Αποστολέας Θέμα: Engl: Thunder VS Screamer  (Αναγνώστηκε 11246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Engl: Thunder VS Screamer
« στις: 28/05/08, 13:01 »
Παίδες, η διαφορά της τιμής των 2 αυτών ενισχυτών (120 180e) αντικατοπτρίζεται στον ήχο? Ή η διαφορά της τιμής οφείλεται μόνο στα περισσότερα features του 2ου?

Συγκεκριμένα ο screamer έχει:  -   4 κανάλια αντί για 3 που έχει ο thunder. Ο screamer έχει clean, crunch (αυτά τα έχει κι ο thunder) αλλά αντί για σκέτο lead που έχει ο thunder, ο screamer έχει 2 κανάλια, soft lead και heavy lead. Και ρωτάω εγώ τώρα (πρωτότυπο...)... Μπορείς να ρυθμίζεις ξεχωριστό gain και volume για κάθε κανάλι? Αν όχι τι νόημα έχουν?

                                           -   lead presence που δεν έχω ιδέα τι είναι εκτός κι αν είναι το knob που ρυθμίζει συχνότητες πιο ψηλές από τις πρίμες... Αυτό είναι? Αν όχι τι είναι?
                 
                                           -   reverb που δε με ενδιαφέρει να έχει ο ενισχυτής.. Αντιθέτως θα προτιμούσα να μην έχει...

                                           -   Bright switch... Αυτό τώρα τι είναι, φωτεινός διακόπτης? :P

                                           -   V.L.S. ή αλλιώς 2 διαφορετικά master volumes... Αυτό πού εξυπηρετεί? ???

                                           -   Balanced Line out... ούτε αυτό μπορώ να πως ότι με ενδιαφέρει...

                                           -   έξοδο για καμπίνα 4 ohms (επίσης έχει 8 και 16 που έχει κι ο thunder).


Να πω ότι τα χαρακτηριστικά τα βρήκα από το site της engl..

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο αρχικό ερώτημα καθώς και στις απορίες μου περί features...Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :)





« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 19:07 από gers »

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #1 στις: 28/05/08, 13:24 »

Ναι αντικατοπτριζεται...
Το χεβι λιντ καναλι ειναι ενα εξτρα καναλι με περισσοτερη παραμορφωση(αν παιζεις μεταλ το χρειαζεσαι οπωσδηποτε το σοφτ λιντ ουτε για μειντεν δε κανει,εκτος αν θες να μπλεξεις με μπουσταρισματα και αλλες ιστοριες γι'αγριους...)
Το πρεσενς ειναι ενα ποντεσιομετρο που ανεβαζει τα πριμα και τα μεσσαια(πααααααρρρρααααα πολυ χρησιμο)
Ριβερμπ θες...(ασυζητητι)
Και το VLS ειναι ενας διακοπτης(νομιζω ωστοσο οτι χρειαζεσαι φουτσουιτς για να το χρησιμοποιησεις)που ανεβαζει τα ντεσιμπελ του ενισχυτη(μπορεις να το ρυθμισεις αυτο)

Δυστυχως η ιστοσελιδα της ενγκλ δεν εχει επαρκεις πληροφοριες για τα χαρακτηριστικα...
Πηγαινε σε καποιο μαγαζι και ακουσε τους...
Θα σου λυθουν ολες οι αποριες στιγμιαια...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #2 στις: 28/05/08, 13:34 »
Θα προσπαθήσω να κάνω μια απόπειρα να απαντήσω σε μερικές από τις ερωτήσεις σου:

1) Το lead presence μάλλον αναφέρεται στο presence όταν το κανάλι lead είναι engaged και ναι, ρυθμίζει τις υψηλότερες συχνότητες από το treble.. Γενικά τo presence είναι χρήσιμο feature..

2) Το reverb είναι ωραίο feature, αλλά αν δεν σου αρέσει τότε σε βολεύει ο thunder.. Πάντως βολεύει σε περιπτώσεις που δεν έχεις (ή που βαριέσαι να συνδέσεις ένα reverb pedal).. Επίσης όσο πιο μικρό και μαζεμένο το chain τόσο μικρότερη η απώλεια του ήχου..

3) Bright switch είναι και καλά ένα κύκλωμα που αν έχεις πρόβλημα με τα muddy μπάσα το πατάς και καθαρίζει λίγο το clarity του ήχου.. Επειδή το αυτί μας, κατασκευαστικά, όσο πέφτει η ένταση αντιλαμβάνεται καλύτερα τις μπάσσες και μεσαίες συχνότητες (και χάνει τις ψιλές) ο διακόπτης αυτός είναι χρήσιμος για να τονώνει λίγο τα πρίμα όταν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις..

4) Δεν ξέρω, θα ψάξω για το VLS (2 master volumes?? wtfit??)

5) Βοηθάει στις ηχογραφήσεις αλλά η επαγγελματική ηχογράφηση γίνεται με μικρόφωνο ΙMHO..

6) Καλό είναι να έχεις αρκετές επιλογές για εξόδους, έτσι ώστε να μην σε περιορίσει στην επιλογή κάποιας καμπίνας στο μέλλον..

Γενικά πάντως νομίζω ότι αξίζουν τα features αυτή την διαφορά τιμής.. Τα 2 κανάλια (soft lead & heavy lead) λογικά δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.. Πάντως στη θέση σου, το γεγονός ότι και τα 3 (ή 4) κανάλια μοιράζονται κοινά eq knobs το θεωρώ περιοριστικό..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #3 στις: 28/05/08, 13:41 »
Blackie αρχικά thx για την απάντηση!! :)

Στα άλλα τώρα...
Ναι αντικατοπτριζεται...
Δλδ ανεξαρτήτως καναλιών και λοιπών features, ο screamer ακούγεται καλύτερα ε?

Το χεβι λιντ καναλι ειναι ενα εξτρα καναλι με περισσοτερη παραμορφωση(αν παιζεις μεταλ το χρειαζεσαι οπωσδηποτε το σοφτ λιντ ουτε για μειντεν δε κανει,εκτος αν θες να μπλεξεις με μπουσταρισματα και αλλες ιστοριες γι'αγριους...)

Το θέμα είναι ότι ο thunder δεν έχει soft lead αλλά lead (σκέτο)... Οπότε αν το lead που έχει μπορεί να πιάσει από soft μέχρι heavy καταστάσεις δε θα με χαλάσει καθόλου... ;)
Να σου πω, τα κανάλια (crunch-soft lead-heavy lead) έχουν ξεχωριστά gain και volume? Δηλαδή εκεί που παίζεις rhythm στο crunch κανάλι μπορείς με το Z-5 footswitch να πας στο heavy lead κανάλι και να ''βγεις μπροστά'' από άποψη έντασης?

Ριβερμπ θες...(ασυζητητι)
Δε θέλω λέμεεε!!! ;D Είχα σκοπό να πάρω το reverb από πετάλι...

Και το VLS ειναι ενας διακοπτης(νομιζω ωστοσο οτι χρειαζεσαι φουτσουιτς για να το χρησιμοποιησεις)που ανεβαζει τα ντεσιμπελ του ενισχυτη(μπορεις να το ρυθμισεις αυτο)
Κάτι σαν clean booster? Ή από εκεί που ο ενισχυτής αποδίδει μια Α ένταση ενεργοποιώντας το VLS, αποδίδει μια ένταση Β>Α?

Πολλές απορίες, το ξέρω... :-[ Αλλά τελευταία φορά που πέρασα από Λογοθέτη δεν είχε τον screamer... :(



Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #4 στις: 28/05/08, 13:58 »
faser, thx για άλλη μια φορά!! ;)

2) Το reverb είναι ωραίο feature, αλλά αν δεν σου αρέσει τότε σε βολεύει ο thunder.. Πάντως βολεύει σε περιπτώσεις που δεν έχεις (ή που βαριέσαι να συνδέσεις ένα reverb pedal).. Επίσης όσο πιο μικρό και μαζεμένο το chain τόσο μικρότερη η απώλεια του ήχου..
Βασικά είναι μάλλον το αγαπημένο μου εφέ και το χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα στα σόλο!! Γι αυτό και θέλω να πάρω ξεχωριστό πετάλι για reverb.. Συνεπώς είναι 2 οι λόγοι που δεν θέλω reverb στον ενισχυτή...
1) Γιατί είναι πεταμένα λ7 αφού θα αγοράσω το εφέ σε πετάλι...
2) Για την απώλεια του ήχου που λες (που όμως δε νομίζω να γίνει αντιληπτή από το αυτί μου :P)...

3) Bright switch είναι και καλά ένα κύκλωμα που αν έχεις πρόβλημα με τα muddy μπάσα το πατάς και καθαρίζει λίγο το clarity του ήχου.. Επειδή το αυτί μας, κατασκευαστικά, όσο πέφτει η ένταση αντιλαμβάνεται καλύτερα τις μπάσσες και μεσαίες συχνότητες (και χάνει τις ψιλές) ο διακόπτης αυτός είναι χρήσιμος για να τονώνει λίγο τα πρίμα όταν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις..
 
Thx, ιδέα δεν είχα!! :P

2 master volumes?? wtfit??

Έλα ντε? :P
Βασικά κοίτα την απάντηση του blackie για το συγκεκριμένο feature..

5) Βοηθάει στις ηχογραφήσεις αλλά η επαγγελματική ηχογράφηση γίνεται με μικρόφωνο ΙMHO..
Εκτός αυτού, μπορώ αν θέλω να πάρω ένα DI και να το συνδέσω στο send του fx loop, έτσι δεν είναι?

6) Καλό είναι να έχεις αρκετές επιλογές για εξόδους, έτσι ώστε να μην σε περιορίσει στην επιλογή κάποιας καμπίνας στο μέλλον..
Δε με πολυενδιαφέρει γιατί δε σκέφτομαι αγορά καμπίνας για αυτόν τον ενισχυτή... Αλλά και πάλι, οι περισσότερες καμπίνες δε βγαίνουν στα 8 και στα 16 ohms?

Πάντως στη θέση σου, το γεγονός ότι και τα 3 (ή 4) κανάλια μοιράζονται κοινά eq knobs το θεωρώ περιοριστικό..
Όντως, είναι... Αλλά για engl και seperate eq πάμε για powerball ($$$) και πάνω... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 14:14 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #5 στις: 28/05/08, 14:22 »
5) Βοηθάει στις ηχογραφήσεις αλλά η επαγγελματική ηχογράφηση γίνεται με μικρόφωνο ΙMHO..
Εκτός αυτού, μπορώ αν θέλω να πάρω ένα DI και να το συνδέσω στο send του fx loop, έτσι δεν είναι?
Φαντάζομαι ότι θα μπορείς να στέλνεις και με ένα απλό καλώδιο από το fx send σε μια κονσόλα.. Το DI βοηθάει σε περιπτώσεις χαμηλής έντασης και ποιότητος του σήματος ενός preamp ή αν υπάρχει πρόβλημα με τα ρεύματα.. Εν πάσει περιπτώσει και εγώ δεν πιστεύω ότι το balanced line out είναι κάτι το οποίο χρειάζεται απαραιτήτως..

Δε με πολυενδιαφέρει γιατί δε σκέφτομαι αγορά καμπίνας για αυτόν τον ενισχυτή... Αλλά και πάλι, οι περισσότερες καμπίνες δε βγαίνουν στα 8 και στα 16 ohms?
Ναι sorry, κατάλαβα λάθος.. Νόμιζα ότι ο thunder είχε έξοδο μόνο για 4 Ohms, ενώ ο Screamer είχε εξόδους για 4,8 &16 Ohms.. Ναι, δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεσαι για την extra έξοδο των 4 Ohms.. Τώρα που ξαναδιαβάζω το αρχικό σου post ήταν crystal clear ότι ο Thunder έχει εξόδους 8, 16 Ohms, αλλά εκείνη την ώρα έκανα 3 πράγματα μαζί.. Έχω λαλήσει :D..

