Αποστολέας Θέμα: Δυστονια.. τελος καριερας.  (Αναγνώστηκε 64645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Δυστονια.. τελος καριερας.
« στις: 06/03/11, 13:54 »
 :'( για σας και απο μενα.
ΔΥΣΤΟΝΙΑ αυτη η λεξη σημαδεψε για παντα τη ζωη μου,και ελπιζω να μη το παθει κανενας.
ειμαι μπουζουξης απο 17 χρονων και τωρα ειμαι 45.
Θελω να περιγραψω τα συμπτωματα για να ξερουν οι νεοι και παλιοι μουσικοι.
ολα αρχισανε πριν 8 χρονια, δουλευα συγγρου σε καλο μαγαζι και ενα βραδυ
το 4 δακτυλο αρχισε να κανει κατι μικρους σπασμους, λεω μπορει να κουραστηκα
τι αλλο να πω. Το αλλο βραδυ πιο εντονοι οι σπασμοι και σε 3 μερες ηρθανε και στο μικρο δακτυλο
χωρις πονο. Αμαν.. λεω τι εγινε, σε 2-3 εβδομαδες ητανε τοσο δυνατοι οι σπασμοι που μου κλινανε τα δαχτυλα,
και εμενα με 2 δαχτυλα στη ταστιερα, αλλα λογο το οτι ημουνα πολυ μελετημενος και ειχα καλη πενα
την εβγαζα τη δουλεια. αλλα χαθηκαν οι κλιμακες και παγκανινι που μελετουσα τοτε, και οτι αλλο εχει σχεση
με 4 δακτυλα στη ταστιερα, :'( παω σε 2-3 γιατρους μου κανανε ηλεκτρομυογραφηματα
και μου λεγανε οτι δεν εχω τιποτα. τελικα σε ενα νεο κεντρο στο περιστερι μια νεα γιατρος μου ειπε φερε
και το οργανο μαζι και αναψε ενα κερακι να μην ειναι αυτο που νομιζω λεει, αμαν αμαν λεω παλι...
τελικα εγινε διαγνωση δυστονιας σε 4 και 5 δακτυλα,και μου λεει ναλαξω χερι η να τα παρατησω ετσι απλα.
Παιρνω το μπουζουκι παιρνω και τους δρομους για 2-3 ωρες και κλαιγοντας δεν ηξερα που πηγαινα.
τελος παντων σας ζαλισα,παντως ειναι αδικο να χαθουνε τοσες μελετες και τοση δουλεια :'(

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #1 στις: 06/03/11, 14:21 »
Aπο τα ελαχιστα που γνωριζω, αρκετες φορες η δυστονια στα ακρα σχετιζεται με το αυχενικο ή με προβληματα στη μεση. Εχεις μηπως κατι απο αυτα?

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #2 στις: 06/03/11, 14:39 »
 :'( το προβλημα ειναι στον εγκεφαλο εχει χασει τα κεντρα που μετακινει τα δακτυλα στο κεντρο της αφης.
εχω παει γερμανια στο κοσταντζ εκει ειναι το μεγαλυτερο κεντρο για δυστονια.
αλλα τζιφος ειναι να μη τη παθεις.και μιλησα με τους καλυτερους γιατρους στο κοσμο
και ασκησεις για επανεκπαιδευση αλλα τζιφος,  αυτο το προβλημα το εχει πολυ η ισπανια
στους κιθαριστες φλαμεγκο. :'( λογω φοβερων ταχυτητων.
παγκανινι δεν ηθελα καλα να παθω :'(
δε ξερω αν μπορω να βαλω φοτο εδω θα σας εδιχνα ακριβως τι γινετε..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #3 στις: 06/03/11, 14:44 »
Χωρις να ξερω αν λενε αληθεια, τσεκαρε εδω: http://fns.med.upatras.gr/EL/Dystonia.html


Χαρακτηριστικα αναφερουν: "Υπάρχει ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον για τη χειρουργική θεραπεία της δυστονίας. Εμείς είχαμε επιτυχία με τον εν τω βάθει ηλεκτρικό ερεθισμό της ωχράς σφαίρας."


Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #4 στις: 06/03/11, 15:06 »
μιλησα μαυτους στη πατρα,  δεν αξιζει, για ηλεκτροδια στο κεφαλι ειναι για βαριες περιπτωσεις.
δηλ σε δυστονιες σε ολο χερι και ποδι και στο μισο σωμα.
και μου ειπανε οτι παλι δεν ειναι σιγουρο αν θα επανελθω :'(

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #5 στις: 06/03/11, 15:10 »
τα 5 κεντρα εχουν συρικνωθει και το ενα παρσυρει το αλλο και οταν δινω
διαταγη για καπιο δακτυλο παρασυρει και τα αλλα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #6 στις: 06/03/11, 18:28 »
Φίλε, όπως σωστά σού είπαν η δυστονία είναι πάθηση νευρολογικής φύσεως και δεν έχει σχέση με τα σύνδρομα υπέρχρησης (τεντονίτιδες κλπ) που ταλαιπωρούν πολλούς κιθαρίστες και άλλους μουσικούς. Το αναφέρω αυτό γιατί έκανες λόγο για κιθαρίστες flamenco και από τα λεγόμενά σου φαίνεται να πιστεύεις ότι ίσως η πάθησή σου οφείλεται στην εξάσκηση που έκανες, πράγμα το οποίο απ' ό,τι γνωρίζω δεν ισχύει. H δυστονία μπορεί να έχει γενετικά αίτια (οπότε συνήθως εκδηλώνεται στην παιδική ηλικία) ή μπορεί να προκληθεί από τραυματισμό ή άλλο πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή συνήθως δεν εξαπλώνεται σε άλλα μέρη του σώματος. Γενικά αν η πάθηση εμφανιστεί σε σχετικά προχωρημένη ηλικία, δεν τείνει να επιδεινώνεται ιδιαίτερα.

Τέλος πάντως, σού εύχομαι κατ' αρχήν να έχουν κάνει λάθος διάγνωση, και αν όντως πάσχεις από δυστονία να περιοριστεί στα συμπτώματά πού ήδη έχεις, ώστε να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα πιο σοβαρά από το παίξιμο του μπουζουκιού. Όχι ότι αυτό δεν είναι σημαντικό, αλλά αν μείνει σε αυτό τουλάχιστον δεν θα επηρρεάσει τη ζωή σου πιο έντονα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #7 στις: 06/03/11, 19:26 »
Candia Victor και Elbert Thomas ειναι οι γιατροι στο University of Konstanz
στη γερμανια που πηγα, μου ειπανε οτι παιζει καπιο ρολο η κληρονομικοτητα,
αλλα στους μουσικους η αιτια ειναι η ταχητητα και καταπονηση των δακτυλων
για πολλα χρονια,και το ιδιο μου ειπε και ο DR. FARIAS στη μαδριτη ισπανιας
που εκει ειναι το μεγαλυτερο προβλημα αυτης της κολοαρωστιας.
εβαλα ναρθηκα για επανεκπεδευση του εγγεφαλου δηλ ασκησεις απο την αρχη
σιγα σιγα, καπως καλυτερα αλλα οταν δουλευα το προβλημα ξαναγυριζε. :'(
http://www.focaldystonia.net/
http://homepage.uab.edu/apam/lancet_article.htm#F1

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #8 στις: 06/03/11, 19:40 »


Τέλος πάντως, σού εύχομαι κατ' αρχήν να έχουν κάνει λάθος διάγνωση, και αν όντως πάσχεις από δυστονία να περιοριστεί στα συμπτώματά πού ήδη έχεις, ώστε να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα πιο σοβαρά από το παίξιμο του μπουζουκιού. Όχι ότι αυτό δεν είναι σημαντικό, αλλά αν μείνει σε αυτό τουλάχιστον δεν θα επηρρεάσει τη ζωή σου πιο έντονα.

οχι τοσα χρονια δεν εχω καπιο αλλο προβλημα μονο στη σηγκεκρημενη κινησι και χωρις πονο,
σε αλλες κινησεις το χερι μου δουλευει μια χαρα.
εν τω μεταξυ εμαθα και παιζω αριστερα φου πολυ κοπος αλλα παιζω, θελει πολυ μελετη να ξαναπαιξω το ιδιο καλα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #9 στις: 06/03/11, 20:00 »
Candia Victor και Elbert Thomas ειναι οι γιατροι στο University of Konstanz στη γερμανια που πηγα, μου ειπανε οτι παιζει καπιο ρολο η κληρονομικοτητα, αλλα στους μουσικους η αιτια ειναι η ταχητητα και καταπονηση των δακτυλων για πολλα χρονια,και το ιδιο μου ειπε και ο DR. FARIAS στη μαδριτη ισπανιας που εκει ειναι το μεγαλυτερο προβλημα αυτης της κολοαρωστιας. εβαλα ναρθηκα για επανεκπεδευση του εγγεφαλου δηλ ασκησεις απο την αρχη σιγα σιγα, καπως καλυτερα αλλα οταν δουλευα το προβλημα ξαναγυριζε. :'(
http://www.focaldystonia.net/
http://homepage.uab.edu/apam/lancet_article.htm#F1


Θα πρέπει να ομολογήσω ότι δεν γνωρίζω τη διαφορά της νευρολογικής πάθησης που είναι γνωστή ως "δυστονία" με το σύνδρομο που αναφέρεις εσύ και το οποίο φαίνεται να είναι γνωστό ως "focal dystonia". Όπως επίσης δεν γνωρίζω αν όντως αυτό έχει κάποια σχέση με μακροχρόνια καταπόνηση των χεριών. Σε μια τέτοια περίπτωση, δημιουργείται το ερώτημα γιατί κάτι τέτοιο δεν εμφανίζεται σε περισσότερους μουσικούς ή άλλους που λόγω επαγγέλματος ή ενασχόλησης καταπονούν τα χέρια τους με παρόμοιο τρόπο. Οπότε επιστρέφουμε στην πιθανότητα γενετικής ή άλλου είδους προδιάθεσης που καθιστά ορισμένους ανθρώπους πιο ευάλωτους σε τέτοια σύνδρομα. Επειδή ανέφερες ότι στην περίπτωσή σου το πρόβλημα βρίσκεται στον εγκέφαλο, υπέθεσα ότι μιλάμε για νευρολογική πάθηση, η οποία από τη δική μου εμπειρία (είμαι φυσιοθεραπευτής) μπορεί να βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό με ειδικές ασκήσεις αλλά δεν θα θεραπευτεί με αυτές.

Δεν θα επεκταθώ, γιατί δεν θέλω να διακινδυνεύσω να μπω σε πεδία τα οποία δεν γνωρίζω καλά. Και καταλαβαίνω ότι στην κατάσταση που είσαι, το τελευταίο που σε ενδιαφέρει είναι μια επιστημονική ή ερευνητική ανάλυση του φαινομένου. Όσο για το άρθρο από τη Lancet θα το ψάξω περισσότερο, αν και δεν μού λέει πολλά γιατί πρόκειται για απλή επιστολή και όχι για αναλυτική δημοσίευση ερευνητικής προσπάθειας. Ούτως ή άλλως με δείγμα 5 ατόμων, τα όποια αποτελέσματα και συμπεράσματα είναι τουλάχιστον επισφαλή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #10 στις: 06/03/11, 21:28 »
:'( για σας και απο μενα.
ΔΥΣΤΟΝΙΑ αυτη η λεξη σημαδεψε για παντα τη ζωη μου,και ελπιζω να μη το παθει κανενας.
ειμαι μπουζουξης απο 17 χρονων και τωρα ειμαι 45.
Θελω να περιγραψω τα συμπτωματα για να ξερουν οι νεοι και παλιοι μουσικοι.
ολα αρχισανε πριν 8 χρονια, δουλευα συγγρου σε καλο μαγαζι και ενα βραδυ
το 4 δακτυλο αρχισε να κανει κατι μικρους σπασμους, λεω μπορει να κουραστηκα
τι αλλο να πω. Το αλλο βραδυ πιο εντονοι οι σπασμοι και σε 3 μερες ηρθανε και στο μικρο δακτυλο
χωρις πονο. Αμαν.. λεω τι εγινε, σε 2-3 εβδομαδες ητανε τοσο δυνατοι οι σπασμοι που μου κλινανε τα δαχτυλα,
και εμενα με 2 δαχτυλα στη ταστιερα, αλλα λογο το οτι ημουνα πολυ μελετημενος και ειχα καλη πενα
την εβγαζα τη δουλεια. αλλα χαθηκαν οι κλιμακες και παγκανινι που μελετουσα τοτε, και οτι αλλο εχει σχεση
με 4 δακτυλα στη ταστιερα, :'( παω σε 2-3 γιατρους μου κανανε ηλεκτρομυογραφηματα
και μου λεγανε οτι δεν εχω τιποτα. τελικα σε ενα νεο κεντρο στο περιστερι μια νεα γιατρος μου ειπε φερε
και το οργανο μαζι και αναψε ενα κερακι να μην ειναι αυτο που νομιζω λεει, αμαν αμαν λεω παλι...
τελικα εγινε διαγνωση δυστονιας σε 4 και 5 δακτυλα,και μου λεει ναλαξω χερι η να τα παρατησω ετσι απλα.
Παιρνω το μπουζουκι παιρνω και τους δρομους για 2-3 ωρες και κλαιγοντας δεν ηξερα που πηγαινα.
τελος παντων σας ζαλισα,παντως ειναι αδικο να χαθουνε τοσες μελετες και τοση δουλεια :'(
και τι εγινε μετα?τα παρατησες?

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #11 στις: 07/03/11, 02:00 »
Απλως εφυγα απο αθηνα ηρθα τρικαλα και παω σε πιο ελαφριες δουλειες, γαμους που εχει και κλαρινο
και ειναι λουφα, και κανω μονταζ και διαφημιστικα. δοξα το θεο  δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα
ναναι καλα το premiere kai 3dstudio max ;) και το cubase που με βοηθησε πολυ να μπω σαυτο το χωρο.
Με πηραξε ομως πολυ που χαθηκανε τοσες μελετες μεσα σε 2 μολις μηνες...

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #12 στις: 07/03/11, 02:24 »
Αγαπητε απολλων πρεπει να σου στηλω μια φοτο με με real time απεκονιση του εγγεφαλου
σε υγιεις μουσικους και σε μουσικους με δυστονια και θα καταλαβης..
εκανα ενεσεις botox δεν ειχα σπασμους αλλα μου νεκρωσε τελειως το χερι, αντε περιμενε 4 μηνες
οσπου να σηνελθη παλι. πηρα και αρταν χαπια, λιγοι οι σπασμοι, αλλα δε θυμομουνα εισαγωγες
και ημουνα σα χαμενος στο παταρι αστα να πανε.
Focal dystonia in musicians ειναι ο τιτλος σε google.ευχαριστω για το ενδιαφερων ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/11, 02:50 από tolispl »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #13 στις: 07/03/11, 08:59 »
Αγαπητε απολλων πρεπει να σου στηλω μια φοτο με με real time απεκονιση του εγγεφαλου σε υγιεις μουσικους και σε μουσικους με δυστονια και θα καταλαβης.

Aν εννοείς κάποιο FMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging), τότε θα με ενδιέφερε να το δω, αν φυσικά μπορέσεις να το ανεβάσεις.

Παράθεση
εκανα ενεσεις botox δεν ειχα σπασμους αλλα μου νεκρωσε τελειως το χερι, αντε περιμενε 4 μηνες οσπου να σηνελθη παλι.

Δυστυχώς το botox έτσι λειτουργεί, δεν έχει επιλεκτική δράση. Σταματάει μεν τους σπασμούς των μυών, αλλά ταυτόχρονα παραλύει όλους τους μυες της περιοχής στην οποία χορηγείται και καθιστά το συγκεκριμένο μέλος μη λειτουργικό για το διάστημα που διαρκεί η δράση του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #14 στις: 07/03/11, 12:37 »
www.institutart.com/pdf/dystonia.PDF
εαν θελεις ριξε μια ματια.
εντωμεταξυ αγορασα και το dvd toy dr.Joaquin Farias, καπως καλυτερα με τις ασκησεις ,
αλλα αν παω για δουλεια αντε παλι τα ιδια :'(
αλλα δε θελω να σας ενοχλω αγαπητε απολλων ευχαριστω :-[
και χαιρωμε που με καταλαβες γιατι εχω σηζητησει με φιλους μουσικους
και δε μπορουν να με καταλαβουν.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/11, 12:48 από tolispl »

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #15 στις: 07/03/11, 12:57 »
ειχα φιλο κιθαριστα απο λαρισα δουλευε βερσαλιες απο τα καλυτερα μαγαζια
πολυ γρηγορος και καλος τζαζιστας παει και αυτος τα παρατησε με τα ιδια συμπτωματα,
εφυγε ολανδια και του ειπα αμα βρει κατι να μου πει  ιδωμεν.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #16 στις: 07/03/11, 20:32 »
Ευχαριστώ για το άρθρο, φαίνεται ενδιαφέρον. Τού έριξα μια ματιά στα γρήγορα, αλλά κάποια στιγμή θα το μελετήσω πιο προσεκτικά, ειδικά τη μεθοδολογία του. Το περίεργο είναι ότι από τα FMRI φαίνεται να υπάρχει μια ιδιαίτερα ανισομερής κατανομή της δραστηριότητας στα δύο ημισφαίρια, η οποία δεν είμαι σίγουρος πώς εξηγείται. Θα το ψάξω σίγουρα περισσότερο, αλλά αν έχεις άλλη σχετική βιβλιογραφία πάνω στο θέμα, θα με ενδιέφερε να τη δω.

Καλό κουράγιο πάντως και καλή τύχη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #17 στις: 07/03/11, 23:07 »
 :) ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #18 στις: 08/03/11, 10:46 »
Αγαπητε απολλων νομιζω οτι κατι βρηκα,δε θα πιστεψης τι εγινε :)
Prof. Joaquin Fabra ειναι ο σωστος
ο αλλος dr. Joaquin Faria ειναι μαιμου δηλ. αυτος που πηρα το dvd.
και οσοι γινανε καλα, γινανε απο Prof Joaquin Fabra.
http://www.youtube.com/user/SebastianDavidMusic
εαν θελεις κοιτα το λιγο γιατι δε μπορω να το καταλαβω εγω
και πες μου αν αξιζει να παω εκει.θα σου χρωσταω μεγαλη χαρη :)
ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #19 στις: 08/03/11, 11:06 »
Καλημέρα tolispl.Καταλαβαίνω απόλυτα την περίπτωση σου διοτι μου συνέβει και εμένα ανάλογη περίπτωση με πολύ μικρότερο κόστος όμως, αφού ούτε επαγγελματίας μουσικός ειμαι ούτε πολλά χρονια μελέτης προυπήρχαν.
Ξεκίνησα κιθάρα σε ηλικία 35 χρονών με πολλή όρεξη,χαρά και κέφι.Μετά από δυο χρόνια το 3ο και 4ο δάχτυλο του αριστερού χεριού νέκρωσε πανω στην ταστιέρα.Σε ολες τις άλλες δραστηριότητες μου είναι όλα οκ.Ενας νευρολόγος σε κουβέντα μου ανέφερε οτι είναι εστιακή δυστονία.Ηλεκτρομυογράφημα δεν έδειξε τίποτα.Δεν το έψαξα περισσότερο.
Αναγκάστικα λοιπόν να αλλάξω χέρι και παίζω τώρα αριστερά.
Αναμφισβήτητα και δεν συγκρίνονται οι περιπτώσεις μας, απλά σκέφτομαι ότι αφου ενόχλησε εμένα το γεγονος που το κάνω για χομπι πόσο θα στοίχισε σε εσένα.
 
Καλή συνέχεια και δύναμη σε οτι κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #20 στις: 08/03/11, 11:58 »
Aγαπητε makistzoy μετα απο 2 χρονια αρχισα να ξαναψαχνω και βρηκα φως.
αλλα δε καταλαβαινω τα αγγλικα, και ψαχνομαι,ελπιζω να με βοηθησει
λιγο ο απολλων γιατι τον βρισκω πολυ ψαγμενο :)
εαν πανε καλα τα πραγματα ευχαριστως να βοηθησουμε και σενα.
ιδωμεν...
                          

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #21 στις: 08/03/11, 12:37 »
Μακάρι να βρείς λύση.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #22 στις: 15/03/11, 00:46 »
Φίλε tolispl, μίλησα σήμερα με μια συνάδελφό μου που ειδικεύεται στις νευρολογικές παθήσεις. Μού είπε ότι η ενδεδειγμένη θεραπεία αυτή τη στιγμή είναι οι ενέσεις botox υπό την καθοδήγηση ηλεκτρομυογραφήματος για να εντοπιστούν συγκεκριμένα οι μύες που πρέπει να δεχτούν την ένεση. Χωρίς να είναι 100% σίγουρο, φαίνεται ότι σε κάποιες περιπτώσεις αυτή η αγωγή μπορεί να ανακόψει την πορεία της πάθησης και να οδηγήσει σε σταδιακή ανάκαμψη. Η θεραπεία αυτή δεν γίνεται στο νοσοκομείο που δουλεύω, αλλά υπάρχουν κάποια νοσοκομεία στο Λονδίνο που την προσφέρουν. Έχω υπόψη μου ότι θεραπεία με botox γίνεται σε περιπτώσεις δυστονίας των μυών σε άλλα σημεία του σώματος, π.χ. του αυχένα (περιστροφική αυχενική δυστονία ή σπαστικό ραιβόκρανο), αλλά εκεί φυσικά τα προβλήματα είναι δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που εμφανίζονται στους μύες των χεριών, οι οποίοι έχουν εντελώς διαφορετική λειτουργικότητα.

Θα κοιτάξω μήπως πετύχω κάποια στιγμή μια άλλη συνάδελφο που ασχολείται με παθήσεις της άκρας χειρός και λογικά θα έχει μεγαλύτερη εμπειρία πάνω στο θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #23 στις: 15/03/11, 10:03 »
Αγαπητε απολλων βρηκα ατομα απο φορουμ που γινανε 90 και 100 τις 100 καλα απο τον ισπανο Prof. Joaquin Fabra.
http://www.youtube.com/user/SebastianDavidMusic ενας απο αυτους.
για καλη μου τυχη την ωρα που πηρα τηλεφωνο σε Prof. Joaquin Fabra, ητανε εκει ελληνιδα καθηγητρια κλασικης κιθαρας,
με το ιδιο προβλημα, και εκανε τη τριτη επισκεψη,και μου πε πολυ καλα λογια.
εκλεισα 3 με 8 απριλιου να παω και γω, τα λεφτα δεν ειναι πολλα 500 ευρω αεροπλανο και hotel στη μαδριτη,
και 600 ευρω στον Prof. Joaquin Fabra για 5 επισκεψεις μια καθε μερα.
ΙΔΩΜΕΝ ...
ευχαριστω για το ενδιαφερων σας :)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #24 στις: 15/03/11, 11:41 »

εκλεισα 3 με 8 απριλιου να παω και γω,


Καλή επιτυχία,
αναμένουμε τα ευχάριστα από Απρίλη λοιπόν..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 12:49
από Desert Rose
2 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/07, 08:55
από Agar-agar
4 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 11:06
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 10:57
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
54 Απαντήσεις
16746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 19:42
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
2748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 00:48
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 16:30
από mantinada
6 Απαντήσεις
2876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 04:11
από Jezus
1 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 16:30
από ισκιος
1 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 05:48
από Lo.Lee.Ta