Αποστολέας Θέμα: Ξανα απορια?  (Αναγνώστηκε 6716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξανα απορια?
« στις: 12/09/08, 02:28 »

ΠΑΙΔΙΑΑΑΑ...πως μπορουν να γινουν τοσο πιστα σε live τα ανεβασματα/σφυριγματα οπως ακουγονται στο κομματι απο 4:07 μεχρι κ τελος(οπως θα δειτε εχει παντα στο τελος της νοτας ενα ανεβασμα στον τονο)....αρμονικες??????ευχαριστω μπορει να ακουγεται χαζη ερωτηση αλλα εγω δεν μπορω ετσι ακριβως να τα παιξω.....αρα κατι κανω λαθος
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #1 στις: 12/09/08, 02:37 »
Εδώ φαίνεται να χρησιμοποιούν κάποιο pitch shifter, ή whammy ίσως.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #2 στις: 12/09/08, 02:45 »
Pitch Shifter...ξερεις δλδ τι μου λες ε???θα δανιστω αυτο που ειπες εσυ για τα πεταλια...ποσα πεταλια μου λοιπουν???αλλο ενα.... :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #3 στις: 12/09/08, 02:47 »
Pitch Shifter...ξερεις δλδ τι μου λες ε???θα δανιστω αυτο που ειπες εσυ για τα πεταλια...ποσα πεταλια μου λοιπουν???αλλο ενα.... :P

Καλά για όλους έτσι είναι συνήθως, μην τη ψάχνεις!  ;D

Προσωπικά πάντως προτιμώ whammy απ'το κλασσικό pitch shifter.  0:)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #4 στις: 12/09/08, 02:55 »
και τα 2 λεφτα ειναι που πρεπει να δωθουν μου φαινεται...αυτο θα εχει ως αποτελεσμα ΠΑΛΙ να μη παρω το ebow(αυτο το εφε θα το παρω αραγε ποτε??παντα λεω ναι και ακομα...)παντως μεσα στην βδομαδα εχει wah
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #5 στις: 12/09/08, 02:59 »
και τα 2 λεφτα ειναι που πρεπει να δωθουν μου φαινεται...αυτο θα εχει ως αποτελεσμα ΠΑΛΙ να μη παρω το ebow(αυτο το εφε θα το παρω αραγε ποτε??παντα λεω ναι και ακομα...)παντως μεσα στην βδομαδα εχει wah


Σκέψου τι θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο και βάλε προτεραιότητες. Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά φίλτατε...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #6 στις: 12/09/08, 03:01 »
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ....δεν ξερω ρε φιλε σοβαρα...δεν εχω ιδεα...τεσπα παω να πεσω στην αγκαλια του μορφεα...με περιμενει...ββ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #7 στις: 12/09/08, 03:35 »
νομίζω δεν κάνει σήκωμα  και χρήση του pitch shifter αλλά slide & pitch shifter. Έτσι μ ακούγεται τουλάσχιστον και είναι και πιο εύκολο να βγει σε live.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #8 στις: 12/09/08, 14:42 »
νομίζω δεν κάνει σήκωμα  και χρήση του pitch shifter αλλά slide & pitch shifter. Έτσι μ ακούγεται τουλάσχιστον και είναι και πιο εύκολο να βγει σε live.


+1

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #9 στις: 13/09/08, 01:08 »
Δεν αποκλείεται, να χρησιμοποιεί απλά ένα ebow.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #10 στις: 13/09/08, 03:01 »
Ebow και slide εγώ μαλλον τα αποκλείω εγώ γιατί ο Danny Cavanagh το χρησιμοποιεί αυτό σχεδόν απο πάντα στους anathema στα solo του....έχω ψάξει αρκετές φορές για πληροφορίες αλλά ποτέ δε βρήκα τίποτα....
ίσως κάποιο sustainer με feedback και φυσικά πάρα πολύ gain καθώς υπάρχει μόνο στις καταλήξεις....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Αστέρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #11 στις: 13/09/08, 10:45 »
Συμφωνώ με τον drakoumel . Είναι απλά κάτι σαν μικροφωνισμός. Μπορεί να είναι και κάποιο ψηφιακό εφέ είτε από PC (στη μίξη) είτε από πεταλιέρα. Αλλά παίζει να γίνεται και real time καθαρά από τη κιθάρα και τον ενισχυτή. Το έχω ακούσει και σε live πολλές φορές να γίνεται αυτό εσκεμμένα χωρίς να υπάρχει τέτοιου είδους εφέ. Απλά η μεγάλη διάρκεια (sustain) της νότας σε συνδυασμό με το reverb και τον ενισχυτή, έχει αυτό το αποτέλεσμα. Συνήθως παίζει ρόλο και σε ποια γωνία ''βλέπουν'' οι μαγνήτες τον ενισχυτή (ώστε να δημιουργηθεί ο ''μικροφωνισμός'').
Πάντως αν το ψάξεις λιγάκι είναι κάτι εύκολο σχετικά. (παίζει ρόλο βέβαια και η ποιότητα της κιθάρας και του ενισχυτή)
Στην ουσία δημιουργούνται αρμονικές και χάνονται οι μπάσες...
"Κλείσε τα μάτια σου και κοίτα...."

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #12 στις: 13/09/08, 12:36 »
Δεν πιστεύω με τίποτα ότι είναι whammy.. Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά το whammy μπορώ να πω ότι για να παίξεις όλες αυτές τις νότες κρατώντας μόνο μία σταθερή και με ανεβοκατεβάσματα του πεταλιού να πετύχεις όλες τις άλλες νότες είναι αδύνατο.. Θα πρέπει να μελετάς 2 ώρες κάθε μέρα μόνο για αυτό.. Θα είναι σαν να ξέρεις ακόμα ένα όργανο, το ποδόφωνο :D.. Βέβαια ίσως να μετακινεί την "σταθερή" νότα κάθε μερικές νότες αλλά και πάλι δεν ακούγεται τόσο ψηφιακή η μετάβαση από την μία νότα στην άλλη (όσοι έχουν το Digitech Whammy θα καταλάβουν τι εννοώ)..

Τώρα, το pitch shifter είναι εφφέ το οποίο σου αλλάζει την τονικότητα μία και καλή, δηλαδή δεν μπορείς real-time να την πειράξεις αλλά του λες ανέβασε μου 2 1/2 τόνους αυτό που παίζω ή δημιούργησε μου 5ες καθαρές.. Δεν έχει expression pedal σαν το Whammy.. Οπότε και το pitch shifter αποκλείεται εκ των πραγμάτων..

Πιστεύω ότι είναι απλό παίξιμο με μερικά σημεία slide αλλά με αρκετό feedback το οποίο μπορεί να δημιουργηθεί είτε φυσικά, είτε με κάποια sustain kits, είτε με κάποιο πετάλι σαν αυτό που σου προσομείωνε ένα patch της GT8 (το feedbacker) το οποίο σου μικροφώνιζε την νότα μετά από 1/2 δευτερόλεπτο..

Τώρα για e-bow κάποια video έχω ακούσει αλλά γενικά δεν ξέρω πολλά πράγματα.. Ίσως να γίνεται με αυτό.. Αν και μου φαίνεται λίγο δύσκολο ο Danny να έκατσε να το έμαθε :D..

Zeromancer για ποιο wah πηγαίνεις;

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #13 στις: 13/09/08, 16:26 »
παω για το bad horsie2 αλλα το ξανασκεφτομαι ρε φιλε δεν ξερω...παιδες εχω δει τους αναθεμα σε απειρα live...δεν ειναι ebow και για οσους ενδιαφερονται εχω ανοιξει αλλο ενα παρομοιο θεμα με τιτλο sustain?...οσοι εχου δει τους αναθεμα θα καταλαβουν μπαμ μπαμ :P γιατι μιλαω....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #14 στις: 13/09/08, 16:46 »
παω για το bad horsie2 αλλα το ξανασκεφτομαι ρε φιλε δεν ξερω...παιδες εχω δει τους αναθεμα σε απειρα live...δεν ειναι ebow και για οσους ενδιαφερονται εχω ανοιξει αλλο ενα παρομοιο θεμα με τιτλο sustain?...οσοι εχου δει τους αναθεμα θα καταλαβουν μπαμ μπαμ :P γιατι μιλαω....
Αν σε ενδιαφέρει πουλάω το bad horsie 2 μου.. Δεν το έχω πολύ καιρό και είναι πρακτικά αχρησιμοποίητο.. Αν είσαι Αθήνα μπορείς αν σκέφτεσαι για αγορά μεταχειρισμένου να περάσεις να του ρίξεις μια αυτιά.. Πάντως για να μην νομίζεις ότι σε παρασέρνω σε αγορές που ίσως δεν σου βγουν σε καλό, θα σου πω την εμπειρία μου.. Αγόρασα το bh2 επειδή μου άρεσε το στυλ αυτό (switchless), το πατάς γίνεται triggered, το αφήνεις γίνεται bypass.. Μερικά κομμάτια που θέλουν γρήγορα wah περάσματα δεν μπορούν να παιχτούν με το απλό (toe up - heel down) design.. Παρόλα αυτά το sweep του είναι πολύ μικρό, δηλαδή στο wwwaaaahhhhh, το a ακούγεται πολύ λίγο.. Βέβαια έχει και το contour mode όπου υποτίθεται ότι ρυθμίζεις το level του wah (πόσο δυνατό το θέλεις το εφφέ) και το sweep (ρύθμιση μικρής ή μεγάλης διαδρομής του εφφέ).. Δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος ούτε από αυτό το mode και γι'αυτό αγόρασα το 535q της Dunlop.. Απίστευτο wah.. Φτιάχνεις όποιον ήχο θέλεις next to no time.. Αν εξαιρέσεις το switch του (και το στύλ του toe-heel γενικότερα) για εμένα είναι κλάσεις ανώτερο του bad horsie 2.. Στη θέση σου θα απέφευγα το bad horsie 2 εκτός αν σκέφτεσαι να το τρελάνεις στα mods.. Αν όμως το έχεις ακούσει και παρόλα αυτά σου αρέσει, give it a try ;).. 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #15 στις: 13/09/08, 17:05 »
wow...ειλικρινα εισαι ειλικρινης...το θεμα ειναι φιλε μου πως ειμαι εξωτερικο και ειλικρινα το βρηκα προσφορα 110 ευροτλακια...απλα δεν ξερω ακομα...ημουν σχεδον σιγουρος αλλα....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #16 στις: 13/09/08, 17:28 »
Το sustain οφειλεται στο πολυ gain και το αρκετο delay δεν καταλαβαινω αν χρησιμοποιει ebow παντος και με πενα με τοσο delay δεν ακουγεται καμια διαφορα... Tωρα αυτα τα σφυριγματα μαλον ειναι καποιο wah σε συνδιασμο με το feedback του ενισχυτη.
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #17 στις: 13/09/08, 18:02 »
wow...ειλικρινα εισαι ειλικρινης...το θεμα ειναι φιλε μου πως ειμαι εξωτερικο και ειλικρινα το βρηκα προσφορα 110 ευροτλακια...απλα δεν ξερω ακομα...ημουν σχεδον σιγουρος αλλα....
Χαχά.. Κοίτα, ευτυχώς ή δυστυχώς είμαι της άποψης ότι δεν θα σωθώ από €100 - €200.. Προτιμώ να παραμείνει στο κουτί του παρά να φάω τον κόσμο να το πουλήσω.. Καλύτερα να πουλήσω κάτι που ο άλλος να το θέλει πολύ και να με θυμάται παρά να με καταριέται.. Πάντως ρίξε και μια αυτιά σε κάποιο CryBaby.. Just FYI, υπάρχει και το Crybaby 95q το οποίο έχει αυτόματη επαναφορά (δηλαδή επανέρχεται στο bypass αν αφήσεις το πόδι σου από το πετάλι -- όχι τόσο γρήγορα σαν το Morley αλλά does the trick).. Οπότε όποιος θέλει το σύστημα της Morley με ήχο Dunlop, το 95q είναι μια καλή λύση.. Βέβαια με το 535q μπορείς να φτιάξεις ότι ήχο φανταστείς..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #18 στις: 15/09/08, 01:08 »
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το video απο το 5:25 και μετά.


Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Ξανα απορια?
« Απάντηση #19 στις: 15/10/08, 18:09 »
e-bow η sustainer ειναι...
Απλα ειναι ρυθμισμενο στο mode της αρμονικης η οποια τσιμπαει μετα απο λιγο..
Στις κιθαρες με sustainer υπαρχει ενα ποντεσιομετρο για blend του sustainer και μπορεις να το ρυθμισεις οσο θες να μπαινει στο αρχικο σημα..
Α ναι..Και ειναι slide ολα αυτα..Δεν υπαρχει σηκωμα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 07:58
από eleos
5 Απαντήσεις
2586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 21:45
από x-versous
26 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 21:52
από mantinada
8 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 22:01
από dio21
1 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 17:06
από diji grampsas
6 Απαντήσεις
3116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 00:57
από zeromancer
16 Απαντήσεις
6711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 17:06
από mobius
39 Απαντήσεις
20985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/18, 16:24
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
1036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/19, 11:04
από ivikos
0 Απαντήσεις
352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/23, 15:21
από diji grampsas