Επειδή κάτι ανέφερες για Ζ-5, για τσέκαρε μήπως μπορείς να κάνεις midi patches έτσι ώστε να μνημονεύσεις κάποιους ήχους με συγκεκριμένο eq.. Δηλαδή, να πατάς το patch #1 και να έχεις clean με Β/Μ/Τ: 7/4/9, να πατάς το patch #2 και να έχεις lead με B/M/T: 4/5/8, patch #3 και να έχεις lead με B/M/T: 8/5/9, κ.ο.κ.. Με αυτό τον τρόπο δεν θα χρειάζεται κάθε φορά να αλλάζεις με το χέρι τα eq knobs, αλλά θα αλλάζουν αυτόματα μέσω midi patches.. Αν είναι midi compatible που με μια πρώτη ματιά δεν φαίνεται να είναι ή αν μπορεί να πάρει midi switcher, μπορείς να ξεπεράσεις το εμπόδιο του κοινού eq σχετικά εύκολα..
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 14:25 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #6 στις: 28/05/08, 14:47 »
Σχετικά με την τελευταία σου παράγραφο...
Κάπου διάβασα ότι το Z-5 είναι midi board.. Λες να παίζει ρόλο? (δηλώνω άσχετος με midi και τέτοια :P)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #7 στις: 28/05/08, 14:51 »
Σχετικά με την τελευταία σου παράγραφο...
Κάπου διάβασα ότι το Z-5 είναι midi board.. Λες να παίζει ρόλο? (δηλώνω άσχετος με midi και τέτοια :P)
Και εμένα κάτι τέτοιο μου ήρθε στο μυαλό σαν πρώτη σκέψη.. Αν δεν σου έχει απαντήσει κάποιος άλλος, θα το ψάξω λίγο το βραδάκι γιατί έχει πέσει λίγο πήξιμο εδώ και θα ποστάρω αν έχω βγάλει άκρη :-\..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #8 στις: 28/05/08, 21:26 »
Άρχοντα gers, δεν σου έχω πολύ καλά νέα :(.. Σύμφωνα με το manual του thunder και του screamer, δεν υπάρχει κάποιο midi port στο rear panel τους, έτσι ώστε να συνδεθούν αμφότεροι οι ενισχυτές άμεσα με κάποιο midi foot controller.. Βέβαια υπάρχει μια λύση η οποία όμως λειτουργεί βεβαίως-βεβαίως υπέρ της τσέπης των ιδιοκτητών της Engl..

Καταρχάς αγοράζεις αυτό το οποίο είναι ένα ιδιότυπο midi switcher.. Αυτό που κάνει είναι να φεύγει ένα 1/4'' καλώδιο από τον ενισχυτή και να καταλήγει σε αυτό έτσι ώστε ο ενισχυτής να γίνεται midi compatible.. Δηλαδή φαντάσου αντί αυτό να ήταν μέσα στο ενισχυτή και να υπήρχε ένα midi port στο rear panel του (βλ. Hughes&Kettner Trilogy), η Engl το δίνει σε εξωτερικό μηχάνημα.. Ο λόγος είναι φυσικά για να ρίχνει την τιμή των ενισχυτών της.. Αφού λοιπόν συνδέσεις ένα καλώδιο από τον ενισχυτή στο z-11 τον κάνεις αυτόματα και midi compatible, δηλαδή πιο απλά, πες ότι βρίσκεις ένα ωραίο ήχο και θες να τον κρατήσεις, πατάς το write στο z-11 και εκείνο καταχωρεί όλες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή σου (eq knobs, gain, κανάλι, κ.λπ.) σε ένα patch σε μορφή sysex.. Τώρα για το πως θα "ποδο-ελέγχεις" τα patches δεν είμαι σίγουρος αλλά απ'οτι φαίνεται και από το manual ένα απλό z-5 δεν φτάνει.. Μάλλον πας για z-9..

Και για να στο συνδέσω με κάποιο άλλο post που είχες γράψει, φαντάσου το ίδιο πρόβλημα με τον JSX (δεν έχει midi port) μόνο που στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει κάποιο z-11, αλλά υπήρχε κάτι αντίστοιχο το οποίο οι ^*$*@%!@# το έχουν αποσύρει πλέον.. Τι να πω!!!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #9 στις: 28/05/08, 21:32 »
O thunder βγαίνει με και χωρίς reverb, μια που έγινε λόγος παραπάνω γι'αυτό
http://www.thomann.de/gr/engl_thunder_50_e322_roehrencombo.htm

http://www.thomann.de/gr/engl_thunder_50_e320_gitarrencombo.htm


Ωστόσο βλέπω ότι ο δεύτερος που έχει reverb, έχει ένα λιγότερο κανάλι και 60Ε περισσότερα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #10 στις: 28/05/08, 22:24 »
Νομίζω ότι το lead κανάλι του Thunder καλύπτει το soft lead και το heavy lead του Screamer..Μπορεί το heavy lead να χρησιμοποιηθεί σαν boost? Εγώ δεν θα αγόραζα τον Screamer διότι είναι αρκετά πιο μεγάλος και πιο βαρύς (αν και φαίνονται ίδιοι) από τον Thunder.
Τέλος αν τον αγοράσεις, να στρώσεις τον καναπέ στο σαλόνι γιατι θα έχετε μουσαφίρη..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #11 στις: 29/05/08, 19:04 »
Thx για τον κόπο σου ρε faser... Οπότε με Z-11 και Z-9 φτάνουμε κοντά στα 400ε επιπλέον!! :o Τέσπα, δε με πολυενδιαφέρει ακόμα να ελέγχω τον ενισχυτή μέσω midi οπότε δεν πολυχαλιέμαι...
Να σε ρωτήσω όμως... Απ ό,τι θυμάμαι, ψάχνεις ένα καλώδιο για να συνδέσεις την υποδοχή του footswitch με το FCB1010.. Πες ότι υπάρχουν στην αγορά τέτοια καλώδια... Θα μπορώ να συνδέσω ένα midi foot controller με την υποδοχή του footswitch παρακάπτοντας ουσιαστικά το Z-11?


profsokin, ναι, στον thunder E322 αναφέρομαι.. έκανα λάθος, η διαφορά στην τιμή μεταξύ screamer και thunder E322 είναι μεγαλύτερη από 120ε... για την ακρίβεια, ο E322 είναι περίπου 180ε φθηνότερος από τον screamer...


Μπορεί το heavy lead να χρησιμοποιηθεί σαν boost?
Ακριβώς αυτό θέλω να μάθω κι εγώ..

Όσο για το τελευταίο, ας αγοράσω τον engl και τον φέρνω μέχρι ζωγράφου γονατιστός... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 19:10 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Metalhead765

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #12 στις: 29/05/08, 19:47 »
Λοιπον να σου πω την γνωμη μου και γω σαν engl user (αν και τα χουμε πει απο ''κοντα'') . εγω θα επαιρνα τον screamer γιατι:
1) εχει πιο πολλα καναλια αρα και πιο πολλες επιλογες στα distortion
2)εχει το line out το οποιο μπορει να μην σε ικανοποιει σαν ηχος στην ηχογραφιση αλλα θα μπορεις να ηχογραφισεις κατι χωρις να σε ακουει καποιος
3)μην σε ανησυχει το midi footswitch αρχικα δεν θα το χρειαστεις πιστεψε με

τωρα για τα 2 master volume ισχυει το εξης αμα χωσεις ενα 2πλο footswitch θα μπορεις να ελεγχεις και τα 2 master volume δλδ θα ρυθμιζεις ετσι οπως θες τον ρυθμικο σου ηχο στο ενα volume και το αλλο θα το αυξησεις λιγο ωστε να ακουγεται πιο δυνατα ετσι λοιπον θα μπορεις πατωντας το ενα κουμπι του footswitch να ακουστεις πιο δυνατα στα solo ή οτι αλλο θες .και μιλαμε για το 2πλο footswitch φαντασου τι θα κανεις με τα αλλα footswitch της engl

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #13 στις: 29/05/08, 20:24 »
Thx για τον κόπο σου ρε faser... Οπότε με Z-11 και Z-9 φτάνουμε κοντά στα 400ε επιπλέον!! :o Τέσπα, δε με πολυενδιαφέρει ακόμα να ελέγχω τον ενισχυτή μέσω midi οπότε δεν πολυχαλιέμαι...
Να σε ρωτήσω όμως... Απ ό,τι θυμάμαι, ψάχνεις ένα καλώδιο για να συνδέσεις την υποδοχή του footswitch με το FCB1010.. Πες ότι υπάρχουν στην αγορά τέτοια καλώδια... Θα μπορώ να συνδέσω ένα midi foot controller με την υποδοχή του footswitch παρακάπτοντας ουσιαστικά το Z-11?
Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να αλλάζεις τα κανάλια του ενισχυτή σου αλλά δεν θα μπορείς να αποθηκεύεις patches και αυτό γιατί το midi foot controller συνδέεται με midi μηχανήματα και ανταλλάσει midi σήματα.. Σκέψου ότι έχεις βάλει το βρώμικο κανάλι και B/M/T: 5/5/5.. Αυτό μπορείς να το αποθηκεύσεις σαν patch #1 αν υπαρχεί το z-11.. Ας πούμε ότι γυρνάς το treble του ενισχυτή σου στο 6.. Αυτόματα το z-11 παράγει ένα midi σήμα το οποίο ειδοποιεί το midi foot controller ότι άλλαξαν τα treble.. Στη συνέχεια μπορείς να το αποθηκεύσεις αυτόν τον ήχο σαν patch #2.. Ο ενισχυτής αν δεν έχει το z-11 για να τον κάνει midi compatible απλά δεν θα παράγει midi σήμα.. Το midi foot controller απλά θα εκμεταλλεύεται το relay switch και θα αλλάζει μόνο τα κανάλια, όχι τα άλλα ρυθμιστικά..

Κανένας κόπος btw ;)..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 21:23 από faser »

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #14 στις: 29/05/08, 22:12 »
Λοιπον να σου πω την γνωμη μου και γω σαν engl user (αν και τα χουμε πει απο ''κοντα'') . εγω θα επαιρνα τον screamer γιατι:

2)εχει το line out το οποιο μπορει να μην σε ικανοποιει σαν ηχος στην ηχογραφιση αλλα θα μπορεις να ηχογραφισεις κατι χωρις να σε ακουει καποιος



Για το δευτερο να σου πω οτι λογικο ειναι να μην σε ικανοποιει ο direct ηχος
κανενας προενισχυτης δεν ακουγεται καλα...σκετος...
δοκιμασε να το περασεις απο καποιο vst (σε φαση guitar rig, amplitube κτλ κτλ) και βαλε απλα ενα cab sim
Voila

Απλα ακου πως ακουγεται ο preamp ενος bogner
http://nalbantov.com/Bogner_No_cab.mp3
Απογοητευτηκες?  ;D
Με ενα cab simulator και κανενα αλλο process...
http://nalbantov.com/BognerXTC101B.mp3

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #15 στις: 29/05/08, 23:49 »
1) εχει πιο πολλα καναλια αρα και πιο πολλες επιλογες στα distortion
Χμμμ... αυτό είναι σίγουρο? Μήπως το lead κανάλι του thunder είναι αρκετά ευέλικτο ώστε να καλύπτει τα soft lead-heavy lead κανάλια του screamer?

2)εχει το line out το οποιο μπορει να μην σε ικανοποιει σαν ηχος στην ηχογραφιση αλλα θα μπορεις να ηχογραφισεις κατι χωρις να σε ακουει καποιος
Ναι το ξέρω... έχω καταλήξει πάντως στο ότι δε με ενδιαφέρει... :-\

τωρα για τα 2 master volume ισχυει το εξης αμα χωσεις ενα 2πλο footswitch θα μπορεις να ελεγχεις και τα 2 master volume δλδ θα ρυθμιζεις ετσι οπως θες τον ρυθμικο σου ηχο στο ενα volume και το αλλο θα το αυξησεις λιγο ωστε να ακουγεται πιο δυνατα ετσι λοιπον θα μπορεις πατωντας το ενα κουμπι του footswitch να ακουστεις πιο δυνατα στα solo ή οτι αλλο θες .και μιλαμε για το 2πλο footswitch φαντασου τι θα κανεις με τα αλλα footswitch της engl
Πολύ πολύ ενδιαφέρον...



faser, όντως, έχεις δίκιο...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #16 στις: 31/05/08, 11:22 »
2)εχει το line out το οποιο μπορει να μην σε ικανοποιει σαν ηχος στην ηχογραφιση αλλα θα μπορεις να ηχογραφισεις κατι χωρις να σε ακουει καποιος

Δυστυχώς δεν ισχύει. Το line out στον engl, όπως και στο 99.99% των λαμπάτων ενισχυτών, δεν απομονώνει τον τελικό, δεν υπάρχει loadbox στον ενισχυτή, οπότε το μεγάφωνο θα κελαηδάει κανονικά όσο εσύ θα ηχογραφείς.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #17 στις: 31/05/08, 11:55 »
Gers ακου κ εναν κατοχο που το εψαξε!
Καπου τα χω ξαναγραψει αυτα.
Ασυζητητι αν εχεις την ορεξη κ τα χρηματα παιρνεις screamer. Σου εξηγω τις αποψεις μου κατα σειρα προτεραιοτητας: (εφ οσον κ οι 2 εχουν 1 equalizer)
1) Ο thunder εχει ΕΝΑ gain, για clean κ lead. Αρα θελει πολυ τυχη να σ αρεσουν ρυθμισεις του.
2) Ο screamer ειναι πιο φαρδυς, με μεγαλο αντικτυπο στον ηχο της καμπινας!
3) Τα 4 καναλια ειναι 4 καναλια (2 καναλια επι 2 gain stages). Το 3ο κ 4ο δεν ειναι τα ιδια, και εχουν σοβαρες και αξιολογες διαφορες. Το 3ο ειναι πιο σφιχτο, το 4ο ειναι σαν να προσθετεις ενα overdrive στο 3ο.
4) Presence+Reverb+Bright switch προσθετουν ευελιξια.
5) Το VLS. ΠΟΛΥ χρησιμο, εφ οσον δεν θες αλλο booster για σολο. Στην ουσια οταν συνδεεις το footswitch, δεν παιζεις στο master volume που εχεις ρυθμισει, αλλα λιγο χαμηλοτερα (οσο το ρυθμισεις απο ενα knob). οταν boostαρεις, δυναμωνεις στο volume που εχεις ρυθμισει.
*Κοινως θελεις 2 διπλα footswitch για να ελεγξεις τελειως τον engl, αν δε θες να δωσεις πολλα λεφτα (150€+) για τα footswitch τις engl. Με 40-50€ λοιπον, ο ενας διπλος θα σου ελεγχει τα 4 καναλια, ο αλλος θα ελεγχει reverb on/off και vls on/off.
*Οσο για την σιωπηλη ηχογραφηση, ναι το Line out δεν απομονωνει το speaker out, μπορεις ομως απλα να αποσυνδεσεις το ηχειο (συνδεεται με καρφι)!!! Γι αυτο χρειαζεσαι 0.8356 δευτερολεπτα! ;)
*Ομως νομιζω οτι ο faser κανει λαθος. Διαβασα κ εγω το manual του z-11, και καταλαβαινω οτι παλι δεν μπορεις να αποθηκευσεις presets σε οτι αφορα equalizer κλπ. Και ειναι κ λογικο. Αυτοι οι ενισχυτες δεν εχουν τη λογικη προενισχυτη. Οτι ρυθμιζεις με knob, ειναι αμεσα συνδεδεμενο αναλογικα στο κυκλωμα. Και με midi δηλαδη, παλι τη δουλεια των 2 διπλων θα κανει κανεις, μονο θα μπορει να την προγραμματιζει αν εχει τα καταλληλα πραγματα.
Κοινως, o engl εχει ενα midi input για τον z-9, ο οποιος απλα σου δινει αμεση προσβαση στις επιλογες (πχ για να πας απο crunch(=clean hi gain) σε (soft lead=lead lo gain) με τον διπλο ποδοδιακοπτη που ελεγχεις τα καναλια πρεπει να τον πατησεις 2 φορες, μια τον ενα διακοπτη για να πας απο clean σε lead, μια τον αλλο να πας απο hi gain σε lo gain. Στην τελικη δηλαδη πατας τους 2 διακοπτες μαζι. Με το ζ-9 αυτο το κανεις με ενα πατημα, που σε καμια περιπτωση ομως δεν αξιζει τα 100+ ευρω παραπανω).
Απο κει και περα, καθε midi controller, μπορει να ελεγξει τον engl αν διαθετει stereo relays. με κλασσικο καρφι, τα συνδεεις οπου κ τα footswitch και κανουν την ιδια δουλεια, μονο που μπορεις να προγραμματισεις τα relays.
Αν κανω λαθος διορθωσε με faser. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/08, 12:21 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #18 στις: 31/05/08, 13:21 »
Δεν ξέρω ag313.. Εσύ σαν κάτοχος θα ξέρεις καλύτερα, δεν το συζητώ αυτό :D.. Απλά με μια μισάωρη εμπειρία που είχα με τον ενισχυτή ενός φίλου μου (Η&Κ Trilogy Head) μπορούσε να στοράρει στα patches όχι μόνο modes αλλά και ρυθμίσεις eq, οπότε σκέφθηκα ότι κάτι αντίστοιχο θα ίσχυε και με τους Engl.. Anyway, ξαναδιαβάζοντας το manual του Z-11 διαπιστώνω ότι μάλλον εχεις δίκιο.. Μιας και είσαι κάτοχος, να σε ρωτήσω κάτι; Βρίσκεις περιοριστικό το κοινό eq στα 4 κανάλια, ή έχεις βρει κάποια μόντα για να το παρακάμψεις;

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #19 στις: 31/05/08, 14:18 »
Δεν ξέρω ag313.. Εσύ σαν κάτοχος θα ξέρεις καλύτερα, δεν το συζητώ αυτό :D.. Απλά με μια μισάωρη εμπειρία που είχα με τον ενισχυτή ενός φίλου μου (Η&Κ Trilogy Head) μπορούσε να στοράρει στα patches όχι μόνο modes αλλά και ρυθμίσεις eq, οπότε σκέφθηκα ότι κάτι αντίστοιχο θα ίσχυε και με τους Engl.. Anyway, ξαναδιαβάζοντας το manual του Z-11 διαπιστώνω ότι μάλλον εχεις δίκιο.. Μιας και είσαι κάτοχος, να σε ρωτήσω κάτι; Βρίσκεις περιοριστικό το κοινό eq στα 4 κανάλια, ή έχεις βρει κάποια μόντα για να το παρακάμψεις;

