Αποστολέας Θέμα: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....  (Αναγνώστηκε 7143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!

Σήμερα το πρωί, γύρω στις 12 η ώρα, η Αμερικανιδούλα μου, την οποία είχα βρεί σε άθλια κατάσταση 20 χρόνια πριν, σε ένα μαγαζί μεταχειρισμένων ειδών στην Μεσογείων, μπήκε "μέσα" για : leveling, dressing, crowning, εγκατάσταση μαμίσιων studs στο floyd .....

τα highlights :
- leveling/dressing/crowning είναι πλέον γελοία υπόθεση ρουτίνας. Η μέθοδος "sweeping" σαν να βάφουμε για γρήγορο crowning είναι ΠΟΛΥ αποτελεσματική. Χρησιμοποίησα για τον συγκεκριμένο βήμα γυαλόχαρτα 320 (leveling) με το sanding block που περιγράδφω εδώ : http://forum.kithara.gr/index.php?topic=90690.0 , το οποίο μάλιστα άφησα ανέπαφο, καθότι θα το χρησιμοποιήσω ΚΑΙ στην ARZ800 που έχει επίσης 12άρι Radius , και στην συνέχεια ντουκόχαρτα 500, 1200 (για crowning) + crowning file το οποίο χρησιμποποίησα στο τέλος. Στην συνέχεια ατσαλόμαλο όσο πιο ψιλό γίνεται (δεν μπορώ να βρώ πουθενά 0000 παρά μόνο στο skroutz , παλιά είχε το κάθε σουπερ μάρκετ).
- ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΤΣΑΛΟΜΑΛΟ , γιατί απλούστατα έχει ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟΤΑΤΑ αποτελέσματα στην εμφάνιση της ταστιέρας. Φροντίστε να προστατέψετε τους μαγνήτες (ή και να αφαιρέσετε τους μαγνήτες, αν είστε ο Ανδριανός) πριν την εφαρμογή του ατσαλόμαλου. Εδώ θα πώ απλά οτι ΔΕΝ έβαλα πουθενά ταινία στην όλη διαδικασία. Βέβαια αφορά την Αμερικανιδούλα η οποία ουδέποτε δεν ήταν το υπόδειγμα αξιοπιστίας και ανθεκτικότητας, οπότε δεν θα σκάσω αν πάει κάτι στραβά, αλλά γενικά εφαρμογή ατσαλόμαλου στα τάστα και στην ταστιέρα στο ίδιο πέρασμα εχει πολύ καλά αποτελέσματα
- Με την εγκατάσταση των inserts/bushings ίδρωσα λίγο, έγιναν κάποιες "δημιουργικές" παρεμβάσεις, αλλά τελικά όλα καλά. Οι αρχικές τρύπες ήταν 5-6 mm. Το bushing έχει διάμετρο 10mm. Αυτό που έκανα και προτείνω στον οποιονδήποτε δουλεύει με σκληρά ξύλα (το συγκεκριμένο είναι maple) , ήταν να ανοίξω πρώτα μια τρύπα 8mm, μετά 9mm, και τέλος την 10mm. Στην συνέχεια κάρφωμα με πλαστικό-λαστιχένιο σφυρί.
- το action πήγε ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ, σε κάποια φάση, έξυνα το κεφάλι μου, είναι δυνατόν να μην τρίζει, το ανέβασα για λόγους κοινής λογικής :)

Στα ευτράπελα τώρα, ξανάκανα το intonation και το saddle bolt της μπάσας ΜΙ παρέδωσε πνεύμα. Είχα ανταλλακτικά απο την Ibanez αλλά δεν χρειάστηκε προς το παρόν.

photoz :

20170617_133431 by panixgr, on Flickr

20170617_133425 by panixgr, on Flickr

20170617_133448 by panixgr, on Flickr

2017-06-17_02-56-22 by panixgr, on Flickr

2017-06-17_02-56-55 by panixgr, on Flickr
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/17, 23:02 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....
« Απάντηση #1 στις: 17/06/17, 15:37 »
 :up
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....
« Απάντηση #2 στις: 26/06/17, 22:50 »
Μόλις έφτιαξα και τάστα στην Ibanez ARZ800, επίσης με 12άρι radius. Το πολύ σε 1 ώρα είχα βάλει και τις χορδές! Μιλάμε για ταχύτητα!! Η μέθοδος "sweep" για rounding είναι κορυφαία, σκέφτομαι μάλιστα να πουλήσω το crowning file μου. Αυτην φορά προτίμησα γομολάστιχα, και απο κάτω γιαλόχαρτο : 500 -> 1200 -> 2000. Στην συνέχεια ατσαλόμαλλο. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....
« Απάντηση #3 στις: 26/06/17, 23:04 »
Αν το πουλησεις το παιρνω.
Το 'πα πρωτος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....
« Απάντηση #4 στις: 27/06/17, 01:02 »
Η μέθοδος "sweep" για rounding είναι κορυφαία,

ποια είναι η μέθοδος αυτή;
rounding εννοείς to crowning?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....
« Απάντηση #5 στις: 27/06/17, 10:20 »
Αν το πουλησεις το παιρνω.
Το 'πα πρωτος

εγινεεεεε

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η Εγχείρηση πέτυχε, ο Ασθενής....
« Απάντηση #6 στις: 27/06/17, 10:25 »
ποια είναι η μέθοδος αυτή;
rounding εννοείς to crowning?

ναι, crowning.

Επίσης, κατέληξα στο ότι, εάν η ταστιέρα ΔΕΝ είναι maple με βερνίκι (που δυστυχώς προς το παρόν δεν έχω) τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος κάλυψης της ταστιέρας κατα την διαδικασία. Ίσα ίσα που η ταινία (ακόμα και οι καλές οι μπλέ) αφήνει σημάδια που πάλι θέλουν καθαρισμό.
Οπότε γυαλόχαρτα, ατσαλόμαλλο κατευθείαν πάνω στην ταστιέρα.
Στο rosewood της ARZ800 δεν είδα θεαματική βελτίωση με το ατσαλόμαλλο, αλλά στον έβενο που παρέθεσα παραπάνω είναι μέρα με την νύχτα. Αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πολύ καλό για καθαρισμό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
22228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 20:02
από Serviani
0 Απαντήσεις
4401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 12:24
από Korgy