Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 452701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2325 στις: 05/11/11, 08:03 »
Υ.Γ Δεν ξέρω αν πήγες να παρακαλέσεις για το οτιδήποτε...Εγώ δεν παρακάλεσα κανέναν και δεν χρωστάω σε κανέναν.


Δε μπορεις να το λες αυτο (δηλαδη μπορεις να λες ο,τι θελεις, προς Θεου, εννοω οτι δεν στεκει αντικειμενικα). Ειναι σα να μη καταλαβαινει κανεις τους κανονες του παιχνιδιου που εδω και καιρο παιζει: πχ αφου δεν εφαγα προσωπικα εγω τα γκολ της ομαδας αλλα ο εκλεγμενος μας τερματοφυλακας μας, δεν δεχομαι την ηττα και αποχωρω νικητης.


Με ενα δημοψηφισμα (πχ να ψηφισουμε αν θελουμε να δεχθουμε οτι ειμαστε ηττημενοι, αν θελουμε να φυγουμε απο το πρωταθλημα κλπ) δεν ειναι οτι δεν εχουμε φαει τα γκολ, η οτι αν τα αρνηθουμε δεν εχουμε αληθινα ηττηθει. Απλα μοιραζεται ο παραλογισμος σε 10.000.000 ψυχες σε σημειο που καταληγει ομαδικη ψυχωση και φαιδροτητα και η ευθυνη εκφυλιζεται, χανεται στον αερα μεταξυ των ημιτρελων που την αρνουνται... Αλλα ουτε αυτο καναμε τελικα.


Οποτε ναι, οι αντιπροσωποι μας, πηγαν για μας, παρακαλεσαν για μας, δανειστηκαν για μας και δεν εχει νοημα να εξαιρουμε τους εαυτους μας απο την πραγματικοτητα.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2326 στις: 05/11/11, 09:22 »
Τέλος η γνώμη της εξόδου από το Ευρώ και την Ε.Ε έχει ξεφύγει πιά από τα στενά κομματικά πλαίσια των κομμάτων που στηρίζουν αυτές τις προοπτικές. Είναι πολύ περισσότεροι από το 7% του ΚΚΕ των τελευταίων εκλογών (μη μπερδεύεις τον ΣΥΡΙΖΑ , ο ΣΥΡΙΖΑ λέει ναι και στο Ευρώ και στην Ε.Ε). Το πόσοι είναι δεν θα το μάθουμε. Δεν θα γίνει δημοψήφισμα.


Θα έλεγα ν' αφήσουμε το θέατρο για τα εντός της Βουλής, εκεί το παίζουν τέλεια! Σαφώς και ο ΣΥΡΙΖΑ πρότεινε την έξοδο απ' το Ευρώ.
http://iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5218:ekdilosi-iskra-stasi-pliromon-eksodos-apo-euro&catid=69:pol-ekdiloseis&Itemid=195

Οπωσδήποτε η ανακολουθία κοστίζει στο εκλογικό αποτέλεσμα αλλά ψυχανεμίζομαι ότι τα ανταλάγματα ήταν πολύ πιο ισχυρά από μια απλή άνοδο ποσοστού στις εκλογές...  ;D

Εν τω μεταξύ η Γερμανική πλευρά έχει αρχίσει ήδη τα ανταποδοτικά τέλη:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/11/2011_413300
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2327 στις: 05/11/11, 09:31 »
monoxeira@  Δεν θέλω να καταλάβω τη δική σου ταύτιση με τους εκπροσώπους σου. Δεν τους ψήφισα, αλλά και αυτοί που τους ψήφισαν δεν τους ψήφισαν για αυτά. Εγώ δεν είμαι παίκτης της ομάδας, είμαι ...οπαδός. Πληρώνω πάντα το εισητήριό μου και δεν δημιουργώ επεισόδια για να τιμωρηθεί με πρόστιμα .

Αλλά για να γυρίσουμε στη πολιτική, δεν είχε δικαίωμα μιά κυβέρνηση του 43% να πάει τη χώρα στο Δ.Ν.Τ και να μην ρωτήσει το υπόλοιπο 57%. Εγώ που ανήκω στο 57% λοιπόν δεν τους αναγνωρίζω το δικαίωμα να με εκπροσωπούν σε τόσο σημαντικά εθνικής σημασίας ζητήματα.

Και τέλος ο κακός Καραμανλής παρέδωσε το χρέος το 2009 στο 120% και με μιά έστω τυπικά κανονική εθνική κυριαρχία. Αυτοί θα παραδώσουν το 2020 μιά χώρα στο 120% , με μιά ουσιαστικά και τυπικά μειωμένη εθνική κυριαρχία. Θα πρέπει να τους δοξάζω κιόλας;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2328 στις: 05/11/11, 12:19 »
Τέλος η γνώμη της εξόδου από το Ευρώ και την Ε.Ε έχει ξεφύγει πιά από τα στενά κομματικά πλαίσια των κομμάτων που στηρίζουν αυτές τις προοπτικές. Είναι πολύ περισσότεροι από το 7% του ΚΚΕ των τελευταίων εκλογών (μη μπερδεύεις τον ΣΥΡΙΖΑ , ο ΣΥΡΙΖΑ λέει ναι και στο Ευρώ και στην Ε.Ε). Το πόσοι είναι δεν θα το μάθουμε. Δεν θα γίνει δημοψήφισμα.


Θα έλεγα ν' αφήσουμε το θέατρο για τα εντός της Βουλής, εκεί το παίζουν τέλεια! Σαφώς και ο ΣΥΡΙΖΑ πρότεινε την έξοδο απ' το Ευρώ.
http://iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5218:ekdilosi-iskra-stasi-pliromon-eksodos-apo-euro&catid=69:pol-ekdiloseis&Itemid=195

Οπωσδήποτε η ανακολουθία κοστίζει στο εκλογικό αποτέλεσμα αλλά ψυχανεμίζομαι ότι τα ανταλάγματα ήταν πολύ πιο ισχυρά από μια απλή άνοδο ποσοστού στις εκλογές...  ;D

Εν τω μεταξύ η Γερμανική πλευρά έχει αρχίσει ήδη τα ανταποδοτικά τέλη:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/11/2011_413300
pappou όταν μιλάμε για πολιτικά μιλάμε κατ'εξοχήν για θέατρο. Ότι και να λέει ο Λαφαζάνης σε ημερίδες και άλλα ωραία, η επίσημη θέση είναι μέσα στην Ευρώπη και στο Ευρώ. Αν είχε αλλάξει αυτό , θα είχε γίνει και η περίφημη συμμαχία των αριστερών δυνάμεων και θα συνεργαζόντουσαν το ΚΚΕ με τον ΣΥΡΙΖΑ. Μέχρι τότε λοιπόν ισχύουν τα σημερινά δεδομένα.

Άσχετα τ'ωρα με τη θέση του pappou , σήμερα έχει να πέσει πολύ γέλιο. Όποιο σενάριο και αν βγει. Είτε εκείνο που θέλει συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ με πρωθυπουργό Βενιζέλο ( ο Άδωνις σήμερα δήλωνε συγκινημένος από τη χθεσινή ομιλία Παπανδρέου), είτε εκείνο που θέλει το Γιωργάκη τελικά να κάνει τη πάπια και να κρατάει την εξουσία μέχρι το Μάρτιο με την δικαιολογία , ότι αφού δεν συναίνεσε η ΝΔ δεν έχει νόημα η συνεργασία με μικρότερα κόμματα.

Το καινούργιο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη πάντως με υπουργό τον Βορίδη, πρόκειτε να μετονομαστεί σε Υπουργείο Προστασίας του ΕΛΛΗΝΑ Πολίτη...Οι μετανάστες ετοιμάζουν τα πράγματά τους και οι Εκδόσεις Γεωργιάδη θα καλύψουν τα κενά στα σχολικά βιβλία...Περαστικά μας.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2329 στις: 05/11/11, 13:22 »
pappou όταν μιλάμε για πολιτικά μιλάμε κατ'εξοχήν για θέατρο.
.................................
.....................................
Άσχετα τ'ωρα με τη θέση του pappou , σήμερα έχει να πέσει πολύ γέλιο.

Είναι γνωστόν ότι όταν μιλάμε γι' αυτό που εσείς ονομάζετε "πολιτική" ομιλούμε για θέατρο. Είναι δε γνωστόν όχι μόνο σ' εμένα αλλά σε όλους. Η παρέμβασή μου δεν αφορά την αλλαγή του σεναρίου αλλά την πιστοποίηση ότι γνωρίζουμε περί του σεναρίου....

Αντιθέτως, όσοι συμφωνούν με την θέση του papous, θα περιμέναμε αντί για γέλιο να "πέσει" καμμιά "αυθόρμητη" διαδήλωση από τον λαό και την νεολαία του...  ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2330 στις: 05/11/11, 19:03 »
...βέβαια και το θέατρο έχει τα όριά του, σίγουρα η πολιτική είναι εν μέρει θέατρο, αλλά εδώ μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου. Δεν το λες ούτε κομωδία ούτε δράμα, πάλι ανακαλύψαμε νέο είδος.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση αυτές τις μέρες πάνω στην αναμπουμπούλα (που χαίρεται ο λύκος) ήταν η σπουδή της κας Γκερέκου να στηρίξει τον Παπανδρέου... ξέρουμε όλοι τι σημαίνει αυτό, τακτοποιήθηκαν τα χρέη προς την εφορία του συζύγου-αδερφού-αλήτη-πουλιού ωσάν ημιυπαίθριος.

Αναρωτιέμαι πόσες τέτοιες μικρές και μεγάλες ιστορίες παίχθηκαν αυτές τις μέρες μεταξύ Παπανδρεϊκών και πάσης φύσεως ανταρτών που απειλούσαν ότι θα ρίξουν κυβερνήσεις και τελικά εντάχθηκαν κοπάδην στον τυχερό αριθμό 153 και χειροκρότησαν όρθιοι και συγκινημένοι.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε και τραγούδι
« Απάντηση #2331 στις: 05/11/11, 21:48 »
....τα χάλια μας τα μαύρα...
http://www.luckymedia.nl/luckytv/


δε ντρεπονται λιγακι ναπουμε...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2332 στις: 06/11/11, 04:08 »
pappou όταν μιλάμε για πολιτικά μιλάμε κατ'εξοχήν για θέατρο.
.................................
.....................................
Άσχετα τ'ωρα με τη θέση του pappou , σήμερα έχει να πέσει πολύ γέλιο.

Είναι γνωστόν ότι όταν μιλάμε γι' αυτό που εσείς ονομάζετε "πολιτική" ομιλούμε για θέατρο. Είναι δε γνωστόν όχι μόνο σ' εμένα αλλά σε όλους. Η παρέμβασή μου δεν αφορά την αλλαγή του σεναρίου αλλά την πιστοποίηση ότι γνωρίζουμε περί του σεναρίου....

Αντιθέτως, όσοι συμφωνούν με την θέση του papous, θα περιμέναμε αντί για γέλιο να "πέσει" καμμιά "αυθόρμητη" διαδήλωση από τον λαό και την νεολαία του...  ;D
Κοντά είναι κι αυτό. Τα ελικοδρόμια δεν είναι ανέκδοτο, είναι σε ...readyness! Απλώς περιμένουν το μισάωρο να γίνει 5λεπτο...Αυτά για τους γνωρίζοντες τα ....αεροπορικά.
Από εκεί και πέρα είναι κάπως ανησυχητικό το να μιλάτε σε τρίτο πρόσωπο για τον εαυτό σας...Θα το θεωρήσω χιουμοράκι και θα το παρακάμψω...Και ναι η "αγοραία" πολιτική αυτή τη στιγμή είναι αυτή που παίζεται στα θέατρα του κέντρου της Αθήνας. Για την άλλη των βιβλίων έχουμε δρόμο ακόμα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εγινε και τραγούδι
« Απάντηση #2333 στις: 06/11/11, 04:12 »
....τα χάλια μας τα μαύρα...
http://www.luckymedia.nl/luckytv/
Τώρα το είδα! Εντάξει πως κάνετε έτσι , επειδή τον πήρανε χαμπάρι κι έξω; Τον άνθρωπο...Κερκόπορτα;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2334 στις: 06/11/11, 04:16 »

Κάτι που μου έκανε εντύπωση αυτές τις μέρες πάνω στην αναμπουμπούλα (που χαίρεται ο λύκος) ήταν η σπουδή της κας Γκερέκου να στηρίξει τον Παπανδρέου... ξέρουμε όλοι τι σημαίνει αυτό, τακτοποιήθηκαν τα χρέη προς την εφορία του συζύγου-αδερφού-αλήτη-πουλιού ωσάν ημιυπαίθριος.

Αυτά έχουν τακτοποιηθεί προ πολλού.Δεν είναι μυστικό ότι η γκερέκου πηδιόταν με παπανδρέου,εξού και η ταχύτατη αναρρίχισή της σε υπουργεία κλπ.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2335 στις: 06/11/11, 11:16 »
Δεν νομίζω Μάκη. Μια διαφαινόμενη στάση πληρωμών μισθών και συντάξεων πιέζει αυτήν την στιγμή την αυθορμησία και θα την πιέσει πολύ περισσότερο αν πραγματοποιηθεί. Υπολογίζω ότι τότε άλλοι από αυτούς που περιμένεις θα επισκεφτούν τα αεροδρόμια!

Γενικώς παρόλες τις πολιτικές εξελίξεις τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί και διαφαίνεται ότι το PSI αφορά την καθαρή παρούσα αξία των ομολόγων και όχι την ονομαστική. Εντωμεταξύ, λόγω του ότι η υπερβάλουσα ανάπτυξη θα "τιμωρείται" μην περιμένουμε και μεγάλη άνοδο του βιωτικού επιπέδου τα επόμενα χρόνια.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_05/11/2011_461609

Αν και για να μην παρεξηγιόμαστε μεταξύ μας, καλύτερα να δεχτούμε ότι η αναδιάρθρωση θα επιτευχθεί, η ελεγχόμενη χρεοκοπία εγκαθυδρίθηκε είτε έτσι είτε αλλιώς, και την σκυτάλη παίρνει τώρα πια η Ιταλία. Αν κρίνει κανείς από την αρθογραφία, πολλούς έχει πιάσει κρύος ιδρώτας για τις συνέπειες όλων αυτών που κάναν παλιότερα...

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyagor_2_05/11/2011_461594
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2336 στις: 06/11/11, 13:26 »
Είναι φυσικά ένα πολύ μεγάλο ενδεχόμενο τα αεροπλάνα να έχουν κι άλλους επιβάτες, αλλά τελικά κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο ο χρονικός ορίζοντας που τώρα μπαίνει εκβιαστικά, μιάς και τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί...Χώρια ότι η Ιταλία γίνεται τώρα το μεγάλο θέμα και εμείς μπορούμε λίγο να ...ανασάνουμε μπαίνοντας λίγο πιο "άκρια" στην ατζέντα. Οι πολιτικοί θα υπακούσουν στις διαταγές τους, είτε με το σχέδιο Παπανδρέου που θέλει εκλογές το Μάρτιο, είτε με το σχέδιο Σαμαρά που τις θέλει το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου. Η "δουλειά" θα γίνει είτε έτσι , είτε αλλοιώς.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2337 στις: 06/11/11, 13:33 »
Ο Παπανδρέου πλανάται αν νομίζει ότι με τη φασαρία των προηγούμενων ημερών και τη δήθεν φοβερή επιτυχία της 26ης Οκτωβρίου εκτονώθηκε η κατάσταση. Τα περισσότερα από τα μέτρα έχουν μεν δρομολογηθεί, αλλά δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα...Η πτώση στο βιοτικό επίπεδο θα είναι μεγάλη, μακροχρόνια, θα αφορά ολοένα και περισσότερους πολίτες και θα προκληθούν μεγάλες αναταραχές. 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/11, 13:40 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2338 στις: 06/11/11, 16:47 »
Δηλ πόσο μεγαλύτερη πτώση περιμένεις? Η ανεργεία είναι ήδη στο 20%, το να πάει 25% δεν έχει και μεγάλη διαφορά.... Τι 1 στους πέντε, τι ένας στους τέσσερεις!

Εκτός κι αν εννοείς ότι θα επιστρέψουμε στην δραχμή...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2339 στις: 06/11/11, 17:57 »
Δηλ πόσο μεγαλύτερη πτώση περιμένεις? Η ανεργεία είναι ήδη στο 20%, το να πάει 25% δεν έχει και μεγάλη διαφορά.... Τι 1 στους πέντε, τι ένας στους τέσσερεις!

Εκτός κι αν εννοείς ότι θα επιστρέψουμε στην δραχμή...


Aμα 300.000+ παραπανω ανεργοι δεν ειναι και μεγαλη διαφορα, τι να πω...σκεψου απλα μια 4μελης οικογενεια οπου θα δουλευει πλεον ενας, αντι δυο...ηδηδ υπαρχουν τετοια παραδειγματα, σκεψου να αυξηθουν πως θα ειναι η κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2340 στις: 06/11/11, 19:38 »
Δηλ πόσο μεγαλύτερη πτώση περιμένεις? Η ανεργεία είναι ήδη στο 20%, το να πάει 25% δεν έχει και μεγάλη διαφορά.... Τι 1 στους πέντε, τι ένας στους τέσσερεις!

Εκτός κι αν εννοείς ότι θα επιστρέψουμε στην δραχμή...


Aμα 300.000+ παραπανω ανεργοι δεν ειναι και μεγαλη διαφορα, τι να πω...σκεψου απλα μια 4μελης οικογενεια οπου θα δουλευει πλεον ενας, αντι δυο...ηδηδ υπαρχουν τετοια παραδειγματα, σκεψου να αυξηθουν πως θα ειναι η κατασταση.

Συγγνώμη παιδιά, αδυνατώ να αντιληφθώ τον συλλογισμό σας!

Δηλ αυτήν την στιγμή με 1 εκατομύριο ανέργους τα πράγματα δεν είναι άσχημα? Πρέπει να πάνε 1.300.000 για να γίνουν? Φαίνεται ότι ζήτε σ' ένα προστατευμένο κόσμο και δεν έχετε ακόμη νιώσει την απώλεια!

Αν πάλι εκδιωχθούμε απ' το Ευρώ νομίζω ότι οι κοινωνικές αναταραχές είναι το λιγότερο που θα αντιμετωπίσουμε....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2341 στις: 06/11/11, 20:36 »
Δηλ πόσο μεγαλύτερη πτώση περιμένεις? Η ανεργεία είναι ήδη στο 20%, το να πάει 25% δεν έχει και μεγάλη διαφορά.... Τι 1 στους πέντε, τι ένας στους τέσσερεις!

Εκτός κι αν εννοείς ότι θα επιστρέψουμε στην δραχμή...


Aμα 300.000+ παραπανω ανεργοι δεν ειναι και μεγαλη διαφορα, τι να πω...σκεψου απλα μια 4μελης οικογενεια οπου θα δουλευει πλεον ενας, αντι δυο...ηδηδ υπαρχουν τετοια παραδειγματα, σκεψου να αυξηθουν πως θα ειναι η κατασταση.

Συγγνώμη παιδιά, αδυνατώ να αντιληφθώ τον συλλογισμό σας!

Δηλ αυτήν την στιγμή με 1 εκατομύριο ανέργους τα πράγματα δεν είναι άσχημα? Πρέπει να πάνε 1.300.000 για να γίνουν? Φαίνεται ότι ζήτε σ' ένα προστατευμένο κόσμο και δεν έχετε ακόμη νιώσει την απώλεια!

Αν πάλι εκδιωχθούμε απ' το Ευρώ νομίζω ότι οι κοινωνικές αναταραχές είναι το λιγότερο που θα αντιμετωπίσουμε....

Σε αυτο το τοπικ ειναι παραδοση να απανταμε χωρις να διαβαζουμε τι λεει ο αλλος? Ειπα εγω οτι τα πραγματα δεν ειναι ηδη ασχημα?? Συγγνωμη, αλλα 300.000 παραπανω ανεργους τους θεωρω τεραστια διαφορα, ακομα κι αν ειναι 5% παραπανω. Οταν ηδη τα πραγματα ειναι χαλια και τα περισσοτερα νοικοκυρια την παλευουν με 2 μισθους κι αυτους πετσωκομμενους, καθε εξτρα απωλεια στις θεσεις εργασιας ειναι καταστροφικη...κι οχι μονο για τον απολυωμενο και την οικογενεια του, αλλα για την οικονομια στο συνολο της.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2342 στις: 06/11/11, 21:21 »
Εις αναμονή νέου τσοπάνη...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2343 στις: 06/11/11, 21:40 »
Οταν ηδη τα πραγματα ειναι χαλια και τα περισσοτερα νοικοκυρια την παλευουν με 2 μισθους ...


Με συγχωρειτε ρε παιδια κιολας, αλλα επειδη το ειδα 2 φορες σε αυτο το φορουμ να παιζει....αλλα το να εχουν τα νοικοκυρια 2 μισθους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ. Ειναι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΘΕΜΙΤΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ!

Δηλαδη σα ποσους να ειχαν για να ειμασταν ενταξει? 4? 8?
Και ποιος θα τους εβγαζε τους επιπλεον μισθους εκει μεσα?
Να μεναν ξερω γω μαζι με τους γερους γονεις τους και να τους πηγαιναν να κανουν μεροκαματα στα 70?
Η αν εχουν παιδια και ειναι ανηλικα να τα βγαλουν στα φαναρια με ΤΕΒΕ? Η αν α  τειναι φοιτητες, να εχουν και σταθερες δουλειες παραλληλα με το φοιτητηλικι? Η αν τα καμαρια τους ειναι στρατιωτες να εχουν και καθημερινη δουλεια γραφειου 9 με 5?

Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα. 2 οι εργαζομενοι ανα νοικοκυριο σε παραγωγικη ηλικια. 2 οι  μισθοι.

Αρα μιλαμε μαλλον λοιπον για την απαραδεκτη κατασταση να υπαρχουν νοικοκυρια, που "αναγκαζονται" με 2 μισθους, να συντηρουν τα "παιδια" που ειναι ξερω γω 40 χρονων (μετα το φοιτητηλικι και το στρατιωτικο και τα μεταπτυχιακα) που μενουν ακομα με τη μαμα τους και παιζουν την κιθαριτσα τους, τρωνε τα σουβλακια τους, φορανε το γυαλακι ηλιου τους, εχουν το κινητακι τους, πινουν το φραπεδακι τους, πανε βολτα με το αυτοκινητακι τους?

Α ρε τι ζορια τραβαμε σε αυτη τη χωρα. 2 μισθους ανα νοικοκυριο....Ηρωες ειμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/11, 21:45 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2344 στις: 06/11/11, 21:43 »
Αγαπητέ Eagle, χέστηκα για την οικονομία στο σύνολό της όταν υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν και όταν ακόμα και από τους συμπολίτες τους αντιμετωπίζονται ως αριθμοί οι οποίοι θα συναξιολογηθούν για την λήψη σωστών μέτρων για την ατομική ανάπτυξη του καθενός ξεχωριστά.

Είναι δυνατόν να υποφέρει μέρος της κοινωνίας κι εμείς να καθόμαστε να σκεφτόμαστε πως τα πράγματα θα χειροτερέψουν αν απλώς και μόνο κάποιο άλλο μέρος μπει στο μαγγανοπήγαδο? Τα πράγματα είναι ήδη χάλια, ήταν χάλια δεκάδες χρόνια τώρα και δεν έγινε τίποτα από το σύνολο ούτε και περιμένει κανείς να γίνει με την αποχαύνωση που επικρατεί. Γι' αυτό και είναι πολλοί αυτοί που περιμένουν την τρόικα ως από μηχανής θεό.

Είναι δυνατόν να υποφέρει το χέρι μου και το πόδι μου και να λέω: Κουτσά στραβά τα βγάζω πέρα τώρα, αλλά θα αρχίσω να αντιδρώ όταν αρχίσει να υποφέρει και το άλλο μου χέρι...

Αν δεν δούμε την κοινωνία και την ανθρωπότητα ως ένα σώμα τίποτα δεν γίνεται.

ΥΓ. Για την ορθή αντιμετώπιση του θέματος, η ανεργεία βρίσκεται ήδη στο 23%, οπότε τα 180.000 άτομα έχουν ήδη προστεθεί από την προηγούμενη μας θεώρηση...


Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2345 στις: 06/11/11, 22:18 »
Και οταν λες 300.000 ανεργοι δεν ειναι μεγαλη διαφορα, αυτο δεν ειναι στατιστικη αντιμετωπιση? Ουτε καν αυτο δεν ειναι, το υποβαθμιζεις ακομα περισσοτερο. Οσο για την οικονομια, θα επρεπε να σε ενδιαφερει, γιατι οταν εχουμε υφεση, η ανεργια παραμενει, συνεπως κι ολα αυτα που αναφερεις. Τα υπολοιπα που λες, δεν ξερω αν τα λες για το πως αντιδραει η κοινωνια γενικοτερα ή για μενα, αλλα δε βρισκω νοημα. Ειναι μεν αληθη, αλλα απο εκει κι επειτα τι?

Εννοειται οτι θα χειροτερεψουν τα πραγματα και αυτο μας απασχολει, τι να κανουμε...επειδη ηταν ηδη χαλια τα πραγματα, πρεπει να το παραμεινουμε cool?

Μονοχειρα, 2 μισθοι ειναι καλα εφοσον ειναι μισθοι που μπορουν να καλυψουν τα εξοδα 4 ανθρωπων, οχι 2,5. Νοικια, πετρελαια, βενζινες, ρευματα-νερο-τηλεφωνο, φαγητο, ρουχα δε βγαινουν με 1400 και 1600 ευρω το μηνα. Κι οταν το τριτο μελος της οικογενειας ειναι σε παραγωγικη ηλικια και πρεπει να δουλεψει για να μην καταντησει οπως αυτους τους 40ρηδες που περιγραφεις, τοτε οι 2 μισθοι δεν ειναι "νορμαλ", ακομα κι αν καλυπτουν τα εξοδα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2346 στις: 06/11/11, 22:21 »
Μένοντας εγώ στην επικαιρότητα, big brother το κάναμε το σήριαλ με την νέα κυβέρνηση καθότι συμφωνούν ότι συμφωνούν αλλά αφήνουν το τι συμφώνησαν για το "live της δευτεράς", μην χάσουν τηλεθέαση. Τα παιδία παίζει για άλλη μια φορά και ο γιωργάκης κι ο αντωνάκης πλέον έχουν φέρει όλα τους τα παιχνίδια για να φτιάξουν ένα μεγάλο κάστρο να παίζουν παρέα γιατί δεν ήταν καλά όσο παίζανε χώρια. Κουράστηκα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2347 στις: 06/11/11, 22:29 »
Μένοντας εγώ στην επικαιρότητα, big brother το κάναμε το σήριαλ με την νέα κυβέρνηση καθότι συμφωνούν ότι συμφωνούν αλλά αφήνουν το τι συμφώνησαν για το "live της δευτεράς", μην χάσουν τηλεθέαση. Τα παιδία παίζει για άλλη μια φορά και ο γιωργάκης κι ο αντωνάκης πλέον έχουν φέρει όλα τους τα παιχνίδια για να φτιάξουν ένα μεγάλο κάστρο να παίζουν παρέα γιατί δεν ήταν καλά όσο παίζανε χώρια. Κουράστηκα.

Αυτα πλεον μπορεις να τα παρακολουθεις μονο σαν το αμερικανικο wrestling...ξερεις οτι ειναι θεατρο, αλλα το βλεπεις για να περασει η ωρα. Λιγο πιο σοβαρα να το παρεις, θα εκνευριστεις.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2348 στις: 06/11/11, 22:48 »
Και οταν λες 300.000 ανεργοι δεν ειναι μεγαλη διαφορα, αυτο δεν ειναι στατιστικη αντιμετωπιση?

Οχι, είναι σάτιρα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2349 στις: 06/11/11, 22:56 »
Κάτι για τους δύο μισθούς και τα σχόλεια του monoxeira. Για να συντηρείς τον 40χρονο κηφήνα γυιό σου δεν θέλεις δύο μισθούς, αλλά δύο συντάξεις και μάλιστα όχι τις τόσο κουτσουρεμένες τις σημερινές. Αυτοί που παίρνουν δύο μισθούς και έχουν οικογένεια σήμερα, με αυτούς συντηρούν τους εαυτούς τους, τουλάχιστον ένα παιδί και πλέον και τους γέρους γονείς που παίρνουν ( ή δεν παίρνουν κιόλας καθόλου) συντάξεις που έχουν φτάσει στα όρια της πείνας. Οπότε έναν προστάτη να κάνει ο παππούς ( γενικά όχι ο δικός μας του forum) , έναν καταράκτη να κάνει η γιαγιά, τη ...Γάπησες.
Οπότε καταλαβαίνεις τη μαλ***α σε όλο της το μεγαλείο , όταν είχε δηλώσει ο ...αείμνηστος πρώην πρωθυπουργός μας, ότι στόχος είναι ένας μισθός σε κάθε οικογένεια....
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas