Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με intonation?  (Αναγνώστηκε 4985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Πρόβλημα με intonation?
« στις: 07/03/14, 13:10 »
Έχω παραλάβει την harley benton l-450 εδώ και 1-1μιση βδομάδα και παρατηρώ ότι ενώ ελεύθερες οι χορδές είναι εντός τόνου, όταν πιέζω κάποιο τάστο φεύγει εκτός. Όσο πιο πολύ πίεση ασκώ στο τάστο, τόσο πιο ψηλά πάει ο τόνος. Για να ακουστεί σωστά η νότα, πρέπει να ασκώ ελάχιστη πίεση, πράγμα που δεν έχω συνηθίσει. Αυτό συμβαίνει περισσότερο στα πρώτα τάστα.
Επίσης όταν την κουρδίζω, ο τόνος δεν είναι σταθερός και "κυματίζει"¨αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό και απλά πρέπει εγω να συνηθίσω, ή αν είναι θέμα χορδών ή τάστων ή τέλος πάντων αν είναι κάποιου είδους ελάττωμα.
Ελπίζω να είμαι στο σωστό section...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #1 στις: 07/03/14, 14:03 »
Μεγειές. Αρχικά και αφού είναι καινούριο το όργανο νομίζω επιβάλλεται ένα σεταρισσματάκι. Απλή ρύθμιση intonation μπορείς να κάνεις και μόνος σου.
Αν εξακολουθεί και χάνεται το κούρδισμα πας για αλλαγή nut. 
Αν και πάλι, τσεκάρεις γέφυρα και κλειδιά.
Αν και πάλι, αλλάζεις κιθάρα!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Gold_Top

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #2 στις: 07/03/14, 14:04 »
το θέμα του "κυματισμού" μάλλον οφείλεται στις χορδές. είναι καινούργιες και καλής ποιότητας;


για το φαλτσάρισμα πρέπει να φταίει το nut, μάλλον είναι ψηλό. Κάνε το εξής. Πάτησε την 1η ή την 6η χορδή στο 3ο τάστο και δες την απόσταση που υπάρχει από το κάτω μέρος της χορδής μέχρι το πάνω μέρος του 1ου τάστου. Κανονικά πρέπει να υπάρχει ένα ελάχιστο κενό δηλ λιγότερο από μισό χιλιοστό, αλλά βεβαίως να μην ακουμπάει η χορδή το τάστο. Αν το κενό είναι μεγάλο τότε θα πρέπει τα αυλάκια των χορδών στο nut να βαθύνουν. Αν το πειράξεις μόνος σου και δεν έχεις αρκετή πείρα, πρόσεξε με το μαλακό γιατί αν παραβαθύνει μετά πρέπει να αλλαχθεί το nut.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #3 στις: 07/03/14, 14:19 »
το θέμα του κυματισμού πιθανότατα οφείλεται στη μικρή απόσταση των μαγνητών από τις χορδές . χαμήλωσε λίγο το ύψος των μαγνητών και δες αν επηρεάζεται.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #4 στις: 07/03/14, 14:55 »
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Μεγειές. Αρχικά και αφού είναι καινούριο το όργανο νομίζω επιβάλλεται ένα σεταρισσματάκι. Απλή ρύθμιση intonation μπορείς να κάνεις και μόνος σου.
Αν εξακολουθεί και χάνεται το κούρδισμα πας για αλλαγή nut. 
Αν και πάλι, τσεκάρεις γέφυρα και κλειδιά.
Αν και πάλι, αλλάζεις κιθάρα!


Όταν λες ρύθμιση intonation, τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

το θέμα του "κυματισμού" μάλλον οφείλεται στις χορδές. είναι καινούργιες και καλής ποιότητας;


για το φαλτσάρισμα πρέπει να φταίει το nut, μάλλον είναι ψηλό. Κάνε το εξής. Πάτησε την 1η ή την 6η χορδή στο 3ο τάστο και δες την απόσταση που υπάρχει από το κάτω μέρος της χορδής μέχρι το πάνω μέρος του 1ου τάστου. Κανονικά πρέπει να υπάρχει ένα ελάχιστο κενό δηλ λιγότερο από μισό χιλιοστό, αλλά βεβαίως να μην ακουμπάει η χορδή το τάστο. Αν το κενό είναι μεγάλο τότε θα πρέπει τα αυλάκια των χορδών στο nut να βαθύνουν. Αν το πειράξεις μόνος σου και δεν έχεις αρκετή πείρα, πρόσεξε με το μαλακό γιατί αν παραβαθύνει μετά πρέπει να αλλαχθεί το nut.

Οι χορδές είναι αυτές που είχε πάνω η κιθάρα. Δεν ξέρω τι ποιότητας είναι αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι της καλύτερης...
Αν κατάλαβα καλά, πατάω την 1η στο 3ο τάστο και η χορδή ακουμπάει πάνω στο σιδεράκι του τάστου. Αλλά φυσιολογικό δεν είναι αυτό; Ίσως πάλι να μην κατάλαβα τι μου είπες... :)

το θέμα του κυματισμού πιθανότατα οφείλεται στη μικρή απόσταση των μαγνητών από τις χορδές . χαμήλωσε λίγο το ύψος των μαγνητών και δες αν επηρεάζεται.

Ο κάτω μαγνήτης είναι πιο ψηλά από τον πάνω. Πώς τους χαμηλώνω τους μαγνήτες;

Σόρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά είμαι νεούδι στο θέμα ηλεκτρική...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #5 στις: 07/03/14, 15:05 »
ο κάθε μαγνήτης έχει 2 βίδες που φαίνονται απο το μπροστινό μέρος της κιθάρας . βιδώνοντας τες οι μαγνήτες βγαίνουν προς τα έξω και επομένως έρχονται πιο κοντά στις χορδές . ξεβιδώνοντας τες συμβαίνει το αντίθετο. επομένως θα πρέπει να ξεβιδώσεις.

για το intonation κοίτα στο youtube, έχει άπειρα βίντεο (ψάξε "intonation adjustment lespaul" )

για τη δοκιμή που σου είπε ο Gold_top ,  πατάς στο 3ο τάστο και κοιτάς στο 1ο τάστο τι γίνεται
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #6 στις: 07/03/14, 15:32 »
ο κάθε μαγνήτης έχει 2 βίδες που φαίνονται απο το μπροστινό μέρος της κιθάρας . βιδώνοντας τες οι μαγνήτες βγαίνουν προς τα έξω και επομένως έρχονται πιο κοντά στις χορδές . ξεβιδώνοντας τες συμβαίνει το αντίθετο. επομένως θα πρέπει να ξεβιδώσεις.

για το intonation κοίτα στο youtube, έχει άπειρα βίντεο (ψάξε "intonation adjustment lespaul" )

για τη δοκιμή που σου είπε ο Gold_top ,  πατάς στο 3ο τάστο και κοιτάς στο 1ο τάστο τι γίνεται


Βασικά ο κάθε μαγνήτης έχει πολλές βίδες, αλλά μάλλον εννοείς τις δυο που βρίσκονται στο ύψος της μέσης του μαγνήτη δεξιά και αριστερά.
Για την άλλη δοκιμή αυτό κατάλαβα κι εγώ. Πατώντας το 3ο τάστο, ακουμπάει η χορδή στο σιδεράκι του 1ου.
Το περίεργο είναι ότι όσο την πατάω την χορδή, τόσο πιο ψηλά πάει ο τόνος....
Θα δοκιμάσω αυτά που είπατε και θα επανέλθω...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #7 στις: 07/03/14, 16:09 »
Για το intonation ελεύθερη χορδή και 12ο τάστο πρέπει να έχον ίδιο τόνο. Τσεκάρεις με κουρδιστήρι. Το ρυθμίζεις πειράζοντας τις βίδες της κάθε χορδής από τη γέφυρα..
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος setupguitars

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #8 στις: 07/03/14, 16:49 »
Και μετα την ρυθμιση του intonation εάν παλι όταν πατας την νοτα και παει ψηλα ο τονος ισως να οφείλεται στο ότι τα ταστα σου ισως να είναι jumbo οποτε πρεπει να μαθεις να παιζεις χωρις να ασκεις πιεση στα ταστα

Αποσυνδεδεμένος Gold_Top

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #9 στις: 07/03/14, 17:02 »
λες ότι πατώντας στο 3ο τάστο η χροδή ακουμπάει στο 1ο τάστο. είσαι σίγουρος;
όταν παίζεις τις χορδές ανοιχτές (χωρίς να πατάς με το αριστερό τίποτα) ακούγεται τρίξιμο από τις χορδές;;


δυστυχώς χωρίς να την βλέπω δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο
έχε επίσης υπ' όψη σου ότι έχεις μια αρκετά φθηνή κιθάρα και κάποια ελαττώματα είναι μέσα στην τιμή
προτείνω εφόσον είσαι νέος στο άθλημα,  να την πας σε κάποιον μάστορα για ένα setup και αυτός θα σου πεί τι και πώς

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #10 στις: 07/03/14, 17:21 »
Για το intonation ελεύθερη χορδή και 12ο τάστο πρέπει να έχον ίδιο τόνο. Τσεκάρεις με κουρδιστήρι. Το ρυθμίζεις πειράζοντας τις βίδες της κάθε χορδής από τη γέφυρα..

Έχουν τον ίδιο τόνο, αναλόγως βέβαια και πόση πίεση ασκώ. Όταν ασκήσω περισσότερη, φεύγει.

Και μετα την ρυθμιση του intonation εάν παλι όταν πατας την νοτα και παει ψηλα ο τονος ισως να οφείλεται στο ότι τα ταστα σου ισως να είναι jumbo οποτε πρεπει να μαθεις να παιζεις χωρις να ασκεις πιεση στα ταστα

Jumbo; Ποια τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων; Εκτός δηλαδή αυτό με την πίεση. Πάντως ξεκάθαρα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ότι πάει ψηλά ο τόνος ανάλογα με την πίεση.

λες ότι πατώντας στο 3ο τάστο η χροδή ακουμπάει στο 1ο τάστο. είσαι σίγουρος;
όταν παίζεις τις χορδές ανοιχτές (χωρίς να πατάς με το αριστερό τίποτα) ακούγεται τρίξιμο από τις χορδές;;


δυστυχώς χωρίς να την βλέπω δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο
έχε επίσης υπ' όψη σου ότι έχεις μια αρκετά φθηνή κιθάρα και κάποια ελαττώματα είναι μέσα στην τιμή
προτείνω εφόσον είσαι νέος στο άθλημα,  να την πας σε κάποιον μάστορα για ένα setup και αυτός θα σου πεί τι και πώς

Λέω ότι πατώντας το 3ο τάστο, η χορδή ακουμπάει στο σιδεράκι του 1ου. Ανοιχτές δεν ακούγεται κανένα τρίξιμο. Δεν ξέρω αν υπάρχει μάστορας στην πόλη μου. Ενδεχομένως θα δοκιμάσω τη ρύθμιση της γέφυρας και βλέπουμε μετά.
Πάντως κατεβάζοντας τον μαγνήτη, όπως μου πρότεινε ο modfori, διορθώθηκε το πρόβλημα του "κυματισμού" και νομίζω και λίγο το πρόβλημα του τόνου. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πάντως.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Πρόβλημα με intonation?
« Απάντηση #11 στις: 13/03/14, 08:33 »
Τελικά το intonation μου είναι εντάξει, όπως και το nut. Με την πολύτιμη βοήθεια του setupguitars, επιβεβαιώθηκε ότι τα τάστα είναι jumbo. Επειδή είχα συνηθίσει στην παλιά ακουστική μου, έβαζα πολλή δύναμη χωρίς να το καταλαβαίνω, με αποτέλεσμα να φεύγει ο τόνος.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!  :)
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 09:07
από jkstigma
42 Απαντήσεις
32811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 01:51
από blade_levinson
73 Απαντήσεις
30306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
20 Απαντήσεις
7387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 08:44
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 17:45
από Serviani
6 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 19:01
από norway
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 13:26
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:24
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:00
από Υπνοβάτης...
42 Απαντήσεις
19961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/17, 10:02
από panixgr