Αποστολέας Θέμα: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;  (Αναγνώστηκε 10625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος difono

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« στις: 01/06/14, 22:40 »

ΚΑΝΩ 2 ΕΤΗ ΣΕ ΩΔΕΙΟ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΥΠΙΚΑ ΚΛΑΣΙΚΟ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΤΙΛ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ ΜΑΥΡΟΥΔΗ - ΜΑΡΓΑΡΗ (CAFE DEL ART), XATZIDAKI, ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ, ΠΕΡΙΔΗ, ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ, ΝΤΙΛΑΝ, ΠΛΕΣΣΑ ΚΤΛ. ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΝΤΟΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΡΠΙΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ (ΟΥΤΕ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ) ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΟΧΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΟΧΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΤΛ, ΠΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΒΓΑΛΩ" ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ. ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.  ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ;
ΑΝ ΟΧΙ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΩ ΣΕ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ. ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ 5-6 ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ), ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ.
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/14, 21:08 από difono »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #1 στις: 01/06/14, 23:14 »
ΚΑΝΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΩΔΕΙΟ, ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΚΥΡΙΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
Καλως ηρθες στο φορουμ.
Δεν μπορω να σε βοηθησω στο θεμα παρτιτουρων ελληνικων τραγουδιων για κλασικη ή ακουστικη κιθαρα (δεν τις χρειαστηκα ποτε, τα βγαζω με το αυτι μονος μου), μια ερωτηση μονο θελω να κανω, αν μπορει καποιος να δωσει εμπεριστατωμενη απαντηση.
Μπορει να μαθει κανεις να παιζει ενα ειδος μουσικης, μαθαινωντας αλλο ειδος?
Πχ αν θελω να μαθω να παιζω Blues μουσικη, μπορω ή/και ειναι προτιμοτερο να το κανω μαθαινωντας πρωτα κλασικη μουσικη? Εστω στο ιδιο οργανο, κιθαρα.
Το ιδιο θα μπορουσε να γινει πχ με το πιανο?
Να παω ωδειο για κλασικο πιανο, με απωτερο σκοπο να μαθω να παιζω σε korg, λαικα/ανατολιτικα?


ΥΓ δεν εχω κατι με την κλασικη μουσικη. Ακουω φανατικα.  Περι εκμαθησης ρωταω.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/14, 23:21 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #2 στις: 02/06/14, 00:26 »
Δηλαδή για να καταλάβω, θέλεις παρτιτούρες κλασσικής για ελληνικά τραγούδια ? Τι διαφορά μπορεί να έχει μία παρτιτούρα κλασσικής για ελληνικό τραγούδι από μία παρτιτούρα ακουστικής για το ίδιο ελληνικό τραγούδι ? Ποια ελληνικά τραγούδια θα ήθελες να βρεις σε παρτιτούρα για κλασσική ? Δείξε μας κάνα βιντεάκι στο youtube να καταλάβουμε τι εννοείς ελληνικό κομμάτι με κλασσική κιθάρα ? Ας πούμε εννοείς όπως οι διασκευές σε κλασσική του Νότη Μαυρουδή και του Παναγιώτη Μάργαρη στο Cafe de l' art ?

Εγώ παρ΄όλο που ελάχιστα ξέρω από μουσική, με το αυτί βγάζω τα κομμάτια. Αλλά μήπως εννοείς ας πούμε πολύ προχωρημένα πράγματα, όπως οι 2 παραπάνω σολίστες ? Το αποτέλεσμα βέβαια δεν είναι το ίδιο το κομμάτι, αλλά κάτι πολύ πλουσιότερο συνθετικά από το πρωτότυπο ή μια απλή μελωδία.

Δείξε μας μερικά παραδείγματα να καταλάβουμε, τι θες να παίξεις και να βρεις την παρτιτούρα του.

« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/14, 00:28 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #3 στις: 02/06/14, 00:33 »
αν και πολύ ερασιτέχνης σε σχέση με εσένα αλλά και πολλούς άλλους εδώ μέσα είπα να γράψω κάτι διότι και εμένα μου έρχεται συχνά αυτή η ερώτηση,αλλά μου την παραθέτουν και κάποιοι γνωστοί που ξεκινάνε μουσική απλά για χόμπι.

νομίζω το θέμα είναι τί βλέψεις έχεις και κατά πόσο θέλεις να ασχοληθείς.κάποιες φορές-τις περισσοτερες-πιάνω τον εαυτό μου να βάζω πολύ ψηλά τον πήχη επειδή  αγαπάω το όργανο και τη μουσική γενικότερα και θεωρώ ότι και ο άλλος έτσι το βλέπει ή έτσι πρέπει να το δει.σε αυτά όλα μπαίνει και ο παράγοντας του ανεκπλήρωτου κάποιες φορές...
από αυτά πάντως που λέγανε στο ωδείο κατέληξα ότι η βάση είναι η κλασσική μουσική-κιθάρα στην περίπτωσή μας.

από την άλλη έχω γνωρισει πάρα πολλά παιδιά που δεν πήγαν ποτέ σε ωδείο αλλά γίναν πολύ καλοί στο στυλ που επέλεξαν και γουστάρουν!

αυτές ήταν κάποιες σκέψεις όχι τόσο σαν απάντηση,αλλά πιο πολύ γιατί το θέμα-ερώτηση του σπύρου μου φάνηκε πολύ ωραίο!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #4 στις: 02/06/14, 00:43 »
Τι διαφορά μπορεί να έχει μία παρτιτούρα κλασσικής για ελληνικό τραγούδι από μία παρτιτούρα ακουστικής για το ίδιο ελληνικό τραγούδι ?
Τεραστια.
Παιζονται διαφορετικα τα οργανα.
Μια βασικη, το ενα με πενα, το αλλο με δαχτυλα.
Αλλιως γραφεις για δαχτυλα, αλλιως για πενα.
Το τελικο ακουσμα τελειως διαφορετικο.
Ουσιαστικα, πρεπει λιγο πολυ, να διασκευασεις για κλασικη κιθαρα, ενα κομματι που παιζεται με ακουστικη, και το αντιθετο.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #5 στις: 02/06/14, 00:49 »
από αυτά πάντως που λέγανε στο ωδείο

Η αρχή του κακού φίλε μου... Το ωδείο με τα 'ταλέντα' που 'ξέρουν' καλύτερα από σένα τί... κάτσε να δω πώς το λένε... α ναι! τί 'πρέπει' να μάθεις.

από την άλλη έχω γνωρισει πάρα πολλά παιδιά που δεν πήγαν ποτέ σε ωδείο αλλά γίναν πολύ καλοί στο στυλ που επέλεξαν και γουστάρουν!
Τώρα μιλάς σωστά...

@difono
Αν δεν μας πεις τί ακριβώς θες να μάθεις, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Ελληνικά τραγούδια με κλασσική δεν έχω κάτι στο μυαλό μου κι εγώ, πέραν των Μαυρουδή, Μάλγαρη κλπ όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Το θέμα είναι όμως ποια κιθάρα αρέσει σ'εσένα και πώς θες να μάθεις να παίζεις και το κυριότερο... τί ΘΕΣ να μάθεις να παίζεις ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #6 στις: 02/06/14, 01:53 »
Υπαρχουν πολλα ελληνικα τραγουδια που παιζονται με κλασικη κιθαρα .... να το πω πιο σωστα .... με κιθαρα με nylon χορδες (nylon guitar)
Τα χασαπικα πχ, συνηθως ηχογραφουνται με naylon και δαχτυλα (δεν χρειαζονται κλασικες σπουδες. Αυτο δεν εχει μεγαλο βαθμο δυσκολιας. Σε αυτο που δυσκολευονται πολλοι  στο χασαπικο, ειτε κλασικοι, ειτε "μοντερνοι", ειναι το ακριβες timing με το μετρονομο).
Σε καποιο σολο ή μελωδιες, με naylon κιθαρα και πενα.
Πολλα "εντεχνα" και "νεο κυμα" με nylon κιθαρα.
Σε καποια πιο "latin", flamenco κιθαρα.
Κλασικη κιθαρα δεν ξερω να παιζεται σε "ελληνικα" τραγουδια. Μονο διασκευες τους σε κλασσικο στυλ.
Ο φιλος μας ομως, σπουδαζει κλασικη κιθαρα, οχι ....  naylon κιθαρα. (να τις ξεχωρισουμε αυτες).

Ενα παραδειγμα για να γινει ακομα πιο κατανοητο αυτο που εννοω. Σε καποια ελληνικα τραγουδια (πχ σε Νταλαρα, Πρωτοψαλτη κ.α.) εχει ηχογραφηθει resonator κιθαρα.
Δεν μπορω ομως να πω οτι παιχτηκε Blues (ειδος που προοριζεται το οργανο), ουτε μπορει να "ισχυριστει" αυτος που επαιξε, οτι το "σπουδασε" (το Blues) επειδη επαιξε με αυτην την κιθαρα σε αυτα τα τραγουδια.
Ετσι λοιπον, οπως καποιος που μαθαινει να παιζει Blues σε resonator, δεν το κανει για να ηχογραφησει (ή εστω να παιζει σε μια παρεα) μια μερα, τα τραγουδια του Νταλαρα και της Πρωτοψαλτη, ετσι λοιπον και δεν σπουδαζει και κλασικη κιθαρα για να παιξει μια μερα "ελληνικα"τραγουδια.

Οχι πως ειναι απαραιτητα κακο να εχει σπουδασει κανεις κλασικη κιθαρα και να εχει κλασικη παιδια, αλλα πολλες φορες, σε πιο απαιτητικες καταστασεις, "ακουγονται" οι καταβολες σου  και οι ελλειψεις σου.
Και αντιθετα σε καποια αλλα τραγουδια, προτιμουνται οι κλασικες καταβολες.
Αλλο λοιπον τι σπουδαζεις και αλλο με τι οργανο παιζεις αυτο που σπουδαζεις.
Θα μου πεις "δεν θελω να φτασω σε επιπεδο recording musician" ρε φιλε.
Θα σου απαντησω με ερωτηση "γιατι πας Καλαματα μεσω Λαμιας"?

Αν ελληνικα τραγουδια θεωρησουμε τον Β. Παπακωνσταντινου, Πυξ Λαξ, Μαχαιριτσα, Τρυπες κλπ, η κλασικη κιθαρα ειναι μακρυα. Καλυτερα θα ηταν να μαθαινε κανεις μοντερνα κιθαρα, εστω jazz. Πιο κοντα ειναι.
Αν βασικα μιλαμε για Χατζηδακη, Ξαρχακο, Σαββοπουλο, Θεοδωρακη, καποια εντεχνα πχ καποια απο Μαλαμα, Περιδη κλπ, ΟΚ γινεται δουλεια και με τις κλασσικες σπουδες.
Αν βασικα μιλαμε για λαικα πχ Καρρα, Παολα κλπ, ή ελληνικο ποπ πχ Ρουβα, Βανδη κλπ, ΟΚ δεν το συζηταμε.

Αυτη ειναι η αποψη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/14, 02:07 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #7 στις: 02/06/14, 10:34 »
Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω σημασία έχει με τί στυλ θες να παίξεις το κάθε ρεπερτοριο η κλασική κιθάρα σαν όργανο δε σε εμποδίζει να παίζεις ακουστικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #8 στις: 02/06/14, 23:41 »
Ακριβώς Καθόδιε, γιατί ακόμη η ακουστική, η ηλεκτρική μπορούν να παιχτούν με παρόμοιο τρόπο με την κλασσική κιθάρα, δηλαδή με δάχτυλα (όχι πένα ή σκέτη πένα ) και τα κομμάτια να μην έχουν "καμμία σχέση" με κλασσική μουσική. Knopfler, Tommy Emmanuel,  Kostas Vretos ...

Αυτό εννοούσα Spyros Delta, εφόσον ο φίλος μας ασχολείται με ελληνικά κομμάτια, δεν ξέρω γνωστά ελληνικά κλασσικά κομμάτια που έστω σαν άκουσμα να μου κάνουν για ταμπλατούρα με δάχτυλα. Στα μόνα που έχω ακούσει κλασσική με τον παραδοσιακό τρόπο, είναι από παλαιότερους Έλληνες συνθέτες που ουδεμία σχέση έχουν με το σύγχρονο ελληνικό τραγούδι. Γι΄αυτό και ανέφερα τους παραπάνω σολίστες. Οπότε έαν πάρει μία ταμπλατούρα πυξ λαξ για ακουστική, θα παίξει αυτό που διαβάζει αλλά σε κλασσική. Θα ξεχάσει τα δάχτυλα του ενός χεριού και θα παίξει με πένα. Εκτός κι αν περιμένει κάποιος να έχει γράψει σε ταμπλατούρα κλασσικής το "Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς." σε style Cavatina. Εγώ απλά θα έλεγα "Αν είναι δυνατόν!".

Είναι τόσο μεγάλο το πλήθος μοναδικών, ανεκτίμητης μουσικής και αισθητικής αξία κλασσικών ξένων έργων, που συνεχίζω να αναρωτιέμαι ποια είναι αυτά τα ελληνικά κομμάτια, τα οποία του έχουν κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση, τα οποία θέλει να τα βγάλει σε κλασσική κιθάρα, με κλασσική ταμπλατούρα, κλασσικού τρόπου παιξίματος και μάλιστα του ταιριάζουν αισθητικά σε αυτόν τον τρόπο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #9 στις: 02/06/14, 23:55 »
Οπότε έαν πάρει μία ταμπλατούρα πυξ λαξ για ακουστική, θα παίξει αυτό που διαβάζει αλλά σε κλασσική.
Εχεις ακουσει πως ακουγεται οταν παιζεται ακριβως, αυτο που γραφει μια .... "παρτιτουρα" τετοιων κομματιων?
Οι μουσικοι με κλασικη παιδεια συνηθως ειναι κολλημενοι στο χαρτι και σπανια επεμβαινουν για να διορθωσουν την "κατασταση" πχ αυτοσχεδιαζωντας ή διασκευαζωντας αυτο που γραφει το χαρτι. Πολλοι δεν εχουν εκπαιδευσει καν το αυτι τους για να το κανουν αυτο (ΟΚ και πολλοι απο τους "μοντερνους" δεν το εχουν), αλλα το βασικοτερο, ουτε εχουν μπει στη διαδικασια να ... "βγαζουν" κομματια μονοι τους, για να μπορουν να "διορθωσουν" το τελικο ακουσμα.
Δεν εκπαιδευτει  καν στην τεχνικη που χρειαζεται για αυτα τα ειδη.
Γι'αυτο μιλησα για την εκπαιδευση που ακολουθει ο καθενας, αναλογα το δρομο που θελει να ακολουθησει.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/14, 23:59 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #10 στις: 03/06/14, 00:18 »
Ιδιως αν πεσει σε κατι τετοιο ..... θα γελασει κι ο καθε πικραμενος
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=8749

Αν καταφυγει στην λυση του kithara.to θα βγαλει ακρη?
http://kithara.to/ss.php?id=jh5lAh9BhonmKSAFYQm6XTdXC6fLfrmYHS4yRLGXfCogHyyyd7F7a3Lz0Ej4Ma7N-vZ8BJliMH5pa5ajx36IdWFp_Q4RGMmI

Μια πιο αναλυτικη παρτη ακουστικης πως θα ακουγοταν απο κλασικο κιθαριστα?
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/Music/tabs/intro-page1.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/14, 00:29 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #11 στις: 03/06/14, 10:56 »
Αυτό που καταλαβαίνω είναι σα να μου λες, να βάλεις ένα Ψάλτη που έχει σπουδάσει Βυζαντινή, να πει ένα τραγούδι σύγχρονο , κι αυτό θα το ψέλνει, όπως έκανε πριν κάμποσα χρόνια ένας τυπάκος σε ένα ριάλιτη σόου. Δε διαφωνώ. Συμφωνώ μάλιστα απόλυτα, στο ότι αν θέλει να μάθει κάποιος κάτι, το πιο καλό είναι να μαθαίνει συγκεκριμένα και απόλυτα αυτό το οποίο θέλει να μάθει και από εκεί και πέρα αργότερα ας κάνει όσες παρασπονδίες θέλει.

Ανέμενα βέβαια, από ένα παιδί, που πάει 2 χρόνια ελληνικό ωδείο και ζει στη σύγχρονη πραγματικότητα της Ελλάδας, να είναι ελαστικός στο παίξιμο και το άκουσμα, άσχετα με το αν μαθαίνει κλασσική. Ίσως να κάνω λάθος.

 Παρ΄όλο που δεν ξέρω να διαβάζω παρτιτούρα, αλλά αλοίμονο, έαν ήθελα να παίξω ένα οποιοδήποτε κομμάτι, θα προτιμούσα να μπω πρώτα στον τρόπο του, ακούγοντας το αυθεντικό και μετά να το προσπαθήσω. Βέβαια έχω ακούσει από σαξοφωνίστρια, ότι κάποιοι μουσικοί ανήκουν μόνο στο εκτελεστικό κομμάτι. Δηλαδή παίρνουν παρτιτούρα και πυροβολούν και ούτε χιλιοστό όπως το είπες για διασκευή ή αυτοσχεδίαση. Μάλιστα η συγκεκριμένη έλεγε ότι δεν το είχε καθόλου, κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, από τη στιγμή που ήταν επαγγελματίας μουσικός.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #12 στις: 03/06/14, 16:07 »
1. Αυτό που καταλαβαίνω είναι σα να μου λες, να βάλεις ένα Ψάλτη που έχει σπουδάσει Βυζαντινή, να πει ένα τραγούδι σύγχρονο , κι αυτό θα το ψέλνει, όπως έκανε πριν κάμποσα χρόνια ένας τυπάκος σε ένα ριάλιτη σόου. Δε διαφωνώ. Συμφωνώ μάλιστα απόλυτα, στο ότι αν θέλει να μάθει κάποιος κάτι, το πιο καλό είναι να μαθαίνει συγκεκριμένα και απόλυτα αυτό το οποίο θέλει να μάθει και από εκεί και πέρα αργότερα ας κάνει όσες παρασπονδίες θέλει.

Ανέμενα βέβαια, από ένα παιδί, που πάει 2 χρόνια ελληνικό ωδείο και ζει στη σύγχρονη πραγματικότητα της Ελλάδας, να είναι ελαστικός στο παίξιμο και το άκουσμα, άσχετα με το αν μαθαίνει κλασσική. Ίσως να κάνω λάθος.

2.  Παρ΄όλο που δεν ξέρω να διαβάζω παρτιτούρα, αλλά αλοίμονο, έαν ήθελα να παίξω ένα οποιοδήποτε κομμάτι, θα προτιμούσα να μπω πρώτα στον τρόπο του, ακούγοντας το αυθεντικό και μετά να το προσπαθήσω. Βέβαια έχω ακούσει από σαξοφωνίστρια, ότι κάποιοι μουσικοί ανήκουν μόνο στο εκτελεστικό κομμάτι. Δηλαδή παίρνουν παρτιτούρα και πυροβολούν και ούτε χιλιοστό όπως το είπες για διασκευή ή αυτοσχεδίαση. Μάλιστα η συγκεκριμένη έλεγε ότι δεν το είχε καθόλου, κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, από τη στιγμή που ήταν επαγγελματίας μουσικός.
1. Ακριβως.
2. Εδω εχεις θιξει πολλα θεματα.
α) το διαβασμα ειναι μυθος οτι ειναι κατι δυσκολο. Το σωστο γραψιμο ειναι πολυ πιο δυσκολο. Και το καλο παιξιμο ειναι ολη η δουλεια.
β) Κανονικα, ολοι οι εκτελεστες (και οι κλασσικοι) βαζουν το δικο τους υφος και τροπο στην εκτελεση ενος κομματιου.
γ) Δεν μιλησα για τη δυνατοτητα να αυτοσχεδιαζει καποιος σε ενα κομματι,  κανωντας σολο. Εννοουσα για τη δυνατοτητα να μπορει, κανωντας τις αλλαγες που πρεπει στην παρτιτουρα, ή βαζωντας την τεχνικη που πρεπει σε αυτο που διαβαζει, να το κανει να ακουγεται να .. μοιαζει με το κομματι που παιζει. Αφου αν παιξει οτι γραφει η παρτη, θα ακουστει συνηθως .... κατι αλλο.
δ) Σιγουρα η φιλη σου για να ειναι επαγγελματιας αυτο θα το κανει, εκτος αν δουλευει μονο για πολυ καλους στο γραψιμο μαεστρους. Αναλογα βεβαια και το ειδος μουσικης που παιζει. (οι περισσοτεροι μαεστροι επιλεγουν μουσικους που "συμμορφωνουν" αυτο που τους δινουν να παιξουν, γιατι αλλιως θα χασουν τη δουλεια τους .... οι μαεστροι).
ε) οι επαγγελματιες, σε πολλα ειδη μουσικης, πρεπει να εχουν τη δυνατοτητα και να αυτοσχεδιαζουν (σολο). Αλλιως ....
(αυτες ειναι οι αποψεις μου, δεν λεω να τις ενστερνιστει καποιος, απλα εχουν βγει απο 25 χρονια επαγγελματικης εμπειριας σε λαιβ και δισκογραφια ολων των ειδων μουσικης)

Το γ ειναι το θεμα που θιγω στο θεμα αυτο. Μπορει καποιος που εχει σπουδασει κατι αλλο, να κανει  "τις αλλαγες που πρεπει στην παρτιτουρα, ή βαζωντας την τεχνικη που πρεπει σε αυτο που διαβαζει, να το κανει να ακουγεται να .. μοιαζει με το κομματι που παιζει"
??
Απαντησες νομιζω τελεια. στην παραθεση.
Εκτος κι αν καποιος θελει σκοπιμα να ακουγεται σαν ... "ψαλτης, που τραγουδαει σύγχρονο τραγουδι".
Εδω ειναι δυσκολο να παιξει καποιος καλα ενα αλλο ειδος απο αυτο που εχει μαθει (πχ ενας jazz κιθαριστας να παιξει rocκ και το αντιθετο κλπ), θα παιξει αλλο οργανο?
Γιατι αλλο οργανο ειναι η κλασικη, αλλο η μοντερνα κιθαρα.
Για την μοντερνα ιδιως, υπαρχουν 1002 ειδη κατευθυνσης.
Και εκει, πρεπει παλι να επιλεξει να μελετησει το ειδος που θελει να παιξει μια μερα.
Χωρις απαραιτητα να αφησει εκτός ολα τα υπολοιπα. Οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο. Αλλα βασικα το ειδος που θελει.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/14, 16:34 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #13 στις: 04/06/14, 23:50 »
Σπύρο Δέλτα, σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.


O συμφορουμίτης difono, έστειλε σε π.μ. ( μου επέτρεψε να το ποστάρω μια και δεν έχει εξοικείωση με τα φόρουμ ) :

"" Αυτό που θέλω να παίξω όπως είπες, είναι Cafe De L' art " ( Μαυρουδής - Μάργαρης ) διασκευές
Μάλαμα, Περίδη, Παπάζογλου, Λοΐζο, Χατζιδάκη, Σπανό, Ντίλαν κτλπ ( εκτός από κλαρίνα, αν και μένω Ηγουμενίτσα )
Δε με απασχολεί το πτυχίο καθόλου, απλά να μάθω να παίζω αυτό το στυλ.
Αν εξαιρέσουμε κάποια βιβλία του Μπουντούνη, με πολύ δυσκολία βρίσκω παρτιτούρες σκόρπιες σε κάποια άλλα βιβλία.
Ο δάσκαλος στο ωδείο, δυσκολεύεται και αυτός πλέον να μου βρει κάτι, πέρα από σπουδές και ασκήσεις.
Έτσι νόμιζω ότι μαθαίνω οδήγηση, χωρίς να πρόκειται ποτέ να οδηγήσω...
Τώρα, το άλλο στυλ, πχ παίζω Ρέμο και βγάζω ένα τραγούδι με 6-7 συγχορδίες, δε μου αρέσει τόσο.
Θέλω να ξέρω όμως, αν πράγματι δεν υπάρχουν τέτοιες παρτιτούρες, μήπως να το γυρίσω σε ακουστική ;;
Φαντάζομαι βέβαια ότι η ακουστική είναι για ποπ στυλ ( Ρέμος, Χατζιγιάννης.. )
Αλλά τι να κάνω ; Από το τίποτα. ""


Του έδωσα μια κατεύθυνση στο google : classical guitar music sheets
και στο sumotorrent : http://www.sumotorrent.sx/fr/search/classical-guitar-music-sheet
για ξένα κλασσικά κομμάτια, μια και για ελληνικά δε γνωρίζω.






Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #14 στις: 05/06/14, 11:03 »

Αν ελληνικα τραγουδια θεωρησουμε τον Β. Παπακωνσταντινου, Πυξ Λαξ, Μαχαιριτσα, Τρυπες κλπ, η κλασικη κιθαρα ειναι μακρυα. Καλυτερα θα ηταν να μαθαινε κανεις μοντερνα κιθαρα, εστω jazz. Πιο κοντα ειναι.
Αν βασικα μιλαμε για Χατζηδακη, Ξαρχακο, Σαββοπουλο, Θεοδωρακη, καποια εντεχνα πχ καποια απο Μαλαμα, Περιδη κλπ, ΟΚ γινεται δουλεια και με τις κλασσικες σπουδες.
Αν βασικα μιλαμε για λαικα πχ Καρρα, Παολα κλπ, ή ελληνικο ποπ πχ Ρουβα, Βανδη κλπ, ΟΚ δεν το συζηταμε

Αυτη ειναι η αποψη μου.
Αυτο ακριβως. Αν και κλασσικος κιθαριστας ποτε δεν κατευθυνω ενα μαθητη μονο στην κλασσικη. Αν και υπαρχει απειρο υλικο εκθμαθησης (οχι απλα υλικο για κομματια, μιλαμε για τεχνικη και ασκησεις) αν δεν ειναι αυτο που θελει ο μαθητης ειναι δωρο αδωρο. Αντι να τον κερδισεις θα τον κανεις να βαρεθει.
Για ελληνικα κομματια με κλασσικη παρτιτουρα μου ερχονται στο μυαλο ελληνες συνθετες Χατζιδακις(Κεμαλ), Θοδωρακης(επιταφιοι) που κομματια τους εχουν ενταχτει στο κλασσικο ρεπερτοριο με τετοιο τροπο που ακουγονται λες και αρχικα γραφτηκαν ετσι. Απο πιο συγχρονους η κλασσικη παιδεια με βοηθησε στο να παιξω καποια εντεχνα κομματια συγχρονων οπως ο Μαλαμας(πχ Αραχνη) , Περιδη ακομη και την Αυρα του παναγοπουλου που απαιτει τεχνικη δακτυλισμου.
Παντως ουτε εγω συνιστώ να μαθει καποιος κλασσικη για να παιζει τραγουδια... Συμπληρωματικα ναι, για να αποκτησει τεχνικες αρπισματων με τα δακτυλα και την αναγνωση πολυφωνικης παρτιτουρας. Αλλα αυτο θα ειναι ενα 5 αντε 10% του ρεπερτοριου του.


Να πω και την δικη μου εμπειρια, Μεταλλας, μολις ειχα αρχισει κλασσικη επαιζα με ανεση το nothing else matters , ε φτανω στα solo μερη και... wtf is bending??!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/14, 11:12 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΑΣΙΚΗ Ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ;
« Απάντηση #15 στις: 07/06/14, 01:58 »
ΑΝ και δε διάβασα ολόκληρο το θέμα... ρωτάω... τί εννοεί κανείς όταν αναφέρεται στην "κλασσική κιθάρα"; Εννοεί το όργανο ως κατασκευή (χοντρικά νάυλον χορδές); Εννοεί την τεχνική παιξίματος του οργάνου (χοντρικά κρούση χορδών με τα δάχτυλα); Εννοεί το ρεπερτόριο; Προφανώς είναι ΚΑΙ τα 3 αλλά λίγοι μη κλασσικοί κιθαρίστες το αντιλαμβάνονται..

Το λέω αυτό επειδή συνήθως όταν κάποιος αναφέρεται στην "κλασσική κιθάρα" σκέφτεται σουίτες του Bach (που συνήθως ΔΕΝ έχει ακούσει κιόλας) ενώ η κλασσική κιθάρα είναι ποοοοοοολύ περισσότερα τα οποία είναι άκρως ενδιαφέροντα ακόμα και για έναν οπαδό των Motorhead και η γνώση της κλασσικής κιθάρας εγγυάται πως κομμάτια όπως των Πυξ-Λαξ, του Μάλαμα και του Περίδη είναι μετά απο εύκολα εως γελοία!

ΑΝ κάποιος βέβαια έχει ακούσει μεν σοβαρή κλασσική κιθάρα και έχει καταλήξει πως τον ενδιαφέρει να παίζει πχ. ακκομπανιαμέντα με πένα για την παρέα του στην παραλία, προφανώς και θα κινηθεί προς την ακουστική. Η κλασσική θα είναι γι'αυτόν χάσιμο χρόνου και κόπου. Αλλά αν κάποιος θέλει να παίζει πολυφωνικές εκτελέσεις με δάχτυλα των κομματιών που του αρέσουν ε τότε... πρέπει να μάθει να παίζει κλασσική κιθάρα τουλάχιστο μέχρι ένα επίπεδο Μέσης.

Βεβαίως, να τα λέμε και αυτά, το ρεπερτόριο διασκευών σε γνωστά Ελληνικά κομμάτια για κλασσική είναι ολίγον φτωχό και μάλλον κακογραμμένο. Εξαιρείται ο Μπουντούνης σε διασκευές Χατζηδάκι (μιας και ήταν και συνεργάτης του Μάνου) και ολίγον ο Ασημακόπουλος. Σε ξένα κομμάτια βέβαια υπάρχουν πολύ περισσότερες και καλύτερες προτάσεις.

Πάντως ένας καλός γνώστης κλασσικής κιθάρας μπορεί σχετικά εύκολα να κάνει τις δικές του διασκευές στα κομμάτια που του αρέσουν ΕΑΝ του αρέσει το κλασσικοκιθαριστικό παίξιμο. Ας ακούσει κάποιος το album "Rock Of My Soul" του Π. Μάργαρη και θα καταλάβει μια χαρά τι εννοώ!

Για να μη μακρυγορώ η δική μου απάντηση στο φίλο difono θα ήταν: Σου αρέσει φίλε μου αυτό που κάνεις; Νιώθεις καλά όταν στήνεις την κλασσική κιθάρα επάνω σου (και τα χέρια σου επάνω της) και παίζεις αυτά που σου έχει βάλει ο δάσκαλός σου με αυτό τον τρόπο; Τότε συνέχισε και κάθε μέρα θα ανακαλύπτεις όλο και πιο όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα πάνω στην κλασσική κιθάρα ενώ σύντομα θα ανακαλύψεις πως μπορεί να κάνεις πάνω της και αυτά που εσύ θες! Δεν σου αρέσει; Τότε άσε την κλασσική κιθάρα στην άκρη, πάρε μια ακουστική και μπόλικες πένες και ξεκίνα!!! ;)

Υ.Γ. Όταν άρχισα να κάνω έρευνα για να γραφτώ σε ωδείο, ούτε ήξερα τι ήταν η κλασσική κιθάρα, ούτε με ενδιέφερε! Ήμουν (και είμαι) ένας αμετανότος μεταλάς και με ενδιέφερε ΜΟΝΟ η Metal κιθάρα!! Η εξήγηση όμως που είχα κάνει με το σπίτι μου ήταν πως αν θέλω να γίνω κιθαρίστας θα πρέπει να πάρω και πτυχίο. Και πτυχίο δίνει ΜΟΝΟ η κλασσική κιθάρα. Και εκεί που σχεδόν είχα ξεμείνει απο ελπίδες, πήγα σε ένα ωδείο που μου είπαν μεν τα ίδια πράγματα αλλά με ενημέρωσαν πως καλά θα κάνω να γνωρίσω των έναν απο τους δύο καθηγητές κιθάρας του ωδείου που ακούει και αυτός Metal και θα συνεννοηθώ μια χαρά μαζί του!!

Πήγα να τον γνωρίσω και άρχισε να μου μιλά για τους Maiden τον Dio τους Zeppelin, τους Queensryche ενώ όταν με ρώτησε τι μου αρέσει απο κιθαρίστες του ανέφερα (για να δείξω πως κάτι ξέρω κι εγώ) τον Malmsteen! Και τότε... μου έπειξε τη 2η σπουδή του Villa Lobos (ο Songless ξέρει τι εννοώ) και εμένα... μου έπεσαν τα δόντια ένα ένα στο πάτωμα!!! Και μετά μου είπε απλά: Αν θες να παίξεις έτσι και καλύτερα, τότε θα μάθεις κλασσική κιθάρα και εγώ θα σου δείξω 5 πράγματα και για την ηλεκτρική κιθάρα και θα γίνεις φοβερός και στα 2 είδη!! Και έτσι έγινε!!! Και αυτό κάνω κι εγώ τώρα στους μαθητές μου!! ;) Συμπέρασμα: Τα πάντα είναι και θέμα δασκάλου!!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/14, 02:22 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/02, 16:00
από geonahta
27 Απαντήσεις
33206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
12 Απαντήσεις
7348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
80 Απαντήσεις
161900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/15, 08:10
από sofitia
9 Απαντήσεις
4914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 17:52
από sofitia
0 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 15:04
από Lost_Highway
7 Απαντήσεις
6491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/10, 14:50
από Lost_Highway
16 Απαντήσεις
12682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 19:19
από geopaok
7 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82
4 Απαντήσεις
8369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 11:41
από George Stef