Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159323 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #675 στις: 04/10/11, 22:26 »
νόμοι και θεσμοί οφείλουν να διαμορφώνονται βάσει του κοινωνικού γίγνεσθαι νομίζω σε αυτό όλοι συμφωνούν.


Όταν λοιπόν το καθόλα σεβαστό πανεπιστημιακό άσυλο μετατρέπεται σε άσυλο εγκληματιών από άσυλο ιδεών οφείλει να προστατευτεί από τους ίδους τους παράγοντες του πανεπιστημίου.


όταν είναι ανίκανο να το κάνει, τότε καλύτερα να καταργηθεί. πολλά απ όλα αυτά τα ωραία είναι σωστά και καλό να υπάρχουν, αλλά όταν δεν υπάρχει η υποδομή (παιδεία) τότε γιατί να το κουβεντιάζουμε;

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #676 στις: 04/10/11, 23:35 »
να σου φερω ενα παραδειγμα..Αποφασιζει ενας δημ.υπαλληλος η ακομα και ενα σωματειο ιδιωτικων να κανει απεργια και να μην ανοιξει μια υπηρεσια/μαγαζι..Ο πελατης/πολιτης ΔΕΝ θα εξυπηρετηθει..Και τι?Υπαρχουν προτεραιοτητες και απο τη στιγμη που καποια πλειοψηφια τις ιεραρχει ετσι καλο ειναι το σεβεται..
Αυτή η νοοτροπία είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα του γιατί πήγαμε (και συνεχίζουμε να πηγαίνουμε) κατά διαόλου.
Κυρίες και κύριοι, ουδεμία μεγαλύτερη προτεραιότητα από κάποιον που αγωνίζεται για κάτι (οτιδήποτε, εκεί θα κολήσουμε...) και θεωρεί ότι η ανάγκη του είναι μεγαλύτερη (πάντα) από του συνανθρώπου του.
Εγώ που δεν έχω κανένα ρημαδοκουμπί να πατήσω και να βυθιστεί η χώρα στα σκοτάδια, ποιός θα με ακούσει?
 ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #677 στις: 05/10/11, 00:08 »
να σου φερω ενα παραδειγμα..Αποφασιζει ενας δημ.υπαλληλος η ακομα και ενα σωματειο ιδιωτικων να κανει απεργια και να μην ανοιξει μια υπηρεσια/μαγαζι..Ο πελατης/πολιτης ΔΕΝ θα εξυπηρετηθει..Και τι?Υπαρχουν προτεραιοτητες και απο τη στιγμη που καποια πλειοψηφια τις ιεραρχει ετσι καλο ειναι το σεβεται..
Αυτή η νοοτροπία είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα του γιατί πήγαμε (και συνεχίζουμε να πηγαίνουμε) κατά διαόλου.
Κυρίες και κύριοι, ουδεμία μεγαλύτερη προτεραιότητα από κάποιον που αγωνίζεται για κάτι (οτιδήποτε, εκεί θα κολήσουμε...) και θεωρεί ότι η ανάγκη του είναι μεγαλύτερη (πάντα) από του συνανθρώπου του.
Εγώ που δεν έχω κανένα ρημαδοκουμπί να πατήσω και να βυθιστεί η χώρα στα σκοτάδια, ποιός θα με ακούσει?
 ;D
Κανενας εσυ συνεχισε να πιστευεις οτι για τις ρημαδοκαταστασεις φταινε αυτοι που αντιδρουν και οχι αυτοι που σκυβουν το κεφαλι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #678 στις: 05/10/11, 03:15 »
Και δικιά μου πεποίθηση είναι ότι αυτοί που αντιδρούν έναντι των ταπεινών τους ενστίκτων είναι οι ήρωες!

Χάρη εγώ θα σου προκαλέσω απεγκεφαλισμό ή οι πολιτικές σας και η εκφρασή τους? Παραθέτω παρακάτω κείμενο του πολιτικού φορέα του "φοιτητικού κινήματος". (έτσι τουλάχιστον αυτοπροσδιορίζεται και μας το προσδιόρισες κι εσύ)

http://edopolytexneio.gr/arthra/1378

Πρόσεξε:"Τα σημαντικότερα οφέλη αυτού του μέσου πάλης (σημ. των καταλήψεων) έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι διακόπτεται η συνολική λειτουργία του Πανεπιστημίου, τόσο η διδακτική όσο και η ερευνητική του δραστηριότητα............ ....................
Η διακοπή της Πανεπιστημιακής λειτουργίας δημιουργεί επιπλέον πιέσεις στην κυβέρνηση, όπως ο κίνδυνος να χαθεί η εξεταστική ή το εξάμηνο, με αποτέλεσμα να αυξηθεί η κοινωνική δυσαρέσκεια των στρωμάτων που στέλνουν τα παιδιά τους στο Πανεπιστήμιο (ιδιαίτερα για όσους φοιτητές δεν σπουδάζουν στον τόπο καταγωγής τους)"

Πέρα από το ότι αυτό το κείμενο δεν έχει ίχνος πολιτικής ευκρίνειας τι μας λέει? Ότι επιδιώκει την εξαθλίωση  κοινωνικων στρωμάτων ώστε έμμεσα να ασκηθούν πιέσεις έτσι ώστε να πετύχει τους (συντεχνιακούς?) σκοπούς. Και ότι το μεγάλο κέρδος των καταλήψεων είναι ότι σταματά η ερευνητική δραστηριότητα του Πανεπιστημίου. Αν είναι δυνατόν!

Αν αυτή η "πολιτική θέση" δεν επιφέρει σε κάποιον κίνδυνο απεγκεφαλισμού σημαίνει ότι είναι ήδη απεγκεφαλισμένος....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #679 στις: 05/10/11, 10:46 »
Συντεχνιακοι σκοποι..Χαχα το ακουσαμε και αυτο..Ο δωρεαν χαρακτηρας της δημοσιας εκπαιδευσης,η ερευνα που παραγεται,τα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων(ενος πολυ μεγλαου μερους της συνολικης κοινωνιας δηλαδη) αποτελουν συντεχνιακους σκοπους..

Ναι η καταληψη ετσι λειτουργει σταματωντας την εκπαιδευτικη και ερευνητικη λειτουργια του πανεπιστημιου φερνοντας τα πραγματα στα ακρα..Πιεζοντας,γνωστοποιοντας την κατασταση και αναγκαζοντας τον κοσμο να παρει θεση.Δεν συμφωνω με το συνολο του συγκεκριμενου κειμενου το οποιο αλλωστε αποτελει προσωπικη εκτιμιση ενος ατομου(του Γ.Κ.-τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσα να ειμαι εγω χαχα.) και οχι καποια επισημη θεση(στο οποιο και παλι μπορουσα να εχω ενστασεις)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #680 στις: 05/10/11, 12:11 »
[...]

#1. Αααα μάλιστα!! Όλο το διαδίκτυο γεμίζει με φωτό και βίντεο απο την παραμικρή αστυνομική αυθαιρεσία με την αριστερά να πρωτοστατεί σε αυτή τη συλλογή και ανάδειξη στοιχείων αλλα εσύ δεν έχεις! Πλην όμως γράφεις ενα ωραιότατο σεντόνι στηριζόμενος στο "το έχω δεί" Και επειδή σίγουρα δε μπορείς να βρίσκεσαι σε όοολα τα Πανεπιστήμια της χώρας, εκφράζεις άποψη πάνω σε αυτά που έχεις διαβάσει/ακούσει/σου έχουν πει... αλλα εσύ δε μπορείς να είσαι εμπαθής. Μόνο εγώ είμαι ο εμπαθής της παρέας...   ::)

#2. Κι εγώ ξαναλέω. 1) Είναι αδιανόητο τις αποφάσεις στη Δημοκρατία να τις παίρνει η πλειοψηφία της μειοψηφίας! Ή θα συμμετέχουν υποχρεωτικά όλοι, ή η Δημοκρατία πάει περίπατο και η κάθε ομάδα ανθρώπων που την απαξιώνει σε μεγάλο ποσοστό (το οποίο σύμφωνα με κάποιους είναι και αυτό άποψη η οποία προφανώς και ΔΕ νομιμοποιεί μια κατάληψη), απλά δεν την αξίζει! 2) Το Σύνταγμα είναι Σύνταγμα! Δεν επιδέχεται ερμηνείες κατα το δοκούν. Στο Ελλαδιστάν εχει γίνει κουρελόχαρτο οπου όλοι το παραβιάζουν κατα το πως τους συμφέρει. Εσύ το παραβιάζεις, κλείνοντας πχ. ενα Πανεπιστήμιο και η κυβέρνηση το παραβιάζει στέλνοντας πχ. στρατεύματα σε ΝΑΤΟικές επιχειρήσεις. Και οι 2 είστε αξιοκατάκριτοι. 3) Επι της ηθικής πλευράς του θέματος: Τα δικαιώματά σου σταματούν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Κανενός το δίκιο δεν είναι υπεράνω όλων, ούτε του εργάτη, ούτε του φοιτητή, ούτε του μουσικού, ούτε του επιχειρηματία, ούτε του πολιτικού, ούτε κανενός! Όταν το καταλάβουμε αυτό, ίσως και να συνενοηθούμε κάποια στιγμή. Και η λογική του "εσύ με αδικείς, άρα θα αδικήσω κι εγώ εσένα ή (ακόμα χειρότερα) θα αδικήσω άλλους προκειμένου να χτυπήσω εσένα" είναι λιαν επιεικώς παράλογη! ¨Αποψή μου βέβαια, αλλα πρόσεξε: Όταν εσύ θεωρείς πως έχεις δικαίωμα να παραβιάζεις νόμους και Σύνταγμα προκειμένου να βρείς το δικό σου δίκιο, άλλο τόσο μπορεί να το παραβιάσει και ο άλλος για να βρεί το δικό του δίκιο! Μπορώ να σου φέρω άπειρα παραδείγματα πάνω σε αυτό αλλα φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι λέω...

#3. Και εσύ έχεις δίκιο, και εγώ επίσης. Το οτι οι δικοί σου λόγοι είναι υπαρκτοί, δε σημαίνει πως οι δικοί μου είναι ανύπαρκτοι. Δε το επεκτείνω... είσαι μεγάλος άνθρωπος και βλέπεις τι γίνεται γύρω σου.. το αν το παραδέχεσαι είναι άλλη ιστορία :)

#4. Ίσως όμως και να το βλέπει! Φοιτητικό δεν είναι μόνο το ΔΙΚΟ ΣΟΥ κίνημα ;)

#5. (Βλ. #1)

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #681 στις: 05/10/11, 12:13 »
Πλην όμως επέτρεψέ μου να σου πω κάτι στο οποίο δεν πιστεύω πως θα διαφωνήσεις, τουλάχιστον έντονα. Θεωρώ πως θα ήταν πολύ καλύτερα να έχει κάνει η κυβέρνηση (η όποια κυβέρνηση) μια συνάντηση με την Πανεπιστημιακή κοινότητα ρωτώντας: "Τι μπορείτε να κάνετε ΕΣΕΙΣ ως κοινότητα για να περιφρουρήσετε το Πανεπιστήμιο απο φαινόμενα παρανομίας; Μπορείτε να εξασφαλίσετε την ευνομία εντός του Πανεπιστημίου; Αν ναι, κάν'τε τις ενέργειές σας και φέρτε αποτελέσματα! ... "


Θα δω δηλαδη ΚΝΙΤΙΣες με σανδαλια/ταγαρια και ΔΑΠιτες με σιελ πουκαμισα δεκανεις αλλαγης σε περιπολα αλλαγης σκοπου στην πανεπιστημιουπολη, γερμανικο νουμερο 2 το βραδι ?
Όπως έχω ξαναπεί: Αν δε μπορούν να το κάνουν αυτοί, ας έλθει η αστυνομία να το κάνει που αυτή είναι η δουλειά της και γι'αυτό την πληρώνουμε.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #682 στις: 05/10/11, 12:25 »
Πλην όμως επέτρεψέ μου να σου πω κάτι στο οποίο δεν πιστεύω πως θα διαφωνήσεις, τουλάχιστον έντονα. Θεωρώ πως θα ήταν πολύ καλύτερα να έχει κάνει η κυβέρνηση (η όποια κυβέρνηση) μια συνάντηση με την Πανεπιστημιακή κοινότητα ρωτώντας: "Τι μπορείτε να κάνετε ΕΣΕΙΣ ως κοινότητα για να περιφρουρήσετε το Πανεπιστήμιο απο φαινόμενα παρανομίας; Μπορείτε να εξασφαλίσετε την ευνομία εντός του Πανεπιστημίου; Αν ναι, κάν'τε τις ενέργειές σας και φέρτε αποτελέσματα! ... "
Θα δω δηλαδη ΚΝΙΤΙΣες με σανδαλια/ταγαρια και ΔΑΠιτες με σιελ πουκαμισα δεκανεις αλλαγης σε περιπολα αλλαγης σκοπου στην πανεπιστημιουπολη, γερμανικο νουμερο 2 το βραδι ?
Όπως έχω ξαναπεί: Αν δε μπορούν να το κάνουν αυτοί, ας έλθει η αστυνομία να το κάνει που αυτή είναι η δουλειά της και γι'αυτό την πληρώνουμε.
Συμφωνω απολυτα.
Ολοι το ξερουν οτι δεν μπορει/δεν επιτρεπεται/(δεν πρεπει να θελει) ενας φοιτητης να δειρει/συλλαβει στην πανεπιστημιουπολη η στο πολυτεχνειο ανηλικους μικροβανδαλιστες, πρεζακια, εμπορους, ενηλικα κακοποια στοιχεια, αλλους φοιτητες πυ κανουν φθορες, αναρχικους που ετοιμαζουν βομβες, υποκινητες, μαυρους με CD κλπ. Υπαρχουν ενα σωρο πιο ενδιαφεροντα και ομορφα πραγματα που μπορει και πρεπει να κανει ενας ανθρωπος 20 χρονων σε εναν πανεπιστημιακο, ακαδημαικο χωρο γεματο εργαστηρια, βιβλια, υπολογιστες, εξυπνους ανθρωπους απο το να ελεγχει τους πωλητες CD εντος Πανεπιστημιου αν εχουν πληρωσει την αυτασφαλιση τους στο ΤΕΒΕ.

Απλα νομιζω οτι η κουβεντα γινεται για να γινεται.
Φτανουμε σε συμπερασματα για γελια και για κλαματα. Η αστυνομια μας δεν ειναι "καλη" για να φυλαει νομιμως τους "μεσα" να μη βγουνε εξω και τους "εξω" μη τυχον και μπουνε μεσα, λες και μεσα υπαρχει καποιο μεγαλο μυστικο μεσα που οι εξω θελουν να κλεψουν και πρεπει να υπαρχει καποιο περιεργο στεγανο μεταξυ τους.

Το δε στεγανο αυτο (ασυλο/περιφρουρηση) θα διασφαλισουν μονοι τους καλυτερα και αποτελεσματικοτερα και απο αστυνομους οι ασυμβιβαστοι αυτοδιαχειριζομενοι πυρηνες της Σχολης Ιχθυοκαλλιεργειας, οι αναρχοαυτονομες κομμουνες της περιφρουρησης Ιατρικων Επισκεπτων, αστροιπποτες του τριτου εξαμηνου Νομικης Πατρων, αντιεξουσιαστικοι αδεσμευτοι φοιτητες της δικαιοσυνης του ΤΕΙ 3 γεφυρων,  και οι ορκισμενοι σπουδαστες επι πτυχιω του Ταγματος δισκοποτηρου του ΠΑ.ΠΕΙ ωστε να παραμεινει αγνο και ασπιλο (οπως δηλαδη και τωρα), μη το αγγιζει το βρωμικο χερι του ΜΠΑΤΣΟΥ, να μη μυρισει το κρινο του Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΚΟΥΚΟΥΛΑ.

Δε θα επιτρεψουμε σε "εκεινους" να μπουν στο "τετοιο μας" που ανηκει στους "ετσι μας" να μας κανουν "το αυτο" τους σπαζοντας το "αποκεινο" που εχουμε δικαιωματικα,  Βασικα δηλαδη οτι λεει καθε ομαδα που θιγεται καποιο περιεργο / μονοπωλιακο / ιδιαιτερης μεταχειρισης κεκτημενο τους.

Ειναι μαλιστα τοσο διαχρονικα κλισε (και κριμα να ακουγεται απο ανθρωπους που πρεσβευουν το νεο, το φρεσκο, το διαφορετικο) που ειναι χειροτερο και απο το να ξαναγυριστει διασκευη εκεινης της ταινιας με τη Βουγιουκλακη που ειναι πρακτορας και την εχουν στο υπογειο και της φερνουν την μανα της και αυτη κανει οτι δεν την γνωριζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/11, 12:53 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #683 στις: 05/10/11, 12:53 »
Συντεχνιακοι σκοποι..Χαχα το ακουσαμε και αυτο..Ο δωρεαν χαρακτηρας της δημοσιας εκπαιδευσης,η ερευνα που παραγεται,τα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων(ενος πολυ μεγλαου μερους της συνολικης κοινωνιας δηλαδη) αποτελουν συντεχνιακους σκοπους..

Δεν γνωρίζω κάτι για τον δωρεάν χαρακτήρα της εκπαίδευσης. Σ' αυτό μπορούν να σου απαντήσουν καλύτερα τα κοινωνικά στρώματα που υφίστανται την οικονομική πίεση και με την δυσαρέσκειά τους θα "πιέσουν την κυβέρνηση". Ούτε γνωρίζω για τα εργασιακά δικαιώματα των αποφοίτων δηλ των εισερχομένων στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, και στον τρόπο με τον οποίο οι καταλήψεις θεμελιώνουν τα εργασιακά τους δικαιώματα.

Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω ότι για την έρευνα μπορεί να απαιτούνται και τρία χρόνια συνεχούς μελέτης και πειραμάτων για να βγει ένα ελάχιστο αποτέλεσμα. Αν κάθε δύο χρόνια γίνεται μια κατάληψη με σκοπό να την σταματήσει, απλά δεν υπάρχει έρευνα. Όλα, χρήματα, κόπος, σκέψη, μελέτη πάνε χαμένα. Και τα ερευνητικά κονδύλια δεν τα βρίσκεις στον δρόμο.

Θέλω να πληροφορήσω το φοιτητικό κίνημα ότι δεν χρειάζεται ν' ανησυχεί, τουλάχιστον, για τις επιπτώσεις του νόμου στην έρευνα. Με τέτοια συμπεριφορά και νοοτροπία καμμιά ιδιωτική εταιρεία δεν πρόκειτε ποτέ να χρηματοδοτήσει μια σοβαρή έρευνα στην Ελλάδα. Προτιμούνται άλλες χώρες άνευ ψυχοπαθολογίας. (Πχ. Τουρκία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Αλβανία, FYROM)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #684 στις: 05/10/11, 15:51 »
[...]

#1 Kούρασελ πραγματικα...Βρες επιχειρηματα να με αμφισβητησεις..Ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι θα πετυχεις λεγοντας οτι μεχρι τωρα η αστυνομια δεν μπορουσε να βολταρει μεσα στο ασυλο..

#2 Ποση υποκρισια παραπανω?Ζεις σε μια αστικη δημοκρατια που δεν κραταει ουτε τα προσχηματα και θιγεις ως αντιδημοκρατικες διαδικασιες στις οποιες μπορει να συμμετεχει ο καθενας και να συναποφασισει ως ισος προς ισο..λοιπον καταλαβε οτι οπου υπαρχει δραση υπαρχει και αντιδραση..οσο καταπατουνται συνταγματικα κατοχυρωμενα δικαιωματα μας(οπως σ αρεσει να λες) θα παιρνουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ αποφασεις αντιδρασης και αν καποιοι θιγονται μια απο τις καταληψεις εμεις θιγομαστε 10 απο την απαθεια τους..Ειναι απλο οι διαδικασιες υπαρχουν οποιος θελει παιρνει τον κωλο του και ερχεται-μην τα ξαναλεμε.Η ελευθερια μου αρχιζει εκει που αρχιζει και ολων των αλλων..Και οχι δεν μπορεις να μου μιλας για ισοτητες κλπ σε ενα συστημα και σε μια κοινωνια που δεν εχουμε σε καμια περιπτωση ολοι τα ιδια δικαιωματα..Βεβαια ακομα και εκει μπορει να διαφωνεις!!!

#3 Οκ ενταξει σε μερικα θεματα καποιοι  εχουν δει και 5 πραγματα απραπανω απο τους αλλους..Επειδη διαφωνεις ιδεολογικα μαζι τους δεν σημαινει οτι καποιες φορες δεν πρεπει να παραδεχτεις οτι κανεις λαθος.

#4 Το φοιτητικο κινημα θελουν δεν θελουν αυτοι που σε πληροφορουν ενα ειναι πως να το κανουμε..Αυτο που κανει συνελευσεις καταληψεις και βγαινει στο δρομο,τωρα αν υπαρχει και καποιο κρυφο που δινει εσωτερικη μαχη δεν το ξερω και θα ηθελα να το γνωρισω..


παπου ουτε γνωριζεις ουτε θες να μαθεις..η ξερολιαση ομως πρεπει να ειναι εμφυτη..
Οπως και να το κανουμε ζουμε μια ανωμαλη κοινωνικη πραγματικοτητα πραγμα που σημαινει οτι τιποτα δεν θα μεινει ανεπηρεαστο..

οπως και να χει δεν χρειαζεται να ανυσηχειτε γιατι το συνολο σχεδων των σχολων εχει ανοιξει..Αρχιστε να κραζετε τους μαθητες τωρα που κανουν μαθηματα με δβδ 30-35 ανα αιθουσα.. ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #685 στις: 05/10/11, 17:57 »
οπως και να χει δεν χρειαζεται να ανυσηχειτε γιατι το συνολο σχεδων των σχολων εχει ανοιξει..Αρχιστε να κραζετε τους μαθητες τωρα που κανουν μαθηματα με δβδ 30-35 ανα αιθουσα.. ;D

Τίποτα δηλ κι από το φοιτητικό μέτωπο!

Αλλά γιατί να κράζουμε τους μαθητές? Μας προσφέρουν μια απάντηση περί του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας, όταν μετά το πέρας της κατάληψης των δημοσίων σχολείων τρέχουν να ανοίξουν και να λειτουργήσουν τα ιδιωτικά φροντιστήρια!

Δίνοντας έτσι ένα ηχηρό μύνημα σε όλους μας ότι τα δημόσια σχολεία δεν χρειάζεται καν να υπάρχουν.

Διότι ο μαθητής έχει την δυνατότητα να ολοκληρωθεί ως άνθρωπος μέσω της παιδείας των ιδιωτικών φροντιστηρίων και αργότερα εισερχόμενος στο Πανεπιστήμιο να παλέψει σθεναρά, να αντιδράσει  στην δημιουργία Ιδιωτικών Πανεπιστημίων, ώστε η Παιδεία να μην χάσει τον δημόσιό της χαρακτήρα και έτσι να καταφέρει να ολοκληρώσει την ολοκληρωσή του ως άνθρωπος!!!

Συμπερασματικά: Μέχρι το Λύκειο η πορεία προς την ολοκλήρωση επιτυγχάνεται μόνο με την ιδιωτική εκπαίδευση, μετά το Λύκειο ολοκληρώνεται η ολοκλήρωση μόνο με την δημόσια εκπαίδευση!

Νομίζω ότι εκτός από την δημιουργία Κρυφού Σχολείου είναι επιτακτική η ανάγκη και για την δημιουργία  Κρυφού Πανεπιστημίου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #686 στις: 05/10/11, 18:16 »
Πάντως παππού μιας και έθιξες έμμεσα το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν υπάρχουν και πολύ περισσότερο, δεν έχω καταλάβει ποιοι ακριβώς αντιδρούν και κολλάει το όλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #687 στις: 05/10/11, 18:27 »
Πάντως παππού μιας και έθιξες έμμεσα το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν υπάρχουν και πολύ περισσότερο, δεν έχω καταλάβει ποιοι ακριβώς αντιδρούν και κολλάει το όλο θέμα.

Παντως υπαρχει και αλλο προβλημα...
Οταν με 3.5 μπαινει κανεις σε Γαλλικη Φιλολογια που να στοχευσει ενα ιδιωτικο Παν/μιο?
Να ανεβασει το επιπεδο παρεχομενων σπουδων για να δελεασει τον καλο μαθητη του 5 (στα 20 εννοω, για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση περι της ειρωνιας) που μεχρι τωρα μπαινει Οικονομικα η να κατεβασει το επιπεδο και να κυνηγησει τον σκραπα του 2.5 που μεχρι τωρα χτυπαει Θεολογικη?

Επισης υπαρχει και νομικο κενο. Αν τα δυο πανεπιστημια ειναι πληρως ισοδυναμα, θα πρεπει να απολαμβανουν οι ιδιωτες φοιτητες ενα καθεστως ασυλιας μεσα στην περιουσια του ιδιωτη. Οποτε γουσταρουν να μπορουν να το καινε, να το βαφουν, να το ληστευουν, να το σπανε, να κατουρανε μεσα χωρις να ενοχλουνται οι φοιτητες απο δυναμεις καταπιεσης/καταστολης.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/11, 18:33 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #688 στις: 05/10/11, 18:46 »
Επισης υπαρχει και νομικο κενο. Αν τα δυο πανεπιστημια ειναι πληρως ισοδυναμα, θα πρεπει να απολαμβανουν οι ιδιωτες φοιτητες ενα καθεστως ασυλιας μεσα στην περιουσια του ιδιωτη. Οποτε γουσταρουν να μπορουν να το καινε, να το βαφουν, να το ληστευουν, να το σπανε, να κατουρανε μεσα χωρις να ενοχλουνται οι φοιτητες απο δυναμεις καταπιεσης/καταστολης.
Σωστό κι αυτό... ποτέ δεν το σκέφτηκα έτσι. Θα χαλάσουνε την πιάτσα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #689 στις: 05/10/11, 19:05 »
οπως και να χει δεν χρειαζεται να ανυσηχειτε γιατι το συνολο σχεδων των σχολων εχει ανοιξει..Αρχιστε να κραζετε τους μαθητες τωρα που κανουν μαθηματα με δβδ 30-35 ανα αιθουσα.. ;D

Τίποτα δηλ κι από το φοιτητικό μέτωπο!

Αλλά γιατί να κράζουμε τους μαθητές? Μας προσφέρουν μια απάντηση περί του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας, όταν μετά το πέρας της κατάληψης των δημοσίων σχολείων τρέχουν να ανοίξουν και να λειτουργήσουν τα ιδιωτικά φροντιστήρια!

Δίνοντας έτσι ένα ηχηρό μύνημα σε όλους μας ότι τα δημόσια σχολεία δεν χρειάζεται καν να υπάρχουν.

Διότι ο μαθητής έχει την δυνατότητα να ολοκληρωθεί ως άνθρωπος μέσω της παιδείας των ιδιωτικών φροντιστηρίων και αργότερα εισερχόμενος στο Πανεπιστήμιο να παλέψει σθεναρά, να αντιδράσει  στην δημιουργία Ιδιωτικών Πανεπιστημίων, ώστε η Παιδεία να μην χάσει τον δημόσιό της χαρακτήρα και έτσι να καταφέρει να ολοκληρώσει την ολοκληρωσή του ως άνθρωπος!!!

Συμπερασματικά: Μέχρι το Λύκειο η πορεία προς την ολοκλήρωση επιτυγχάνεται μόνο με την ιδιωτική εκπαίδευση, μετά το Λύκειο ολοκληρώνεται η ολοκλήρωση μόνο με την δημόσια εκπαίδευση!

Νομίζω ότι εκτός από την δημιουργία Κρυφού Σχολείου είναι επιτακτική η ανάγκη και για την δημιουργία  Κρυφού Πανεπιστημίου.
Εισαι αθλιος προβοκατορας..Δεν θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν οντως πραγματικοι συνομιλητες  εκει εξω οι οποιοι σε ανεχονται..
(παιζει να φταιει και οτι κατα λαθως διαβαζω και τις τρολιες(πιπες ηθελα να γραψω ουουουπς) του μονοχειρα
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #690 στις: 05/10/11, 19:51 »
Εισαι αθλιος προβοκατορας..Δεν θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν οντως πραγματικοι συνομιλητες  εκει εξω οι οποιοι σε ανεχονται..
(παιζει να φταιει και οτι κατα λαθως διαβαζω και τις τρολιες(πιπες ηθελα να γραψω ουουουπς) του μονοχειρα

Τι αξια θα ειχε μια συνομιλια οταν οι συνομιλητες δε μοιραζονται αμοιβαια εκτιμηση ο ενας για τον αλλο...

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #691 στις: 05/10/11, 20:36 »
οπως και να χει δεν χρειαζεται να ανυσηχειτε γιατι το συνολο σχεδων των σχολων εχει ανοιξει..Αρχιστε να κραζετε τους μαθητες τωρα που κανουν μαθηματα με δβδ 30-35 ανα αιθουσα.. ;D

Τίποτα δηλ κι από το φοιτητικό μέτωπο!

Αλλά γιατί να κράζουμε τους μαθητές? Μας προσφέρουν μια απάντηση περί του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας, όταν μετά το πέρας της κατάληψης των δημοσίων σχολείων τρέχουν να ανοίξουν και να λειτουργήσουν τα ιδιωτικά φροντιστήρια!

Δίνοντας έτσι ένα ηχηρό μύνημα σε όλους μας ότι τα δημόσια σχολεία δεν χρειάζεται καν να υπάρχουν.

Διότι ο μαθητής έχει την δυνατότητα να ολοκληρωθεί ως άνθρωπος μέσω της παιδείας των ιδιωτικών φροντιστηρίων και αργότερα εισερχόμενος στο Πανεπιστήμιο να παλέψει σθεναρά, να αντιδράσει  στην δημιουργία Ιδιωτικών Πανεπιστημίων, ώστε η Παιδεία να μην χάσει τον δημόσιό της χαρακτήρα και έτσι να καταφέρει να ολοκληρώσει την ολοκληρωσή του ως άνθρωπος!!!

