Αποστολέας Θέμα: SHREDING!!!! Μεχρι που μπορει να φτασει η ταχυτητα;;;;  (Αναγνώστηκε 19554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και αν μπορει να φτασει στα ορια...γιατι να φτασει ως εκει;;;;

Ειναι αναγκη για καποιον μουσικο να ακουσει 7.000 νοτες το δευτερολεπτο - η μηπως ειναι αναγκη για τιν εκαστοτε ακροατη;;;;

Εσεις πως αντιλαμβανεστε τον ηχο και εν κατακλειδη τις νοτες οταν ακουτε 6ηχα 64 στο 250 bpm ας πουμε;;; Σας αρεσει;;; Προσδοκειτε να αγγιξετε αυτες τις ταχυτητες;;;

Ποιος απο ολους αυτους τους ''guitar hero'' καταφερε ποτε να βγαλει συναισθημα μεσα απο ενα καταιγιστικο σολο χωρις ουσια;;;

Αγωνας ταχυτητας ή μουσικη που απλα ''αγγιζει'' ...

Αφορμη για το παρον topic ο κυριος Francesco Fareri -δεν τον ηξερα/δε ξερω εσεις...

To video που ακολουθει θα σας βοηθησει να καταλαβετε...

http://rapidshare.de/files/29922076/fareri_shred.avi.html

Τα σχολια δικα σας...

stavros75

  • Επισκέπτης
Τώρα αυτό είναι μουσική?

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τώρα αυτό είναι μουσική?



XAXAXAXAAXXAXAAXXAAX!!!!!!      Πεστα ρε man!!!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Βασικά έχω μια απορία: Είναι δυνατόν να παίξει κανείς όχι 7.000 αλλά 100 νότες έστω σε ένα sec;
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Παράθεση
Βασικά έχω μια απορία: Είναι δυνατόν να παίξει κανείς όχι 7.000 αλλά 100 νότες έστω σε ένα sec;
Όχι βέβαια!! ;)

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Όχι ακόμα!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Bαρετο ειναι...ολο τα ιδια κανει...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Βασικά κάπου είχα διαβάσει πριν από κανά χρόνο ότι το "ρεκόρ ταχύτητας" το κατέχει ο Malmsteen με 17,2 νότες/δευτερόλεπτο κ ακολουθούσε ο Satriani με 14.Τώρα αν αυτό για αυτούς έχει ουσία με γεια τους με χαρά τους. Εγώ προτιμώ τους Floyd με 1 νότα το δίλεπτο  ;D ;D ;D
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Παράθεση
Βασικά έχω μια απορία: Είναι δυνατόν να παίξει κανείς όχι 7.000 αλλά 100 νότες έστω σε ένα sec;
Όχι βέβαια!! ;)

Απλά ρωτάω γιατί έχω δει άπειρες φορές εδώ μέσα, άτομα να λένε για ρεκόρ ταχυτήτων και τέτοια και να μιλάνε με τέτοια νούμερα!!!
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Κοιτα να δεις...Σίγουρα μπορουν να παιχτούν εξάηχα 16α στα 180 bpm(γύρς στις 20 νότες το δευτερόλεπτο) περίπου,απο εκεί και πέρα τα πράγματα ξεφεύγουν...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Να υποθεσω πως ζητας μια προσωπικη αποψη γιατι δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε αυτο το θεμα...
Ο καθε κιθαριστας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες οσο αφορα την τεχνικη και το στυλ και για αυτο εχουμε και τοσο διαφορετικα ακουσματα...
Προσωπικα για την ταχυτητα υποθετω πως κραταω μια ενδιαμεση σταση...
Θεωρω πως καλο ειναι να εχεις την ικανοτητα να παιξεις σε μια ικανοποιητικη ταχυτητα που πεφτει κοντα στα 150bpm σε δεκατα εκτα για να μπορεσεις να καλυψεις το μεγαλυτερο μερος γνωστων κοματιων και solo απο γνωστους κιθαριστες,προαιρετικα παντα και αν το θελεις...
Σιγουρα υπαρχουν κιθαριστες που δεν εχουν καμια φιλοδοξια και ορεξη να βγαλουν ενα τετοιο σολο σε μια τετοια ταχυτητα και δινουν προτεραιοτητα σε αλλα πραγματα στο παιξιμο..Και εγω θα πω,μαγκια τους..Αρκει ολοι γρηγοροι η οχι να κανουν καλα αυτο που κανουν...

Επισης να αναφερω πως εχει σημασια για μενα αυτη η ταχυτητα να ειναι παντα καθαρη και σωστη γιατι δεν γινεται παντα ετσι και τα αποτελεσματα ειναι δυσαρεστα...

Σε προσωπικο επιπεδο αν και δεν μετραω συχνα τετοια πραγματα νομιζω πως φτανω κοντα στα 200bpm σε δεκατα εκτα και εξαηχα..Ισως 220-230 αν το ζορισω το πραγμα που δεν θελω ιδιαιτερα...
Την ταχυτητα αυτη κατεχω αρκετα χρονια τωρα και η αληθεια ειναι πως ποτε δεν προσπαθησα να την ξεπερασω αν και θα μπορουσα πιθανοτατα...Απλα δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο..Αυτη η ταχυτητα εξυπηρετει το στυλ και τα περασματα που θα ηθελα να εχω..Και σε καμια περιπτωση δεν χρησμιποιηται συνεχεια ως επιδειξη..Μονο μια στο τοσο ως καποιο περασμα..
Ανηκω στους κιθαριστες οι οποιοι πιστευουν πως η ταχυτητα ειναι απλα ενα εργαλειο και οχι αυτοσκοπος..
Το feeling,η φρασολογια,η συνθεση και αλλα πραγματα με απασχολουν πολυ περισσοτερο απο το που θα φτασω τον μετρονομο..

Βεβαια υπαρχουν ατομα σαν τον υπερταλαντουχο φιλο μου Θοδωρη Ζηρα που φτανουν τον μετρονομο στο 300 με ευκολια...Και αυτο ειναι παντα εντυπωσιακο...Ειδικα αν δειτε ποσο σωστος και καθαρος ειναι στο παιξιμο του..

Για κλεισιμο...Ενας συνδιασμος ταχυτητας,τεχνικης,γουστου,φρασολογιας και συνθεσης μαλλον θα ηταν αν οχι το ιδανικο ενα πολυ ευχαριστο αποτελεσμα..
Alex


Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Alex το προσέγγισες πολύ σωστά το θέμα...πράγματι.

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε Alex σε καμια περιπτωση δε προσπαθω να ενταξω ολους τους ''γρηγορους'' σε ενα τσουβαλι....


Απλα υπαρχουν γρηγοροι - οπως ο malmsteen & εσυ :) - που απλα γ@μα#%@τε γενικως σε ολους τους τομεις (μελωδια - ταχυτητα κ.λ.π) και υπαρχουν και γρηγοροι οπως ο Ιταλος φιλος μας....οπου αυτο που παιζει ακουγεται σαν μια συνεχομενη τριλια...


Η ''δικη'' σας κατηγορια ενθουσιαζει και μενα.... Η αλλη ομως οχι....


Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Βασικά κάπου είχα διαβάσει πριν από κανά χρόνο ότι το "ρεκόρ ταχύτητας" το κατέχει ο Malmsteen με 17,2 νότες/δευτερόλεπτο κ ακολουθούσε ο Satriani με 14.Τώρα αν αυτό για αυτούς έχει ουσία με γεια τους με χαρά τους. Εγώ προτιμώ τους Floyd με 1 νότα το δίλεπτο  ;D ;D ;D

Σωστός ο παίχτης!!! Μου αρέσει το shred όταν χρησιμοποιείται σωστά και με μέτρο...υπάρχει όμως και ο παράγοντας συναίσθημα...δεν είναι όλα τεχνική...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/06, 23:34 από Ax_Wield »

stavros75

  • Επισκέπτης
το θέμα είναι να ξέρεις να χειρίζεσαι σωστά τη ταχύτητα, και να μην κάνεις κατάχρηση.... εγώ αυτό νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Eνταξει, παντως το σολο εμενα στο βιντεο αυτο με αρεσε αρκετα!!

Μπορει να μην κανεις ενα σολο για να παιξεις μουσικη, απλα για να δειξεις την τεχνικη, να δοκιμασεις τις ικανοτητες σου κλπ... Δηλαδη δεν ειναι και τα παντα να παιξεις σωστα ενα τραγουδι... Αλλα ομως το να βαλεις σε ενα κομματι μονο 3-4 τετοια σολα οντως θα ηταν υπερβολη...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eνταξει, παντως το σολο εμενα στο βιντεο αυτο με αρεσε αρκετα!!

Μπορει να μην κανεις ενα σολο για να παιξεις μουσικη, απλα για να δειξεις την τεχνικη, να δοκιμασεις τις ικανοτητες σου κλπ... Δηλαδη δεν ειναι και τα παντα να παιξεις σωστα ενα τραγουδι... Αλλα ομως το να βαλεις σε ενα κομματι μονο 3-4 τετοια σολα οντως θα ηταν υπερβολη...

Aυτουνου του τυπα τα κοματια ολα ετσι ειναι....

Μεχρι και σε ενα τζαμαρισμα που τον ειδα - τα ιδια επαιζε...συνεχεια.....

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Καλό να έχει κανείς αυτές τις ταχύτητες,αλλά έλεος...κιθάρα παίζεις,δεν τρέχεις στη φόρμουλα 1...ακόμα και να κατέχεις πλήρως τον τεχνικό τομέα της κιθάρας,μπορείς να παίξεις 20.1 νότες το δευτερόλεπτο( ταχύτητα Steve Vai )και να καταφέρεις να έχεις μουσικό αποτέλεσμα?
Ο Stetina, στο βιβλίο του speed mechanics for lead guitar, υποστήριξε πως σε τέτοιες ταχύτητες μένει περισσότερο η αίσθηση της εκάστοτε κλίμακας ή αρπίσματος και όχι η ίδια η μουσική φράση.Πιστεύω ότι αυτό όντως ισχύει.Μπορείς να κατασκευάσεις μια μουσική φράση σε τέτοια ταχύτητα και διατηρήσεις την μελωδία? Το καλύτερο σόλο είναι αυτό που μπορείς να το τραγουδήσεις...αυτό σου μένει κιόλας.
Βέβαια αν είσαι ο Βάι δεν έχεις πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
ολα ειναι θεμα μιαλλου.δηλαδη το πως αντιλαμβανετε ο αλλος τη μουσικη.
ο malmsteen παιζει ταχυτατα,ο gilmour οχι.ειναι δυο διαφορετικες προσωπικοτητες και απο κει και περα ο καθενας παιζει αυτο που θεωρει οτι ειναι καλο και ωραιο.
και η ταχυτητα ειναι θεμα μυαλλου,το μυαλλο ειναι αυτο που δινει τετοια αντανακλαστικα στα δακτυλα για να παιξουν γρηγορα,αρα ο καθενας πρατει οπως επιθυμει,απο κει και περα ειναι στη δικη μας κριση να αποδεκτουμε τη μουσικη του ή οχι...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Παιδιά τι λέμε τώρα ο τύπος είναι θεός και κρίμα δηλαδή που δεν είναι τόσο γνωστός όσο μερικοί άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
 Αξιοζήλευτη τεχνική, απίστευτη ταχύτητα, αλλά καθόλου μουσική  :( .  Εντυπωσιάστηκα, αλλά στα πρώτα 10" μου ήρθε πονοκέφαλος  ??? . Και ποιος δεν θα ήθελε να μπορεί να παίξει έτσι, αλλά αυτή η τεχνική θα πρέπει να αποτελεί το μονοπάτι για ένα καλό "πέρασμα" που θα είναι το κερασάκι στη τούρτα σε ένα καλό σόλο και όχι αιτία για ανεξέλεχτη και ανούσια επίδειξη που ναι μεν στην αρχή σε εντυπωσιάζει αλλά στο τέλος σου παίρνει το κεφάλι...

Αποσυνδεδεμένος Spyros13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • OH MY GOD A DANCING MILK CARTON!!!
    • Προφίλ
Εμένα πάντως κάτι απο Super Mario και Space Invaders μου θύμιζε το κομμάτι.  :)


Δεν υπάρχει κάτι να πω, συμφωνώ με τους πιο πάνω. Αν μπορείς να παίζεις τόσο γρήγορα και να ακούγεται μουσικά, καλώς! Αλλά αφου αυτό που ακούσαμε δεν θα μπορούσε να ευχαριστήσει κανένα!
Δώστε μας πίσω τα χρόνια μας! Δώστε μας πίσω τα χαρτιά μας! Κλέφτες! Στ'αστεία παίζαμε!

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για εμένα, ο καλός κιθαρίστας πρέπει να έχει πράγματα να πεί.. Για να καταλάβετε, θα προτιμούσα να παίζω σαν τον Hetfield παρά σαν τον Hammett. Θεωρώ πως τα riff είναι καλύτερος τρόπος να πείς αυτό που θέλεις (άποψή μου πάντα). Τώρα, αν θέλω να ακούσω κατί σαν και αυτόν τον κιθαρίστα, βγάζω κάτι στο midi και το βάζω να παίζει σε ότι ταχύτητα θέλω. Αυτός ο κιθαρίστας πρέπει να έχει δουλέψει άπειρες ώρες για να παίξει έτσι, αλλά όπως είπα πριν, βάζω 2 ή 3 κλίμακες στο guitar pro και τα ακούω πιο γρήγορα από οποιονδήποτε κιθαρίστα στον πλανήτη. Με λίγα λόγια, αυτό που θέλει να μου δώσει αυτός ο τύπος μπορώ να το πάρω και από μια μηχανή, ενώ αυτό που μου δίνει ο Chuck ή ο Fripp, δεν μπορεί να μου το δώσει κανένα μηχάνημα και κανένας άνθρωπος.. Οπότε καταλήγω ότι η τεχνική πρέπει να είναι μέσο και όχι σκοπός όπως είπε ο Φλούρος. Άρα, βλέποντας αυτόν τον κιθαρίστα είναι σα να πηγαίνω σε τσίρκο...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Προσωπικά, δεν μπορώ να ακούσω λεπτό κιθαρίστες τύπου Vai, Malmsteen, Satriani. Τους θαυμάζω για την τεχνική τους, αλλά δεν τους θεωρώ μουσικούς. Για μένα αυτό που παράγεται από τις κιθάρες τους δεν είναι μουσική, είναι soundtrack για παιχνίδι εποχής 8bit συστημάτων. Θα τους παρομοίαζα με τους Harlem Globetrotters στο μπάσκετ (ναι, αυτούς τους τύπους που κάνουν κάτι θεϊκά stunts κι επιδείξεις τεχνικής στο ΝΒΑ, αλλά άμα τους βάλεις σε ένα 3on3 με Wade, Kobe, LeBron θα κλάψουν σαν μωρά).

Η μουσική είναι ένα μέσο εκδήλωσης συναισθημάτων και ψυχικής διάθεσης, όχι ακατάσχετα ποζεριλίκια. Όταν ακούς το κλάμα που βγάζει η κιθάρα του Gilmour, το νάζι της Les Paul του Slash και τη δύναμη του riff του Hetfield, τι να σου πούνε τα τουρμπάτα σόλο και οι μετρονόμοι και οι νότες ανά δευτερόλεπτο...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/09, 22:03 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Προσωπικά, δεν μπορώ να ακούσω λεπτό κιθαρίστες τύπου Vai, Malmsteen, Satriani. Τους θαυμάζω για την τεχνική τους, αλλά δεν τους θεωρώ μουσικούς. Για μένα αυτό που παράγεται από τις κιθάρες τους δεν είναι μουσική, είναι soundtrack για παιχνίδι εποχής 8bit συστημάτων. Θα τους παρομοίαζα με τους Harlem Globetrotters στο μπάσκετ (ναι, αυτούς τους τύπους που κάνουν κάτι θεϊκά stunts κι επιδείξεις τεχνικής στο ΝΒΑ, αλλά άμα τους βάλεις σε ένα 3on3 με Wade, Kobe, LeBron θα κλάψουν σαν μωρά).

Η μουσική είναι ένα μέσο εκδήλωσης συναισθημάτων και ψυχικής διάθεσης, όχι ακατάσχετα ποζεριλίκια. Όταν ακούς το κλάμα που βγάζει η κιθάρα του Gilmour, το νάζι της Les Paul του Slash και τη δύναμη του riff του Hetfield, τι να σου πούνε τα σόλο και οι μετρονόμοι και οι νότες ανά δευτερόλεπτο...
Μαλλον δεν εχεις ακουσει αρκετα Vai κ Satch για να το λες αυτο...Κατσε να ψαξεις λιγο την αρμονια των κομματιων, ειδικα του Vai, τσεκαρε λιγο τον τροπο που συνθετει και πραγματικα θα αναθεωρησεις...δεν ειναι ολα τα κομματια του shred....Και ειδικα κομματιων οπως το Boston Rain Melody....
Μην ακουω τωρα χαζα...
Αν λεμε οτι δεν ειναι μουσικος ο vai θα πεσει φωτια να μας καψει...Αλλο αν δεν σου αρεσουν οι συνθεσεις του παντως στιγνο Shreder δεν τον λες... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
31747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 19:34
από saved
2 Απαντήσεις
4885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/05, 00:40
από ntina_ru
4 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/05, 21:04
από freeway
15 Απαντήσεις
6575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 22:37
από cosmoxamenos
16 Απαντήσεις
10001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/07, 13:33
από pegasus
20 Απαντήσεις
8921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
8 Απαντήσεις
4821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 01:09
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
6486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/13, 23:26
από Fourier
1 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:01
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/21, 19:16
από Ioannis Anastassakis