Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC  (Αναγνώστηκε 8537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καλησπέρα,

Χθες έβαλα για πρώτη φορά σε λειτουργία τη νέα μου Mackie Onyx Satellite.. Όλα λειτούργησαν ρολόϊ.. Έβαλα το cd με τα drivers, έκανε επιτυχής ανίχνευση της κάρτας ήχου, μου φόρτωσε την satellite console και ενώ προσπάθησα να παίξω λίγο με το guitar rig, κάτι έκτακτο προέκυψε και το παράτησα.. Απ'ότι θυμάμαι, το guitar rig έπαιρνε ήχο από την Mackie (κρίνοντας από τις στάθμες in και out) αλλά για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα δεν έβγαζε τις παραμορφώσεις.. Anyway, έκλεισα την Mackie, έβγαλα τα καλώδια (firewire) και έφυγα..

Σήμερα, που την ξανασύνδεσα, δεν μπορεί το PC μου να την ανιχνεύσει με τίποτα.. Υπάρχει ένα led πάνω στη κάρτα ήχου το οποίο δείχνει αν έχει γίνει επιτυχής firewire σύνδεση και δεν έχει ανάψει από το πρωϊ  >:( ..

Διάβασα πολλά troubleshooting, guides, κ.λπ. αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι η συγκεκριμένη κάρτα έχει πρόβλημα με πολλές θύρες firewire.. Πάρα πολύ παραπονιούνται ότι δεν μπορούν να συνδέσουν την κάρτα στο PC τους (ή στο Mac).. Εν τούτοις, εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, γιατί χθες συνδέθηκε κανονικά.. Απλά σήμερα, το PC δεν την ανιχνεύει με τίποτα..

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και πως να το αντιμετωπίσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #1 στις: 10/02/08, 23:20 »
κάποιες κινήσεις που ίσως λύσουν το πρόβλημα...:
1)βγάλε τελείως την κάρτα κ ξανασύνδεσε τη
2)ξαναεγκατάστησε τους drivers
3)απεγκατάστησε όλα τα προγράμματα της κάρτας κ ξαναεγκατάστησέ τα
αν επιμείνει ακόμα πες να ρωτήσουμε κάποιον πιο ειδικό... :P

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #2 στις: 11/02/08, 15:03 »
Faser εχω και γω την ιδια καρτα και οταν την ειχα παρει ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα...αναβε η καρτα (το led για το ρευμα αλλα οχι για το firewire) και φυσικα αφαντη στο συστημα....το εψαξα και γω και ειδα αυτα που ειπες και συ...
Κατι οτι συνεργαζεται περιεργα με ορισμενες καρτες firewire και αποφασισα να παρω μια TEXAS INSTRUMENTS που υποτιθεται πως ειναι οι καλυτερες και απροβληματιστες...(την ειχα πανω σε μια καρτα των 10€)
ΑΛΛΑΑΑΑ.....ψαχνοντας λιγο καλυτερα αποφασισα να στειλω πισω την καρτα (επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της Mackie και μου ειπαν πως απο τα λεγομενα μου ειναι προβληματικη...και πως ειναι γνωστο το προβλημα..και μου ειπαν οι ιδιοι να την επιστρεψω εκει που την πηρα) στο thomann απο οπου και την ειχα παρει (πιστευω και συ απο εκει θα την πηρες καθως εδω ειναι πανακριβη) και μου εστειλαν αλλη....
Αυτη που μου εστειλαν δουλευει εκτοτε μια χαρα με την καρτα των 10€ που εχω....οποτε θα σε συμβουλευα να μην πας να ξοδεψεις 60€ σε μια TEXAS INSTRUMENTS οπως πιθανοτατα θα σκεφτεσαι και απλα να ζητησεις να στην αντικαταστησουν...στειλε και ενα μαιλ στην mackie για να εισαι καλυμμενος μην σου πουν τπτ απο το μαγαζι και ξεμπερδεψες....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #3 στις: 11/02/08, 20:07 »
Faser εχω και γω την ιδια καρτα και οταν την ειχα παρει ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα...αναβε η καρτα (το led για το ρευμα αλλα οχι για το firewire) και φυσικα αφαντη στο συστημα....το εψαξα και γω και ειδα αυτα που ειπες και συ...
Κατι οτι συνεργαζεται περιεργα με ορισμενες καρτες firewire και αποφασισα να παρω μια TEXAS INSTRUMENTS που υποτιθεται πως ειναι οι καλυτερες και απροβληματιστες...(την ειχα πανω σε μια καρτα των 10€)
ΑΛΛΑΑΑΑ.....ψαχνοντας λιγο καλυτερα αποφασισα να στειλω πισω την καρτα (επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της Mackie και μου ειπαν πως απο τα λεγομενα μου ειναι προβληματικη...και πως ειναι γνωστο το προβλημα..και μου ειπαν οι ιδιοι να την επιστρεψω εκει που την πηρα) στο thomann απο οπου και την ειχα παρει (πιστευω και συ απο εκει θα την πηρες καθως εδω ειναι πανακριβη) και μου εστειλαν αλλη....
Αυτη που μου εστειλαν δουλευει εκτοτε μια χαρα με την καρτα των 10€ που εχω....οποτε θα σε συμβουλευα να μην πας να ξοδεψεις 60€ σε μια TEXAS INSTRUMENTS οπως πιθανοτατα θα σκεφτεσαι και απλα να ζητησεις να στην αντικαταστησουν...στειλε και ενα μαιλ στην mackie για να εισαι καλυμμενος μην σου πουν τπτ απο το μαγαζι και ξεμπερδεψες....

Δυστυχώς δεν περίμενα να φτάσουν εκεί τα πράγματα.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως με το που την έβαλα συνδέθηκε ενώ όταν την άλλη μέρα την ξανασύνδεσα δεν μπορούσε να την βρει το laptop με τίποτα.. Το γεγονός αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση διότι αν δεν την ανίχνευε καθόλου θα υπήρχε πρόβλημα αλλά τώρα; Το σκέφτομαι πάρα πολύ να αγοράσω μια Texas Instrument firewire κάρτα γιατί αυτή που έχει το laptop είναι της Ricoh (δηλαδή σχεδόν άγνωστη)..

Ναι, από Thomann την αγόρασα αλλά την τελευταία φορά ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα με μία επιστροφή που έκανα και το σκέφτομαι πολύ.. Εντω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι η κάρτα ήταν λίγο (?) ανοιγμένη (τα σακουλάκια που είχαν το dock και το pod ήταν απλά σακουλάκια χωρίς κλείσιμο και επίσης στο κουτί έξω σε ένα σημείο του είχε σκιστεί η εξωτερική φλοίδα του χαρτονιού-- ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν και δεν νομίζω ;D).. Δεν πιστεύω ο Θωμάς να μου φόρτωσε καμία b-stock.. Αν και φαντάζομαι ότι έχει περάσει αρκετός καιρός, Drakumel μπορείς να θυμηθείς το packaging της κάρτας σου;

Anyway, θα προσπαθήσω μια από αυτές τις μέρες να το ξαναπαλέψω (ίσως κάνω και αυτό που μου προτείνει ο φίλος hot_sauce, αν και για να τρέξει το wizard και να φορτώσει τα drivers πρέπει να την βρει την κάρτα πρώτα -- ίσως το κάνω manually)..

Τι τραβάω γ**ώ την τέχνη μου γ**ώ ;D

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #4 στις: 12/02/08, 00:12 »
Την θυμάμαι την συσκευασία...το pod και το station ήταν μέσα σε σακουλάκια απο σχετικά χοντρό πλαστικό και όχι δεν ήταν σφραγισμένα...
Κάπου εδώ να σου πω πως το έψαξα αρκετά νομίζω το ζήτημα και εγώ πριν την στείλω πίσω...Αλλά νομίζω έπρεπε να το είχα κάνει απο την αρχή....
Να σου πω την αλήθεια είμαι απο αυτούς που πιστεύουν ακράδαντα πως δεν τρέχει κάτι το περίεργο με το pc τους και πως το ελέγχουν τουλάχιστον κατα 99%.....Όταν είδα πως η κάρτα δε δούλευε...λεω δε γίνεται αυτό....Ψάχνοντας το βρήκα περιπτώσεις όπου σε άλλους λυθηκε το πρόβλημα αλλάζοντας firewire controller ενω σε άλλους ΔΕΝ λυθηκε ....πράγμα το οποίο μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως ΟΚ μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο αλλά νομίζω μόνο σε ακραίες περιπτώσεις...Τώρα βέβαια εσύ μιλάς για laptop που μπορεί και να το πάει αλλού το ζήτημα..
Πάντως να σου πω και κάτι άλλο.....η εταιρεία έχει ήδη παραδεχτεί πως αυτό συμβαίνει....και δεν έχουν βρεί το γιατί....στην δική μου περίπτωση η κάρτα δούλευε περίεργα...την δοκίμασα σε 3 τελείως διαφορετικά μηχανήματα και είχε διάφορα αποτελέσματα...Στο δικό μου πάντως όταν την είχα πανω στο PC με το pod και το station δε σάλευε καθόλου....αν έβαζα μόνο το pod κάτι πήγαινε να γίνει.....
Και κάτι που δεν το διάβασα πουθενά στο internet και ίσως είναι άσχετο...ίσως παίζει και κάποιο ρόλο....
Την πρώτη φορά που παρέλαβα την κάρτα απο το thomann, το κουτί της ήταν μαύρο με γρί περίγραμμα και είχε μια real size φωτογραφία της κάρτας στο πάνω μέρος.....όταν ζήτησα αλλαγή η κούτα ήταν διαφορετική! ....ήταν άσπρη με μαύρο περίγραμμα και τα πάντα ήταν διαφορετικά πάνω της...
Αυτο ίσως θα μπορούσε να μας οδηγήσει στο συμπέρασμα πως ίσως παρτίδες της κάρτας ήταν, όχι ελαττωματικές αλλά "γκρινιάρες" και μετά το πρόβλημα διορθώθηκε...?

Δοκιμασε την σε άλλο PC...και ένα τελευταίο....οι TEXAS INSTRUMENTS είναι ακριβές....αν ψάξεις λίγο γνωστούς και φίλους πιστεύω θα μπορέσεις να βρείς κάποιον που να έχει firewire controller με TEXAS INSTRUMEΝTS chipset....σε onboard ή και σε audigy ακόμα....Ψάξε αυτούς που δίνουν λίγα παραπάνω για το pc τους...καμμιά καλή asus motherboard....και δοκίμασε την κάρτα σε αυτούς....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος vili

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #5 στις: 12/02/08, 10:19 »
Αν δεν το εχεις κανει ηδη,δοκιμασε να περασεις τους τελευταιους drivers της καρτας αντι για αυτους που εχει το συνοδευτικο cd

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #6 στις: 13/02/08, 19:24 »
Αν δεν το εχεις κανει ηδη,δοκιμασε να περασεις τους τελευταιους drivers της καρτας αντι για αυτους που εχει το συνοδευτικο cd
Ευχαριστώ vili για την βοήθεια, αλλά δυστυχώς για να κάνεις install τους drivers (τους καινούργιους τους οποίους κατέβασα από το site της Mackie) πρέπει η συσκευή να είναι συνδεδεμένη αλλιώς no party..

Λοιπόν τους έστειλα mail και μου είπαν ότι μάλλον η κάρτα έπαθε "some sort of burn-in failure with regard to firewire".. Μου πρότειναν να την δοκιμάσω σε ένα Mac επειδή στο Mac είναι plug'n'play και δεν χρειάζονται drivers, αλλά που θα βρω ένα Mac τώρα;  ???  Anyway, μου είπαν ότι αν δεν δουλέψει και σε Mac θα πρέπει να ζητήσω αντικατάσταση.. Μάλλον αυτό θα κάνω, αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι και η άλλη κάρτα δεν θα πάθει "burn-in failure";

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #7 στις: 20/02/08, 00:11 »
 Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχω 3 ερωτήσεις-προβλήματα σχετικά με τη συγκεκριμένη κάρτα που πήρα πριν από μια βδομάδα:

 1. Την εγκατέστησα και δουλεύει κανονικά, μόνο που όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου βγάζει ένα παράθυρο σφάλματος, το οποίο λέει κάτι σαν "No audio, please install audio drivers".
 2. Το MIDI είναι εγκατεστημένο κανονικά, αλλά δεν ακούγεται απ'την κάρτα, αλλά από τα ηχεία του αρμονίου και με τους ήχους του αρμονίου και όχι με αυτούς που ορίζω στο κανάλι MIDI από την tone bank.
 3. Μόνο προχθες μου έτυχε να έχω κλείσει την κάρτα και όταν την ξανάνοιξα έπαιζε τα κομμάτια audio (windows media player) με διακοπές και σα να είχε flanger-reverb στο τέρμα! Την έκλεισα και την ξανάνοιξα και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
Σκέφτηκα να στείλω πίσω την κάρτα, αλλά μάλλον κάτι δεν έκανα καλά... γενικά ως άπειρος με υπολογιστές και ηχογραφήσεις έχω πελαγώσει εντελώς. Πάντως η σύνδεση firewire δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα και ο υπολογιστής "βλέπει" κανονικά την κάρτα.
 Υπάρχει σωτηρία, γιατρέ;

 Και μια επιπλέον ερώτηση: πως μπορώ μέσα απ'το Sonar να χρησιμοποιώ και να ηχογραφώ με τις ρυθμίσεις του EZDrummer και του Guitar rig;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #8 στις: 20/02/08, 00:33 »
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχω 3 ερωτήσεις-προβλήματα σχετικά με τη συγκεκριμένη κάρτα που πήρα πριν από μια βδομάδα:

 1. Την εγκατέστησα και δουλεύει κανονικά, μόνο που όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου βγάζει ένα παράθυρο σφάλματος, το οποίο λέει κάτι σαν "No audio, please install audio drivers".

Δοκίμασε να κατεβάσεις τα τελευταία drivers της συγκεκριμένης κάρτας από την ιστοσελίδα της Mackie ή απλά για να μην πολυψάχνεσαι μπορείς να κάνεις install αυτό..
2. Το MIDI είναι εγκατεστημένο κανονικά, αλλά δεν ακούγεται απ'την κάρτα, αλλά από τα ηχεία του αρμονίου και με τους ήχους του αρμονίου και όχι με αυτούς που ορίζω στο κανάλι MIDI από την tone bank.

Κατά πάσα πιθανότητα δεν πρέπει να είναι αστοχία κάρτας αλλά κάποια επιλογή input από το Sonar.. Αν είχες Cubase θα σου έλεγα πως μπορείς να το φτιάξεις αλλά το Sonar δεν το ξέρω.. Κάποιος γνώστης του Sonar θα σε βοηθήσει σίγουρα..
3. Μόνο προχθες μου έτυχε να έχω κλείσει την κάρτα και όταν την ξανάνοιξα έπαιζε τα κομμάτια audio (windows media player) με διακοπές και σα να είχε flanger-reverb στο τέρμα! Την έκλεισα και την ξανάνοιξα και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Αυτά δεν είναι και πολύ καλά συμπτώματα για κάρτα μιας βδομάδας αλλά αφού σου έφτιαξε είσαι άρχοντας :D..
Σκέφτηκα να στείλω πίσω την κάρτα, αλλά μάλλον κάτι δεν έκανα καλά... γενικά ως άπειρος με υπολογιστές και ηχογραφήσεις έχω πελαγώσει εντελώς. Πάντως η σύνδεση firewire δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα και ο υπολογιστής "βλέπει" κανονικά την κάρτα.
 Υπάρχει σωτηρία, γιατρέ;
Και μια επιπλέον ερώτηση: πως μπορώ μέσα απ'το Sonar να χρησιμοποιώ και να ηχογραφώ με τις ρυθμίσεις του EZDrummer και του Guitar rig;

Πρέπει να κάνεις το Sonar host για να μπουν τα vst προγραμματάκια που ανέφερες.. Αν δεν βαριέσαι ψάξε στο documentation (ή στο readme) του Sonar για VST..
Εγώ τη δικιά μου την στέλνω θωμά για αντικατάσταση :(

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Κύριοι,

Όπως όλα δείχνουν, μάλλον αποχωρίζομαι την Mackie Onyx Satellite :'(.. Την έστειλα πίσω στο Θωμά με εντολή αν είναι ΟΚ και μπορεί να γίνει detect σε κάποιο από τα PC's τους να μην μου την στείλουν πίσω γιατί προφανώς το πρόβλημα εστιάζεται στο laptop μου και όχι στην κάρτα.. Πλέον αποκόμισα πικρή εμπειρία από τις firewire-oriented κάρτες και πλέον κοιτάζω προς μια USB κάρτα, δεδομένου ότι ακόμα δεν έχει εκπνεύσει το 30-day money back..

Το πρόβλημα είναι ότι η Mackie μου άρεσε πάρα πολύ.. Την πρώτη (και μόνη φορά) που κατάφερα να την συνδέσω μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος που ηχογραφήθηκε (Shure 57 μικρόφωνο κατευθείαν σε καμπίνα Engl ενισχυτή Peavey JSX - με κατεύθυνση προς τον "κώνο" του ενός ηχείου γιατί είμαι treblakias :D).. Και υποθέτω ότι επειδή ήταν η πρώτη απόπειρα ηχογράφησης, υπάρχει άπειρο περιθώριο βελτίωσης και tweaking οπότε φανταστείτε τι μπορεί να κάνει αυτή η κάρτα.. Επίσης έχει πάρα πολλές υποδοχές οργάνων και δυνατότητες (καλά το talkback είναι απλά άπαιχτο).. Τώρα που τα αναφέρω αυτά, λυπάμαι πραγματικά που την αποχωρίζομαι..

Το ερώτημα που θέλω να θέσω στους φίλους συμφορουμίτες είναι αν έχουν να προτείνουν κάποια ανάλογων επιδόσεων και προδιαγραφών κάρτα αλλά σε USB.. Δεδομένα εξίσωσης:

1) Όχι την κλασική Tascam US 122 διότι μπορεί να είναι καλή κάρτα αλλά από ότι με διαβεβαίωσαν μέλη με πολύ περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο δεν είναι καν semi-pro.. Εγώ δεν είμαι ούτε newbie ακόμα αλλά δεν αποκλείω στο μέλλον οι ανάγκες μου να αυξηθούν..
2) Όχι την Line 6 toneport ux2 γιατί έχει αρκετά λίγες υποδοχές και αρκετά λίγες δυνατότητες ΙΜΗΟ..
3) Περίπου στο ίδιο range τιμής +/- € 100
4) Να έχει αρκετά καλούς preamplifiers μικροφώνου..
5) Να βγαίνει σε γκρι χρώμα (πλάκα κάνω  :D) και φυσικά,
6) Να είναι USB..
7) Επίσης να υπάρχει στο list του Θωμά έτσι ώστε να γίνει το replace.. Υπάρχει βέβαια και η λύση να πάρω τα χρήματα πίσω και να την αγοράσω από αλλού, αλλά δεν θέλω να μπλέξω..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις (όποιες) απαντήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/08, 12:15 από faser »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #10 στις: 21/02/08, 12:30 »
Faser εγώ πάντως θα σου πρότεινα απλά να ζήταγες αντικατάσταση και αν και η καινούρια που σου έστελναν δε δούλευε τότε να κοίταζες για άλλη κάρτα....
Καταλαβαίνω φυσικά ποσο κουραστικό ακούγεται αυτό...
Σκέφτομαι όμως πως έχοντας σα δεδομένο το ότι η κάρτα έχει αποδειχτεί λίγο μυστήρια σε ορισμένους μπορεί σε αυτούς να δουλεύει και σε σένα όχι...θα μου πεις τότε έχει πρόβλημα το laptop σου....θα σου απαντήσω όχι απαραίτητα και ίσως είναι κάτι που θα λυνόταν απλά με μια άλλη Onyx Satellite.....
Και κάτι ακόμα....αν είχα να διαλέξω μεταξύ της αγοράς ενός firewire controller ή άλλης κάρτας ήχου και της αλλαγής της Onyx Satellite με την ελπίδα να δουλεύει θα διάλεγα το δεύτερο ειδικά εφόσον δε κοστίζει τίποτα....
Πραγματικά νομίζω πως οι ευκολίες της onyx σε εισόδους εξόδους είναι σημαντικές....
Το μόνο που θα ήθελα διαφορετικό είναι να είχε επιλογή για ακόμα μεγαλύτερο buffer size....μόνο αυτό....

Για κάτι σε USB....δε το έχω ψάξει και ποτέ αλλά πρόσφατα πέτυχα αυτά
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=Lexicon+studio
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #11 στις: 21/02/08, 12:40 »
Thanks for your reply Drakoumel, ;)

Faser εγώ πάντως θα σου πρότεινα απλά να ζήταγες αντικατάσταση και αν και η καινούρια που σου έστελναν δε δούλευε τότε να κοίταζες για άλλη κάρτα....
Καταλαβαίνω φυσικά ποσο κουραστικό ακούγεται αυτό...

Δεν είναι τόσο κουραστικό όσο ότι μπορεί τη δεύτερη φορά να τσινίσουν και να μην με εξυπηρετήσουν όπως πρέπει.. Δύο επιστροφές τόσο κοντά και μάλιστα με δικά τους ταχυδρομικά, δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο γι' αυτούς :-\
Σκέφτομαι όμως πως έχοντας σα δεδομένο το ότι η κάρτα έχει αποδειχτεί λίγο μυστήρια σε ορισμένους μπορεί σε αυτούς να δουλεύει και σε σένα όχι...θα μου πεις τότε έχει πρόβλημα το laptop σου....θα σου απαντήσω όχι απαραίτητα και ίσως είναι κάτι που θα λυνόταν απλά με μια άλλη Onyx Satellite.....
Και κάτι ακόμα....αν είχα να διαλέξω μεταξύ της αγοράς ενός firewire controller ή άλλης κάρτας ήχου και της αλλαγής της Onyx Satellite με την ελπίδα να δουλεύει θα διάλεγα το δεύτερο ειδικά εφόσον δε κοστίζει τίποτα....

Έχεις δίκιο, απλά ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι και με καινούργιο firewire controller δεν θα κάνει τα δικά της η Mackie.. Πραγματικά catch 22 situation!!
Πραγματικά νομίζω πως οι ευκολίες της onyx σε εισόδους εξόδους είναι σημαντικές....
Το μόνο που θα ήθελα διαφορετικό είναι να είχε επιλογή για ακόμα μεγαλύτερο buffer size....μόνο αυτό....

Για κάτι σε USB....δε το έχω ψάξει και ποτέ αλλά πρόσφατα πέτυχα αυτά
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=Lexicon+studio

Μόλις τώρα αυτές κοίταζα.. Οι Lexicon Omega και Lambda φαίνονται πλήρως εξοπλισμένες και ετοιμοπόλεμες.. Γνωρίζουμε τίποτα για την ποιότητα των mic preamplifiers? Επιμένω σε αυτό γιατί κυρίως θα ηχογραφώ μέσω μικροφώνου, οπότε και χάλια line in να έχει δεν με πειράζει, αλλά στο mic pre δεν θέλω να συμβιβαστώ..

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #12 στις: 21/02/08, 12:45 »
Για το θεμα με το thomann νομίζω πως θα μπορέσεις να το διασφαλίσεις απο την αρχή για το αν θα υπάρχει πρόβλημα...κάνε ένα τηλ στον ελληνάρα εκεί....εξηγησε του το θέμα και θα βρεις την άκρη...

Για τον controller...κανεις δε μπορεί μαλλον να σου εξασφαλήσει τίποτα....το θέμα ειναι πόσο πολύ θες αυτή την κάρτα!!

Για τις lexicon...δεν έχω ιδέα...άπο τη μια είναι Lexicon....απο την άλλη το target group με αυτή την τιμή μπορεί να είναι παγίδα....ψαχτο λίγο....

Btw....πάνω σε κάτι που είχα πει κάποια post νωρίτερα....το κουτί της Onyx Satellite πως ήταν τελικά στην περιπτωση σου? Ασπρο η μαύρο?

Επίσης κάτι που αναφέρθηκε αλλα ίσως δεν εκανες....την δοκίμασες σε άλλο pc?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #13 στις: 21/02/08, 12:55 »
Btw....πάνω σε κάτι που είχα πει κάποια post νωρίτερα....το κουτί της Onyx Satellite πως ήταν τελικά στην περιπτωση σου? Ασπρο η μαύρο?
Άσπρο με σχεδόν real-sized photo της κάρτας.. Και αυτό αν κρίνω από προηγούμενο σου post, δεν είναι καλό :-\
Επίσης κάτι που αναφέρθηκε αλλα ίσως δεν εκανες....την δοκίμασες σε άλλο pc?
Την δοκίμασα σε ένα ακόμα PC (επίσης με no name firewire controller) και δεν έπαιξε.. Σε αντίθετη περίπτωση, αν έπαιζε, θα έτρεχα να αγόραζα το συγκεκριμένο controller με τα χίλια.. Αλλά φευ!!!
 

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #14 στις: 21/02/08, 13:00 »
Όχι ΟΚ....εμένα η πρώτη που δεν έπαιζε ήταν σε μαύρο κουτί με real sized φωτο....Η δεύτερη όμως ήταν σε ασπρο κουτί αλλά με μια μικρή φωτο αν δε με απατά η μνήμη μου....ποσες συσκευασίες έχουν αλλάξει???

Αν δε δούλευε και στο δεύτερο PC εγώ είμαι σίγουρος πως θα την πάρουν στο thomann θα σου την αντικαταστήσουν και θα είσαι κομπλε!!!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #15 στις: 21/02/08, 13:18 »
Όχι ΟΚ....εμένα η πρώτη που δεν έπαιζε ήταν σε μαύρο κουτί με real sized φωτο....Η δεύτερη όμως ήταν σε ασπρο κουτί αλλά με μια μικρή φωτο αν δε με απατά η μνήμη μου....ποσες συσκευασίες έχουν αλλάξει???
Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Εντάξει δεν ήταν και τεράστια η εικόνα.. Μπορεί να μην θυμάμαι και καλά και να μιλάμε για την ίδια συσκευασία (τι κολλήματα τρώω πάντως, αφού το πρωί την πακέταρα!!)
Αν δε δούλευε και στο δεύτερο PC εγώ είμαι σίγουρος πως θα την πάρουν στο thomann θα σου την αντικαταστήσουν και θα είσαι κομπλε!!!
Εύχομαι και εγώ να τελειώσει αισίως αυτή η ιστορία.. Thanks!!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #16 στις: 21/02/08, 15:49 »
Και η δική μου, πάντως παίρνει το δρόμο της επιστροφής προς τη Γερμανία, με την ίδια πικρία, ότι για λίγες μέρες είχα μια εξαιρετική κάρτα, πανεύκολη στο χειρισμό, που όμως απ'τις πρώτες μέρες άρχισε τις κόνξες της και συνέχισε με crescendo!!!
 Λέω να δοκιμάσω κατ'αρχήν αντικατάσταση και... βλέπουμε
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #17 στις: 21/02/08, 16:15 »
Και η δική μου, πάντως παίρνει το δρόμο της επιστροφής προς τη Γερμανία, με την ίδια πικρία, ότι για λίγες μέρες είχα μια εξαιρετική κάρτα, πανεύκολη στο χειρισμό, που όμως απ'τις πρώτες μέρες άρχισε τις κόνξες της και συνέχισε με crescendo!!!
Λέω να δοκιμάσω κατ'αρχήν αντικατάσταση και... βλέπουμε
Welcome to the club Salinas :)
Πέρα από την πλάκα τώρα, τι ακριβώς σε πίκρανε σχετικά με την κάρτα σου; Απ' ότι θυμάμαι δεν είχες πρόβλημα να στην ανιχνεύσει το PC σου, οπότε τι προέκυψε στην πορεία; Αν δεν σου κάνει μεγάλο κόπο, γράψε μας τις (αρνητικές) εντυπώσεις σου γιατί όπως καταλαβαίνεις το θέμα με καίει.. :-\

Δεν πιστεύω να μας κάνουνε switch τις κάρτες μας (να δώσουν την δική μου σε σένα και το αντίστροφο) :D

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #18 στις: 21/02/08, 16:51 »
Άκυρο! Η βλακεία και η αφηρημάδα μου δεν έχουν όρια!
Δεν είχε κουμπώσει καλά το καλώδιο firewire με αποτέλεσμα να κάνει κόνξες!
Επίσης, χωρίς να το προσέξω, την είχα κάνει mute και δεν ακουγόταν τίποτα!
Η καρτούλα μου δουλεύει κανονικά, το κεφάλι μου έχει το πρόβλημα απ'ό,τι φαίνεται, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν ο thomann μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό!  :-X :-X :-X
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος triae

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #19 στις: 14/04/08, 11:52 »
εμένα πάλι δουλεύουν όλα ρολόι αλλά δεν έχω το εικονίδιο της έντασης κάτω στη μπάρα. Μπόρω να το ενεργοποιήσω μονάχα αν ενεργοποιήσω την onboard κάρτα. Με άλλα λόγια χειρίζομαι την ένταση μόνο από το volume knob της mackie. Συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο;;;

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #20 στις: 14/04/08, 13:04 »
εμένα πάλι δουλεύουν όλα ρολόι αλλά δεν έχω το εικονίδιο της έντασης κάτω στη μπάρα. Μπόρω να το ενεργοποιήσω μονάχα αν ενεργοποιήσω την onboard κάρτα. Με άλλα λόγια χειρίζομαι την ένταση μόνο από το volume knob της mackie. Συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο;;;

 Ναι, και πιστεύω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό, αφού η ένταση του PC είναι λογισμικό που ελέγχει την onboard κάρτα.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #21 στις: 14/04/08, 15:18 »
Να κάνω και εγώ ένα update της κατάστασης.. Τελικά η κάρτα δούλεψε με αλλαγή της θύρας firewire του laptop μου.. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές μέχρι στιγμής, ενώ περιμένω να γράψω και το πρώτο μου κομματάκι με αυτήν.. Όσο για το εικονίδιο του sound όπως λέει και ο Salinas είναι απόλυτα φυσιολογικό.. Εγώ πάντως για να ελέγχω την ένταση, μπαίνω Control Panel, επιλέγω την Mackie σαν primary sound card και έπειτα κάνω minimize το pad με τις εντάσεις (από το Volume --> advanced) έτσι ώστε να είναι πάντα κάτω και να το ρυθμίζω.. Το μόνο που δεν με βολεύει με την κάρτα είναι ότι έχει διαφορετικές εξόδους για left και right speakers οπότε τα ηχεία που έχω (2:1) δεν μπορώ να τα χρησιμοποιώ ταυτόχρονα (έχουν μόνο ένα jack), αλλά αυτό είναι θέμα ηχείων και όχι κάρτας..

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #22 στις: 14/04/08, 16:31 »
Faser καιρός να πάρεις κονσολα...!!
Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα βγάλει τελειώς απο πάνω την κάρτα ήχου που είχε πριν και θα χρησιμοποιήσει την Onyx για τα windows...δεν έχει και midi ....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα ανίχνευσης Mackie Onyx Satellite από PC
« Απάντηση #23 στις: 14/04/08, 18:06 »
Faser καιρός να πάρεις κονσολα...!!
Drakoumel, να σου πω την αλήθεια, χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα για home recording, τα DAW τα βλέπω σαν να έχεις αγοράσει μια κονσόλα και όσα άλλα εξαρτήματα (σε μορφή plug-ins) θες.. Οπότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο να το κάνω.. Βέβαια επειδή δεν ξέρω κιόλας, μπορεί αυτά που λέω να είναι και βλακείες ::)..
Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα βγάλει τελειώς απο πάνω την κάρτα ήχου που είχε πριν και θα χρησιμοποιήσει την Onyx για τα windows...δεν έχει και midi ....
Αν αναφερόσουν σε μένα, δεν την βγάζω τελείως την on-board κάρτα, αφενώς γιατί έχω laptop (και δεν μπορώ να κουβαλάω και την κουμούτσα παράλληλα ;D) και αφετέρου όπως μου είχες πει παλιότερα, δεν αξίζει να ταλαιπωρείς την pro κάρτα σου για entertainment..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
37 Απαντήσεις
13202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 10:57
από κατέ((γίδα))
56 Απαντήσεις
17028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/07, 17:37
από parlats
12 Απαντήσεις
5551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 18:34
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 18:41
από Zeppelin
3 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/07, 01:59
από Arcturus
6 Απαντήσεις
3119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/07, 10:47
από chorrer
9 Απαντήσεις
3595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/08, 22:50
από sakman
73 Απαντήσεις
30288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
5 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 18:07
από korax_ole