Αποστολέας Θέμα: Μουντομπάσκετ 2010  (Αναγνώστηκε 54575 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #150 στις: 15/09/10, 18:05 »
Επισης οταν υποστηριζετε οτι μια οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων εχει μια γενετικη προδιαθεση για μια οποιαδηποτε ιδιοτητα καλο θα ειναι να χρησιμοποιειτε ως επιχειρημα καποια σοβαρη επιστημονικη ερευνα, αν υπαρχει, και οχι τι λενε "εμπειρικοι" επιστημονες οπως σχολιαστες αγωνων η καποιος σε ενα site, γιατι για το συγκεκριμενο θεμα πολυ μιλαμε για αλλο ενα στερεοτυπο της Αφροαμερικανικης κοινοτητας, οποτε δεν ισχυει σε αυτο το βαθμο που το παρουσιαζουν διαφοροι, που εχει σκοπο να υποτιμησει τις πνευματικες και διανοητικες ικανοτητες των μαυρων της Αμερικης (δειτε εδω).


Δεν υποστηριξε κανενας οτι οι μαυροι ειναι βλακες, να το πω ωμα...

Αμα ηταν για να λεμε τη γνωμη μας καθε φορα να βαζουμε και ενα επιστημονικο, ερευνητικο πορισμα, σωθηκαμε...εξαλλου, δν ειπαμε κατι αρνητικο, το αντιθετο θα ελεγα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #151 στις: 15/09/10, 18:14 »


Σύμφωνοι και πολύ καλά κάνει...Για αυτό κιόλας έχει και τεράστιο πλεονέκτημα στον αθλητισμό σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες, πράγμα άδικο.
Ό,τι να ΄ναι....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #152 στις: 15/09/10, 18:17 »
Κουβεντα περι "καθαροαιμων" εθνικων ειναι αστεια, για οποια χωρα και να μιλαμε.
Το μονο αποδεικτικο στοιχειο για το 'εθνος' που ανηκεις ειναι το διαβατηριο σου, και το θεμα θεωρειται ληξαν.  ;)


When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #153 στις: 15/09/10, 19:22 »
Σωστός ο J.P.... Έτσι κι αλλιώς, είναι γελοίο να το συζητάμε για τους μαύρους της Αμερικής ενώ σε πολλές εθνικές υπάρχουν παίκτες που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε άλλη χώρα και μετέπειτα άλλαξαν υπηκοότητα..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #154 στις: 15/09/10, 20:17 »
Επισης οταν υποστηριζετε οτι μια οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων εχει μια γενετικη προδιαθεση για μια οποιαδηποτε ιδιοτητα καλο θα ειναι να χρησιμοποιειτε ως επιχειρημα καποια σοβαρη επιστημονικη ερευνα, αν υπαρχει, και οχι τι λενε "εμπειρικοι" επιστημονες οπως σχολιαστες αγωνων η καποιος σε ενα site, γιατι για το συγκεκριμενο θεμα πολυ μιλαμε για αλλο ενα στερεοτυπο της Αφροαμερικανικης κοινοτητας, οποτε δεν ισχυει σε αυτο το βαθμο που το παρουσιαζουν διαφοροι, που εχει σκοπο να υποτιμησει τις πνευματικες και διανοητικες ικανοτητες των μαυρων της Αμερικης (δειτε εδω).


Δεν υποστηριξε κανενας οτι οι μαυροι ειναι βλακες, να το πω ωμα...

Αμα ηταν για να λεμε τη γνωμη μας καθε φορα να βαζουμε και ενα επιστημονικο, ερευνητικο πορισμα, σωθηκαμε...εξαλλου, δν ειπαμε κατι αρνητικο, το αντιθετο θα ελεγα...

βασικά αυτό που λέμε(και είπα και εγώ) έχει να κάνει με την επιστήμη οπότε θα θελε μια σχετική απόδειξη....
o draned είπε πως αυτό που υποστηρίζουμε δεν ισχύει και πως το βγάλανε οι "λευκοί" τέλος πάντων για να πούνε: "ναι...οι μαύροι έχουν γενετική προδιάθεση προς καλύτερα σωματικά χαρακτηριστικά...αλλά δεν είναι καλοί σε άλλους τομείς (βλ. διανόηση)"...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #155 στις: 15/09/10, 21:08 »
Βασικα αυτου του τυπου δηλωσεις εννοουσα (τυχαια επιλογη το διευκρινιζω):

Είναι σωστά αυτά που λέει ο Αστέρης. Η μαύρη φυλή έχει την προδιάθεση για καλύτερη γράμμωση απ'ότι οι υπόλοιποι επομένως είναι πιο εκρηκτικοί (δές πώς κλέβαν την μπάλα από τα χέρια των αντιπάλων), έχουν μεγαλύτερη επιτάχυνση (αιφνιδιασμοί) και τρομερό άλμα (ριμπάουντ,καρφώματα κτλπ), επομένως έχουν πλεονέκτημα έναντι των υπόλοιπων στο μπάσκετ. Δεν έχουν καμμία σχέση με ρατσισμό αυτά, είναι πραγματικότητα. Για αυτό κιόλας στο NBA στους 10 μαύρους αντιστοιχεί ένας λευκός, κάτι ξέρουν και οι Αμερικάνοι που επανδρώνουν με αυτό τον τρόπο την εθνική τους. ;)

Εγω ηθελα να πω, μαλλον δεν εγινα κατανοητος, οτι αυτες ειναι στερεοτυπικες αντιληψεις που εχουν επικρατησει χρονια τωρα. Δεν κατηγορω κανεναν που τις αναπαραγει, αλλα οταν υποστηριζει οτι ειναι πραγματικοτητα βασιζομενος στο τι ακουγεται και μαλιστα σε ενα τετοιο συνθετο θεμα εμενα καπως μου "ακουγεται". Δηλαδη ας γινει μια σχετικη "ερευνα" (παρα πολυ ακραιο)  η τουλαχιστον ας διατυπωθει μια επιφυλαξη η οτι προκειται περι προσωπικης εκτιμησης. Ετσι κι αλλιως δεν ηταν ενα θεμα που απτεται μονο της προσωπικης κρισης/γνωμης του καθενος οπως π.χ. αν ειναι σωστη η λαθος η τακτικη της εθνικης Αμερικης η ποιος επρεπε να ειναι στη βασικη πενταδα.

Επισης δεν ειναι ολα τα στερεοτυπα αρνητικης φυσης (π.χ. λατινος εραστης, οι Ασιατες ειναι καλοι στα μαθηματικα κ.τ.λ.) δεν παυουν ομως να ειναι στερεοτυπα και οτι συνεπαγεται αυτο.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #156 στις: 15/09/10, 21:22 »
Ο granger πχ που είχε μικρή συμμετοχή σε αυτή την ομάδα, θεωρείται παίχτης star στο nba και είχε μέσο όρο 24 πόντους πέρυσι...)


+1000... Κανενα δευτερο δεν κατεβασε, ολη η ομαδα αποτελουνταν απο σταρ του NBA...
Οσο για το Granger οσοι εχουν δει Indiana ξερουν... ;)


Επισης οταν υποστηριζετε οτι μια οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων εχει μια γενετικη προδιαθεση για μια οποιαδηποτε ιδιοτητα καλο θα ειναι να χρησιμοποιειτε ως επιχειρημα καποια σοβαρη επιστημονικη ερευνα


Υπαρχει διαφορα σε εναν τενοντα ή ενα μυ δε θυμαμαι τωρα καλα... Αλλα ειναι πιο αλτικοι και πιο εκρηκτικοι πως να το κανουμε... Επισης ο πρωτος Καυκασιος που κατεβηκε τα 10'' στα 100 μετρα ηταν ο Γαλλος Λεμετρ πριν λιγες μερες.
Ο πρωτος μαυρος τα εκανε 30 ή 40 χρονια πριν... Οποτε δικο μου συμπερασμα ειναι οτι υπαρχουν και λευκοι με αθλητικα προσοντα σε μκροτερο ποσοστο ομως απο εγχρωμους.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #157 στις: 16/09/10, 00:29 »


Επισης οταν υποστηριζετε οτι μια οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων εχει μια γενετικη προδιαθεση για μια οποιαδηποτε ιδιοτητα καλο θα ειναι να χρησιμοποιειτε ως επιχειρημα καποια σοβαρη επιστημονικη ερευνα


Υπαρχει διαφορα σε εναν τενοντα ή ενα μυ δε θυμαμαι τωρα καλα... Αλλα ειναι πιο αλτικοι και πιο εκρηκτικοι πως να το κανουμε... Επισης ο πρωτος Καυκασιος που κατεβηκε τα 10'' στα 100 μετρα ηταν ο Γαλλος Λεμετρ πριν λιγες μερες.
Ο πρωτος μαυρος τα εκανε 30 ή 40 χρονια πριν... Οποτε δικο μου συμπερασμα ειναι οτι υπαρχουν και λευκοι με αθλητικα προσοντα σε μκροτερο ποσοστο ομως απο εγχρωμους.

Βασικα, αυτο ειναι ο μυθος...λεγανε οτι εχουν ενα μυωνα παραπανω κλπ, αλλα αυτο ειναι απλα αστικος μυθος. Ολοι οι ανθρωποι εχουν τον ιδιο αριθμο μυωνων, ισως να υπαρχει διαφορα μεταξυ ανδρων και γυναικων σε καποια ζευγαρια μυωνων, αλλα αυτο δν το θυμαμαι.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #158 στις: 16/09/10, 01:03 »
Διορθωση... Τα 10 δευτερολεπτα εγχρωμος σπριντερ τα κατεβηκε το 1968...
Αυτο δεν ειναι μυθος, ειναι  γεγονος. ;)


Επειδη εχουμε ξεφυγει εντελως απο το θεμα ομως σταματαω εδω. Καλα κανουν και παιζουν μπασκετ. Περα απο καλοι παικτες ειναι και αθληταραδες και χαιρεσαι να τους βλεπεις.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #159 στις: 16/09/10, 01:06 »
Διορθωση... Τα 10 δευτερολεπτα εγχρωμος σπριντερ τα κατεβηκε το 1968...
Αυτο δεν ειναι μυθος, ειναι  γεγονος. ;)


Hταν ενας που ετρεχε στο Περου, αν δν κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #160 στις: 16/09/10, 04:51 »
Στο Σακραμεντο στην Αμερικη.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #161 στις: 16/09/10, 12:43 »
Στο Σακραμεντο στην Αμερικη.

Ε, μαυρος θα ηταν που ξεβαψε απο τον ηλιο...:P ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #162 στις: 25/09/10, 18:15 »
"Και όμως, ορισμένοι προτιμούν να μυρίζουν το αντηλιακό του Μαρτάκη και του Ρέμου παρά τον ιδρώτα του Ναβάρο..."
 
Nίκος Παπαδογιάννης

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #163 στις: 25/09/10, 18:56 »
δεν θα θελα να μυρισω κανενος ιδρωτα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #164 στις: 26/09/10, 15:02 »
"Και όμως, ορισμένοι προτιμούν να μυρίζουν το αντηλιακό του Μαρτάκη και του Ρέμου παρά τον ιδρώτα του Ναβάρο..."
 
Nίκος Παπαδογιάννης


Επειδη μαλλον αναφερεται στον Παπαλουκα και τις διακοπες του στη Μυκονο να τονισω πως ο Θοδωρης ετρεχε παντα για την Εθνικη ομαδα και οι επιτυχιες μας οφειλονται σε ενα μεγαλο ποσοστο σε αυτον...
Τωρα για το αν αρνηθηκε στα 34 του μετα απο δυο γεματες σεζον με ΟΣΦΠ να κανει προετοιμασια ειναι δικο του θεμα.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 ... 12 13 » Αθλητισμός

309 Απαντήσεις
77418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 23:15
από Marios Demigod
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
44983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
6 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
66 Απαντήσεις
33234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
44 Απαντήσεις
11449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan