Αποστολέας Θέμα: spector basses  (Αναγνώστηκε 2721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
spector basses
« στις: 25/05/09, 20:08 »
χαίρεται, αν έχει κανένας εμπειρία με συγκεκριμένα μπασα της μαρκας να μας την καταθέσει την γνώμη του. πολύ απλησίαστα μου φαίνονται, είναι κατι ανάλογο όπως οι prs στις κιθάρες? πάντως πολύ όμορφα όργανα και όσους έχω δει από μπάντες να παίζουν είναι πολύ τεχνίτες.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: spector basses
« Απάντηση #1 στις: 25/05/09, 22:13 »
χαίρεται, αν έχει κανένας εμπειρία με συγκεκριμένα μπασα της μαρκας να μας την καταθέσει την γνώμη του. πολύ απλησίαστα μου φαίνονται, είναι κατι ανάλογο όπως οι prs στις κιθάρες? πάντως πολύ όμορφα όργανα και όσους έχω δει από μπάντες να παίζουν είναι πολύ τεχνίτες.

Εχω πιασει 1-2 "Euro" Spector, αλλα οχι τα US. Απο την ελαχιστη προσωπικη εμπειρια μου και απο οτι γενικα λεγεται, θα σου ελεγα πως ειναι καλοφτιαγμενα οργανα με εναν πολυ "μοντερνο" (καποιοι τον λενε ψυχρο) active ηχο. Την αναλογια με τις PRS δεν την πολυεπιασα να σου πω την αμαρτια μου, αν θες επεκτεινε την λιγο. Αν θες παντως να επαναπροσδιορισεις την αντιληψη σου για το "απλησιαστο" ψαξε για τα Ritter (οχι τις θηκες, τα μπασα).
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: spector basses
« Απάντηση #2 στις: 25/05/09, 22:22 »
χαίρεται, αν έχει κανένας εμπειρία με συγκεκριμένα μπασα της μαρκας να μας την καταθέσει την γνώμη του. πολύ απλησίαστα μου φαίνονται, είναι κατι ανάλογο όπως οι prs στις κιθάρες? πάντως πολύ όμορφα όργανα και όσους έχω δει από μπάντες να παίζουν είναι πολύ τεχνίτες.

Εχω πιασει 1-2 "Euro" Spector, αλλα οχι τα US. Απο την ελαχιστη προσωπικη εμπειρια μου και απο οτι γενικα λεγεται, θα σου ελεγα πως ειναι καλοφτιαγμενα οργανα με εναν πολυ "μοντερνο" (καποιοι τον λενε ψυχρο) active ηχο. Την αναλογια με τις PRS δεν την πολυεπιασα να σου πω την αμαρτια μου, αν θες επεκτεινε την λιγο. Αν θες παντως να επαναπροσδιορισεις την αντιληψη σου για το "απλησιαστο" ψαξε για τα Ritter (οχι τις θηκες, τα μπασα).
παρομοιάζοντας με τις κιθάρες prs ήταν ως προς την τιμή αρχικά, για τον τρόπο παρασκευής (πολύ προσεγμένα και χειροποίητα αν δεν κάνω λάθος όργανα), τα ακριβά ανταλακτικά και γενικότερα συντήρηση και το καλο value for money αν και πολύ ακριβά όργανα (τουλάχιστον για την τσέπη μου).

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: spector basses
« Απάντηση #3 στις: 26/05/09, 19:59 »
Δεν πολυσυμμετεχω στο φορουμ του "κιθαρα" γραφωντας αλλα μονο σαν αναγνωστης,παρολα αυτα επειδη ειμαι κατοχος ενος Spector εδω και 12 χρονια θα πω τη γνωμη μου.Το Βασικο με τα Spector ειναι να ειναι απο τις σειρες που βγηκαν απο τον Steward Spector (πριν το 84 και μετα το 90) και οχι οταν η εταιρια ειχε πολουληθει στην Kramer.
Αυτο μπορεις να το καταλαβεις απο τον αυξοντα αριθμο που εχει το μπασο στο πισο μερος του χαραγμενο στο πλαστικο καπακι των ηλεκτρικων του.Οποιοδηποτε μπασο γραφει στον αυξοντα αριθμο του στην αρχη τα γραμματα NS ειναι οκ δηλαδη Αμερικανικο.Στα του οργανου τωρα.Τα πλεονεκτηματα των Spector ειναι καταρχην το οτι ειναι throu body,αποτελουνται απο τρια κομματια ξυλου,το μπρατσο και δυο ακομη πανω και κατω που και τα τρια μαζι σχηματιζουν το σκαφος.Το δευτερο πλεονεκτημα τους (τα πλεονεκτηματα παντα σε σχεση κατασκευη τιμη) ειναι η γεφυρα τους.Γενικοτερα στα πιο πολλα μοντελα της Spector η γεφυρα αξιζει οσο το μισο μπασο και αυτο γιατι τετοιου ειδους γεφυρες τις συναντας συνηθως σε πολυ ακριβα μοντελα.Επισης το μπρατσο τους ειναι λεπτοτερο σε σχεση με αλλα μπασα και σε συνδιασμο με τη φαρδια ταστιερα τους τα κανει ιδανικα για γρηγορο παιξιμο και μπορεις να παιζεις ακομη και ακορντα.Γενικοτερα ενω τα ξυλα τους ειναι πολυ καλης επιλογης το οργανο ειναι σχετικα ελαφρυ αλλα οχι οπως τα οργανα που καταλαβαινεις οτι εχουν κακης ποιοτητας ξυλα.Τελος ο ηχος τους,ειναι ηχος ενος συγχρονου μπασου με ελαφρα αυξημενες τις μεσαιες ενω στα συν ειναι η τρεις μαγνητες που φορουν τα περισσοτερα ενας δυποινιος και δυο μονο ποινιοι οι οποιοι αναλογα με τον ηχο που θελεις ρυθμιζονται απο δυο ποντεσιομετρα ο καθενας ωστε να μπορεις να κλεινεις αναλογα τον ηχο που θελεις καποιον απο αυτους.Απο οτι εχω δει τα περισσοτερα Spector σημερα βγαινουν active (τουλαχιστον αυτα που εχουν τα ιδια χαρακτηρηστικα με το δικο μου μοντελο) το δικο μου ειναι passive οποτε θεωρω οτι τα active Μοντελα ειναι ακομη καλυτερα αν και δεν εχω παιξει με καποιο απο αυτα ωστε να εχω ιδιαν αντιληψη τους ηχου τους.Γενικοτερα θεωρω οτι η αναλογια τιμης ποιοτητας του μπασου ειναι παρα πολυ καλη και οποιος σκεφτει να παρει ενα Spector δεν θα το μετανιωσει.Εγω το χρησημοποιω ανελειπως εδω και 12 χρονια οπως ειπα ενω επειδη ειμαι και λατρης των παραμορφωσεων σχεδον παντα επαιζα και παιζω με διαφορα πεταλακια,ουα,πεταλιερες κλπ.Παραδειγμα αν θελεις να παιξεις Stoner τον ογκο που θα σου βγαλει με ενα overdrive δεν προκειται να τον βγαλει καμια εφταχορδη κιθαρα,χωρις αυτος να ειναι μουντος η να θυμιζει καθαρα μπασο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 09:08
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
8015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 14:54
από stepap#12
1 Απαντήσεις
1748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/10, 23:16
από Jezus
1 Απαντήσεις
18794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 12:36
από Archangel