Αποστολέας Θέμα: Tom Anderson VS John Suhr  (Αναγνώστηκε 5047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Tom Anderson VS John Suhr
« στις: 24/04/09, 23:11 »
http://www.andersonguitars.com/

http://www.suhrguitars.com/

and the winner is................γνωμες παρακαλω....... :) :)
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #1 στις: 24/04/09, 23:40 »
Τη χειρότερη παρακαλώ μου δίνεται!! ;D

Βρε συ Jim εσυ δεν έχεις κιθάρες και απο τους 2 κατασκευαστές;
Για πες μας και την δική σου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #2 στις: 25/04/09, 02:02 »
οταν παιξω καμια με το καλο θα σας πω  :P
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #3 στις: 25/04/09, 02:19 »
suhrrr...έχοντας παίξει με πολλές anderson και με μερικές suhr (έχω 2)
κατέληξα ότι οι anderson είναι λίγο όργανα βιτρίνας... φυσικά είναι άψογες κατασκευαστικά αλλά
λίγο αποστηρομένες στον ήχο και στο χέρι...επίσης με είχε ενοχλήσει λίγο η PR ιστορία ότι και καλά
θα κλείνανε και φυσικά δεν έκλεισαν ποτέ...αλλα αντίθετα αύξησαν κιάλλο τις τιμές τους...

τώρα για τις suhr θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο έχω παίξει ποτέ... ιδίως οι strat και οι tele...είναι όπως θα έπρεπε
να είναι μια φανταστική fender custom shop...αλλά με σίγουρη γραμμή παραγωγής και όχι με μερικές τυχαίες καλές!

βέβαια οι κιθάρες είναι σαν τις γυναίκες... (απλά δεν γκρινιάζουν) οπότε περί ορέξεως...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #4 στις: 25/04/09, 02:28 »
Αν αναρωτιέσαι τι δώρο θέλεις να μου πάρεις...δεν χρειάζεται να βάζεις ποστ και να παιδεύεσαι. Ό,τι πάρεις ευπρόσδεκτο είναι :)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #5 στις: 25/04/09, 03:56 »
Ωραίες κιθάρες και οι δύο.
Ο αποστειρωμένος ήχος που αναφέρθηκε έχω την εντύπωση οτι οφείλεται στους μαγνήτες του anderson οι οποίοι είναι κάπως "κλινικοί".

Καμμιά απο τις δύο δεν έχει 100% classic fender sound άρα αν κάποιος τις επιλέξει έναντι μιας cs fender strat θα είναι λόγω προσωπικού ηχητικού γούστου , δύσκολα βρίσκεις "κακή" κιθάρα σ'αυτά τα επίπεδα τιμών.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #6 στις: 25/04/09, 14:34 »
thread για φραγγατους?
ελα να εμφανιζονται ολοι οι κατοχοι boutique οργανων να κανω μια ενημερωση στην εφορια..
Night.Crawler εσυ εχεις 2 suhr e? πρωτος πρωτος πας...
χαχαχαχαχαχαχα 

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #7 στις: 25/04/09, 15:04 »
Stinky..ασε είμαι μεγάλος κάψας...με τα όργανα και τους ενισχυτές...μεγάλο πρόβλημα  >:(
ντρέπομαι για τα λεφτά που έχω χαλάσει (και ακόμα χαλάω)...

....όπως είπε και ο άλλος φίλος...σε αυτά τα λεφτά τα όργανα είναι προσεγμένα (εκτός από τις Custom Shop Fender που μπορείς να βρεις πραγματικά σάπιες καθώς δεν υπάρχει κανένα quality control!!!!)...βέβαια πρέπει να ξέρεις τι θέλεις πχ. εγώ δεν θα έπερνα ποτέ PRS ή Anderson αλλά από την άλλη δεν μπορεί να πει κάποιος ότι δεν είναι καλά όργανα γιαυτό π κάνουν!

και να ξαναλέμε την μεγάλη αλήθεια..αμα είσαι παιχταράς και έχεις χέρι και με fender mexican ξυρίζεις! απλά το καλό όργανο σε εμπνέει να προσπαθείς και να μελετάς περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #8 στις: 25/04/09, 19:42 »
....όπως είπε και ο άλλος φίλος...σε αυτά τα λεφτά τα όργανα είναι προσεγμένα (εκτός από τις Custom Shop Fender που μπορείς να βρεις πραγματικά σάπιες καθώς δεν υπάρχει κανένα quality control!!!!)...

Είμαι ο...άλλος φίλος και διαφωνώ... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #9 στις: 25/04/09, 20:14 »
χεχεχε sorry groovymood001 ... που λες δυστυχώς έχω πετύχει τουλάχιστον 4 custom shop που απλά δεν άξιζαν σε καμία περίπτωση τα λεφτά τους... μακάρι να ισχύει η δική σου γνώμη... απλά από προσωπικές εμπειρίες έχω πρόβλημα όταν κάτι κοστίζει τόσο πολύ και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην παίζει τέλεια!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #10 στις: 25/04/09, 20:29 »
χεχεχε sorry groovymood001 ... που λες δυστυχώς έχω πετύχει τουλάχιστον 4 custom shop που απλά δεν άξιζαν σε καμία περίπτωση τα λεφτά τους... μακάρι να ισχύει η δική σου γνώμη... απλά από προσωπικές εμπειρίες έχω πρόβλημα όταν κάτι κοστίζει τόσο πολύ και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην παίζει τέλεια!

Το "τέλεια" για όλους σε μιά κιθάρα δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου...
Εξάλλου ο καθένας μας μπορεί να προτιμάει τελείως διαφορετικό setup.

One man's dream is another man's nightmare... ;)

Σίγουρα έχω παίξει ακριβές fender που εγώ τις έκρινα καλύτερες απο κάποιες όμοιες τους, αλλά κάποια που θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω κακή δεν έχει τύχει να παίξω ακόμη..(δεν αποκλείω τίποτε στο μέλλον βέβαια και για καμμία μάρκα...)

Εξάλλου όταν θέλεις να αγοράσεις ένα σοβαρό όργανο, συνήθως δεν το παραγγέλνεις...θα το επιλέξεις εσυ ο ίδιος...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/09, 20:44 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Απ: Tom Anderson VS John Suhr
« Απάντηση #11 στις: 28/04/09, 02:00 »
Τη χειρότερη παρακαλώ μου δίνεται!! ;D

Βρε συ Jim εσυ δεν έχεις κιθάρες και απο τους 2 κατασκευαστές;
Για πες μας και την δική σου γνώμη.

και οι δυο υπεροχες κι8αρες αλλα η suhr  ειναι αλλη φαση..... ;)
suhrrr...έχοντας παίξει με πολλές anderson και με μερικές suhr (έχω 2)
κατέληξα ότι οι anderson είναι λίγο όργανα βιτρίνας... φυσικά είναι άψογες κατασκευαστικά αλλά
λίγο αποστηρομένες στον ήχο και στο χέρι...επίσης με είχε ενοχλήσει λίγο η PR ιστορία ότι και καλά
θα κλείνανε και φυσικά δεν έκλεισαν ποτέ...αλλα αντίθετα αύξησαν κιάλλο τις τιμές τους...

τώρα για τις suhr θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο έχω παίξει ποτέ... ιδίως οι strat και οι tele...είναι όπως θα έπρεπε
να είναι μια φανταστική fender custom shop...αλλά με σίγουρη γραμμή παραγωγής και όχι με μερικές τυχαίες καλές!

βέβαια οι κιθάρες είναι σαν τις γυναίκες... (απλά δεν γκρινιάζουν) οπότε περί ορέξεως...

+++ συμφωνω........πιστευω οτι μια suhr classic ειναι καλυτερη επιλογη απο μια fender cs.....κ εγω ειχα μια custom shop  κ σε καμια περιπτωση δεν αξιζε τα λεφτα της....ο ηχος πολυ καλος αλλα το 3εκουρδισμα...3εκουρδισμα... ;D ;D
με τσ suhr k anderson το 8εμα κουρδισμα δεν υπαρχει...καλα κ οι prs μεγαλη ιστορια....αγορασαν πολλα ατομα για να παρει α3ια και καλα σε μερικα χρονια....κ τελικα εμειναν χωρις λεφτα.. ;D ;D ;D ;D

Αν αναρωτιέσαι τι δώρο θέλεις να μου πάρεις...δεν χρειάζεται να βάζεις ποστ και να παιδεύεσαι. Ό,τι πάρεις ευπρόσδεκτο είναι :)

λοιπον 8α σου παρω μια suhr to  αποφασισα.....οι anderson ψιλο ακριβες ειναι...  ;D ;D ;D
Ωραίες κιθάρες και οι δύο.
Ο αποστειρωμένος ήχος που αναφέρθηκε έχω την εντύπωση οτι οφείλεται στους μαγνήτες του anderson οι οποίοι είναι κάπως "κλινικοί".

Καμμιά απο τις δύο δεν έχει 100% classic fender sound άρα αν κάποιος τις επιλέξει έναντι μιας cs fender strat θα είναι λόγω προσωπικού ηχητικού γούστου , δύσκολα βρίσκεις "κακή" κιθάρα σ'αυτά τα επίπεδα τιμών.

οντος καμια δεν εχει τον υπεροχο ηχο fender....αλλα εγω προτιμω να εχω μια κι8αρα με ΤΕΛΕΙΟ intonation κ 70% του ηχου τσ fender παρα μια fender me 100% hxo fender :P κ κουρδισμα 8ανατου...... :) ....
.........17-4-2010......LELE.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/02, 12:55
από John Sarh
1 Απαντήσεις
2485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/07, 02:16
από KostasVap
0 Απαντήσεις
1780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 11:10
από Μαργαρίτα Π.
7 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/08, 16:34
από Joevaicci
16 Απαντήσεις
8853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 10:08
από Fminmaj7
1 Απαντήσεις
3245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 13:50
από Κ.Dee
37 Απαντήσεις
9971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 01:24
από MechMech
suhr riot - suhr shiba

Ξεκίνησε από sotos9 Εφέ

2 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 01:11
από sotos9
0 Απαντήσεις
1409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/10, 18:33
από sotos9
1 Απαντήσεις
22228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/13, 23:33
από Anastasia.M.Ribas