Αποστολέας Θέμα: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!  (Αναγνώστηκε 6228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Αλλο ενα κοινοτυπο τοπικ που ο καθένας λεει το μακρύ και το κοντό του.

Το θέλω για το στουντιο μου, για να κανει παρεα στον hayden mofo . Απο άποψη δεν θέλω τελικό EL84 (αρκετά!  ας βρωμίσει με 6V6 - 6L6!).

Λόγω της φύσης του χώρου, ΔΕΝ τον θελω για ενα δυο είδη μονο αλλα  να ανέχεται τη καψούρα του εκάστοτε παίκτη που θα τον βασανίζει.


Το θέμα εντασης δεν μας αφορά καθώς ο ενισχυτής θα καλύπτει τις παικτικές ανάγκες του χρήστη. Τα υπολοιπα μελη που παιζουν ταυτόχρονα τον ακουν απο το P.A και τα μονιτορ τους.

οι μέχρι τωρα επιλογές μου που έχω ακούσει.

Εgnater Tweaker Head B-stock

Marshall DSL15H 2012

VHT Special 12/20H RT

Bugera 6260 Infinium

Bugera 333 Infinium

Bugera V55 HD



μιλάμε πάντα για ΚΕΦΑΛΗ και μάλιστα του κουτιού!

αναμένω προτάσεις  ;D

let the (k) orgy begin!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/13, 23:41 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #1 στις: 08/02/13, 18:07 »
Aπό τη λίστα σου θα έλεγα ότι ο Bugera 333 Infinium ίσως να είναι ο πιο κατάλληλος, διότι:
  • Είναι λαμπάτος με 6L6, όπως ακριβώς θέλεις.
  • Έχει ισχύ 120 Watt (αρκετά για οποιαδήποτε εφαρμογή)
  • Είναι τρικάναλος με ξεχωριστά ρυθμιστικά και EQ για κάθε κανάλι, FX loop και έξοδο για οποιαδήποτε καμπίνα (δηλαδή αρκετά ευέλικτος)
  • Έχει power amp damping (περισσότερη ευελιξία από πλευράς ήχου και έντασης)
  • Μπορεί να λειτουργήσει με διαφορετικούς συνδυασμούς λυχνιών (ακόμα περισσότερη ευελιξία)
  • Είναι άνετα μέσα στα λεφτά σου.
  • Έχει και reverb (ξέρω ότι δεν είναι μέσα στις απαιτήσεις σου, αλλά γιατί όχι;)
Ο V55 είναι καλός ενισχυτής, αλλά είναι μάλλον προσανατολισμένος σε vintage ακούσματα και επομένως ίσως όχι ευέλικτος στο βαθμό που σε ενδιαφέρει. Ο Tweaker ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή αν αυτό που ζητάς είναι κυρίως η ευελιξία, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα 15 Watt θα είναι αρκετά. Επιπλέον έχω διαβάσει κάποιες όχι ιδιαίτερα θετικές κριτικές ως προς την ποιότητα του ήχου. Ο VHT πρέπει να είναι εξαιρετικό μηχάνημα, αν βασιστούμε στην πρόσφατη κριτική του zeoy για τον αντίστοιχο combo, αλλά ίσως να υστερεί κι αυτός στο θέμα της ευελιξίας. Τους άλλους δύο ενισχυτές που παραθέτεις δεν τους γνωρίζω αρκετά για να εκφέρω γνώμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #2 στις: 08/02/13, 18:42 »
Aν φτάνουν τα 15watt, ψηφίζω το μαρσάλι, γιατί η χροιά του με φτιάχνει απίστευτα... ;D

Από 6260 και 333 που έχω ακούσει, ψηφίζω 333 λόγω ευελιξίας, αν και ο 6260 μου αρέσει πιο πολύ. Απλά φαντάζομαι πως χρειάζεσαι κάποιο εύρος εφόσον προορίζεται για τα βίτσια του καθενός.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #3 στις: 08/02/13, 18:52 »
κάτι τέτοιο εννοείς φίλος?


;D ;D



σοβαρά....θα πρότεινα τον 6260 λόγω ευελιξίας...
αφού τον θες για προβάδικο γενικότερης φύσεως, δε θα χρωματίζει (πολύ) τον ήχο του εκάστοτε παίκτη όπως ένας Marshall ή ο VHT (ο οποίος έχει εκπληκτικό ηχόχρωμα όπως μας απέδειξε ο zeoy αλλά ψιλοχαρακτηριστικό...) ενώ με τα επίπεδα βρώμας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις θα μπορεί να ικανοποιήσει σε μεγάλο ποσοστό πολλούς κιθαρίστες....

υπ'όψιν, δεν έχω ακούσει τους άλλους πέρα απ'τον V55....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #4 στις: 08/02/13, 20:15 »
Ο ποιο πληρης και καταλληλος για προβαδικο ειναι ο 333. Απο blues με σπασμενα καθαρα μεχρι γ**ωσταυρομεταλοκαταστασεις ειναι στο μενου του και χαρη στα 3 ανεξαρτητα καναλια παιζεις τα παντα χωρις να κουρδιζεις τα knobs σε καθε τραγουδι!

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #5 στις: 08/02/13, 22:44 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους φίλους που ψηφίζουν τους δύο Bugera (6260 + 333) για του ίδιους ακριβώς λόγους: Ένταση, ευελιξία όσον αφορά το ύφος, την επιλογή διασταύρωσης λαμπών και ανεξάρτητα knobs. Και γενικότερα καλύτερο value for money κατά την ταπεινή μου άποψη.  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #6 στις: 08/02/13, 23:28 »
- Θα απέφευγα τον Marshall ...


- Θα έπαιρνα κάποιον από τους Bugera που προτάθηκαν αν με ενδιέφερε πιο πολύ η πρόβα από την ηχογράφηση και ήθελα να καλύψω και τους μεταλάδες.


- Θα έπαιρνα τον VHT αν δεν είχα τίποτα φεντεροειδές στο κατάστημα και ήθελα να καλύψω μπλουζάδες, σερφάδες, γκαραζάδες, JimyPageάδες κλπ (ή αν ... γκουχ γκουχ ...  ήθελα να ακούσω και να γράψω τα σύνθια και τις λούπες μου με the real thing spring reverb, bias vary tremolo και break-up από 6V6/6L6  ;D )

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #7 στις: 09/02/13, 20:36 »
επαιξα σημερα τον marshall ma50c και ma100h.


υποροχο discontinued μοντελο με 2 eq + boost, πολυ ευελικτα καθαρα και gain μεχρι hard rock. για ποιο μεταλοκαταστασεις θελει σιγουρα od μπροστα, τα οποια καταπινει ομως ευκολα!
Γενικα τον βρηκα πολυ σουπερ ενισχυτη (πηρε τον combo ο συνκιθαριστας της μπαντας)


εχει τον ma100h στο guitar store στα εξαρχια στα 550euro ;)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #8 στις: 09/02/13, 21:53 »
επαιξα σημερα τον marshall ma50c και ma100h.


υποροχο discontinued μοντελο με 2 eq + boost, πολυ ευελικτα καθαρα και gain μεχρι hard rock. για ποιο μεταλοκαταστασεις θελει σιγουρα od μπροστα, τα οποια καταπινει ομως ευκολα!
Γενικα τον βρηκα πολυ σουπερ ενισχυτη (πηρε τον combo ο συνκιθαριστας της μπαντας)


εχει τον ma100h στο guitar store στα εξαρχια στα 550euro ;)




Εχω τον MA 100 C 2,5 χρονια τωρα. Το απολυτο εργαλειο για Live καταστασεις πασης μορφης, και με λιγα λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #9 στις: 10/02/13, 18:22 »
  • Έχει power amp damping (περισσότερη ευελιξία από πλευράς ήχου και έντασης)

Για πες τι ακριβώς κάνει αυτό :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #10 στις: 10/02/13, 20:09 »
Aπ' όσο έχω καταλάβει, αυτό αλλάζει το damping ratio του ηχείου, δηλαδή ουσιαστικά το πώς φθίνουν οι ταλαντώσεις του διαφράγματος όταν αυτό παράγει ήχο. Μη με ρωτήσεις τι σημαίνει αυτό στην πράξη, γιατί το έχω ψάξει μόνο θεωρητικά οπότε ό,τι και να σού πω θα είναι ψέμματα. Αυτό που υποθέτω είναι ότι λειτουργεί σαν κάποιου είδους attenuation (γι αυτό και έγραψα για μεταβολή έντασης), αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #11 στις: 10/02/13, 22:48 »
Εχω τον peavey XXX που κατα βαση αντιγραφει ο 333. Το damping ειναι το pressence και ressonance μαζι σε ενα διακοπτη σε τρεις preset θεσεις. Στο tight, ειναι αχρηστο για live αλλα φοβερο για σπιτι με πολυ σφικτα ρυθμικα. Στο medium ειναι μια μεση κατασταση και στο loose εχεις τις περισσοτερες "συχνοτητες" στο φασμα του ηχου, χωρις να ειναι καν ιδιαιτερα χαλαρος ο ενισχυτης. Οντως η θεωρια συνδεει την κινηση του διαφραγματος του μεγαφωνου αλλα και του μαγνητη του που εχει ως αποτελεσμα παραγωγη ρευματος ενα μερος του οποιου γυρναει σαν feedback στον τελικο. Εκει παιζει το pressence ressonance (ψηλες χαμηλες). Επιλεγει ποσες και ποιες συχνοτητες χαμηλα η ψηλα γυρνανε πισω στον ενισχυτη που το αποτελεσμα ειναι να ακυρωθουν...


Δηλαδη οταν σε ενισχυτη με pressence ανοιγουμε το ποτενσιομετρο, ακουμε παραπανω πριμα, αυτα εχουν να κανουν με τον τελικο. Στην πραγματικοτητα ομως, μειωνουμε τα πριμα. Ποια? Αυτα που θα γυρνουσαν πισω στον ενισχυτη και θα ακυρωνονταν. Για αυτο και συνολικα μας φαινεται μετα πιο πριμος ο ενισχυτης. Το ιδιο ισχυει και για τα μπασσα (ressonance).

Damping τριων θεσεων χρησιμοποιει συχνα η peavey (valveking, bandit, XXX) η marshall (6100 LM ο οποιος εχει και pressence/ressonance ξεχωριστα αλλα τοτε δεν ισχυει το damping (αφου ειναι το ιδιο)) και η fender στο νεο supersonic.


Eπειδη η αρχη αυτη στο negative feedback που βασιζονται ολα αυτα απαιτει gain (κερδος οχι παραμορφωση) αυτο συχνα,...τελειωνει σε μικρους ενισχυτες σε watt οποτε εκει δεν θα δεις τετοια, αχρηστα ειναι. Αν τα πιεσεις πολυ, εκμηδενιζεται η ισχυς τους. Υπαρχουν και ενισχυτες open loop κατευθειαν που δεν γυρνανε τιποτα στον ενισχυτη.


Με εντυπωσιασε που σε αρκετους αρεσει ο marshall MA. Απο τα λιγα που ακουσα σε ενα live κατι φιλων μου φανηκε ...κακος. Εδω η ιδια η marshall αλλαξε το κυκλωμα πριν τον καταργησει τελικα...Θεωρειται απο τους λιγοτερο καλους. Στα ιδια λεφτα, χτυπας ανετα JCM 900...


Παρεμπιπτοντως ενα μυστικο. Το 6260 απο bugera και το 6262 εχουν το preamp του 5150 της peavey αλλα οχι τον τελικο σα σχεδιαση. Αντιγραφουν τον τελικο του XXX με ενα pressence σκετο.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #12 στις: 10/02/13, 23:54 »
Παράθεση
Με εντυπωσιασε που σε αρκετους αρεσει ο marshall MA. Απο τα λιγα που ακουσα σε ενα live κατι φιλων μου φανηκε ...κακος. Εδω η ιδια η marshall αλλαξε το κυκλωμα πριν τον καταργησει τελικα...Θεωρειται απο τους λιγοτερο καλους. Στα ιδια λεφτα, χτυπας ανετα JCM 900...

O Marshall MA εχει πολυ καλα....τα καλυτερα καθαρα, στα βρωμικα του δε λεει.
Αυτο ομως εμενα δεν με απασχολει γιατι απο τον ενισχυτη περνω μονο καθαρα

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #13 στις: 11/02/13, 01:26 »
Γιατι δεν λενε τα γκαζια του ??? Παιζει φοβερα crunch και ακουμπαει 80ς μεταλ...για ποιο hard θελει σιγουρα ενα od μπροστα αλλα και παλι το υποστηριζει αψογα....επισης εχει πολυ λιγοτερα χρηματα απο τον jcm. Εγω παντως αφου επαιξα με τον combo του συνκιθαριστα παραγγηλα ενα κεφαλι για 330 ευρα(τον πετυχα b-stock). Για ποιο μεταλοενισχυτη θα επαιρνα 333....αλλα στη φαση μου αυτος ειναι ο ιδανικος. Ελαφρης για μεταφορα,ποιο νορμαλ watt, fx loop, και λιγοτεεες λαμπες για συντηρηση

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #14 στις: 11/02/13, 02:12 »
Γιατι δεν λενε τα γκαζια του ??? Παιζει φοβερα crunch και ακουμπαει 80ς μεταλ...για ποιο hard θελει σιγουρα ενα od μπροστα αλλα και παλι το υποστηριζει αψογα....επισης εχει πολυ λιγοτερα χρηματα απο τον jcm. Εγω παντως αφου επαιξα με τον combo του συνκιθαριστα παραγγηλα ενα κεφαλι για 330 ευρα(τον πετυχα b-stock). Για ποιο μεταλοενισχυτη θα επαιρνα 333....αλλα στη φαση μου αυτος ειναι ο ιδανικος. Ελαφρης για μεταφορα,ποιο νορμαλ watt, fx loop, και λιγοτεεες λαμπες για συντηρηση



Εχω ενα τετοιο μπροστα




που ειναι αριστο και κανω καλυτερη δουλεια (στα γουστα μου παντα. Μπερδευει Αμερικανια με Εγγλεζικο ηχο).

Παντως εχει ενα καλο οσο αναφορα τα καναλια του, ειναι απολυτα ισσοσταθμισμενα μεταξυ τους που δεν το εχω δει σε αλλον ενισχυτη αυτο, και αυτο το πραγμα καθιστα πολυ ευκολο να δουλευεις και τα βρωμικα του ενισχυτη και το εξωτερικο και διαφορους συνδιασμους μεταξυ τους και με μπουσταρισμα (χρησιμοποιω ενα πολυ καλο BIGSHOT PB1 POWER BOOSTER/BUFFER).
Γενικα μ αρεσει ο ενισχυτης και τον θεωρω αστερι.

Αποσυνδεδεμένος ampsearcher

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #15 στις: 11/02/13, 22:02 »
Καλησπέρα,
Ένας jcm900 κεφαλή στην αγορά των μεταχειρισμένων πόσο έχει;
300-350€ είναι καλή τιμή;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #16 στις: 11/02/13, 22:07 »
αν βρεις σε αυτα τα λεφτα θελω και εγω εναν  :P
Παντως σημερα που εψαχνα δεν βρηκα κατω απο 450€ :-\

Αποσυνδεδεμένος ampsearcher

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #17 στις: 11/02/13, 22:13 »
Ok ευχαριστώ.Απλά θέλω να πουλήσω εξοπλισμό(πετάλια κλπ.) για να συγκεντρώσω το πόσο που χρειάζεται ώστε να τον ζητήσω σε αγγελία.Για κεφαλή μιλάω πάντα και για να βάζω boost μπροστά για thrashodeath πράγματα τύπου altars of madness.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτη κεφαλή μέχρι 550 €... προτάσεις!
« Απάντηση #18 στις: 12/02/13, 23:22 »
Korgy και εγω Bugera 333 Infinium ψηφιζω (χωρις φυσικα να με χαλανε οι υπολοιποι της λιστας σου  ;D )

Παντως IMHO ειναι κριμα για την εφαρμογη που θες να εχεις αποκλεισει τις EL84 τελικες... ιδου 2 ενισχυτες που τουλαχιστον για ηχογραφησεις φαινονται "λουκουμι"  ;) :

http://www.thomann.de/gr/laney_irt_studio.htm
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_head.htm
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
6 Απαντήσεις
3827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/09, 14:31
από themos
κεφαλη στα 400

Ξεκίνησε από detroit « 1 2 » Μπάσο

28 Απαντήσεις
10379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:48
από bassakos
46 Απαντήσεις
13605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 12:52
από giorgiom
7 Απαντήσεις
4016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:15
από Γιωργάνας
2 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
19 Απαντήσεις
7574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:22
από zeoy
19 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 16:07
από Stel Andre