Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!  (Αναγνώστηκε 4415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος priestjohn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Βασικά θέλω να πάρω κιθάρα(ηλεκτρική) και επειδή φοβάμαι μήπως το όλο επιχείρημα καταλήξει στο πατάρι ή στην αποθήκη σκέφτηκα να πάρω μόνο την κιθάρα και αν αργότερα συνεχίσω θα πάρω και ενισχυτή! ;D

είδα το guitar rig 3 και έχω την έξης απορία....
δουλεύει μόνο αν έχεις και τον controler του η παίζει και χωρίς αυτόν.?
αν έχετε να προτείνετε κάποιο  παραπλήσιο πρόγραμμα θα σας ήμουν ευγνώμον! (ακόμα και επί πληρωμή ας είναι....)

ευχαριστώ!

sorry αν δημοσιεύω σε λάθος μέρος :(

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #1 στις: 01/04/08, 15:26 »
Το guitar rig 3, όπως και το 2 τρέχουν κανονικά εχμ "σπασμένα"  ::) απλά δεν μπορείς να ελέγχεις τα wah τους και τα expression realtime, όπως και να αλλάζεις presets. Αλλιώς είναι πολύ αξιόλογη σαν εφαρμογή. Υπάρχει και το Amplitube της IK Multimedia και υπάρχουν και ορισμένες freeware λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #2 στις: 01/04/08, 15:31 »
Fteo μπορείς να συνδέσεις ένα wah πριν την κάρτα ήχου ή έχω πολύ φαντασία? :-\

Αποσυνδεδεμένος priestjohn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #3 στις: 01/04/08, 15:37 »
wah????

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #4 στις: 01/04/08, 15:48 »
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν μπορώ να βρω ένα λόγο για να μη δουλέψει. Προσομοίωση ενισχυτών κάνουν αυτές οι εφαρμογές οπότε μια αλυσίδα από πετάλια θα δουλέψει πρίν. Το μόνο που έχω δοκιμάσει, αλλά απέχει από αυτή την ιδέα κάπως, έιναι να μιμηθώ ένα preset του guitar rig αντιγράφοντας τις ρυθμίσεις στα πετάλια και στον ενισχυτή και έκλεισα ότι υπήρχε στο guitar rig μέχρι και την εξομοίωση καμπίνας και μικροφώνου. Το preset ακουγόταν φανταστικά και πλέον είχε ένα προσωπικό τόνο από τον εξοπλισμό μας. Γνώμη μου πάντως ότι αξίζει περισσότερο από οποιαδήποτε πεταλιέρα που έχω ακούσει. Μπορεί να υστερεί ΕΛΑΧΙΣΤΑ όσον αφορά τον ήχο σε ορισμένες, αλλά κάνεις το σήμα σου, ότι μα ότι θες. Δεν έχω δει καμία πεταλιέρα να το κάνει αυτό μέχρι τώρα. Αν είχα laptop θα το αγόραζα...

Φίλε priestjohn να ξέρεις ότι αν δεν έχεις έστω και μια ικανοποιητική από θέμα ποιότητας κάρτα ήχου, θα έχεις προβλήματα καθυστέρησης.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #5 στις: 01/04/08, 15:54 »
Να τι είναι το wah:
;)

Fteo thx και πάλι!! :)


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #6 στις: 01/04/08, 15:55 »
Fteo μπορείς να συνδέσεις ένα wah πριν την κάρτα ήχου ή έχω πολύ φαντασία? :-\
Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει, αλλά αν θεωρήσουμε ότι όπως το wah μπαίνει πριν την προενίσχυση (δηλαδή ακριβώς μετά τη κιθάρα και πριν το compressor) έτσι μπορεί να μπει και πριν την προενίσχυση που δίνει το guitar rig.. Θέμα να καεί τίποτα δεν νομίζω να υφίσταται γιατί το σήμα μετά το wah πάλι line θα είναι.. 99% δουλεύει for me..

Αποσυνδεδεμένος priestjohn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #7 στις: 01/04/08, 16:08 »
Παράθεση
Φίλε priestjohn να ξέρεις ότι αν δεν έχεις έστω και μια ικανοποιητική από θέμα ποιότητας κάρτα ήχου, θα έχεις προβλήματα καθυστέρησης.

αν και είναι on-board είναι καλή! δεν νομίζω να υπάρχει delay!

με ψιλομπερδέψατε!

έχουμε μια κιθάρα! ένα καλώδιο και έναν ανταπτορα για το καλώδιο ώστε να γίνετε μικρό καρφάκι και να μπαίνει πίσω και το αντίστοιχο λειτουργικό!

με αυτή την σύνθεση κάνουμε τίποτα....? όπως είπα και πάνω τώρα θα αρχίσω κιθάρα όποτε πεταλίδες και και και.... ψιλοάχρηστες προς το παρόν...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #8 στις: 01/04/08, 16:20 »
Fteo μπορείς να συνδέσεις ένα wah πριν την κάρτα ήχου ή έχω πολύ φαντασία? :-\
Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει, αλλά αν θεωρήσουμε ότι όπως το wah μπαίνει πριν την προενίσχυση (δηλαδή ακριβώς μετά τη κιθάρα και πριν το compressor) έτσι μπορεί να μπει και πριν την προενίσχυση που δίνει το guitar rig.. Θέμα να καεί τίποτα δεν νομίζω να υφίσταται γιατί το σήμα μετά το wah πάλι line θα είναι.. 99% δουλεύει for me..
Ακριβώς αυτό. Αν και το σήμα του οργάνου δεν είναι line level... Είναι πιο χαμηλό και γιαυτό χρειάζεται προενίσχυση. Είτε από ενισχυτή, είτε οποιαδήποτε άλλη.
Παράθεση
Φίλε priestjohn να ξέρεις ότι αν δεν έχεις έστω και μια ικανοποιητική από θέμα ποιότητας κάρτα ήχου, θα έχεις προβλήματα καθυστέρησης.

αν και είναι on-board είναι καλή! δεν νομίζω να υπάρχει delay!

με ψιλομπερδέψατε!

έχουμε μια κιθάρα! ένα καλώδιο και έναν ανταπτορα για το καλώδιο ώστε να γίνετε μικρό καρφάκι και να μπαίνει πίσω και το αντίστοιχο λειτουργικό!

με αυτή την σύνθεση κάνουμε τίποτα....? όπως είπα και πάνω τώρα θα αρχίσω κιθάρα όποτε πεταλίδες και και και.... ψιλοάχρηστες προς το παρόν...

Πολύ φοβάμαι οτι θα έχεις καθυστέρηση φίλε μου. Μπορεί η κάρτα σου να είναι πολύ καλή στις Multimedia εφαρμογές, αλήθεια τύπου realtek είναι?, αλλά αν θες να τρέχεις realtime εφέ όπως στην περίπτωση σου τα πράγματα είναι δύσκολα. Οποιαδήποτε καθυστέρηση πάνω από 6ms (input+output) είναι καταστροφική, τουλαχιστον για μένα. Θα σε δυσκολεύει στα ρυθμικά και ειδικά με την χρήση delay δε θα μπορείς να κάτσεις πάνω σις επαναλήψεις για κανένα λόγο. Δοκίμασε να κατεβάσεις μια "demo" (ξέρεις εσύ) έκδοση του guitar rig και δανείσου μια κιθάρα ενός φίλου αν δεν έχεις ακόμα δικιά σου και δοκιμασέ το αν σου κάνει. Πάντως αν υπάρχουν τέτοια προβλήματα από την αρχή, θα έχεις πρόβλημα με τον χρονισμό σου σαν κιθαρίστας. Οπότε εγώ θα έλεγα nothing is like the real thing.

Αποσυνδεδεμένος priestjohn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #9 στις: 01/04/08, 16:28 »
Παράθεση
αλήθεια τύπου realtek είναι?

yep :-\

τελικα θα κανω αυτο που λεει ο Fteo να δω τι γινετε.....

αν καταλαβα καλα το wah υψονει την ενταση του σηματος????
σε αυτα ειμαι μανουλα!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/08, 16:30 από priestjohn »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #10 στις: 01/04/08, 16:40 »
οχι, οχι, εφεδάκι είναι που δε θα σου χρειαστεί για αρχή!! ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #11 στις: 01/04/08, 16:41 »
Fteo μπορείς να συνδέσεις ένα wah πριν την κάρτα ήχου ή έχω πολύ φαντασία? :-\
Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει, αλλά αν θεωρήσουμε ότι όπως το wah μπαίνει πριν την προενίσχυση (δηλαδή ακριβώς μετά τη κιθάρα και πριν το compressor) έτσι μπορεί να μπει και πριν την προενίσχυση που δίνει το guitar rig.. Θέμα να καεί τίποτα δεν νομίζω να υφίσταται γιατί το σήμα μετά το wah πάλι line θα είναι.. 99% δουλεύει for me..
Ακριβώς αυτό. Αν και το σήμα του οργάνου δεν είναι line level... Είναι πιο χαμηλό και γιαυτό χρειάζεται προενίσχυση. Είτε από ενισχυτή, είτε οποιαδήποτε άλλη.
Ναι έχεις δίκιο.. Από βιασύνη έγραψα line.. Ήθελα να πω mic/instrument level.. Το οποίο level είναι και το πιο "ακίνδυνο" κατά την συνδεσμολογία, οπότε κιθάρες, μπάσα, κ.λπ., συνδέστε άφοβα στις κάρτες σας :D..

Αποσυνδεδεμένος priestjohn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα για Η/Υ για εξομοίωση ενισχυτή!
« Απάντηση #12 στις: 01/04/08, 17:44 »
σας ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σας......
πραγματικα το forum σας εχει πολυ αξιολογα ατομα...!
και να σκεφτεις οτι στην αρχη ειχα αρχισει να απελπιζωμαι μιας και 12 το ειχαν διαβασει και κανενας δεν απανταγε! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/04, 09:28
από Arg0
5 Απαντήσεις
3236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 16:04
από groovymood
2 Απαντήσεις
4771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 15:50
από andy I
6 Απαντήσεις
4295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 12:25
από Alchimistis
2 Απαντήσεις
1892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 21:35
από zeromancer
1 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
9390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/14, 14:33
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
9415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:19
από saved
34 Απαντήσεις
11975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/17, 20:55
από Shadow_Explorer
0 Απαντήσεις
9408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/18, 15:33
από Ioannis Anastassakis