Δεν εχω γνωσεις να ασχοληθω με τροποποιησεις κλπ., ομως απλα προσωπικα δεν το βρισκω περιοριστικο. Ετσι κ αλλιως πολυ παρομοιο eq σε καθαρα κ βρωμικα εβαζα παντα σε οτι ειχα (πεταλιερα, carvin legacy), και αν θελω να τα διαφοροποιησω, υπαρχουν το bright switch και το presence, το οποιο παει μονο για lead βεβαια.
Δε λεω και οτι αν υπηρχε εκδοση του screamer με 2 EQ's δεν θα τον επαιρνα!! Προφανως! ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #20 στις: 31/05/08, 14:51 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ ρε συ ag313!! :) Με βλέπω για screamer τελικά... + κανά καρότσι για να τον πηγαίνω στο μέρος που κάνουμε πρόβες!! :P

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #21 στις: 31/05/08, 15:17 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ ρε συ ag313!! :) Με βλέπω για screamer τελικά... + κανά καρότσι για να τον πηγαίνω στο μέρος που κάνουμε πρόβες!! :P

Τιποτα gers! Ενταξει δεν ειναι κ απαγορευτικα βαρυς! Θα τα καταφερεις!!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #22 στις: 31/05/08, 16:06 »
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ ρε συ ag313!! :) Με βλέπω για screamer τελικά... + κανά καρότσι για να τον πηγαίνω στο μέρος που κάνουμε πρόβες!! :P

Τιποτα gers! Ενταξει δεν ειναι κ απαγορευτικα βαρυς! Θα τα καταφερεις!!
Εδώ εγώ με τον 8 KG τρανζίστορ μια φορά που τον μετέφερα για ένα live, ήτανε βέβαια 20 λεπτά περπάτημα +ανηφόρες κλπ αλλα την άλλη μέρα έτρεχα με κάτι φλεγμονές στον ορθοπεδικό μου :P
Ο Screamer είναι λίγο παραπάνω από 20  ::)
για να τον πηγαίνω στο μέρος που κάνουμε πρόβες!! :P
... και όχι μόνο εκεί..  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #23 στις: 31/05/08, 16:26 »
0
 για να τον πηγαίνω στο μέρος που κάνουμε πρόβες!! :P
... και όχι μόνο εκεί..  ::) ::)
[/quote]
Είπαμε, ζωγράφου θα στον φέρω γονατιστός... :P πέρα απ την πλάκα... πού αλλού? ::)

Btw, όταν λέω για καρότσι το εννοώ... το σπίτι του drummer είναι αρκετά τετράγωνα πιο κάτω και οι έγχορδοι σκεφτόμαστε για καμιά κατασκευή με ρόδες... αφού μεταφορικό μέσο δεν παίζει στην ηλικία μας... :(

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Engl: Thunder VS Screamer
« Απάντηση #24 στις: 31/05/08, 16:32 »
*Οσο για την σιωπηλη ηχογραφηση, ναι το Line out δεν απομονωνει το speaker out, μπορεις ομως απλα να αποσυνδεσεις το ηχειο (συνδεεται με καρφι)!!! Γι αυτο χρειαζεσαι 0.8356 δευτερολεπτα! ;)

Παιδιά, ΠΡΟΣΟΧΗ όταν δίνουμε συμβουλές στον κόσμο, να μη λέμε λόγια στον αέρα ε;

Αν αποσυνδέσεις το μεγάφωνο "από το καρφί", πολύ απλά κλαις τον ενισχυτή σου. Οι λαμπάτοι ενισχυτές χρειάζονται μόνιμο load, διαφορετικά χαιρετάς το μετασχηματιστή εξόδου, στην καλύτερη των περιπτώσεων.
ΚΑΝΕΝΑΣ λαμπάτος λοιπόν, ΔΕ μπορεί να παίξει χωρίς μεγάφωνο, εκτός κι αν έχει loadbox και σχετικό switch (οι Koch πχ έχουν)
Υπάρχει και η λύση του εξωτερικού loadbox/attenuator που μπορείς να συνδέσεις στην έξοδο μεγαφώνων, αλλά δεν αποσυνδέεις έτσι απλά το μεγάφωνο, είναι τραγικό λάθος.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
67 Απαντήσεις
23025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
6 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
13589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
ENGL thunder

Ξεκίνησε από christos1995 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:24
από Jezus
4 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets