Αποστολέας Θέμα: Metallica...  (Αναγνώστηκε 53657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Metallica...
« στις: 14/08/02, 23:17 »
Ποια είναι η γνώμη σας για τους Metallica; Προσωπικά θα πρότεινα ένα διαχωρισμό στην προ- και μετά- Master of puppets περίοδο...
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #1 στις: 15/08/02, 21:22 »
Εντάξει το διορθώνω,πριν και μετά το ...And justice for all (άντε και το Black album)... Για να μην παρξηγηθεί και ο φίλος Γιώρος.
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος jbliangas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσουν οι καμπύλες!!! (Της κιθάρας βρε)
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Re:Metallica...
« Απάντηση #2 στις: 16/08/02, 00:01 »
Δεν τους εχω ακουσει και ουτε θελω. Απεχθανομαι τη metal.
Ζήτω ο Θρύλος!

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Metallica...
« Απάντηση #3 στις: 16/08/02, 00:01 »
Θα έλεγα προ και μετά Burton εποχή...
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #4 στις: 17/08/02, 04:07 »
πολύ φασαρία για ένα απλά καλό συγκρότημα. Μετά το black album η παρακμή τους, έγινε φανερή. Και είναι καραγκιόζηδες. Πολύ καραγκιόζηδες. Μια συνέντευξή τους να διαβάσεις.. ακόμα και τουs στοίχους τους.. μη πω για το napster..

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #5 στις: 17/08/02, 12:32 »
Δεν είναι απο το είδος της μουσικής που με ενδιαφέρει ,άρα έχω πλήρη άγνοια .

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #6 στις: 18/08/02, 23:10 »
oute egw tous eixa akousei alla enas filos mou ,trelamenos , me epeise na akousw kapoia kommatia tous.den einai kati tromero alla kapoia kommatia tous opws to unforgiven , to nothing else matters kai to turn the page aksizoun. prwsopika den kserw an einai karagkiozides  oute tous exw akousei na milane stin tv alla den nomizw na aksizoun kati parapanw.egw akouw mona ta tragoudia tous kai tin mousiki tous. den me noiazei to poion tous

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #7 στις: 23/08/02, 14:10 »
ego simfono me ton damiano. Den einai kai kanena spoudeo sigkrotima alla exoun poli liga trgoudia pou aksizoun
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Metallica...
« Απάντηση #8 στις: 23/08/02, 16:01 »
Προφανώςόσοι ισχυρίζονται ότι οι Metallica δεν είναι κάποιο σπουδαίο συγκρότημα πρέπει να έχουν μια απλά επιδερμική σχέση με το συγκρότημα και το είδος γενικά.
Χωρίς να είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα (για την ακρίβεια μόνο οι 3 πρώτοι δίσκοι μου αρέσουν) τους θεωρώ ένα από τα σπουδαιότερα συγκροτήματα της Metal Μουσικής toy 80 ισάξιο των maiden, manowar, accept κλπ.
Τα τωρινά τους τραγούδια βεβαίως τους αδικούν και τους κάνουν να φαίνονται ένα απλά μέτριο συγκρότημα.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Metallica...
« Απάντηση #9 στις: 26/08/02, 13:04 »
γ**ώ την ασχετοσύνη μου εδώ μέσα...

Πώς μπορείτε να μιλάτε για ένα συγκρότημα ενώ καν δεν το έχετε ακούσει?
Συμφωνώ με το Σπύρο εν μέρη ο οποίος τυχαίνει να ακούει κάτι παραπάνω από Κότσιρα, Πορτοκάλογλου, Πυξ Λαξ, σε σχέση με άλλους, αλλά ρε παιδιά τώρα τι γνώμη εκφέρετε ενώ έχετε ακούσει 2-3 τραγούδια και αυτά για 1 μόνο λεπτό?
Οι Metallica καλά κάνανε στο Napster, γιατί τώρα είναι αδικία να ξεσκίζεται ο άλλος να γράφει τραγούδια 20 χρόνια και εσύ να πηγαίνεις τσάμπα να τα ακούς, αν και εγώ διαφωνώ με τη κατάργηση του Napster αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τη στάση τους, η οποία έγινε και για να γεμίσουν οι τσέπες τους.

Φίλε Γιάννη και Δαμιανέ, δεν νομίζω ότι έχετε γνώση, ακούσματα έτσι ώστε να κρίνετε μια μπάντα με το όνομα METALLICA. Μπορείτε να κρίνετε αυτούς που έχετε ακούσει, θαυμάζετε, θα πηγαίνατε σε συναυλίες τους κτλ.

Οι Θοδωρής,  jbliangas είναι πολύ λογικοί άνδρωποι και δεν εκφέρουν γνώμη για το όνομα metallica αφού δε το ακούνε.

Companiamento πέταξες MEΓΑ ΠΑΤΑΤΑ από όλες τις πατάτες:

Στάλθηκε από: kopaniamento Στάλθηκε στις: 17/08/02, 04:07
πολύ φασαρία για ένα απλά καλό συγκρότημα. Μετά το black album η παρακμή τους, έγινε φανερή. Και είναι καραγκιόζηδες. Πολύ καραγκιόζηδες. Μια συνέντευξή τους να διαβάσεις.. ακόμα και τουs στοίχους τους.. μη πω για το napster..  

Απλά καλό συγκρότημα: Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις καμμία σχέση με τη metal μουσική αφού λές τους metallica απλά καλό συγκρότημα...  ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΗΕΑVY METAL & METAL HAMMER του Αυγούστου και διαβάστε το από την αρχή μέχρι το τέλος να δείτε τι εστί metallica και πόσοι το έχουν υπ' όψη.

Είναι λογικό να λένε πατάτες στις συνεντέυξεις τους και στους στίχους, όλοι οι metallheads αυτά λένε.
Άμα έχουν σκατά στίχουν οι Μetallica για διάβασε στίχους του Liar των Megadeth...

Yπάρχει και μια φράση που χρησιμοποιείται ευρέως στη μουσική στιχουργεία και είναι η : ποιητική αδεία.

Νομίζω πως γνωρίζω τους metallica καλύτερα απ' όλους εσάς, γιαυτό όσοι άπιστοι ρωτήστε ότι θέλετε, εγώ είμαι εδώ..

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Metallica...
« Απάντηση #10 στις: 26/08/02, 15:45 »
Παράθεση
Νομίζω πως γνωρίζω τους metallica καλύτερα απ' όλους εσάς, γιαυτό όσοι άπιστοι ρωτήστε ότι θέλετε, εγώ είμαι εδώ..


15 χρονών και γνωρίζεις τους Metallica καλύτερα από όλους μας; Ηρέμησε λίγο, οι Metallica ήταν μια μεγάλη μπάντα αλλά όπως όλα τα πράγματα έχουν το τέλος τους. Τους τελείωσε η έμπνευση; Βαρεθήκαν να σκίζονται τόσα χρόνια και προτίμησαν το εύκολο χρήμα; Θέλησαν να πειραματιστούν με άλλα είδη μουσικής; Μόνο αυτοί ξέρουν αλλά metal μπαντα δεν μπορώ να τους θεωρήσω τώρα.
Όσο για τις μουσικές τους γνώσεις δεν είναι οι τέλοιοι μουσικοί αλλά γράφουν "έξυπνη μουσική" που χωρίς να είναι δύσκολη ακούγεται ωραία (fade to black, master of puppets, creeping death κλπ).
Όσο για το δίσκο τους με την ορχήστρα δεν αποδυκνείει τίποτα αφού το έχουν κάνει και άλλοι παλιότερα και πολύ καλύτερα (Rage - Lingua Mortis)
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #11 στις: 26/08/02, 16:45 »
Φίλε Γιώργο, δεν θα αναφερθώ στις ακραίες εκφράσεις σου σχετικά με "άσχετους" ή πόσο καλά γνωρίζεις τους Metallica.  Θα σου θυμίσω απλά ότι κάποιοι από εμάς πρωτοακούσαμε τους Metallica όταν εσύ ήσουν μωρό, μπορεί και πριν ακόμα γεννηθείς.  

Θα σου πω όμως το εξής, όσον αφορά στην υπόθεση του Napster.  Όταν ήμουν στην ηλικία σου ή και μικρότερος, τότε που δεν υπήρχαν CD και ηλεκτρονικοί υπολογιστές σε κάθε σπίτι και κάτι σαν το Napster δεν ήταν παρά ένα τρελλό όνειρο στη φαντασία μου, πολλές φορές ανταλλάσαμε με φίλους και αντιγράφαμε δίσκους βινυλίου και κασσέτες.  Κάτι το οποίο φυσικά απαγορεύεται δια νόμου, αλλά είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική.  Μήπως νομίζεις ότι τα μέλη των Metallica σε ανάλογη ηλικία δεν είχαν αντιγράψει καμία κασσέτα, των ΑC/DC για παράδειγμα;  Το Νapster ήταν μια φυσική εξέλιξη του φαινομένου αυτού.  Η τεχνολογία προχωράει με ταχύτατους ρυθμούς σήμερα και οι μέθοδοι ανταλλαγής τραγουδιών ακολουθούν ανάλογη εξέλιξη.  Το γεγονός ότι τώρα οι Metallica έρχονται να πολεμήσουν την ίδια ακριβώς πρακτική είναι τουλάχιστον υποκριτικό και δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχει οποιαδήποτε άλλα κριτήρια εκτός από το χρηματικό κέρδος.  Εντελώς παρακμιακό φαινόμενο.  Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως εσύ λες ότι συμπάσχεις μαζί τους και δικαιολογείς τη στάση τους όταν παραδέχεσαι ότι ο μόνος σκοπός αυτής της ενέργειας ήταν "να γεμίσουν οι τσέπες τους".  Κατά τα άλλα... long live rock'n'roll!!!  Από τέτοιους "ροκάδες" δεν υπήρχε ποτέ έλλειψη.

Και σε τελική ανάλυση, τόσο η νομοθεσία όσο και η ηθική βρίσκονται πάντα πολύ μακριά πίσω από την πρόοδο της επιστήμης.  Είναι τουλάχιστον κοντόφθαλμο να προσπαθείς να σταματήσεις κάτι που δεν γυρίζει πίσω.  Οι Μetallica με αυτή τους τη στάση το μόνο που κατάφεραν είναι να αποδείξουν σε ποιά εποχή ζουν και που ακριβώς γράφουν τους θαυμαστές τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #12 στις: 28/08/02, 09:16 »
Nomizw oti o Apollwn epiase swsta to nohma twn praksewn twn Leftallika kai kiriws tou Lars o opoios genikws akouw oti einai master se polla pragmata kiriws asxhma kai katakritea... alla pros theou paidia exoun grapsei apisteyta kommatia... tin prwth mou tenontitida tin epatha prin 6 xronia otan phra to kill em all kai epaiza ateleiwtes wres prospathontas na bgalw ta kati san sola tou kirk kai ta rithmika tou james... ayta..
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Metallica...
« Απάντηση #13 στις: 09/09/02, 02:44 »
twra pou to skeftomai ta tragoudia pou m aresoun pio poli apo metallica einai...oi diakseves twn apocalyptica... :P ;D
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #14 στις: 09/09/02, 09:14 »
Ase sou rwtiri tou exw dei dyo fores kai oi anthrwpoi den paizontai.... to mono kako einai oti kathe fora epaizan ligo sxedon kamia wra.... kai ta dika tous mou aresoun... alla poly eksipni kinisi na diaskeyasoun metallica...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #15 στις: 09/09/02, 10:25 »
Kala egw de 8a vrisw oute 8a tsakwthw me kanenan. Oi metallica einai apo ta megalytera sygkrotimata pou perasan apo ton evrytero xwro tis skliris mousikis kai afto de mporei na to amfisvitisei kaneis apo olous esas.Fysika kai apodexomai kapoion pou tous exei pragmatika akousei eis vathos kai den tou aresoun.Gousta einai afta.Omws oi metallica egrapsan merika apo ta kommatia pou 8ewrountai ymnoi akoma kai simera.Htan apo ta pio epidrastika group pou perasan pote. Anevasan apo tin afania sta ypsh mia olokliri skini (mazi me alles mpantes vevaia oxi monoi tous!).Oso gia ton filo pou eipe gia tous stixous...exw periegeia na mas peis esy poia tragoudia akous diladi pou exoun kalyterous stixous. Giati proswpika 8ewrw idiofyh stixourgo ton james. Kai ena sygkrotima gia na einai megalo den einai anagki na paizei papades.An htan etsi de 8a ypirxan panw apo 10 megala sygkrotimata.Sigoura exoun xeftilistei simera (an ki perimenw me anypomonisia kai periergeia ton neo disko) kai sigoura einai kwloxaraktires. Alla mousika einai 8eoi. Kai oi diskoi mexri to metallica (black album) einai diamantia kai 8a akougontai panta. Opoios vevaia exeia kousei mono to nothing else matters kai to unforgiven,ante kai to fade to black einai profanes oti einai vathia nyxtwmenos kai kalytera na mi milaei. A! kai an kai metallas akouw polla pragmata ektos metal kai ligo me noiazei an kati einai metal 'h oxi gia na to akousw.

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #16 στις: 09/09/02, 10:57 »
ela omos pou akousa fimes pos tha vgaloune kenourgio cd!!! den ime latris tis metal omos tous theoro ena spoudeo sigrotima, oloi tous a3izoun ke iparxoun tragoudia pou a3izoun, mporei na ine se mia periodo parakmis alla perimenete an vgei ena kenourgio cd ke milame... prosopika protimo tin elliniki rock apo opiadipote alli mousiki  :D
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Metallica...
« Απάντηση #17 στις: 10/09/02, 01:30 »
Diapistwnw oti mexri twra diatypwthike 2-3 fores h apopsh oti den mporeite na krinete h den mporeite na exete apopsh akougontas 2-3 tragoudia.
Diafwnw plhrws me mia tetoia logikh.
Safws kai o kathenas akouei oti tou aresei na akouei.
Ara to gegonos oti akouei kapoios mono ayta ta tragoudia twn metallica aytomatws ton kanei na mpainei sthn kathgoria twn mh Fan tou sygkrothmatos.
Ayto den apotelei krish tou?
Den katalavainw giati den prepei na thn diatypwsei!!!!!!
Oute epishs katalavainw pws mporei enas fanatismenos na diatypwnei  apopsh pio antikeimenikh apo kapoion mh fanatismeno!!!
Mhn trelathoume twra entelws.

Prwsopika  an kai exoun perasei arketa xronia apo tote pou to heavy metal htan h kyria mousikh mou protimhsh ( emeina ligo pisw ) wstoso apo to ligo pou parakoloythw exw sxhmathsei thn apopsh oti to sygkrothma einai o megalyteros ekfrasths tou eidous ta teleytaia 15 isws xronia. Omws an to vazame pisw sthn dekatia 70-80 otan mesouranousan sygkrothmata opws oi Maiden,Acdc,Judas Priest, Manowar,Black Sabbath, WiteSnakes k.a mallon den tha ksexwrize!!!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #18 στις: 10/09/02, 02:09 »
Συνοπτικά: Metallica==>The Gods that failed.
Διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό:αδιάφοροι.
Συμφωνώ ωστόσο με το ότι δε χρειάζεται διδακτορική διατριβή στη μουσική μορφολογία των Metallica για εκφορά γνώμης επί του ζητήματος.Καλό,όμως,είναι να θυμόμαστε ότι αυτό που σε μας φαίνεται "αδιάφορο" για άλλους είναι η αγαπημένη μουσική.
Στίχοι:ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ!!! Και άσχετοι από μουσική να είναι,από στίχους είναι το κάτι άλλο.Άπαιχτοι! ;D
Fight fire with fire,ending is near...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Metallica...
« Απάντηση #19 στις: 10/09/02, 08:52 »

Diapistwnw oti mexri twra diatypwthike 2-3 fores h apopsh oti den mporeite na krinete h den mporeite na exete apopsh akougontas 2-3 tragoudia.
Diafwnw plhrws me mia tetoia logikh.
Safws kai o kathenas akouei oti tou aresei na akouei.
Ara to gegonos oti akouei kapoios mono ayta ta tragoudia twn metallica aytomatws ton kanei na mpainei sthn kathgoria twn mh Fan tou sygkrothmatos.
Ayto den apotelei krish tou?
Den katalavainw giati den prepei na thn diatypwsei!!!!!!
Oute epishs katalavainw pws mporei enas fanatismenos na diatypwnei  apopsh pio antikeimenikh apo kapoion mh fanatismeno!!!
Mhn trelathoume twra entelws.

Prwsopika  an kai exoun perasei arketa xronia apo tote pou to heavy metal htan h kyria mousikh mou protimhsh ( emeina ligo pisw ) wstoso apo to ligo pou parakoloythw exw sxhmathsei thn apopsh oti to sygkrothma einai o megalyteros ekfrasths tou eidous ta teleytaia 15 isws xronia. Omws an to vazame pisw sthn dekatia 70-80 otan mesouranousan sygkrothmata opws oi Maiden,Acdc,Judas Priest, Manowar,Black Sabbath, WiteSnakes k.a mallon den tha ksexwrize!!!!!



Δηλαδή parpen υποστιρίζεις ότι έχοντας ακούσει το NothElseMatters, το Fade to black και το Enter Sandman μπορείς να πεις ότι αυτοί είναι θεοί, αλλά οι maiden τους πετάνε τα φώτα, ή ότι αυτοί δεν έχουν μέλλον. Μπορείς να κρίνεις ένα συγκρότημα αν καλά καλά δε ξέρεις να βάζεις τους δίσκους τους σε μια σειρά και να μην έχεις ακούσει τουλάχιστον 4 τραγούδια από το καθένα?

Στη δεκαετία του 70-80 ούτε εγώ νομίζω ότι θα είχε αντίκτυπο!!! Τι σχέση έχουν οι Black Sabbath με τους Μetallica? Aπολύτως τίποτα!! Με τους Deep Purple? Τα ίδια!!!
Μόλλις στις αρχές του "70 αν δε κάνω λάθος έγινε η οριστική καθιέρωση του όρου heavy metal με το Paranoid!!
Aλλά δε κατάλαβα γιατί το αναφέρεις αυτό... ???

Και να σου πω και κάτι άλλο? Αν αυτός που έχει ακούσει 2-3 τραγούδια και εκφέρει μια λάθος γνώμη για αυτούς, τότε αυτός που έχει όλους τους δίσκους των Metallica, που τους θαυμάζει (ή μάλλον θαύμαζε), που έχει πάει σε συναυλίες, που έχει γραφτεί σε 5 λίστες στο Internet για να του έρχονται νέα τους, που έχει πάρει μπλούζες και μενταγιον από το μοναστηράκι με το όνομα metallica έχει καθήκον να τον διορθώσει, και να είσαι σίγουρος ότι "ο καθηγητής πάντα γνωρίζει κάτι παραπάνω από το μαθητή".


GrankerII αυτό ακριβώς είναι οι metallica.
Παρεπιπτόντως αυτό το τραγούδι δε σκίζει????? 8)

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #20 στις: 10/09/02, 10:51 »
Ορίστε,λοιπόν: Σύγκρινέ το God that failed με το For whom the bell tolls,με το Master of puppets.Όλα δυνατά κομμάτια. Δε φαίνεται ,όμως, μια διαφορά στην έμπνευση,στην αυθεντικότητα;
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #21 στις: 10/09/02, 10:54 »
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ WHEREVER I MAY ROAM ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΕΝΟ? ΑΝΕΜΠΝΕΥΣΤΟ?

Αποσυνδεδεμένος grankerII

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • Grank 'em all
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #22 στις: 10/09/02, 11:11 »
Μα δεν είπε κανείς ότι όλο το Black είναι ανέμπνευστο. Απλώς, έχω την εντύπωση ότι μερικά κομμάτια γράφτηκαν για να γεμίσουν το δίσκο.Το Roam είναι καλό δείγμα γραφής,αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι φτάνει τον τύπο των τραγουδιών του Ride,ως προς την μεταλλική ποιότητα.Δεν είναι και easy listening βέβαια...
Fight fire with fire,ending is near...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Metallica...
« Απάντηση #23 στις: 10/09/02, 11:19 »
TO BLACK EXEI ΚΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ EASY LISTENING METALLICA ΛΟΓΩ UNFORGIVEN KAI NOTHING ELSE MATTERS.ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ RIDE (TO ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ METALLICA). ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΙΩΘΑ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ Β.Α. ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΛΟ. ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ TRIP ΤΟΥ ΜΕΤΑL ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΕΙΔΑΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΣΤΑ ΜΑΣΗΜΕΝΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ 3-4 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ METALLICA 80'ς ΣΤΟ Β.Α. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ...ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Metallica...
« Απάντηση #24 στις: 10/09/02, 12:21 »
GrankerII

To Black είναι ένα από τα αγαπημένα μου albums...
Η διαφορά που αναφέρεις είναι εμφανέστατη!!!

Είναι σαν να λέμε:
For Whom the bell tolls = Fiat Ferrari Lux
The God That Failed = BMW 318i

Dreamscape για ανέλυσε λίγο αυτά τα μασημένα που λες γιατί δε πήρα πρέφα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
167 Απαντήσεις
50012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 17:24
από Μητσάκος
14 Απαντήσεις
8118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 23:56
από Nicos_metal
3 Απαντήσεις
3121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/09, 22:46
από Akis94
1 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 18:08
από Stinky
9 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 14:46
από CLIFF EM ALL
4 Απαντήσεις
2831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 21:14
από Mike Moss
Metallica rig

Ξεκίνησε από tech21man Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
3252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 23:52
από Jezus
5 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 09:06
από Βραζίλης
29 Απαντήσεις
10807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 16:11
από jim.ni
8 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/10, 13:33
από Polyxrwmos