Αποστολέας Θέμα: Σύνδεση κεφαλής-combo  (Αναγνώστηκε 6584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σύνδεση κεφαλής-combo
« στις: 20/07/08, 16:55 »
Yπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να συνδεθεί μια κεφαλή με έναν combo ώστε να χρησιμοποιηθεί ο combo oυσιαστικά σαν καμπίνα; Ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει συνδέοντας την κεφαλή στο input του ενισχυτή, αλλά θα ήταν δυνατόν να μπει στο return του FX loop, ώστε να παρακάμπτει το κύκλωμα του ενισχυτή; Ή υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος; Ευχαριστώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #1 στις: 20/07/08, 17:01 »
Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να υπαρχει καμπινα συνδεδεμενη πανω στις εξοδους για ηχειο της κεφαλης, αλλιως παιζει να παθει ζημια.
Αυτο μπορεις να το κανεις με εναν ανταπτορα που να βγαζει απο jack 1/4" σε απλο καλωδιο με βυσματακια που μαγκωνουν στα +- του ηχειου του combo. Απλα προσεξε τα Ohm να ταιριαζουν (και να αντεχει τα watt το ηχειο αν ειναι να παιζεις τερμα την κεφαλη).
Εκτος και αν η κεφαλη εχει δυνατοτητα απενεργοποιησης των εξοδων προς ηχειο και εχει εξοδο di ή κατι τετοιο. Δεν ειναι και το πιο συνηθισμενο αλλα μερικες εχουν.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #2 στις: 20/07/08, 18:12 »
Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να υπαρχει καμπινα συνδεδεμενη πανω στις εξοδους για ηχειο της κεφαλης, αλλιως παιζει να παθει ζημια.

Aν είχα καμπίνα δεν θα υπήρχε πρόβλημα. To θέμα φίλε Johnie είναι, από τη στιγμή που δεν υπάρχει καμπίνα, πώς είναι δυνατόν να ακούσω την κεφαλή, έστω και μόνο για να διαπιστώσω ότι λειτουργεί κανονικά.

Παράθεση
Αυτο μπορεις να το κανεις με εναν ανταπτορα που να βγαζει απο jack 1/4" σε απλο καλωδιο με βυσματακια που μαγκωνουν στα +- του ηχειου του combo. Απλα προσεξε τα Ohm να ταιριαζουν (και να αντεχει τα watt το ηχειο αν ειναι να παιζεις τερμα την κεφαλη). Εκτος και αν η κεφαλη εχει δυνατοτητα απενεργοποιησης των εξοδων προς ηχειο και εχει εξοδο di ή κατι τετοιο. Δεν ειναι και το πιο συνηθισμενο αλλα μερικες εχουν.

Σημειωτέον ότι η κεφαλή δεν έχει (απ' ότι ξέρω) DI έξοδο, ούτε δυνατότητα απενεργοποίησης των εξόδων, έχει όμως έξοδο για καμπίνα 4, 8 ή 16 Ohm, οπότε σίγουρα κάποια από αυτές θα ταιριάζει με το ηχείο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #3 στις: 20/07/08, 23:41 »
Koιτα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι απλα να συνδεσεις το ηχειο του κομπο στην κεφαλη. Παιζει περιπτωση να μην χρειαζεται καν μετατροπεα, πχ μερικοι μαρσαλ ή κονφοντ κομπο, συνδεονται στο σασι του ενισχυτη κατευθειαν με καρφι. Διαφορετικα θα παρεις εναν μετατροπεα, και θα το συνδεσεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #4 στις: 21/07/08, 00:55 »
Δηλαδή στο FX loop δεν γίνεται τίποτα; Ρωτάω γιατί πολλές φορές βάζω την πεταλιέρα μου στο FX return του ενισχυτή (χωρίς δεύτερο καλώδιο να επιστρέφει από το FX send), και αυτό φαίνεται να παρακάμπτει εντελώς τον ενισχυτή, καθώς καμία από τις ρυθμίσεις του δεν αλλάζει τον ήχο. Δεν ισχύει κάτι παρόμοιο για την κεφαλή...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #5 στις: 21/07/08, 10:06 »
Συνδέοντας την πεταλιέρα σου στο fx loop, παρακάμπτεις την προενίσχυση κι όχι την τελική ενίσχυση! Δεν παρακάμπτεις δηλαδή ολόλκληρο το κύκλωμα του ενισχυτή..

Δηλαδή αν συνδέσεις στο fx loop την κεφαλή σου, θα έχεις:
preamp κεφαλής --> power amp κεφαλής --> power amp combo --> ηχείο

Φαντάζομαι πως αν κάνεις κάτι τέτοιο, το πιο πιθανό είναι να κάψεις τον combo σου + άλλα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #6 στις: 21/07/08, 10:30 »
Δηλαδή στο FX loop δεν γίνεται τίποτα; Ρωτάω γιατί πολλές φορές βάζω την πεταλιέρα μου στο FX return του ενισχυτή (χωρίς δεύτερο καλώδιο να επιστρέφει από το FX send), και αυτό φαίνεται να παρακάμπτει εντελώς τον ενισχυτή, καθώς καμία από τις ρυθμίσεις του δεν αλλάζει τον ήχο. Δεν ισχύει κάτι παρόμοιο για την κεφαλή...;

αμα συνδεσεις τον ενισχυτη στο fx loop θα παρεις την εξοδο του προενισχυτη για να ελεγξεις οτι δουλευει
Δηλαδη θα συνδεσεις fx send της κεφαλης στο fx return του combo
Ετσι θα εχεις preamp απο το κεφαλι και τελικη απο combo
Αν συνδεσεις τις εξοδους για ηχεια της κεφαλης στο fx return του combo το πιθανοτερο να προκαλεσεις βλαβη κ στα 2 μηχανηματα  :-\

Koιτα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι απλα να συνδεσεις το ηχειο του κομπο στην κεφαλη. Παιζει περιπτωση να μην χρειαζεται καν μετατροπεα, πχ μερικοι μαρσαλ ή κονφοντ κομπο, συνδεονται στο σασι του ενισχυτη κατευθειαν με καρφι. Διαφορετικα θα παρεις εναν μετατροπεα, και θα το συνδεσεις.
Αυτος ειναι ο μονος σωστος τροπος για να τον ακουσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #7 στις: 21/07/08, 17:53 »
Οχι απλα κανεις αυτο που εγραψα στο 1ο μηνυμα, Πας και αγοραζεις (ή φτιαχνεις μονος σου) ενα καλωδιο που να ειναι απο την μια μερια jack 1/4" και απο την αλλη τα 2 καλωδια (+ και -) με 2 ανταπτορακια σαν παππαγαλακια τα συνδεεις πανω στο ηχειο του combo. Απλα κοιταξε να ταιριαζουν τα ohm. Οτι ohm λεει το ηχειο του combo βαλε το σαν επιλογη στην εξοδο της κεφαλης. Αν το ηχειο του combo ειναι μικρο σε watt και η κεφαλη μεγαλη, απλα μην την τερματισεις γιατι παιζει να κλασει το ηχειο...
Ειναι ο καλυτερος τροπος για να δοκιμασεις, γιατι ακομα κι αν εκανες κατι με τα effects loop (που μπορεις νακανεις εφοσον εχουν και οι 2 effects loop) το μονο που θα εβλεπες ειναι εαν λειτουργει η προενισχυση της κεφαλης, αλλα για το τελικο σταδιο δεν θα καταλαβαινες τπτ.
Θα πηγαινες δλδ απο το effects send της κεφλης με ενα καλωδιο στο effects return του combo και ετσι θα ειχες την προενισχυση της κεφαλης και την τελικη ενισχυση του combo, πραγμα που δεν θες, μιας και αυτο που θες ειναι να ελεγξεις αν λειτουργει σωστα η κεφαλη. Με αυτον τον τροπο μπορει πχ, να λειτουργει η προενισχυση της κεφαλης και να νομιζεις οτι ολα ειναι οκ, αλλα στην πραγματικοτητα να ειναι κατι χαλασμενο στο τελικο σταδιο, το οποιο ομως επειδη εκανες αυτη την συνδεσμολογια δεν το ακουσες ποτε  ;)
Κανε αυτο με το καλωδιο, ειναι πανευκολο και πολυ φτηνο, ειδικα αν το φτιαξεις μονος σου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #8 στις: 22/07/08, 12:57 »
θα διευκολυνε φιλε Απολλωνα να ξεραμε ποιος combo και ποια κεφαλη ειναι....

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #9 στις: 09/12/12, 18:22 »
Συγγνωμη, να ρωτησω κι εγω κατι οπους μπορουν να με βοηθησουν.

Εχω εναν orange micro terror (κεφαλη 20watts) , μπορω να τον συνδεσω στο ηχειο του bugera combo (120 watts amp 2x12) η στο ηχειο του marshall combo (120 watts 1x12) ? Συνδεονται οι ενισχυτες τους με τα ηχεια τους απο πισω με καρφι, το βγαζω απλα και βαζω της Orange κεφαλης? Θελω να δω εαν μπορω να χρησιμοποιω μονο τα ηχεια για την κεφαλη

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #10 στις: 09/12/12, 19:24 »
Γειά σου Περικλή, και καλώς ήρθες.
Σε παρακαλώ μην ποστάρεις το ίδιο θέμα σε πολλαπλά threads, έχε λίγο υπομονή και κάποιος φίλος θα σε βοηθήσει.

Αναφορικά με την ερώτηση σου: 
1. Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μεγάφωνα από κάποιον combo για να τα συνδέσεις σε κάποια λαμπάτη κεφαλή, αρκεί τα Ohm του συνόλου των μεγαφώνων να είναι αυτά που μπορεί να χειριστεί ο λαμπάτος.
2. Επίσης τα μεγάφωνα πρέπει να σηκώνουν περισσότερα watt από ότι μπορεί να δώσει ο λαμπάτος για να μην καούν.

Διάβασε λοιπόν στα manual των τριών ενισχυτών να δείς τι ταιριάζει με τι και τα ξαναλέμε αν έχεις και άλλες απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/12, 19:29 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #11 στις: 09/12/12, 19:49 »
Γεια σου adr1anos κι ευχαριστω για την απαντηση

Οντως ειχε προκυψει κατι σχετικα με τις δημοσιευσεις μου αφου εβλεπα μια σχετικοτητα στα θεματα και δεν ηξερα επισης οτι μπορουν να τα διαβασουν ολοι. Εχει διορθωθει τωρα με 2 διαφορετικες ερρωτησεις σε 2 διαφορετικα θεματα.

Μαλιστα, καταλαβα σχετικα. Δηλαδη ειδικα στην συγγεκριμμενη περιπτωση μου, τα 4 Ohm min. που εχει εξοδο ο Orange (20 watts) υβριδικος , μπορω να χρησημοποιησω
1. την καμπινα-ηχειο του Bugera 120watts RMS amp combo που εχει εξοδο 8 Ohm min. και ειναι εξοπλισμενος με 2x12 μεγαφωνα Bugera 70 watt 8 Ohm το καθε ενα ? καθως και
2. του Marshall combo 120 watts που εχει εξοδο 8 Ohm min. ειναι εξοπλισμενος με 1x12 αλλα ειναι κλειστη η καμπινα και δεν βλεπω ? Πρεπει να την ξεβιδωσω να δω το ηχειο ποσα Ohm λεει ?

ευχαριστω

υ.γ.
ο Bugera παρεμπιπτοντως εχει επιλογη 4, 8, 16 Ohm απο πισω. Που ειναι καλυτερα να ειναι σε σχεση με τα μεγαφωνα του ? Απο μονος του ηταν στα 16 (μου εκαψε λαμπες, αν αυτο εχει καποια σχεση)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #12 στις: 10/12/12, 13:34 »
Άρα μπορείς να βάλεις τα μεγάφωνα και από τους δύο combo στον terror καθώς παίρνει 4 Οhm minimum και τα watt τους είναι επαρκή.

Μην γενικεύεις το MIN που γράφει ο terror, αποτελεί εξαίρεση, καθώς έχει τρανζιστοράτο power section. ΠΑΝΤΑ βαζουμε στους λαμπάτους τα ΑΚΡΙΒΗ Ohm που αναγράφονται στην κάθε έξοδο όχι ΜΙΝ ή ΜΑΧ.

Oι combo από το εργοστάσιο έχουν σωστά συνδέσει τα μεγάφωνα στις σωστές εξόδους. Αν πχ ο Bugera έχει τα μεγάφωνα στην έξοδο με τα 8 Ohm, τότε το συνολο τους είναι 8 Ohm.

Ο marshal λοιπόν αφού έχει ένα μεγάφωνο συνδεδεμένο στα 8 Ohm είναι τόσο και δεν χρειάζεται να τον ανοίξεις.

Τέλος τα 8 Ohm του bugera δεν μπορούν να προέλθουν από δύο μεγάφωνα των επίσης 8 Ohm, μπορούν μόνο να προέλθουν από 2 μεγάφωνα των 4 Ohm συνδεδεμένα σε σειρά, ή 2 μεγάφωνα των 16 Ohm παράλληλα συνδεδεμένα, που είναι και τo συνηθέστερο.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #13 στις: 10/12/12, 14:32 »
Ευχαριστω παρα πολυ !!!

Το 'min.' αναγραφεται σε ολους τους ενισχυτες που συζηταμε εδω , λαμπατο Bugera και υβριδικους Marshall και Orange, ετσι θεωρησα να το γραψω μηπως βοηθησει στην ερωτηση μου.

Παραθετω μια φωτογραφια του Bugera οπως ακριβως ειναι συνδεδεμενος τωρα. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι εχει 2 εξοδους εφ'οσον δεν ειναι διαφορετικων Ohms. Μηπως για να συνδεσω και αλλη μια καμπινα ? Σε αυτην την περιπτωση, σε ποια θεση θα επρεπε ο να βρισκεται ο επιλογεας  Κατι δεν καταλαβαινω με τον τριπλο επιλογεα και τις 2 εξοδους και να με συγχορεις για τις ερρωτησεις μου που συνεχως προκυπτουν !



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #14 στις: 10/12/12, 15:36 »
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι εχει 2 εξοδους εφ'οσον δεν ειναι διαφορετικων Ohms. Μηπως για να συνδεσω και αλλη μια καμπινα ? Σε αυτην την περιπτωση, σε ποια θεση θα επρεπε ο να βρισκεται ο επιλογεας  Κατι δεν καταλαβαινω με τον τριπλο επιλογεα και τις 2 εξοδους και να με συγχορεις για τις ερρωτησεις μου που συνεχως προκυπτουν !

Αν διαβάσεις το manual του ενισχυτή σου τα εξηγεί μια χαρά και είναι και στα Ελληνικά:
http://www.bugera-amps.com/PDF/Downloads/6260_P0408_M_EL.pdf
Σελίδα 6, άρθρα 22 και 23, και Σελίδα 8.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #15 στις: 10/12/12, 15:57 »
Ευχαριστω και παλι πολυ !

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #16 στις: 10/12/12, 15:59 »
Τωρα μια και μιλαμε για τον Orange να τολμησω να ρωτησω κατι ακομα εδω ? Το εχω post-αρει σε αλλο θεμα, αλλα εαν μπορω να σε ρωτησω απο εδω θα με βοηθησει πολυ.

μεχρι πόσα watts καμπινα μπορώ να χρησημοποιησω και μεχρι ποσα ηχεία ? Δηλαδη μπορω να τον συνδεσω ας πουμε σε καμπινα με 4x12 ? Αντέχει να παιζει ωρες ετσι η θα εχει προβλημα ο ενισχυτης ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #17 στις: 10/12/12, 16:29 »
Για ενισχυτές κιθάρας είπαμε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια μεγάφωνα θέλεις αρκεί τα Ohm του συνόλου των μεγαφώνων να είναι αυτά που μπορεί να χειριστεί ο λαμπάτος και τα μεγάφωνα να μπορούν σηκώνουν περισσότερα watt από ότι μπορεί να δώσει ο λαμπάτος για να μην καούν.

Τα πολλά watt των μεγαφώνων δεν κάνουν κακό σε έναν ενισχυτή. Άρα μπορεί να συνδεθεί σε  καμπινα με 4x12 ή όποιο άλλο σύστημα αρκεί να ισχύουν τα ανωτέρω.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση κεφαλής-combo
« Απάντηση #18 στις: 10/12/12, 17:03 »
χμμ..

ευχαριστω πολυ και παλι !!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:20
από powerslave187
17 Απαντήσεις
6660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 15:14
από ονομα_χρηστη
20 Απαντήσεις
7970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 02:00
από Dr Bluz (G.K.)
17 Απαντήσεις
6578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
14 Απαντήσεις
5183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 17:49
από valex_van_halen
9 Απαντήσεις
5234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:41
από Jezus
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
14 Απαντήσεις
5678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/13, 14:27
από Sandman1_1
2 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
9 Απαντήσεις
8312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/21, 12:29
από ntinosblues