Αποστολέας Θέμα: Βλάβη τελικού Mesa Boogie - Ερώτηση κυρίως προς τους ηλεκτρονικούς του forum  (Αναγνώστηκε 19214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
H Οδύσσεια με τη Boogie συνεχίζεται ::).. Μετά την "επιτυχημένη" αγορά του Triaxis το οποίο είχε ελαττωματικές μαμήσιες λάμπες περάσαμε σε κάτι πιο hardcore..

Λοιπόν τις προάλλες αγόρασα από playback ένα τελικό Mesa Boogie 2:50 ο οποίος μου ήρθε μετά από 1 1/2 βδομάδα και δούλευε μια χαρά.. Όλα καλά μέχρι στιγμής.. Σήμερα πήγα να βάλω μπρος στο rack και απλά ο τελικός νέκρωσε.. Έχει ένα κόκκινο pilot lamp που δείχνει αν είναι ανοιχτός ή όχι οπότε η πρώτη μου σκέψη ήταν μήπως κάηκε αυτό το λαμπάκι αλλά ο ενισχυτής παίζει κανονικά (βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν δούλευε ούτε το ανεμιστηράκι που έχει).. Συνδέω κιθάρες, ηχεία, τίποτα.. Σήμα έπαιρνε από την κιθάρα γιατί όλα τα leds των rack units έδειχναν ότι έπαιρναν σήμα όταν έπαιζα με τις χορδές.. Δοκίμασα άλλη πρίζα και πάλι τίποτα..

Η δεύτερη μου σκέψη ήταν μήπως κάηκε η ασφάλεια (αν και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδικαιολόγητο να κάηκε μετά από μόνο 4 ώρες παιξίματος και με power conditioner στο κύκλωμα >:() οπότε το μόνο που απομένει είναι κάποια λυχνία να μου τίναξε την ασφάλεια ή κάτι πιο σοβαρό (ελπίζω πως όχι).... Έβαλα τον ενισχυτή σε ένα τραπέζι με το πίσω μέρος να με "κοιτάει", αλλά ομολογώ ότι ακόμα και να βάλεις το power cord στην αντίστοιχη υποδοχή είναι παλούκι με τόσο στριμωξίδι εκεί πίσω.. Αφού κατάφερα με πολύ κόπο (και δυστυχώς πολλές δαχτυλιές σε μία 6L6 - πάει για άλλαγμα αυτή) να βγάλω με μια πένσα ένα μαύρο κάλυμμα που έγραφε fuse, μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι τράβηξα μόνο το κάλυμμα (η ασφάλεια δεν βγήκε μαζί) και για να τη βγάλω φαίνεται ότι πρέπει να βγάλω το πάνω κάλυμμα (είναι πολύ χωμένη μέσα και κανένα κομμάτι της δεν εξέχει για να την τραβήξω.. Τώρα που το σκέφτομαι και ένα κομμάτι της να εξείχε δεν θα την τράβαγα με κίνδυνο να τη σπάσω και να μου μείνει η μισή μέσα και η μισή σπασμένη έξω, αλλά για τους ηλεκτρονικούς που γνωρίζουν τι δύναμη χρειάζεται για να τραβήξουν μια ασφάλεια είναι εντελώς ηλίθιο το να πρέπει να βγάλεις ολόκληρο το πάνω κάλυμμα για μια ασφάλεια..

Επειδή όμως δεν νομίζω να είναι τόσο ηλίθιοι στη Mesa και επειδή δεν ήθελα να βγάλω το κάλυμμα (το πιθανότερο είναι να έχουν κάποια σφραγίδα που να μην φαίνεται, η οποία θα σπάει σε περίπτωση ανοίγματος και αυτομάτως θα ακυρώνεται η εγγύηση) έστειλα ήδη μύνημα στην playback που τους λέω το πρόβλημα και ότι θέλω να τους το στείλω για επισκευή.. Επειδή όμως όπως το βλέπω αυτή η διαδικασία θα μου πάρει αρκετό καιρό (σίγουρα πάνω από ένα μήνα) και επειδή την άλλη εβδομάδα λόγω άδειας είχα αποφασίσει να ασχοληθώ με το rack (στήσιμο presets, tweaking, κλπ.) ομολογώ ότι έπεσε πάνω στη χειρότερη φάση.. Σκεφτόμουνα επομένως μήπως κάποιος από εσάς είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα ή μήπως γνωρίζει από αλλαγές ασφαλειών σε τελικούς Boogie, γιατί αν είναι κάτι απλό είναι κρίμα να κάνει τέτοιο ταξίδι (Ελλάδα-Γαλλία-Ελλάδα) και να υποστεί τέτοια ταλαιπωρία.. Από τα συμπτώματα που σας ανέφερα τι μπορείτε να καταλάβετε; Το βασικό μου πρόβλημα όμως είναι μήπως χάνω κάτι στο θέμα της αλλαγής της ασφάλειας.. Όντως πρέπει να βγάλω το πάνω κάλυμμα ή υπάρχει άλλο κολπάκι για εξαγωγή της ασφάλειας από το rear panel;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, γνωρίζοντας ότι δεν ήμουν ιδιαίτερη σαφής, αλλά ελπίζω σε κάποιον να κάνει κλικ αυτή μου η περιγραφή..

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι τα έξοδα της αποστολής βαρύνουν κατά το ήμισυ τον αγοραστή και κατά το ήμισυ την playback.. Θα τους πάρω τηλέφωνο για να το τσεκάρω και να τους το διαπραγματευτώ, αλλά επειδή δεν βλέπω να μου "περνάει", αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να εξαντλήσω κάθε περιθώριο επισκευής εδώ στην Ελλάδα..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/09, 21:28 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ο κολητος εχει εναν 2.90 και η ασφαλεια βγαινει μια χαρα μαζι με το καπακι της. Και να ανοιξεις καπακι δεν ξερω αν θα κανεις κατι, η ασφαλειοθηκη συνηθως ειναι σφραγισμενη. Μηπως ηταν κουφια και βγηκε το μεταλικο καπακι της μαζι με το κουμπωμα της ασφαλειοθηκης?
Την βλεπεις μεσα? Αν γυρισεις τον ενισχυτη με το πισω μερος προς τα κατω δεν πεφτει η ασφαλεια? (ειναι και βαρια τα ρημαδια).
Παντως ο 2.90 αν θυμαμαι καλα ειχε μια ασφαλεια για καθε καναλι για τις λαμπες, και αναβει καλα και χωρις αυτες, οποτε μηπως ειναι η ασφαλεια τροφοδοσιας? Για δες, εκει που κουμπωνει το καλωδιο ρευματος εχει μηπως ενα μικρο καπακι με μια ασφαλεια?
Το εγχειριδιο τι λεει σχετικα με ασφαλειες?
Καλη τυχη!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ο κολητος εχει εναν 2.90 και η ασφαλεια βγαινει μια χαρα μαζι με το καπακι της. Και να ανοιξεις καπακι δεν ξερω αν θα κανεις κατι, η ασφαλειοθηκη συνηθως ειναι σφραγισμενη. Μηπως ηταν κουφια και βγηκε το μεταλικο καπακι της μαζι με το κουμπωμα της ασφαλειοθηκης?
Την βλεπεις μεσα? Αν γυρισεις τον ενισχυτη με το πισω μερος προς τα κατω δεν πεφτει η ασφαλεια? (ειναι και βαρια τα ρημαδια).
Παντως ο 2.90 αν θυμαμαι καλα ειχε μια ασφαλεια για καθε καναλι για τις λαμπες, και αναβει καλα και χωρις αυτες, οποτε μηπως ειναι η ασφαλεια τροφοδοσιας? Για δες, εκει που κουμπωνει το καλωδιο ρευματος εχει μηπως ενα μικρο καπακι με μια ασφαλεια?
Το εγχειριδιο τι λεει σχετικα με ασφαλειες?
Καλη τυχη!
Έλα Κώστα, thanks for your response.. Βασικά για αυτή την ασφάλεια που λες εννοούσα.. Εκείνη που είναι κοντά στο καλώδιο ρεύματος.. Το πάλεψα λίγο αλλά μάλλον έκανα μια ζημιά.. Έβγαλα το καπάκι της ασφαλειοθήκης (το πλαστικό, εκείνο που λέει fuse) και μετά είδα ότι η fuse holder ήταν οριακά έξω (μιλάμε για χιλιοστά).. Τόσο που δεν μπορούσα να την πιάσω με μία πένσα.. Η ασφάλεια δεν έπεφτε με τίποτα.. Γύρισα τον ενισχυτή ανάποδα, του έριξα μερικές "απαλές", αλλά τίποτα.. Μοιάζει δυνατά κουμπωμένη στην fuse holder.. Επειδή κάπου εκνευρίστηκα, κατά λάθος στη προσπάθεια να πιάσω τη fuse holder με ένα πενσάκι, την έσπρωξα πιο μέσα και τώρα είναι all the way inside.. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια.. 2 λύσεις μένουν.. Ή να τους το στείλω πίσω ή να ανοίξω το cover.. Φοβάμαι όμως ότι και πίσω να το στείλω, εκείνοι θα αλλάξουν την ασφάλεια, πιθανόν τις λάμπες, θα δουν ότι δουλεύει και θα μου το στείλουν πίσω.. Απ' ότι διάβασα όμως, επειδή η ασφάλεια είναι slo-blo, μπορεί να καεί αρκετή ώρα μετά το πρόβλημα, οπότε μπορεί στη Γαλλία να δουλεύει μια χαρά, αλλά εμένα να μου ξανακαεί.. Ελπίζω μόνο να μην είναι power transformer γιατί τότε δεν θα είμαι ευγενικός στο τηλέφωνο με τη Μesa..

Το manual λέει απλά remove the fuse if it blows, αλλά τίποτε άλλο πέραν τούτου.. Εντωμεταξύ για ένα περίεργο τρόπο δεν υπάρχει τίποτα στο internet που να μοιάζει με το πρόβλημα μου.. Πως δηλαδή να αλλάξω τη ασφάλεια.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει με τη δική μου ασφάλεια και δεν μπορώ καν να τη δω, πόσο μάλλον να την αλλάξω..
Να και μερικές φωτογραφίες μήπως και βοηθήσουν..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Χμμ, απ'ότι φαίνεται, δεν ξεβίδωσες το καπάκι της ασφαλειοθήκης, αλλά το παξιμάδι που την συγκρατεί πάνω στο σασί. Δες ξανά, φαντάζομαι αυτό που έχεις στο χέρι είναι 2 κομμάτια, καπάκι+παξιμάδι. Δες αν μπορείς να περάσεις την ασφαλειοθήκη από την τρύπα για να βιδώσεις το παξιμάδι ξανά, χωρίς να ανοίξεις το κουτί του ενισχυτή.
(Προσοχή: μη σφίξεις το παξιμάδι αν δεν κρατάς "κόντρα" την ασφαλειοθήκη, αλλιώς θα γυρνάει κι αυτή μαζί με το παξιμάδι και πιθανόν να κοπούν τα καλώδια που καταλήγουν σε αυτή.)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Πατάς μέσα και αντιclockwise γυρνάς και ανοίγει η ασφαλειοθήκη.
Όμως από ότι διαπιστώνω δεν έχεις ούτε τις βασικές γνώσεις σε Ηλεκτρολογικά- Ηλεκτρονικά, καλό θα είναι να συμβουλευτείς έναν τεχνικό ή να σε βοηθήσει κάποιος συμφορουμίτης.
Οι δαχτυλιές δεν επηρεάζουν την λειτουργία των λυχνιών και μην ανοίξεις τον ενισχυτή χωρίς να έχεις συνδεμένα μεγάφωνα.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Βραζίλη, όπως ακριβώς τα είπες τα έκανα (δηλαδή σκ**ά).. Κατά λάθος έβγαλα το παξιμάδι (αφού είχα βγάλει πρώτα το καπάκι) και η ασφαλειοθήκη "έπεσε μέσα" στο σασί.. Τώρα δυστυχώς δεν μπορώ να την "πιάσω" για να τη ξαναφέρω έξω και ο μόνος τρόπος είναι να ανοίξω το πάνω καπάκι.. Έχω ρωτήσει εμμέσως την εταιρία αν αυτό (το να ανοίξω δλδ το καπάκι) θα μου ακυρώσει την εγγύηση και περιμένω απάντηση τους.. Βέβαια εκτός από τις τελικές λάμπες, ο συγκεκριμένος τελικός έχει και 3 προενισχύτριες για το κύκλωμα του presence οι οποίες βρίσκονται μέσα στο σασί.. Το manual αναφέρει ότι αυτές για να αλλαχτούν (προβλέπει βέβαια έναν μεγάλο χρονικό ορίζοντα αλλαγής) θα πρέπει να ανοιχτεί το καπάκι οπότε είναι σαν να λένε ότι το καπάκι μπορεί να ανοιχτεί χωρίς να ακυρωθεί η εγγύηση.. Anyway θα περιμένω την απάντηση τους..

studio54, όπως σωστά κατάλαβες δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από Ηλεκτρονική.. Απλά μου φάνηκε εύκολη διαδικασία να αλλάξω μια ασφάλεια (νόμιζα ότι θα ήταν τόσο απλό σαν να αλλάζεις ασφάλεια στο πίνακα του σπιτιού σου) αλλά δυστυχώς υπήρχε αυτή η αντιορολογιακή διαδικασία που δεν τη γνώριζα.. Θα πρέπει όμως να σου πω ότι πριν κάνω το οτιδήποτε έψαξα αμέτρητες ώρες στο internet και πόσταρα σχεδόν παντού όπου πίστευα ότι θα με βοηθήσουν αλλά προς μεγάλη μου γκαντεμιά δεν βρήκα τίποτα.. Ούτε το πιο απλό, δηλαδή πως βγαίνει έξω η ασφάλεια.. Το γεγονός ότι το manual του τελικού ανέφερε στο troubleshooting ότι αν καεί μια ασφάλεια απλά άλλαξε την και μετά τσέκαρε [...μπλα, μπλα...] με έκανε να πιστέψω ότι επρόκειτο για μια γελοία διαδικασία.. Anyway, τώρα το να το πάω σε τεχνικό δεν φαντάζει και η πλέον ενδεδειγμένη λύση γιατί πλέον θα πρέπει να το στείλω Γαλλία για να μη χάσω την εγγύηση.. Πάντως αυτό που λες για τις δαχτυλιές μου κάνει μεγάλη εντύπωση.. Έχω διαβάσει σε πάρα πολλά forums, manuals, κλπ., ότι το skin oil των δαχτύλων draws heat away (όπως χαρακτηριστικά λένε) οπότε προτείνεται η χρήση λεπτών χειρουργικών γαντιών ή μιας πετσέτας κατά την αλλαγή των λυχνιών..

Anyway, παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Ελπίζω να είμαι πιο τυχερός την άλλη φορά..

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Για να πέσει μέσα στο σασί το παξιμάδι πρέπει να έκοψες και τα καλώδια που ήταν κολλημένα ή συνδεμένα πάνω της. Αυτή η βλάβη ουσιαστικά είναι 15 λεπτά δουλειά (αν ξέρεις). Τώρα αναγκαστικά πρέπει να ανοίξει ο ενισχυτής.... Συνήθως δεν έχουν ασφάλεια για την εγγύηση και είναι εύκολη η επιδιόρθωση, βρές έναν "συνάδελφο" που γνωρίζει να στο φτιάξει (αν ήσουν Βόλο θα στο έφτιαχνα εγώ).

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Για να πέσει μέσα στο σασί το παξιμάδι πρέπει να έκοψες και τα καλώδια που ήταν κολλημένα ή συνδεμένα πάνω της. Αυτή η βλάβη ουσιαστικά είναι 15 λεπτά δουλειά (αν ξέρεις). Τώρα αναγκαστικά πρέπει να ανοίξει ο ενισχυτής.... Συνήθως δεν έχουν ασφάλεια για την εγγύηση και είναι εύκολη η επιδιόρθωση, βρές έναν "συνάδελφο" που γνωρίζει να στο φτιάξει (αν ήσουν Βόλο θα στο έφτιαχνα εγώ).
studio54, σε ευχαριστώ πολύ για το γεγονός ότι προθυμοποιήθηκες, αλλά βλέπεις μένω Αθήνα ::).. Βασικά δεν έπεσε το παξιμάδι μέσα στο σασί, αλλά ξεβιδώθηκε και μου έμεινε στα χέρια.. Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα καλωδιάκια της ασφαλειοθήκης δεν πρέπει να κόπηκαν διότι την συγκρατούν "όρθια" όπως μπορείς να δεις και στις φωτογραφίες 3-4 posts πιο πάνω.. Ακόμα να μου απαντήσουν από την Boogie.. Κοντεύει να νυχτώσει στη Καλιφόρνια..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Προσπάθησε να περάσεις την ασφαλειοθήκη μέσα από την τρύπα, δοκίμασε με βελόνα, οδοντογλυφίδα, μαγνητικό κατσαβίδι, κλπ. γείρε και τον ενισχυτή για να σε βοηθήσει η βαρύτητα, κλπ. Όταν το καταφέρεις, βίδωσε το παξιμάδι (με προσοχή), και μετά αν πάλι δεν καταφέρεις να αλλάξεις την ασφάλεια τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Προσπάθησε να περάσεις την ασφαλειοθήκη μέσα από την τρύπα, δοκίμασε με βελόνα, οδοντογλυφίδα, μαγνητικό κατσαβίδι, κλπ. γείρε και τον ενισχυτή για να σε βοηθήσει η βαρύτητα, κλπ. Όταν το καταφέρεις, βίδωσε το παξιμάδι (με προσοχή), και μετά αν πάλι δεν καταφέρεις να αλλάξεις την ασφάλεια τα ξαναλέμε.
Βραζίλη προσπάθησα αρκετές ώρες να τραβήξω έξω την ασφαλειοθήκη αλλά δεν μπόρεσα.. Το μόνο που δεν δοκίμασα ήταν με μαγνητικό κατσαβίδι το οποίο δεν είχα αλλά σήμερα το πρωΐ θα μπορούσα να πεταχτώ να αγοράσω ένα.. Πλέον όμως, η ασφαλειοθήκη έχει μπει πολύ μέσα στο σασί, τόσο που δεν την διακρίνω, οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον να την δω πόσο μάλλον να την τραβήξω έξω.. Πάντως ευχαριστώ για τις ιδέες.. Το μαγνητικό κατσαβίδι ακούγεται έξυπνη λύση.. Θα το δοκιμάσω την άλλη φορά που θα μου τύχει κάτι ανάλογο..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ωχ, περαστικα!
Αν ερθεις προς τα μερη μου για βουτιες, και δεν εχεις προβλημα να τον ανοιξουμε, φερτον μαζι.
Αν ηταν δικος μου θα τον ανοιγα, αλλα επειδη παιζει και το θεμα εγγυησης που λες, δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου. Παντως τα συμπτωματα (δεν αναβει καν ο ενισχυτης) δειχνουν οτι πιθανως να ειναι απλα η ασφαλεια τροφοδοσιας (στο ευχομαι), οποτε σωστα ξεκινησες απο εκει.
Οι λαμπες αυτες συνηθως δεν παθαινουν τιποτα οσο και να τις πιασεις με το χερι (εκτος αν καινε και τις τρανταξεις).
Οσο αφορα την ασφαλεια βραδειας τηξης, ναι μεν δεν καιγεται ακαριαια, αλλα μεσα σε λιγα δευτερολεπτα συνηθως καιγεται αν υπαρχει σοβαρο προβλημα. Επισης σε πολλους ενισχυτες βραδειας τηξης εχουν μονο στο κυκλωμα με τις τελικες λαμπες, στην τροφοδοσια εχουν ταχειας τηξης για αρκετα αμπερ, ο δικος σου δεν γνωριζω πως ειναι.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
το μαγνητικό κατσαβίδι δεν έχει δύναμη. πάρε ένα τέτοιο http://www.toolstore.gr/product_info.php?cPath=92&products_id=5159&osCsid=cfe324fb315a5262ec547d0624bf7557
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Επισης, αν η ασφαλεια ειναι ακομα μεσα ισως να το τραβηξεις με μαγνητικο κατσαβιδι κτλ, αλλιως η ασφαλειοθηκη ειναι κυριως πλαστικη με ενα μεταλικο ελασμα στο βαθος μεσα, οποτε ισως σε παιδεψει
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Λοιπόν, σκέφτηκα να κάνω ένα update στο παρόν topic για τα παιδιά που με βοηθήσανε.. Λοιπόν, όπως είχα γράψει, έστειλα στη Mesa 3 emails (1 πρώτο και 2 follow-up) όπου με αγνόησαν επιδεικτικά.. Ίσως να μου στείλουν μετά από κανά εξάμηνο.. Ποιος ξέρει; Θα μου πείτε γιατί δεν τους πήρα τηλέφωνο; Επειδή το θέμα είχε να κάνει με εγγύηση, ήθελα κάτι γραπτό από τη μεριά τους που να με εξασφαλίζει.. 

Anyway, εκμεταλλεύτηκα ένα "παραθυράκι" του manual και άνοιξα το πάνω κάλυμμα.. Έπιασα άνετα πλέον την ασφαλειοθήκη και την βίδωσα στο rear panel και έβγαλα με pop-up την ασφάλεια.. Ήταν καμμένη.. Είχα ήδη αγοράσει ένα σετ τελικών για να αντικαταστήσω τις -υποτίθεται- καινούργιες Mesa λυχνίες ενώ επίσης προμηθεύτηκα 5 ασφάλειες για να είμαι καλυμμένος.. Άλλαξα την καμμένη ασφάλεια και παρατήρησα την συμπεριφορά των λυχνιών κατά το άναμα, το standby και το on.. Δεν είδα κάτι μεμπτό για να πω την αλήθεια και έτσι μετά από ένα μισάωρο που τον άφησα να δουλεύει στο load ενός power attenuator, αποφάσισα τελικά να μην αλλάξω τις λάμπες.. Το απόγευμα επί 2.5 ώρες δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα και ο ενισχυτής έπαιζε μια χαρά (βρήκα μερικούς πολύ μούρλια ήχους :D).. Ελπίζω η ταλαιπωρία μου να τελείωσε εδώ.. Υπενθυμίζω ότι ήμουν στο παρα-τσάκ να τον στείλω Γαλλία όπου θα τον έπαιρνα μετά από 1 μήνα τουλάχιστον, θα ταλαιπωριόταν στο ταξίδι και θα πλήρωνα και €100 μεταφορικά γιατί είναι και 16 κιλά ο άτιμος.. Όλα αυτά για μια ασφάλεια, επειδή είμαι άσχετος από ηλεκτρολογικά και επειδή η Mesa δεν μου απαντούσε για να μου πει τι να κάνω..

Επειδή όλο αυτό το διάστημα μιλούσα με αρκετά άτομα σε διάφορα σχετικά forums και yahoogroups σχετικά με την Boogie, έτυχε να συνομιλήσω με τον τύπο που έχει το eurotubes (πουλάει JJ λυχνίες τις οποίες τις δίνει κιόλας σε replacement kits για πολλά μοντέλα γνωστών ενισχυτών).. O Bob έλεγε ότι οι λυχνίες Mesa δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο και απ'ότι βλέπει στη συμπεριφορά τους, του κάνουν για κινέζικες (αυτό δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί να πιστοποιήσει, αλλά το κρίνει από την εμπειρία του).. Επίσης όποιος έχει τύχει να διαβάσει κάποιο manual ενός προϊόντος της Boogie θα δει ότι αναφέρουν ότι έχουν ένα computer (που το ονομάζουν robotube) το οποίο μπορεί να προβλέπει την ζωή της λάμπας εκτός των άλλων χαρακτηριστικών της και βάση των αποτελεσμάτων του robotube αποφασίζουν αν θα κρατήσουν μια λάμπα ή θα την απορρίψουν.. Έτσι οι λυχνίες της Mesa είναι ποιοτικές και long-lasting.. Ο Bob ανέφερε ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο και δεν υπάρχει ακόμα τέτοια τεχνολογία που να προβλέπει τη διάρκεια ζωής μια λυχνίας, οπότε λίγο έως πολύ πουλάνε φούμαρα στον κόσμο όσον αφορά τη ποιότητα των λυχνιών που βάζει η Mesa στους ενισχυτές της.. Αυτό μπορώ να το πιστοποιήσω και εγώ επειδή σε A/B τεστ με 2 triaxis (το ένα με καινούργιες JJ και το άλλο με σχετικά καινούργιες - φυσικά όχι φθαρμένες - Mesa) ήταν απλά η μέρα με τη νύχτα.. Είναι σαν να πίνεις μια μπύρα με αφρό, κατευθείαν από το κουτάκι και έπειτα να δοκιμάζεις την ίδια μπύρα χωρίς αφρό που έχει μείνει στο ποτήρι για τουλάχιστον 1 ώρα.. Η ίδια μπύρα είναι αλλά με τον αφρό γίνεται πιο "χορταστική".. Έτσι και με τα 2 triaxis.. Το δικό μου ακουγόταν φρέσκο και διαυγές, το δικό του muddy και flat..

Επίσης όταν άνοιξα το top cover και είδα πλέον τις επαφές των λυχνιών με τις βάσεις τους, παρατήρησα ότι 1 από τις 4 ήταν λίγο έξω και τα "δοντάκια" φαινόντουσαν (στις άλλες 3 τα δοντάκια δεν φαινόντουσαν γιατί ήταν τέρμα τοποθετημένες στις βάσεις τους).. Ο Bob μου είπε ότι κανονικά οι λαμπάτοι ενισχυτές θα πρέπει να ταξιδεύουν χωρίς οι λάμπες να είναι τοποθετημένες γιατί υπάρχει κίνδυνος να φύγει κάποια λίγο από τη θέση της και έπειτα να μην παίζει σωστά, "καταστρέφοντας" και τις διπλανές της λάμπες.. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλά και στον Triaxis και σε αυτή την περίπτωση του 2:50 είχα προβλήματα με τις λάμπες (σημειώνω ότι στον Triaxis η μία δεν φώτιζε καθόλου).. Τις επόμενες μέρες θα έχω το νου μου να κοιτάω τη συμπεριφορά των λυχνιών μήπως και έχουν βγει off.. Κάτι από μέσα μου μου λέει να τις αλλάξω τώρα τις εργοστασιακές με τις JJ που αγόρασα, αλλά από την άλλη πλευρά νιώθω και λίγο ηλίθιος να πρέπει να δώσω με το καλημέρα €100 (τόση ήταν η δαπάνη για τις JJ) σε ένα ολοκαίνουργιο τελικό ενισχυτή επειδή οι μαμίσιες λυχνίες μου βγήκαν μάλλον μάπα.. Θα δούμε..

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι καταρχάς η Mesa είναι μια πολύ μεγάλη εταιρία, με βαριά κληρονομιά και τεράστιο όνομα.. Παρόλα αυτά, από την προσωπική μου εμπειρία με προϊόντα της Boogie μόνο προβλήματα έχω να θυμάμαι και πολύ "ουδέτερη" (για να μην πω τίποτε πιο βαρύ) αντιμετώπιση από την ίδια την εταιρία.. Σκεφτόμουν να αγοράσω και μια καμπίνα Boogie όχι για τίποτε άλλο, αλλά επειδή δεν νιώθω και 100% confident με το mismatching τελικού-καμπίνας 8Ω --> 16Ω (είναι safe βέβαια αλλά όχι το perfect).. Παρόλα αυτά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα προτιμήσω κάποια καμπίνα της Boogie αν και οι πιθανότητες να σου τύχει ελαττωματική καμπίνα είναι ελάχιστες σε σχέση με το να σου τύχει ελαττωματικός προενισχυτής για παράδειγμα.. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε κάποιον άλλον θα του τύχουν τα ίδια προβλήματα ή θα έχει την ίδια αντιμετώπιση από την εταιρία.. Αυτό το λέω σαν disclaimer για να μην έρθει κανείς και πει ότι σπιλώνω ονόματα και λοιπές ανακρίβειες..

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Ειναι κλασικο να αλλαζονται οι μαμισιες λυχνιες με κατι καλυτερο. Συνηθως η Mesa κινεζικες εχει ή στην καλυτερη περιπτωση Sovtek. Aν τις κοιταξεις απο κοντα ισως δεις πισω απο τα γραμματα Mesa Engineering κτλ να γραφει κατι αλλο... πχ Sovtek! Στη θεση σου θα εβαζα τις JJ πανω και θα κρατουσα τις μαμισιες για μια ωρα αναγκης. Αφου τις δουλεψεις τις μαμισιες μερικες μερες και δεις οτι ειναι οκ. Παντα ειναι καλο να εχεις μερικες λυχνιες spare... δεν ξερεις τι γινεται... και παντα χρειαζεσαι λυχνιες οταν την αλλη μερα εχεις προβα ή ακομη χειροτερα live!  ;)


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τελος καλο ολα καλα λοιπον, ευχομαι καλοπαιχτος απο εδω και περα  :)

Οσο αφορα τις λαμπες Μεσα ισχυουν αυτα που σου ειπε ο τυπος απο Eurotubes, δηλαδη πουλανε φουμαρα, μεχρι και βιντεακια εχουν που και καλα σπανε τις λαμπες που δεν περνανε το τεστ, η τις βαρανε με σφυρι στο τεστ (!!! .......)

Οσο αφορα την καμπινα, δεν καταλαβα τι ακριβως ενοεις με το mismaching, η καμπινα βγαινει σε αντισταση που δεν υποστηριζει ο τελικος σου? Παντως ολες οι καμπινες τα ιδια μεγαφωνα εχουν μεσα, οποτε δεν θα εχεις προβλημα οτι μαρκα και να βαλεις. Προτεινω να δεις κατι σε ρανταλ ή ενγκλ για παρομοιο ηχο σε λιγοτερα χρηματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Just for the records, η Mesa ακόμα να μου απαντήσει..

myster-maze, έτσι έλεγα και εγώ τελικά να κάνω με τις λάμπες.. Θα τις αλλάξω με τις JJ και θα κρατήσω τις Mesa σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιο service αύριο-μεθαύριο.. Πιθανώς να το ξέρετε ή να το έχετε δει κάπου, αλλά σε περίπτωση που θέλει service, αν αλλαχθούν οι λάμπες με Non-Mesa τότε χάνεται η εγγύηση.....η οποία όμως ξαναγίνεται valid μαγικά αν βάλεις πάλι τις Mesa λυχνίες και τους στείλεις τον ενισχυτή με αυτές.. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εταιρία, προτιμά να πουλάει λάμπες από το να αφήνει την ελευθερία στον κιθαρίστα/μπασίστα να βάλει κάποιες λάμπες που πραγματικά θα αναδείξουν τον ενισχυτή.. Με άλλα λόγια προτιμά να ακούγεται ο ενισχυτής χειρότερος από ότι είναι πραγματικά μόνο και μόνο για να πουλάει Mesa λυχνίες.. Anyway, αυτά είναι επιλογές της κάθε εταιρίας και κρίνονται από τους καταναλωτές..

Jezus, thanks για τις ευχές.. Θα ψάξω για το videακι που λες.. Πολύ trash ακούγεται η σκηνή που θα σπάνε τις λάμπες με σφυριά..  ;D
Αυτό που εννοούσα με το mismatching είναι ότι ο τελικός της Boogie δίνει έξοδο 8Ω ή 4Ω σε 2 εξόδους, ενώ η καμπίνα μου (Engl 212V slanted) είναι 16Ω.. Έτσι ο τελικός στα 8Ω οδηγεί ηχεία στα 16Ω με αποτέλεσμα να χάνεται ένταση κατά τη μεταφορά.. Αυτός θα είναι και ο μόνος λόγος που θα άλλαζα την Engl η οποία φοράει V30 και είναι αρκετά στιβαρή στην κατασκευή της (τουλάχιστον όπως φαίνεται από έξω).. Από την άλλη, το να δίνεις κοντά στα €900 για μία rectifier 2Χ12 το θεωρώ κάπου σπατάλη.. Θα προσπαθήσω να την ακούσω τη συγκεκριμένη για να δω αν αξίζει τον κόπο..

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εταιρία, προτιμά να πουλάει λάμπες από το να αφήνει την ελευθερία στον κιθαρίστα/μπασίστα να βάλει κάποιες λάμπες που πραγματικά θα αναδείξουν τον ενισχυτή.. Με άλλα λόγια προτιμά να ακούγεται ο ενισχυτής χειρότερος από ότι είναι πραγματικά μόνο και μόνο για να πουλάει Mesa λυχνίες.. Anyway, αυτά είναι επιλογές της κάθε εταιρίας και κρίνονται από τους καταναλωτές..
Για δες ποσο εχει μια τετραδα Mesa και ποσο μια J/J!? Θα καταλαβεις....

