Ψηφοφορία

Καλύτερο Τραγούδι

In The Presence OF  Enemies 1
5 (16.7%)
Forsaken
8 (26.7%)
Constant Motion
2 (6.7%)
The Dark Eternal Night
7 (23.3%)
Repentance
2 (6.7%)
Prophets of war
0 (0%)
Ministry Of lost Souls
3 (10%)
In Tηe Presence Of Enemies 2
3 (10%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Dream Theater - Systematic Chaos  (Αναγνώστηκε 19241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mastodon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #50 στις: 26/06/07, 13:07 »
Νομίζω πως η σύγκριση έρχεται σχεδόν αυτόματα, χωρίς να το θέλουμε κάποιες φορές, ώστενα έχουν κάποιο κριτήριο αξιολόγησης... Και έπειτα δεν έχουν βγάλει και τόσα πολλά άλμπουμ ώστε να γίνει χαμός και να μπερδευτούμε. Α και κάτι άλλο. Πιστεύω πως η roadrunner άλλαξε αρκετά τους theater και από άποψη ήχου (δεν νομίζω να ήταν έτσι ο ήχος της κιθάρας ακόμα και στο train of thought) αλλά και κάποια riffs θυμίζουν από meshuggah μέχρι ξέρω γω τι, ο ήχος της δίκασης κτλ.... Παρατήρησε κανείς καμμιά τέτοια αλλαγή ή μόνος μου τα βγάζω? ;D
Συμφωνώ χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό... Γενικά ο δίσκος ακόμα και μετά από αλλεπάλληλες ακροάσεις με έχει αφήσει υπερικανοποιημένο. Το καλύτερο τους για μένα από το Metropolis...

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #51 στις: 15/07/07, 20:42 »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #52 στις: 16/07/07, 17:54 »
Νομίζω πως η σύγκριση έρχεται σχεδόν αυτόματα, χωρίς να το θέλουμε κάποιες φορές, ώστενα έχουν κάποιο κριτήριο αξιολόγησης... Και έπειτα δεν έχουν βγάλει και τόσα πολλά άλμπουμ ώστε να γίνει χαμός και να μπερδευτούμε. Α και κάτι άλλο. Πιστεύω πως η roadrunner άλλαξε αρκετά τους theater και από άποψη ήχου (δεν νομίζω να ήταν έτσι ο ήχος της κιθάρας ακόμα και στο train of thought) αλλά και κάποια riffs θυμίζουν από meshuggah μέχρι ξέρω γω τι, ο ήχος της δίκασης κτλ.... Παρατήρησε κανείς καμμιά τέτοια αλλαγή ή μόνος μου τα βγάζω? ;D

Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη, αλλά ανούσια.

Η Roadrunner δεν έπαιξε ρόλο σ αυτο αφού το άλμπουμ ηχογραφήθηκε πριν γίνει  η συνεργασία μεταξύ τους.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #53 στις: 17/07/07, 13:44 »
Νομίζω πως η σύγκριση έρχεται σχεδόν αυτόματα, χωρίς να το θέλουμε κάποιες φορές, ώστενα έχουν κάποιο κριτήριο αξιολόγησης... Και έπειτα δεν έχουν βγάλει και τόσα πολλά άλμπουμ ώστε να γίνει χαμός και να μπερδευτούμε. Α και κάτι άλλο. Πιστεύω πως η roadrunner άλλαξε αρκετά τους theater και από άποψη ήχου (δεν νομίζω να ήταν έτσι ο ήχος της κιθάρας ακόμα και στο train of thought) αλλά και κάποια riffs θυμίζουν από meshuggah μέχρι ξέρω γω τι, ο ήχος της δίκασης κτλ.... Παρατήρησε κανείς καμμιά τέτοια αλλαγή ή μόνος μου τα βγάζω? ;D

Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη, αλλά ανούσια.

Η Roadrunner δεν έπαιξε ρόλο σ αυτο αφού το άλμπουμ ηχογραφήθηκε πριν γίνει  η συνεργασία μεταξύ τους.
exactly!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #54 στις: 18/07/07, 14:27 »
Οκ τότε πάω πάσο :)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #55 στις: 04/08/07, 00:25 »
Αρχικά μου άρεσε, αλλά όσο το σκέφτομαι μου κακοφαίνεται το γεγονός ότι η κρίση των 40 που περνάει πιο πολύ απ τους άλλους ο Petrucci επηρεάζει τόσο τη μουσική τους. Καλά τα γυμναστήρια, το μακρύ μαλλί και οι στίχοι για τέρατα, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι δεν δοκίμασε κάτι ουσιωδώς καινούριο σ αυτόν τον δίσκο. Ήτανότι περίμενα να ακούσω.Ριφς, σολίδια, πολλά unisons και κανά δυο αργά σόλο. Σ' αυτόν τον δίσκο δεν πειραματίστηκε όπως στους άλλους δίσκους μέχρι τώρα. Αναλογιστείτε πόσο πολύ άλλαζε τον ήχο του και το παίξιμό του μεχρι τώρα (ίσως όχι τόσο πολύ στο Octavarium).
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #56 στις: 04/08/07, 01:17 »
Αρχικά μου άρεσε, αλλά όσο το σκέφτομαι μου κακοφαίνεται το γεγονός ότι η κρίση των 40 που περνάει πιο πολύ απ τους άλλους ο Petrucci επηρεάζει τόσο τη μουσική τους. Καλά τα γυμναστήρια, το μακρύ μαλλί και οι στίχοι για τέρατα, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι δεν δοκίμασε κάτι ουσιωδώς καινούριο σ αυτόν τον δίσκο. Ήτανότι περίμενα να ακούσω.Ριφς, σολίδια, πολλά unisons και κανά δυο αργά σόλο. Σ' αυτόν τον δίσκο δεν πειραματίστηκε όπως στους άλλους δίσκους μέχρι τώρα. Αναλογιστείτε πόσο πολύ άλλαζε τον ήχο του και το παίξιμό του μεχρι τώρα (ίσως όχι τόσο πολύ στο Octavarium).
μαζι σου!αυτο που μου βγηκε μετα απο πολλα ακουσματα ειναι ακριβως οτι λες παραπανω..
μετριοτητα(για ενα ονομα οπως των THeater..) :-\
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #57 στις: 05/08/07, 18:29 »
Δε θα λεγα ότι ο δίσκος είναι μετριότητα (ούτε για τους DT), αλλά έχω την αίσθηση πως το συγκρότημα έχει πάψει να αναπτύσσεται. 'Εχουν βρει τη φόρμουλα και επαναλαμβάνονται με μικρές ενδιαφέρουσες αλλαγές. Ίσως θα πρέπει να γίνει αυτό που είπε ο Rudess στο Rock*Hard Ιουλίου, ότι δηλαδή θα ήταν καλό να άλλαζαν το ''παράθυρο παραμέτρων μέσα στο οποίο λειτουργούν οι DT, το οποίο δημιουργεί το στυλ τους.'' Αυτό λέει το γνωρίζουν ο Portnoy και ο Petrucci και για μένα αυτό σημαίνει ότι ίσως επιχειρήσουν να αλλάξουν ουσιωδώς το στυλ τους. Ίδωμεν...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #58 στις: 05/08/07, 18:33 »
Δε θα λεγα ότι ο δίσκος είναι μετριότητα (ούτε για τους DT), αλλά έχω την αίσθηση πως το συγκρότημα έχει πάψει να αναπτύσσεται. 'Εχουν βρει τη φόρμουλα και επαναλαμβάνονται με μικρές ενδιαφέρουσες αλλαγές. Ίσως θα πρέπει να γίνει αυτό που είπε ο Rudess στο Rock*Hard Ιουλίου, ότι δηλαδή θα ήταν καλό να άλλαζαν το ''παράθυρο παραμέτρων μέσα στο οποίο λειτουργούν οι DT, το οποίο δημιουργεί το στυλ τους.'' Αυτό λέει το γνωρίζουν ο Portnoy και ο Petrucci και για μένα αυτό σημαίνει ότι ίσως επιχειρήσουν να αλλάξουν ουσιωδώς το στυλ τους. Ίδωμεν...
σε καθε album αυτο περιμενουμε...αλλα δεν ερχεται...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #59 στις: 05/08/07, 18:35 »
εμενα μου φαινεται οτι επανηλθαν στα γνωριμα μονοπατια τους κατι το οποιο δεν με χαλαει
Εννοω οτι πειραματιστηκαν αρκετα στα προηγουμενα album τους και ξαναεπανηλθαν στα φυσιολογικα τους...
με το ToT ηταν πολυ heavy,με το SDoIT ηταν πολυ progressive,με το octavarium πολύ pop και τωρα ςα πουμε επανηλθαν στα "normal" τους...
τι νομιζετε οτι θα πρεπει να δοκιμασουν?

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #60 στις: 05/08/07, 18:52 »
εμενα μου φαινεται οτι επανηλθαν στα γνωριμα μονοπατια τους κατι το οποιο δεν με χαλαει
Εννοω οτι πειραματιστηκαν αρκετα στα προηγουμενα album τους και ξαναεπανηλθαν στα φυσιολογικα τους...
με το ToT ηταν πολυ heavy,με το SDoIT ηταν πολυ progressive,με το octavarium πολύ pop και τωρα ςα πουμε επανηλθαν στα "normal" τους...
τι νομιζετε οτι θα πρεπει να δοκιμασουν?
ξερεις ρε συ εμενα τι με κανει να νιωθω?
πως δεν εχουν επανελθει στα νορμαλ τους...απλα εδω εχουν φτιαξει ενα album που καθε σχεδον κομματι ειναι βασισμενο σε διαφορα στυλ απ τα προηγουμενα album...
βλεπε π.χ constant motion->ToT
              ministry of lost souls->θυμιζει στην εισαγωγη λιγο grand finale απ το  6 degrees...γενικα δεν ξερω πως να το  εκφρασω..ελπιζω να καταλαβες  :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #61 στις: 05/08/07, 19:39 »
μμμ...ναι...απλα δεν ειναι τοσο "αλλού" το στυλ τους...είναι το πιο "Dream Theater" album από την εποχη του scenes...

παντως εμενα το constant motion μου θυμιζει πολυ awake...ειδικα το ρεφραιν   8)


btw, εχετε δει το καινουργιο παιχνιδακι του rudess?  :P

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #62 στις: 06/08/07, 01:05 »
καλα ολα αυτα ειναι υποκειμενικα...
το κλιμα του Awake δεν το χουν πιασει πουθενα απ οσο θυμαμαι στο SC..
το καινουργιο synth του τα σπαει!
ΘεΟΣ!μετα το continuum αυτο...
σε καθε album θα πεταει και καινουργιο μαραφετι! :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #63 στις: 19/08/07, 04:50 »
καλα ολα αυτα ειναι υποκειμενικα...
το κλιμα του Awake δεν το χουν πιασει πουθενα απ οσο θυμαμαι στο SC..
το καινουργιο synth του τα σπαει!
ΘεΟΣ!μετα το continuum αυτο...
σε καθε album θα πεταει και καινουργιο μαραφετι! :P

Αυτό δε το χρησιμοποιεί στο καινούριο άλμπουμ.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #64 στις: 02/10/07, 01:53 »
Ξέρει κανείς τι λέει ο Portnoy στο τέλος του Repentance?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #65 στις: 02/10/07, 16:46 »
Ο Corey Taylor μου φαίνεται ότι είναι.... τελειώνει με τη φράση the truth is the truth. So all you can do is live with it

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Systematic Chaos
« Απάντηση #66 στις: 02/10/07, 16:54 »
Δε λέω για την τελευταία φράση, αλλά για εκείνο το ''λογύδριο'' του Portnoy προς το τέλος που διαρκεί αρκετά.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 19:23
από Joevaicci
6 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 16:03
από Eagle Of Kamelot
50 Απαντήσεις
14793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
20 Απαντήσεις
10069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:37
από Eagle Of Kamelot
123 Απαντήσεις
34784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 20:05
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
5450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 03:31
από truepiece
0 Απαντήσεις
2393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 16:24
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/21, 17:08
από Yiannis Papadopoulos