Αποστολέας Θέμα: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?  (Αναγνώστηκε 13034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας,

Εχω ενα βιβλίο με τραγουδια εντεχνα και πολλά απο αυτά παιζονται με μια μια τη νοτα αλλα στο βιβλίο μου δειχνει μόνο της συγχορδίες για κιθάρα και του πιάνου τις νοτες, πως μπορεί το τραγουδι να βγεί σε κιθάρα σε στυλ ταμπλατουρας απο τις συγχορδιες???

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #1 στις: 03/01/11, 18:01 »
Δηλαδη αν καταλαβα καλα το βιβλιο εχει το πενταγραμμο με τις νοτες,απο πανω τη συγχορδια και εσυ θες τις νοτες του πενταγραμμου να τις μεταφερεις σε ταμπλατουρα?

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #2 στις: 03/01/11, 18:30 »
Ναι  το βιβλιό εχει τις νότες για δεξι και αριστερο χερι για πιάνο και πανω απο καθε μετρο του πενταγραμμου τις συγχορδιες για κιθαρα. Ομως καποια κομματια ως επι το πλειστον παιζονται με αρπισμους δηλαδη εκτέλεση των φθόγγων μιας συγχορδίας διαδοχικά και όχι ταυτόχρονα. Πως μπορώ να εντοπιζω την αλληλουχια των φθόγγων?? Παράδειγμα θέλω το τραγουδι απο αρλέτα "Τα ήσυχα βράδια" γνωστό επισης και ως τραγουδι της ερημου.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #3 στις: 03/01/11, 18:53 »
Βρες ένα ρυθμό που να ταιριάζει στο κομμάτι και κάνε αρπισμούς δίχως αύριο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #4 στις: 03/01/11, 20:22 »
Βρες ένα ρυθμό που να ταιριάζει στο κομμάτι και κάνε αρπισμούς δίχως αύριο.


Θέλω "αρέσκω" σε αυτό το comment...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #5 στις: 03/01/11, 22:36 »
Καλησπέρα σας,

Εχω   ενα βιβλίο με τραγουδια εντεχνα και πολλά απο αυτά παιζονται με μια μια   τη νοτα αλλα στο βιβλίο μου δειχνει μόνο της συγχορδίες για κιθάρα και   του πιάνου τις νοτες, πως μπορεί το τραγουδι να βγεί σε κιθάρα σε στυλ   ταμπλατουρας απο τις συγχορδιες???
Εννοεις οτι γραφει τις συγχορδιες για κιθαρα με τη μορφη αυτη?  D E A7 D B7 Em D A7 D

Καλη χρονια.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #6 στις: 04/01/11, 14:17 »
Καλησπέρα σας,

Εχω   ενα βιβλίο με τραγουδια εντεχνα και πολλά απο αυτά παιζονται με μια μια   τη νοτα αλλα στο βιβλίο μου δειχνει μόνο της συγχορδίες για κιθάρα και   του πιάνου τις νοτες, πως μπορεί το τραγουδι να βγεί σε κιθάρα σε στυλ   ταμπλατουρας απο τις συγχορδιες???
Εννοεις οτι γραφει τις συγχορδιες για κιθαρα με τη μορφη αυτη?  D E A7 D B7 Em D A7 D

Καλη χρονια.

Ναι μπραβο ετσι οπως το λες. Δεν μου ειναι προβλημα η συγχορδια δηλαδη το ποια ειναι αλλα ο αρπισμος του εκαστοτε τραγουδιου. Φυσικα μια λύση ειναι το να παιζεις διχως αυριο οπως με προτρεπει και παραπανω ο φιλος αρπισμους και αμα τους πιασω τους επιασα αλλα νομιζω οτι ειναι ποιο ευκολο να πιασω τους αριθμους του τζοκερ ετσι γιατι δεν ειμαι και κανενας επαγγελματιας αλλα απο την αλλη μου αρεσει να ξερω και καποια πραγματα πανω στην μουσικη και στο τραγουδι.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #7 στις: 04/01/11, 15:20 »
Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αφενός να προσέξεις σε τί μέτρο είναι γραμμένο το κομμάτι. Αλο 3/4, ακι άλλο 4,4, και άλλο 9/8.
Αν συνδιάσεις αυτό με το ρυθμό που έχει το αριστερό χέρι στο πιάνοείσια σε καλό δρόμο, χωρίς το αριστερό χέρι να αποτελεί κάποιο κανόνα.

Ακριβώς επειδή κάποιοι γράφουν ότι να'ναι, σε προέτρεψα να κάνεις τους περίφημους αρπισμούς. Η επιλογή του αρπίσματος είναι εν τέλει υποκειμένικη, απο τη στιγμή που το κομμάτι ενδέχεται να μην έχει κάν κιθάρα. Δεν υπαρχουν οδηγίες για όλα, κάποια τα ψάχνουμε.

Για το συγκεκριμένο θα ήταν κάπως έτσι:


-------------2-------------------------
-------3---------3--------------------
----2----2-----2---2-----------------
0--------------------------------------
----------------------------------------
----------------------------------------

αλλα σε κάποια σημεία ενδέχεται να αλλάζει...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο συγχορδια σε ταμπλατουρα ?
« Απάντηση #8 στις: 04/01/11, 16:35 »
Ναι   μπραβο ετσι οπως το λες. Δεν μου ειναι προβλημα η συγχορδια δηλαδη το ποια ειναι αλλα ο αρπισμος του εκαστοτε τραγουδιου. Φυσικα μια λύση   ειναι το να παιζεις διχως αυριο οπως με προτρεπει και παραπανω ο φιλος   αρπισμους και αμα τους πιασω τους επιασα αλλα νομιζω οτι ειναι ποιο   ευκολο να πιασω τους αριθμους του τζοκερ ετσι γιατι δεν ειμαι και   κανενας επαγγελματιας αλλα απο την αλλη μου αρεσει να ξερω και καποια  πραγματα πανω στην μουσικη και στο τραγουδι.

Φυσικα και χρειαζονται γνωσεις αλλα αφου στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει γραμμενο το αρπεζ, χρειαζεται "αυτι" για να ξεχωρισεις την κιθαρα και το αρπεζ και να το παιξεις.

Θα σε βοηθησω να ξεκινησεις με το κομματι αυτο στελνωντας σου ενα αρχειο guitar pro5 (κατω κατω στο ποστ) και φωτο απο τα tabs του κομματιου σε αυτην την εκετελεση


Επανω γραφω τα πινακακια με τις συγχορδιες. Κατω απο το καθε πινακακι υπαρχουν γραμμενα τα δαχτυλα του αριστερου χεριου που θα χρησιμοποιησεις (1 = δεικτης, 2 = μεσος, 3 = παραμεσος, 4 = μικρος)
Κατω απο το πρωτο μετρο υπαρχουν γραμμενα τα δαχτυλα του δεξιου χεριου που θα χρησιμοποιησεις για το αρπεζ (Τ = αντιχειρας, Ι = δεικτης, Μ = μεσος, Α = παραμεσος).
Μετα συνεχιζεις το αρπεζ στο ιδιο pattern και με τα ιδια δαχτυλα.
Αρχικα κανε εξασκηση (χωρις αυριο ) για το δεξι χερι (αρπεζ) στην πρωτη συγχορδια μονο, χωρις να αλλαζεις συγχορδιες.
Μετα κανε εξασκηση στο αριστερο χερι μονο με αλλαγες των συγχορδιων χωρις αρπεζ αλλα με ενα strum σε ολες τις χορδες μονο και μονο για να ακουσεις οτι ακουγονται καθαρα ολες οι νοτες της συγχορδιας σε καθε αλλαγη.
Και μετα ξεκινα να συνδυασεις αρπεζ και αλλαγη συγχορδιων.
Με συνεχη εξασκηση θα αποκτησεις ανεση τοση που θα το παιζεις χωρις να το σκεφτεσαι και ετσι θα εχεις την ευκαίρια να το τραγουδησεις κιολας.

Καλη μελετη και καλη χρονια.
Σπυρος Δελτα



« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 16:42 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 15:19
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
13 Απαντήσεις
16378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 17:48
από parlats
Παράξενη Συγχορδία...

Ξεκίνησε από santanaras Ακόρντα

13 Απαντήσεις
18388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 01:39
από Sbiblerubleb
2 Απαντήσεις
13059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/08, 18:47
από wowgeorge
1 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 12:36
από fuZZed
3 Απαντήσεις
7381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 08:43
από elrich
1 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 20:12
από master of puppets
4 Απαντήσεις
13191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 02:25
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/14, 02:57
από The Rocker
0 Απαντήσεις
1097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/22, 16:16
από Ioannis Anastassakis