Αποστολέας Θέμα: αλλαγη χορδων  (Αναγνώστηκε 3914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
αλλαγη χορδων
« στις: 25/02/12, 16:08 »
Γεια σας θα ηθελα αν γινεται να μου προτεινετε τις οσο δυνατον κατα τη γνωμη σας καλυτερες χορδες για κλασσικη. Η μαρκα κλασσικης μου ειναι : Walden Natura N660.
Επισης οι χορδες που εχω τωρα εχουν κουριασει(η Μι και η Λα).Αυτο επηρεαζει τον ηχο?Και υπαρχει καποιος τροπος για να τις διατηρω σε καλη κατασταση?
Ευχαριστω. ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #1 στις: 25/02/12, 20:28 »
θέλουν αλλαγή....για τις χορδές ηλεκτρικής υπάρχουν κάποια καθαριστικά αλλά δεν ξέρω αν κάνουν και για της κλασσικής....

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #2 στις: 25/02/12, 21:24 »
πιστευω πως αν τις σκουπιζεις με ενα καθαρο πανι (οχι αυτο με το οποιο σκουπιζεις το σωμα της κιθαρας) μετα απο καθε παιξιμο θα εισαι μια χαρα.
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #3 στις: 26/02/12, 02:15 »
Προσωπικά μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα στις Augustine τις μπλε. Το χρώμα δηλώνει τη σκληρότητα (οι κόκκινες είναι πιο μαλακές και οι μαύρες ακόμα πιο μαλακές). Οι πιο μαλακές έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν κουράζουν τόσο το αριστερό χέρι, αλλά "χάνουν" σε ένταση και για κάποιο λόγο νιώθω ότι δεν έχω τόσο έλεγχο στο δεξί χέρι. Αν θυμάμαι καλά τις είχα μάθει από το βιβλίο του Γεράσιμου Μηλιαρέση "Ήχοι και απόηχοι" το οποίο παρεπιπτόντως το συστήνω ανεπιφύλακτα στους κλασικούς κιθαρίστες. Αρκετά καλή επιλογή είναι και οι Savarez, ωστόσο το κόστος τους είναι μεγαλύτερο (γύρω στα 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά). Τέλος, οι D'Addario είναι αρεστές σε αρκετούς κιθαρίστες. Δυστυχώς πάνε πολλά χρόνια από τότε που τις δοκίμασα και δε θυμάμαι πολλά για να σου πω εντυπώσεις... Όπως και νάχει καλό είναι να κάνεις δοκιμές και μόνος σου αφού τα γούστα είναι διαφορετικά. Ούτως ή άλλως οι χορδές είναι κάτι αναλώσιμο πάνω στο όργανο, οπότε θα έχεις αρκετές ευκαιρίες να δοκιμάσεις μια καινούρια μάρκα.

Όσον αφορά τη σκουριά, εννοείται ότι θέλουν αλλαγή. Το πότε θα αλλάξεις χορδές θα το καταλάβεις κυρίως από τον ήχο, δηλαδή γίνεται πιο μουντός (χάνει τις ψηλές συχνότητες) και δε μπορείς να κουρδίσεις εύκολα. Αν φτάσεις στο σημείο να βλέπεις ότι το χρώμα έχει αλλάξει κατά πολύ σημαίνει πως έχεις αργήσει πάρα πολύ να τις αλλάξεις. Η διάρκεια ζωής επηρεάζεται από το πόσο πολύ παίζεις, πόσο ιδρώνεις, το ph του ιδρώτα σου, την υγρασία του περιβάλλοντος κ.α. Σε μένα κρατάνε 2-3 μήνες κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Για να μη σου οξειδώνονται γρήγορα, καλό είναι να μην παίζεις με βρώμικα χέρια (μετά από πίτσα ας πούμε  :P ), να τις σκουπίζεις όπως είπε ο ruounikz και να μην κλείνεις την κιθάρα αμέσως στη θήκη της. Τέλος, έχε υπόψη σου πως όταν σκουριάζουν οι χορδές είτε στην κλασική είτε στην ακουστική είτε στην ηλεκτρική, έχεις μεγαλύτερη φθορά των τάστων, το οποίο σημαίνει πως αν το κάνεις συστηματικά θα χρειαστούν πολύ πιο γρήγορα αλλαγή και είναι μια αρκετά ακριβή εργασία. Όλα αυτά πάντως είναι γενικές συμβουλές και κανείς δεν τις ακολουθεί ευλαβικά, απλά τα έχεις υπόψη σου και στην πορεία αναπτύσεις μια συνήθεια ανάλογα με την υπομονή σου και το συναισθηματικό δεσμό σου με το όργανο.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #4 στις: 27/02/12, 11:04 »
Δοκίμασε τις D'Addario HARD. Είναι οι ποιο σκληρές που χρησιμοποιώ εγώ στην κλασική μου κιθάρα. Έχουν πολύ ωραίο ήχο. Αξίζουν τα λεφτά τους.

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #5 στις: 27/02/12, 21:46 »

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Βασικα συγκεκριμενα ψαχνω χορδες που να βγαζουν αρκετα δυνατο ηχο γιατι προκειται να παιψω σε συναυλια...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #6 στις: 27/02/12, 21:59 »
χωρίς μικρόφωνο?

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #7 στις: 28/02/12, 01:24 »
Γενικά για περισσότερη ένταση βάζουμε σκληρές χορδές, αλλά μη φανταστείς τεράστια διαφορά. Πέρα από την ένταση ωστόσο, στη συναυλία καλό θα είναι να έχεις κάποιες χορδές που να τις έχεις συνηθίσει. Η παραμικρή αλλαγή στα χέρια σου θα σου δημιουργήσει μια ανασφάλεια που θα συνεισφέρει λίγο πολύ στο άγχος σου. Επίσης, χορδές δεν αλλάζουμε δυο ώρες πριν τη συναυλία, αλλά τουλάχιστον μια βδομάδα νωρίτερα για να προλάβουν να "στρώσουν", αν δε θες να σου ξεκουρδίζεται η κιθάρα στη μέση του προγράμματός σου (ακόμα κι αν αυτό είναι ένα κομμάτι)...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #8 στις: 28/02/12, 12:21 »
Γενικά για περισσότερη ένταση βάζουμε σκληρές χορδές, αλλά μη φανταστείς τεράστια διαφορά. Πέρα από την ένταση ωστόσο, στη συναυλία καλό θα είναι να έχεις κάποιες χορδές που να τις έχεις συνηθίσει. Η παραμικρή αλλαγή στα χέρια σου θα σου δημιουργήσει μια ανασφάλεια που θα συνεισφέρει λίγο πολύ στο άγχος σου. Επίσης, χορδές δεν αλλάζουμε δυο ώρες πριν τη συναυλία, αλλά τουλάχιστον μια βδομάδα νωρίτερα για να προλάβουν να "στρώσουν", αν δε θες να σου ξεκουρδίζεται η κιθάρα στη μέση του προγράμματός σου (ακόμα κι αν αυτό είναι ένα κομμάτι)...

Μια εβδομάδα; Για κλασική μιλάμε έ;
Γιατί εμένα σε μια βδομάδα με καθημερινό παίξιμο γίνονται ένα πράμα.... άστα να πάνε.

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #9 στις: 28/02/12, 22:49 »
Γενικά για περισσότερη ένταση βάζουμε σκληρές χορδές, αλλά μη φανταστείς τεράστια διαφορά. Πέρα από την ένταση ωστόσο, στη συναυλία καλό θα είναι να έχεις κάποιες χορδές που να τις έχεις συνηθίσει. Η παραμικρή αλλαγή στα χέρια σου θα σου δημιουργήσει μια ανασφάλεια που θα συνεισφέρει λίγο πολύ στο άγχος σου. Επίσης, χορδές δεν αλλάζουμε δυο ώρες πριν τη συναυλία, αλλά τουλάχιστον μια βδομάδα νωρίτερα για να προλάβουν να "στρώσουν", αν δε θες να σου ξεκουρδίζεται η κιθάρα στη μέση του προγράμματός σου (ακόμα κι αν αυτό είναι ένα κομμάτι)...

Μια εβδομάδα; Για κλασική μιλάμε έ;
Γιατί εμένα σε μια βδομάδα με καθημερινό παίξιμο γίνονται ένα πράμα.... άστα να πάνε.


Όταν λες άστα να πάνε τι εννοείς; Δεν πιστεύω να λιώνεις τις χορδές σου μέσα σε μια βδομάδα;  :o
 
Τέλος πάντων, ο συλλογισμός μου έχει ως εξής: για να ρωτάει ο Παύλος αν χρειάζονται αλλαγή η χορδές του υποθέτω ότι είναι επίπεδο προκαταρκτικής ή κατωτέρας, οπότε φαντάζομαι θα παίζει κομμάτια επιπέδου Κιθαρόκοσμος, σπουδές Carulli, Carcassi κτλ. περίπου μία με δύο ώρες την ημέρα. Συνεπώς μια βδομαδούλα τη θέλει για να τις στρώσει και να μην του ξεκουρδίζονται την ώρα της συναυλίας... Αν τώρα έχει φτάσει σε επίπεδο να παίζει τη libra sonatine του Dyens στο 120 πέντε ώρες την ημέρα, ναι μπορεί να τις στρώσει πολύ πιο γρήγορα, αλλά θα μου φαινόταν λίγο περίεργο να ρωτάει αν οι σκουριασμένες χορδές επηρεάζουν τον ήχο... Το τελευταίο δεν το λέω υποτιμητικά, όλοι είχαμε τέτοιες απορίες μέχρι να συνηθίσουμε τον ήχο και την αφή της κιθάρας.
 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #10 στις: 28/02/12, 23:56 »
Ωραία, άρα για κλασική μιλάμε.

Στην ηλεκτρική στο μήνα πάνω θέλουν πέταμα γι αυτό το λέω.
Κλασική δεν ξέρω παιδιά, άλλαζα κάποτε που έπαιζα περίπου πριν το δίμηνο και έστρωναν γρήγορα σχετικά.
Στη βδομάδα είχαν χάσει λάμψη σίγουρα αλλά από την άλλη ποτέ δεν έπαιζα αυστηρά  κλασική. ;)

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη χορδων
« Απάντηση #11 στις: 29/02/12, 15:09 »
mindcirus ne odos eime ligo asxeetos!:P sse eyxaristo gia tis symvoules poli!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
7 Απαντήσεις
4528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
14 Απαντήσεις
7093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
8 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 08:21
από kopaniamento
1 Απαντήσεις
3843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 16:46
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 17:31
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
16105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/14, 13:16
από Antony2198
14 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/14, 07:02
από JoePerry
5 Απαντήσεις
4564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/15, 19:51
από george.dede