Αποστολέας Θέμα: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...  (Αναγνώστηκε 4736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Δείτε το video αυτό και κάντε ένα σχολιασμό...Αφορά τον Άκη Πάνου...


Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #1 στις: 08/07/08, 01:50 »
Κοίτα αν και δηλώνω fan του Νταλάρα θα συμφωνήσω μ'αυτό που είπες...Τον θεωρώ κι εγώ αν όχι στους 5 στους 10 μεγαλύτερους συνθέτες σίγουρα...Αλλά με πειράζει η αλαζονία του...Συμφωνούμε όλοι ότι ο Καζαντζίδης ήταν, είναι και θα είναι ο μεγαλύτερος Έλληνας ερμηνευτής αλλά δεν μπορείς να λες πως όλοι δεν πιάνουν μια μπροστά του...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #2 στις: 08/07/08, 02:10 »
Πάντως πιστεύω να σου άρεσε και η ζωή μου όλη από τον Νταλάρα στο Ηρώδειο... :P

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #3 στις: 08/07/08, 13:24 »
Τα φαινόμενα απατούν για άλλη μια φορά.
Ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν όπως νομίζει ο κόσμος (και όπως νόμιζα και εγώ). Η άποψη μου άλλαξε όταν γνώρισα ένα ηλικιωμένο μουσικό (μπασίστας) που είχε δουλέψει πολύ μαζί του σε σκυλάδικα δεκαετίων 70' και  80' πού αξιόπιστος στη ζωη του και στο παρουσιαστικό του, και μου έλεγε ιστορίες που, καταλάβετε με δεν μπορώ να μοιραστώ δημόσια.
Απλά για άλλη μια φορά, και πιστέψτε με, τα media φτιάχνουν προσωπικότητες και χαρακτήρες προς τα έξω όπως τους βολεύει με μεγαλοφανφαρονισμούς όπως εδω για παράδειγμα ''έγκλημα τιμής'' και ''κώδικας τιμής'' ....τι τιμής και μπούρδες.... πήρες στο λαιμό σου ένα άνθρωπο η όχι ?  Τεσπα στη ζωη αν δεν ξέρουμε καλό θα είναι να μην πέρνουμε θέση ειδικά σε περιπτώσεις σαν και αυτές που τα κανάλια και οι εκδότες η και οι δισκογραφικές διμιουργούν θεούς και ημίθεους για τα δικά τους ωφέλη. Τελικά ισως η δικαιοσύνη να ήξερε καλύτερα απο τους καναλάρχες και η φυλακή να είναι η μεγαλύτερη ξεφτίλα για την κοινωνία, αλλά για πια κοινωνία μιλάμε ??? ¨οπως ο άλλος που σκότωσε για μια παραγγελιά τόσους ανθρώπους ? και ενώ το ονομά του το έγραψαν και το 'μάθαν όλοι, το κάνανε και βιβλιό και τραγούδι για τους φουκαράδες τους νεκρούς τίποτα.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #4 στις: 08/07/08, 13:58 »
Πάντα υπήρχαν και θα εξακολουθούν να υπάρχουν "λαικοί ήρωες" στη συνείδηση του κόσμου,που εγκλημάτισαν για την "τιμή" τους,την "αξιοπρέπειά" τους,ακόμα ακόμα και για "ιδεολογικούς" λόγους.Άκης Πάνου,Νίκος Κοεμτζής,ακόμα ακόμα και για κάποια χρόνια,μέχρι τον μακαρίτη τον Αξαρλιάν και η "17 Νοέμβρη".Θα μου πείτε διαφορετικές περιπτώσεις...Ίσως έχετε δίκιο...Αυτό που όμως είναι ίδιο,είναι το αίμα που χύνετε και το αμετάκλητο και τετελεσμένο του θανάτου.Αν τυο καλοσκεφτούμε δηλαδή ,τι είναι ισχυρότερο,η αξία της οποιαδήποτε ζωής ή η "ηθική",η οποιαδήποτε "ηθική" από την οποία πηγάζει ένα έγκλημα;Για μένα είναι το πρώτο.Δεν μπορώ να λέω ότι είμαι κατά της θανατικής καταδίκης και ταυτόχρονα να ηρωοποιώ,τον εγκληματία,όποια και εάν ήταν τα κίνητρά του.Σαφώς η δικαιοσύνη πρέπει να αντιμετωπίζει κάθε περίπτωση ξεχωριστά και αναλόγως να κρίνει...Ο φόνος όμως είναι φόνος.Οριστική και αμετάκλητη αφαίρεση ζωής...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #5 στις: 08/07/08, 14:29 »
Κι εγώ δεν διαφωνώ ως προς το ότι δεν κυνήγησε κανένα ελαφρυντικό,αυτό σίγουρα είναι προς τιμήν του.Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι ο φονιάς ,όποιος και εάν ήταν ,για όποιο λόγο και εάν το έκανε,δεν μπορεί να είναι στα μάτια μου "ήρωας".Όπως αντίστοιχα ,ανάλογα την περίπτωση ,δεν είναι το ίδιο "κατάπτυστος".Και κάτι τελευταίο για το Υ.Γ σου.Δεν έχει σημασία να μπούμε στην ουσία της υπόθεσης,αλλά άκουσα στο βίντεο ότι και ο ίδιος δεν είχε δώσει ποτέ διαζύγιο στην νόμιμη σύζυγό του και συζούσε εδώ και χρόνια με την σύντροφό του Άννα Μπακιρτζή.Που είναι η διαφορά λοιπόν ,ανάμεσα στη κόρη του και τον 30χρονο μακαρίτη.Στο ότι εκείνος είχε και παιδί;Τι παράδειγμα έδωσε στη κόρη του;Δεν της είπε με τη στάση ζωής του, ότι μπορείς να έχεις σχέση με κάποιον που είναι παντρεμένος;Και όταν όλη σου η ζωή είναι μια αμφισβήτηση των πάντων,δεν έχεις "διδάξει" και στο παιδί σου,ότι και αυτό μπορεί να αμφισβητεί τους οποιουσδήποτε κανόνες ηθικής;Αλλά όταν παραβιάζει τους ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ σου κανόνες,η ποινή είναι θάνατος και μάλιστα ,θάνατος του ξένου και όχι του δικού του ανθρώπου.Δεν σκότωσε τη κόρη του.Άρα ας μη μιλάμε για έγκλημα τιμής...Εγώ αυτό που βλέπω είναι το βασικότερα συστατικά που υπάρχουν σε όλα αυτού του τύπου τα εγκλήματα.Υπέρμετρος εγωισμός,αλλαζονεία και η μόνιμη αίσθηση του "αδικημένου".Ελαφριές διαταραχές της προσωπικότητας δηλαδή,που αν της αφήσεις,μπορούν να εξελιχθούν σε κάτι το οποίο δεν έχει επιστροφή.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #6 στις: 08/07/08, 14:43 »
Η αίσθηση του αδικημένου λοιπόν...Δεν έχει όμως νόημα,γιατί οι περισσότεροι στον κόσμο αδικημένοι είναι,αλλά δεν σκοτώνουν.Τέλος πάντων,τώρα ο Θεός τον έχει κρίνει και τα υπόλοιπα είναι για εμάς τους ανθρώπους,να περνάμε την ώρα μας...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #7 στις: 08/07/08, 17:47 »


Sweet*strings και MACMISIAS, δεν διαφωνούμε στο αξιόποινο της πράξης.
Κάθε άλλο.... αλλά η ουσία βρίσκεται στο ποιόν του ανθρώπου....
 
Αυτό που ξεχωρίζει τον Πάνου αν θες, από την πλειοψηφία όσων βρέθηκαν σε αντίστοιχη θέση, είναι ότι προτίμησε να αναλάβει πλήρως την ευθύνη του, να παρουσιαστεί στο δικαστήριο και να πει αυτά που ήθελε να πει και τέλος. Δεν κηνύγησε ούτε ελαφρυντικά, ούτε να παρουσιάσει τρελόχαρτα, ούτε τίποτα από όλα όσα συνήθως θα έκανε κάποιος σε αντίστοιχη θέση.
...καλά σηκωτός πήγε και κλαίγοντας τι άλλο να έκανε ? Ομολογία αποδεικτικά στοιχεία τι άλλο έμεν να σώσει ? Α ! την τιμή....

Ανεξάρτητα με το δίκιο ή άδικο που είχε, οφείλουμε αν μη τι άλλο να αναγνωρίσουμε ότι έμεινε πιστός στον προσωπικό κώδικά του, άσχετα αν εμείς διαφωνούμε με αυτόν ή όχι. Αυτό δεν είναι κάτι που έχει τη δύναμη να κάνει ο καθένας, ειδικά όταν βρίσκεται μπροστά σε τέτοιες ποινές.
Οι περισσότεροι θα κάναν το παν για να ελαφρύνουν τη θέση τους, σε αντίθεση με τον Πάνου που το τελευταίο που τον ενδιέφερε ήταν αυτό.
Αυτό εννοώ.


Αυτό  το λες συνεπαρμένος  της πίστεως σου, αλλά δεν είναι θέμα πίστης ούτε μπορείς να λατρέψεις κάποιον επειδή σου αρέσουν τα τραγούδια του η η φάτσα του, καταλαβαίνω την αγάπη σου στον καλλιτέχνη αλλά μην προσωποιείς την καλλιτεχνική του ιδιότητα. ϊσως εύ να ήσουν πιο θαραλέος μπροστάσε τέτοια ποινή.

ΥΓ: Αν θες την προσωπική μου γνώμη για το γεγονός καθε αυτό, ναι, ήταν εν βρασμώ. Όταν ένας παντρεμένος με παιδί τα φτιάξει με την κόρη σου, έρθει σπίτι σου, και βρεθεί να σου φωνάζει μέσα στο σπίτι σου "θα έχω και τη γυναίκα μου και την κόρη σου", τότε σαν πατέρας είσαι σίγουρα εν βρασμώ. Δε νομίζεις?

Οχι δε νομίζω...θα του έλεγα κοιτα δε γουστάρω τη μούρη σου για αυτό το λόγο και αν η κόρη μου είχε καταντήσει η καλύτερα ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ την κατάντησα να μπλέκει με διάφορους τότε δεν θα γιάτρευα το άρρωστο σπίτι μου με πιστολιές. Ακόμα μη ξεχνάς πως τον μακαρίτη δεν τον ήξερες και αυτά που λέχθησαν τα είπε ο Άκης.


Α και κάτι άλλο πάντα μα πάντα αν ακούς κάτι για τηλε-ήρωα κράτα μια πισίνη δε ξέρεις ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #8 στις: 08/07/08, 20:35 »
Ουδεν σχολιο..μιλουν τα εργα του ανθρωπου...
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #9 στις: 08/07/08, 22:49 »
Ουδεν σχολιο..μιλουν τα εργα του ανθρωπου...
Εννοείτε...Το λέω και στην υπογραφή μου άλλωστε... :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #10 στις: 10/07/08, 01:34 »
Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις...Θα'θελα να πω όμως σχέση με την αδικία. Εννοείται πως προφανώς μεγάλωσε μέσα στην φτώχια αλλά δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω έναν άνθρωπο επειδή και μόνο μου αρέσουν τα τραγούδια του. Τι να πεί δηλαδή ο Βαμβακάρης ή άλλοι άνθρωποι που ζήσαν μέσα στην ξεφτίλα?Και δω που τα λέμε έχει γράψει πολλές κομματάρες αλλά την είχε ακούσει λίγο ψυχικά. Και χουντικός ήταν κλπ...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασ'τον τρελό στην τρέλλα του...
« Απάντηση #11 στις: 10/07/08, 14:43 »
Αυτό  το λες συνεπαρμένος  της πίστεως σου, αλλά δεν είναι θέμα πίστης ούτε μπορείς να λατρέψεις κάποιον επειδή σου αρέσουν τα τραγούδια του η η φάτσα του, καταλαβαίνω την αγάπη σου στον καλλιτέχνη αλλά μην προσωποιείς την καλλιτεχνική του ιδιότητα. ϊσως εύ να ήσουν πιο θαραλέος μπροστάσε τέτοια ποινή.

Βρε sweet*strings, με έχεις "παρεξηγήσει" λίγο μου φαίνεται  ;D

Απέχω μακράν από το άτομο που θα υποστήριζε τυφλά κάποιον απλώς επειδή του αρέσουν τα τραγούδια του.
 Απλώς, στη συγκεκριμενη περίπτωση μιλάμε για ένα γεγονός και το πως εξελίχθηκε.


Δεν παραξηγώ προς θεού......κουβέντα κάνουμε, απλά προσπαθώ να προσγειώσω τις απόψεις με χαλαρούς ρυθμούς για τους τηλε-τέτοιους που παρουσιάζονται όπως θέλουν κάποιοι αυτό. Τώρα ειλικρινά με αυτά που έμαθα απο άνθρωπο του κύκλου αυτού έχω στραβώσει...το παραδέχομαι


Γνώμη μου είναι πως δεδομένης της κατάστασης και του χαρακτήρα του συγκεκριμένου ανθρώπου, ήταν εν βρασμώ εκείνη τη στιγμή, άρα μη-καθαρά σκεπτόμενος. Απλά αυτό.
Επιπλέον, το γεγονός ότι ο Πάνου είναι και ένας εκ των καλύτερων συνθετών μας, θα έπρεπε λογικά να δίνει το ελαφρυντικό της πολιτισμικής προσφοράς στο δικαστήριο, πράγμα που δεν αναγνωρίστηκε επίσης. Δηλαδή, αν δεν αναγνωρίζεις την πολιτιστική προσφορά του Άκη Πάνου, τότε σε ποιον θα την αναγνώριζες πια?..  ???


Η εν βρασμώ ψυχής ελαφρυντική αιτιολογία έχει και κάποια όρια γιατί εν βρασμώ μπορεί ο καθένας μας να κάνει ότι γουστάρει, και οι κώδικες τιμής του μάγκα, δεν είναι καθόλου αυτοί που νομίζουμε οι περισσότεροι, οι εν λόγο κώδικες δείχνου κάτι σε ''κουτσαβάκι''

Τέλος πάντων, πολύ φλυαρήσαμε και νομίζω το καλύτερο το είπε η alexandra*  :)
Ουδεν σχολιο..μιλουν τα εργα του ανθρωπου...[/color]

 ;D ;D ;D ;D χωρίς διάθεση φαλλίσμου και έπαρςης αν είχες να μου συστήσεις έστω και μία Ελληνίδα αρχαία φιλόσοφο τότε θα μπορούσα να πιστέψω πως υπάρχει έστω και μια που μπορεί να φιλοσοφίσει,,, δεδομένου πως η έννοια  ''φιλοσοφία'' δεν περιορίζεται στα στενά πλαίσια της ετυμολογίας της λέξης, αλλά στις στρογγυλεμένες γωνίες της λογικής σκέψης....... ΦΙΛΟΚΑΛΩΜΕΝ ΜΕΤ' ΕΥΤΕΛΙΑς ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕΝ ΑΝΕΥ ΜΑΛΑΚΙΑς.......   
Χαλαρά και καλό καλοκαιράκι σε όλους  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
5957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/05, 16:57
από Modmor
6 Απαντήσεις
4421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
9 Απαντήσεις
4255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 09:52
από Καρχαρίας
87 Απαντήσεις
34813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/07, 04:18
από eleos* (Βάλια πια....)
0 Απαντήσεις
1558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 01:47
από kitharistas_poihths
9 Απαντήσεις
3580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 18:54
από x-versous
12 Απαντήσεις
5834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/09, 16:57
από Serviani
τρελο καψιμο...

Ξεκίνησε από fake7 « 1 2 3 4 5 » Διασκέδαση

117 Απαντήσεις
35573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 18:34
από FAIRY-The return!
5 Απαντήσεις
6367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 05:02
από pantelisman
9 Απαντήσεις
3065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/14, 14:31
από profsokin