Αποστολέας Θέμα: αγορά νέας κάρτας ήχου  (Αναγνώστηκε 16338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
αγορά νέας κάρτας ήχου
« στις: 03/11/15, 18:13 »
Φίλοι του φόρουμ σας χαιρετώ (μετά από μακρά απουσία μου).


Είμαι κάτοχος μιας line 6 tuneport ux2 όπου έμεινα 100% ευχαριστημένος. Μετά από περίπου 10ετή χρήση της, αν και πολύ εκ των υστέρων, συνειδητοποίησα πως τα περισσότερα χαρακτηριστικά της δεν τα αξιοποίησα και τα πλήρωσα τσάμπα (200+ ευρώ), ενώ θα μπορούσα να είχα αγοράσει το ux1 στην μισή τιμή τότε.


Δυστυχώς άρχισε να παρουσιάζει κάποια μικροπροβληματάκια η κάρτα. Είναι οριακά συμβατή με τα windows 8.1 που χρησιμοποιώ τώρα και κάτι πήρε το μάτι μου ότι έχει ακόμα περισσότερα προβλήματα συμβατότητας με τα windows 10 που ενδέχεται να χρησιμοποιήσω. Το χειρότερο όμως όλων, είναι ο θόρυβος που βγάζει το ποτενσιόμετρο έντασης εξόδου σε ακουστικά/line out στο στερεοφωνικό. Θέλει λίγο μικροκούνημα ή ελαφρύ χτυπηματάκι από πάνω (ταπ-ταπ) και ίσως καθαρίσει. ΑΝ καθαρίσει θα πρέπει να είμαι πολύ προσεχτικός μη κουνήσω τίποτα και ξαναρχίσει. Υπέθεσα πως το πρόβλημα είναι το ότι έχει μαζέψει σκόνη. Την πήγα σε φίλο με ένα εργαλείο πιεσμένου αέρα (όχι σπρέι αλλά επαγγελματικό) και την φύσηξε μέσα χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Την πήγα και σε ένα μάστορα ηλεκτρονικό που την καθάρισε και της έβαλε ένα λαδάκι (δεν θυμάμαι ακριβώς τι) και πάλι χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ρώτησα ένα γνωστό μου που έμαθα ότι είχε παρόμοια κάρτα με την δικιά μου και μου είπε πως έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να το διορθώσει.


Μη σας κουράζω άλλο, λέω να πάρω μια καινούργια ώστε να απαλλαγώ από τον θόρυβο και την ασυμβατότητα. Ως ικανοποιημένος πελάτης από την συγκεκριμένη κάρτα, παρ'όλα τα προβλήματα που παρουσίασε λόγω ηλικίας στο τέλος, λέω να πάρω πάλι line6, άλλα αυτή τη φορά πιο κοντά στις ανάγκες μου. Συγκεκριμένα λέω για την pod studio gx άντε το πολύ την pod studio ux1 (20-25 ευρω διαφορά έχουν περίπου). Βέβαια θα ήταν χαζό να την αγόραζα έτσι στα τυφλά. χωρίς να κάνω μια έστω υποτυπώδη έρευνα αγοράς και χωρίς να ρωτήσω την φιλική γνώμη της κοινότητας του kithara για δοκιμασμένες εναλλακτικές επιλογές.


Οι ανάγκες μου από μία κάρτα ήχου, είναι πολύ συγκεκριμένες:
  • Ο κυριότερος λόγος που την χρειάζομαι είναι για μελέτη και practice. Ο ενισχυτής μου δεν αποδίδει σε χαμηλές εντάσεις και χρειάζομαι μια κάρτα όπου θα μπορώ να μελετάω ακούγοντας από τα ίδια ηχεία την κιθάρα μαζί με τα backing tracks και το όλο σύνολο να μπορώ να το ακούω από ακουστικά ώστε να μην ενοχλώ στις ακατάλληλες ώρες.
  • Ένα (και μόνο ένα) καθαρό ήχο με compresor, reverb και equalizer για τζαζ.
  • Να έχει stand alone software χωρίς να χρειάζομαι software 3ων (πχ guitar rig )
  • Για ηχογραφήσεις αυτοκριτικής, χωρίς πολλές απαιτήσεις στην ποιότητα ηχογράφησης.
  • Για ηχογραφήσεις τυχών μελλοντικών άρθρων/μαθημάτων που θα ποστάρω εδώ, χωρίς πολλές απαιτήσεις στην ποιότητα ηχογράφησης.
Βρέθηκα σήμερα στον Στόλλα και ρώτησα για κάρτα και μου πρότεινε την scarlett solo σε τιμή 30-35 ευρώ λιγότερα από την ux1. Μου γυάλισε λόγω της μεταλλικής κατασκευής και λόγω του interface που αν και είναιπαρόμοιο με αυτό του ux1 είναι φθηνότερη. Γνωρίζει κανείς αν αυτή η κάρτα έχει stand alone software? Αν έχει μονο VST plugins δεν μου κάνει. Την έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις?

Υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση που να καλύπτει τις ανάγκες μου σε bugdet 90-125 ευρώ (εύρος τιμών των καρτών που προανέφερα)?



Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/15, 18:24 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: αγορά νέας κάρτας ήχου
« Απάντηση #1 στις: 03/11/15, 20:03 »
Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά την Focusrite Scarlett 2i2, παρόμοια με την άλλη Focusrite που αναφέρεις. Θα σου πρότεινα μια εκ των δυο, καθώς όχι μόνο έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά σε καλύπτουν γενικότερα ακόμα και αν χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου πολύ υψηλού επιπέδου κιθαρίστα/παραγωγό και ο εξοπλισμός σου αντίστοιχα δεν είναι... παίξε-γέλασε. Δες παρακάτω ένα επεξηγηματικό βίντεο με τον Misha Mansoor, όπου στα πρώτα λεπτά γίνεται εμφανής η σημασία της φωτεινής ένδειξης του clipping του σήματος. Πιστεύω αυτό είναι που ξεχωρίζει την Studio και την 2i2 από άλλες απλές USB κάρτες ήχου.

https://www.youtube.com/watch?v=er9VhozNHNk
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά νέας κάρτας ήχου
« Απάντηση #2 στις: 04/11/15, 21:03 »
Ναι από ότι φαίνεται είναι πολύ καλή κατασκευή και τεράστιο "value of money"! Το θέμα είναι ότι οι απαιτητικές ηχογραφήσεις δεν είναι στην λίστα των αναγκών μου. Την χρειάζομαι κυρίως για μελέτη και κρίνω το standalonesoftwareαπαραίτητο...
Με το stand alone software εννοώ ότι θέλω να παίζω άμεσα με software που συνοδεύει την κάρτα και όχι προγράμματα ηχογράφησης όπως το Ableton για να φορτώσω τα VST plugins ή software τρίτων γενικότερα πχ guitar rig
για παράδειγμα:
το tuneport ux2 που έχω και θέλω να το αντικαταστήσω έχει το gearbox

το pod studio gx και ux1 έχουν το pod farm



Αν δεν βρω εναλλακτική πρόταση με παρόμοιο software η αγορά του pod studio gx ή του ux1 θα είναι μονόδρομος για μένα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 13:40
από groovymood
0 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
3 Απαντήσεις
2748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
5 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/11, 11:12
από HeavyHead
13 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
3 Απαντήσεις
4894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 09:46
από freemind
0 Απαντήσεις
2265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/15, 15:33
από Dying_Hated
4 Απαντήσεις
6788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/15, 21:03
από modfori
4 Απαντήσεις
7679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/16, 15:38
από pipokas99
8 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero