Αποστολέας Θέμα: Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!  (Αναγνώστηκε 13400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #25 στις: 30/04/03, 15:14 »
Το είχα δανείστεί για ένα διάστημα το νέο CD του Γιάννη Κότσιρα.
Δεν μπορώ να πώ πως είναι άσχημα τα τραγούδια,όμως πιστευώ οτι στίχοι είναι λίγο παράξενοι αν μου επιτρέπεται η φράση.
Το τραγούδι που παραδέχομαι είναι το : "Τα μικρόβια" που κάνει σεκόντο ο Μαχαιρίτσας! :)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #26 στις: 01/05/03, 14:02 »

Στάλθηκε από: P@nos
Επίσης θέλω να πώ ότι είναι γελοίοι η Μαρινέλλα και ο Χατζής γιατί έχουν τραγουδήσει το "Μας κόψαν απόψε το φως , καλά να τους έχει ο θεος..." . Επίσης ο Καζαντζίδης γιατί το Ζιγκουάλα ήταν απαράδεκτο τραγούδι


Δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν τέτοιες συγκρίσεις γιατι η Μαρινέλλα   ο Χατζής και   ο Καζαντζίδης ούτε κατα φαντασία μπορουν να μπουν στο ιδιο τσουβάλι με τον Κότσιρα .Αλλωστε για να καταλάβει κάποιος το νόημα των τραγουδιών τους θα πρέπει να εχει ζήσει εκείνες τις εποχές .Μετά απο 30 και πάνω χρόνια δεν κρίνει κανεις με τα σημερινα δεδομένα .

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #27 στις: 01/05/03, 14:20 »
Στάλθηκε από: P@nos
Επίσης θέλω να πώ ότι είναι γελοίοι η Μαρινέλλα και ο Χατζής γιατί έχουν τραγουδήσει το "Μας κόψαν απόψε το φως , καλά να τους έχει ο θεος..." . Επίσης ο Καζαντζίδης γιατί το Ζιγκουάλα ήταν απαράδεκτο τραγούδι


Δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν τέτοιες συγκρίσεις γιατι η Μαρινέλλα   ο Χατζής και   ο Καζαντζίδης ούτε κατα φαντασία μπορουν να μπουν στο ιδιο τσουβάλι με τον Κότσιρα .Αλλωστε για να καταλάβει κάποιος το νόημα των τραγουδιών τους θα πρέπει να εχει ζήσει εκείνες τις εποχές .Μετά απο 30 και πάνω χρόνια δεν κρίνει κανεις με τα σημερινα δεδομένα .

Καμία αντίρηση σε αυτά που λες. Αυτά τα έγραψα σε "τόνο αστείου" απλά για να δείξω ότι είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό και ότι δεν μπορούμε για ένα δυο τραγούδια να χαρακτηρίζουμε κάποιον γελοίο. Ο Καζαντζίδης είναι για μένα , αν και δεν ξεπερνάω τα 29 χρόνια, μία από τις καλύτερες λαικές φωνές που έβγαλε η Ελλάδα. Το ίδιο και η Μαρινέλλα.
"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #28 στις: 04/05/03, 03:21 »
Αν θες αυτό που μπορώ να επισημάνω ως αρνητικό στο συγκεκριμένο καλλιτέχνη, είναι η τάση του προς το "εύκολο" (προσωπική θέση, με την οποία κάποιοι (βλέπε Stef πχ :)) δεν πρόκειται να συμφωνήσουν...ανθρώπινο). Οι επιλογές του μου δίνουν συνεχώς την αίσθηση πως αρέσκεται σε συμβιβασμούς καλλιτεχνικούς και ποιοτικές εκπτώσεις, προκειμένου να διασφαλίσει έναν άλφα αριθμό πωλήσεων και αρραγή την εικόνα του αψεγάδιαστου νεαρού τραγουδιστή και "καλού παιδιού" κυρίως προς τις νεότερες ηλικίες. Μερικές πάλι φορές γίνεται ιδιαίτερα "μελό", κάτι που προσωπικά πάλι απεχθάνομαι όσο τίποτα άλλο. Τέλος σύμφωνα με μαρτυρίες της ίδιας της Ρεμπούτσικα και του Καλαντζόπουλου (κι αν βέβαια τους πιστεύσουμε), ήδη από νωρίς έδωσε κάποια δείγματα αυταρέσκειας και καλλιτεχνικής αλαζονείας.

Πραγματι θα διαφωνησω σ' αυτο αγαπητε bluewind... :). Δεν νομιζω οτι ο Κοτσιρας εχει κανει καθολου "ευκολες" επιλογες... Ο περισσοτερος κοσμος εχει την ταση τον κρινει μονο απο τα τραγουδια του που εγιναν επιτυχιες, που ομως σε συγκριση με τη δισκογραφια του ειναι πολυ λιγα... Ποσα απο τα τραγουδια π.χ. του πρωτου του cd Αθωος Ενοχος ητανε φτιαγμενα για επιτυχια, με την εννοια του 'ευκολου'...? Εκτος απο την Αλεξανδρεια και το Λεει Λεει Λεει, πρεπει να εισαι πραγματικος γνωστης της δισκογραφιας του για να μπορεις να θυμηθεις ποια αλλα τραγουδια περιλαμβανει αυτο το cd. Το ιδιο πιστευω ισχυει και με το Ειναι Δικη Μας η Ζωη Μας... ακομα και τα περισσοτερο γνωστα τραγουδια του απο εκει, ειναι σχετικα αγνωστα στο ευρυ κοινο...

Αυτο, για μενα προσωπικα, δεν τα κανει σε καμια περιπτωση αποτυχημενα ομως.... Ουτε και πιστευω οτι τραγουδια οπως οι Παλιολευκες ή ο Συμβιβασμος (για να αναφερω μονο δυο ενδεικτικα απο το προηγουμενο cd του) ή απο το καινουριο η Επιδαυρος, ειναι το ειδος που γραφεται για να 'διασφαλισει' κανενα αριθμο πωλησεων.... Το αντιθετο θα ελεγα...Αλλα προσωπικα τα θεωρω πολυ ομορφα τραγουδια.

Οσο για το ποσο 'μελο' ειναι, πραγματικα πιστευω οτι πολλες φορες αδικειται απο την ιδια του τη δισκογραφια... γιατι αμα τον δεις live, οι ερμηνειες του απεχουν κατα πολυ και η δυναμικοτητα του ειναι αλλου επιπεδου τελειως. Κι εγω ετσι "κολλησα" τοσο πολυ... γιατι πρωτα τον ειδα live και μετα ακουσα τραγουδια του απο cd. Αλλα αυτο καταλαβαινω οτι δεν εχουν ολοι ισως τη δυνατοτητα να συγκρινουν.

Οσο για την απαραδεκτη συμπεριφορα της Ρεμπουτσικα και του Καλατζοπουλου... τι να πω... Ο Γιαννης παντως σε καθε του συνεντευξη σε αυτους αναφερεται ως τους ανθρωπους με τους οποιους ξεκινησε, και που εκτιμαει περισσοτερο απο ολους, και ποτε δεν εχει παραλειψει να τους ευχαριστησει και να τους δινει την αναγνωριση που τους αξιζει...

Και αν εχει την εικονα του 'καλου παιδιου', αυτο ειναι γιατι πραγματι ετσι ειναι... του εχω μιλησει πολλες φορες και δεν θελει και πολυ να καταλαβει κανεις τι ειναι πραγματικο και τι στημενο σε εναν ανθρωπο.

Δεν θελω ομως να φανει οτι γραφω σ'αυτο το θεμα για ν'απαντησω μονο σε σενα, αγαπητε bluewind γιατι αυτο που σου αναγνωριζω (παρα τη διαφορα στις αποψεις μας... ;)) ειναι οτι γραφεις με λογικη σκεψη και ευγενικο τροπο, πραγμα που παντα εκτιμω...

Βασικα, ξεκινησα με τη σκεψη να απαντησω στα οσα ειπε ο Μπαμπης, αλλα μετα δυσκολευτηκα καπως... απλουστατα γιατι δεν ξερω.... απο που ν'αρχισω και που να τελειωσω!

Για την ωρα, λοιπον, θα περιοριστω να πω οτι ο Γιαννης διαλεγει πολυ αυστηρα με ποιον θα συνεργαστει και τι θα τραγουδησει και δεν βασιστηκε σε κανενα... 'ονομα'. Ο λογος που συνεργαστηκε με τον Μαχαιριτσα ειναι διπλος... Κατ'αρχην επειδη η συνεργασια τους για το σαουντρακ του Εφαπαξ πηγε πολυ καλα και εμεινε πολυ ευχαριστημενος (και αμεσως μετα και με το Ετσι κι Αλλιως) και δευτερον γιατι απο μικρος θαυμαζε τον Μαχαιριτσα και γενικοτερα τους Τερμιτες (οπως φαινεται και απο την συνεργασια του με τον Μιτζελο) και ηταν κατι που το ηθελε παρα πολυ! Αρα, δεν τον πιεσε καμια δισκογραφικη εταιρια να επιλεξει τους συγκεκριμενους συνεργατες, ουτε κυνηγησε 'ονοματα'...

Ειναι πολλα αυτα που εχουν ειπωθει και λογω γιορτων αργησα να απαντησω, οπτοε τωρα ειναι καπως δυσκολο να τα θυμηθω ολα... ειμαι σιγουρη οτι ειναι πολλα αυτα που ξεχναω, αλλα εγραψα ηδη αρκετα... για την ωρα!  :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #29 στις: 04/05/03, 04:09 »
Σεβαστά όλα αυτά Stef :)

Παρακολούθησα τον Κότσιρα από τα πρώτα του βήματα, έχοντας αγοράσει (και δωρίσει) το "Αθώος Ένοχος", επιδιώκοντας μάλιστα να μη μείνω δέσμιος των "σουξέ" του. Εκτίμησα ιδιαίτερα τα φωνητικά προσόντα του και διαπίστωσα την παρουσία μιας χροιάς πολύ ενδιαφέρουσας. Προσωπικά, δυστυχώς, έχασα τον Κότσιρα κάπου ανάμεσα στη θύελλα που ανασήκωσε το "Τσιγάρο" και στο δίσκο που ακολούθησε με τον Μίτζελο, θεωρώντας τον τελευταίο, ικανότατο κιθαρίστα, αλλά μέτριο μουσικοσυνθέτη με κάποιες εκλάμψεις αξιολογότατες όμως (πχ Με Το Ίδιο Μακό).

Θεωρώ ατυχία που γνωρίστηκα με τον καινούριο δίσκο, μέσω ενός κομματιού, που όσο καλοπροαίρετα κι αν το δω (δεδομένου των συμμετεχόντων και της ιστορίας τους), δεν μπορώ να πιστεύσω πως επέτρεψαν την κυκλοφορία του με τέτοια "ομοιότητα". Εύχομαι πραγματικά να με κερδίσουν τα υπόλοιπα...

Ίσως να γίνομαι σχετικά σκληρός με τον Κότσιρα, αλλά έχω μεγάλες απαιτήσεις ειδικά από όσους/όσες διαθέτουν την απαραίτητη τεχνική δυνατότητα, χωρίς το ρεπερτόριό τους να στέκεται στο ίδιο ύψος. Επιζητώ από τον Κότσιρα να αναμετρηθεί με πιο "δύσκολη" κι "επικίνδυνη" πρωτότυπη δισκογραφία (γι'αυτό και δεν συμπεριλαμβάνω το Άξιον Εστί ή τα Live), επειδή η φωνή του του παρέχει το δικαίωμα στην επιλογή. Καλός κι άγιος ο Μαχαιρίτσας, αλλά μετά από τόσα χρόνια, λίγο πολύ, είναι γνωστά και προβλέψιμα τα δημιουργικά του όρια κι οι προτεινόμενες αισθητικές.

Αν μη τι άλλο πάντως, αποδεικνύεται πόσο διαφορετικά μπορούν να δουν μερικοί άνθρωποι τα ίδια ηχοχρώματα και πόσο παράταιρα να εισπράξουν την ίδια αισθητική πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #30 στις: 02/06/03, 02:49 »
Ki egw den thelw na thiksw to thema tou pws ginontai xrysoi kai platinenioi oi diskoi shmera.Alla to 'ksylino alogaki' den htan ki oti kalitero exw akousei mexri twra..gia mena htan kai xalia....Na pw kai thn amartia mou gia emena mexri ki o Kotsiras exei apla wraia fwnh.Oute idiaiterh xroia oute kati to xarakthristiko..3erw oti ayth mou h apopsh tha ferei pollous apo sas antithetous alla ayto pisteyw..Gia na mhn krinw to gegonos oti exei parei fallaggi ola ta laika tragoudia,,eite ayta htan tou Kazantzidh eite opiounou allou..Kai h erwthsh mou : Pws einai dynaton to 'ksylino alogaki' na ginetai platinenio kai "paramythades' opws o Miltiadhs Pasxalidhs pou ta tragoudia tou sthn kyrioleksia einai poihsh na mhn akougontai?Alla as mhn anaferthw sto Milto sigkekrimena..Akousate platinenio Thivaiou?yparxoun ena soro megala onomata..Anyway ayta eixa na pw....opoios thelei na brisei me epieikia parakalw ;D
Ciao paides!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #31 στις: 04/06/03, 13:00 »
Θα έλεγα πως είναι με διαφορά το χειρότερό του CD...όχι ότι τα άλλα λένε..Εγώ πιστευω οτι ο τυπος ειναι υπερεκτιμημενος...Αλλά δεν περίμενα από τον Λαυρέντη τέτοια πατάτα...Άσε που τα "μικρόβια" έχουν κλεμμένη εισαγωγή από το about a girl των Nirvana...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #32 στις: 17/08/05, 12:04 »
Εγώ πιστευω οτι ο τυπος ειναι υπερεκτιμημενος

Πέστα ρε αρχηγέ γιατί μόνο εμένα τα χώνουν

Κατά τα λοιπά το εν λόγω cd θα το ήθελα, γιατί τώρα τελευταία μου έχουν τελειώσει τα σουβέρ 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

delfinaki

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο cd του Γιάννη Κότσιρα!
« Απάντηση #33 στις: 17/08/05, 15:22 »
Εκτός του ότι το cd αυτό μετρά 2 χρόνια που βγήκε στην κυκλοφορία, από τότε περιμένουμε νέα του δουλειά, αλλά τίποτα, δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, περίμενα καλύτερη δουλειά, πιο φρέσκια

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 23:40
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 17:14
από Aganippi
1 Απαντήσεις
2653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 10:13
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
1476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 06:12
από kostasyfantis
2 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 18:26
από gas-13
0 Απαντήσεις
2085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 16:51
από ΚΕΠΕΜ
13 Απαντήσεις
5680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/14, 20:27
από talfarlow
6 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/14, 19:10
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/16, 23:12
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/18, 00:59
από krios80