Αποστολέας Θέμα: Θόρυβος του PC  (Αναγνώστηκε 14395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θόρυβος του PC
« στις: 19/07/07, 01:52 »
Τι μπορεί να φταίει???Από όταν τον πήρα(εδώ και 1.5 χρόνο) βουίζει σαν τρελλό...Ακούγονται ανεμιστιράκια και τέτοια
Υπάρχει μια περίπτωση(δεν είμαι σίγουρος) ότι ο θόρυβος αυξήθηκε όταν είχα προσθέσει RAM
μιλάμε για ενοχλητικό θόρυβο(σε σημείο να σε πιάνει πονοκέφαλος) :o

αν έχει σχέση το pc είναι athlon 64 3200+ με 1 GB RAM

ααα τσέκαρα μήπως πέφτει κανένα καλωδιάκι πάνω στα ανεμιστιράκια,αλλά αλλού είναι το πρόβλημα...τι μπορώ να κάνω????? ???
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #1 στις: 19/07/07, 08:42 »
Θόρυβο κάνουν τα ανεμιστηράκια που έχει πάνω του. Σίγουρα κάνει θόρυβο το τροφοδοτικό, το ανεμιστηράκι της CPU και κανένα άλλο fun αν έχεις πάνω. Για να έχεις αθόρυβο υπολογιστή θα πρέπει να κάνεις μερικές αλλαγές στο hardware σου ώστε να το κάνεις αθόρυβο. Δεν είναι όμως και πολύ φτηνή λύση, ένα fun κουτιού αθόρυβο, μιλάμε για 16dB, έχει περίπου 15 ευρώ, μια αθόρυβη ψύχτρα CPU έχει περίπου 30 ευρώ και ένα αθόρυβο τροφοδοτικό έχει 80 ευρώ.

Μια άλλη καλή λύση είναι να βουτήξεις το PC σου στο λάδι. Το έκανα σε ένα παλιό μηχάνημα που είχα και λειτουργεί άψογα. Το λάδι είναι κακός αγωγός ρεύματος και δεν κινδυνεύεις να πάθεις ηλεκτροπληξία. Απλά πρέπει να βγάλεις τα drive εκτός λαδιού, αλλιώς δε θα διαβάζει DVD ή CD ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #2 στις: 19/07/07, 09:02 »
Καλα σοβαρα ειχες βουτηξει το πισι σου στο λαδι?Μετα το εριξες κ στο τηγανι με μαριδακι κ τετοια? ;DΟπως κ να χει λογικα τα ανεμιστηρακια σου κανουν θορυβο..αρχικα δοκιμασε να το κα8αρισεις απο σκονες κλπ..απο κει κ περα κοιτα για πιο αθορυβα...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #3 στις: 19/07/07, 09:02 »
Δλδ δεν έχεις φάει ποτέ σου τηγανιτή μαδερμπόρντ?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #4 στις: 19/07/07, 09:45 »
Και εμένα κάνει πολύ θόρυβο, ειδικά τώρα με τα σαραντάρια, που το ανεμιστηράκι κάνει και υπερωρίες, αλλά δεν με πειράζει! Ισα ισα που μου αρέσει κιόλας πείτε με ότι θέλετε

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #5 στις: 19/07/07, 10:44 »
Αν σε ενοχλεί τόσο γιατί δε βάζεις υδρόψυξη;Φτηνό δεν είναι, αλλά είναι αθόρυβο..
Εγώ πάλι τό έχω εντελώς ανοιχτό γιατι το σκαλίζω τακτικά, βάζω-βγάζω δίσκους αλλά
δε με πειράζει.Αλλωστε με τη μουσική να παίζει στο full δεν ακούγεται τίποτα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #6 στις: 19/07/07, 10:58 »
Η υδρόψυξη δε λέει και τόσο γιατί ένα καλό και αθόρυβο σύστημα είναι αρκετά ακριβό! Οι φτηνές λύσης έχουν πάλι θόρυβο και καμιά φορά μπορεί να δεις τα λαστιχάκια να... στάζουν!

Καλό είναι τώρα με τους καύσωνες να βρεις ένα τρόπο να ψύχεις το μηχάνημα σου γιατί είναι επικίνδυνο!

Πάντως στο ξαναλέω πάρε μια γυάλα για ψάρια,γέμισε την λάδι, κάνε βίδες το μηχάνημα, βούτα το όλο εκεί μέσα μαζί με τροφοδοτικό, σκληρούς και ότι άλλο βρεις. Μόνο η οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και cd/dvd drive εκτός λαδιού και είσαι οκ! Ούτε θόρυβος, ούτε πρόβλημα θέρμανσης του μηχανήματος!!
:D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #7 στις: 19/07/07, 11:02 »
Η υδρόψυξη δε λέει και τόσο γιατί ένα καλό και αθόρυβο σύστημα είναι αρκετά ακριβό! Οι φτηνές λύσης έχουν πάλι θόρυβο και καμιά φορά μπορεί να δεις τα λαστιχάκια να... στάζουν!

Καλό είναι τώρα με τους καύσωνες να βρεις ένα τρόπο να ψύχεις το μηχάνημα σου γιατί είναι επικίνδυνο!

Πάντως στο ξαναλέω πάρε μια γυάλα για ψάρια,γέμισε την λάδι, κάνε βίδες το μηχάνημα, βούτα το όλο εκεί μέσα μαζί με τροφοδοτικό, σκληρούς και ότι άλλο βρεις. Μόνο η οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και cd/dvd drive εκτός λαδιού και είσαι οκ! Ούτε θόρυβος, ούτε πρόβλημα θέρμανσης του μηχανήματος!!
:D


Τι λαδι προτεινεις?!!!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #8 στις: 19/07/07, 11:03 »
Εγώ έβαλα ηλιέλαιο που βγάζει ο πατέρας μου γιατί ξέρω ότι είναι "καθαρό". Ότι θες βάλε, αρκεί να μην είναι νοθευμένο με νερό γιατί μπορεί να υπάρξει σοβαρό πρόβλημα!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #9 στις: 19/07/07, 13:02 »
Μπορεί το λάδι να νοθευτεί με νερό;; ??? Αφού τα δύο αυτά υγρά διαχωρίζονται, δεν μπορούν να ενωθούν.
Πάντως πρώτη φορά το ακούω να βάζεις το pc μέσα στο λάδι.Λογικά στέκει αλλά λίγο
μπερδεψοδουλειά τη βλέπω.Αλλωστε το λάδι δεν φημίζεται και τόσο για τις θερμοεπαγωγικές
του ιδιότητες.
Ούτε και εγώ είμαι υπέρ της υδρόψυξης λόγω πολυπλοκότητας και κόστους αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος που να ρίχνει τόσο πολύ τη θερμοκρασία σε τόσο χαμηλά επίπεδα θορύβου.Ισως αποτελεί μονόδρομο στο overclocking αλλά εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία χρηστών που σκαλίζουν υπερβολικά τα pc τους.

Αν φταίνε τα ανεμιστηράκια άλλαξε τα με πιο αθόρυβα, γεμάτη είναι η αγορά απο δαύτα.
Τα μεγαλύτερα σε διάμετρο περιστρέφονται με λιγότερες στροφές και κάνουν λιγότερο
θόρυβο χωρίς μείωση της απόδοσής τους.Εγώ έχω στερεώσει ένα "θηρίο" 120mm διάμετρο
να στέλνει αέρα μέσα στο κουτί και κάνει λιγότερη φασαρία από τα μικρά που έχει.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #10 στις: 19/07/07, 13:08 »
Δεν έχεις και άδικο σε αυτό που λες για το λάδι και το νερό. Δε το σκέφτηκα.. ίσως να μου το είχαν πει κάπως αλλιώς αλλά δε θυμάμαι τώρα.

Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνει το μηχάνημα σου αθόρυβο. Εγώ έβαλα 2 120άρια fun ένα μπροστά και ένα πίσω. Αθόρυβα και τα δύο, τα πλήρωσα 15 ευρώ το ένα. Το μπροστά τραβάει τον αέρα το πίσω τον αποβάλει. Τροφοδοτικό πήρα ένα 500watt silence με περίπου 80-90 ευρώ και είναι πράγματι αθόρυβο. Ψύχτρα CPU έβαλα μια αθόρυβη με περίπου 30 ευρώ και...
...απλά δεν ακούγετε τίποτα από το μηχάνημα μου εκτός από τους σκληρούς δίσκους και τα drive.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #11 στις: 19/07/07, 13:13 »
Η τώρα που το θυμήθηκα, βάλε ένα panel στην πρόσοψη που ρυθμίζει τις στροφές των ανεμιστήρων και φέρε το σε επίπεδα που δε θα σε ενοχλεί.
πχ κάτι τέτοιο  http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098925&product=631795
ή
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700468

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #12 στις: 19/07/07, 13:16 »
Η δικια μου η cpu παντως, εχει χτυπησει 74ς βαθμους κυριοι! Που να ειχα και το κουτι κλειστο, και τον επεξεργαστη υπερχρονισμενο!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #13 στις: 19/07/07, 13:17 »
Αν σε ενοχλεί τόσο γιατί δε βάζεις υδρόψυξη;Φτηνό δεν είναι, αλλά είναι αθόρυβο..
Εγώ πάλι τό έχω εντελώς ανοιχτό γιατι το σκαλίζω τακτικά, βάζω-βγάζω δίσκους αλλά
δε με πειράζει.Αλλωστε με τη μουσική να παίζει στο full δεν ακούγεται τίποτα! ;D
Οταν ειναι ανοιχτο, εχεις μεγαλυτερο προβλημα και θα σου εξηγησω γιατι:
1) Οταν ειναι κλειστο, και εαν εχεις ανεμιστηρακι κουτιου, ο αερας κανει "ρευμα" μεσα με αποτελεσμα να αεριζεται με συγκεκριμενη διαδρομη ο χωρος. Εαν το ανοιξεις, χανεται αυτη η διαδρομη, με αποτελεσμα να μην γινεται ομοιομορφα η κατανομη του αερα
2) Οταν ειναι ανοιχτος ο PC, σκονη, μικροσωματιδια ( αλλα και μεγαλοσωματιδια :P ) μπαινουν πιο ευκολα μεσα, με αποτελεσμα να "μπουκωνουν" τα ανεμιστηρακια. Επισης, εαν μαζευτει σκονη σε RAM κλπ κλπ, αυξανεται η θερμοκρασια τους ( ακομα και 1mm σκονης ειναι προβλημα  )
3) Στην περιπτωση που καποιος γλυστρησει προς το κουτι, μπορει να κανει μεγαλη ζημια...Δεν θελει αναλυση αυτο..

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #14 στις: 19/07/07, 13:21 »
Όχι οχι.. αυτό που δείχνεις από το e-shop δε κάνει. Καταρχήν το επίπεδο θορύβου είναι: 25.0 - 41.0 dBA. Ξεκινάει από 25 και μπορεί να φτάσει μέχρι 41!! Μιλάμε για υπερβολικό θόρυβο.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ανεμηστιράκια που να έχουν επίπεδο θορύβου 16 ή 17dB .

Δες εδώ πολύ καλά και σχετικά φτηνά συστήματα ψύξης του μηχανήματος σου. Προτίμησε, ξαναλέω, ότι λέει 16 ή 17dB.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/07, 13:23 από Καρχαρίας »
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #15 στις: 19/07/07, 13:26 »
Η τώρα που το θυμήθηκα, βάλε ένα panel στην πρόσοψη που ρυθμίζει τις στροφές των ανεμιστήρων και φέρε το σε επίπεδα που δε θα σε ενοχλεί.
πχ κάτι τέτοιο  http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098925&product=631795
ή
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700468


καλά είναι αυτά αλλά αν κρατάς το PC όλη την ημέρα αναμμένο για downloads κ.λ.π. καλύτερα να μη μιώσεις τις στροφές εγώ έχω χάσει έναν επεξεργαστή λόγω χαμηλών στροφών ανεμιστήρα.
πάντως όταν μου έφεραν το PC έκανε σαν ελικόπτερο,τέτοιο σφύριγμα που βούιζαν τα αυτιά σου αν καθόσουν κανένα μισάωρο.φαντάσου έβαζα Mp3 δυνατά για να μην το ακούω!
τελικά ο επεξεργαστής έχει το πιο ενοχλητικό ανεμιστηράκι! μια καλή λύση είναι το Freezer 7 Pro της arctic cooling που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. μόνο 0,9 Db θόρυβος όταν το μαμίσιο της Intel Pentium 4 έχει 4,9 Db βαβούρα!
 25 ευρώ μόνο και μπορείς να το βρείς Στουρνάρη στο PC POWER. είναι ένα μικρό μαγαζάκι με μεγάλη ποικιλία για τροποποίηση του PC
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/07, 13:43 από penoktonos »
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #16 στις: 19/07/07, 13:36 »
κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
κατα δεύτερον,μάλλον τηνν μπινιά την κάνει το τροφοδοτικό(το μεγάλο του κουτιού-είναι 450W)
αυτά με τα λάδια δε νομίζω να τα κάνω,χρειάζεται κι ολόκληρη διαδικασία...
Αυτό που έκανα ήταν τελείως μπακαλίστικο....άνοιξα το κουτί και φύσηξα με το στόμα στα ανεμιστιράκια(με κλειστά τα μάτια εννοείται) και δε φαντάζεστε τι βρώμα έφυγε.....αλλά ο θόρυβος συνεχίζει!!

Και ρωτάω:υπάρχει κανένας τρόπος να καθαρίσω το τροφοδοτικό(ή να το διορθώσω τελοσπάντων) χωρίς να αγοράσω άλλο?πχ να το βγάλω,να το ανοίξω να ψεκάσω ξέρω γω τίποτα..?????
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #17 στις: 19/07/07, 13:38 »
Αν σε ενοχλεί τόσο γιατί δε βάζεις υδρόψυξη;Φτηνό δεν είναι, αλλά είναι αθόρυβο..
Εγώ πάλι τό έχω εντελώς ανοιχτό γιατι το σκαλίζω τακτικά, βάζω-βγάζω δίσκους αλλά
δε με πειράζει.Αλλωστε με τη μουσική να παίζει στο full δεν ακούγεται τίποτα! ;D
Οταν ειναι ανοιχτο, εχεις μεγαλυτερο προβλημα και θα σου εξηγησω γιατι:
1) Οταν ειναι κλειστο, και εαν εχεις ανεμιστηρακι κουτιου, ο αερας κανει "ρευμα" μεσα με αποτελεσμα να αεριζεται με συγκεκριμενη διαδρομη ο χωρος. Εαν το ανοιξεις, χανεται αυτη η διαδρομη, με αποτελεσμα να μην γινεται ομοιομορφα η κατανομη του αερα
2) Οταν ειναι ανοιχτος ο PC, σκονη, μικροσωματιδια ( αλλα και μεγαλοσωματιδια :P ) μπαινουν πιο ευκολα μεσα, με αποτελεσμα να "μπουκωνουν" τα ανεμιστηρακια. Επισης, εαν μαζευτει σκονη σε RAM κλπ κλπ, αυξανεται η θερμοκρασια τους ( ακομα και 1mm σκονης ειναι προβλημα  )
3) Στην περιπτωση που καποιος γλυστρησει προς το κουτι, μπορει να κανει μεγαλη ζημια...Δεν θελει αναλυση αυτο..



Σε όλα συμφωνώ που λές εκτός από τo θέμα της σκόνης που έτσι και αλλίως θα περάσει.Δεν είπα πως το έχω ανοιχτό για καλύτερη ψύξη.Χειρότερη είναι.
Για άλλο λόγο το έχω ανοιχτό που εξήγησα παραπάνω.Το ξεκαθαρίζω αυτό διότι είδα ότι και ο Enema το παρεξήγησε αναφέροντας για τη θερμοκρασία σε συνδυασμό με το κλειστό κουτί.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #18 στις: 19/07/07, 13:44 »
κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
κατα δεύτερον,μάλλον τηνν μπινιά την κάνει το τροφοδοτικό(το μεγάλο του κουτιού-είναι 450W)
αυτά με τα λάδια δε νομίζω να τα κάνω,χρειάζεται κι ολόκληρη διαδικασία...
Αυτό που έκανα ήταν τελείως μπακαλίστικο....άνοιξα το κουτί και φύσηξα με το στόμα στα ανεμιστιράκια(με κλειστά τα μάτια εννοείται) και δε φαντάζεστε τι βρώμα έφυγε.....αλλά ο θόρυβος συνεχίζει!!

Και ρωτάω:υπάρχει κανένας τρόπος να καθαρίσω το τροφοδοτικό(ή να το διορθώσω τελοσπάντων) χωρίς να αγοράσω άλλο?πχ να το βγάλω,να το ανοίξω να ψεκάσω ξέρω γω τίποτα..?????

Υπάρχουν σπρεϊ αέρα (!!) για τέτοιες δουλειές. Κοστίζουν 7 ευρώ το ένα από το Πλαίσιο. Τώρα το να πληρώσεις 7 ευρώ για.. αέρα.. παραπάει! Αν όχι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο σεσουάρ που βγάζει ΚΡΥΟ αέρα. Αν δεν έχεις.. τότε κάποιο κομφλέρ αλλά θέλει προσοχή να μη πετάει νερό. Κάποια πιεστικά αέρα πετάνε μερικές σταγόνες νερό.
Θα καταφέρεις με τους παραπάνω τρόπους να διώξεις την σκόνη, προσωρινά, αλλά ο θόρυβος δε θα μειωθεί, τουλάχιστον όχι τόσο όσο θέλεις για να μην γίνετε ενοχλητικό το μηχάνημα σου.
Αλλιώς βάζεις το χέρι στη τσέπη και ξεκινάς αλλαγές hardware...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #19 στις: 19/07/07, 13:47 »
Μάλιστα.....
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

ίσως το πάω στον τύπο που το αγόρασα μήπως μου το φτιάξει,αφού δοκιμάσω και το σεσουάρ!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #20 στις: 19/07/07, 13:49 »
Ξαναλέω.. σεσουάρ που να βγάζει ΚΡΥΟ αέρα, αν έχεις κάποιο που βγάζει ζεστό καλύτερα να μη το δοκιμάσεις! Επίσης να ακουμπάς κάποιο καλοριφέρ ή γενικά κάποιο αντικείμενο με γείωση όταν βάζεις τα χέρια σου στο board του υπολογιστή, ο οποίος εννοείτε ότι πρέπει να είναι σβηστός.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #21 στις: 19/07/07, 13:50 »
Παράθεση
άνοιξα το κουτί και φύσηξα με το στόμα στα ανεμιστιράκια(με κλειστά τα μάτια εννοείται)
:-[ :-[ :-[
Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου,και μην ξαναφυσήξεις τη σκόνη από το pc...TOXIC... :(

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #22 στις: 19/07/07, 13:52 »
κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
κατα δεύτερον,μάλλον τηνν μπινιά την κάνει το τροφοδοτικό(το μεγάλο του κουτιού-είναι 450W)
αυτά με τα λάδια δε νομίζω να τα κάνω,χρειάζεται κι ολόκληρη διαδικασία...
Αυτό που έκανα ήταν τελείως μπακαλίστικο....άνοιξα το κουτί και φύσηξα με το στόμα στα ανεμιστιράκια(με κλειστά τα μάτια εννοείται) και δε φαντάζεστε τι βρώμα έφυγε.....αλλά ο θόρυβος συνεχίζει!!

Και ρωτάω:υπάρχει κανένας τρόπος να καθαρίσω το τροφοδοτικό(ή να το διορθώσω τελοσπάντων) χωρίς να αγοράσω άλλο?πχ να το βγάλω,να το ανοίξω να ψεκάσω ξέρω γω τίποτα..?????

Αφού και ο ίδιος είπες ότι είναι φασαριόζικο απο τη μέρα που το πήρες γιατί συνδυάζεις τη σκόνη
που έχει μαζέψει με τη φασαρία που βγάζει; Πιστεύω ότι επιδεινώνει κάπως αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
Αν θές να κάνεις καλό καθάρισμα πάντως πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ ή μηχανουργείο που να έχει πιστόλι αέρα και ρίχτου αέρα από το κομπρεσέρ να τα πετάξει όλα έξω.
Πριν το κάνεις όμως φύσα στο χέρι σου να τσεκάρεις γιατί τα κομπρεσέρ μαζεύουν νερό από
τον αέρα(καμμιά φορά και λάδια από κακή λειτουργία) και αν δέν το έχουν αδειάσει μπορεί να πεταέι και νερό μαζί που δεν είναι και ότι καλύτερο για το τροφοδοτικό.. :P
Οι λύσεις από αυτά που λές είναι δύο. Η πιάνουν τα χέρια σου και αλλάζεις τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού(αν φταεί μόνο αυτός) με ένα καλύτερο ή βάζεις το χέρι στην τσέπη και αλλάζεις τροφοδοτικό.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #23 στις: 19/07/07, 13:52 »
Λοιπόν είναι 100% ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού.

Είμαι κ εγώ παθών.

Θα ανοίξεις το κουτί, θα βγάλεις το τροφοδοτικό, θα το ανοίξεις, κ θα βάλεις λίγο λαδάκι (απ' αυτό που βάζουμε κ στις πόρτες για να μη τρίζουν) στη μανιβέλα του ανεμιστήρα.
Πολλές φορές έχει ένα αυτοκόλλητο από πάνω. Αφού το βγάλεις, θα ρίξεις εκεί 2-3 σταγόνες (είναι υπεραρκετές).

Πριν το ξαναβάλεις στη θέση του, σύνδεσε το τροφοδοτικό στο ρεύμα, κ κάνε μια δοκιμή, να δεις αν υπάρχει αλλαγή.

Ομοίως, το ίδιο μπορείς να κάνεις με όλους τους ανεμιστήρες.

Βουτιές σε λάδια, τηγανητά PC κοκ. ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Θόρυβος του PC
« Απάντηση #24 στις: 19/07/07, 13:56 »
Στη σφαίρα της φαντασίας ανήκει η λύση που έδωσες Δραμινέ!!

Καλή αλλά πολύ πρόχειρη η λύση με το λαδάκι. Να ξέρεις ότι θα μαζέψει περισσότερη σκόνη σε λιγότερο χρονικό διάστημα και θα αχρηστεύσει το ανεμιστηράκια σου.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/07, 11:38
από ονομα_χρηστη
13 Απαντήσεις
14265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 03:17
από Crossroad
14 Απαντήσεις
6041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:45
από Jezus
14 Απαντήσεις
5455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 16:16
από riffraff
14 Απαντήσεις
5620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 01:06
από Poseras
8 Απαντήσεις
5083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
5 Απαντήσεις
3280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 14:02
από faser
15 Απαντήσεις
5379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 18:43
από GoMaR
9 Απαντήσεις
5259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 01:21
από TheMaC
16 Απαντήσεις
5210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 17:41
από myster maze