Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #700 στις: 06/10/11, 09:12 »
Εν πάσει περιπτώσει, μην υπεκφεύγεις και μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Είπα σαφώς ότι αν ποτέ έβλεπες και το νερό να γίνεται αντικείμενο κερδοσκοπίας και να μην αντιμετωπιζόταν σαν είδος πρώτης ανάγκης, αν το πλήρωνες 200 ευρώ το κυβικό κι έβλεπες κόσμο να το στερείται (με αποτέλεσμα τον φυσικό θάνατο) και μόνο τους έχοντες να επιβίωναν, τότε θα έκανες τον σχετικό, πάντα αναλογικά, παραλληλισμό.
Έχεις δίκιο, συγγνώμη, τώρα θυμήθηκα τις σκηνές από το Mad Max με τον Μελ Γκίμπσον... πραγματικά ανατριχιαστικό σενάριο.
Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και στο waterworld με τον Kevin Costner... ούτε αυτό μου άρεσε

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #701 στις: 06/10/11, 11:34 »
Εν πάσει περιπτώσει, μην υπεκφεύγεις και μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Είπα σαφώς ότι αν ποτέ έβλεπες και το νερό να γίνεται αντικείμενο κερδοσκοπίας και να μην αντιμετωπιζόταν σαν είδος πρώτης ανάγκης, αν το πλήρωνες 200 ευρώ το κυβικό κι έβλεπες κόσμο να το στερείται (με αποτέλεσμα τον φυσικό θάνατο) και μόνο τους έχοντες να επιβίωναν, τότε θα έκανες τον σχετικό, πάντα αναλογικά, παραλληλισμό.

Μητσάκο μην προσβάλεις τους συνομηλιτές σου, ιδίως όταν εσύ δείχνεις ότι προσβάλεσαι με το τίποτα! Άκου και την άλλη άποψη: Η Δημόσια εκπαίδευση συνυπάρχει πάντα με την ιδιωτική. Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σ' όλα τα μέρη του κόσμου, ακόμα και στις ΗΠΑ, το πρότυπο της ελεύθερης αγοράς. Στην Ελλάδα επίσης τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία συνυπάρχουν με τα δημόσια, τα ιδωτικά δημοτικά, συνυπάρχουν με τα δημόσια, τα ιδιωτικά Γυμνάσια, Λύκεια, ΙΕΚ, φροντιστήρια, συνυπάρχουν με τα δημόσια. Δεν βλέπω κάποια λογική αιτία να μην συνυπάρχουν και τα ιδωτικά Πανεπιστήμια με τα δημόσια.

Υπάρχουν παρανοϊκές αιτίες όπως αυτή που ανέφερα με την εκμετάλευση της τρομοκρατίας και του λαϊκισμού για την άκοπη ανέλιξη διαφόρων ομάδων στο ίδιο σάπιο σύστημα. Με την σημερινή κατάσταση πολύ εύκολα ψηφίζεται ως αντιπρόσωπος ένας "αγωνιστής" της αντίδρασης ενώ καθόλου δεν ψηφίζεται κάποιος που θα έρθει και θα σου πει "Είμαι σύμφωνος".

Μια άλλη παρανοϊκή αιτία θα περίμενα να την σκεφτείς μόνος σου. Έστω ότι δημιουργείται ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο με τομείς όπως Ιατρική, Νομική, Βιολογία, Ναυπηγική, και έστω ότι προσλαμβάνει για καθηγητές πολλά από τα αστέρια που υπάρχουν ανα τον κόσμο ελληνικής εθνικότητας τα οποία θέλουν να γυρίσουν στην πατρίδα τους αλλά το παλιό σάπιο σύστημα δεν τους το επιτρέπει, διότι φοβάται την σύγκριση.

Μετά από πέντε χρόνια αυτό το Πανεπιστήμιο θα είναι στις 100 πρώτες θέσεις κατάταξης ενώ τα αντίστοιχα δημόσια θα έχουν συρθεί ακόμα πιο πολύ προς τον πάτο. Καταλαβαίνεις τις επιπτώσεις.

Επίσης αυτό το Πανεπιστήμιο δεν θα συμμετέχει στο Εθνικό σύστημα επιλογής. Θα έχει δική του επιλογή φοιτητών ξέχωρα από το σύστημα της παπαγαλίας και του γλυψίματος, οπότε ο μαθητής που θα θέλει να εισέλθει δεν θα είναι απαραίτητο να ακολουθήσει το καταστροφικό για τον ψυχισμό και την προσωπικότητά του δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης με την διαπλοκή των φροντιστηρίων, ιδιαιτέρων διδασκάλων κλπ. Καταλαβαίνεις τις επιπτώσεις.

Από την άλλη διάφορα κολλέγια θα αυξάνουν τον αριθμό αποφοίτων διαφόρων σχολών, όπως οικονομικού, κοινωνικού, κλπ κλάδου, πάλι χωρίς να χρειάζεται οι μαθητές να εισέλθουν σ' ένα ψυχοφθόρο σύστημα. Καταλαβαίνεις τις επιπτώσεις.

Εν κατακλείδι, είναι πολλά τα συμφέροντα Μητσάκο. Αλλά για να προχωρήσουμε ας παραδεχτεί ο αντίλογος ότι είναι μικροσυμφεροντολογικός και ότι δεν διακατέχεται από πανανθρώπινες αξίες και ιδεώδη, ώστε, τουλάχιστον, να μην δημιουργεί παρανοϊκά σύνδρομα στα παιδιά μας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #702 στις: 06/10/11, 12:59 »
Εντάξει Κιράτζο, κατάλαβα! Το φοιτητικό κίνημα είστε ΕΣΕΙΣ και έχει δικαίωμα να κάνει ό'τι θεωρείτε ως σωστό πάλι ΕΣΕΙΣ μέσα σε μια "δημοκρατία" που πρέπει να είναι φτιαγμένη για ΕΣΑΣ και ό'τι λέτε ΕΣΕΙΣ είναι η μια και αδιαμφισβήτητη αλήθεια (που δε χρειάζεται κανένα στοιχείο απόδειξης), και η κατάργηση του άσύλου ΣΑΣ είναι το "μεγάλο χτύπημα στον τίμιο αγώνα ΣΑΣ", ενώ όλοι οι άλλοι που δε συμβαδίζουν με ΕΣΑΣ είναι ή "άσχετοι" ή 'υπόδουλοι του συστήματος" (συνειδητά ή μη), ή "προβοκάτορες" ή "διασπάστες" ή "φασίστες" ή στην καλύτερη περίπτωση (περίπτωση Vaiking) "εμπαθείς χωρίς επιχειρήματα"

Το έπιασα σωστά; Το κακό είναι πως πάνω στη δογματική λογική ΣΑΣ εγώ δε μπορώ να κάνω ουδεμία συζήτηση... θα ήταν σα να προσπαθώ να συζητήσω με ένα Δεσπότη περι της μη ύπαρξης του Θεού!!

Γι'αυτό και θα επιμείνω στην αρχική μου τοποθέτηση (για να μη σε κουράσω και περισσότερο)... το Πανεπιστημιακό άσυλο ορθώς καταργήθηκε και θα έπρεπε να έχει καταργηθεί εδώ και πολλά πολλά χρόνια, διότι μόνο κακό έχει προκαλέσει και στην Πανεπιστημιακή κοινότητα και στην κοινωνία γενικότερα. Άποψή μου και επιμένω σε αυτή!

Διαφωνούμε, τι να κάνουμε; Δεν πειράζει, σε άλλα θέματα πιθανό να συμφωνήσουμε περισσότερο  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 13:03 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #703 στις: 06/10/11, 13:06 »
Το έπιασα σωστά; Το κακό είναι πως πάνω στη δογματική λογική ΣΑΣ εγώ δε μπορώ να κάνω ουδεμία συζήτηση... θα ήταν σα να προσπαθώ να συζητήσω με ένα Δεσπότη περι της μη ύπαρξης του Θεού!!

Δε μιλας με τους Δεσποτες τους. Εκει θα υπηρχε ισως μια περιπτωση να ειναι δεκτικος σε ιδεες (εστω και απο ευγενεια). Μιλας με τους πορτιερηδες. Καθε συζητηση ειναι ματαιη. Εχουν προγραμματιστει με συγκεκριμενο ρεπερτοριο εντολων και αντιδρασεων για πριβε παρτι. Δεν θα μπεις οσο και να κοπανιεσαι με αυτα που φορας/λες. Πρεπει να αλλαξεις εσυ.

(disclaimer:  Παντα μεταφορικα μιλωντας, κανενα παρτι, δεσποτης, Θεος η πορτιερης στην περιπτωση μας)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 13:21 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #704 στις: 06/10/11, 13:25 »
Παππού θέλω στο quote που έκανες να μου υποδείξεις τον προσβλητικό χαρακτηρισμό ή την ειρωνεία ή οποιοδήποτε άλλο μειωτικό σχήμα λόγου παρατηρείς για να καταλάβω πώς ακριβώς υπήρξα εριστικός. Απεναντίας, στο post του elrich δεν υπάρχει ούτε μια λέξη που να συνιστά επιχειρηματολογία απέναντι σε μια πραγματικότητα που είναι ορατή κι έρχεται. Απλά ο elrich δεν μπορεί μάλλον να διακρίνει τίποτα που δεν είναι ακόμη απτό στο δυτικό κόσμο, αλλά καθημερινή κατάσταση για δισεκατομμύρια σε άλλα γεωγραφικά μήκη και πλάτη ανά τον κόσμο. Αλλά λογικά σκέφτεται ότι δεν θα ζει τότε (όπως μάλλον ούτε κι εγώ), οπότε γιατί να τον απασχολεί...

Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν υπάρχει σημείο επαφής για να αρχίσουμε να κατανοούμε ο ένας τον άλλο όταν σαν τεκμήριο καλής συνύπαρξης των ιδιωτικών πανεπιστημιών με τα δημόσια μου αντιπαραβάλλεις τη συνύπαρξη των νηπιαγωγείων. Δεν υπάρχει αναλογία εδώ. Ούτε και είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι ο μόνος τρόπος καταπολέμησης των φροντιστηρίων είναι το ιδιωτικό πανεπιστήμιο, ώστε το χρήμα που η οικογένεια εξοικονομεί μέσω της αποφυγής του να πηγαίνει σύσσωμο στα δίδακτρα ενός ιδιωτικού πανεπιστημίου, στην αγορά πανάκριβων συγγραμάτων που στοιχίζουν το λιγότερο 70 ευρώ κλπ εξόδων που ανακύπτουν.

Τα ξενιτεμένα άτομα-ειδήμονες θα μπορούσαν να γυρίσουν και σε ένα καλό, οργανωμένο, αναβαθμισμένο δημόσιο πανεπιστήμιο και να παράξουν εντός αυτού έρευνα, όχι απαραίτητα σε ένα ιδιωτικό. Απλά. για να συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει επιτέλους η παιδεία να χρηματοδοτηθεί ανάλογα με τη βαρύτητα που κατέχει, έτσι ώστε η αυθεντία τους να μπορεί να γίνει διαθέσιμη για ΟΛΟΥΣ όσους ενδιαφέρονται να μαθητεύσουν δίπλα σε αυτή.

Και πραγματικά, γιατί να με ενδιαφέρει η θέση της κατάταξης, όταν σε αυτό θα μπορεί να πηγαίνει μόνος όποιος μπορεί να το πληρώσει? Γιατί να με ενδιαφέρει η ποιότητα των μελών ΔΕΠ, όταν θα μπορούν να μάθουν από αυτά μόνο οι έχοντες την οικονομική δυνατότητα?

Τι νόημα έχει ένα καλό πανεπιστήμιο στο οποίο δεν θα μπορεί να φοιτήσει όποιος το αξίζει, αλλά όποιος μπορεί να σπρώξει τα φράγκα? Για εμένα κανένα. Το σύστημα, μέσω της παραπαιδείας, είναι ήδη άνισο και δε δίνει τις ίδιες ευκαιρίες. Το ζητούμενο είναι να το βελτιώσουμε και να κάνουμε τη μόρφωση προσιτή σε όλους, όχι να αλλάξουμε τον αποδέκτη των χρημάτων της ελληνικής οικογένειας.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 13:26 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #705 στις: 06/10/11, 13:50 »
Τι νόημα έχει ένα καλό πανεπιστήμιο στο οποίο δεν θα μπορεί να φοιτήσει όποιος το αξίζει, αλλά όποιος μπορεί να σπρώξει τα φράγκα? Για εμένα κανένα. Το σύστημα, μέσω της παραπαιδείας, είναι ήδη άνισο και δε δίνει τις ίδιες ευκαιρίες. Το ζητούμενο είναι να το βελτιώσουμε και να κάνουμε τη μόρφωση προσιτή σε όλους, όχι να αλλάξουμε τον αποδέκτη των χρημάτων της ελληνικής οικογένειας.

Τι νοημα εχει η υπαρξη ιδιωτικων μαρκων ενδυσης αν δεν μπορουν ολοι να τις αγορασουν?
Τι νοημα εχει ενα καλο μαιευτηριο που δεν μπορει να παει ο οποιοσδηποτε αλλα μονο οποιος εχει τα φραγκα?
Τι νοημα εχει ενα μπουκαλακι εμφυαλωμενο που δεν μπορει ο καθενας να παρει αλλα μονοι οι κατεχοντες 50 σεντς?
Τι νοημα εχει ενα ιδιωτικο μεσο μεταφορας (Audi) που δεν ειναι το κρατικο δωρεαν προσφερομενο Ζασταβα αλλα μπορει να αποκτησει μονο οποιος εχει φουσκωμενο πορτοφολι?
Τι νοημα εχει η υπαρξη των ιδιωτικων αεροπορικων γραμμων?
Τι νοημα εχει η υπαρξη ιδιωτικων ραδιοφωνικων σταθμων ανταγωνιστικων της ΕΡΑ 3?
Τι νοημα εχει να υπαρχουν διαφορες ιδιωτικες ποδοσφαιρικες ομαδες με εισητηρια που δεν ειναι δωρεαν αντι να ειμαστε ολοι μονιασμενοι και να παιζει μονο δωρεαν φιλικα η Εθνικη ομαδα με την Ομαδα Ενοπλων Δυναμεων?
Τι νοημα εχει ενα ιδιωτικο γυμνασιο με ακριβα διδακτρα που δεν ειναι για ολους ?
Τι νοημα εχει να υπαρχουν γκομενες για τους αλλους αν δεν μπορουμε να τις εχουμε εμεις?

κλπ.


Πιθανα νοηματα:
Νεες θεσεις εργασιας καθηγητων, προσωπικου, γιατρων, λογιστων, γραμματεων. Νοικια κτηριων. Μπογιατζηδες, μπετατζηδες. ΦΠΑ σε διδακτρα. ΙΚΑ σε εισφορες. Επενδυσεις.
Νεες θεσεις σπουδων για ανθρωπους που για οποιονδηποτε λογο δεν μπορεσαν, δεν θελουν το δημοσιο.
Και μη ξεχναμε οτι αν καποιος θελει να σπουδασει σε ιδιωτικο (για οποιονδηποτε λογο) ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ. Θα πληρωσει αεροπορικο. Θα νοικιασει στο Κολτσεστερ. Θα επιπλωσει απο το ΙΚΕΑ. Θα ανοιξει λογαριασμο. Θα κανει τα λεφτα του πατερα του στερλινες. Θα πληρωνει εκει ρευμα, θερμανση, τηλεφωνο, νοικι, λεωφορεια, σιτιση, διδακτρα, ρουχα. Θα κατσει οσο γουσταρει. Και δε θα εχεις κερδισει τιποτα απο αυτη του την φυγη.
Το αυτονοητο δικαιωμα σου να εχεις οσο το δυνατον περισσοτερες επιλογες σου επιτρεπει η κατασταση σου.
Λογοι και κινητρα να δουλεψεις πιο πολυ, να ξενυχτησεις, να ρισκαρεις, να στρεσαριστεις, να κουραστεις. Για να απολαυσεις κατι που το ξερεις οτι υπαρχει, ειναι εκει,  αλλα ακομα δεν μπορεις να το εχεις. Αν δεν εχεις κατι να απολαυσεις δεν μοχθεις.
Το οτι "ουδεις ασφαλτος". Παιζει το ενα και μοναδικο κρατικα προσφερομενο πραγμα να εχει υλοποιηθει λαθος. Να ειναι ανεπαρκες. Και να εχει τυχει καποιος διπλανος να το εχει υλοποιησει καλυτερα. Η υπαρξη εναλλακτικων, θα οδηγησει στο να εμφανιστει το οποιο προβλημα μεσω της συγκρισης. Και ισως κατι ετσι να βελτιωθει.
Το να εχεις συμπληρωματικες και ανταγωνιστικες υπηρεσιες προς τις Δημοσιες:  εποχη του ενος δωρεαν καναλιου τηλεορασης ΥΕΝΕΔ. Του ενος τηλεφωνικου παροχου ΟΤΕ. Του ενος κρατικοποιημενου κατασκευαστη χαλιων. Ακομα αγγελια "ζητειται αριθμος τηλεφωνου περιοχης Αμπελοκηπων προς αγορα" θα βαζαμε.

Κανεις σα να ακουγεται κακο το να προσλαβω ιδιωτη δασκαλο κιθαρας επειδη μπορω να τον πληρωσω, με το αντεπιχειρημα οτι εσυ δεν μπορεις. Αντ' αυτου προτεινεις ως λογικη την ανεδαφικη λυση "διαταγμα απαγορευσης ιδιωτων δασκαλων κιθαρας. Μονο δημοσιοι κρατικοποιημενοι δασκαλοι κιθαρας για να μπορουμε ολοι. Μεχρι τοτε βεβαια, ας μην μαθεις ουτε και εσυ, ουτε εγω για να ειμαστε πατσι".


Επισης απο οτι καταλαβα δεν ειναι οτι θες μονο τους δημοσιους δασκαλους (πχ κιθαρας). Θες και το ασυλο. Δηλαδη να εχουμε ενα νομικα διασφαλισμενο τροπο στο χωρο διδασκαλιας κιθαρας για να κανουμε καταληψη, να κατουραμε, να τα σπαμε αμα γουσταρουμε, να πουλαμε τις κιθαρες να τους βαζουμε φωτια και να μην μπορει και κανεις να πει και κουβεντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 14:19 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #706 στις: 06/10/11, 14:01 »
Τσάμπα παιδεύομαι. Μαιευτήρια, Audi και μπάλα σε αντιπαραβολή με το δημόσιο πανεπιστήμιο.

Fatality.

Καλή συνέχεια στη συζήτησή σας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #707 στις: 06/10/11, 14:11 »
Τσάμπα παιδεύομαι. Μαιευτήρια, Audi και μπάλα σε αντιπαραβολή με το δημόσιο πανεπιστήμιο.

Fatality.

Καλή συνέχεια στη συζήτησή σας.

Μη φευγεις. Στασου! Μυγδαλα!  ;D

Κοιτα αν θες ξανα τα παραδειγματα...

Μην ευτελιζεις το δικαιωμα σου στο
να γεννας οπου θελεις (και μπορεις),
να επιλεγεις να αθλησαι οπου θελεις (και μπορεις),
να σου διδασκει μουσικη οποιος επιλεγεις (και μπορεις)
να επικοινωνεις μεσω οποιου παροχου θελεις (και μπορεις)
να ενημερωνεσαι απο οποια εναλλακτικη πηγη πληροφορησης θελεις (και μπορεις)
να μεταφερεσαι με οποιο μεσο θελεις (και μπορεις)
να πηγαινεις σε οποιο γυμνασιο θελεις (και μπορεις)
να βλεπεις οποιες ταινιες θελεις (και μπορεις)
να σπουδαζεις οπου θελεις (και μπορεις)
κλπ


μονο και μονο για να μας πεισεις οτι οτι καλυτερο υπαρχει ως αντιπροταση ειναι ο πληρης κρατισμος και προστατευτισμος εναντι της εισβολης του ιδιωτη. Πχ ενα κρατικο ΤΕΙ για ιχθυοκαλλιεργιας στο Μεσολογγι και εμπαργκο σε οποιαδηποτε εναλλακτικη και νομο να το καιμε οποτε θελουμε χωρις αστυνομιες, ωστε με αυτην την ισοπεδωση να μην μπορει κανενας να κανει τιποτα διαφορετικο απο οτι εσυ θελεις.


Και τελος παντων αν δεν σε πεισουμε και δεν πειστεις μη μας κακιωνεις που επιλεξαμε να μην εχουμε την μια και μονη κρατικης κατασκευης γκρι συσκευη του ΟΤΕ με το καντραν το στρογγυλο που ειμαι σιγουρος οτι εσυ ακομα εχεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 14:22 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #708 στις: 06/10/11, 15:05 »
Τσάμπα παιδεύομαι. Μαιευτήρια, Audi και μπάλα σε αντιπαραβολή με το δημόσιο πανεπιστήμιο.

Fatality.

Καλή συνέχεια στη συζήτησή σας.
Ενώ κατ' εσένα η αντιπαραβολή του νερού ήταν επιτυχημένη...

Και εμείς ίσως παιδευόμαστε τσάμπα, με τη διαφορά ότι για εμάς αυτό το παίδεμα λέγεται διάλογος και όχι απόπειρα προσηλυτισμού.
Συνδέετε ηθελημένα την λειτουργία ενός ιδιωτικού τομέα με την ταυτόχρονη κατάργηση / απαξίωση του αντίστοιχου δημοσίου, πράγμα άκρως παραπλανητικό και λαϊκίστικο.

Όταν μπήκαν στην ελληνική αγορά οι ιδιωτικές εταιρείες τηλεφωνίας, ο ΟΤΕ ούτε καταργήθηκε ούτε απαξιώθηκε, απλά έγινε καλύτερος, ταχύτερος και εξυπηρετικότερος και ωφεληθήκαμε όλοι μας τελικά.

Βέβαια τώρα εσύ θα μου πείς ότι με την λειτουργία των ιδιωτικών σχολείων απαξιώνονται σιγά σιγά και υποβαθμίζονται τα δημόσια, και θα έχεις φυσικά δίκιο.
Όμως αυτό δεν οφείλεται στην λειτουργία των ιδιωτικών, αλλά στην αποτυχία των δημοσίων να ακολουθήσουν την εποχή τους, τόσο ως λειτουργία - εκπαιδευτική ύλη, όσο και ως ελλειπώς χρηματοδοτούμενα, ή ακόμα χειρότερα με λάθος στοχευμένη χρηματοδότηση.
Επομένως δεν είναι λύση η κατάργηση/απαγόρευση του ιδιωτικού, αλλά η λαϊκή μας απαίτηση το δημόσιο να εξισωθεί (πάντα προς τα πάνω) με το ιδιωτικό.
Δεν μιλάω βέβαια για παροχές πολυτελείας που δεν συνδέονται με το εκπαιδευτικό έργο, μοιραία θα είναι προνόμιο των επί πληρωμή σχολείων και στην τελική θα είναι το δέλεαρ για τον όποιο έχει δυο φράγκα παραπάνω και θέλει να μην λείψει τίποτα στον κανακάρη του (ή απλά θέλει να τον ξεφορτωθεί 16 ώρες τη μέρα).
Μιλάω για την εξίσωση σε καταρτισμένο & συνεχώς αξιολογούμενο προσωπικό, εποπτικό υλικό, χώρους κλπ. και επιτέλους πρέπει να δούμε κάποια στιγμή και την σίτιση μέσα στα σχολεία σοβαρά.

Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα μπούνε στη ζωή μας, είτε το θέλουμε είτε όχι, ήδη πληρώνουμε πρόστιμα στην ΕΕ γι αυτό το λόγο. Τώρα να μου πεις γιατί εγώ είμαι αναγκασμένος να πληρώνω αυτό το πρόστιμο από την τσέπη μου αφού είμαι υπέρ της λειτουργίας των ιδιωτικών πανεπιστημίων... μάλλον για να μου θυμίζει συνεχώς ότι οι αποφάσεις μας σαν κοινωνικό σύνολο έχουν πάντα ένα κόστος.
Το στοίχημα της ελληνικής εκπαίδευσης δεν θα είναι να αποκρούσει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά να συνυπάρξει μαζί τους αφομοιώνωντας τα θετικά τους, και άν υπάρχουν (που σίγουρα θα υπάρχουν) αρνητικά να τα βελτιώσει.

...και μιας και ξεκίνησες με το νερό, το δημόσιο (ή μάλλον δημοτικό) νερό συνυπάρχει με το εμφιαλωμένο χωρίς να ανοίξει μύτη τόσα χρόνια και ουδείς παραπονέθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 15:11 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #709 στις: 06/10/11, 15:12 »
Τσάμπα παιδεύομαι. Μαιευτήρια, Audi και μπάλα σε αντιπαραβολή με το δημόσιο πανεπιστήμιο.

Fatality.

Καλή συνέχεια στη συζήτησή σας.
Όμως αυτό δεν οφείλεται στην λειτουργία των ιδιωτικών, αλλά στην αποτυχία των δημοσίων να ακολουθήσουν την εποχή τους, τόσο ως λειτουργία - εκπαιδευτική ύλη, όσο και ως ελλειπώς χρηματοδοτούμενα, ή ακόμα χειρότερα με λάθος στοχευμένη χρηματοδότηση.
Επομένως δεν είναι λύση η κατάργηση/απαγόρευση του ιδιωτικού, αλλά η λαϊκή μας απαίτηση το δημόσιο να εξισωθεί (πάντα προς τα πάνω) με το ιδιωτικό.
Θα σπευσω να προλαβω και να σου απαντησω σε αυτο, γιατι το εχω ακουσει σε τοσες πολλες συζητησεις που το εχω μαθει απ' εξω.


Ειναι οι Εβραιοι. Η οι Μασωνοι. Η οι Μορμονοι. Οι κεφαλαιοκρατες. Των ΗΠΑ. Οι Γερμανοι. Ο Σορος. Γενικα ακου τι εχει συμβει. ΑΥΤΟΙ εχουν διεισδυσει στα Υπ. Παιδειας και στα Θρησκευματα (σαν οπως εχουν κανει ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ στο Χολιγουντ) και ελεγχουν με εκπομπες,ταινιες, συγγραμματα το νου και τις κυβερνησεις. ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΝΟΥΝ σχεδιο καταστροφης και συνεχους υποβαθμισης της δωρεαν δημοσιας παιδειας, ωστε και να ειναι οσο παει πιο αναποτελεσματικη και να στοιχιζει ολοενα και περισσοτερο. Ετσι παιρνουν αυτοι τις δουλειες. Οπως με τα υποβρυχια που γερνουν. Σαμποταζ εκ των εσω. Ανοιγουν συνεχως ιδιωτικα εκπαιδευτηρια και χτιζουν θεσεις. Οταν ο νομος το επιτρεψει ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΥΠΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΛΑΒΟΥΣ. ΑΦΑΙΜΑΞΗ ΕΓΚΕΦΑΛΩΝ. ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ. ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ. Και μας ανθελλινιζουν και μας αποχριστιανιζουν και μας πλαγιοκοπουν τα ιδρυματα που το πολυτεχνειο καποτε ηταν νο1 και ερχονταν απο το UCLA και παθαινανε πλακα με το ποσο καλα μαθηματικα ξερανε τα ελληνακια (Ενα ελληνακι ισαμε 12 αμερικανακια ησανε τοτενες). Και αμα κοιταξεις μεσα στους πυραυλους της ΝΑΣΑ λενε ακομα καπου που δεν μπορεσαν να το ξυσουν να φυγει "made by ntua"

Οταν πια θα μας εχουν κανει του χεριου τους (η παλη αυτη διαρκει αιωνες, οι Ρωσοι και οι Σλαβοι ηταν διαχρονικοι συμμαχοι και επρεπε να εχουμε ενωθει να κανουμε ενα κρατος και ειχαν φοβερα κρατικα πανεπιστημια και παιζαν το καλυτερο σκακι αλλα τους συνετριψαν για να επικρατησει το μοντελο των ιδιωτικων πανεπιστημιων. Οταν ζουσε ο Τιτο αυτα δε θα περναγαν), θα κανουν εξορυξη χρυσο, πετρελαιο και φυσικο αεριο απο το ελληνικο υπεδαφος γιατι ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ και η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ που ειναι η γλωσσα που παρα μια ψηφο θα μιλαγε η Αμερικη ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΓΙΝΕΙ GREEKLISH.
 
Αντισταθειτε. Πειτε ναι στο ασυλο!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 16:28 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #710 στις: 06/10/11, 15:18 »
Χαχαχα... όσο υπάρχουν δρακουλίνια και πακοτίνια στα κυλικεία δεν έχουμε να βοβηθούμε τίποτα!
Το μόνο που καταφέρανε όλοι αυτοί τόσα χρόνια είναι να εξαφανίσουνε την πίτσα μεξικάνα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #711 στις: 06/10/11, 15:20 »
οπως και να χει δεν χρειαζεται να ανυσηχειτε γιατι το συνολο σχεδων των σχολων εχει ανοιξει..Αρχιστε να κραζετε τους μαθητες τωρα που κανουν μαθηματα με δβδ 30-35 ανα αιθουσα.. ;D

Τίποτα δηλ κι από το φοιτητικό μέτωπο!

Αλλά γιατί να κράζουμε τους μαθητές? Μας προσφέρουν μια απάντηση περί του δημόσιου χαρακτήρα της παιδείας, όταν μετά το πέρας της κατάληψης των δημοσίων σχολείων τρέχουν να ανοίξουν και να λειτουργήσουν τα ιδιωτικά φροντιστήρια!

Δίνοντας έτσι ένα ηχηρό μύνημα σε όλους μας ότι τα δημόσια σχολεία δεν χρειάζεται καν να υπάρχουν.

Διότι ο μαθητής έχει την δυνατότητα να ολοκληρωθεί ως άνθρωπος μέσω της παιδείας των ιδιωτικών φροντιστηρίων και αργότερα εισερχόμενος στο Πανεπιστήμιο να παλέψει σθεναρά, να αντιδράσει  στην δημιουργία Ιδιωτικών Πανεπιστημίων, ώστε η Παιδεία να μην χάσει τον δημόσιό της χαρακτήρα και έτσι να καταφέρει να ολοκληρώσει την ολοκληρωσή του ως άνθρωπος!!!

Συμπερασματικά: Μέχρι το Λύκειο η πορεία προς την ολοκλήρωση επιτυγχάνεται μόνο με την ιδιωτική εκπαίδευση, μετά το Λύκειο ολοκληρώνεται η ολοκλήρωση μόνο με την δημόσια εκπαίδευση!

Νομίζω ότι εκτός από την δημιουργία Κρυφού Σχολείου είναι επιτακτική η ανάγκη και για την δημιουργία  Κρυφού Πανεπιστημίου.
Κύριε είσθε ένας ηλίθιος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #712 στις: 06/10/11, 15:36 »
Παππού θέλω στο quote που έκανες να μου υποδείξεις τον προσβλητικό χαρακτηρισμό ή την ειρωνεία ή οποιοδήποτε άλλο μειωτικό σχήμα λόγου παρατηρείς για να καταλάβω πώς ακριβώς υπήρξα εριστικός. Απεναντίας, στο post του elrich δεν υπάρχει ούτε μια λέξη που να συνιστά επιχειρηματολογία απέναντι σε μια πραγματικότητα που είναι ορατή κι έρχεται. Απλά ο elrich δεν μπορεί μάλλον να διακρίνει τίποτα που δεν είναι ακόμη απτό στο δυτικό κόσμο, αλλά καθημερινή κατάσταση για δισεκατομμύρια σε άλλα γεωγραφικά μήκη και πλάτη ανά τον κόσμο.

Μου ζητάς να σου υποδείξω σε ποιό σημείο προσβάλεις τον elrich ενώ συγχρόνως τον κατηγορείς ότι "δεν μπορεί να διακρίνει τίποτα"? Τον κατηγορείς δηλ ότι έχει απορροφήσει τόσο μεγάλη δόση "ηλιθίου"  ;D που δεν έχει την ικανότητα να κοιτάξει ούτε μέσα στον καθρέπτη. Αν δεν είναι προσβολή αυτό τι έστι προσβολή?

Αντίθετα όλοι αντιληφθήκαμε ότι ο elrich έχει την ικανότητα να θέσει με χιούμορ τον λόγο του αντί να κάθεται να απαντάει λεπτομερώς για πράγματα που είναι αυταπόδεικτα. Απλά πρέπει να έχει κανείς την δυνατότητα αντίληψης της σάτιρας.

Παράθεση
Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν υπάρχει σημείο επαφής για να αρχίσουμε να κατανοούμε ο ένας τον άλλο όταν σαν τεκμήριο καλής συνύπαρξης των ιδιωτικών πανεπιστημιών με τα δημόσια μου αντιπαραβάλλεις τη συνύπαρξη των νηπιαγωγείων.

Γιατί? τα νηπιαγωγεία δεν ανήκουν στο σύστημα εκπαίδευσης?
Παράθεση
Δεν υπάρχει αναλογία εδώ. Ούτε και είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι ο μόνος τρόπος καταπολέμησης των φροντιστηρίων είναι το ιδιωτικό πανεπιστήμιο,
Δεν ανέφερα τέτοιο πράγμα,  αν είναι δυνατόν να θέλω να προσβάλω την συμπαθή συντεχνία της παραπαιδείας.
Παράθεση
ώστε το χρήμα που η οικογένεια εξοικονομεί μέσω της αποφυγής του να πηγαίνει σύσσωμο στα δίδακτρα ενός ιδιωτικού πανεπιστημίου, στην αγορά πανάκριβων συγγραμάτων που στοιχίζουν το λιγότερο 70 ευρώ κλπ εξόδων που ανακύπτουν.
Μάλλον δεν είσαι μέσα στα πράγματα των Πανεπιστημιακών συγγραμμάτων ώστε να γνωρίζεις τον αγώνα που έχουν δώσει οι "Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης" χρόνια τώρα για το θέμα της αγοράς και διανομής από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια άχρηστων - στην κυριολεξία - "Πανεπιστημιακών συγγραμμάτων" για να φάνε οι εκδότες και οι μαϊμού συγγραφείς. Αλλά γι' αυτά δεν έχουμε πρόβλημα, τα πληρώνει το "κράτος", βλέπε "εξωτερικός δανεισμός", βλέπε "αρνηση πληρωμών". Δεν τα βάζουμε απ' την τσέπη μας.... (Ή τα βάζουμε και πολλαπλάσια?)

Παράθεση
Τα ξενιτεμένα άτομα-ειδήμονες θα μπορούσαν να γυρίσουν και σε ένα καλό, οργανωμένο, αναβαθμισμένο δημόσιο πανεπιστήμιο και να παράξουν εντός αυτού έρευνα, όχι απαραίτητα σε ένα ιδιωτικό.
Πιθανώς να συμβεί τώρα με τον νέο νόμο σε καμμιά 15αριά χρόνια, όταν θα έχει καθαρίσει η σαπίλα των αδαών και των γλύφτιδων από τα Πανεπιστήμια. Πιθανώς...
Παράθεση
Απλά. για να συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει επιτέλους η παιδεία να χρηματοδοτηθεί ανάλογα με τη βαρύτητα που κατέχει, έτσι ώστε η αυθεντία τους να μπορεί να γίνει διαθέσιμη για ΟΛΟΥΣ όσους ενδιαφέρονται να μαθητεύσουν δίπλα σε αυτή.
Απλά δεν έχουν "αυθεντία¨και ούτε την επιζήτησαν ποτε. Μην τους φορτώνεις θέσεις τις οποίες απεχθάνονται.

Απλά έχουν διάθεση για εργασία και η εργασία τους θα γίνει διαθέσιμη σε όλο το κοινωνικό σύνολο όταν αλλάξουν οι νοοτροπίες της αντίδρασης και το κατεστημένο.
Παράθεση
Και πραγματικά, γιατί να με ενδιαφέρει η θέση της κατάταξης, όταν σε αυτό θα μπορεί να πηγαίνει μόνος όποιος μπορεί να το πληρώσει? Γιατί να με ενδιαφέρει η ποιότητα των μελών ΔΕΠ, όταν θα μπορούν να μάθουν από αυτά μόνο οι έχοντες την οικονομική δυνατότητα?
:o Δηλ εννοείς: Γιατί να με ενδιαφέρει η ποιότητα της εκπαίδευσης στην κοινωνία που ζω όταν μπορώ να έχω πολύ κατώτερη για όλους?
Παράθεση
Τι νόημα έχει ένα καλό πανεπιστήμιο στο οποίο δεν θα μπορεί να φοιτήσει όποιος το αξίζει, αλλά όποιος μπορεί να σπρώξει τα φράγκα? Για εμένα κανένα. Το σύστημα, μέσω της παραπαιδείας, είναι ήδη άνισο και δε δίνει τις ίδιες ευκαιρίες. Το ζητούμενο είναι να το βελτιώσουμε και να κάνουμε τη μόρφωση προσιτή σε όλους, όχι να αλλάξουμε τον αποδέκτη των χρημάτων της ελληνικής οικογένειας.
Τι νόημα έχει ένα κακό Πανεπιστήμιο στο οποίο μπορεί να φοιτήσει ο καθένας αλλά όχι σε όποια σχολή επιλέξει αλλά σε όποια θέλουμε να τον πετάξουμε?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 15:47 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #713 στις: 06/10/11, 15:55 »
Κύριε είσθε ένας ηλίθιος.
Πεταξατε το γαντι. Μονομαχια λοιπον κυριοι. Ο παπους ως αποδεκτης της προσβολης δικαιουται να επιλεξει το οπλο.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #714 στις: 06/10/11, 16:26 »
Κύριε είσθε ένας ηλίθιος.

124α. AMΕΣΩΣ ΔΙΑΛΥΣΙΣ
Το Σχολείο του Βόλου: VIII. Ο Ξεσηκωμός

(Ανακοίνωση που δημοσιεύθηκε στις βολιώτικες εφημερίδες)

Ο Λαός του Βόλου ο πρωτοστατήσας εν τη αμύνη υπέρ της θρησκείας και της γλώσσης των
πατέρων του καλείται σήμερον Τετάρτην ώραν 5 μ.μ. έμπροσθεν του καφενείου Μωραϊτου
επί της οδού Δημητριάδος όπως:
Πρώτον.
Συγχαρή την ελληνικήν Βουλήν και Κυβέρνησιν διά την αναγραφείσαν εν τω Συντάγματι διάταξιν
περιφρουρήσεως της γλώσσης αυτού.
Δεύτερον.
Συντάξη ψήφισμα προς την δημοτικήν αρχήν του Βόλου όπως προβή είς άμεσον διάλυσιν
του υφησταμένου έτι Ανωτέρου Παρθεναγωγείου, εν τω οποίω εξυβρίζετο μέχρι τούδε η
θρησκεία και η γλώσσα.
Αι λεπτομέρειαι θα γνωσθώσι σήμερον υπό της Επιτροπής, δι'ιδιαιτέρου παραρτήματος.

Εν Βόλω, τη 2 Μαρτίου 1911



Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #715 στις: 06/10/11, 16:43 »

Αν καταργουσαμε το ασυλο μονο για τα ΤΕΙ? Ενω οσοι φοιτουν στα ΑΕΙ να μπορουν να απολαμβανουν ασυλου με επιδειξη της φοιτητικης τους ταυτοτητας.


Να ειναι ας πουμε ενα προνομιο μονο για τους καλους μαθητες? Δε θα ηταν καλυτερο απο το τιποτα? Δε θα ωθουσε πχ τους υποψηφιους μελλοντικους ταραξιες να γραφουν καλα στις Πανελλαδικες για να απολαμβανουν ασυλου ?


Σα συμβιβαστικη λυση το λεω, η ουτε αυτο μας αρεσει ?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #716 στις: 06/10/11, 17:25 »
Οι φραστικές αντιπαραθέσεις έχουν οξυνθεί αρκετά, και δεν πρόκειται να αφεθούν να οξυνθούν υπερβολικά. Προτιμότερο να ηρεμήσετε μόνοι σας παρά να προβούν σε σχετικές ενέργειες οι συντονιστές/διαχειριστές.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #717 στις: 06/10/11, 17:29 »
Αν καταργουσαμε το ασυλο μονο για τα ΤΕΙ? Ενω οσοι φοιτουν στα ΑΕΙ να μπορουν να απολαμβανουν ασυλου με επιδειξη της φοιτητικης τους ταυτοτητας.

Σ' αυτό το πρόβλημα καλύτερη λύση είχε δώσει ο Χοληδόχος (τον οποίον εξωπέταξαν αι δυνάμεις καταστολής του άσύλου των κιθαρωδών). Να δημιουργηθεί ένα κτήριο επιβολής Πανεπιστημιακού άσύλου έξωθεν των Πανεπιστημιακών κτηρίων, οπότε ο καθένας μας, Πανεπιστημιακός ή μη, θα μπορούσε να απολαμβάνει εκεί την ασυλία των ιδεών του και των ιδιαιτεροτήτων του. Κάτι σαν το άσυλο των αρχαίων Ναών δηλ.

Θα συμπλήρωνα και την προσθήκη διαφόρων πρόσθετων σκηνικών στο κτήριο, Χολυγουντιανού τύπου, πχ ηλεκτρονικές συσκευές προς ανακύκλωση, βιβλιοθήκες γεμάτες με αντίγραφα εξωφύλων σπάνιων βιβλίων, χαρτονένιους τοίχους, ζωγραφισμένο πλήθος κλπ. ώστε ο καθείς να μπορούσε να εκτονωθεί σπάζοντας και καίγοντας άχρηστα πράγματα ενώ το πλήθος από κάτω θα τον ζητωκραύγαζε (εικονικά) κι έτσι θα ολοκληρωνόταν ως άνθρωπος χωρίς να μας τα πρήζει.

Το μόνο πρόβλημα? Μήπως βρισκόταν καμμιά νέα Σπαρτιάτισσα κι έχτιζε το άσυλο με τον κανακάρη της μέσα και βρώμαγαν αι Αθήναι....

Τότε όμως θα χαιρόμασταν ένα πραγματικό άσυλο ιδεών!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #718 στις: 06/10/11, 17:37 »
Εγώ έχω μια γενικότερη απορία.Γιατί το φόρουμ έχει πήξει στους ηλίθιους?
Δηλαδή μπαίνει ο άλλος κάνει έξι ποστ και τα μισά από αυτά είναι για να μας τονίσει με bold κιόλας,αν είναι δυνατόν, ότι το άσυλο αποτελεί ντροπή για μια δημοκρατία που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα.Ναι σπίρτο!Αυτό ακριβώς δείχνουν ξυλοδαρμοί σαν τους χτεσινούς σε παιδιά,μεσήλικες,φωτορεπόρτερ και γυναίκες όπως και οι 70 πολιτικοί κρατούμενοι αυτή τη στιγμή.
Τέλοσπάντων ας επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα.Εγώ που είμαι αρκετά παλιός δεν θυμάμαι ουδέποτε κάτι παρόμοιο,ας απαντήσει και κανας άλλος!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #719 στις: 06/10/11, 17:54 »
Εγώ έχω μια γενικότερη απορία.Γιατί το φόρουμ έχει πήξει στους ηλίθιους?
Δηλαδή μπαίνει ο άλλος κάνει έξι ποστ και τα μισά από αυτά είναι για να μας τονίσει με bold κιόλας,αν είναι δυνατόν, ότι το άσυλο αποτελεί ντροπή για μια δημοκρατία που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Με bold οτι η αναγκη υπαρξης ασυλων δειχνει οτι η δημοκρατια πασχει?
Να τους πεταξουμε εξω ρε τους ηλιθιους που το κανουν αυτο. Εξω ρε απο το ασυλο μας και το φορουμ μας. Θανατος, γκολ, ξυλο και αποταξη. Να τους καθαιρεσουμε!  ;D


(Μεταξυ μας ... νομιζω οτι οποιος ειπε κατι τετοιο, μαλλον ειπε την πιο σωστη κουβεντα,... εκτος και αν το ερμηνευουμε τελειως διαφορετικα)



« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/11, 18:01 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #720 στις: 06/10/11, 18:10 »
Ο επομενος που θα αφησει σχολιο με σκοπο το trolling ή το flaming, χωρις να συνεισφερει κατι στη ροη της συζητησης, θα εισπρατει την απαραιτητη διαγραφη του post του με προειδοποιηση ή ban ( αναλογα με τη "σοβαροτητα" του σχολιου ).

Εαν καποιοι δε μπορειτε να κρατηθειτε σοβαροι και πιστευετε πως εδω μεσα "τσιλιμπουρδιζουμε" αφηνοντας σας να κανετε ο,τι θελετε, ειστε βαθια γελασμενοι.

Κι αυτο παει προς ολες τις πλευρες, αλλα θα προτιμηθουν οι σεσημασμενοι trollαδες του forum.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #721 στις: 06/10/11, 18:21 »
Πάντως εμένα αυτό που με ανησυχεί και με χαλάει δεν είναι το χάσμα των ιδεών, πράγμα φυσικό και αναμενόμενο, δεν με πειράζει ότι η συζήτηση τούτη όπως και πολλές άλλες δεν θακαταλήξουν ποτέ και πουθενά, ενήλικες είμαστε οι περισσότεροι με κατασταλαγμένες απόψεις που τις περιφέρουμε εδώ κι εκεί.

...απογοητεύομαι με την έλλειψη στοιχειωδούς αίσθησης χιούμορ από νέα παιδιά που φέρονται και μιλάνε λες και έχουν απέναντί τους κάποιον εχθρό, και όλα αυτά σε ένα φόρουμ κιθαριστικό.

...και μάλιστα με ανθρώπους που χθές ή αύριο συνηπήρξαν σε live ή θα μοιραστούν μια απολαυστική ακρόαση σε ένα καλό cover.

Τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε να μην επιτιμούμε τον φέροντα την άποψη αλλά την ίδια την άποψη.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #722 στις: 06/10/11, 18:25 »
Εδω κανεις μεγαλο λαθος elrich.

Διοτι χιουμορ μπορει να χαρακτηριστει κι ο,τι βγαινει απο το στομα του Παγκαλου, ομως σιγουρα ΔΕΝ ειναι χιουμορ!

Οποτε μη πεταμε μια γενικολογια "χιουμορ" για να καλυψουμε την καθε ειδους ειρωνια που ξεστομιζουν τα...μεγαλυτερα σε ηλικια μελη με σκοπο να προκαλεσουν και τα...μικροτερα!

Απ΄ ο,τι φαινεται η σοφια δε συμβαδιζει με την ηλικια, αλλα η χαζομαρα εξισωνεται πιο ευκολα με το γηρας!


Τελος αυτη η συζητηση κι ας αφησουμε τα "χιουμοριστικα" για πιο αναλαφρες συζητησεις! Η προειδοποιηση τεθηκε κι οποιος θελει να την παραβει, ξερει απο τωρα τις συνεπειες της!

Κι απο τις 2 πλευρες!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #723 στις: 06/10/11, 18:59 »
Τα "υπό παρακολούθηση" όμως δεν ήταν και από τις δύο πλευρές...
Τεσπα, αποχωρώ από το συγκεκριμένο Thread να παίξουν μπάλα μόνα τους τα άγρια νιάτα, είναι και αυτό μια λογική, να απομακρύνεις τον έναν γράφοντα για να μην γίνεται υβριστής ο άλλος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #724 στις: 06/10/11, 19:47 »
Τα "υπό παρακολούθηση" όμως δεν ήταν και από τις δύο πλευρές...
Τεσπα, αποχωρώ από το συγκεκριμένο Thread να παίξουν μπάλα μόνα τους τα άγρια νιάτα, είναι και αυτό μια λογική, να απομακρύνεις τον έναν γράφοντα για να μην γίνεται υβριστής ο άλλος.

Επειδη αφηνονται εντυπωσεις, μπορεις να δεις πως ο Ymirling ειναι "φιμωμενος" για ο,τι ειπε!


Αρα η "προειδοποιηση" ειναι χαϊδεμα σε σχεση με τη φιμωση. Και ιδιαιτερα σε μελη που εχουν υποπεσει συνεχως σε trolling και flaming, ειναι αρκετα επιεικης!

Οποτε σε καλω να ανακαλεσεις ο,τι εγραψες παραπανω, διοτι η δικαιοσυνη οχι μονο ειναι "τυφλη", αλλα δεν απονεμεται και ισοποσα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