Μπρος στο χρημα τι ειναι τα καλλη!!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/09, 13:28 από myster-maze »

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
faser: Κοιτά αν μπορείς να «σπρώξεις» την  Engl 212V slanted mono 16Ω και να αγοράσεις την Engl E-212 VH Pro Cabinet 2*12’’ Celestion Vintage 30 http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Engl-E-212-VH-Pro-Cabinet-2x12-Vintage/art-GIT0007043-000 όπου θα έχεις την δυνατότητα να την «δουλέψεις» και σαν 2x60 watts stereo  - 2x 8 Ohm stereo… και να κάνεις την «εργασία σου» χωρείς να μπεις στο «Νταβατζηλίκι» της Mesa – Engineering Co….  για μία Mesa-Boogie rectifier 2Χ12 …

Οι Engl σαν ενισχυτές μπορεί να μην «λένε πολλά» αλλά σαν καμπινές είναι «Σκυλιά του Πολέμου»…

Αν τώρα «σε τρώει η τσέπη σου»… μπορείς και να κοιτάξεις και την  FRYETTE Fat Bottom 212 Cabinet http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fryette-Fat-Bottom-212-Cabinet-100W-P50E-Speaker-straight/art-GIT0015954-000 όπου θα έχεις τις ίδιες δυνατότητες με την E-212 VH Pro Cabinet…

Κάτι τέτοια έγραφα για τον Randall Smith και τους Mesa-Boogie amps & τις Mesa-Boogie tubes κάπου άλλου…
Και μου είχαν «δώσει» karma: -5…
Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα στις επιλογές σου…
Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καλα η ΕΝΓΚΛ στα 16Ω προφανως εχει δυο 8-ωμα σε σειρα, οχι και η καλυτερη επιλογη, μπορεις να της αλλαξεις την καλωδιωση και να τα βαλεις παραλληλα και να εχεις 4Ω και θα εισαι μια χαρα.
Με το μισματσινκ δεν χανεις μονο ενταση, αλλα και διαυγεια στα πριμα και αναλυση στα μπασα, ενω και για ις λυχνιες δεν ειναι οτι καλυτερο.

Στο βιντεακι τις εχουν αναμενες στο μηχανημα και τις βαρανε με σφυρακι, και αμα αντεξουν και καλα περνανε το τεστ! Αν ειναι δυνατον... Παντως ειναι οπως ακριβως τα λεει ο myster-maze σχετικα με τις τιμες τους και οπως τα λεει και Spartan σχετικα με την ποιοτητα και το hype τους.
Παντως 2.90 και Triaxis εχει και ο κολητος μου οποτε εχω παιξει αρκετα, δες και ενα βιντεακι που τραβηξα με το κινητο να παιζει σε μια καστομ καμπινα που ειχα φτιαξει 
  τοτε ειχε κατι πεσμενες TAD πανω αν θυμαμαι καλα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Δεν είναι απαραίτητα λάθος το μισματσινκ.... υπάρχουν περιπτώσεις Combo που το κάνουν εξ΄ αρχής από κατασκευής.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Οχι λαθος δεν ειναι, ουτε κακο για τις λυχνιες ειναι... γιατι το λετε μισματσινκ? ....αλλα θα συμφωνησω με Jezus...
Με το μισματσινκ δεν χανεις μονο ενταση, αλλα και διαυγεια στα πριμα και αναλυση στα μπασα....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Οχι λαθος δεν ειναι, ουτε κακο για τις λυχνιες ειναι... γιατι το λετε μισματσινκ? ....αλλα θα συμφωνησω με Jezus...
Με το μισματσινκ δεν χανεις μονο ενταση, αλλα και διαυγεια στα πριμα και αναλυση στα μπασα....
Στη γλώσσα των stacks το έχω δει παντού ως mismatching επειδή ακριβώς δεν matchάρουν οι αντιστάσεις καμπίνας-τελικού.. Το safe mismatching, όπως τονίζει και ή ίδια η λέξη δεν θεωρείται επιβλαβές για τον τελικό σε αντίθεση με το έτερο mismatching (Ohm καμπίνας < Ohm τελικού) όπου κινδυνεύει ο μετασχηματιστής εξόδου..

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
A,καλα...νομιζα οτι λεγαμε για διαφορες μεγαφωνων συνδεδεμενων σε σειρα ή παραλληλα....και οτι μισματσινκ λεγατε το σε σειρα! :zzz
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 19:55 από myster-maze »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ναι και στην καμπινα στα 16Ω που λεγαμε συμβαινει αυτο, το πρωτο μεγαφωνο λειτουργει σαν πηνιο σε σιρα στο κυκλωμα για το δευτερο, οποτε "φιλτραρει" καποιες πριμες συχνωτητες κτλ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
7 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
60 Απαντήσεις
19280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 09:13
από dunkan
39 Απαντήσεις
13223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
17 Απαντήσεις
6065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze