Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Gibson Les Paul  (Αναγνώστηκε 52749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #75 στις: 31/01/06, 19:36 »
Βασικα εχουν αρκετες διαφορες μεταξυ τους.
Προσωπικη μου αποψη οτι οι std ειναι καπως καλυτερες.
Οι classic εχουν πιο λεπτο μπρατσο 0.800" στο 1ο, 0.875" στο 12ο, oi std 0.818" στο 1ο, 0.963" στο 12ο.Απλο maple top ενω οι std εχουν 2Α figured.
Επισης οι classic εχουν πιο κοντο neck απο τις std, σημαντικη διαφορα...
Μετα οι μαγνητες ειναι αλλοι.
Οι classic εχουν τους 496 και 500 σε neck & bridge θεσεις αντιστοιχα, αλλα σε ceramic version, οχι alnico.
Oι std εχουν τους burstbucker που προσωπικα μου αρεσουν πολυ γιατι και alnico ειναι, αλλα και ειναι κατι επιτελους, vintage styled...
Αλλες ειναι και οι βασεις που βιδωνουν τα stop-tail & tune-o-matic.
Στις classic βιδωνουν στο ξυλο, ενω στις std, απο το 2000 βιδωνουν σε υποδοχη μεσα στο ξυλο, πραγμα
που βοηθαει πολυ στο να εχεις καλυτερο intonation και σταθεροτητα στο παιξιμο και σε overbends.
Αλλα εν κατακλειδι, οι σημαντικοτερες αλλα και εμφανεστατες διαφορες, πιστευω οτι ειναι στο παχος του neck, στο maple top και στους μαγνητες.

Τι εννοεις κοντυτερο λαιμο?

Ολα τα υπολοιπα ειναι οπως τα ειπε ο προλαλησαντας.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #76 στις: 31/01/06, 20:48 »
παλαιότερα είχα βάλει θέμα σύγκρισης των παραπάνω +Studio...Απάντηση βέβαια σαφέστατη δεν πήρα...Το πρόβλημα είναι πως μάλλον κατά πολλούς δεν χρειάζεται να τα ακούμπήσεις ούτε για Classic h Std...Η Studio είναι πολύ καλή και η αναλογία ήχου - χρήματος σε σχέση με Std είναι πολύ μικρή...Σε γενικές γραμμές πάντα...Διαφορές σαφώς και υπάρχουν...παίξε και apofasise!:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #77 στις: 31/01/06, 21:26 »
για εμενα μια στουντιο σε καλη τιμη (οχι ελληνικες τιμες!) ειναι σχεδον απο τα καλυτερα value for money που υπαρχουν. Top κιθαρα χωρις να δωσεις μια περιουσια. Και ειναι μια gibson οσο ναναι. Επενδυση...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #78 στις: 31/01/06, 21:36 »
Gibson Custom Shop 1958 Reissue (2200eu), Tokai Japan (1000-4000eu),  ή πας για κατι τετοιο, ή χτυπα μια στουντιο εαν θες το ονομα γκιμπσον στο χεντστοκ. Αν και εδω που τα λεμε, με 1600ευ+μεταφορικα παιρνεις Στανταρ οποτε...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #79 στις: 31/01/06, 21:52 »
Gibson Custom Shop 1958 Reissue (2200eu), Tokai Japan (1000-4000eu),  ή πας για κατι τετοιο, ή χτυπα μια στουντιο εαν θες το ονομα γκιμπσον στο χεντστοκ. Αν και εδω που τα λεμε, με 1600ευ+μεταφορικα παιρνεις Στανταρ οποτε...
Σε παρακαλω μου δινεις τι site που εχει την custom που αναφερεις.
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #80 στις: 31/01/06, 22:05 »
Gibson Custom Shop 1958 Reissue (2200eu), Tokai Japan (1000-4000eu),  ή πας για κατι τετοιο, ή χτυπα μια στουντιο εαν θες το ονομα γκιμπσον στο χεντστοκ. Αν και εδω που τα λεμε, με 1600ευ+μεταφορικα παιρνεις Στανταρ οποτε...

