Αποστολέας Θέμα: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;  (Αναγνώστηκε 4432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pitpapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« στις: 28/02/08, 13:54 »
Καταρχάς τα χαιρετίσματά μου σε όλη την κοινότητα.
Παιδιά είμαι μέλος του forum εδώ και 2 χρόνια και όλο αυτό τον καιρό εύρισκα πάντα απαντήσεις στα προβλήματα που είχα περί κιθάρας κτλ. Αυτή τη φορά όμως έχω πραγματικά ανάγκη από τη βοήθειά σας. Εδώ και πολλάαααα πολλά χρόνια βολευόμουν με έναν Marshall VS50R. Φέτος προχώρησα σε μερικές χειρουργικές επεμβάσεις, μπας και τον βελτιώσω (Celestion classic lead 80 και λάμπα Tung Sol) αλλά ως εδώ. Για να μην πολυλογώ είμαι ανάμεσα στους δύο ενισχυτές. Τον Engl τον βρίσκω στα 1060€ (προτιμώ να τον πάρω από Ελλάδα λόγω μικρής διαφοράς) ενώ τον Mesa στα 1150€. Η χρήση που θέλω είναι κυρίως για σπίτι και κάνα λαϊβάκι. Όποιον επιλέξω τελικά θα τον συνοδέψω με μια Schecter Hellraiser (το μωρό μου!)και Boss gt-8. Τα κομμάτια που με ενδιαφέρουν είναι ότι να'ναι εκτός από πολύ heavy. Παιδία θα σας ήμουν ευγνώμων για κάθε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #1 στις: 28/02/08, 15:02 »
Εγω εχω δοκιμασει και τους 2...
Εχω τον πρωτο...υπερευχαριστημενος
Οι μπουγκι δε μου αρεσαν ποτε...
Πολυ μεσσαυλα...
Μια ψηφος στο γερμανικο τανκ...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #2 στις: 28/02/08, 17:23 »
Ως γνωστος Engl addict προτεινω screamer....τον ειχα δυο χρονια και τον πουλησα για εναν αλλον Engl  :D :D :D....τον θεωρω πιο ευελικτο,περαν της πλακας,που θα σε βγαλει 'ασπροπροσωπο' ακομα και  σε δυσκολες συνθηκες....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #3 στις: 28/02/08, 17:32 »
  Αν και λατρης των mesa boogie, η F σειρα δε με εχει αφησει ικανοποιημενο. Θα ελεγα λιγο ''προχειρη'' δουλεια με μουντα αποτελεσματα. Αν ελεγες για καποιο αλλο μοντελο της εταιριας θα αλλαζε το πραγμα. Φηφιζω κι εγω screamer. Ωραιος ενισχυτης, ''γεματος'' με καθαρα που δυσκολα σπανουν και βρωμικα καταπληκτικα! Καλη αγορα :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος pitpapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #4 στις: 28/02/08, 18:05 »
 Θενκς για τις απαντήσεις. Για να σας πω την αλήθεια κι εγω στον Engl έχω κολλήσει. Απλώς ο Mesa μου φανηκε λίγο σαν ευκαιρία καθώς από μικρό παληκάρι μου φαινόταν σαν το άπιαστο-πανάκριβο ονειρο κάθε κιθαρίστα. Έτσι λίγο η τιμή, λίγο ο τύπος που έχει το μαγαζί εδω στη Ρόδο (παρ'τον τώρα, δωσε ότι θέλεις και τα υπόλοιπά βλέπουμε ρε αδερφέ) με έκαναν να το σκέφτομαι. Μάλλον όμως θα πάει δαγκωτό στον Γερμανο. Αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία και από τους δύο θα παρακαλούσα να μου την πει μπας και βγάλω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #5 στις: 28/02/08, 18:14 »
Παράθεση
Θα ελεγα λιγο ''προχειρη'' δουλεια με μουντα αποτελεσματα. Αν ελεγες για καποιο αλλο μοντελο της εταιριας θα αλλαζε το πραγμα

...και συμφωνω κι εγω με τον Ικαρο....προσωπικα τον δοκιμασα κοντα στα χριστουγεννα και μπορω να πω πως ελαχιστα μου θυμισε mesa....αν εξαιρεσεις το ταμπελακι  :(....δεν ειναι,κατα τη γνωμη μου παντα,απο τους mesa που θα γινουν 'κλασσικη αξια' οπως καποια αλλα μοντελα (recto,mark κ.λ.π)...και προς θεου μην αγορασεις ενισχυτη μονο και μονο για το brandname ο,τι και να ειναι αυτο,Marshall,boogie,fender,Engl.Καμια αξια δεν εχουν αυτα,αν το 'αυτι' σου σου λεει αλλα  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #6 στις: 28/02/08, 19:16 »
Εμένα πάλι μου αρέσει λίγο παραπάνω ο Boogie.. μου φάνηκε λίγο πιό καθαρός απ τον screamer και μου άρεσε που είχε πιό ζεστό ήχο ενώ ο Engl ήταν λίγο πιό ξερός... Γούστα είναι αυτά!!

Πάρε ότι σου ακούγετε καλά!! ;)

Αποσυνδεδεμένος pitpapas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #7 στις: 28/02/08, 19:32 »
@mace
Ναι ,εννοείται αυτό που λες για το brandname. Έτσι την πάτησα και με τον Marshall, αν και τότε (back to 1998 νομίζω) όλοι όσοι ασχολούνταν στον περίγυρό μου τον εκθείαζαν. Το καλό είναι ότι μπορω να τους δοκιμάσω και τους δύο αν και ο Engl μου κάνει περισσότερο για εργαλείο για κάθε δουλεια.
Και κάτι άσχετο, ο Marshall μετά το celestion μεταμορφώθηκε. Αξιοπρεπέστατος ήχος ειδικά στα καθαρα. Πραγματικά είναι κρίμα που δεν το είχα κάνει νωρίτερα και το συστήνω σε όποιον έχει valvestate (και δεν του εχει καεί ακόμα!).

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Engl screamer 50 ή Mesa F-30;
« Απάντηση #8 στις: 28/02/08, 20:24 »
χα,χα...η αληθεια ειναι οτι εχω κι εγω εναν αρχαιο valvestate 8080 αγορασμενο το '93 ο οποιος φοραει το celestion G12 (made in England)....καλα απο ηχο δε λεει και πολλα αλλα ο ατιμος μετα απο τοσα χρονια και τοοοοοση κακομεταχειριση δουλευει μια χαρα...εδω και χρονια τον δανειζω σε διαφορους φιλους και δε λεει να πεθανει  :D :D
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
67 Απαντήσεις
23027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
3 Απαντήσεις
2731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 09:10
από Johnie Darko
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
13596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets