Αποστολέας Θέμα: How it's made: guitar amp  (Αναγνώστηκε 15216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #50 στις: 16/05/14, 14:25 »


@Tech21man: Και ο Mike Fortin είναι πιστεύω αξιοθάυμαστος σχεδιαστής, από τους καστομ ενισχυτές του ως τα σχέδια των νέων (οικονομικών) Randall:

http://www.randallamplifiers.com/

http://www.fortinamps.com/


Ναι. Πραγματικα. Ειναι φοβερος. Θελω πολυ ειτε το 5watt του ειτε το 45 η 100 καποια στιγμη. Εβγαλε πολυ καλο αποτελεσμα. Παρεμπιπτοντως ειχα αναφερει οτι εχει παρει τα περισσοτερα mods απο αρκετα παλιους σχεδιαστες σαν τον ELAN. Αυτο δεν μειωνει καθολου τη δουλεια του, γιατι, πρωτα απο ολα δεν το αρνειται, (το meathead ο fortin ενισχυτης που τωρα ειναι ο randall 667 ειναι λογοπαιγνιο του metalhead preamp στο οποιο βασιστηκε. Το οποιο χρησιμοποιουσε με πολυ μεγαλη επιτυχια ο dino cazares (demanufacture απο fear factory) στον τελικο ενος marshall. Αυτο ειναι (ηταν) ενα preamp της ELAN), προσφερει ενα πραγματικα καλο-καλοφτιαγμενο προιον που ειναι συνολο πολλων επιλογων και χαρακτηριστικων με σωστη κατασκευη (6 καναλια, αυτονομες προενισχυσεις, midi τα παντα βασικα) και μαλιστα δεν διστασε να συνεργαστει με τη randall το οποιο δειχνει οτι με τη μαζικη παραγωγη, ξυρισε και ποσα χιλλιαρικα για το ιδιο ουσιαστικα προιον. Δεν επικαλεστηκε ποτε οτι εχει κανα μαγικο μεταλλο στο μετασχηματιστη το οποιο χρειαζεται για να αναπνευσει ο ενισχυτης και μονο custom κτλ...Μπραβο του.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #51 στις: 16/05/14, 15:32 »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #52 στις: 16/05/14, 16:23 »
Τελικα φτιαχνουν και ενισχυταρες!!!!! :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #53 στις: 16/05/14, 22:58 »
πριν 2 χρονια ενδιαφερομουν για ενα καστομ μπασο.
ρωτησα εναν σε αμερικη κ ειπε απο 3800 δολαρια κ αναλογα τα ηλεκτρονικα.ενας αλλος απο ελλαδα ειπε απο 1500 ευρω κ αναλογα τα ηλεκτρονικα.τελικα ποσο αξιζει;
Οι "αντικειμενικές" αξίες...για να είναι αντικειμενικές με την κυριολεκτική έννοια της λέξης...πρέπει να χουν κάποιες σταθερές....

Τόσα ποστ και ΠΡΟΣΠΑΘΟΎΜΕ να βγάλουμε άκρη για την αξία αντικειμένων μαζικής παραγωγής που "υποτίθεται" έχουν γνωστές δυνατότητες, όρια και μπορούν να συγκριθούν με άλλα αντίστοιχα.

Και βάζεις στο παιχνίδι CUSTOM όργανα δύο ανεξάρτητων κατασκευαστών και αναρωτιέσαι γιατί σου είπαν διαφορετική τιμή? ;D

Άλλη τιμή θα σου πει ο Καγμάκης ή ο Ντούκας για ένα όργανο ίδιων προδιαγραφών και άλλη εγώ παραδείγματος χάρη. (Και φυσικά η ποιότητα θα απέχει έτη φωτός) ((Δεν έχω φτιάξει ποτέ ούτε truss rod cover για να καταλάβεις! ;D ))

ΥΓ. Φυσικά και δεν θέλω να μειώσω τον Έλληνα κατασκευαστή, ούτε καν σε ποιον αναφέρεσαι δεν ξέρω. Απλά έτυχε στις τιμές που ανέφερες η χαμηλότερη να είναι του Έλληνα. Και του Αμερικάνου να ήταν το ίδιο παράδειγμα θα έφερνα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #54 στις: 17/05/14, 13:02 »
γιαυτο εγω λεω οτι εχει να κανει με το ποσο χρημα θελει να βγαλει ο καθενας.ο τακης λεει εγω για να ασχοληθω και να σου κανω ενα οργανο η ενησχητη θελω τουλαχιστον 100 και ο λακης λεει εγω θελω 200 ασχετα που θα ασχοληθουν σε κατι κεινο αλλα ο καθενας με τον τροπο που δουλευει.ειπαμε το κοστολογουν οσο θελουν γιατι απλα μπορουν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #55 στις: 17/05/14, 13:27 »
Δεν ειναι καθολου αυτο το πραγμα. Αυτο που σου λενε, ειναι οτι απο τη στιγμη που μιλαμε για custom οργανα, μη συγκρισιμα. Αν νομιζεις οτι το να παραγγειλεις ενα μπασσο στο custom shop της ernie ball ειναι το ιδιο με του οποιοδηποτε ανωνυμου κατασκευαστη ε τι να πω. Και παλι κανενας δεν κατηγορει τον ανωνυμο κατασκευαστη για ελλειψη ικανοτητων. Απλα δεν μπορει να χρεωθει το ιδιο ακομη και αν δωσεις τις ιδιες προδιαγραφες πανω κατω.


Ειναι σα να λες, οκ mercedes θελω αυτο το αυτοκινητο με την ταδε διαμορφωση και μετα να πας σε ενα κινεζο και να του πεις κανε μου ενα ιδιο με οσο το δυνατο παρομοια χαρακτηριστικα (και σου λεω, ακομη και να ψωνιζουν απο τους ιδιους προμηθευτες) και να περιμενεις να χρεωσουν το ιδιο και αν δε χρεωσουν το ιδιο, να κατηγορεις τον ενα για αισχροκερδεια.
 

Καταλαβαινεις τι θελω να πω? Γιατι απο αυτα που γραφεις εσυ ευγενικα θα το πω μπερδεμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 01:39
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:21
από Gambi1986
9 Απαντήσεις
5973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 21:40
από moutoulos
5 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/11, 19:28
από pimami
14 Απαντήσεις
8409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 16:04
από Kosthrash
6 Απαντήσεις
3278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 17:11
από roussos
7 Απαντήσεις
9559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/17, 18:55
από neeckos
15 Απαντήσεις
11404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 01:39
από Uriah
1 Απαντήσεις
6107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/19, 13:11
από Tonyaphisak