Σε παρακαλω μου δινεις τι site που εχει την custom που αναφερεις.


http://www.sweetwater.com/store/detail/LPR8PWCNH/

Edit: Υπαρχει προβλημα με το συστημα λογοκρισιας του φορουμ και αυτος ειναι ο μονος τροπος να εμφανιζει το link. Θα διορθωθει συντομως ελπιζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/06, 22:16 από Arg0 »
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #81 στις: 31/01/06, 22:58 »
Βασικα εχουν αρκετες διαφορες μεταξυ τους.
Προσωπικη μου αποψη οτι οι std ειναι καπως καλυτερες.
Οι classic εχουν πιο λεπτο μπρατσο 0.800" στο 1ο, 0.875" στο 12ο, oi std 0.818" στο 1ο, 0.963" στο 12ο.Απλο maple top ενω οι std εχουν 2Α figured.
Επισης οι classic εχουν πιο κοντο neck απο τις std, σημαντικη διαφορα...
Μετα οι μαγνητες ειναι αλλοι.
Οι classic εχουν τους 496 και 500 σε neck & bridge θεσεις αντιστοιχα, αλλα σε ceramic version, οχι alnico.
Oι std εχουν τους burstbucker που προσωπικα μου αρεσουν πολυ γιατι και alnico ειναι, αλλα και ειναι κατι επιτελους, vintage styled...
Αλλες ειναι και οι βασεις που βιδωνουν τα stop-tail & tune-o-matic.
Στις classic βιδωνουν στο ξυλο, ενω στις std, απο το 2000 βιδωνουν σε υποδοχη μεσα στο ξυλο, πραγμα
που βοηθαει πολυ στο να εχεις καλυτερο intonation και σταθεροτητα στο παιξιμο και σε overbends.
Αλλα εν κατακλειδι, οι σημαντικοτερες αλλα και εμφανεστατες διαφορες, πιστευω οτι ειναι στο παχος του neck, στο maple top και στους μαγνητες.

Τι εννοεις κοντυτερο λαιμο?

Ολα τα υπολοιπα ειναι οπως τα ειπε ο προλαλησαντας.

Στις classic το length ειναι 18.062"

Αποσυνδεδεμένος poll_18

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #82 στις: 14/05/06, 22:13 »
Παιδια θα ηθελα να σασ κανω μια ερωτηση...λοιπον αξιζει να αγορασω μια gipson γιατι εχω ακουσει πολλα και διαφορα οπως πχ
οτι πλεον πληρωνεις μονο ονομα και εχει χαλασει η ποιοτητα τουσ και κατι τετοια,τι λετε?
βασικα θα ηθελα να μου απαντησει το treloagori αν μπορει που εχει fender και gipson και να μου πει και τις διαφορες η οποιος εχει τελως παντων


thanks
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/06, 16:25 από poll_18 »
Έλα ρε ΑΛΑΝΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #83 στις: 14/05/06, 22:52 »
Έχω και από τις δύο και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τις δύο. Οι διαφορές είναι αρκετές σχεδόν παντού. Κατ'αρχήν προφανώς στην εμφάνιση και μετά στην αίσθηση της ταστιέρας (πολύ μεγάλη διαφορά), στο βάρος (αν είναι να παίζεις live όρθιος για κανένα 2ωρο με Gibson θα σου πιαστεί η μέση) αλλά και στον ήχο. Η Fender βγάζει στα καθαρά της έναν κρυστάλλινο ήχο ενώ η Gibson έχει πιο γεμάτο και mellow ας πούμε ήχο. Στη βρώμα από την άλλη έχει πιο πολύ όγκο. Πάντως νομίζω ότι και με τις δύο μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα.

Οπότε όπως λέω και σε άλλα post: Περί ορέξεως...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος poll_18

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #84 στις: 14/05/06, 22:57 »
εχω ακουσει οτι η gibson εχει γρηγορη ταστιερα,αληθευει?α και αυτα που λενε σχετικα με το οτι πληρωνεις  μονο ανομα και κατι τετοια??
Έλα ρε ΑΛΑΝΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #85 στις: 14/05/06, 23:04 »
Ως προς την ταστίερα ναι μεν είναι γρήγορη αλλά όχι τόσο όσο οι μεταλλικές κιθάρες (ibanez, esp, jackson κλπ). Τώρα για το όνομα τι να σου πω, αρκετοί από αυτούς που το λένε αυτό μπορεί να μην έχουν παίξει ποτέ με Gibson. Η αλήθεια είναι ότι πληρώνεις ΚΑΙ το όνομα αλλά όχι μόνο αυτό.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #86 στις: 14/05/06, 23:05 »
τελευταια μου φαινονται λιγο απεγνωσμενες οι κινησεις που κανει η γκιμπσον στο να βγαζει μοντελα αρκετα φθηνα....πχ ειχε την εξπλορερ και τωρα εβγαλε εξπλορερ στουντιο....πολυ πιο φθηνη....και την σειρα λεσπολ faded...κατι αναλογο εχει κανει και η φεντερ με την σειρα χαιγουει....

αυτα εμενα δεν μου πολυαρεσουν....

λοιπον....να μιλησουμε για γκιμπσον...με το που θα παρεις μια γκιμπσον στα χερια σου θα καταλαβεις οτι ειναι κατι στοιβαρο...και ειναι φυσικο....μετα μην ξεχναμε τα ξυλα τους και το οτι ειναι νεκθρου που για μενα ειναι πολυ βασικο σε μια κιθαρα....ποιο ζεστος,πιο γεματος ηχος και με περισσοτερη διαρκεια...αυτο που πρεπει να προσεξεις αν παρεις μια κλασικ η μια στανταρντ ειναι αν εχουν λαιμο 50s kai 60s...πιο χοντρος και πιο λεπτος δηλαδη...αλλα αυτο ειναι καλο να το δεις στο χερι σου....το κακο θα ελεγα ειναι οτι δεν ειναι κιθαρες παντως καιρου...δηλαδη δεν ειναι σαν μια φεντερ η ιμπανεζ που θα της πεταξεις επανω και μονους και διπλους και σπλιτ και οτι γουσταρεις και θα εχεις μια κιθαρα για ολα τα ακουσματα...παιρνει humbuckers μαγνητες και αυτο σε συνδιασμο με το βαρος της τις καθιστουν κιθαρες για συγκεκριμενα πραγματα...
για εμενα η ταστιερα ειναι ανετη αλλα δεν ειναι ιμπανεζ ας πουμε...οποτε....αυτο το αφηνω στο χερι σου....

για φεντερ....εγω θα πω οτι αυτες οι κιθαρες,την πιο ακριβη να παρεις δεν ειναι κατι κραυγαλεο....αλλα εγω τις γουσταρω...η ταστιερα τους μου αρεσει πολυ και ειναι αρκετα ανετη και φυσικα το μικρο βαρος καθως και οι συνδιασμοι μαγνητων που μπορεις να τις βαλεις κανει το οργανο παντως καιρου οπως προανεφερα...μην ξεχναμε οτι η τιμη τους ειναι πολυ χαμηλοτερη απο μια λεσπολ στουντιο ας πουμε,και γενικα εμενα μου δινει την αισθηση οτι ειναι για ολες τις στιγμες...στουντιο,λαιβ,στο σπιτι,την χτυπας,την γρατζουνας,την κουβαλας παντου και δε μασαει μια...

οχι δηλαδη οτι η γκιμπσον μασαει αλλα επειδη ειναι και νεκθρου και γομαρη ψιλοφοβαμαι να την πηγαινωφαιρνω...παντα το καλοκαιρι στο εξοχικο μου θα παρω την φεντερ μαζι μου....

τωρα για το ερωτημα αν αξιζει να παρεις  γκιμπσον θα σου πω τα εξης....

αν την παιρνεις ως την μοναδικη σου κιθαρα αστο....θα περιοριστεις...αν εχεις σκοπο να εχεις τουλαχιστον 2-3 διαφορετικου στυλ τοτε παρτην...και θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος...

εγω δεν ξερω γιατι αλλα εχω φαει τρελο κολλημα με τις λεσπολ....θελω μια ιμπανεζ,τζακσον,ιεσπι,αλλα ξερω πως οταν μαζεψω τα φραγκα....θα παω να παρω την δευτερη λεσπολ μου....

να σαι καλα....

Αποσυνδεδεμένος poll_18

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #87 στις: 14/05/06, 23:13 »
εχω μια fender stratocaster roadhouse με texas special απανω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος
και μια washburn που δεν θα το ελεγα αλλα την δουλεια της την κανει μια χαρα ειδικα για βρωμα.
αλλα δεν ξερω μου εχει κολησει να παρω gipson,δεν ξερω γιατι...ποιο μοντελο θα μου προτεινες
εσυ σε σχεση τιμη-αποδοση?


σε ευχαριστω πολυ
Έλα ρε ΑΛΑΝΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #88 στις: 14/05/06, 23:35 »
 treloagori γιατί έχω την εντύπωση ότι οι gibson είναι set neck κι όχι neck-thru?

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #89 στις: 14/05/06, 23:59 »
Το πιό διαχρονικό ερώτημα...Fender ή GIbson...

Αν πάρεις φέντερ το πιθανότερο είναι να θέλεις μετά μια γκίμπσον...

Αν πάρεις γκίμπσον το πιθανότερο είναι να θέλεις μετά μια φέντερ...

'Αβυσσος η ψυχή του κιθαρίστα...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #90 στις: 15/05/06, 00:20 »
Εντάξει, προφανώς εννοεί το treloagori ότι είναι set-neck αλλά μπερδέυτηκε. Τεράστια διαφορά βεβαίως.

Για το θέμα τώρα, για μένα προέχει η ανάγκη μας για μια αγορά.
Τί ακριβώς χρειαζόμαστε δηλαδή, ανάλογα με τον ήχο που θέλουμε να βγάλουμε και το τί στυλ μουσικής παίζουμε περισσότερο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να κολλάμε σε μάρκες γιατί μια ζωή πληρώνουμε τα έξοδα του τμήματος μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας.

Με λίγα λόγια το όνομα μιας εταιρείας ανεβάζει την τιμή του προϊόντος αρκετά. Ειδικά της Gibson. Τουλάχιστον έτσι έχει αποδειχθεί τα τελευταία χρόνια. Μια χαρά κιθάρες είναι, αλλά πολλές φορές δεν αξίζουν τα 2,5-3.000 που δίνει κανείς γι'αυτές.

Τέλος πάντων αν έχει κανείς κόλημμα με το όνομα τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά, αν όμως κάποιος ασχολείται με την ουσία καλό είναι να κοιτάξει κι άλλες εταιρείες.
Όσον αφορά στις Fender εννοείται ότι πληρώνεις κι εκεί όνομα (ίσως λιγότερο από κάποιες άλλες) αλλά τουλάχιστον ξεκινούν από πιο χαμηλά οι τιμές χωρίς να έχουν γίνει οι ανάλογες περικοπές στην ποιότητα κατασκευής (τις περισσότερες φορές).

Κλείνοντας έχω αποφασίσει προ πολλού ότι δε θα ξαναπάρω τόσο επώνυμη - mainstream κιθάρα και θα κοιτάω να παίρνω την κιθάρα που έχει την καλύτερη σχέση τιμης/απόδοσης. Πάντα ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτω φυσικά.

Με λίγα λόγια, προτείνω να σκεφτείς τί ακριβώς ψάχνεις από την επόμενή σου κιθάρα και πράξε ανάλογα.

Ό,τι θέλεις ρώτα ελεύθερα.

Καλή τύχη ;)

Αποσυνδεδεμένος deebblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #91 στις: 15/05/06, 01:48 »
Το αν αξιζει η όχι είναι σχετικό, πάντα εξαρτάται από τα χρήματα που δίνεις. Αν μπορεί να πάρει με τα ίδια χρήματα ένα όργανο 100% χειροποίητο, σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες,  από Butique Guitar Μaker γιατί να πάρει Gibson ρε παιδιά ?
Πάντως εγώ στα 2.500 - 3.000 Euro θα έπερνα Nik Huber αντί για Gibson. Κλάσεις ανώτερο όργανο.  Όπως και Tom Anderson ή Shure αντί για Fender. Εκτός και αν ήμουν κολλημένος με το όνομα, τότε ναι !!

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #92 στις: 15/05/06, 01:59 »
Deepblues & Acanthor, τα λετε μια χαρα (βεβαια δεν περιμενατε εμενα για να σας το πει αυτο).

Εαν εχεις κολλημα με τις μαρκες, ειτε προκειτε για ρουχα ειτε αμαξια ειτε κιθαρες τοτε δεν εχει νοημα να το συζητησουμε.

Αξιζει τα λεφτα μια Γκιμπσον/Φεντερ? Αν το δει κανεις στειρα σαν οργανο, τοτε σαφως οχι. Ειναι πολυεθνικες εταιριες που χρησιμοποιοντας ενα παλιο ιστορικο ονομα κοιτανε να βγαλουν υπερκερδη προσφεροντας (σε σχεση με την τιμη) ενα υποδεεστερο οργανο σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Τους σωνει απλα το ονομα που κουβαλανε. Δυστυχως ουτε η Γκιμπσον ουτε η Φεντερ εχουν καμια σχεση με τις εταιριες που εβγαλαν τα θρυλικα οργανα των δεκαετιων 50 και 60. Τα ξυλα ειναι χειροτερα, η κατασκευη ειναι χειροτερη και κυριως, ειναι κατασκευασμενα με γνωμονα το κοστος και το μαρκετινκ και οχι την ποιοτητα. Αυτο ειναι συνηθως η καταρα ενος προιοντος απο τεραστια εταιρια (δυτικη).

Τωρα, σαφως υπαρχουν ατομα που θα κατηγορησουν τις Γκιμπσον πχ επειδη δεν μπορουν να τις αποκτησουν ή επειδη δεν εχουν παιξει ποτε με καμια κτλ κτλ. Αλλα υπαρχουν και ατομα που εχουν τα λεφτα να τις αποκτησουν, που εχουν παιξει μαζι τους, και που απλα τις θεωρουν υποδεεστερες κιθαρες (για την τιμη).

Μακαρι να εβγαζε η Γκιμπσον μια Λεσπολ φτιαγμενη οπως η 1959 VOS CS LP που ειναι πολυ κοντα σε μια αληθινη Λεσπολ στα 1500 με 2000ευ. Αλλα δυστυχως ζηταει 5200$ για κατι τετοιο (στην Αμερικη). Ευτυχως που μερικοι Ευρωπαιοι/Ιαπωνες κτλ κατασκευαστες μπορουν να σου προσφερουν κατι τετοιο με 1000-2000ευ, μιας και δεν το προσφερει η Γκιμπσον.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος deebblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #93 στις: 15/05/06, 15:55 »
math,  ακομα και η Supreme,  η προσπαθεια της Gibson να χτυπήσει την PRS με την sincle cut, είναι μια πολύ καλή κιθάρα, που όμως αν την κρινεις με βάση την εξίσωση ποιότητα - τιμή... απογοητεύεσαι !! Ειδικά εάν πριν έχεις παίξει με Nik Huber Orca  που είναι ρε π%^η μου και σχεδόν στα μισά χρήματα από ότι ζητά η Gibson !!
Εχω Gibson  (Les Paul Pro με P-90's) αλλά καμιά σχέση !! όποιος ενδιαφέρεται την πουλάω κιόλας !! 

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #94 στις: 15/05/06, 15:57 »
math,  ακομα και η Supreme,  η προσπαθεια της Gibson να χτυπήσει την PRS με την sincle cut, είναι μια πολύ καλή κιθάρα, που όμως αν την κρινεις με βάση την εξίσωση ποιότητα - τιμή... απογοητεύεσαι !! Ειδικά εάν πριν έχεις παίξει με Nik Huber Orca  που είναι ρε π%^η μου και σχεδόν στα μισά χρήματα από ότι ζητά η Gibson !!
Εχω Gibson  (Les Paul Pro με P-90's) αλλά καμιά σχέση !! όποιος ενδιαφέρεται την πουλάω κιόλας !! 


Σε καταλαβαινω φιλε,... οι Ορκα/Ντολφιν πρεπει να πετανε και απο οτι ειδα ο Χουμπερ μπορει να σου φτιαξει και Ορκα που να ειναι ρεπλικα Λεσπολ (ελπιζω). Καποια στιγμη θα ηθελα να δοκιμασω μια, προς το παρον μια χαρα ειμαι με την Τοκαι (θελω και αλλες ομως).
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #95 στις: 15/05/06, 16:08 »
Ας διορθώσει κάποιος το GIPSON σε GIBSON.. σορρυ αλλα βγαζει ματια... :-\
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #96 στις: 15/05/06, 16:29 »
Ας διορθώσει κάποιος το GIPSON σε GIBSON.. σορρυ αλλα βγαζει ματια... :-\


   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D........

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #97 στις: 15/05/06, 19:20 »
Ας διορθώσει κάποιος το GIPSON σε GIBSON.. σορρυ αλλα βγαζει ματια... :-\


   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D........

Άκουσε τη, παίξε μαζί της και  θα καταλάβεις αν αξίζει τα χρήματα που ζητάει η εταιρία...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #98 στις: 15/05/06, 19:50 »
Παίδες μη ξεχνάτε ότι μια Gibson Les Paul 50's neck κοστίζει πλέον 4000 ευρώ χωρίς ΦΠΑ στο Bon Studio!!!

Ναι, ναι οι κλεφταράδες αποφάσισαν ότι τα 3000 ευρώ ήταν λίγα και αποφάσισαν να αυξήσουν τις τιμές!!!

Για δείτε εδώ να πάθετε και σεις σοκ!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #99 στις: 15/05/06, 20:06 »
Παίδες μη ξεχνάτε ότι μια Gibson Les Paul 50's neck κοστίζει πλέον 4000 ευρώ χωρίς ΦΠΑ στο Bon Studio!!!

Ναι, ναι οι κλεφταράδες αποφάσισαν ότι τα 3000 ευρώ ήταν λίγα και αποφάσισαν να αυξήσουν τις τιμές!!!

Για δείτε εδώ να πάθετε και σεις σοκ!!! >:(


Συνάδελφε, 4000 Ευρώ και πάνω είναι οι Premium Plus, Custom Shop, Signature models, κλπ. Οι Standard κοστίζουν μόλις 3400 Ευρώ. Τις σκοτώνουνε για ένα κομμάτι ψωμί... :P ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
21 Απαντήσεις
10217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/06, 04:09
από sitsanakak
7 Απαντήσεις
4437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
18 Απαντήσεις
7655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:44
από thanasis b
10 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
9 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:04
από cyclo
41 Απαντήσεις
13906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
17 Απαντήσεις
8566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 18:17
από DarkHorse
4 Απαντήσεις
3552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
13 Απαντήσεις
5803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3