Αποστολέας Θέμα: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;  (Αναγνώστηκε 8882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« στις: 03/02/11, 18:27 »
Χαιρετώ και περνάω κατ' ευθείαν στο θέμα.

Θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ακουστική κιθάρα. Παίζω εδώ και 3-4 μήνες με μια ηλεκτρική που περίσσευε ενός φίλου μου,αλλά η χρήση που της κάνω είναι σαν ακουστικής (παίζω με συγχορδίες, ρεπερτόριο έντεχνο κτλ)

Προσφάτως μου δάνεισε φίλος μου μια ακουστική Yamaha F310 και....απογήτευση!
Πολύ δύσχρηστη, σκληρές χορδές, σε μεγάλο ύψος από την ταστιέρα (action δεν λέγεται αυτό;), και ήχος σαν να τρίζει κασόνι.
Μισή ώρα άντεξα και την παράτησα!

Μπορώ λοιπόν να έχω κάτι καλύτερο από αυτό με μάξιμουμ 300 ευρώ;;
Θέλω δλδ:
- να είναι ευκολόπαιχτη, χαμηλά οι χορδές κτλ. Υποθέτω ότι μπορώ να βάλω μαλακότερες χορδές έτσι;
- επειδή είμαι μικροκαμωμένος, λέω να προσανατολιστώ σε σκάφος μικρότερο από dreadnought
- τέλος, για καθαρά αισθητικούς λόγους, θα την προτιμούσα σε cutaway

Καμιά ιδέα-συμβουλή;;

Από μία ιντερνετική έρευνα που έκανα, βρήκα αυτήν http://www.takamine.com/?fa=detail&mid=2312&sid=525
Έχει κανείς κάποια εμπερία με αυτήν;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #1 στις: 03/02/11, 18:43 »
A, να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη Takamine που πόσταρα στο λινκ, έχει σκάφος που το ονομάζει FXC και είναι λίγο πιο μικρό από το κλασικό dreadnought
Οι dreadnought διαστάσεις εδώ: http://www.takamine.com/?fa=searchdreads
Οι FXC διαστάσεις εδώ: http://www.takamine.com/?fa=searchfxc

Παρατήρησα ότι είναι και πιο ρηχό.
Αυτό φαντάζομαι αποδυναμώνει τον ήχο της αλλά τον αποδυναμώνει τόσο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;;

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #2 στις: 04/02/11, 02:01 »
Εγώ έχω μία takamine της σειράς G, όμως οι χορδές είναι αρκετά ψηλά σε σημείο κουραστικό. Δεν ξέρω αν είναι όλες οι takamine έτσι βέβαια. Όσον αφορά το ηχείο, νομίζω πως μετά από λίγο καιρό θα σου λείψει ο όγκος στον ήχο σου. Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις μια ακουστική και όχι ηλεκτροακουστική, εκτός αν έχεις σκοπό να παίξεις σύντομα σε live. Στο λέω αυτό γιατί το κόστος θα είναι μικρότερο για την ίδια ποιότητα ήχου-κατασκευής και επίσης δεν θα έχει το "κόψιμο" του ηχείου κάτω απ' την ταστιέρα. Έχε υπόψη σου ότι και αυτό αποδυναμώνει τον ήχο. Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο, όμως καλύτερα να πας σε ένα κατάστημα με όργανα να δοκιμάσεις δυο τρεις κιθάρες για να ακούσεις τις διαφορές τους από κοντά, ακόμα και αν έχεις σκοπό να ψωνίσεις από το internet. Νομίζω πως στα χρήματα που διαθέτεις πάντως θα βρεις κάτι αξιόλογο. Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες μήπως σε ενδιαφέρει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #3 στις: 04/02/11, 09:32 »
Εγώ έχω μία takamine της σειράς G, όμως οι χορδές είναι αρκετά ψηλά σε σημείο κουραστικό.


Αν την πάς σε έναν καλό μάστορα και σου ρυθμίσει το ύψος του nut της γέφυρας, τη βέργα και τα όποια τάστα τρίζουν η κιθάρα σου θα βελτιωθεί πάρα πολύ.


Μπορεί να νομίζεις ότι το να δώσεις 50-60 ευρώ για setup σε μια κιθάρα των 300 ευρώ είναι υπερβολικό, αλλά στην πραγματικότητα ακόμα και μια κιθάρα των 5000 ευρώ μπορεί να έχει αυτά τα προβλήματα αν δεν είναι ρυθμισμένη σωστά. Οπότε αν είσαι ευχαριστημένος με τον ήχο της κιθάρας σου και θες να την κάνεις πιο ευκολόπαιχτη απευθύνσου σε κάποιο μάστορα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #4 στις: 04/02/11, 13:41 »
Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε:

1) να πάω σε ακουστική και όχι ηλ/ακουστική για να πιάσουν τόπο καλύτερα τα χρήματά μου

2) να επιλέξω κιθάρα με κανονικού μεγέθους ηχείο (θα κάνω όμως εξαίρεση στο θέμα του "κοψίματος", μου αρέσει πολύ!)

3) το ύψος τον χορδών ρυθμίζεται (αυτό δεν το ήξερα και μου ακούγεται εξαιρετικά χρήσιμο)

Μήπως κάποιος μπορεί να προτείνει και κάτι συγκεκριμένο;; Είπαμε, πρώτη μας έγνοια να είναι ευκολόπαιχτη (αν και αυτό ρυθμίζεται όπως είπε ο φίλος Gabriel)!

Και αν επίσης μπορούσατε να μου προτείνετε και κάποια μαγαζιά με κιθάρες στο κέντρο (και όχι μόνο) θα με βοηθούσατε πολύ, γιατί βασικά μόνο τον ΝΑΚΑ ξέρω.

Και πάλι ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #5 στις: 04/02/11, 13:49 »
1) να πάω σε ακουστική και όχι ηλ/ακουστική για να πιάσουν τόπο καλύτερα τα χρήματά μου
Αυτό με την προυπόθεση ότι δεν θέλεις να βγείς live...

πρώτη μας έγνοια να είναι ευκολόπαιχτη (αν και αυτό ρυθμίζεται όπως είπε ο φίλος Gabriel)!
Το "ευκολόπαιχτη" είναι θέμα υποκειμενικό...ανάλογα το χέρι του καθενός και τι τον βολεύει παικτικά...
Οπότε βγές μια βόλτα στα μαγαζιά και έχοντας στο νου σου τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις δοκίμασε τι θα σου κάτσει καλα στ χέρι...
Κι εγώ μια Takamine έχω συγκεκριμένα την EG540 και την έχω χρησιμοποιήσει και για live...
ο ήχος της με ικανοποιεί απόλυτα τόσο ακουστικά και ακόμα περισσότερο σε κονσόλα και ειδικά για τα χρήματα που μου κόστισε (μεταχειρισμένη)...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #6 στις: 04/02/11, 14:09 »
2) να επιλέξω κιθάρα με κανονικού μεγέθους ηχείο (θα κάνω όμως εξαίρεση στο θέμα του "κοψίματος", μου αρέσει πολύ!)


Xωρίς παρεξήγηση, θα διαφωνήσω με αυτό το σημείο. Θα προκαλούσα οποιονδήποτε να βρει τη διαφορά ανάμεσα σε μια κιθάρα με cutaway και μία ίδια χωρίς cutaway σε ένα τυφλό τεστ. Ακόμα και αν παραδεχτούμε ότι υπάρχει κάποια απώλεια έντασης (αν αυτό εννοείτε με τον όρο "αποδυνάμωση), δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε επηρρεάσει ιδιαίτερα είτε αν παίζεις στο σπίτι, οπότε δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις έντασης, είτε σε ένα live όπου θα μπορείς να κατάλληλες ρυθμίσεις στον υπόλοιπο εξοπλισμό να αντισταθμίσεις οποιαδήποτε προβλήματα έντασης μπορεί να εμφανιστούν.

Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν ηχητικές διαφορές πολύ πιο σημαντικές και εύκολα αντιληπτές ανάμεσα σε διάφορους τύπους ακουστικής κιθάρας (dreadnought, concert, auditorium, jumbo, κλπ). Κοίτα αυτή την ιστοσελίδα για περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τις διαφορές των τύπων σώματος ως προς τις διαστάσεις και τα ηχητικά τους χαρακτηριστικά. Ειδικά από τη στιγμή που θα παίζεις κυρίως στο σπίτι, θεωρώ ότι το πιο σημαντικό είναι να σού αρέσει ο ήχος και η αίσθηση της κιθάρας, και όχι η όποια επίπτωση του cutaway.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #7 στις: 04/02/11, 14:21 »
Αν δεν θες ηλεκτροακουσική σε πρώτη φάση μια πολύ καλή κιθάρα με φοβερό ήχο είναι η Art &Luthiere Dreaghtnought Black.http://www.thomann.de/gr/artlutherie_dreadnought_black.htm

Όταν είχα πάει στον Ζάχο για να την δοκιμάσω ο ήχος της έτρωγε χαλαρά πιο ακριβές κιθάρες.Πληροφοριακά το όργανα είναι χειροποίητο και φτιαγμένο εξ' ολοκλήρου στον Καναδά και όχι σε Κίνα ή Κορέα.Με πολύ καλά ξύλα επίσης.

Μετά το να κάνεις μια ακουστική,ηλεκτροακουστική είναι κάτι πολύ εύκολο από όσο ξέρω και χωρίς μεγάλο κόστος.Αν και ήθελα και εγώ ηλεκτροακουστική αρχικά η Art & Luthiere με κέρδισε από κάθε άποψη και την προτίμησα.Σίγουρα μια από τις καλύτερες και τις πιο value for money αγορές που έχω κάνει.

Αν είσαι και από Θεσσαλονίκη μεριά,ο Ζάχος την έχει πιο φτηνά από το Thommann.

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #8 στις: 04/02/11, 14:28 »
Θα προκαλούσα οποιονδήποτε να βρει τη διαφορά ανάμεσα σε μια κιθάρα με cutaway και μία ίδια χωρίς cutaway σε ένα τυφλό τεστ.

Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν ηχητικές διαφορές πολύ πιο σημαντικές και εύκολα αντιληπτές ανάμεσα σε διάφορους τύπους ακουστικής κιθάρας (dreadnought, concert, auditorium, jumbo, κλπ).

Α μπράβο, αυτό λέω κι εγώ. Να μην πάω δλδ σε τύπο κιθάρας με μικρό ή/και ρηχό σώμα (όπως η Takamine που πόσταρα) γιατί εκεί όντως θα έχουμε σημαντικές απώλειες, αλλά να πάω σε drednought με cutaway όμως, που δεν επηρρεάζει και πολύ.


Ειδικά από τη στιγμή που θα παίζεις κυρίως στο σπίτι,   θεωρώ ότι το πιο σημαντικό είναι να σού αρέσει ο ήχος και η αίσθηση της   κιθάρας, και όχι η όποια επίπτωση του cutaway.
Με πιάνεις απόλυτα! Εγώ με την παρέα μου θέλω να παίζω, σπίτι ή σε καμιά παραλία, έτσι για να γουστάρουμε.
Και μπορεί αυτό που θα πω να φαίνεται χαζό και πολύ δευτερεύον σε κανονικούς μουσικούς (όπως υποθέτω ότι είστε εσείς) αλλά θέλω η κιθάρα να μου αρέσει και οπτικά, να με γοητεύει, να με προκαλέι να την πιάσω και να παίξω!

Κάποια καταστήματα που μπορώ να επισκεφτω;;

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #9 στις: 04/02/11, 14:29 »
Αν είσαι και από Θεσσαλονίκη μεριά,ο Ζάχος την έχει πιο φτηνά από το Thommann.

Είμαι από ΑΘήνα. Έχεις υπόψη σου που μπορώ να την τσεκάρω;;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #10 στις: 04/02/11, 14:41 »
Να μην πάω δλδ σε τύπο κιθάρας με μικρό ή/και ρηχό σώμα (όπως η Takamine που πόσταρα) γιατί εκεί όντως θα έχουμε σημαντικές απώλειες, αλλά να πάω σε drednought με cutaway όμως, που δεν επηρρεάζει και πολύ.

Aκριβώς αυτό. Ακόμα όμως και μια κιθάρα με μικρότερο σώμα (π.χ. grand concert) δεν νομίζω ότι θα χάνει ιδιαίτερα σε ένταση και όγκο μέσα σε ένα μικρό δωμάτιο σε σύγκριση με μια dreadnought. Αν ακούσεις κιθάρες με διαφορετικό τύπο σώματος, θα καταλάβεις ποιά σού αρέσει περισσότερο. Εν κατακλείδι, νομίζω ότι αυτό που πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο είναι η χροιά και όχι ο όγκος ή η ένταση.


Παράθεση
Και μπορεί αυτό που θα πω να φαίνεται χαζό και πολύ δευτερεύον σε κανονικούς μουσικούς (όπως υποθέτω ότι είστε εσείς) αλλά θέλω η κιθάρα να μου αρέσει και οπτικά, να με γοητεύει, να με προκαλέι να την πιάσω και να παίξω!

Χαζό δεν είναι απαραίτητα, αρκεί να μην αποτελεί το κύριο ή το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή σου, όπως πολλές φορές συμβαίνει με εμάς τους κιθαρίστες και ειδικά τους αρχάριους. Έχω κάνει κι εγώ ο ίδιος το λάθος να αγοράσω κιθάρα με βάση την εμφάνιση, για να ανακαλύψω μετά ότι ο ήχος και η αίσθηση δεν μού άρεσαν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rudi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #11 στις: 05/02/11, 21:19 »
Εγω θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις αυτη http://www.kagmakis.gr/details1.php?thepid=1081&thecid=1&thec2id=9&open=1  (ειναι λιγο πιο τσιμπημενη αλλα μπορεις να κανεις και παζαρια  0:) ), αυτη   http://www.kagmakis.gr/details1.php?thepid=485&thecid=1&thec2id=9&open=1 και  http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7254 Την πρωτη την αγορασα πριν 2 χρονια και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος...

Αποσυνδεδεμένος rudi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #12 στις: 05/02/11, 21:22 »
Κάποια καταστήματα που μπορώ να επισκεφτω;;

Οσο για μαγαζια, να μερικά: Καγμακης, Τριμης, Guitar syndicate, Μουσικοραμα... Με μια αναζητηση στο internet θα βρεις τις διευθυνσεις τους..  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/11, 21:52 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #13 στις: 05/02/11, 23:19 »
Μετά από πάρα πολλά χρονάκια με τις κιθάρες έχω να σου πω ότι για εύκολο και γρήγορο μπράτσο οι OVATION είναι μονόδρομος.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #14 στις: 07/02/11, 04:02 »
Στις μεγάλες κιθάρες δύσκολα θα καταλάβεις τη διαφορά του cutaway. Στις μικρότερες ίσως ναι καθώς η αρχική ένταση είναι μικρότερη. Προσωπικά σε blind test δε μπορώ να ξεχωρίσω κιθάρα από μαντολίνο. Αλλά όταν παίζω και είμαι στους 30 πόντους μπορώ να καταλάβω τη διαφορά ανάμεσα σε κιθάρες ίδιας κατασκευής (πχ ίδιο μοντέλο) που η μία είναι κομμένη.

Στα χρήματα που θέλεις να δώσεις θα προτείνω και γώ ακουστική αντι για ηλεκτρακουστική καθώς δε θα πληρώσεις ηλεκτρικά τα οποία μπορείς να εγκαταστήσεις αργότερα.


Σε αυτά τα  χρήματα και ίσως κάτι παραπάνω το εργοστάσιο της Godin βγάζει Simon Patric, Art Lutherie και θα σου προτείνω να κοιτάξεις και Cort. Πολύ καλές σχετικά φτηνές κιθάρες κατά τη γνώμη μου είναι και οι Faith. Ότι και  να πάρεις απόφυγε χορδές της Elixir που έχουν nynlon επίστρωση και κόβουν τα μπάσα τονίζοντας τα πρίμα. Πέρασα μια περίοδο που έψαχνα για ακουστική γύρω στα 2000 και όλες είχαν Elixir επειδή δε σκουριάζουν και φαίνονται καινούριες. Αποτέλεσμα όλες οι κιθάρες που δοκίμασα να μου φαίνονται ίδιες και άδειες και μόλις έπιασα κάπου μια guild που είχε martin marquis χορδές έβγαλα όλες τις προηγούμενες σκάρτες (κι ας ήταν καταπληκτικές κιθάρες).


Σχετικά με τις Ovation έχουν καταπληκτικά μπράτσα και πολύ γρήγορα. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλές ακουστικές. Martin D-28, Taylor 314, Larrivee κλπ. Και σαν ακουστικές όλες είχαν κλάσεις ανώτερο ήχο και αίσθηση από όσες ακριβές Ovation έχω πιάσει. Μπορεί στον ενισχυτή μια Ovation Adamas να είναι ιδανική αλλά στα 20 χρόνια που παίζω κιθάρα δεν έπαιξα ποτέ ακουστική σπίτι μου με ενισχυτή. Και το σπίτι σου είναι ο χώρος όπου πραγματικά ευχαριστιέσαι την ακουστική κιθάρα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/11, 04:08 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #15 στις: 08/02/11, 17:10 »
@ Απολλων: Επειδή το dreadnought δεν είναι και το πλέον βολικό για μένα που είμαι λίγο μικροκαμωμένος, ποια έχεις να προτείνεις σε grand concert;;

@Gabriel: Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις την Ovation σαν ευκολία παιξίματος αλλά την αντι-προτείνεις σαν ποιότητα ήχου. Γιατί αυτό; Λόγω της πλαστικής πλάτης ή του ρηχού σκάφους; Είχα σταμπάρει μια Ovation, την http://www.zozef.com/eshop/xx-6.html, αλλά αποθαρύνθηκα κάπως τώρα.


Βασικά, όπως προανέφερα, εγώ θέλω να παίζω με την παρέα μου στο σπίτι και σε καμιά παραλία το καλοκαίρι. Μουσικός ούτε είμαι, ούτε νομίζω ότι θα γίνω.

Υποθέτω λοιπόν ότι οι διαφορές στο ηχόχρωμα ανάμεσα στις κιθάρες ίσως να μην είναι αντιληπτές από εμένα. Ο αδύναμος ήχος όμως μπορεί και να με προβληματίσει.

Γι αυτό σας ρώτησα πόσο πιο αδύναμος είναι ο ήχος σε μία κιθάρα όπως η Cort που πόσταρα πριν ή η Ovation.

Θα πείτε "Ρε μεγάλε, τι να σου πούμε; Πήγαινε άκουσέ τες να καταλάβεις μόνος σου", πολύ σωστά. Απλά θέλω να έχω ένα πλάνο, έναν μπουσουλα πριν πάρω τους δρόμους. Να έχω μια ιδέα του τι ψάχνω.

Εντόπισα και αυτήν την Cort http://www.cortguitars.com/_webapp_2729543/NDX20_NAT#imgGallery, έχετε κάποια ιδέα;;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #16 στις: 08/02/11, 23:13 »
Αν καταλήξουμε ότι θέλεις ακουστική (και όχι ηλεκτροακουστική) σε μικρό μέγεθος σώματος μέχρι 300 Ευρώ, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις εξής:

Art & Lutherie Folk Spruce
Κανεδέζικη κιθάρα με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και με λίγο ιδιαίτερo ήχο, ίσως λόγω του σώματος από κερασιά.

Τanglewood Nashville II
Mια από τις αγαπημένες μου μάρκες ακουστικών κιθάρων που προσφέρει εξαιρετική ποιότητα σε χαμηλές τιμές.

Washburn F10S
Mια πιο οικονομική αλλά επίσης ποιοτική κιθάρα από την Washburn.

H προσωπική μου προτίμηση θα πήγαινε σε μια από τις δύο τελευταίες. Ειδικά η Washburn είναι πολύ καλό όργανο για λιγότερο από 200 Ευρώ, οπότε αν ο προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος, ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή. H Cort που παραθέτεις είναι μια χαρά κιθάρα, αλλά νομίζω ότι η τιμή της είναι αρκετά υψηλότερη. Κοίτα την SFX 1F που είναι στα λεφτά σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ακουστικής;;
« Απάντηση #17 στις: 10/02/11, 22:28 »
Ωραία λοιπόν!
Συγκεντρώνω τις απόψεις σας, φτιάχνω λίστα και ξεκινάω εφόρμηση!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά ακουστικής

Ξεκίνησε από Lord-George Τα καλύτερα...

23 Απαντήσεις
14272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 08:51
από mleo
26 Απαντήσεις
10124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
2 Απαντήσεις
4223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/08, 10:39
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
2 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 15:54
από Mistral
12 Απαντήσεις
8479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 13:03
από mesimeriaris
17 Απαντήσεις
7361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 16:05
από sofitia
11 Απαντήσεις
7684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 09:16
από elrich
10 Απαντήσεις
6772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/11, 14:49
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
5361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
6798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan