Αποστολέας Θέμα: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops  (Αναγνώστηκε 11842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Ψάχνω ακόμα κιθάρα και δεν έχω καταλήξει πουθενά και έτσι άρχισα να ψάχνω διάφορα ξένα webshops και φυσικά το thomann...
Βρήκα 2 Jackson που μου άρεσαν και έχουμε και λέμε.....

Jackson DK-2 Skull
Γερμανία:
 - Thomann: 598€ - http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-172357.html
Ελλάδα:
 - Stollas: 943,94€  :o - http://www.stollas.gr/products.asp?codeA=004&codeB=&codeC=&Page=38

Jackson DKMG
Γερμανία:
 - Thomann: 677€ - http://www.thomann.de/thoiw2_jackson_dkmg_tbk_prodinfo.html
Ελλάδα: (ίδια κιθάρα, άλλο χρώμα)
 - Stollas: 1034,70  :o - http://www.stollas.gr/products.asp?codeA=004&codeB=&codeC=&Page=40
 - Musicorama: 879 - http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2410


Γιατί τόσο μεγάλες διαφορές;
Μήπως επειδή ο Γερμανικός μισθός είναι κατα πολύ χαμηλότερος απο τον δικό μας   ::)


Α και btw ποιά είναι η γνώμη σας για αυτές τις δύο κιθάρες (αν εξαιρέσουμε την εμφάνιση);
Και κυρίως εκείνη με τις νεκροκεφαλές

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #1 στις: 11/12/05, 17:42 »
Η διαφορά είναι τεράστια γιατί δεν υπολογίζεις το 20% της έκπτωσης που κάνουν όλοι όσοι προμηθεύονται όργανα από το Στόλλα και τα μεταπουλούν. Αφού ο Στόλλας στοχεύει περισσότερο στη χονδρική (γι'αυτό βρίσκεται μόνο στην Πάτρα και στη Θεσσαλονίκη). Άρα ό,τι τιμή βλέπεις στο Στόλλα μαζί με ΦΠΑ εσύ υπολογίζεις 20% λιγότερο ότι θα το πάρεις εδώ. Οι περισσότεροι τουλάχιστον έτσι κάνουν...
Και σίγουρα οι μισθοί των Γερμανών είναι κατά πολύ ανώτεροι από τους δικούς μας....
Απλώς, εμείς σαν Έλληνες υπερτερούμε σε απληστεία από τους περισσότερους λαούς αφού το ποσοστό κέρδους είναι σίγουρα αυξημένο σε σχέση με τους συναδέλφους τους στο εξωτερικό... Κάτι αυτό και κάτι το γεγονός ότι άλλες τιμές παίρνει ο Γερμανός που πουλάει καθημερινά 50-100 κιθάρες σε όλον τον κόσμο και άλλες τιμές παίρνει ο Στόλλας που πουλάει καθημερινά 5-10 κιθάρες σε όλη την Ελλάδα.

Τώρα, όσον αφορά στις κιθάρες που είδες το γεγονός ότι η δεύτερη έχει EMG μαγνήτες αυτό τα λέει όλα. Είτε σ'αρέσει είτε όχι δηλαδή. Αυτό από μόνο του κάνει την επιλογή πιο εύκολη. Σίγουρα πάντως τα όργανα αυτά είναι αρκετά αξιόλογα και πολύ τίμια για το κόστος τους. Από κει και πέρα έχει να κάνει με το είδος της μουσικής που θες να παίζεις και το στυλ το δικό σου γενικά.

Good luck  ;)

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #2 στις: 11/12/05, 20:11 »
λοιπον φιλε μου αν εχεις μια επιχειρηση που εχει δεκαδες καταστηματα και ωδεια (π.χ. Νακας) ειναι λογικο πως για να τα βγαλεις περα θα εχεις εξωφρενικες τιμες...απο την αλλη ενα online καταστημα εχει μηδαμινα εξοδα...ακομα ενα καταστημα οπως ο thomann εχει εκατομμυρια πελατες και πουλαει χιλιαδες προιοντα καθημερινα οποτε αναμενομενο να εχει πολυ χαμηλες τιμες...οποτε εγω παντα ψωνιζω απο τετοια online καταστηματα η απο μικρα καταστηματα εδω στην ελλαδα που και αυτα εχουν φοβερες τιμες...πχ drumstore...μια εξαιρεση για μεγαλο καταστημα ειναι ο διαμαντοπουλος ο οποιος εχει και αυτος πολυ καλες τιμες...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #3 στις: 11/12/05, 20:23 »
Απόφευγε να αγοράζεις από καταστήματα αντιπροσωπίες τύπου Νακας/ Στόλλας/ Bonstudio κλπ. Έχουνε στάνταρ τιμές και συνήθος δεν ειναι διαπραγματεύσιμες. Από τα μεγάλα παζάρια μπορείς να κάνεις στον Διαμαντόπουλο. Καλές τιμές παλιά είχε και ο Καγμάκης αλλά σαν να τις έχει τσιμπίσει τελευταία.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #4 στις: 11/12/05, 21:24 »
Έχετε δίκιο οτι η τιμή έχει να κάνει και με τη ζήτηση αλλά όχι και διαφορά 300-400€ :o

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #5 στις: 11/12/05, 21:53 »
Έχετε δίκιο οτι η τιμή έχει να κάνει και με τη ζήτηση αλλά όχι και διαφορά 300-400€ :o

Ζήτηση/ Κόστος Διαφήμισης/ Βιτρίνας/ Πληρωμή εργαζομένων/ Μεταφορικά/ Έξοδα εκτελονισμού...

Βάλε από πάνω την ελληνική "επιχειρηματικότητα" και είσαι μέσα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #6 στις: 11/12/05, 23:03 »
oι λογοι ειναι πολλοι και τους περισσοτερους του ανεφεραν οι προλαλησαντες αλλα για να μη ξεχνιομαστε ........οι βασικοι λογοι ειναι δυο: ο ενας ειναι οτι τα μεγαλα μαγαζια του εξωτερικου πετυχαινουν χαμηλοτερες τιμες απο τους προμηθευτες τους γιατι παραγγελνουν πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες και ο αλλος ειναι ο ιδιος λογος για τον οποιο και οι περισστοτερες αγγελιες στο κιθαρα για μεταχειρισμενα μουσικα ειναι απο αλλο πλανητη(εχω δει αγγελια στο κιθαρα που μια μεταχειρισμενη κιθαρα πωλουνταν πιο ακριβη απο την ιδια κιθαρα καινουργια): o Ελληναρας (ιδιωτης και επιχειρηματιας) πουλαει με νοοτροπια βλακα και ποσοστο κερδους 50-100% ενω ο χαζοευρωπαιος(και ακομα πιο χαζος    αμερικανος) φερεται σαν πραγματικος επιχειρηματας, σεβεται περισσοτερο τον πελατη και πουλαει με ποσοστο κερδους 20-40%.

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #7 στις: 11/12/05, 23:26 »
Απόφευγε να αγοράζεις από καταστήματα αντιπροσωπίες τύπου Νακας/ Στόλλας/ Bonstudio κλπ. Έχουνε στάνταρ τιμές και συνήθος δεν ειναι διαπραγματεύσιμες. Από τα μεγάλα παζάρια μπορείς να κάνεις στον Διαμαντόπουλο. Καλές τιμές παλιά είχε και ο Καγμάκης αλλά σαν να τις έχει τσιμπίσει τελευταία.

Μπααα, δν νομίζω να μπορείς να κάνεις παζάρια στο διαμαντόπουλο. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία

Αποσυνδεδεμένος hous

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΑΧ - ΒΑΧ!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #8 στις: 12/12/05, 14:02 »
Πήγα πριν απο λίγες μέρες σε μαγαζί οργάνων στο Κέντρο (Αθήνα).

Είχε μία GIBSON LP STANDΑRD στη βιτρίνα (μάλλον την έχει χρόνια τώρα λόγω S/N 9***5*** , και θα την έχει για πολλά ακόμα...)
Είπα να το παίξω λίγο ασχετος σε θέματα αγοράς, internet κλπ.
Αν και΄φανταζόμουν την απάντηση, μπήκα και ρώτησα

Εγω: Ωραία φαίνεται αυτή η κιθάρα, τι είναι?
Απ:   Αααααα!!! η GIBSON έχει φτάσει τα 4000€
Εγώ: Μετρητά?
Απ:   Μετρητά θα σου την αφήσω 3440€

Δεν συνέχισα το θέμα αλλά μου έμεινε τελικά η απορία:
Οι τιμές των οργάνων κλπ, πως γίνεται να "έχουν φτάσει" κάπου! Χρηματιστήριο είναι?
Πόσο μάλλον για ένα όργανο που το έχει τόσα χρόνια στη βιτρίνα

Το σημαντικό στην υπόθεση είναι οτι πρίν απο ενάμισι χρόνο περίπου είχα ξαναρωτήσει στο συγκεκριμένο κατάστημα και η τιμή μετροιτής για ακριβώς την ίδια κιθάρα που μου είπε, ήταν 2000€!!!!

Εάν προχθές του έλεγα οτι θα την πάρω μετρητά, ο τύπος θα έβγαζε 1440€ αεριτζίδικα!!!

Οι τιμές δεν κανονίζονται συνήθως απο την τιμή χονδρικής + ποσοστό κέρδους + ΦΠΑ ή μήπως κάνω λάθος!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #9 στις: 12/12/05, 14:48 »
Ελεύθερη αγορά. Δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να πουλάει "τόσο" παρα μόνο σε μερικά είδη όπως το πετρέλαιο, τα τσιγάρα κλπ. Από κεί και πέρα μπορεί μια μπλούζα να την αγοράσεις 30e στα Πατήσια και 40  στο Κωλονάκι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #10 στις: 12/12/05, 19:35 »
Μήπως αυτό το μαγαζί τυχαίνει να βρίσκεται πολύ κοντά στην ομόνοια; ;D
Γιατί έχω ένα μαγαζί υπ'όψη μου που φαίνεται να είναι το ίδιο με αυτό που λες... ;)

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #11 στις: 12/12/05, 19:43 »
Εγώ λέω τρέξε να την πάρεις πριν φτάσει τα 10000Ε. :o :o :o
Πάντως από οτι είδα στο thomann έχει 2500Ε.
Άρα μου φαίνεται πολύ λογική τιμή τα 3440 για Ελλάδα!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #12 στις: 12/12/05, 23:37 »
Πήγα πριν απο λίγες μέρες σε μαγαζί οργάνων στο Κέντρο (Αθήνα).

Είχε μία GIBSON LP STANDΑRD στη βιτρίνα (μάλλον την έχει χρόνια τώρα λόγω S/N 9***5*** , και θα την έχει για πολλά ακόμα...)
Είπα να το παίξω λίγο ασχετος σε θέματα αγοράς, internet κλπ.
Αν και΄φανταζόμουν την απάντηση, μπήκα και ρώτησα

Εγω: Ωραία φαίνεται αυτή η κιθάρα, τι είναι?
Απ:   Αααααα!!! η GIBSON έχει φτάσει τα 4000€
Εγώ: Μετρητά?
Απ:   Μετρητά θα σου την αφήσω 3440€

 

Οι τιμές δεν κανονίζονται συνήθως απο την τιμή χονδρικής + ποσοστό κέρδους + ΦΠΑ ή μήπως κάνω λάθος!

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις??????

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #13 στις: 13/12/05, 00:36 »
Εγώ λέω τρέξε να την πάρεις πριν φτάσει τα 10000Ε. :o :o :o

LMAO!!  :D
 ;D ;D ;D ;D ;D
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος hous

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΑΧ - ΒΑΧ!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #14 στις: 13/12/05, 09:12 »
Μήπως αυτό το μαγαζί τυχαίνει να βρίσκεται πολύ κοντά στην ομόνοια; ;D
Γιατί έχω ένα μαγαζί υπ'όψη μου που φαίνεται να είναι το ίδιο με αυτό που λες... ;)

Το μαγαζί είναι στην Ακαδημίας

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #15 στις: 13/12/05, 17:53 »
Αν είχα να διαθέσω 2 χιλιάρικα,θα πήγαινα "με τρέλα"  και θα του έλεγα "πέρισυ την πούλαγες τόσο.Ξέρουμε ότι οι εταιρίες ανεβάζουν το κόστος κατά 3% με 5% το χρόνο.Αυτό,σε συνάρτηση με το πόσα χρόνια την έχεις στο μαγαζί (το "αδιάθετο προιόν" που λέμε) νομίζω πως καθορίζουν την τιμή της γύρω στα 2 χιλιάρικα.Ενδιαφέρεσαι;"  ;)

...αναρωτιέμαι,της έχουν κάνει setup τόσα χρόνια,η έχει γίνει το μπράτσο σαν τόξο;Για να μην μιλήσω και για βιτρινοφθορά=με το ζόρι ηλιοθεραπεία...
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #16 στις: 14/12/05, 14:38 »
Μήπως αυτό το μαγαζί τυχαίνει να βρίσκεται πολύ κοντά στην ομόνοια; ;D
Γιατί έχω ένα μαγαζί υπ'όψη μου που φαίνεται να είναι το ίδιο με αυτό που λες... ;)

Το μαγαζί είναι στην Ακαδημίας

Και εγώ σκέφτομαι ένα στην Ομόνοια, αλλά αφού είναι στην Ακαδημίας, πάσο..... ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hous

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΑΧ - ΒΑΧ!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #17 στις: 14/12/05, 15:12 »
Μήπως αυτό το μαγαζί τυχαίνει να βρίσκεται πολύ κοντά στην ομόνοια; ;D
Γιατί έχω ένα μαγαζί υπ'όψη μου που φαίνεται να είναι το ίδιο με αυτό που λες... ;)

Το μαγαζί είναι στην Ακαδημίας

Και εγώ σκέφτομαι ένα στην Ομόνοια, αλλά αφού είναι στην Ακαδημίας, πάσο..... ;D ;D ;D ;D ;D

Δεν αποκλείεται να "φτάνουν" και εκεί οι τιμές κάπου

Εαν με βγάλει προς τα εκεί ο δρόμος, θα επιχειρήσω παρόμοιο διάλογο!

Ποτέ δεν ξέρεις....

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #18 στις: 14/12/05, 18:22 »
Oraios o typos... de stelneis kana pm me to onoma toy magazioy na pame kai emeis na gelasoyme ligo please?

btw, oi Gibson LP std, exoyn gyrw sta 1700-1800eu stin Eyrwpi. Otidipote parapanw den a3izei kat eme panta.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #19 στις: 14/12/05, 19:29 »
Oraios o typos... de stelneis kana pm me to onoma toy magazioy na pame kai emeis na gelasoyme ligo please?

btw, oi Gibson LP std, exoyn gyrw sta 1700-1800eu stin Eyrwpi. Otidipote parapanw den a3izei kat eme panta.

Εντάξει,επειδή θέλουμε να κράξουμε τους εγχώριους "επιχειρηματίες" δεν είναι ανάγκη να λέμε και ανακρίβειες.Η φτηνότερη Gibson LP Standard έχει 2099 στον thomann και 2199 στο Musik-produktiv.Εκτός και αν μιλάς για την DC,η οποία κατ'εμένα δεν είναι Les Paul.Πάντως,για 2 χιλιάρικα θα έπαιρνα αυτή του '95,μόνο και μόνο επειδή οι Standard εκείνης της περιόδου βγαίνανε με Grover κλειδιά και Schaller καβαλάρη αν θυμάμαι καλά,σε αντίθεση με τις σημερινές που έχουν τα "vintage" κλειδιά.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #20 στις: 14/12/05, 19:52 »
Oraios o typos... de stelneis kana pm me to onoma toy magazioy na pame kai emeis na gelasoyme ligo please?

btw, oi Gibson LP std, exoyn gyrw sta 1700-1800eu stin Eyrwpi. Otidipote parapanw den a3izei kat eme panta.


Εντάξει,επειδή θέλουμε να κράξουμε τους εγχώριους "επιχειρηματίες" δεν είναι ανάγκη να λέμε και ανακρίβειες.Η φτηνότερη Gibson LP Standard έχει 2099 στον thomann και 2199 στο Musik-produktiv.Εκτός και αν μιλάς για την DC,η οποία κατ'εμένα δεν είναι Les Paul.Πάντως,για 2 χιλιάρικα θα έπαιρνα αυτή του '95,μόνο και μόνο επειδή οι Standard εκείνης της περιόδου βγαίνανε με Grover κλειδιά και Schaller καβαλάρη αν θυμάμαι καλά,σε αντίθεση με τις σημερινές που έχουν τα "vintage" κλειδιά.


Ean esy 3ereis mono ton thoman kai to musicproduktiv de ftaime emeis, kai kalitera na 3ereis ti les prin arxiseis tis ...
(diorthwthike logo eve3aptosinis!)
http://www.coda-music.com/gibsonlespaul.html

1200GBP=1750eu (ayto den einai limited deal!)

http://www.petercooks.co.uk/gtrgib.php

Les Paul Standard     New deal !!!! 50's & 60's neck profile AA tops various finishes - Upgrade model with Burstbuckers inc Gibson case. All current stock being sold at deal price. (limited deal)     £1089.00= 1600eu

http://www.guitarampkeyboard.com/options.php?id=1065   1600eu  50s neck

http://www.guitarampkeyboard.com/options.php?id=1066  1600eu    60s neck

OLA einai eyrwpi (UK) xwris telwnia kai foroys.... mono me metaforika...

Anakrivies e?

« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/05, 02:20 από math2014 »
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #21 στις: 15/12/05, 01:24 »
Oraios o typos... de stelneis kana pm me to onoma toy magazioy na pame kai emeis na gelasoyme ligo please?

btw, oi Gibson LP std, exoyn gyrw sta 1700-1800eu stin Eyrwpi. Otidipote parapanw den a3izei kat eme panta.


Εντάξει,επειδή θέλουμε να κράξουμε τους εγχώριους "επιχειρηματίες" δεν είναι ανάγκη να λέμε και ανακρίβειες.Η φτηνότερη Gibson LP Standard έχει 2099 στον thomann και 2199 στο Musik-produktiv.Εκτός και αν μιλάς για την DC,η οποία κατ'εμένα δεν είναι Les Paul.Πάντως,για 2 χιλιάρικα θα έπαιρνα αυτή του '95,μόνο και μόνο επειδή οι Standard εκείνης της περιόδου βγαίνανε με Grover κλειδιά και Schaller καβαλάρη αν θυμάμαι καλά,σε αντίθεση με τις σημερινές που έχουν τα "vintage" κλειδιά.


Ean esy 3ereis mono ton thoman kai to musicproduktiv de ftaime emeis, kai kalitera na 3ereis ti les prin arxiseis tis m@makies...

http://www.coda-music.com/gibsonlespaul.html

1200GBP=1750eu (ayto den einai limited deal!)

http://www.petercooks.co.uk/gtrgib.php

Les Paul Standard     New deal !!!! 50's & 60's neck profile AA tops various finishes - Upgrade model with Burstbuckers inc Gibson case. All current stock being sold at deal price. (limited deal)     £1089.00= 1600eu

http://www.guitarampkeyboard.com/options.php?id=1065   1600eu  50s neck

http://www.guitarampkeyboard.com/options.php?id=1066  1600eu    60s neck

OLA einai eyrwpi (UK) xwris telwnia kai foroys.... mono me metaforika...

Anakrivies e?




Μικρέ μου φωνακλά,μαζί με τα μεταφορικά (90 λίρες) και την ασφάλιση(1% επί της τιμής=12 λίρες) (αναφέρομαι στο www.coda-music.com) πας στις 1302 λίρες,δηλαδή 1960 ευρώ..τι είχαμε τι χάσαμε δηλαδή.Και μην κάνεις τον κόπο να κοιτάξεις το http://www.xe.com/ucc(θα βγάλει 1920 ευρώ) μιας και αυτό δίνει την "μέση τιμή" του νομίσματος,όχι τιμή αγοράς του νομίσματος.Από γερμανία (βλέπε Τhomann) στην στέλνουν με 20 ευρώ έξοδα μεταφοράς.
Το www.guitarampkeyboard.com δεν στέλνει εξωτερικό.
To www.petercooks.co.uk δεν λέει τίποτα για έξοδα μεταφοράς,αναρωτιέμαι γιατι...
Άρα δεν πληρώνεις "μόνο 1600 ευρώ".Δεν μιλάω φυσικά για τα "limited deals",ούτε για "Clearance sales".Αυτά πολλές φορές είναι και "επιλεκτικά".(ο νοών νοείτω).
Πληρώνεις 160 ευρώ λιγότερα απ'ότι στη Γερμανία (2099+20=2119) Δέν είναι λίγα,αλλά δεν είναι και καμιά τεράστια διαφορά στα 2 χιλιάρικα.
Επομένως,λες ανακρίβειες.H δεν ξέρεις να διαβάζεις τα "ψιλά γράμματα".Θες να το αναλύσουμε περισσότερο;  :)
Πάντως,πολύ ευέξαπτο σε βρίσκω....Δεν σε βύζαξε η μαμά σου όταν ήσουν μικρός;  ::)

φιλικά,
Roy

υ.γ. ...δεν τα "παίρνω" από τον Τhomann  ;D
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #22 στις: 15/12/05, 01:39 »
Ean den kanw lathos, tha mporouse aneta kapoios na tis exei edw sta 1900eu xwris metaforika h` tipota, h` ean thes, me metaforika kai oti allo thes... stin idia timi. Ean exei 1600eu ekei, pas mia volta me 200eu o idios kai tin dialegeis tora.

Apo kei kai pera, entelws filika, kalitera na min anaferese se manades oyte kan ape3w ape3w gia na min mple3eis...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #23 στις: 15/12/05, 02:08 »
Καλησπεριζω και αναφερω την εξης σημαντικη λεπτομερεια.
Ειμαστε η μονη χωρα στην Ευρωπη με 19% ΦΠΑ.
Αμεσως μετα ειναι η Ολλανδια νομιζω με προσφατα ανεβασμενο στο 16%.
Και επισης το πιο σημαντικο ειναι οτι ειμαστε στην μοναδικη Ευρωπαικη χωρα που πληρωνουμε εκτελωνισμο
για καθε τι εισαγωμενο απο Αμερικη 47%.Για την ακριβεια ειναι 38% αλλα προστιθεται και 9% επειδη τα μουσικα οργανα θεωρουνται
ειδη πολυτελειας.
Ειχα την πικρα να γευτω προσωπικα αυτο το 47% οταν χωρις να ξερω παρηγγειλα οργανο απο USA, αλλα το
καλυτερο μερος του ανεκδοτου ειναι οτι αυτο το 47% ισχυει ακομη και για μεταχειρισμενο οργανο!
Γεια σου Αλογοσκουφη!!!

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Διαφορα τιμων μεταξυ μαγαζιων και e-shops
« Απάντηση #24 στις: 15/12/05, 02:12 »
Sorry poy diorthwnw,

Agglia 17.5% FPA
Gallia 19%.

Gia ton ektelwnismo, isxuei o eyrwpaikos nomos poy leei  (Timi+Metaforika X Foro eisagwgis (4% peripoy))XFPA (19%).
Downhill mountain biking :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:58
από Giorgos K.
11 Απαντήσεις
23657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
4 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 15:19
από Holyshock
4 Απαντήσεις
6081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
7 Απαντήσεις
4941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 11:19
από ScorpionsManiac
2 Απαντήσεις
24235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 23:05
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/15, 15:30
από modfori
23 Απαντήσεις
8440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved
6 Απαντήσεις
19619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/19, 05:15
από saved
0 Απαντήσεις
5601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/18, 10:20
από hot_sauce (φλουτσ)