Ψηφοφορία

Καλύτερο Τραγούδι

In The Presence OF  Enemies 1
5 (16.7%)
Forsaken
8 (26.7%)
Constant Motion
2 (6.7%)
The Dark Eternal Night
7 (23.3%)
Repentance
2 (6.7%)
Prophets of war
0 (0%)
Ministry Of lost Souls
3 (10%)
In Tηe Presence Of Enemies 2
3 (10%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Dream Theater - Systematic Chaos  (Αναγνώστηκε 19242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #25 στις: 06/06/07, 18:31 »
Καλά, καλύτερο το The Dark Eternal Night? Aπό όλα τα τραγούδια σας άρεσε αυτό με το σόλο που είανι σαν Kerry King????
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #26 στις: 06/06/07, 18:46 »
Εμενα μου αρεσε to Forsaken λογω της μελωδιας στο ρεφραιν
Και το dark eternal night αφηνει ενα ωραιο συναισθημα στο μυαλο...
Γενικα θα ελεγα πως αυτη τη φορα δουλεψανε πολυ την ατμοσφαιρα και το feeling του δισκου και πραγματικα ειναι ευχαριστη εκπληξη
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #27 στις: 07/06/07, 00:17 »
Καλά, καλύτερο το The Dark Eternal Night? Aπό όλα τα τραγούδια σας άρεσε αυτό με το σόλο που είανι σαν Kerry King????
Ministry Of Lost Souls Kai ItPoE pt.1
τελος...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #28 στις: 07/06/07, 19:29 »
Για μένα Forsaken και In the Presence of Enemies (όλοκληρο-- τα έχω βάλει δίπλα-δίπλα στο μπ3)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #29 στις: 07/06/07, 19:46 »
Για μενα το κορυφαιο εκτελεστικα ειναι το Train of Thought κυριως λογω αρκετων catchy riffs που ελειπαν απο προηγουμενα....

Και το αλμπουμ με ενα απο τα καλύτερα ορχηστρικά τους.



Το The Ministry Of the Lost Souls, ειναι λες και βγήκε απο το Octavarium. Λιγο κατώτερο του octavarium, αλλα προσφέρει συγκινήσεις παρόμοιες με αυτες του 20ου λεπτου του octavarium.

Οctavarium και systematic chaos πάντως πιστεύω πως μπορουσαν να έχουν κυκλοφορήσει μαζι ως ενα αλμπουμ το 2006.

Ποιος αραγε ο τυπας που τα χώνει στο 3 κ 50 του Prophets of war; Ο Portnoy; Αρχικα δεν μου αρεσε εκεινο το σημειο...τελικα τα σπαει.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/07, 19:49 από nicktgr15 »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #30 στις: 08/06/07, 14:20 »
Παρατήρηση: Η φωνή του Λαμπρί δεν έχει υποστεί σχεδόν καθόλου επεξεργασία. Ακούγεται σα να πρόκειται για μια πολύ καλή λάιβ ερμηνεία.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #31 στις: 08/06/07, 19:03 »
Για μενα το κορυφαιο εκτελεστικα ειναι το Train of Thought κυριως λογω αρκετων catchy riffs που ελειπαν απο προηγουμενα....

Και το αλμπουμ με ενα απο τα καλύτερα ορχηστρικά τους.



Το The Ministry Of the Lost Souls, ειναι λες και βγήκε απο το Octavarium. Λιγο κατώτερο του octavarium, αλλα προσφέρει συγκινήσεις παρόμοιες με αυτες του 20ου λεπτου του octavarium.

Οctavarium και systematic chaos πάντως πιστεύω πως μπορουσαν να έχουν κυκλοφορήσει μαζι ως ενα αλμπουμ το 2006.

Ποιος αραγε ο τυπας που τα χώνει στο 3 κ 50 του Prophets of war; Ο Portnoy; Αρχικα δεν μου αρεσε εκεινο το σημειο...τελικα τα σπαει.
ο Portnoy τραγουδαει σ αυτο το σημειο!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #32 στις: 09/06/07, 00:06 »
Δυσκολεύτηκα να ψηφίσω πολύ. Μου αρέσουν όλα πάρα πολύ. Απίστευτο άλμπουμ.. Τελικά ψήφισα το Repentance παρά το οτι δεν μου άρεσε πιο πολύ απο τα άλλα..

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #33 στις: 09/06/07, 00:34 »
Εν το μεταξυ πλησιαζει λιγο σε concept album η ειναι η ιδεα μου?
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #34 στις: 09/06/07, 00:51 »
Εν το μεταξυ πλησιαζει λιγο σε concept album η ειναι η ιδεα μου?

ιδεα σου!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #35 στις: 09/06/07, 00:56 »
Εν το μεταξυ πλησιαζει λιγο σε concept album η ειναι η ιδεα μου?

Τί σημαίνει concept album? Ελπίζω να μην ακούγομαι πολύ άσχετος..

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #36 στις: 09/06/07, 12:01 »
Εν το μεταξυ πλησιαζει λιγο σε concept album η ειναι η ιδεα μου?

Τί σημαίνει concept album? Ελπίζω να μην ακούγομαι πολύ άσχετος..

Comcept album είναι ένα άλμπουμ που πραγματεύεται ένα θέμα και συνήθως μία ιστορία και κάθε τραγούδι προωθεί την ιστορία αυτη. Παράδειγμα είναι το Scenes from a Memory των DT που κάθε τραγούδι του διηγείται ένα μέρος ολόκληρης της ιστορίας
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #37 στις: 10/06/07, 14:11 »


Μια αλλη εκδοχη ίσως..... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #38 στις: 10/06/07, 15:05 »
Πάντως αν ακούσετε τα τραγούδια λάιβ στο youtube απ τις τελευταίες συναυλίες τους τα ψιλογαμ@Νε. Μόνο στη Βουδαπέστη τα παίζουνε καλά....
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος KostasVap

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #39 στις: 11/06/07, 16:48 »
http://www.youtube.com/watch?v=9QBAPfYUSRU

Μια αλλη εκδοχη ίσως..... ;D ;D ;D
Τα σπάει!!!!!!!!!!!   ;D ;D ;D
"...life imitates art far more than art imitates life."

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #40 στις: 11/06/07, 20:27 »
Καλο ειναι...
Αν και οχι κατι το οποιο θα μου προκαλεσει δεος οπως με τα IAW,Awake και COS στο παρελθον..
Σιγουρα καλυτερο για μενα απο το Octavarium το οποιο με ξενερωσε πραγματικα πολυ..
Η παραγωγη μαλλον ειναι λιγο χειροτερη απο οτι συνηθως στα τελευταια αλμπουμ..
Η μπαντα τα χωνει οπως παντα ενω η ατμοσφαιρα ειναι γενικως καλη..Καλο θα ηταν παντως να επεστρεφαν λιγο στην ουσια και την μελωδια παρα στο χωσιμο..
O Labrie σαν να εχει αρχισει να επανερχεται αν και σε καμια περιπτωση δεν τα καταφερνει οπως και μεχρι το A Change Of Seasons"..Δυστυχως αυτο το ατυχημα που ειχε φωνητικα εκεινη την περιοδο τον κατεστρεψε..

Αυτο που δεν καταλαβαινω απολυτα ειναι η εμονη τους να παιξουν σαν τους "παλιους" metallica..
Τα tracks 3,4 ειναι σαν να ακουω τους metallica σε καλη μερα.. ??? Ελεος πια..Dream Theater ειναι..Δεν εχουν αναγκη απο κριση ταυτοτητας...

Δυστυχως για μια ακομα φορα περιμενω περισσοτερα απο αυτους,ακριβως γιατι μου αρεσουν τοσο πολυ..
Ισως στο επομενο..Ιδωμεν...
Alex


Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #41 στις: 12/06/07, 16:56 »
Καλο ειναι...
Αν και οχι κατι το οποιο θα μου προκαλεσει δεος οπως με τα IAW,Awake και COS στο παρελθον..
Σιγουρα καλυτερο για μενα απο το Octavarium το οποιο με ξενερωσε πραγματικα πολυ..
Η παραγωγη μαλλον ειναι λιγο χειροτερη απο οτι συνηθως στα τελευταια αλμπουμ..
Η μπαντα τα χωνει οπως παντα ενω η ατμοσφαιρα ειναι γενικως καλη..Καλο θα ηταν παντως να επεστρεφαν λιγο στην ουσια και την μελωδια παρα στο χωσιμο..
O Labrie σαν να εχει αρχισει να επανερχεται αν και σε καμια περιπτωση δεν τα καταφερνει οπως και μεχρι το A Change Of Seasons"..Δυστυχως αυτο το ατυχημα που ειχε φωνητικα εκεινη την περιοδο τον κατεστρεψε..

Αυτο που δεν καταλαβαινω απολυτα ειναι η εμονη τους να παιξουν σαν τους "παλιους" metallica..
Τα tracks 3,4 ειναι σαν να ακουω τους metallica σε καλη μερα.. ??? Ελεος πια..Dream Theater ειναι..Δεν εχουν αναγκη απο κριση ταυτοτητας...

Δυστυχως για μια ακομα φορα περιμενω περισσοτερα απο αυτους,ακριβως γιατι μου αρεσουν τοσο πολυ..
Ισως στο επομενο..Ιδωμεν...
Alex



Δεν πρόκειται να ξανβγάλουν άλμπουμ όπως τα παλιά τους. Δεν είναι θέμα ικανότητας και εμπειρίας. Απλά τότε είχαν πολύ χρόνο να πειραματιστούνε και να εκφραστούνε. Σήμερα μπαίνουν στο στούντιο και πρέπει να βγάλουν δίσκο σε μερικούς μήνες. Είναι πολύ πιο επαγγελματική φαση. Η μεγάλη βλακεία τους είναι πάντως που προσπαθούν να παραμείνουν πιστοί στις αξίες της μουσικής τους και καταλήγουν δέσμιοί τους. Πχ πετάνε instrumental sections μέσα στα κομμάτια έτσι απλά επειδή έτσι συνηθίζουν.Τουλάχιστον δε χάνεται η ποιότητα της μουσικής τους μαζί με το βάθος της, το οποίο πραγματικά λείπει.  Καποτε άκουγες ένα κομμάτι τους 100 φορές κι ακόμη ανακάλυπτες νέα στοιχεία. Τώρα 2 φορές να ακούσεις το κομμάτι φτάνει.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #42 στις: 16/06/07, 12:37 »

Δεν πρόκειται να ξανβγάλουν άλμπουμ όπως τα παλιά τους. Δεν είναι θέμα ικανότητας και εμπειρίας. Απλά τότε είχαν πολύ χρόνο να πειραματιστούνε και να εκφραστούνε. Σήμερα μπαίνουν στο στούντιο και πρέπει να βγάλουν δίσκο σε μερικούς μήνες. Είναι πολύ πιο επαγγελματική φαση. Η μεγάλη βλακεία τους είναι πάντως που προσπαθούν να παραμείνουν πιστοί στις αξίες της μουσικής τους και καταλήγουν δέσμιοί τους. Πχ πετάνε instrumental sections μέσα στα κομμάτια έτσι απλά επειδή έτσι συνηθίζουν.Τουλάχιστον δε χάνεται η ποιότητα της μουσικής τους μαζί με το βάθος της, το οποίο πραγματικά λείπει.  Καποτε άκουγες ένα κομμάτι τους 100 φορές κι ακόμη ανακάλυπτες νέα στοιχεία. Τώρα 2 φορές να ακούσεις το κομμάτι φτάνει.

Ωραίος joevaicci. Αυτη ειναι νομίζω η καλύτερη εξήγηση που θα μπορούσε να δωθεί για την κατασταση στην οποία βρίσκονται οι Dream Theater πλεον. Εμένα πάντως μου χρειάστηκαν περισσότερες απο 2 φορες για να τα ανακαλύψω.  :P

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #43 στις: 16/06/07, 12:43 »
Παράθεση
Αυτο που δεν καταλαβαινω απολυτα ειναι η εμονη τους να παιξουν σαν τους "παλιους" metallica..
Τα tracks 3,4 ειναι σαν να ακουω τους metallica σε καλη μερα.. Huh Ελεος πια..Dream Theater ειναι..Δεν εχουν αναγκη απο κριση ταυτοτητας...

Και είπα να το πω αλλά λέω θα με κοροιδεύουν.. Μόλις τα άκουσα λέω τώρα θα ακολουθήσει και το wah-solo του Hamett και θα τρελαθώ..  ;D ;)
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #44 στις: 18/06/07, 22:07 »
Δεν μου πολυάρεσε και μου χάλασε και τη διάθεση να τους δω στο rockwave... Εκτός από τα constant motion και dark eternal night (που κι αυτό έτσι κι έτσι) δεν βρήκα κάτι καλό σε αυτό το άλμπουμ... Ίσως να φταίει το ότι δεν το έχω ακούσει πολλές φορές ακόμα... Ίσως το ότι αφού το άκουσα, έβαλα να παίζει το snakes and arrows των Rush και πραγματικά βρήκα έναν πολύ καλό ορισμό του prog rock

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #45 στις: 18/06/07, 22:59 »
Παίδες μια που θα τους δω ας έχω μια ιδέα, παίζει κανένα torrent?
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #46 στις: 24/06/07, 00:50 »
Εγώ το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά βαριόμουν να γράψω  κριτική :P :P ::)

Στην αρχή που το έβαλα (τα άκουσα ένα-ένα με τη σειρά) τρόμαξα αρκετά με το In The Presence Of Enemies Pt.1 που έχει κάτι "Πετάγματα της Μέλισσας" στην αρχή :P ;D Μετά με το σόλό καθησυχάστηκα λίγο αλλά μετά μου ξίνισε η φωνητική μελωδία που μου φάνηκε πολύ συνηθισμένη. Για να μην τα πολυλογώ, μετά είδα το documentary στο DVD και βλέποντάς τους που ήταν τόσο ενθουσιασμένοι και περήφανοι για το SC μου έφτιαξε τη διάθεση και τελικά (μετά από πολλά ακούσματα ακόμα) κατέληξα πως είναι δισκάρα και πολύ ανώτερο από το Octavarium (για μένα) παρόλο που και το τελευταίο ήταν αρκετά καλό!

Πάντως ο δίσκος είναι γεμάτος με μελωδίες-riffs-μελωδίες-layers-φωνητικά-unisons κλπ. και είναι αρκετά δύσκολος. Εγώ την πρώτη φορά άντεξα μέχρι και το Ministry Of Lost Souls! Όχι επειδή δε μου άρεσε αλλά δεν άντεχα άλλα 16-μιση λεπτά από όλα τα παραπάνω ;D

-Το Forsaken έχει riffάρα και το σημείο πριν το σόλο είναι τρομερό, μου προκαλεί ανατριχίλα κάθε φορά :o
-Νταξ' οι μουσικοί φαίνεται ότι πλέον είναι σε άλλο επίπεδο σαν συνθέτες, ενορχηστρωτές και μουσικοί :o
-Το documentary είναι πολύ καλό! Οι τύποι έχουν πολλή πλάκα!
-Άσε ρε Μάκη (Santa) που δε σου άρεσε! Σε είδα εγώ όταν το ακούσαμε σε 5.1 πώς σου καλάρεσε ;D
-Τι έκαναν οι κάφροι στο Dark Eternal Night :o :o :o :o 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #47 στις: 24/06/07, 11:42 »
Εγώ το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα αλλά βαριόμουν να γράψω  κριτική :P :P ::)

Στην αρχή που το έβαλα (τα άκουσα ένα-ένα με τη σειρά) τρόμαξα αρκετά με το In The Presence Of Enemies Pt.1 που έχει κάτι "Πετάγματα της Μέλισσας" στην αρχή :P ;D Μετά με το σόλό καθησυχάστηκα λίγο αλλά μετά μου ξίνισε η φωνητική μελωδία που μου φάνηκε πολύ συνηθισμένη. Για να μην τα πολυλογώ, μετά είδα το documentary στο DVD και βλέποντάς τους που ήταν τόσο ενθουσιασμένοι και περήφανοι για το SC μου έφτιαξε τη διάθεση και τελικά (μετά από πολλά ακούσματα ακόμα) κατέληξα πως είναι δισκάρα και πολύ ανώτερο από το Octavarium (για μένα) παρόλο που και το τελευταίο ήταν αρκετά καλό!

Πάντως ο δίσκος είναι γεμάτος με μελωδίες-riffs-μελωδίες-layers-φωνητικά-unisons κλπ. και είναι αρκετά δύσκολος. Εγώ την πρώτη φορά άντεξα μέχρι και το Ministry Of Lost Souls! Όχι επειδή δε μου άρεσε αλλά δεν άντεχα άλλα 16-μιση λεπτά από όλα τα παραπάνω ;D

-Το Forsaken έχει riffάρα και το σημείο πριν το σόλο είναι τρομερό, μου προκαλεί ανατριχίλα κάθε φορά :o
-Νταξ' οι μουσικοί φαίνεται ότι πλέον είναι σε άλλο επίπεδο σαν συνθέτες, ενορχηστρωτές και μουσικοί :o
-Το documentary είναι πολύ καλό! Οι τύποι έχουν πολλή πλάκα!
-Άσε ρε Μάκη (Santa) που δε σου άρεσε! Σε είδα εγώ όταν το ακούσαμε σε 5.1 πώς σου καλάρεσε ;D
-Τι έκαναν οι κάφροι στο Dark Eternal Night :o :o :o :o 8) 8) 8) 8)

Ξέρεις τι? δεν μου αρέσει που έχουν την αντίληψη ''για να ειναι prog ένα κομμάτι, χώσε 8.000.000 νότες, odd time signatures κλπ.'' ΑΝ ακούσεις των rush, όπως είπα και παραπάνω, θα δεις μια άλλη αντίληψη του prog, μετρημένη και ωραία. Στο in the presence of enemies το 1ο δηλαδή τραγούδι, σχεδόν δεν μπορώ να ακούσω τα 4 πρώτα λεπτά... Καταντάει κουραστικό μιας και πολλά τραγούδια πιο μετά έχουν τέτοια σημεία.Επίσης μου τη δίνει που ο Portnoy βρήκε τα 5ηχα πάνω σε bar 4ων και το κάνει συνέχεια, μα συνέχεια!!! :P για να μη μιλήσω για τα κλασσικά πλέον patterns του.... Πάντως δεν με χαλάει ειδικά τώρα τελευταία που το ακούω. Απλά προτιμώ awake, metropolis κτλ....

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #48 στις: 24/06/07, 14:22 »


Ξέρεις τι? δεν μου αρέσει που έχουν την αντίληψη ''για να ειναι prog ένα κομμάτι, χώσε 8.000.000 νότες, odd time signatures κλπ.'' ΑΝ ακούσεις των rush, όπως είπα και παραπάνω, θα δεις μια άλλη αντίληψη του prog, μετρημένη και ωραία. Στο in the presence of enemies το 1ο δηλαδή τραγούδι, σχεδόν δεν μπορώ να ακούσω τα 4 πρώτα λεπτά... Καταντάει κουραστικό μιας και πολλά τραγούδια πιο μετά έχουν τέτοια σημεία.Επίσης μου τη δίνει που ο Portnoy βρήκε τα 5ηχα πάνω σε bar 4ων και το κάνει συνέχεια, μα συνέχεια!!! :P για να μη μιλήσω για τα κλασσικά πλέον patterns του.... Πάντως δεν με χαλάει ειδικά τώρα τελευταία που το ακούω. Απλά προτιμώ awake, metropolis κτλ....
[/quote]
Βασικά υποτίθεται πως οι Rush είναι prog rock που είναι γενικά πιο σοφτ από το progressive metal που υποτίθεται πως παίζουν οι Theater. Ε, δε θα έβαζαν όλα αυτά τα πράγματα που βάζουν οι Theater στη μουσική τους οι Rush!
Ε, τώρα για προτοτυπία ισχύει και λίγο αυτό που είπε κάποιος παραπάνω ότι δηλαδή δεν παίρνουν αρκετό χρόνο για να φτιάξουν τους δίσκους με την ησυχία τους.
Οι πρώτοι τους δίσκοι ήταν γενικά άπαιχτοι αλλά άμα κάτσουμε να συγκρίνουμε κάθε δίσκο που ακούμε με Awake, Images And Words κλπ. δε βγάζουμε άκρη :-\

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #49 στις: 24/06/07, 14:30 »
Νομίζω πως η σύγκριση έρχεται σχεδόν αυτόματα, χωρίς να το θέλουμε κάποιες φορές, ώστενα έχουν κάποιο κριτήριο αξιολόγησης... Και έπειτα δεν έχουν βγάλει και τόσα πολλά άλμπουμ ώστε να γίνει χαμός και να μπερδευτούμε. Α και κάτι άλλο. Πιστεύω πως η roadrunner άλλαξε αρκετά τους theater και από άποψη ήχου (δεν νομίζω να ήταν έτσι ο ήχος της κιθάρας ακόμα και στο train of thought) αλλά και κάποια riffs θυμίζουν από meshuggah μέχρι ξέρω γω τι, ο ήχος της δίκασης κτλ.... Παρατήρησε κανείς καμμιά τέτοια αλλαγή ή μόνος μου τα βγάζω? ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 19:23
από Joevaicci
6 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 16:03
από Eagle Of Kamelot
50 Απαντήσεις
14804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
20 Απαντήσεις
10069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:37
από Eagle Of Kamelot
123 Απαντήσεις
34786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 20:05
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
5451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 03:31
από truepiece
0 Απαντήσεις
2394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 16:24
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/21, 17:08
από Yiannis Papadopoulos