Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αλλαγή λυχνιών + service σε Marshall JCM2555 Slash sig  (Αναγνώστηκε 5276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Γεια χαρά! Έχω το παραπάνω κεφάλι, το οποίο έχω αγοράσει μεταχειρισμένο εδώ και περίπου ένα χρόνο. Όταν παρέλαβα τον ενισχυτή ήταν κάπως ταλαιπωρημένος, όσον αφορά την εξωτερική του κατάσταση, κάποια knobs γυρνούσαν καλά, κάποια άλλα είχαν κολληματάκια, αλλά δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα στον ήχο. Μετά από περίπου ένα χρόνο που τον έχω, είπα να του αλλάξω λάμπες (full retubing) και να του κάνω ένα service, απλά και μόνο γιατί δεν έχω ιδέα τι χρήση είχε δεχθεί και σε τι κατάσταση είναι οι δικές του. Επειδή από λάμπες και τέτοια δεν νοιώθω, θα ήθελα τη βοήθειά σας, ώστε να βάλω κάτι καλό αλλά κοντά στις εργοστασιακές επιλογές. Από ότι έψαξα στο web φοράει 3 x 12AX7 Preamp Valves και 4 x EL34 Power Amp Valves. Οπότε με αυτά τα δεδομένα, τι θα πρέπει να κοιτάξω; Έψαξα μήπως βρω κάποια πληροφορία σε τι συγκεκριμένες λάμπες φορούν αυτοί οι ενισχυτές αλλά το μόνο που βρήκα είναι ότι ο "Slash φοράει Groove Tubes"... Τώρα αν η Marshall τους έβγαζε με λάμπες της Groove ή όχι, δεν ξέρω. Οπότε..

1. Τι λάμπες φοράμε τόσο σε τελικό στάδιο όσο και σε προ ενίσχυση; Οι γνώστες τι προτείνετε; Και επίσης, θα χρειαστεί biasing κτλ αν από EL34, βάλω πάλι EL34; Βέβαια δεν έχω ιδέα τι φοράει πάνω αυτή τι στιγμή.. Ζητούμενο να πάει σε όσο πιο εργοστασιακά επίπεδα γίνεται.

2. Εφόσον αλλάξω λάμπες, τι θα προτείνατε να κάνω σαν service; Τι πρέπει να τσεκαριστεί σε ένα ενισχυτή για να πούμε ότι όλα είναι οκ; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ και να μην χρειάζεται να τον πάω σε μάστορα (δύσκολα), κάποιον ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο (πιο πιθανό εδώ που είμαι); 

3. Τα ποτς που κολλάνε, δεν γυρνάνε καλά κτλ, με ένα σπρέι επαφών θα στρώσουν; Δεν δημιουργούν θορύβους κτλ, απλά έχουν περίεργη αίσθηση.

Ο ενισχυτής είναι αυτός: http://www.slashparadise.com/equipment/marshall-jcm2555-slash-signature.php
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/13, 19:58 από Απόλλων »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν είμαι γνώστης(το ξέρεις... ;D ),αλλά μέχρι να σου απαντήσει κάποιος....
 εδώ
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84050.0
έχει μια παρα πολύ καλή παρουσίαση για λάμπες...
Μπορεί να σε βοηθήσει....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1. Τι λάμπες φοράμε τόσο σε τελικό στάδιο όσο και σε προ ενίσχυση;
Αν θέλεις GTs να έχεις υπόψιν σου ότι είναι ακριβές.
Πάρε μία 4άδα ταιριασμένη απαραίτητα, όπως:
http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_el34r_quartett.htm
http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_e34ls_quartett.htm

Αναφορικά με το ποιόν τύπο θα επιλέξεις, δες αυτές τις πληροφορίες:
Groove Tube EL34's:
 GT-EL34LS - Made in Slovik Republic, "wings" added to the plates for more output
 GT-EL34C - Made in China, softer breakup, least expensive of the EL34's
 GT-EL34R - Made in Russia, small bottle similar to the standard EH-EL34
 GT-EL34R2 - Made in the other Russian factory, similar to the Svetlana EL-34
 GT-EL34M - Made in China, exact copies of the famed Mullard XF2 Dual Getter

Για προενισχύτριες, είναι ακόμα πιο ακριβές, θέλεις μία καλή στην V1 και απλές αξιοπρεπείς στην V2 και V3, αλλά κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται στις προενισχύτριες να πας σε GTs.

Και επίσης, θα χρειαστεί biasing κτλ αν από EL34, βάλω πάλι EL34;
Σαφέστατα.

Τα ποτς που κολλάνε, δεν γυρνάνε καλά κτλ, με ένα σπρέι επαφών θα στρώσουν; Δεν δημιουργούν θορύβους κτλ, απλά έχουν περίεργη αίσθηση.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα contact spray καλής ποιότητας όπως:
https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3942_Caig-DeoxIT-DN5-Mini-Spray--14-g.html

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ και να μην χρειάζεται να τον πάω σε μάστορα (δύσκολα), κάποιον ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο (πιο πιθανό εδώ που είμαι);
Δεν νομίζω ότι πρέπει να ασχοληθείς εσύ, αφού είναι καλό κομμάτι και σε ενδιαφέρει να τον συντηρήσεις σωστά, να βρείς έναν καλό και δοκιμασμένο τεχνικό και να του τον αναθέσεις.

τι θα προτείνατε να κάνω σαν service; Τι πρέπει να τσεκαριστεί σε ένα ενισχυτή για να πούμε ότι όλα είναι οκ;
Θα ξέρει ο τεχνικός. Σαφώς πλήρης ηλεκτρονικός έλεγχος με μετρήσεις. Σίγουρα πέρα από retubing και biasing υπάρχουν μία ολόκληρη σειρά από ελέγχους και πιθανές αντικαταστάσεις για να έρθει πάλι σε εργοστασιακή κατάσταση, ανάλογα με την ηλικία και την φθορά του, με το κυριότερο να είναι έλεγχος όλων των πυκνωτών και re-Capping όπου χρειάζεται,  σύν ότι άλλο προκύψει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πωπωπω.... Διάβασα το link με τις λάμπες κτλ, και μπορώ να πω ότι χάθηκα.. Πραγματικά δεν ξέρω αν θα διαπίστωνα όλες αυτές τις διαφορές που λέτε, από ...τις λάμπες :P . Μένω σε κάτι που διάβασα και πιστεύω ότι περικλείει το όλο πνεύμα. Για να καταλάβεις τις διαφορές, πρέπει να έχεις λιώσει τον ενισχυτή σου σε όλα τα επίπεδα και τα voicing του, ώστε να πιάσεις τις αλλαγές χροιών/εντάσεων που θα φέρει μία άλλη λάμπα. Δεν νομίζω κάποιος πους παίζει με το master στο 1-2 και ένα standar eq ότι θα καταλάβει πολλά αν αλλάξει λάμπες.. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.. Anyway..


Οκ θα πάρω μία από τις δύο τετράδες που παραθέτεις παραπάνω Ανδριανέ, ίδια τιμή, οπότε θα πάω με βάση τα χαρακτηριστικά που μου έδωσες. Αν διάλεγα GT και για προενίσχυση, ποιες θα μου πρότεινες; Είμαι άνθρωπος των σετ (δεν θα έβαζα adidas παντελόνι με Nike μπλούζα για να καταλάβεις:P) Για V1,2,3, αφού το έκανες το καλό, δώσε μου ένα ολοκληρωμένο σετ, να το παραγγείλω να τις πάω αγκαλιά με τον ενισχυτή στον μάστορα. Sorry αλλά δεν νοιώθω από λάμπες και τέτοια...


Υ.Σ: Ανδριανέ, έχω την εντύπωση ότι έχω τον πρώην Laney LH50 σου :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/13, 02:52 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αν διάλεγα GT και για προενίσχυση, ποιες θα μου πρότεινες; Είμαι άνθρωπος των σετ (δεν θα έβαζα adidas παντελόνι με Nike μπλούζα για να καταλάβεις:P) Για V1,2,3, αφού το έκανες το καλό, δώσε μου ένα ολοκληρωμένο σετ
Οι επιλογές για προενισχύτριες είναι ελάχιστες και δεν υπάρχουν ειδικές για V1..
Πλήρες GT σετ:
Τελικές http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_e34ls_quartett.htm
V1: http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_12ax7r3.htm
V2,V3: http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_12ax7r2.htm (χ2)

Πάντως εγώ θα έβαζα στην V1 μία λυχνία ειδική από άλλη μάρκα, όπως αυτή:
http://www.thomann.de/gr/tad_rt010_roehre_7025_highgrade.htm

Υ.Σ: Ανδριανέ, έχω την εντύπωση ότι έχω τον πρώην Laney LH50 σου :)
Αν ισχύει είναι καλό γιατί τον είχα ρυθμίσει στην εντέλεια..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ωραία Ανδριανέ ευχαριστώ! Θα πάω στο set που πρότεινες, θα τα παραγγείλω από thomann. V1 θα πάω για την TAD όπως πρότεινες και GT στις υπόλοιπες θέσεις.




Να κάνω και μία ερώτηση off topic? Ποια η γνώμη σας για την Harley Benton 4x12 Vintage 30s cab? Θέλω να την ταιριάξω με τη συγκεκριμένη κεφαλή, η αντίστοιχη καμπίνα της Marshall έχει 2πλάσια τιμή..
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ


Δεν νομίζω κάποιος πους παίζει με το master στο 1-2

Ποια η γνώμη σας για την Harley Benton 4x12 Vintage 30s cab? Θέλω να την ταιριάξω με τη συγκεκριμένη κεφαλή,

απο το 1ο συμπαιρένω οτι παίζεις μόνο στο σπίτι

απο το 2ο οτι παίζεις σε live
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το πρώτο δεν το κατάλαβες καλά, δεν μιλούσα για μένα, αλλά μία διαπίστωση που έκανα (ότι για να καταλάβεις αλλαγές και χροιές από λάμπες κτλ, πρέπει να παιδευτείς με τον ενισχυτή σου και να μην παίζεις απλά με το master στο 1-2), οπότε μην το παίρνεις υπ'όψiν. :)


Για το δεύτερο, live παίζω, αλλά την καμπίνα την θέλω για το studio. Για αυτό με ενδιαφέρει, αν στη συγκεκριμένη περίπτωση το logo ή ο ήχος είναι που υπερισχύουν;
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Ποια η γνώμη σας για την Harley Benton 4x12 Vintage 30s cab? Θέλω να την ταιριάξω με τη συγκεκριμένη κεφαλή, η αντίστοιχη καμπίνα της Marshall έχει 2πλάσια τιμή..
Μιλάμε για μία καμπίνα που κοστίζει όσο ακριβώς τα 4 μεγάφωνα που περιέχει στην retail τιμή τους.. από plywood..
Γράψε στον tech21man νομίζω την έχει ακούσει να σου πει μία (θετική) γνώμη.. και ο Γιάννης εδώ έχει εκφραστεί μάλλον αρνητικά..
Εγώ θα κοίταζα τα μεταχειρισμένα για λίγο καιρό, μέχρι τουλάχιστον να φτιάξεις τον ενισχυτή. Πας να βάλεις κορυφαίες λυχνίες για να τις παίζεις από φθηνιάρικη καμπίνα?.. δεν νομίζω.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δεν έχεις άδικο, αλλά ρε γμτ, δεν έχω δει καιρό τώρα καμία Marshall με vintage30's στις αγγελίες. Δεν το βιάζομαι οπότε θα κάτσω στα αυγά μου και θα περιμένω.
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 03:45
από sitsanakak
7 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
9 Απαντήσεις
4861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:15
από gdevelek
4 Απαντήσεις
3273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 16:02
από Μπιφτέκι
97 Απαντήσεις
24014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/12, 13:28
από adr1anos
7 Απαντήσεις
3826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 11:25
από freemind
16 Απαντήσεις
8348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/21, 13:31
από ΚΙΘΑΡΑ
7 Απαντήσεις
3631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 18:57
από adr1anos
10 Απαντήσεις
2437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer