Αποστολέας Θέμα: Ακριβή κιθάρα/φθηνός ενισχυτής ή το αντίθετο;  (Αναγνώστηκε 33286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Μετά τα άγια ξύλα η μεγαλύτερη κουβέντα (και πιο ρεαλιστικού ενδιαφέροντος για μένα) έχει να κάνει με το σχετικό ερώτημα.
Φθηνός ενισχυτής και ακριβή κιθάρα ή φθηνή κιθάρα και ακριβός ενισχυτής; Τι είναι το καλύτερο, τι παρέχει τον καλύτερο ήχο, που είναι τελικά κρυμμένο το tone, με τι χαμογελάν αγγέλοι ρε παιδί μου;


Ποια η γνώμη σας; Αφορμή το παρακάτω βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=Xu_plv2CTEM
White noise

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Φτηνή κιθάρα σεταρισμένη σε μάστορα και ακριβός ενισχυτής κατά τη γνώμη μου. Όσο αγιασμένα και να είναι τα ξύλα, αν δε τραβάει ο ενισχυτής, δε πας πουθενά.

Καλύτερο βέβαια είναι να έχεις την ευχέρεια να δοκιμάζεις και σιγά-σιγά να το βρεις
Ο καλύτερος ήχος δεν υπάρχει. Το tone είναι κρυμμένο παντού, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η τελική διαμόρφωσή του γίνεται στον ενισχυτή
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Αν και είμαι από αυτούς που δοκιμάζουν τις ηλεκτρικές κιθάρες χωρίς ενισχυτή, θα συμφωνήσω απόλυτα με το Καθίκι
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
για μενα ο ηχος ειναι 70% ενισχυτης, 25% μαγνητες και 5% ξυλα....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Στο παραδοσιακό σεταπ, τα ξύλα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Τελευταία παίζω στον υπολογιστή, εκεί μπορείς να κάνεις τα πάντα, οπότε μιλάμε για φθηνή κιθάρα και ανύπαρκτο ενισχυτή. Για να πάρεις ίδια βελτίωση στον αναλογικό κόσμο με αυτή στον ψηφιακό κόσμο πρέπει να δαπανήσεις πολύ περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Φθηνός ενισχυτής με ακριβές λάμπες και φθηνή κιθάρα με ακριβούς μαγνήτες  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
φθηνή κιθάρα με ακριβούς μαγνήτες  ;D

garbage in -> garbage out . Αν το ξύλο σκοτώνει τον ήχο κανένας μαγνήτης δεν θα τον αναστήσει.

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
φθηνή κιθάρα με ακριβούς μαγνήτες  ;D

garbage in -> garbage out . Αν το ξύλο σκοτώνει τον ήχο κανένας μαγνήτης δεν θα τον αναστήσει.

Σωστότατος!
Ακόμη και στις ηλεκτρικές το ξύλο παίζει ρόλο και μετά όλα τα άλλα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω θα πω τα δικα μου  ;D
Αν εισαι κουλαδι σαν εμενα,ξεκινα το ποδοσφαιρο καλυτερα  ;D
Ας πουμε οτι ο τελειος παιχτης εχει το τελειο οργανκ και ο ενισχυτης κοβει λαθος συχνοτιτες,το μεγαφωνο παρπαραει αντι να κελαιδαει..ολα ειναι ματαια..
Ενω ενα μαπα οργανο,οσο μαπα και να ειναι,ενας καλος ενισχυτης θα το φερει να ακουγετε καλυτερα απο την παραπανω περιπτωση.Αρκει βεβαια το μαπα οργανο να ειναι ευκολοπαικτο και οχι αξιον 15 ποντους και τα ταστα να θυμιζουν αταστο οργανο..
Εχω ενα μπασο που το πηρα 350€ (με κονε αλλιως αντε να εκανε 450-500€) και ηθελα να βαλω μαγνητες 170€ ο καθενας γιατι δεν μου αρεζε.Πηρα προενισχυτη DI,τελικο ΡΑ και σπεσιαλ καμπινα..
Ευτυχως δεν αλλαξα τους μαγνητες  ;D
Να μην παραλιφθει οτι ακομα ειμαι κουλαδι.. ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Επησεις να αναφερω οτι ο παραγοντας "ξυλο" για μενα δεν υφιστατε καν..εχει κατι ακουστικα κοντραμπασα απο κοντρα πλακε που νομιζεις οτι ακους play-back..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
ΙΜΗΟ καλύτερο ήχο σε ένα συγκεκριμένο budget θα παρεις αν το ξοδεψεις 50/50 (περιπου...). Αν θεωρησουμε οτι με πχ 300 ευρω παιρνεις εναν αρκετα καλο ενισχυτη και με αλλα 300 ευρω μια entry level κιθαρα, τοτε για μενα ισχυει ο συνδυασμος "ακριβος" ενισχυτης - "φθηνη" κιθαρα. (βεβαια μπορει κανεις να παρει, αντι ενισχυτη, μια πολυ καλη modeling πεταλιερα και να παιζει καρφι PA/monitors/FRFR/ακουστικά, οπου και σε αυτη την περιπτωση θα εχει κορυφαιο ηχο).
Το μυστικο βεβαια στα παραπανω ειναι -περαν των "χεριων"- οι σωστες ρυθμισεις του ενισχυτη/ πεταλιερας, ωστε να τα "ξεζουμισεις" σε καθε περιπτωση και να πετυχεις το "killer tone" σου.  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
για μένα ο ήχος οφείλεται κατά το 40% στον ενισχυτή (και ηχείο/α) , 40% στα δάχτυλα/χέρια και τη διάθεση ,15% στους μαγνήτες και 5% στα υπόλοιπα (ξύλα, χορδές ,πένα κτλ)
συνεπώς καλός ενισχυτής (μαζί με πετάλια) που να καλύπτει το εύρος ήχων που θέλουμε και φθηνότερη σετταρισμένη κιθάρα που θα μας καλύπτει σε άνεση, αίσθηση και λειτουργικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/16, 12:55 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
για μένα ο ήχος οφείλεται κατά το 40% στον ενισχυτή (και ηχείο/α) , 40% στα δάχτυλα/χέρια και τη διάθεση ,15% στους μαγνήτες και 5% στα υπόλοιπα (ξύλα, χορδές ,πένα κτλ)
συνεπώς καλός ενισχυτής (μαζί με πετάλια) που να καλύπτει το εύρος ήχων που θέλουμε και φθηνότερη σετταρισμένη κιθάρα που θα μας καλύπτει σε άνεση, αίσθηση και λειτουργικότητα


+1
Και εγω πιστευω επισης οτι η διαθεση που αναφερεις ειναι πολυ σημαντικο κομματι του tone, και (εκτος της συναισθηματικης φορτισης/ καταστασης που βρισκεται ο παιχτης) ανατροφοδοτειται και απο τον εξοπλισμο που κραταει - το λεγόμενο "mojo" μιας καλης κιθαρας/ενισχυτη/πεταλιερας κτλ  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Να πω και εγώ το μακρύ μου μιας που το ξεκίνησα το θέμα.


Πλέον δεν με ενδιαφέρει :) Δεν με ενδιαφέρει αν η κιθάρα θα είναι ακριβή ή φθηνή, αν θα είναι από τίμιο ξύλο ή από καδρόνι οικοδομής. Πραγματικά, θεωρώ ότι τα ξύλα κάνουν ελάχιστη ή και καμία ίσως διαφορά, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να το αποδείξω κιόλας (στον εαυτό μου) οπότε απλά αποφάσισα ότι δεν με ενδιαφέρει. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει αν ο ενισχυτής είναι λαμπάτος, ή όχι, αν έχει 10.000 ευρώ ή 100. Κατάλαβα ότι άλλα πράγματα παίζουν ρόλο για μένα στο αν το αποτέλεσμα θα μου αρέσει και τα οποία είναι:


1. Το σετάπ της κιθάρας, θέλω να είναι στα μέτρα μου (τέρμα χαμηλό action, χορδές της αρεσκείας μου, ύψος μαγνητών, 0 relief, κτλ)
2. Η διάθεσή μου, αν έχω καλή διάθεση, είμαι ξεκούραστος -δεν κάτσω να παίξω μετά από 12 ώρες δουλειάς πχ- θα παίξω και θα το απολαύσω περισσότερο σε ότι σύστημα (κιθάρα-ενισχυτή-fx) και αν κάτσω.
3. Να έχω την πένα που με βολεύει - silly i know


Αυτά τα 3 είναι τα βασικά για μένα για να ακουστώ σε μένα και κατ επέκταση καλά και στους υπόλοιπους.
Είτε παίξω στον Line6 30w (της πλάκας) είτε παίξω στον Silverback, είτε σε κανά από τα rack ψυγεία που έχω, με όποια κιθάρα, μπορώ να βγάλω τον ήχο μου. Με διαφορές βέβαια δεν θα ήταν φυσικό να ακουστούν όλα τα ίδια, αλλά στο τέλος θα ακούγομαι εγώ (με τα καλά και τα πολλά κακά μου).


Αν συνοψίσω σε 2 πράγματα εν τέλη για να κλείσω την απάντηση μου, θεωρώ ότι το καλύτερο αποτέλεσμα το παίρνεις όταν έχεις καλή ψυχολογία/διάθεση που σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω και ένα στα μέτρα σου σεταρισμένο όργανο. Από εκεί και πέρα αν γνωρίζεις βασικά πράγματα μπορείς να προσαρμόσεις το υπόλοιπο gear πάνω σου, είτε ακριβό είτε φθηνό και να πάρεις ήχο που θα σε ικανοποιεί.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Επησεις να αναφερω οτι ο παραγοντας "ξυλο" για μενα δεν υφιστατε καν..εχει κατι ακουστικα κοντραμπασα απο κοντρα πλακε που νομιζεις οτι ακους play-back..

και εγω έχω κιθάρα Kramer 210 με σώμα plywood, και sustain στο Θεό. Αλλά βαριά σαν μολύβι και δύσχρηστη. Δεν σου λέει κανένας οτι φθηνό ξύλο δεν υπάρχει περίπτωση θα βγάλει καλό ήχο. Αυτό που λέμε είναι το ξύλο (φθηνό/ακριβό/καλό/κακό ή άσχημο) ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ. Και ιδίως σε παραδοσιακά rigs με λαπμπάτους ενισχυτές χωρίς βοήθεια software επεξεργασίας, το ξύλο είναι βασικό. Όπως και η κλίμακα, η γέφυρα, κτλ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
θεωρώ ότι το καλύτερο αποτέλεσμα το παίρνεις όταν έχεις καλή ψυχολογία/διάθεση
Εδω συμφωνώ απόλυτα. Με κακή ψυχολογία ο ήχος ποτέ δεν αρέσει. Το ψάξιμο δεν σταματάει. Ο άνθρωπος λειτουργεί σαν ανικανοποίητος junkie. Το ίδιο και στο σετάρισμα, ήχο του οργάνου.

Πραγματικά, θεωρώ ότι τα ξύλα κάνουν ελάχιστη ή και καμία ίσως διαφορά, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να το αποδείξω κιόλας (στον εαυτό μου) οπότε απλά αποφάσισα ότι δεν με ενδιαφέρει.
Δυστυχώς ή ευτυχώς το ξύλο παίζει ρόλο. Δεν έχουμε δει πολλές surf μπάντες με Les Paul, ούτε πολλούς jazz-ίστες με Strat. Ο συνδιασμός ξύλων μπορεί είτε να λειτουργεί απολύτως ουδέτερα (όπως και οι κιθάρες απο ανθρακονήματα, εποξικά, μεθυλμεθακρυλικά, πολυυουρεθάνες, κτλ), δηλ να μην χρωματίζει τον ήχο, μπορεί όμως και να λειτουργεί σαν φίλτρο για μερικές συχνότητες, κυρίως αρμονικές αλλά μπορεί και για την κύρια. Αυτές οι συχνότητες μπορεί να είναι δυσάρεστες, αδιάφορες αλλά δυστυχώς μπορεί και να είναι χρήσιμες. Οι συχνότητες που θα πεθάνουν πρόωρα, προφανώς μεταφράζονται άμεσα στις αρμονικές ταλάντωσης της χορδής, οι οποίες μεταφράζονται σε συχνότητες μέσα στον "ηλεκτρικό" φάκελο των εναλασσομένων ρευμάτων που απαρτίζουν το σήμα που στέλνουμε στον ενισχυτή. Αν εκεί χωλαίνει η όλη αλυσίδα τότε έχουμε πρόβλημα πριν ακόμα φθάσουμε στον ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οταν λεμε οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο, μιλαμε συγκρινοντας οργανα του ιδιου shape....σαφως και η ταλαντωση που κανει μια tele ειναι διαφορετικη απο την ταλαντωση μιας les paul. Βεβαια με ιδιους μαγνητες ερχονται κοντα αλλα διαφορα θα υπαρχει.
Η ερωτηση του θεματος ειναι συγκεκριμενη και πανω σε αυτο επιμενω. Η πειρα μου με εχει διδαξει οτι ο ΚΑΛΟΣ ενισχυτης (ουτε καν καλο software/sim amp) ειναι το πρωτο πραγμα στον ηχο. Μετα ερχονται οι μαγνητες... το αν θα προτιμησει καποιος ηχο στρατ η ηχο lespaul ειναι αλλο θεμα. Ομως μια κινεζικη strat με σοβαρα ηλεκτρικα θα εχει εξισου καλο ηχο (θεωρω το setup δεδομενο) με μια αμερικανα...δοκιμασμενα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ομως μια κινεζικη strat με σοβαρα ηλεκτρικα θα εχει εξισου καλο ηχο (θεωρω το setup δεδομενο) με μια αμερικανα...δοκιμασμενα πραγματα.

κινέζικη, αμερικάνικη,κτλ IMHO δεν έχει καμία σημασία. Το θέμα είναι η ποιότητα υλικών, κατασκευής, και πολλές φορές ... απλή τύχη :) . Και εγώ πάλευα με ουκ ολίγες partscasters, μερικές απλά δεν μπορούσαν να αποδώσουν και ας δοκίμαζα όλη την σειρά της Dimarzio απάνω. Η φθηνή partscaster μπορεί να σου κάτσει, ιδίως αν το ξύλο είναι παλιό, δεν αντιλέγω καθόλου. Απλά δεν είναι η νόρμα. Δεν λέω οτι δεν υπάρχει hype και mojo ιδίως μέσα στους κύκλους των "purists" collectors που είναι διατεθειμένοι να στάξουν 3000άρα και ας μην ξέρουν να πάιζουν ούτε το whole lotta love, αλλά απο την άλλη αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, οι τιμές των high end κιθαρών θα είχαν πέσει προ πολλού.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
οταν λεμε οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο, μιλαμε συγκρινοντας οργανα του ιδιου shape....σαφως και η ταλαντωση που κανει μια tele ειναι διαφορετικη απο την ταλαντωση μιας les paul. Βεβαια με ιδιους μαγνητες ερχονται κοντα αλλα διαφορα θα υπαρχει.

αφού το μόνο που αλλάζει το "shape" είναι τα ξύλα και η κλίμακα. Και αν δεχθούμε οτι strat και tele έχουν ίδια κλίμακα, τότε μάλλον τα ξύλα παίζουν ρόλο, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οταν τελειωσα με την κατασκευη της καμπινας,βρεθικα με το δασκαλο απο το ωδειο (πλεων δεν παω αλλα βγενουμε για καμια μπιριτσα) γιατι ηθελε να την ακουσει.Μπωρει να ειναι DIY ομως ειναι απο τις καλυτερες μπουτικ καμπινες που υπαρχουν για μπασο.Πηγαμε σε στουντιο και εβαλε τον ενισχυτη του (εναν galien krueger που θεωρουντε απο τους καλυτερους για το μπασο)και το μπασο του,ενα warwick thumb των 3.700 ευρω,ολο μπουμπινκα ξυλο που ντεμεκ ειναι το απολυτο μπασοξυλο,με 6 βεργες μεσα στο μανικι(6χορδο κιολας) καβαλαρη μπρουτζινο,μαγνητες δεν ξερω και γω τι αξιας,αλλα το αποτελεσμα ηταν τραγικο.Απο το EQ κοψαμε treble και high mids τερμα,και μπουσταραμε τα μπασα φουλ,και ο ηχος ηταν "κενος".Ηκαμπινα ειναι σχεδιασμενη να μην μπουμαρει,και να μην χροματιζει τον ηχο(την χρεισημοποιουν και για πληκτρα/ντραμς)και ο GK που παιζουν μεγαλα ονοματα με τετοιους ηταν ξεφτιλας.Δηλαδη ξενερωσα τοσο πολυ που λεω οτι με ενα DI και εναν διαλημενο ΡΑ που εχω ομως το DI χροματιζει εκει που πρεπει,με το μπασο το οποιο πηρα στο 1/10 της τιμης,εχω εναν ηχο..from  a different solar system many many galaxies away..Τωρα φταιει η θεση των μαγνητων?φταιει ο χορος?(διαφορετικο δοματιο,αρα ολα παιζουν)δεν ξερω.Εγω κατελιξα στο οτι ο σιγκεκριμενος ενισχυτης ειναι σχεδιασμενος με βαση καμπινες που μπουμαρουν και σου βγαζουν μπασα,ενω το DI μου βγαζει μπασα απο μονο του με κατι μπουστια που εχει.Αλλα ενα μπασο που κανει τοσα λεφτα δεν δικαιολογιτε να ακουγετε ετσι.Αρα θελουμε καλο ενισχυτη  ;D

ΥΓ.Ναι εχω δικιο.Καλα τα λεω,μπραβο μου.Μην ειστε αντιδραστικα στοιχια της φυσης..δεν θα τα παμε καλα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation

ΥΓ.Ναι εχω δικιο.Καλα τα λεω,μπραβο μου.Μην ειστε αντιδραστικα στοιχια της φυσης..δεν θα τα παμε καλα..
Ναι εχεις δικιο και μπραβο σου! ;D

ΥΓ: οποιος εχει κιθαρα που δεν τη θελει γιατι εχει ακακ κσυλα, την δεχομαι  :P

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν εχει κακα ξυλα να την πας πρωτα να την διαβασουν.Μετα δεν θα εχει :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Κιθάρα της προκοπής που να παίζεται, γιατί αν είναι να σε κουράζει το όργανο, έχεις χάσει το παιχνίδι από την αρχή. Αυτό δε σημαίνει ντε και καλά ακριβή βέβαια.

Ενισχυτής που να καλύπτει αυτό που θες να κάνεις. Στο σπίτι, τα χρήματα που απαιτούνται για καλό ήχο δεν είναι πολλά και δεν προαπαιτούν καν ενισχυτή. Άλλο τα βίτσια που πιθανώς έχουμε. Σε λάιβ συνθήκες τα πράγματα είναι διαφορετικά, αν δε χρησιμοποιεί κανείς κάποιο ποιοτικό modeller, τότε χρειάζεται σοβαρά ποσά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των σχολίων του βίντεο, ότι θέλεις κάτι στην μέση δηλαδή. Το να παίζεις με μια Κινέζικη Squier μέσα από έναν JVM ίσως να σου δώσει πολύ καλό ήχο, αλλά η αίσθηση θα είναι τουλάχιστον απογοητευτική. Οπότε μισά μισά για εμένα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των σχολίων του βίντεο, ότι θέλεις κάτι στην μέση δηλαδή. Το να παίζεις με μια Κινέζικη Squier μέσα από έναν JVM ίσως να σου δώσει πολύ καλό ήχο, αλλά η αίσθηση θα είναι τουλάχιστον απογοητευτική. Οπότε μισά μισά για εμένα.

αν κάνεις ένα στοιχειώδες fret-end dress (υποθέτοντας οτι η "κινέζικη" squire έχει τραχιά fret-ends), κόστους 30 ευρώ (ή 0 αν το κάνεις μόνος σου), τι διαφορά αίσθησης θα έχεις σε σχέση με την αμερικάνικη? Το σώμα σου έρχεται σε επαφή με το πίσω μέρος του σώματος της κιθάρας, ο αντίχειρας με το μπράτσο, και τα δάχτυλα με τις χορδες...... Αν λύσεις το θέμα των fret-ends, δεν θα δεις διαφορά αν τα 2 μπράτσα έχουν όμοιο προφίλ. Μην σου πώ οτι η αμερικάνα θα είναι πιο αργή λόγω "vintage" βερνικιού στο μπράτσο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
16 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
28 Απαντήσεις
9312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
30 Απαντήσεις
12623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
9 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
26 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
3 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/21, 21:35
από saved