Αποστολέας Θέμα: Βάσω Αλλαγιάννη. Svarno  (Αναγνώστηκε 1613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Βάσω Αλλαγιάννη. Svarno
« στις: 23/10/04, 10:35 »
Μεταφέρω....

"Είχε καιρό να μιλήσει η Βάσω Αλλαγιάννη. Περίμενε για να μας δώσει το “Svarno”. Εδώ τα λέει όλα! Μία άλλη Βάσω Αλλαγιάννη, στο πιο προσωπικό έργο που έχει παρουσιάσει μέχρι σήμερα. Κατάθεση συναισθημάτων, ερώτων, αγγιγμάτων, ονείρων, αισθήσεων, κατάθεση ψυχής.

Η Αλλαγιάννη συνθέτει για πρώτη φορά ορχηστρικά κομμάτια. Όμως τι μουσική θα περιμέναμε από τη συνθέτρια του Υδροχόου, του Αχ Ελλάδα, και του Γλάρου? Μουσική που να αγγίζει το συναίσθημα, να χτυπάει κατ’ ευθείαν στην καρδιά μας, να μας μαγεύει από το πρώτο άκουσμα. Αυτό είναι το “Svarno”, και όχι μόνο. Αναδεικνύει και την κρυφή πλευρά της Αλλαγιάννη. Αφήνει να φανεί η λεπτή ισορροπία, η απέριττη έκφραση και η αίσθηση της αρμονίας που τη χαρακτηρίζουν. Πολύ πιο ώριμη, απελευθερώνεται από περιττά στοιχεία προσθέτοντας βάθος και ουσία. Κάποιες φορές συναντάει παλιά δικά της κομμάτια, για να τα δει με μια νέα ματιά. Ιδιαίτερη είναι η ερμηνεία του τραγουδιού «Πολυαγαπημένε μου» από την ίδια την Αλλαγιάννη.

Το “Svarno” δεν αποτελείται από ασύνδετα κομμάτια συγκεντρωμένα σε ένα άλμπουμ. Είναι κομμάτια που αφηγούνται την ιστορία που μας λέει η Αλλαγιάννη στο εξώφυλλο του άλμπουμ, σε μια εκ βαθέων εξομολόγηση.

Μαζί με το έργο αλλά και αυτόνομα, υπάρχει ένα δεύτερο τραγούδι, το βοτσαλάκι (σε ένα CD-SINGLE 8 χιλιοστών) που ερμηνεύει και πάλι η ίδια η Αλλαγιάννη.

Οι μουσικοί είναι οι κορυφαίοι του χώρου τους. Αλλά αξίζει να αναφερθούμε και στο αισθητικά άψογο εξώφυλλο, ένα εξώφυλλο με την κλασική πλέον υπογραφή της LIBRA MUSIC.

BONUS CD SINGLE 8 χιλιοστών: το βοτσαλάκ (για πρώτη φορά στην ελληνική δισκογραφία)

Σύνθεση, στίχοι, φωνή (για πρώτη φορά στη δισκογραφία): Βάσω Αλλαγιάννη Γιάννης Σπάθας, Θύμιος Παπαδόπουλος, Haig Yazdjian Τάκης Πατερέλης, Βαγγέλης Καρίπης

Ο δίσκος συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών καθώς και τους συντελεστές (μουσικούς) για το κάθε τραγούδι."

Τραγούδια
_____________________________________
1 Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ
2 Η ΑΓΑΠΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ
3 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΡΧΗ
4 ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ ΜΕΡΕΣ
5 ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΦΩΣ
6 ΟΣΑ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ
7 ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
8 ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΡΩΤΗΣΑ
9 ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΧΡΩΜΑΤΑ
10 ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ
11 ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ
12 ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ
13 ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ
14 ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ
15 ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ
16 ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΧΑΡΑ
17 ΒΟΤΣΑΛΑΚΙ (CD Single)


Όταν το ακούσω θα σας πω και την δική μου γνώμη..
Η δουλειά βγήκε τον Ιούλιο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος maria_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU ONLY LIVE ONCE!!
    • Προφίλ
Απ: Βάσω Αλλαγιάννη. Svarno
« Απάντηση #1 στις: 01/04/05, 15:34 »
ένα υπέροχο μουσικό άκουσμα που σε ταξιδεύει... πληροφοριακά σας λέω ότι η ιστορία με το βοτσαλάκι είναι μεν μεταφορική αλλά είναι αληθινή. Βάσω σε ευχαριστώ για αυτό που μου χάρισες. Να είσαι πάντα καλά.