Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #750 στις: 08/10/11, 20:07 »
Κατα τα αλλα ο Ελληνας μικροαστος ξυπνησε
Ναι, ξύπνησε, έχεις πρόβλημα?
Ναι προσεχε το ποτηρακι με τη μασελα μονο
Δεν είμαι ακόμα τόσο γέρος... και μιας και δεν θέλεις ηλικιωμένους μικροαστούς στα πόδια σου,
σου αφήνω το πεδίο ελεύθερο να παίξεις μπάλα μόνος σου, αφού θεωρείς ότι εμείς οι μικροαστοί δεν έχουμε δικαίωμα λόγου. Ξέχασα εντελώς ότι "εσείς" είχατε το αποκλειστικό προνόμιο της "προοδευτικής άποψης" στα χρόνια της Ελληνικής ραστώνης και τώρα ξαφνιάζεστε βλέποντας ότι υπάρχουν κι άλλοι στο γήπεδο... ελπίζω να αισθανθείς ευτυχής και ασφαλής χωρίς τις απόψεις που δεν ανήκουν στον μικρόκοσμό σου.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #751 στις: 08/10/11, 20:24 »
Κατα τα αλλα ο Ελληνας μικροαστος ξυπνησε
Ναι, ξύπνησε, έχεις πρόβλημα?
Ναι προσεχε το ποτηρακι με τη μασελα μονο
Δεν είμαι ακόμα τόσο γέρος... και μιας και δεν θέλεις ηλικιωμένους μικροαστούς στα πόδια σου,
σου αφήνω το πεδίο ελεύθερο να παίξεις μπάλα μόνος σου, αφού θεωρείς ότι εμείς οι μικροαστοί δεν έχουμε δικαίωμα λόγου. Ξέχασα εντελώς ότι "εσείς" είχατε το αποκλειστικό προνόμιο της "προοδευτικής άποψης" στα χρόνια της Ελληνικής ραστώνης και τώρα ξαφνιάζεστε βλέποντας ότι υπάρχουν κι άλλοι στο γήπεδο... ελπίζω να αισθανθείς ευτυχής και ασφαλής χωρίς τις απόψεις που δεν ανήκουν στον μικρόκοσμό σου.
Δεν με παρατας ρε καημενε?Πριν βγαλεις την πικρα ΣΟΥ για την απαθεια ΣΟΥ ριχνοντας το φταιξιμο αλλου ριξε μια ματια στον κοσμο γυρω σου..Αν και παλι αυτο που θα δεις ειναι συνθηματα και βρωμικοι τοιχοι εισαι αξιος ολων των χαρακτηρισμων αλλα και της τυχης σου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #752 στις: 08/10/11, 22:05 »
Καλη η τυπολατρεια αλλα εδω περα κυριαρχει η γελοιοτητα..Ο αλλος γραφτηκε και εκανε ποστ μονο σε αυτο το θεμα,ο αλλος εχει παρει την σημαια του τρολ και ολοι πρεπει να τον σεβομαστε για αυτο και ο αρχοντας ψαχνει ικανους συνομιλητες(οι οποιοι πρεπει να απαντανε και οχι να ρωτανε) αλλα και συνεργατες..Gratz

Αμφισβητείς την κρίση των διαχειριστών/συντονιστών επί του συντονισμού του φόρουμ; Βεβαίως μπορείς να το κάνεις, ΑΝ έχεις ατράνταχτες αποδείξεις που δείχνουν εμπάθεια/συμπάθεια προς συγκεκριμένα πρόσωπα και μάλιστα κατ' επανάληψη.

Για να τελειώνουμε, οι κανόνες του φόρουμ είναι ένας οδηγός για το πως περίπου πρέπει να συμπεριφερόμαστε σε αυτό το φόρουμ. Όποιος βρίζει τιμωρείται χωρίς πολύ σκέψη. Όποιος ενοχλεί με flames/spam/troll τιμωρείται αργά ή γρήγορα. Όποιος κάνει τα παραπάνω κατ' επανάληψη τιμωρείται κάθε φορά με λιγότερη επιείκεια. Όλα αυτά είναι σχετικά και δεν υπάρχει συγκεκριμένη ζυγαριά που να ζυγίζει παραπτώματα και τιμωρίες. Αλλά κανείς δεν μένει στο απυρόβλητο (πχ έχει τιμωρηθεί ακόμα και συντονιστής για παρεκτροπή)

Πριν λοιπόν αμφισβητήσεις διαχειριστές/συντονιστές, φρόντισε η δική σου συμπεριφορά να είναι άψογη και να πάρεις πίσω φανατισμούς και χαρακτηρισμούς για "γελοιότητες" και "καημένους" και τότε ίσως μπορούμε να κάνουμε συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #753 στις: 08/10/11, 22:43 »
Δεν νομιζω οτι ειμαι σε καμια αιθουσα δικαστηριου για να περιμενω  να με κρινεις ωστε να πρεπει να ευθυγραμμισω τη συμπεριφορα μου βαση ''των ανωτατων κανονων του φορουμ''..Τουλαχιστον στη πλειονοτητα των περιπτωσεων ολα τα χρονια που ειμαι εδω μεσα σεβομαι την αποψη του αλλου οχι με το να μη λεω κακιες λεξουλες αλλα με το να λαμβανω υποψην μου τα λεγομενα του αλλου,να κανω συζητηση και να απανταω με επιχειρηματα..Και πανω απο ολα,σε θεματα που γνωριζω..

Οπως και να χει..Ας συνεχισει ο παπους την ανοικοδομηση του Ελληνικου Πανεπιστημιου εκ θεμελιων ενω οι υπολοιποι δειτε το βινετο της Αννουλας που ποσταρα παραπανω..Για να μην βριζετε τους ψευτες-κλεφτες πολιτικους δηλαδη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #754 στις: 09/10/11, 17:45 »
Kiratzoharris, η συζήτηση θα έπρεπε να είναι καθαρά πολιτική και αντ' αυτού αναλώνεται σε μικροπρεπείς αντεγκλίσεις. Ας αρχίσω εγώ...
Ο νόμος δεν επηρεάζει μόνο το Πανεπιστήμιο αλλά έχει προεκτάσεις και στην πολιτική διάρθρωση της Ελλάδας, δεδομένου του τρόπου με τον οποίο λειτουργεί η οδός ανέλιξης προσώπων στα υψηλά κομματικά κλιμάκια. Τουτέστιν εκτός από τους γόνους παλιών πολιτικών οικογενειών οι οποίοι "δικαιωματικά" δέχονται το "δαχτυλίδι", οι υπόλοιποι περνούν διαμέσου της φοιτητικής τους δράσης και των συμμαχιών, θεμιτών ή αθέμιτων, που απέκτησαν κατά την δράση τους αυτή.

Η φοιτητική δράση έχει καθιερωθεί λοιπόν ως ένας τρόπος δημιουργίας πολιτικής δύναμης από ανθρώπους που δεν έχουν τα μέσα - οικονομικά ή άλλα - ώστε να την αποκτήσουν.

Ο νόμος λοιπόν κόβει αυτό το μονοπάτι ανέλιξης δηλ. αποδομεί - στην πρώτη ανάγνωση - την ελπίδα ανάδειξης μελών χαμηλών κοινωνικών τάξεων σε πολιτικές προσωπικότητες. Κι αυτός ο νόμος είναι αποδεκτός από το μεγαλύτερο κομμάτι των ενεργών Ελλήνων πολιτών, όπως ενδεικτικά καταφαινεται μέσα από την ανυπαρξία αντιδράσεων. Γιατί? Γιατί η λαϊκή τάξη απεμπολεί αυτήν την πιθανότητα "εκπροσώπησής" της?

Κατά την γνώμη μου ο λόγος είναι πασιφανής. Λόγω της αυξανόμενης ασυδοσίας που προέκυψε από την 40ετή εφαρμογή του, λόγω του ξεπουλήματος που ένιωθαν οι "μικροαστοί" από "δικούς" τους ανθρώπους, οι οποίοι ξέχασαν την τάξη τους και προσπαθησαν να δημιουργήσουν τα δικά τους "τζάκια" εκμεταλευόμενοι την εμπιστοσύνη ή την ευπιστία της τάξης τους και γενόμενοι "κυρίαρχοι" ξεχάστηκαν και προσπαθούσαν να ισχυροποιήσουν την ατομική τους θέση τους σ' ένα περιβάλλον το οποίο από νωρίς έδειχνε ότι αυτοκαταστρεφόταν.
Κι όλα αυτά μέσω της απλής εφαρμογής ενός νόμου, που όμως ξέχασαν πως όπως δημιουργήθηκε έτσι μπορούσε και να καταργηθεί.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #755 στις: 09/10/11, 17:56 »
Αρχή αδιαμφισβήτητη: Μετά την ασυδοσία έπεται ο φασισμός. Αυτό ακριβώς έχει επέλθει μ' έναν τρόπο τον οποίο το πολιτικό κατεστημένο δεν μπορεί, ακόμα και αν θέλει, να αποφύγει, διότι δεν το εμπιστεύεται πλέον κανείς. Ούτε οι συναλλασόμενοι μαζί του!

Και τώρα? Τέλειωσε? Αυτό ήταν? Όχι, απλά τώρα πια ο πολιτικός πρέπει να αποδείξει ότι αξίζει να κατέχει αυτήν την θέση... δουλεύοντας. Παράγοντας ιδέες, θέτοντας εναλλακτικές λύσεις, πέρνοντας ρίσκα. Με το να ασκεί πολίτική δηλ.

Πως?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #756 στις: 09/10/11, 19:35 »
Το μόνο που κατάλαβα εγώ απο το video με την "Αννούλα" που παρετέθη είναι πως πλέον στο Ελληνικό κοινοβούλιο η Αριστερά έχει αντίλογο. Και όταν κάποιος λέει "στηρίζουμε ΟΠΟΙΑ μορφή πάλης ενάντια... κλπ." πλέον βρίσκεται και κάποιος να του πει "ΟΧΙ, δε θα κάνεις ό'τι γουστάρεις"! Αυτό σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους πάλι όχι...

Απο εκεί και πέρα να πω και κάτι σχετικό/άσχετο; Πως γίνεται σε αυτό το θέμα-ψηφοφορία να έχουν ψηφίσει 112 άτομα και μόλις 10 (το πολύ) να συζητούν και -γιατί όχι- να διασταυρώνουν και τα ξίφη τους (σε κόσμια πλαίσια πάντα); Μήπως είναι και αυτή μια μικρής κλίμακας ένδειξη του πως αντιμετωπίζει τη Δημοκρατία ο κόσμος; Δηλαδή: "Ρίχνω μια ψήφο και δεν ασχολούμαι περισσότερο";

Και παρατηρώ και το εξής: Μέχρι στιγμής 72 άνθρωποι είναι κατά της κατάργησης του ασύλου και 33 υπέρ. Πλην όμως τα ποσοστά μεταξύ αυτών που συμμετέχουν ενεργά στη συζήτηση φαίνεται να είναι διαφορετικά. Τί εξήγηση δίνετε πάνω σε αυτό; Εκτός και αν δε χρειάζεται καμμία περαιτέρω εξήγηση...

Και κάτι άλλο! Σε Πανεπιστημιακή σχολή της περιοχής μου την Παρασκευή το βράδυ (οπου πολλοί φοιτητές έχουν ήδη φύγει στις πόλεις τους για Σαββατοκύριακο), αποφασίστηκε η συνέχιση της κατάληψης. Πως έγινε αυτό; Απο τους 100+ ενεργούς φοιτητές στη σχολή (οι εγγεγραμμένοι είναι περίπου 500) οι 23 ψήφισαν υπέρ της κατάληψης και η 16 κατά! Κοινώς στη Γενική συνέλευση συμμετείχαν 39 στους 100+ και οι 23 αποφάσισαν να συνεχιστεί η κατάληψη!!!

"Και τι μ'αυτό;" θα ρωτήσει κάποιος. "Ας έρχονταν και οι υπόλοιποι να ψηφίσουν"!! Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι τα πράγματα...

1ον. Κανείς δεν ενημέρωνε τους φοιτητές για τις ΓΣ. Έγινε η πρώτη ΓΣ (στα κρυφά) χωρίς απαρτία, έγινε η δεύτερη (πάλι στα κρυφά) χωρίς απαρτία και τελικά στην τρίτη (εννοείται στα κρυφά) πάρθηκε απόφαση χωρίς να χρειάζεται απαρτία!!!! ;) Και όταν λέω "κρυφά" βεβαίως δεν εννοώ καμία συνομωτικού τύπου συνάντηση των Illuminati!! Εννοώ πως η ΓΣ για την Παρασκευή το βράδυ ανακοινώνεται Παρασκευή μεσημέρι (το πολύ Πέμπτη) και όχι δημοσίως αλλα στις φοιτητικές παρατάξεις που πρέπει να προλάβουν μέχρι το βράδυ να έχουν ενημερωσει τα μέλη τους τα οποία θα πρέπει τελευταία στιγμή να ακυρώσουν τα πάντα προκειμένου να συμμετάσχουν στη ΓΣ!

2ον. Κάποιοι "προοδευτικοί δημοκράτες" εντός της σχολής, "αποφάσισαν και διέταξαν" πως: "Όποιος καθυστερήσει έστω και 10 λεπτά να προσέλθει στη ΓΣ, θα χάνει το δικαίωμα ψήφου"!!! Ένας πχ. εργαζόμενος φοιτητής που κατάφερε μεν να μάθει πως θα γινόταν ΓΣ, πλην όμως δε μπόρεσε να φύγει έγκαιρα απο τη δουλειά του και καθυστέρησε 10' να πάει στη ΓΣ, έχασε το δικαίωμα ψήφου!!!

Αυτά τα λέω για όποιον προσπαθεί να μας πείσει καλά και σώνει πως οι καταλήψεις στα Πανεπιστήμια αποφασίζονται μέσα απο διαφανείς και άκρως δημοκρατικές διαδικασίες που δε σηκώνουν ουδεμία αμφισβήτηση (πόσο μάλλον ένσταση) και στις οποίες όποιος δε συμμετέχει, φέρει και σε προσωπικό επίπεδο την ευθύνη...

Αν αυτή είναι η "Δημοκρατική παιδεία" που λαμβάνει ο νέος ως φοιτητής (στα πλαίσια της γενικότερης παιδείας που οφείλει να του παρέχει το Ελλ. Πανεπιστήμιο πριν και πάνω απ'όλα) την οποία και οφείλει να υπερασπιστεί "μέχρις εσχάτων" τι περισσότερο μπορώ να πω εγώ ο "εμπαθής οπαδός του Άδωνι και της Καθημερινής που μιλάω πάντα χωρίς επιχειρήματα";;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #757 στις: 09/10/11, 20:07 »


Απο εκεί και πέρα (ασχέτως με το ποιά είναι η προσωπική μου άποψη για το άσυλο) και δεχόμενοι απόλυτα την άποψη πως "το κράτος είναι ένα καταπιεστικό τέρας" και πως "οι μπάτσοι είναι απλώς γουρούνια και δολοφόνοι" πόση βαρύτητα έχει να λέει κάποιος πως "το κράτος είναι υποχρεωμένο να διατηρήσει άσυλο ενάντια στο κράτος"; Πόσο νόημα έχει να λες στο κράτος: "Δώσε μου χώρο να οργανώσω τον πόλεμο εναντίον σου";;

 Όσοι δέχονται αυτές τις παραπάνω απόψεις, θα έπρεπε να γνωρίζουν πως δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο άσυλο και πως το κράτος απλά ΗΘΕΛΕ και δεν έμπαινε στα Πανεπιστήμια, άρα και η οργάνωση του όποιου αγώνα θα έπρεπε να γίνεται ανεξαρτήτως ασύλου. Έτσι δεν είναι;
Να που είπες και κάτι σωστό.
Χαίρομαι που μέσα σε όλα αυτά που έχω γράψει βρήκες και κάτι σωστό!! :)

Πλην όμως... Θα διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου: Το κάθε άσυλο ΔΕΝ φτιάχνεται σε κατα τόπους σημεία με βάση το πόσο δυναμική είναι η παρουσία της μιας ή της άλλης ιδεολογικής ομάδας. Διοτι αν ισχύει αυτό τότε θα πρέπει όλοι να αναγνωρίσουμε και μάλιστα μετα επαίνων τη δυναμική παρουσία της Χρυσής Αυγής στον Άγ. Παντελεήμονα ή οποία προφανώς θα πρέπει να της παρέχει άσυλο στην περιοχή. Εγώ πάντως δεν της παρέχω κανένα άσυλο... Εσύ;

Σε μια Δημοκρατία, ΟΛΗ η επικράτεια αποτελεί άσυλο ιδεών, αρκεί οι φορείς των ιδεών αυτών να μην καταπατούν τα Συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των συνανθρώπων/συμπολιτών τους καθ'οιονδήποτε τρόπο

Όταν πάλι η Δημοκρατία καταργείται... ο καθένας θα έχει να αντιμετωπίσει πολλά περισσότερα προβλήματα απο το σε ποιό χώρο οι ιδέες του θα έχουν άσυλο, δε νομίζεις;   ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #758 στις: 09/10/11, 21:06 »
vaiking, αν οντως δεν ειχε απαρτια η συνελευση, η καταληψη κρινεται αντισυνταγματικη και παρανομη. Οσον αφορα την οποια ενημερωση, πρεπει να μαθαινεις και κατι μονος σου, δε θα περιμενει ολο το πανεπιστημιο ποτε εσυ θα μαθεις οτι γινεται συνελευση. αν ασχολεισαι εστω και λιγο με τα του πανεπιστημιου, ξερεις.

ξεφευγετε απο τη συζητηση ομως. για τι συζηταμε τωρα; για την ιδιωτικοποιηση του πανεπιστημιου, την καταργηση του ασυλου, ή το ελλειμμα παιδειας καποιων φοιτητων; δε γινεται να τα τσουβαλιαζουμε ολα μαζι γιατι δε βγαινει ακρη.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #759 στις: 09/10/11, 21:30 »
vaiking, αν οντως δεν ειχε απαρτια η συνελευση, η καταληψη κρινεται αντισυνταγματικη και παρανομη. Οσον αφορα την οποια ενημερωση, πρεπει να μαθαινεις και κατι μονος σου, δε θα περιμενει ολο το πανεπιστημιο ποτε εσυ θα μαθεις οτι γινεται συνελευση. αν ασχολεισαι εστω και λιγο με τα του πανεπιστημιου, ξερεις.

ξεφευγετε απο τη συζητηση ομως. για τι συζηταμε τωρα; για την ιδιωτικοποιηση του πανεπιστημιου, την καταργηση του ασυλου, ή το ελλειμμα παιδειας καποιων φοιτητων; δε γινεται να τα τσουβαλιαζουμε ολα μαζι γιατι δε βγαινει ακρη.
1)Απο οτι μου εξήγησαν οι φοιτητές, στην 3η συνέλευση, η απαρτία δε χρειάζεται και έτσι περνάνε οι αποφάσεις.

2) Για την αφαίρεση του δικαιώματος ψήφου σε όσους καθυστέρησαν να έρθουν στη συνέλευση παραπάνω απο 10 λεπτά, έχεις άποψη;

3) Τι εννοείς "πρέπει να μαθαίνεις και κάτι μόνος σου"; Μήπως πρέπει κάθε πρωί που ο φοιτητής πηγαίνει στη σχολή του να ρωτά: "μήπως είναι να γίνει κάποια συνέλευση απόψε" ; Και καλά αν η σχολή λειτουργεί (που πάλι είναι ανεπίτρεπτο και οι φοιτητές πρέπει να ενημερώνονται δημόσια και αρκετές ημέρες πριν)... αν η σχολή τελεί υπο κατάληψη και η συνέλευση γίνεται για το αν θα συνεχιστεί η κατάληψη ή όχι; Είναι πχ. σα να γίνουν την Κυριακή 25 Δεκεμβρίου (οπου οι περισσότεροι βρίσκονται εκτός νομού σε διακοπές Χριστουγέννων) Εθνικές εκλογές και να ανακοινωθούν το Σάββατο απόγευμα στην προσωπική σελίδα του ΓΑΠ στο facebook!!! Θα φταίει μετά ο ψηφοφόρος που δεν πήγε να ψηφίσει;;;

Απο εκεί και πέρα, όπως και να το κάνουμε, μέσα απο ένα νέο νόμο τέτοιου τύπου, εγείρονται πολλά ερωτήματα και θέματα, κυρίως όταν αυτός ο νόμος ερμηνεύεται μέσα απο το καθαρά ιδεολογικό πρίσμα του καθενός. Δε γίνεται να μη ξεφύγει και λίγο η συζήτηση, πλην όμως αυτό μπορεί να είναι και υγιές αν μείνει σε κόσμια πλαίσια πάντα...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/11, 21:37 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #760 στις: 10/10/11, 00:59 »
Οι φοιτητες που στο ειπαν αυτο κατι δεν ξερουν καλα.Δεν γινεται να παρθει αποφασησ ΦΣ απο ΓΣ που δεν εχει απαρτια..Επισης δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν ενστασεις για τις ΓΣ,ημαρτον..Ομως να ξερουμε σε τι εχουμε ενστασεις ενα.Και δυο να συμμετεχουμε με καποιο τροπο ωστε να τις αλλαξουμε.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #761 στις: 10/10/11, 14:42 »

Κυκλοφορεί στο internet η παρακάτω φωτογραφία:




ΑΝ είναι αλήθεια... ζήτω το άσυλο. ::)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #762 στις: 10/10/11, 16:38 »


Το ''να σε δω να τρεχεις'' χτυπαει οντως στο..ματι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #763 στις: 10/10/11, 17:15 »
 Η παραπάνω αφίσα είναι άσχετη με το θέμα .Καλό είναι όταν βάζουμε κάτι να είναι σχετικό .

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #764 στις: 10/10/11, 17:44 »
Vaiking, αν δεν εισαι κομματοποιημενος στο πανεπιστημιο δεν προκειται να σε ενημερωσουν για τιποτα. αν σ' ενδιαφερει μαθαινεις ομως. οταν γινεται καταληψη ξερεις οτι την επομενη βδομαδα θα ξαναγινει συνελευση για να αποφασιστει εκ νεου η καταληψη. στη δικη μου σχολη τουλαχιστον ετσι εγινε.

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχουμε μπει σε μια λογικη ο ενας να τασσεται εναντια στον αλλον, χωρις ουσιαστικο λογο. Εδω και τοσα posts δεν εχει βρεθει ΕΝΑΣ να μου πει τι καλυτερο εχει να προσφερει το Ιδιωτικο Πανεπιστημιο. Εκτος απο θεσεις εργασιας. Διοτι ειπαμε οτι τα ρεμαλια ειναι ρεμαλια παντου, οτι οντως υπαρχουν αξιολογοι καθηγητες στα Πανεπιστημια, οτι οι παραταξεις ειναι αυτες που εχουν καταστρεψει τη φωνη των φοιτητων, καναμε τη συγκριση με τη δημοσια και την ιδιωτικη περιθαλψη. Φαινεται πως εμεις και οι ιδιοι τα εχουμε υποτιμησει μαλλον.

vrachnoprofiter, αν οντως η λιστα ειναι αληθινη, αυτοί που την εφτιαξαν πιστευω πως ειναι μοσχαρια και θελουν κρεμασμα. Τιποτα βρωμιαρηδες αριστερισκοι μαλλον ειναι, εξισου επικινδυνοι με ακροδεξιους.Οσον αφορα το θεμα μας, ειναι σχεδον το ιδιο ασχετη με αυτη που ποσταρε και ο kiratzos. οσον αφορα το θεμα μας, επαναλαμβανω.

τωρα βεβαιως που το εψαξα λιγο καλυτερα, στο site www.anoixtessxoles.gr οι ιδιοι οι φοιτητες επωνυμα τασσονται κατα των καταληψεων. Εξακολουθει λοιπον να ειναι ακρως κακοβουλο, αλλα δινω ενα ελαφρυντικο στους βρωμυλους που συνταξαν τη λιστα... Για φαντασου κ**λα ο Ελληνας να δει το ονομα του σε λιστα....

« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/11, 17:57 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #765 στις: 10/10/11, 18:00 »
vrachnoprofiter, αν οντως η λιστα ειναι αληθινη, αυτοί που την εφτιαξαν πιστευω πως ειναι μοσχαρια και θελουν κρεμασμα. Τιποτα βρωμιαρηδες αριστερισκοι μαλλον ειναι, εξισου επικινδυνοι με ακροδεξιους.Οσον αφορα το θεμα μας, ειναι σχεδον το ιδιο ασχετη με αυτη που ποσταρε και ο kiratzos. οσον αφορα το θεμα μας, επαναλαμβανω.


Γιατί ξέρει κανείς πιο είναι το θέμα μας; ::)


Την ανέβασα για να δείξω (ΑΝ είναι αληθινή, το τονίζω-όχι ότι περίμενα αυτό για να διαμορφώσω άποψη, απλά για την εγκυρότητα του συγκεκριμένου επιχειρήματος) ότι ο φασισμός ό,τι χρώμα και να 'χει παραμένει φασισμός. Και πολλοί απ' όσους υπερασπίζονται με νύχια και με δόντια το άσυλο ιδεών είναι οι πρώτοι που δεν το σέβονται. Οπότε ναι, εγώ είμαι υπέρ του ασύλου, αυτοί όχι. Δεν θέλω στα πανεπιστήμια ούτε τους μπάτσους της σημερινής, φασιστικής ΕΛ.ΑΣ, ούτε τους μπάτσους των κομματικών στρατών.


EDIT: @Kiratzo δεν το 'πιασα. Κάνουμε διαγωνισμό πιο γραφικής και καθυστερημένης αφίσας;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #766 στις: 10/10/11, 18:43 »
@vaiking

Το άσυλο με την έννοια που του προσδίδουμε στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι κάτι αφηρημένο που εξαρτάται από κάποια τυχόν αναγνώριση.Αφορά συσχετισμό δυνάμεων και άρα έχουμε να κάνουμε με όρους που μπορούμε να προσεγγίσουμε απολύτως ρεαλιστικά ανεξάρτητα από την πολιτική τοποθέτηση του καθενός.Από κει και πέρα το θέμα είναι πώς λειτουργείς εσύ ο ίδιος για μια κατάσταση όπως η παραπάνω που ανέφερες και ποιά τα μέσα που χρησιμοποιείς.
Στο δεύτερο σημείο σου αυτό περί δημοκρατίας είναι ένα επικίνδυνο παραμύθι.Στις συνθήκες της σημερινής αστικής δημοκρατίας οι ιδέες και η βούληση του καθενός φτάνουν μέχρι το σημείο που το κράτος νιώθει ότι πραγματικά απειλείται.Οποιαδήποτε παραχώρηση γίνεται από το τελευταίο είναι έτσι και αλλιώς στα μέτρα που μπορεί ελεγχθεί.Κάτι αντίστοιχο συνέβει και στην περίπτωση του ασύλου καθώς χωροταξικά μπορείς πολύ πιο εύκολα να καταστείλεις μια εξέγερση που λαμβάνει χώρα σε ένα πολύ περιορισμένο σημείο από μια που διαχείεται στον ευρύτερο ιστό μιας πόλης.Παρόλαυτα είναι ευχάριστο να γνωρίζεις ότι κινείσαι σε ένα μέρος που οι συσχετισμοί εξουσίας είναι έστω και στο ελάχιστο διαφορετικό.
Στο τελευταίο σου σημείο νομίζω ότι απαντάω παραπάνω,άλλωστε σε περίπτωση που το ξαναβάλεις στο τραπέζι έχε υπόψιν σου ότι δεν είμαι υπέρμαχος της δημοκρατίας είτε τη συναντάμε με τους σημερινούς όρους είτε και σε πιο άμεσες φόρμες(αν και εδώ έχω κάποιες επιφυλάξεις).

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #767 στις: 10/10/11, 20:08 »
vrachnoprofiter, αν οντως η λιστα ειναι αληθινη, αυτοί που την εφτιαξαν πιστευω πως ειναι μοσχαρια και θελουν κρεμασμα. Τιποτα βρωμιαρηδες αριστερισκοι μαλλον ειναι, εξισου επικινδυνοι με ακροδεξιους.Οσον αφορα το θεμα μας, ειναι σχεδον το ιδιο ασχετη με αυτη που ποσταρε και ο kiratzos. οσον αφορα το θεμα μας, επαναλαμβανω.





EDIT: @Kiratzo δεν το 'πιασα. Κάνουμε διαγωνισμό πιο γραφικής και καθυστερημένης αφίσας;
Παραλληλισμος ειναι(@Θοδωρη επισης).Χωρις να πιστευω οτι ο συγκεκριμενος τροπος δρασης προσδιδει καμια παραπανω αξια στο αγωνα(αν και στη μια γινοταν γνωστο ποιοι θα φανε τα γιαουρτια) δεν νομιζω οτι κανενας κραταει κρυφη την προθεση του να στηριξει η οχι οποιαδηποτε νομο(ειτε αυτο ειναι η ψηφιση του μεσοπροθεσμου ειτε η στηριξη του νομου εντος αυτων)..Απο οτι ξερω επωνυμα υποστηριζουν αυτα που υποστηριζουν..Επιβεβαιωσε με εαν κανω λαθος αλλα φανταζομαι που αυτα που χαρακτηριζεις ως φασιστικα ειναι τα σχολια κατω απο τα ονοματα..

Συνεχίζοντας το μπαραζ θεικων δηλωσεων
Παράθεση
Στην ερώτηση πώς θα υποχρεωθούν τελικά οι πρυτάνεις να εφαρµόσουν τον νόµο, η υπουργός Παιδείας δηλώνει κατηγορηµατικά: «Οσα πανεπιστήµια δεν λειτουργήσουν µε τον νέο νόµο και δεν εκλέξουν πρυτάνεις, θα πάνε σε συγχωνεύσεις . Οσα δεν έχουν νέα διοίκηση µέχρι τον Ιανουάριο, από τον νέο χρόνο απλά δεν θα έχουν προϋπολογισµό και δεν θα µπορούν να υπογράψουν ούτε µία απλή διοικητική πράξη. Επί έναν µήνα τώρα οι πρυτάνεις κάνουν ό,τι µπορούν για να εµποδίσουν την εφαρµογή του νόµου και την εκλογή των νέων Συµβουλίων ∆ιοίκησης. Το µόνο που θέλουν είναι να µη γίνουν οι εκλογές» δηλώνει η κυρία ∆ιαµαντοπούλου και επαναλαµβάνει ότι στη δηµοκρατία οι νόµοι του κράτους πρέπει να εφαρµόζονται.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/11, 20:32 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #768 στις: 10/10/11, 20:41 »
Παραλληλισμος ειναι(@Θοδωρη επισης).Χωρις να πιστευω οτι ο συγκεκριμενος τροπος δρασης προσδιδει καμια παραπανω αξια στο αγωνα(αν και στη μια γινοταν γνωστο ποιοι θα φανε τα γιαουρτια) δεν νομιζω οτι κανενας κραταει κρυφη την προθεση του να στηριξει η οχι οποιαδηποτε νομο(ειτε αυτο ειναι η ψηφιση του μεσοπροθεσμου ειτε η στηριξη του νομου εντος αυτων)..Απο οτι ξερω επωνυμα υποστηριζουν αυτα που υποστηριζουν..Επιβεβαιωσε με εαν κανω λαθος αλλα φανταζομαι που αυτα που χαρακτηριζεις ως φασιστικα ειναι τα σχολια κατω απο τα ονοματα..



Φασιστική είναι η προφανέστατη απειλή προς αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη, αναρτώντας μάλιστα τα ονόματά τους ώστε να τα εμπεδώσουν όλοι-δεν με ενδιαφέρει αν ήταν γνωστά ή όχι, με ενδιαφέρει η προβολή τους για αυτονόητους σκοπούς. Στο τετράγωνο φασιστική όταν η μεν άποψη είναι η νόμιμη και η δε παράνομη.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #769 στις: 10/10/11, 20:56 »
Παραλληλισμος ειναι(@Θοδωρη επισης).Χωρις να πιστευω οτι ο συγκεκριμενος τροπος δρασης προσδιδει καμια παραπανω αξια στο αγωνα(αν και στη μια γινοταν γνωστο ποιοι θα φανε τα γιαουρτια) δεν νομιζω οτι κανενας κραταει κρυφη την προθεση του να στηριξει η οχι οποιαδηποτε νομο(ειτε αυτο ειναι η ψηφιση του μεσοπροθεσμου ειτε η στηριξη του νομου εντος αυτων)..Απο οτι ξερω επωνυμα υποστηριζουν αυτα που υποστηριζουν..Επιβεβαιωσε με εαν κανω λαθος αλλα φανταζομαι που αυτα που χαρακτηριζεις ως φασιστικα ειναι τα σχολια κατω απο τα ονοματα..




Φασιστική είναι η προφανέστατη απειλή προς αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη, αναρτώντας μάλιστα τα ονόματά τους ώστε να τα εμπεδώσουν όλοι-δεν με ενδιαφέρει αν ήταν γνωστά ή όχι, με ενδιαφέρει η προβολή τους για αυτονόητους σκοπούς. Στο τετράγωνο φασιστική όταν η μεν άποψη είναι η νόμιμη και η δε παράνομη.

Οπως λες και συ γνωστες ειναι οι προθεσεις τους δεν ειναι κατι μυστικο..Θα σε πειραζε αν το κειμενο ελεγε καταδικαζουμε την κινηση των εξεις καθηγητων (ονοματα)  για την αποφαση τους να στηριξουν τον νομο για αυτους και για αυτους τους λογους?Θα τη θεωρουσες φασιστικη κινηση?
Το ''νομιμη και παρανομη'' απο τι κρινεται?απο την ψηφο της βουλης?..Δηλαδη η δικια μου αποψη για ενα θεμα εχει λιγοτερη βαρυτητα απο ενος που ειναι υπερ ενος ψηφισμενου νομου?

http://www.youtube.com/watch?v=4smim2MNvF8&feature=player_detailpage


« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/11, 21:39 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #770 στις: 10/10/11, 21:28 »
Συνεχίζοντας το μπαραζ θεικων δηλωσεων
Παράθεση
Στην ερώτηση πώς θα υποχρεωθούν τελικά οι πρυτάνεις να εφαρµόσουν τον νόµο, η υπουργός Παιδείας δηλώνει κατηγορηµατικά: «Οσα πανεπιστήµια δεν λειτουργήσουν µε τον νέο νόµο και δεν εκλέξουν πρυτάνεις, θα πάνε σε συγχωνεύσεις . Οσα δεν έχουν νέα διοίκηση µέχρι τον Ιανουάριο, από τον νέο χρόνο απλά δεν θα έχουν προϋπολογισµό και δεν θα µπορούν να υπογράψουν ούτε µία απλή διοικητική πράξη. Επί έναν µήνα τώρα οι πρυτάνεις κάνουν ό,τι µπορούν για να εµποδίσουν την εφαρµογή του νόµου και την εκλογή των νέων Συµβουλίων ∆ιοίκησης. Το µόνο που θέλουν είναι να µη γίνουν οι εκλογές» δηλώνει η κυρία ∆ιαµαντοπούλου και επαναλαµβάνει ότι στη δηµοκρατία οι νόµοι του κράτους πρέπει να εφαρµόζονται.

Για ποια δημοκρατια μιλαει; Γιατι μεχρι στιγμης γνωριζω τη "δημοκρατια της ΝΔ" και τη "δημοκρατια του ΠΑΣΟΚ"....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #771 στις: 10/10/11, 23:05 »
Είπαμε, τελικα δεν ειναι φασιστικο αφου οι ιδιοι εχουν δημοσιοποιησει τα στοιχεια τους. Ειναι κακοβουλο και κακογουστο μονο και μονο διοτι προαγει ΒΙΑ. (συν ολα τα αλλα που ειναι, να μην αρχισω τωρα...). Ωστοσο μου αρεσει το σλογκαν του εν λογω site.

''Ο διαλογος για την παιδεια μπορει να πραγματοποιηθει και με ανοιχτες σχολες.''
 
Γιαααα αναπτυξτε την παραπανω προταση σε 150-250 λεξεις... Γιατι τοσο καιρο εναν μαγκα η μια μαγκισσα δεν ακουσα να προτεινει καναν τροπο...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #772 στις: 11/10/11, 02:59 »

Το κουράζουμε. Ό,τι επιχειρεί να φιμώσει την αντίθετη άποψη, και μάλιστα προάγοντας τη βία, είναι φασιστικό. Τέλος. Δεν έχει "ναι μεν αλλά" και "ναι αλλά αυτοί πρώτοι". Το νόμιμο και το παράνομο επίσης δεν χρίζουν δεύτερης ερμηνείας. Το σωστό και το λάθος ή το δίκαιο και το άδικο δεν υφίστανται σαν έννοιες αν δεν εκφράζονται, αν όχι απαραίτητα νόμιμα, τουλάχιστον δημοκρατικά. Και το να κατηγορούμε κάποιον επειδή θέλει να είναι νομοταγής το βρίσκω τουλάχιστον ανήθικο.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #773 στις: 11/10/11, 13:32 »
Και το να κατηγορούμε κάποιον επειδή θέλει να είναι νομοταγής το βρίσκω τουλάχιστον ανήθικο.
Κατι σαν το ''νομιμο αρα ηθικο''..
Οκ whatever..Eγω κολλησα εδω περισσοτερο..Θα μπορουσαμε να συζητησουμε τοσο για την σημασια της διαμαρτυριας σε καθεστωτα κοιν. δημοκρατιας οσο και για τιςι ιδιες τις εννοιες του νομιμου-ανομου(αν η σκεψη μας περι αυτων καθοριζεται ξεκαθαρα απο τους νομους) αλλα και θα ξεφυγουμε και δεν νομιζω να βγαλουμε ακρη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #774 στις: 11/10/11, 16:37 »

Το κουράζουμε. Ό,τι επιχειρεί να φιμώσει την αντίθετη άποψη, και μάλιστα προάγοντας τη βία, είναι φασιστικό. Τέλος. Δεν έχει "ναι μεν αλλά" και "ναι αλλά αυτοί πρώτοι". Το νόμιμο και το παράνομο επίσης δεν χρίζουν δεύτερης ερμηνείας. Το σωστό και το λάθος ή το δίκαιο και το άδικο δεν υφίστανται σαν έννοιες αν δεν εκφράζονται, αν όχι απαραίτητα νόμιμα, τουλάχιστον δημοκρατικά. Και το να κατηγορούμε κάποιον επειδή θέλει να είναι νομοταγής το βρίσκω τουλάχιστον ανήθικο.
Άρα λοιπόν στις πολιτίες των ΗΠΑ που ισχύει η θανατική ποινή, όταν γίνεται μια εκτέλεση δεν χρίζει κρίσης, καθότι νόμιμο και συνεπώς δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον επειδή είναι νομοταγής αν είναι ποτέ δυνατόν. Είχα αρχίσει να γράφω και άλλα παρδείγματα αλλά είναι πολλά, μπορείς να τα σκεφτείς και μόνος σου.

Όπως τα είπε και ο Βουλγαράκης, νόμιμο=ηθικό. Φυσικά και το νόμιμο/παράνομο δεν χρίζει 2ης ερμηνείας αν θεωρείς ότι οι νόμοι είναι απόλυτοι και υποστηρίζεις την παραπάνω άποψη.

Επίσης, περίεργο ορισμό έχεις για τον φασισμό. Δηλαδή ήταν φασιστικό ας πούμε που καταδικάστηκε ο μπαμπάς Πλεύρης για όσα έγραψε στο βιβλίο του. Η δημοκρατία σου είναι φασιστική γιατί καταδίκασε έναν φασίστα επειδή κατηγορούσε τους εβραίους. Δεν έχει σημασία για σένα τι έλεγε, δεν έχει σημασία τι πρέσβευε, μπορούσε να το πει. Και ας ήταν ψέματα, και ας ήταν φασιστικά, και ας ήταν ναζιστικά, και ας καλλιεργούσαν το μίσος την έχθρα και τον πόλεμο. Δεν έχει σημασία. Ο νόμος.

Ο νόμος ο νόμος ο νόμος.
Ο νόμος.

Για το τέλος άφησα μερικούς ακόμα ανήθικους ανθρώπους αλλά και μερικούς ηθικούς.
Ανήθικοι: Σωκράτης, Τσε Γκεβάρα, Μαρξ, Καθιστός Ταύρος, Malcolm X, Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ, Άρης Βελουχιώτης.
Ηθικοί: Κλίντον, Ομπάμα, Γιωργάκης Παπανδρέου, Ιωάννης Μεταξάς, Σαντάμ Χουσειν, Άνγκελα Μέρκελ, Σαρκοζί
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