Συμπερασματικά: Μέχρι το Λύκειο η πορεία προς την ολοκλήρωση επιτυγχάνεται μόνο με την ιδιωτική εκπαίδευση, μετά το Λύκειο ολοκληρώνεται η ολοκλήρωση μόνο με την δημόσια εκπαίδευση!

Νομίζω ότι εκτός από την δημιουργία Κρυφού Σχολείου είναι επιτακτική η ανάγκη και για την δημιουργία  Κρυφού Πανεπιστημίου.

ΟΛΟ ΑΥΤΟ που λες δεν εχει να κανει με το δημοσιο σχολειο. εχει να κανει με την πεποιθηση των γονεων οτι τα παιδια τους πρεπει να πανε φροντιστηριο 30 ωρες τη βδομαδα για να γινουν γιατροι και δικηγοροι και μετα να επαιρονται. νομιζεις οτι ο μαθητης που ξεκιναει φροντιστηριο απ' το Γυμνασιο το ρωτησαν αν θελει να παει φροντιστηριο και ειπε ναι χοροπηδωντας απ' τη χαρα του;  :P

Το ιδιο το συστημα εχει απαξιωσει το δημοσιο σχολειο. θα ησουν πιο πειστικος αν ελεγες οτι τα παιδια που πηγαινουν σε δημοσιο σχολειο πανε σε φροντιστηριο γιατι το δημοσιο εχει τα χάλια του, ενώ οσα πηγαινουν σε ιδιωτικα δεν εχουν αυτην την αναγκη γιατι εχουν τρομερους καθηγητες και χανουν μαθηματα απο τις καταληψεις.

Εκτός των άλλων, το να πηγαινουν ΟΛΟΙ οι μαθητες φροντιστηριο ειναι πιο πολυ πρωτευουσιανικο προτυπο. Στην επαρχια να δεις αριστουχους που απλως ειχαν θεληση και καλους καθηγητες...ουτε φροντιστηρια ουτε τιποτα. Αλλα και παλι το φροντιστηριο ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Ό,τι κι αν δεις στις πανελληνιες (και σ' αυτο ακουσέ με διοτι εδωσα εις διπλουν και μολις πριν απο λιγα χρονια), υπαρχει στο σχολικο βιβλιο. Όλες οι πολυπλοκες ασκησεις που σου βαζουν στα φροντιστηρια ειναι πιπες, ειτε για να κανει το ψωνιο του ο καθηγητης, ειτε για να κανει το ψωνιο του ο μαθητης. Το ότι στηρίζεται ακομα ολο αυτο λοιπον ΔΕΝ εχει να κανει με την οποια υποβαθμιση της δημοσιας παιδειας.

Η πορεια προς την ολοκληρωση οπως αναφερεις δεν επιτυγχανεται μονο απο τον τιτλο του πτυχιου σου. Και αλοιμονο αν μονο οποιος ειχε λεφτα μπορουσε να ολοκληρωθει (ή να ολοκληρωσει  :-* ). Υπαρχουν και ηθικες αξιες, ορεξη για γνωση και αναζητηση που ό,τι κι αν γινει δε θα ιδιωτικοποιηθουν.  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/11, 20:42 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #692 στις: 05/10/11, 20:43 »
Πάντως παππού μιας και έθιξες έμμεσα το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν υπάρχουν και πολύ περισσότερο, δεν έχω καταλάβει ποιοι ακριβώς αντιδρούν και κολλάει το όλο θέμα.

Ας ιδιωτικοποιήσουμε και το νερό. Ίσως τότε να καταλάβεις.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #693 στις: 05/10/11, 22:57 »
ΟΛΟ ΑΥΤΟ που λες δεν εχει να κανει με το δημοσιο σχολειο. εχει να κανει με την πεποιθηση των γονεων οτι τα παιδια τους πρεπει να πανε φροντιστηριο 30 ωρες τη βδομαδα για να γινουν γιατροι και δικηγοροι και μετα να επαιρονται. νομιζεις οτι ο μαθητης που ξεκιναει φροντιστηριο απ' το Γυμνασιο το ρωτησαν αν θελει να παει φροντιστηριο και ειπε ναι χοροπηδωντας απ' τη χαρα του;  :P

Αγαπητέ μου (κυριολεκτικά αγαπητέ, το γνωρίζεις) Garvin, δεν αναφέρθηκα στο αίτιο, αλλά στο μύνημα που μας στέλνουν οι μαθητές. Διότι οι κολημένοι γονείς τους δεν φαντάζομαι ξυπνώντας το πρωί να τους λένε: "Άντε, ακόμα ν' αρχίσεις την κατάληψη του σχολείου? Δεν σου είπαμε βρε αχαϊρευτε να καταλάβεις το σχολείο το πρωί για να μπορείς να πηγαίνεις άνετα φροντιστήριο το απόγευμα? Αν δεν το καταλάβεις σήμερα και δεν το σπάσεις, να ξέρεις, τέρμα το χαρτζιλίκι!"

Όχι δεν νομίζω. Ο μαθητής κάνει την επανάστασή του. Ας επαναστατήσει λοιπόν και προς τις "παράλογες" απαιτήσεις των γονιών του, και αφού όπως λες δεν τις ασπάζεται ας κάνει κατάληψη και του ιδιωτικού φροντιστηρίου! Απλά δεν είναι τα πράγματα? Τότε να δεις πιέσεις που θα υποστεί η κυβέρνηση και όλος ο τομέας της εκπαίδευσης...


Πάντως παππού μιας και έθιξες έμμεσα το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν υπάρχουν και πολύ περισσότερο, δεν έχω καταλάβει ποιοι ακριβώς αντιδρούν και κολλάει το όλο θέμα.

Κοίτα να δεις, δεν γνωρίζω τους πάντες αλλά υπάρχουν μερικοί οι οποίοι ενώ αντιδρούν σθεναρά στην δημιουργία ιδιωτικών Πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ευχαρίστως φοιτούν σε Ιδιωτικά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, αφού βεβαίως πάρουν την απαραίτητη συστατική επιστολή η οποία τους δίδεται χωρίς να έχουν φοιτήσει καθόλου και λόγω του ότι όλο και με κάποιον τρόπο βοηθήσανε στην εκλογή του καθηγητή ή της κλίκας του. Διότι, ως γνωστόν, τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια μόνο στην Ελλάδα είναι κακά και παρακωλύουν την ολοκλήρωση του ανθρώπου. Στο εξωτερικό χάνουν αυτήν την ιδιότητα της κακίας και μετατρέπονται σε οχήματα ολοκλήρωσης.

Τώρα πως ολοκληρώνεται ο φοιτητής? Κάνει το μάστερ του στο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έρχεται στην Ελλάδα και με το θέμα του μάστερ ολοκληρώνει το διδακτορικό του. Οπότε μετά από αυτήν την ολοκλήρωση είναι πλέον ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος - επιστήμων ώστε ως τέτοιος να διεκδικήσει μια θέση στο Πάνθεον του ΔΕΠ του Ελληνικού Πανεπιστημίου.

Και θα μου πεις: Και γιατί χρειάζεται να πάει στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο? Διότι η έλλειψη αυτοεκτίμησης του Έλληνα τον κάνει να απαιτεί "ξένο" χαρτί. Και με τις ρεμούλες που έπονται γιγαντώνεται το έλλειμα αυτοεκτίμησης το οποίο βέβαια στο τέλος οδηγεί στην απώλεια της αντικειμενικής εκτίμησης από τους πάντες.

Υπάρχουν και άλλοι αλλά δεν συνεχίζω διότι θα με πει ο Χάρης ξερόλα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #694 στις: 06/10/11, 00:14 »
Πάντως παππού μιας και έθιξες έμμεσα το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν υπάρχουν και πολύ περισσότερο, δεν έχω καταλάβει ποιοι ακριβώς αντιδρούν και κολλάει το όλο θέμα.

Ας ιδιωτικοποιήσουμε και το νερό. Ίσως τότε να καταλάβεις.
Είναι ήδη ιδιωτικό, το διαχειρίζονται εταιρείες των δήμων κατά την κρίση τους και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν μου το έχει κόψει κανείς.
Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω... τα συνθήματα αφήστε τα για τους ταλαίπωρους τοίχους.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #695 στις: 06/10/11, 00:19 »
Πάντως παππού μιας και έθιξες έμμεσα το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν υπάρχουν και πολύ περισσότερο, δεν έχω καταλάβει ποιοι ακριβώς αντιδρούν και κολλάει το όλο θέμα.

Ας ιδιωτικοποιήσουμε και το νερό. Ίσως τότε να καταλάβεις.
Είναι ήδη ιδιωτικό, το διαχειρίζονται εταιρείες των δήμων κατά την κρίση τους και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν μου το έχει κόψει κανείς.
Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω... τα συνθήματα αφήστε τα για τους ταλαίπωρους τοίχους.
Δεν είναι μόνο για συνθήματα οι τοίχοι όμως αγαπητέ elrich.Χρησιμεύουν και σε άλλες δραστηριότητες όπως πχ το χτύπημα κεφαλιών σε αυτούς.
Δοκίμασε το και με το δικό σου και ίσως δεις πραγματική αλλαγή φίλε!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #696 στις: 06/10/11, 00:23 »
Δεν είναι μόνο για συνθήματα οι τοίχοι όμως αγαπητέ elrich.Χρησιμεύουν και σε άλλες δραστηριότητες όπως πχ το χτύπημα κεφαλιών σε αυτούς.
Δοκίμασε το και με το δικό σου και ίσως δεις πραγματική αλλαγή φίλε!
Να προσθέσω ότι χρησιμεύουν και για κατούρημα.
Εγώ το κεφάλι μου το έχω χτυπήσει ήδη στον τοίχο και σας συνιστώ να το κάνετε και εσείς. Αν δεν ανοίξει το κεφάλι, τουλάχιστον θα ανοιχτούν νέοι ορίζοντες.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #697 στις: 06/10/11, 01:05 »
Είναι ήδη ιδιωτικό, το διαχειρίζονται εταιρείες των δήμων κατά την κρίση τους και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν μου το έχει κόψει κανείς.
Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω... τα συνθήματα αφήστε τα για τους ταλαίπωρους τοίχους.

Οι δήμοι δεν είναι ιδιώτες με την ευρεία έννοια και στο συγκεκριμένο θέμα επέτρεψέ μου να ξέρω περισσότερα πράγματα από τον μέσο συνομιλητή σου λόγω αντικειμένου σπουδών και οικογενειακού περιβάλλοντος.

Εν πάσει περιπτώσει, μην υπεκφεύγεις και μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Είπα σαφώς ότι αν ποτέ έβλεπες και το νερό να γίνεται αντικείμενο κερδοσκοπίας και να μην αντιμετωπιζόταν σαν είδος πρώτης ανάγκης, αν το πλήρωνες 200 ευρώ το κυβικό κι έβλεπες κόσμο να το στερείται (με αποτέλεσμα τον φυσικό θάνατο) και μόνο τους έχοντες να επιβίωναν, τότε θα έκανες τον σχετικό, πάντα αναλογικά, παραλληλισμό.

Αν εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις, τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι πέρα από τις δυνάμεις μου. Ίσως να φταίει ο τοίχος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Τσίου_Τσίου

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #698 στις: 06/10/11, 04:28 »
http://e-rooster.gr/07/2006/295


καί:





http://ad-judicium.blogspot.com/2011/09/asylo.html:


Πάει λοιπόν το άσυλο. Μας τελείωσε.

iστορική μέρα η 24η Αυγούστου. Με μία συντριπτική πλειοψηφία, η Βουλή υπερψήφισε το νέο νόμο για τη μεταρρύθμιση των ΑΕΙ, όπου μεταξύ πολλών άλλων αλλαγών, καταργήθηκε και το περίφημο Πανεπιστημιακό Άσυλο.
Τις μέρες που ακολούθησαν, στο
twitter, στο facebook και στα blogs, έγινε ο κακός χαμός. Πάρα πολύς κόσμος αντιδρά λες και κάποιος τους σκότωσε τη μητέρα. Ορκίζονται εκδίκηση, εμφανίζονται έτοιμοι για τον υπερ πάντων αγώνα, και φυσικά διαλαλούν με όλη τους τη δύναμη ότι αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα εναντίον της δημοκρατίας. Διάβασα πραγματικά δεκάδες φορές αυτήν τη φράση, ότι το άσυλο ήταν το «τελευταίο προπύργιο της δημοκρατίας».

Ήταν όμως;
Κατά τη γνώμη μου, κατηγορηματικά ΟΧΙ.

Ήταν ένας θεσμός που δεν είχε καμία απολύτως χρησιμότητα.
Ήταν μια συμβολική, λαϊκίστικη μπορείς να πεις, παραχώρηση του Ανδρέα Παπανδρέου στο φοιτητικό κίνημα, εκείνη την ιστορική τετραετία της Αλλαγής 1981-1985. Ο σχετικός νόμος ψηφίστηκε το 1982. Φυσικά, για τότε ήταν μια πραγματική ευφυής πολιτική κίνηση. Άλλωστε, κανείς ποτέ δεν αμφισβήτησε την ευφυΐα του Ανδρέα Παπανδρέου.


Η κατάληψη του Πολυτεχνείου από τους φοιτητές το 1973, τότε ακόμα πολύ πρόσφατο γεγονός, ήταν το αδιαμφισβήτητο σύμβολο της πάλης ενάντια στην παρανομία της εξουσίας, της μάχης για τη δημοκρατία. Και φυσικά, η εισβολή των τανκ στη συνέχεια, το αδιαμφισβήτητο σύμβολο της βίαιης κρατικής καταστολής, της αδιαφορίας για τη ζωή του πολίτη μπροστά στη διατήρηση της εξουσίας.


Οπότε, ποιος καλύτερος τρόπος να δείξεις το πόσο τιμάς το γεγονός, παρά το να θεσμοθετήσεις επίσημα, με νόμο, την απαγόρευση εισόδου των δυνάμεων καταστολής μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους.

Ισχυρό λοιπόν ως σύμβολο το άσυλο. Αλλά στην ουσία, προσέφερε τίποτα; Είχε η ύπαρξη του ασύλου κάποια θετική συνεισφορά στην ελληνική κοινωνία; Στα κοινωνικά κινήματα; Στις λαϊκές διεκδικήσεις;


Όχι! Καμία! Καμία απολύτως!

Η μόνη του χρήση –διορθώστε με αν κάνω λάθος– ήταν για να αποτελούν τα πανεπιστημιακά κτίρια το καταφύγιο και το ορμητήριο διαφόρων αναρχικών-αντεξουσιαστικών «αντάρτικων πόλης», που τα έβαζαν συχνά-πυκνά, και συνήθως για ασήμαντες αφορμές, εναντίον δικαίων και αδίκων.
Και αυτό είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Σκεφτείτε το λίγο. Είσαι αντεξουσιαστής, είσαι αναρχικός, μισείς το σύστημα, θέλεις να το καταστρέψεις, και καταδέχεσαι να χρησιμοποιείς χώρους που το ίδιο το σύστημα σου παραχώρησε για καταφύγιό σου; Δεν είναι αντιφατικό; Δεν είναι γελοίο;


Σκεφτείτε το, αλήθεια! Φέρτε στο μυαλό σας μια μεγάλη επανάσταση. Ας πούμε του 1821. Οι Έλληνες επαναστατήσαμε για την ανεξαρτησία μας. Φαντάζεστε να λέει ο Σουλτάνος στον Κολοκοτρώνη ότι αν μπει στο τάδε κτίριο δεν θα τον πειράξει, και φαντάζεστε ο Κολοκοτρώνης να το δέχεται, και όταν τελειώνει η μάχη να μπαίνει μέσα στο κτίριο που του όρισε ο Σουλτάνος για να ξαποστάσει;

Αν ήμουν αντεξουσιαστής, αν ήμουν αναρχικός, θα σιχαινόμουν από τα βάθη της καρδιάς μου την ιδέα να χρησιμοποιώ έναν νόμο του αστικού κράτους, αυτού που ορκίζομαι να καταστρέψω, για να βρω καταφύγιο στον αγώνα μου!

Η όλη ιδέα θυμίζει περιφραγμένη παιδική χαρά:

«Παιδάκια, να! Εκεί μέσα κάντε ότι θέλετε, αν βγείτε έξω όμως θα σας κάνω ντα, καλά;»


Και φυσικά, με το περίσσευμα ανωριμότητας του αντεξουσιαστικού χώρου, την καλοδέχονταν την προσφορά, και μάλιστα την υπερασπίζονταν με όλη τους τη δύναμη.

Μία πολύ συνηθισμένη φράση-καραμέλα, ήταν ότι το άσυλο υπήρχε για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Απορώ πραγματικά πως ξεστομιζόταν αυτό το πράγμα από ανθρώπους με στοιχειώδη ευφυΐα. Σε μία δημοκρατική χώρα, που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, η κάθε πλατεία, το κάθε μπαλκόνι, και η τελευταία πέτρα της επικράτειάς της είναι άσυλο για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών! Μία δημοκρατία δεν χρειάζεται θεσμοθετημένα καταφύγια! Ο οποιοσδήποτε, οπουδήποτε, πρέπει να μπορεί να πει ή να γράψει οτιδήποτε!


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #699 στις: 06/10/11, 08:19 »
http://e-rooster.gr/07/2006/295


Ενδιαφέρον άρθρο. Και στο τέλος, κάτι που δεν είχα φανταστεί:
Παράθεση
Έχοντας καταλήξει στην αδιαμφισβήτητη ποινική ευθύνη του Πρύτανη, θέτουμε το θέμα της δυνατότητας των φοιτητών, που έχουν χάσει τα μαθήματά τους να διεκδικήσουν δικαστικά αποζημίωση και αποκατάσταση της ηθικής βλάβης, η οποία προκαλείται από την παρατεταμένη διακοπή του εκπαιδευτικού έργου, την επιμήκυνση του χρόνου σπουδών με ότι αυτό συνεπάγεται, την ταλαιπωρία από τη σώρευση χρεωστούμενων μαθημάτων, την εν γένει υποβάθμιση της ποιότητας των σπουδών και την απαξίωση του πτυχίου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