Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 452735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2125 στις: 16/10/11, 14:50 »
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231133442

Ειναι περιεργο πως η πολιτικη που ακολουθει η κυβερνηση μοιαζει τοσο απιστευτα με αυτη που περιγραφεται μεσα στο 1984 Ο μεγαλος αδερφος του Οργουελ...
Ξερετε, δινουμε εννοιες στις λεξεις ακριβως αντιθετες απο αυτο που πραγματικα σημαινουν, οπως για παραδειγμα οι δηλωσεις περι δημοκρατιας που θα νικησει.
Η οι κυριοι υποργοι ακοκλουθουν την Οργουελικη μεταφραση της λεξης δημοκρατιας (=το αντιθετο απο οτι λεει η λεξη), ειτε εχουν πληρη αγνοια του τι σημαινει πλειοψηφια.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2126 στις: 16/10/11, 16:41 »
monoxeiras, έχεις την ικανότητα να κάνεις την τρίχα τριχιά οπότε δεν έχει νόημα να ανταπαντήσω. Πάρε τις 365 λέξεις που έγραψες με παραδείγματα άλλα αντ'άλλων, και βάλε τις "μπατονετούλες" του παραδείγματός σου στα αυτιά σου για να μη με ακούς.
Το προηγούμενο μήνυμά μου το έγραψα ως άποψη απλού μέλους που βαριέται να διαβάζει ανούσιο μπλα μπλα. Μην ανησυχείς όμως. Όταν χρειαστεί, εννοείται ότι θα φέρομαι ως διαχειριστής για να διαφυλάξω την συζήτηση από trash/spam/flame/troll και αυτό το ξέρεις ήδη ;)
Δε νομιζω οτι η ιδιοτητα απλο μελος και διαχειριστης μπορει να σου ειναι διαχωρισιμες. Πιστευω μαλιστα οτι αν πιεστεις να δεχθεις οτι και εσυ ως κοινος θνητος κανεις τα παραπτωματακια σου, τα flameακια σου, το unfair play σου, ο admin που κρυβεις μεσα σου θα βγει στην επιφανεια και θα προτιμησει να τιμωρησει παρα να σε αφησει εκτεθημενο.
 
Ως απλο μελος η ευγενικη σου συνεισφορα στο thread με εκφρασεις οπως "ανουσιο μπλα μπλα", "παραδειγμα αλλα αντ'αλλων", "μπατονετουλες στα αυτια" κλπ θα μπορουσε να ηταν συζητησιμη. Με τη διτη σου υποσταση ομως και ως admin νομιζω οτι εχεις φυσικα μονο παντα δικιο.
Μου εκανες λοιπον δικαιως την παρατηρηση ,αφου οντως εβαλα πιο πολλα παραδειγματα απο οσα θα ηθελες. Παιρνω τις "μπατονετες" μου και τα "ανουσια παραδειγματα" και τα "365 μπλα μπλα" μου και τα "βαζω στα ... αυτια μου" και σου ζητω συγνωμη για το παραπτωμα.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2127 στις: 17/10/11, 16:03 »
Και στο κάτω κάτω, σας το έχω ξαναπεί. Πιστέψτε εσείς στο εαυτό σας και χρηματοδοτείστε εσείς την πραγματική σας οικονομία.

Δυστυχώς, η πραγματική οικονομία συνδεέται με την πλασματική, γι'αυτό ζούμε τώρα στο πετσί μας μείωση μισθών, αύξηση φόρων, κλπ. Τα κέρδη ιδιωτικοποιούνται (τα αρπάζουν οι κεφαλαιοκράτες τζογαδόροι), οι ζημίες δημοσιοποιούνται (δηλαδή φορτώνονται στους πολίτες). Δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτό, ακόμα κι αν πάψεις πια να δουλεύεις για το σύστημα και πας να καλλιεργήσεις το χωράφι σου στο χωριό... γιατί είσαι φορολογούμενος πολίτης, πρέπει να πληρώνεις άμεσους και έμμεσους φόρους.

Βραζίλη, γιατί τα λες μόνο σε μένα αυτά και δεν τα λες και σ' αυτούς που υπεραμύνονται την επιστροφή στην δραχμή? Αν περάσετε σε καθεστώς εκτός ευρώ πάλι εσείς οι ίδιοι και από μόνοι σας θα πρέπει να χρηματοδοτήσετε την πραγματική σας οικονομία.

Γιατί τέτοια διάκριση?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2128 στις: 17/10/11, 16:11 »
Και επειδη ...Ήρθε το ΔΝΤ και σαρωσε..Τη Τεταρτη 19 ΟΛΟΙ ''κατω'',τερμα οι δικαιολογιες.


Εδω το συνολο των απεργιων-κινητοποιησεων..Μεχρι και τα εμπορικα καταστηματα θεωρητικα απεργουν..Βεβαια με την νοοτροπια που εχουν σιγα μην τα κλεισουν..Αλλα τεσπα..
http://www.apergia.gr/index.php
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/11, 16:16 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2129 στις: 17/10/11, 22:10 »
Με λιγα λογια, παλι σκατα θα ημασταν, αλλα με μια πληρη αρνηση πληρωμων τοτε, τουλαχιστον θα μπορουσαμε να καλυψουμε καποια πραγματα βασικα στο εσωτερικο. Τωρα που μεσα σε αυτα τα 2 χρονια δωσανε τον χρονο σε ολους τους "κολλητους τους", να μεταφερουνε εξω χρηματα, δωσανε τον χρονο στις τραπεζες (Γερμανικες και Γαλλικες κυριως) να ξεφορτωθουν οσο πιο πολυ τοξικο χρεος ειχανε (και το αγορασανε οι δικες μας χαχαχα)

Το παραπάνω μου θυμίζει αυτό:

Ειναι περιεργο πως η πολιτικη που ακολουθει η κυβερνηση μοιαζει τοσο απιστευτα με αυτη που περιγραφεται μεσα στο 1984 Ο μεγαλος αδερφος του Οργουελ...
Ξερετε, δινουμε εννοιες στις λεξεις ακριβως αντιθετες απο αυτο που πραγματικα σημαινουν

Χαχχαχαχαχα

Δεν παίζεσαι Johnie!!! Ακόμα και όταν συμβαίνει μπροστά στα μάτια σου δεν παίρνεις μυρωδιά!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2130 στις: 18/10/11, 00:58 »
Παράθεση
Και επειδη ...Ήρθε το ΔΝΤ και σαρωσε..Τη Τεταρτη 19 ΟΛΟΙ ''κατω'',τερμα οι δικαιολογιες.

Την Τετάρτη θα κάνουν ντου οι κουκουλοφόροι.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2131 στις: 18/10/11, 01:20 »
Παράθεση
Και επειδη ...Ήρθε το ΔΝΤ και σαρωσε..Τη Τεταρτη 19 ΟΛΟΙ ''κατω'',τερμα οι δικαιολογιες.

Την Τετάρτη θα κάνουν ντου οι κουκουλοφόροι.

...διαταράσσωντας το κατά τα άλλα αγωνιστικό πνεύμα σου! :bored


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2132 στις: 18/10/11, 01:37 »
Παράθεση
Και επειδη ...Ήρθε το ΔΝΤ και σαρωσε..Τη Τεταρτη 19 ΟΛΟΙ ''κατω'',τερμα οι δικαιολογιες.

Την Τετάρτη θα κάνουν ντου οι κουκουλοφόροι.
Που τρολη μου?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2133 στις: 18/10/11, 09:03 »
Καποιοι αλλοι papou δεν παιρνουν μυρωδια εδω και πολλαααα χρονια. Ξερεις, αυτοι που τοσα χρονια ψηφιζανε τις κυβερνησεις που μας φτασανε εδω που ειμαστε...
Που λεγανε οτι η κυβερνηση κανει θαυμασια την δουλεια της και λοιπες π**αριες και τωρα που στενεψανε τα περιθωρια το γυριζουν το παραμυθακι στο "εγω παντα το λεγα"...
Λιγη ντροπη, ειπαμε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2134 στις: 18/10/11, 10:18 »
Johnie, είσαι τόσο προσηλωμένος στις απόψεις σου που δεν καταλαβαίνεις ούτε καν τι λέει ο συνομιλητής σου. Άκου λοιπόν αναλυτικότερα:

Όπως είχαμε πει εξ αρχής το Ευρωπαϊκό χρέος είχε το πλεονέκτημα ότι ήταν εσωτερικό. Τουτέστιν το 90% και πάνω ήταν διασκορπισμένο σε τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία Ευρωπαϊκά. Δεδομένης της κρίσης τα "κεφάλαια των πλουσίων" δεν περίμεναν να φύγουν μετά την είσοδο του ΔΝΤ τον Μάιο του 2010 αλλά είχαν ήδη φύγει μέχρι τον Δεκέμβριο του 2009. Και πως έφευγαν? Με εγγυητικά ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου τα οποία αύξαναν το χρέος βέβαια. Με τον ίδιο τρόπο έφευγαν και τα "κεφάλαια των μη πλουσίων" όπως έχουμε ξαναπεί.

Δηλ το μέγιστο ποσοστό του χρέους από το 2008 και εντεύθεν εδραιώθηκε για μια απλή μεταφορά κεφαλαίων από την μια χώρα στην άλλη, ενισχύοντας κεφαλαιακά τις κεντρικές χώρες. Μετά άρχισε η αγορά των ομολόγων από την δευτερογενή αγορά. Εκεί υπάρχει μια ασάφεια. Πόσα δις Ελληνικού χρέους κατέχει η ΕΚΤ? Ουδείς γνωρίζει. Δεν δίνονται στοιχεία. Από 60 - 150 λένε οι εκτιμήσεις. Κι αυτό διότι ουδείς γνωρίζει σε ποιά τιμή τα αγόρασε και από ποιόν τα αγόρασε. Διότι για να αγοράσεις κάτι πρέπει κάποιος να στο πουλήσει έτσι δεν είναι? Και από που τα αγόρασε? Προφανώς από τους κατόχους τους, δηλ τις τράπεζες. Και σε τιμή κατά μέσον όρο του 50% της ονομαστικής.

Από την άλλη και οι Τράπεζες αγόραζαν ομόλογα άλλων τραπεζών πάλι στο 50% της ονομαστικής αξίας αλλά έγραφαν στα βιβλία τους την πλήρη αξία και όχι την αξία κτήσης.

Δηλ τόσον καιρό γινόταν μια ουσιαστική αλλά και σιωπηρή αναδιάρθρωση του χρέους, όπως είχαμε προειπεί, για την οποία έφτασε η ώρα να φανερωθεί. Πόσο μεγάλη είναι, δεν γνωρίζουμε εφόσον δεν μας δίνουν στοιχεία, αλλά μπορούμε να το υποψιαστούμε από τις παράπλευρες κινήσεις.

Μετά την αναδιάρθρωση ορισμένες τράπεζες, ακόμα και τεράστειες θα εμφανίσουν τέτοια απώλεια ενεργητικού που θα χρειαστεί να ανακεφαλαιοποιηθούν από το κεντρικό ταμείο και ως εκ τούτου το κεντρικό ταμείο να αποκτήσει τον έλεγχό τους και μέσα από αυτόν τον έλεγχο του χρέους. Οπότε τα πράγματα γίνονται ευκολότερα για να προσέλθουμε στην κεντρική διοίκηση.

Αυτό βέβαια θα πιέσει το ευρώ το οποίο θα υποτιμηθεί σε σχέση με το δολάριο βελτιώνοντας την Ευρωπαϊκή ανταγωνιστικότητα αλλά αυξάνοντας την θέση των ΗΠΑ στην Ευρώπη. Εξαιρετικά σημαντική εξέλιξη στο περιβάλλον της Παγκοσμιοποίησης.

Η Ελλάδα αποτελεί τις παράπλευρες απώλειες ενός πολέμου, αλλά η καλή έκβασή του θα μας οφελήσει όλους.
Αυτή ήταν η εκτίμησή μου εξ αρχής.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2135 στις: 18/10/11, 15:14 »
Tα χουμε πει εδω και 2 χρονια αυτα ρε papou τι τα ξαναλεμε; Απο την αρχη δεν λεγαμε οτι η Ελλαδα χρησιμοποιηθηκε ταυτοχρονα σαν πολιορκητικος κριος και σαν αποδιοπομπαιος τραγος (ταιριαζουν χεχε);
Το θεμα ομως ειναι τι θελανε να κανουνε και αν το πετυχανε ή πετυχαινουν ή αν πρεπει να αλλαξει το ολο συστημα;
Οσο προσπαθουμε να μπαλωσουμε τρυπες μεσω του συστηματος οπως ειναι, δεν κανουμε τιποτα. Και πολυ αμφιβαλλω αν οποιοσδηποτε απο τους κυβερνωντες σε παγκοσμιο επιπεδο υποστηριξει την οποιαδηποτε πραγματικη αλλαγη στο συστημα.
Η απαιτηση πρεπει να γινει απο τους λαους και οσο αυτη η απαιτηση παραμενει στην Ελλαδα μονο υπο μορφη καμιας απεργιας και διαδηλωσης, δεν ιδρωνει το αυτι κανενος.
Βεβαια το καλο με την ολη ιστορια ειναι οτι πλεον εχουν αρχισει ακομα και οι πιο κολλημενοι να καταλαβαινουν οτι το προβλημα δεν ειναι η Ελλαδα, αλλα συστημικο.
Το κακο ειναι οτι κανεις δεν ειναι διατεθιμενος να αλλαξει το συστημα και να το κανει να λειτουργησει για ολους πιο δικαια και ισοτιμα.
Ο χρονος θα δειξει κατα ποσο οι αγανακτισμενοι ανα τον κοσμο θα μεινουν απλα στην αγανακτηση ή θα αποφασισουν να παρουν την τυχη στα χερια τους πραγματικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2136 στις: 18/10/11, 17:12 »
Παράθεση
Και επειδη ...Ήρθε το ΔΝΤ και σαρωσε..Τη Τεταρτη 19 ΟΛΟΙ ''κατω'',τερμα οι δικαιολογιες.

Την Τετάρτη θα κάνουν ντου οι κουκουλοφόροι.
Τις κόρες σας!
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2137 στις: 18/10/11, 18:15 »
Δυστυχώς όμως οι κουκουλοφόροι, και γενικώς τα επεισόδια αποθαρρύνουν μαζικότερες κινητοποιήσεις.
Θα 'ταν άσχημα αύριο να κατέβει 1εκατ. λαός στο δρόμο να περάσει ένα πολιτικό μήνυμα;

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2138 στις: 18/10/11, 18:23 »
Παράθεση
Και επειδη ...Ήρθε το ΔΝΤ και σαρωσε..Τη Τεταρτη 19 ΟΛΟΙ ''κατω'',τερμα οι δικαιολογιες.

Την Τετάρτη θα κάνουν ντου οι κουκουλοφόροι.
Δε πρεπει να λες κακο για κουκουλοφορους, γιατι θα χαρακτηριστεις διαβρωτικο στοιχειο στην κουβεντα.


Μπορεις να πεις:
Την Τεταρτη θα κανουν ντου οι μπατσοι
να εισαι αποδεκτος και ωραιος.


(η αποψη μου ειναι η κακιστη και για τις δυο ταξεις και ελπιζω την Τεταρτη να εχουν σημαντικοτερα πραγματα να κανουν οι μεν στο Τμημα τους και οι δε στη Γιαφκα τους και να απεχουν)

« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 18:25 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2139 στις: 18/10/11, 19:38 »
Δυστυχώς όμως οι κουκουλοφόροι, και γενικώς τα επεισόδια αποθαρρύνουν μαζικότερες κινητοποιήσεις.
Θα 'ταν άσχημα αύριο να κατέβει 1εκατ. λαός στο δρόμο να περάσει ένα πολιτικό μήνυμα;

Οι κουκουλοφόροι ευθύνονται που αύριο δε θα έχει 1 εκατ. λαό?

Η αστυνομία έχει δείξει (ειδικά τους τελευταίους μήνες το έχει δείξει ξε-κά-θα-ρα) πως δε χρειάζεται "κουκουλοφόρους" για να ρίξει τη χημεία της και να χτυπήσει κόσμο.. Οπότε αυτό που λες μόνο δικιολογία μου ακούγεται και περισσότερο προσπάθεια να ξεγελάσεις τον εαυτό σου κυρίως ("μωρέ θέλω να κατέβω αλλά πού.. της που**νας θα γίνεται πάλι κάτω")...

Εκτός αν υπάρχει άλλο θέμα (χαλιέσαι από τη δράση τους ή κάτι τέτοιο) πέρα από την αστυνομική βία που έχει να κάνει αποκλειστικά με τους "κουκουλοφόρους", οπότε και να το συζητήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2140 στις: 18/10/11, 20:12 »


Οι κουκουλοφόροι ευθύνονται που αύριο δε θα έχει 1 εκατ. λαό?

Η αστυνομία έχει δείξει (ειδικά τους τελευταίους μήνες το έχει δείξει ξε-κά-θα-ρα) πως δε χρειάζεται "κουκουλοφόρους" για να ρίξει τη χημεία της και να χτυπήσει κόσμο.. Οπότε αυτό που λες μόνο δικιολογία μου ακούγεται και περισσότερο προσπάθεια να ξεγελάσεις τον εαυτό σου κυρίως ("μωρέ θέλω να κατέβω αλλά πού.. της που**νας θα γίνεται πάλι κάτω")...



Σπανιο, αλλα θα συμφωνησω απολυτως σε αυτο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2141 στις: 18/10/11, 22:59 »


Οι κουκουλοφόροι ευθύνονται που αύριο δε θα έχει 1 εκατ. λαό?

Η αστυνομία έχει δείξει (ειδικά τους τελευταίους μήνες το έχει δείξει ξε-κά-θα-ρα) πως δε χρειάζεται "κουκουλοφόρους" για να ρίξει τη χημεία της και να χτυπήσει κόσμο.. Οπότε αυτό που λες μόνο δικιολογία μου ακούγεται και περισσότερο προσπάθεια να ξεγελάσεις τον εαυτό σου κυρίως ("μωρέ θέλω να κατέβω αλλά πού.. της που**νας θα γίνεται πάλι κάτω")...

+111111111111111111111111111111

Αυριο σε πεισμα των διαφορων καραμελογλυφτων θα δουμε μη κουκουλοφορο(ή κοσμο που μετατρεπεται εκεινη την ωρα με αυτα που βλεπει και νιωθει) κοσμο να κανει αυτα τα..εκτρωματα..Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου εχει γινει τοσες φορες..Και αυτο λεει πολλα..Μακαρι παντως να βουλιαξει η Αθηνα(αν και οι ειδησεις θα πουν οτι καηκε οποτε θα χουμε να λεμε παλι)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2142 στις: 18/10/11, 23:16 »
Έλα βρε Johnie, μην σε πιάνει το παράπονο... Το ότι αύριο θα γίνει η πρώτη γενική απεργία στην Ελλάδα από την στιγμή της εισόδου του αγγουριού λέει πολλά.  ;D

Να δούμε τις εξελίξεις, όχι τίποτε άλλο, θέλω να μπω στο μάτι του Jim Pap!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2143 στις: 20/10/11, 01:54 »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2144 στις: 20/10/11, 02:54 »
Δε πρεπει να λες κακο για κουκουλοφορους, γιατι θα χαρακτηριστεις διαβρωτικο στοιχειο στην κουβεντα.


Μπορεις να πεις:
Την Τεταρτη θα κανουν ντου οι μπατσοι
να εισαι αποδεκτος και ωραιος.


(η αποψη μου ειναι η κακιστη και για τις δυο ταξεις και ελπιζω την Τεταρτη να εχουν σημαντικοτερα πραγματα να κανουν οι μεν στο Τμημα τους και οι δε στη Γιαφκα τους και να απεχουν)


Μάλλον έχεις δίκιο.
Την κάνω με ελαφρά.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2145 στις: 20/10/11, 10:24 »
Δεν υπήρξε ποτέ σχέδιο διάσωσης της Ελλάδας:
http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/den-ypirkse-pote-sxedio-diasosis-tis-elladas-toy-panoy-panagiotoy

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2146 στις: 20/10/11, 12:28 »
Μια διόρθωση: Το επιτόκιο των εντόκων γραμματίων του Δημοσίου είναι 4,87% σε επίπεδο τριμήνου και όχι εξαμήνου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2147 στις: 20/10/11, 13:14 »
Προς γνώση και συμμόρφωση: Από το 2002, δλδ το έτος εισόδου της Ελλάδας στην ΟΝΕ, θεωρούσε η Ευρωπαϊκή επιτροπή μη βιώσιμο το Ελληνικό χρέος. Διαβάστε και τις προτάσεις για την μείωση του Ευρωπαϊκού χρέους.


http://www.ipop.gr/2011/10/%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%89%cf%80%ce%b1%cf%8a%ce%ba%ce%ae-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%80%ce%ae-%ce%bc%ce%b7-%ce%b2%ce%b9%cf%8e%cf%83%ce%b9%ce%bc%ce%bf-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%cf%80%ce%b9/

Όποιος θεωρεί ότι το παιχνίδι παίζεται σε Εθνικό επίπεδο και ότι με μικροσυμφεροντολογικές επιδιώξεις θα επιπλεύσει, είναι κατά την γνώμη μου μακρυά νυχτωμένος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2148 στις: 20/10/11, 13:22 »
Και οι λυσεις ποιες ειναι papou? Μειωση της ανθρωπινης αξιας, ωστε να ορθοποδησει το συστημα;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2149 στις: 20/10/11, 13:35 »
Και οι λυσεις ποιες ειναι papou? Μειωση της ανθρωπινης αξιας, ωστε να ορθοποδησει το συστημα;

Λυσεις με το σωρο...αλλα κινδυνευω να θεωρηθω τρολ αν τις επικαλεστω... βεβαα ισως επειδη τωρα ρωτησες (εστω και ρητορικα) να την γλιτωσω...

Γιατι ξεχναμε λοιπον τις δοκιμασμενες παραδοσιακες, ελληνικες, χριστιανικες, κομμουνιστικες λυσεις απο κρισεις? Γιατι κανεις αλτρουιστης δεν αυτοπροτεινει το μαγουλο του και να ξεκινησει απο τον εαυτο του: Θα δωσω ολα τα εξοχικα μου, ολα εκεινα τα κτηματακια στο χωριο, εκεινα τα περισσευουμενα σπιτια που ενοικιαζω, θα βαλω δωρεαν στο σπιτι μου στο περισσευουμενο δωματιο εναν συναγωνιστη που μαστιζεται απο κριση, θα αφησω να παιζουν με την κιθαρα μου κυριακες που λειπω τα συντροφια, θα επιστρεψω τις φοροδιαφυγες μου απο τοτε που δηλωσα οτι αγορασα/πουλησα σπιτι στην αντικειμενικη αξια, θα χαρισω το δευτερο αυτοκινητο μου στο Δημο, θα παραιτηθω γιατι νιωθω υπεραριθμος, θα κανω την καρδια μου πετρα και θα πληρωνω τα διοδια μου η το εισητηριο μου αν επιλεξω να δωσω αγωνα απο το Αυλακι στο Πορτο Ραφτη, θα κουρευομαι μονος μου, θα παω στρατο που με καλει η μαμα πατρις χωρις να χρονοτριβω με αναβολες η πολλα-πολλα, θα παντρευτω με πολιτικο γαμο, θα βαφτιζω με ονοματοδοσια να μη ξοδευω, θα ψελιζω με squier τις κουτσοπεντατονικες στο ανετο υπνοδωματιο μου?
Η Μπουμπουλινα καθοτι σκλαβα και γυναικα σε δυσκολες εποχες, μετα απο 400 χρονια πιεσης, εδωσε καμια 100 πλοια της εμεις ουτε ενα SMS απο το κινητο μας σε απορους?
Ελευθεροι ανθρωποι, σκεπτομενοι, αντικομφορμιστες, με ευαισθησιες, καλλιτεχνες τιγκα στην ιδεολογια και δεν εχει προσφερθει κανεις? Ολο για τις καταθεσεις, τα τζιπ και τα σπιτια του διπλανου μας μονο λεμε. Μα κανει ετσι ο καλος ο ανθρωπος?
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/11, 13:43 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas