και με αρκετό attenuation (>50%) ακούμπα με το χέρι από την μία στην φάση του "from amp" και με το άλλο χέρι κάνε διαδοχικές επαφές στη φάση του "to speaker" να δείς αν ακούς κάποια διαφορά. Βεβαιώσου ότι είναι στις φάσεις και όχι σε κάποια γείωση. Για να έχει ήχο ο ενισχυτής όσο το κάνεις αυτό, βάλε του κάτι μπροστά να παίζει μόνιμα, όπως πχ ένα mp3.


ΟΚ, το 'πιασα το νόημα ;) . Έχω κολήσει ήδη λίγο καλώδιο στα ποδαράκια του 10ρι γιατί ήταν πολύ κοντά οπότε είμαι μάλλον έτοιμος για τη δοκιμή που λες.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
>:(  Κάτι πάει στραβά ...

1) καμία αλλαγή βάζοντας τον πυκνωτή να πατάει στις φάσεις των from amp και to speaker (attenuation ~90%)
2) καμία αλλαγή βραχυκυκλώνοντας τις φάσεις των from amp και to speaker  (attenuation ~90%). Και εννοώ καμία. Ούτε σε ένταση. <-WTF!! ??? ???

επιπλέον
α) έχω την εντύπωση ότι με το L-pad full ανοιχτό δεν ακούω καθόλου attenuation πηγαίνοντας το διακόπτη από το bypass στο 0-50%. Γυρνώντας μετά το L-pad προς τ'αριστερά αρχίζω κι έχω κανονικότατο attenuation που φθάνει σε πλήρη σίγαση όταν το L-pad είναι στο minimum. Headphones/Line out λειτουργούν κανονικότατα.

β) με την 16Ω (μετρημένη στα 15.4 Ω, λογικό) καμπίνα συνδεδεμένη απάνω, μετράω στην είσοδο 15.4 Ω όταν είμαι σε bypass (ωραιότατα) , ~22Ω όταν ο διακόπτης είναι στο 0-50% και το L-pad full ανοιχτό, ~20Ω με το L-pad περίπου στη μέση και 16Ω με το L-pad στο minimum. (Νομίζω ότι βάζοντας την extra 8ρα αντίσταση στο 8Ω L-pad δεν είναι ακριβώς ισοδύναμο με το να είχαμε 16Ω L-pad αλλά μικρό το κακό και εξάλλου δεν είναι εκεί το θέμα μας)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πρέπει να υπάρχει κάποιο λάθος στην καλωδίωση, διότι αυτό που περιγράφεις δεν πρέπει να γίνεται..

Κοίτα το ανάλογο του L-Pad:


Εμείς έχουμε βάλει στην φάση (3) ακόμα μία αντίσταση 8Ohm.

Οπότε, όταν το L-Pad είναι στο ένα άκρο, δηλαδή προς την γείωση (1) τότε στο μεγάφωνο παρουσιάζεται μηδενική τάση, άρα υπάρχει σίγηση. Η δεξιά εσωτερική αντίσταση του LPad ακυρώνεται, ως εξής:


Όταν είναι από την άλλη πλευρά, δηλαδή προς την φάση (3) τότε μαζί με την δική μας εξωτερική αντίσταση δημιουργείται ένα 1/2 voltage divider, δηλαδή παίρνουμε την τάση στο μέσον δύο αντιστάσεων 8Ohm, σύνολο 16 Ohm, όπου η τάση πρέπει να είναι η μισή, άρα και η ένταση.. δηλαδή 50% attenuation. Η αριστερή εσωτερική αντίσταση του LPad ακυρώνεται, ως εξής:

Αυτό που είναι κουφό είναι ότι όταν γυρνάς τον DPDT διακόπτη δεν έχεις διαφορά στο attenuation, για να μην αναφερθώ στο "καμία αλλαγή βραχυκυκλώνοντας τις φάσεις των from amp και to speaker" .. πράγματι WTF??!!  :roll

Δες μήπως έχεις μπλέξει τα πόδια του LPAD..

Κοίταξε πολύ προσεκτικά τον DPDT διακόπτη που υλοποιεί την σύνδεση, και την καλωδίωση του..
Στην χειρότερη παράκαμψε τον διακόπτη τελείως και κάνε προσωρινά κανονικό wiring για attenuation, ως εξής:

 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/12, 12:57 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ


Νομίζω ότι η εσωτερική αντίσταση (δεξιά) του L-Pad είναι 120Ω (δες κι εδώ  http://www.bcae1.com/lpad.htm στο πινακάκι στη μέση τα shunt values)
Αν είναι έτσι, εξηγεί γιατί μετράω ~22Ω με το L-pad full ανοιχτό (αυτή που αναφέρεις ως θέση 3)


1/(1/120+1/16)+8=22.1


Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν έχω κάπου λάθος.
Τα ποδαράκια του L-pad το σκέφτηκα μήπως τα έχω ανάποδα (1<->3) αλλά το ξανατσέκαρα με το κουτάκι του L-pad και με σχέδιο που είχε μέσα και νομίζω ότι είναι ΟΚ. Θα ξαναδώ και τον DPDT αλλά φοβάμαι ότι κάπου αλλού γίνεται η ^%$^%^%


Και πάλι ευχαριστώ για την προσπάθεια που κάνεις να με βοηθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Νομίζω ότι η εσωτερική αντίσταση (δεξιά) του L-Pad είναι 120Ω (δες κι εδώ  http://www.bcae1.com/lpad.htm στο πινακάκι στη μέση τα shunt values)
Αν είναι έτσι, εξηγεί γιατί μετράω ~22Ω με το L-pad full ανοιχτό (αυτή που αναφέρεις ως θέση 3)

Έχεις δίκαιο, μπράβο, δεν το πρόσεξα.. και σκέψου ότι ετοιμαζόμουν να σου linkάρω εγώ το site αυτό!..  %(
Θα αφαιρέσω από το προηγούμενο ποστ τους λάθος υπολογισμούς για να μην μπερδέψουμε κανέναν..

Άρα είναι οκ οι καλωδιώσεις του LPad, επικεντρώσου στον διακόπτη.. κάνε την απευθείας καλωδίωση και γράψε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Ωραίο θέμα με πολύ ενδιαφέρουσες και σχετικά απλές λύσεις για όλα τα γούστα.
Να ρωτήσω και εγώ με την ασχετοσύνη μου κάτι σχετικά απλό.

Ο Ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ένας Marshall 6100LM και πρόσφατα έβαλα 2 Vintage 30 σε μια Marshall 1960A με G12T75 σε X Pattern. Ολα καλά αλλά το γεγονός ότι τα V30 έχουν παραπάνω ευαισθησία (100db) από τα G12T75 (97db) μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς τα πρώτα θάβουν τα δεύτερα και δεν έχω ισσοροπία στον ήχο της καμπίνας. 
Εγώ δε θελω attenuation από τον ενισχυτή μου θέλω απλά να καταφέρω να ακούγονται τα 2 V30 λίγο πιο χαμηλά σε ένταση ωστε να ισσοροπήσει κάπως το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτό μπορώ να το κάνω μόνο με το L-Pad ?
Μπορώ να έχω μικρό attenuation περίπου 3 με 5db χαμηλότερα στο ζευγάρι των Vintage 30 που είναι συνδεδεμένα παράλληλα και με αντίσταση 8ohm?
Θα έχω πρόβλημα αν παρεμβάλω το L-Pad να συνεχίσω τη συνδεσμολογία των μεγαφώνων για συνδεση σε σειρά με το άλλο ζευγάρι των G12t75 για τελικό φορτίο 16Ohm?



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ωραίο θέμα με πολύ ενδιαφέρουσες και σχετικά απλές λύσεις για όλα τα γούστα.
Να ρωτήσω και εγώ με την ασχετοσύνη μου κάτι σχετικά απλό.

Ο Ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ένας Marshall 6100LM και πρόσφατα έβαλα 2 Vintage 30 σε μια Marshall 1960A με G12T75 σε X Pattern. Ολα καλά αλλά το γεγονός ότι τα V30 έχουν παραπάνω ευαισθησία (100db) από τα G12T75 (97db) μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς τα πρώτα θάβουν τα δεύτερα και δεν έχω ισσοροπία στον ήχο της καμπίνας. 
Εγώ δε θελω attenuation από τον ενισχυτή μου θέλω απλά να καταφέρω να ακούγονται τα 2 V30 λίγο πιο χαμηλά σε ένταση ωστε να ισσοροπήσει κάπως το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτό μπορώ να το κάνω μόνο με το L-Pad ?
Μπορώ να έχω μικρό attenuation περίπου 3 με 5db χαμηλότερα στο ζευγάρι των Vintage 30 που είναι συνδεδεμένα παράλληλα και με αντίσταση 8ohm?
Θα έχω πρόβλημα αν παρεμβάλω το L-Pad να συνεχίσω τη συνδεσμολογία των μεγαφώνων για συνδεση σε σειρά με το άλλο ζευγάρι των G12t75 για τελικό φορτίο 16Ohm?
Ναι, γίνεται αυτό που σκέφτηκες, και μάλιστα είναι και πολύ έξυπνη ιδέα!.
Άρα έχεις το LPad συνδεδεμμένο με τα δύο V30, παράλληλα μεταξύ τους για σύνολο 8Ohm και το LPad μετά σε σειρά άλλα δύο μεγάφωνα, για ακόμα 8Ohm, σύνολο 16Ohm.
Μια χαρά!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρε παιδια η αληθεια ειναι οτι διαβασα 7 σελιδες πραμα και μπερδευτικα!!! ???

εγω εχω εναν peavy valveking 212 100w με 2 ηχει 12" στα 16 ohm το καθενα συνδεδεμενα παραλληλα. πιο νομιζετε απο ολα αυτα που εχετε φτιαξει οτι θα ηταν το καλυτερο για εμενα να φτιαξω?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ρε παιδια η αληθεια ειναι οτι διαβασα 7 σελιδες πραμα και μπερδευτικα!!! ???
εγω εχω εναν peavy valveking 212 100w με 2 ηχει 12" στα 16 ohm το καθενα συνδεδεμενα παραλληλα. πιο νομιζετε απο ολα αυτα που εχετε φτιαξει οτι θα ηταν το καλυτερο για εμενα να φτιαξω?

Το πιο απλό, που κάνει και για σένα είναι αυτό:
Απ: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστω πολυ!
 
λιγο πιο μετα στι θεμα νομιζω το εχεις ανεβασει και με εξοδο ακουστικων....
εγω αυτο το σχεδιαγραμμα εχω κατεβασει.
 
με αυτο δηλαδη θα μπορω να παιζω στο σπιτι σε λογικες εντασεις? η υπαρχει κατι αλλο καλυτερο?
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ευχαριστω πολυ!
λιγο πιο μετα στι θεμα νομιζω το εχεις ανεβασει και με εξοδο ακουστικων....
εγω αυτο το σχεδιαγραμμα εχω κατεβασει.
με αυτο δηλαδη θα μπορω να παιζω στο σπιτι σε λογικες εντασεις? η υπαρχει κατι αλλο καλυτερο?

Εννοείς αυτό: Απ: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή
..ναι, θα μπορείς μια χαρά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κατω ακριβως απο το δευτερο Link που μου εστειλες εχεις φτιαξει αν καταλαβα καλα αυτο που μου λες να φτιαξω
δηλαδη αυτο: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76605.msg603496#msg603496

και στις εντυπωσεις λες τα παρακατω....

Εντυπώσεις:
Η κατασκευή του ήταν απλούστατη!. Κανένα πρόβλημα, μάλιστα διάλεξα ένα πλαστικό κουτί, όπου οι τρύπες γίναν πολύ εύκολα.
Στην χρήση, για μειώσεις του volume μέχρι 1/3 - 1/4 λειτουργεί πολύ καλά.
Όμως για παρακάτω, αρχίζει να φαίνεται το πρόβλημα με αυτά τα απλά σχέδια.
Ο ήχος γίνεται λεπτός και χάνει την ζωντάνια του. Τους θεωρητικούς/σχεδιαστικούς λόγους για το αποτέλεσμα αυτό, τους έχω εξηγήσει αναλυτικά.
Το κύκλωμα δεν προσομοιώνει καλά το μεγάφωνο χωρίς πηνία, και επιπλέον σε χαμηλές εντάσεις, τα 12άρια μεγάφωνα δεν διεγείρονται πλήρως και χάνουν πολύ ζωντάνια.
Για να πει κανείς ότι παίζει στην κρεβατοκάμαρα με αυτό το Attenuator με ενισχυτή πάνω από 30 watt, δεν κάνει, απλά δεν το ευχαριστιέσαι από πλευράς χροιάς και μόνο.
Είναι όμως πολύ καλό, για μικρές πρόβες και περιστάσεις όπου οι άλλοι σου λένε "χαμήλωσε" και εσύ θέλεις να ακούσεις την πλήρη χροιά με γκάζι.
Για εκεί είναι μιά χαρά, ειδικά στα απίστευτα λίγα λεφτά που κοστίζει

και λεω εγω τωρα μηπως μπορω να φτιαξω καποιο καλυτερο που να μπορω να παιζω και στο σπιτι με καλυτερα αποτελεσματα γιατι ο ενισχυτης μου ειναι 100w?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
και λεω εγω τωρα μηπως μπορω να φτιαξω καποιο καλυτερο που να μπορω να παιζω και στο σπιτι με καλυτερα αποτελεσματα γιατι ο ενισχυτης μου ειναι 100w?

Ναι, υπάρχουν attenuators με πηνία, που είναι καλύτερα στην προσομοίωση της συμπεριφοράς των μεγαφώνων.
Έχω περιγράψει ένα τέτοιο εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76605.msg604035#msg604035
..το οποίο υπάρχει και σε πλήρες κιτ από το TubeTown.

Για την αντίσταση που ρωτάς στο ΠΜ, ναι είναι αυτού του τύπου: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3509_Xicon-Carbon-Film-Resistor-1k---1-Watt.html
..έχω ποστάρει γενική λίστα με τα υλικά εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76605.msg620608#msg620608
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/12, 10:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημερα,
σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου
 
μαλλον θα παρω το κιτ απο το tube town.
μολις ερθει θα σας πω εντυπωσεις!

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Ωραίο θέμα με πολύ ενδιαφέρουσες και σχετικά απλές λύσεις για όλα τα γούστα.
Να ρωτήσω και εγώ με την ασχετοσύνη μου κάτι σχετικά απλό.

Ο Ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ένας Marshall 6100LM και πρόσφατα έβαλα 2 Vintage 30 σε μια Marshall 1960A με G12T75 σε X Pattern. Ολα καλά αλλά το γεγονός ότι τα V30 έχουν παραπάνω ευαισθησία (100db) από τα G12T75 (97db) μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς τα πρώτα θάβουν τα δεύτερα και δεν έχω ισσοροπία στον ήχο της καμπίνας. 
Εγώ δε θελω attenuation από τον ενισχυτή μου θέλω απλά να καταφέρω να ακούγονται τα 2 V30 λίγο πιο χαμηλά σε ένταση ωστε να ισσοροπήσει κάπως το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτό μπορώ να το κάνω μόνο με το L-Pad ?
Μπορώ να έχω μικρό attenuation περίπου 3 με 5db χαμηλότερα στο ζευγάρι των Vintage 30 που είναι συνδεδεμένα παράλληλα και με αντίσταση 8ohm?
Θα έχω πρόβλημα αν παρεμβάλω το L-Pad να συνεχίσω τη συνδεσμολογία των μεγαφώνων για συνδεση σε σειρά με το άλλο ζευγάρι των G12t75 για τελικό φορτίο 16Ohm?
Ναι, γίνεται αυτό που σκέφτηκες, και μάλιστα είναι και πολύ έξυπνη ιδέα!.
Άρα έχεις το LPad συνδεδεμμένο με τα δύο V30, παράλληλα μεταξύ τους για σύνολο 8Ohm και το LPad μετά σε σειρά άλλα δύο μεγάφωνα, για ακόμα 8Ohm, σύνολο 16Ohm.
Μια χαρά!  :up

Ωραια θα το δοκιμάσω λοιπόν και θα ποστάρω εντυπώσεις. thanks!

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
λίγο άσχετο >>> οι ενδείξεις + και - (συν και πλην) στους ακροδέκτες των μεγαφώνων παίζουν κάποιο σοβαρό ρόλο ?? εγώ ανέκαθεν δεν έδινα σημασία (αλλά πάντα είχα μόνο ένα μεγάφωνο).Ψυχανεμίζομαι ότι λαμβάνεται υπ΄όψιν όταν συνδέονται πολλά μαζί.(????)
 

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
την βρηκα την απαντηση στη παραπάνω βλακωδη ερωτηση μου. ΟΚ. thanks djshop.gr
Το ΄φτιαξα και ΄γω το μαραφετι σε ελευθερη σχεδιαση και παραγωγη . Τα γραμματακια θα ξαναφτιαχτουν πιο ομορφα.Το κουμπακι στο ποτ ειναι 35 ετων (αυτο βρεθηκε προχειρο). Το αλουμινιακι ειναι ψύκτρα απο κανιβαλλισμένο UPS 5mm παχος.Το κατω λαμακι απο διαλυμενο βιντεο παλιο, θα βιδωθεί πανω στην πλατη του  SUPERCHAMP. Η αντισταση ειναι προσωρινα «στον αερα» για να τροποποιηθει (???) μετα την δοκιμή ακουστικών.Κοστος περιπου 30 ε (banzai).Ελπιζω να φαίνονται οι εικονες γιατί ουσιαστικά ούτε ξερω τι κάνω στο imageshack , απλως πατάω κουμπάκια κι΄ότι βρεξει.
 



Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Me Likey!
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
βρε alex-under μολις τωρα καταλαβα ποιος είσαι (έχεις κινητό που δεν ξεχνιέται) . Αφου μου πούλησες το Superchamp γιατι με βάζεις να παιζω με τα κολλητήρια και δε με ενημερώνεις για τη συνέχεια , ;D ;D ;D ;D ;D .BTW του έκανα και καμπίνα 12΄΄ "εξωτερική" (έλατο-ράφια απο πρατικερ) αφιερωμένη εξαιρετικα σε γείτονα που μας πρήζει με τα ποντιακά κάθε σαβ-κυριακο .Του ρίχνει ο γυιός μου λίγο mettalica (vol-10)   στ΄αυτιά και ησυχάζει  (βια στη βια του πόντιου)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Oh  helloooo, helloooo.....
Θα σου πουλούσα και το attenuator (είναι αλήθεια ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου στον νέο ενισχυτή και ούτε πρόκειται) αλλά θα το κρατήσω για συναισθηματικούς λόγους.
...
...
"Εκτός αν μου κάνεις μια προσφορά που δεν θα μπορώ να αρνηθώ..."
...
Αστειεύομαι :)

Υ.Γ. Πως πάει ο ενισχυτής; Τα σπάει;
Την καμπίνα που έκανες την έβαλες ως αντικατάσταση του υπάρχοντως ηχείου ή έκανες καμιά πατέντα και δουλεύουν και τα δύο; (έβαλες παράλληλα 2 16Ohm ηχεία ώστε να έχεις στο σύνολο 8Ohm?)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/13, 09:18 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
άργησα αλλά το είδα ......
το μηχάνημα πάει σφαίρα ...... προσπαθώ να βρώ κουμπάκια fender με βιδάκι γιατί αυτά που έχει απο την μάνα του γυρνάνε "κωνικά" , (δεν κεντράρουν καλά στον άξονα του ποτενσιόμετρου ).
Αν το πρόσεξες τα ποτενσιόμετρα έχουν εγκοπή για κουμπάκι με βίδα , αλλά ο κατασκευαστής έκανε οικονομία και  έβαλε κουμπάκια "σφηνωτά" που είναι για άλλου είδους αξονα.Δεν τρέχει τιποτα λειτουργικά , αλλά τρελλαίνομαι όταν τα βλέπω.
Το attenuator το έφτιαξα όπως είδες (βασικά ήθελα το headphone out αρχικά) και βγήκε θαύμα ,
Εκτός απο το άγχος μην κάψω τίποτα ,κατά τα άλλα το διασκέδασα.
Η καμπίνα είναι ¨σε αντικατάσταση" του υπάρχοντος (πολύ πιό δυνατή αλλά μπασσάρει έντονα , λόγου όγκου μάλλον).
Το σκέφτηκα να τα βάλω και τα δύο να δουλεύουν (8+8 ομ), με αντιστάσεις σε σειρά , αλλά λογικά δεν κερδίζεις τίποτα σε ένταση .
Η διαφορά θα ήταν ότι ο ήχος θα "έπαιρνε" κάτι και απο τα δύο μεγάφωνα (απόκριση συχνοτήτων να υποθέσω ?? ή κάτι τέτοιο)
Να ΄σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Θελεις να βαλεις δυο ηχεια μεσα στην καμπινα σε σειρα δηλαδη, ή να κανεις κατι αλλο?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
8 ομ το μεγαφωνο του ενισχυτή (10΄) + 8 ομ αντίσταση σε σειρά = 16 ομ
8 ομ η καμπίνα (12΄) + 8 ομ αντίσταση σε σειρά = 16 ομ
και τα δύο αυτά παράλληλα  = 8 ομ , και πάνε στον ενισχυτή
θα παίξουν και τα δύο αλλά μάλλον θα έχουμε και πολύ "ζέστη" απο τις αντιστάσεις (αντιοικολογικό)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy