Αποστολέας Θέμα: Αγορά schecter από Telesound  (Αναγνώστηκε 13821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stoukerman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Αγορά schecter από Telesound
« στις: 27/11/13, 20:54 »
Καλησπέρα σε όλους...
Εδώ και κάμποσο καιρό ήμουν σε αναζήτηση της πρώτης μου ηλεκτρικής κιθάρας και ενός ενισχυτή...Μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα καταστήματα της Αθήνας και όντας απογοητευμένος από την συμπεριφορά των Ελλήνων καταστηματαρχών, αποφάσισα να κάνω την αγορά από site του εξωτερικού.
Τα παιδιά στο φόρουμ και συγκεκριμένα ο Απόλλων, είχαν την καλοσύνη να μου προτείνουν,μεταξύ άλλων, τη schecter omen extreme και τον peavey vypyr vip 1.
Πήγα εχθές λοιπόν στην Τelesound στο Αιγάλεω να δω την κιθάρα...το αποτέλεσμα ήταν να την αγοράσω.
Ο Γιώργος που είναι στην επιχείρηση ήταν φιλικότατος, ευγενικός και εξυπηρετικότατος.Το κυριότερο όμως είναι πως χωρίς παζάρια μου άφησε την κιθάρα 330 ευρώ την στιγμή που ο thomann την έχει 444...Μάλιστα την damien elite με τους emg 81/85 μου την άφηνε 495...αλλά είπα να μην ενδώσω στον πειρασμό και να περιμένω μπας και στο μέλλον πάρω την blackjack με τους blackouts που την άκουσα και μετά ήθελα σαλιάρα...
'Οταν δε, με ρώτησε για ενισχυτή και του είπα τον peavey, μου είπε πως είναι μια χαρά χωρίς να προσπαθήσει να μου πουλήσει κάτι από το κατάστημα του...
Καλός λοιπόν και άγιος ο Thomann αλλά και εδώ υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες...απλά θέλει λίγο ψάξιμο...και αυτό το λέω πρώτα για τον εαυτό μου...
'Οσο αφορά τον ενισχυτή τώρα...Πήγα στο unison χθες το πρωί και το παλικάρι μου είπε πως θα έπαιρνε την αντιπροσωπεία να δει αν υπάρχει και πως μέχρι το μεσημέρι θα με ειδοποιούσε...ναι...ακόμα περιμένω...Τελικά πήρα στο addagio και αύριο λογικά θα τον έχω.
Αυτά...συγνώμη αν κούρασα και πάλι ένα ευχαριστώ σε όσα παιδιά μπήκαν στο κόπο να βοηθήσουν.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά schecter από Telesound
« Απάντηση #1 στις: 27/11/13, 21:24 »
Όπως και για πολλά άλλα μαγαζιά...κι εγώ την ίδια γνώμη έχω για το Telesound και την εξυπηρέτησή του!

Στο κατάστημα του Γαλατσίου έχω πάει βέβαια αλλά, όπως αποδεικνύεται, η επιχείρηση έχει την ίδια πολιτική παντού!

Καλορίζικη η κιθάρα stoukerman!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά schecter από Telesound
« Απάντηση #2 στις: 27/11/13, 22:19 »
Τα καλά αλλά και τα άσχημα πρέπει να λέγονται! Κι εγώ έχω την καλύτερη εντύπωση και από τα 2 Telesound! Επίσης από το Unison η εμπειρία μου είναι επίσης θετικότατη και μάλιστα είχα ειδοποιηθεί μέσω τηλεφωνήματος για αυτό που ήθελα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και δεν έχω παράπονο! Και καλύτερη τιμή από Thomann είχα και +1 χρόνο επιπλέον εγγύηση από αυτή που δίνει ο κατασκευαστής! Σίγουρα θα έπρεπε να σε είχε πάρει να σε ενημερώσει έστω αλλά άνθρωποι είμαστε, για μισή μέρα δεν έγινε και κάτι, ας μην είμαστε υπερβολικοί! Αν σε ξεχάσει τελείως τότε οκ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά schecter από Telesound
« Απάντηση #3 στις: 27/11/13, 22:53 »
Πολύ σωστά όσα ανέφεραν οι προλαλήσαντες. Και συμφωνώ ότι ακούγονται πολλά παράπονα (συνήθως δικαιολογημένα) για την συμπεριφορά Ελλήνων καταστηματαρχών και τις τιμές τους, οπότε μια τέτοια θετική εμπειρία είναι καλό να αναγνωρίζεται.

Θα ήθελα επίσης να σταθώ στον τρόπο με τον οποίο ο φίλος stoukerman έθεσε το ερώτημά του στο forum. Κατ' αρχήν είχε μια αρκετά καλή ιδέα σχετικά με το στυλ κιθάρας που θα ήθελε και τον ήχο που έψαχνε, ενώ είχε κάνει και μια βασική έρευνα αγοράς με τις όποιες γνώσεις διαθέτει. Ζήτησε γνώμες, έψαξε ο ίδιος σε καταστήματα, δοκίμασε κιθάρες και τελικά βρήκε ένα ωραίο όργανο σε καλή τιμή. Πολύ θα ήθελα να δω και άλλα παρόμοια δείγματα ερωτήσεων και αποριών που τίθενται σε σωστή βάση και με λογικά δομημένη προσέγγιση στο θέμα, αντί για το κλασσικό "Τι κιθάρα/ενισχυτή να πάρω στα Χ Ευρώ;" ::)

Ελπίζω λοιπον φίλε να είσαι ικανοποιημένος με τις αγορές σου και να απολαύσεις τα πρώτα σου βήματα στο μαγικό κόσμο της κιθάρας. Και ότι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε... :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
88 Απαντήσεις
29804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 00:29
από Michalis G
12 Απαντήσεις
5380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 15:53
από apressas
4 Απαντήσεις
3387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 18:58
από xTitan
38 Απαντήσεις
12520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 12:13
από DaniTheDawg
11 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 01:42
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
1940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 16:54
από metalmike
14 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 12:54
από dimitris199321
0 Απαντήσεις
1578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 00:21
από PapaRoach
45 Απαντήσεις
10903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 11:01
από paschalis
10 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 17:03
από let me know 796