Αποστολέας Θέμα: LAVA CABLES για pedalboards  (Αναγνώστηκε 4534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
LAVA CABLES για pedalboards
« στις: 06/06/10, 10:12 »
καλημερα παίδες

Εχετε δοκιμασει τα Lava cables ?


τα δοκίμασα πρόσφατα κ εχω να πώς με κέρδισε παρα πολυ το φις τους σε σχεση με τα george ls
Ειναι πολυ ευκολα στο μοντάρισμα, πραγματικα εύκολα και όπως θα δείτε στο video το φυς τους ασφαλίζει αφου ειναι βιδωτο

¨οσο αφορα τον ήχο χρησημοποιουσα απο evidence the monorail το οποίο ίσως προτιμω σε ήχο αφου στα αυτιά μου αφηνουν τις πρίμες συχνοτητες να περάσουν αβίαστα αλλά...μου βγαινει η παναγια να τα περασω σε φις George ls, και ρε παιδια οκ μαλλον κατι δεν κανω σωστα εγω αλλά ανα τακτα χρονικα διαστηματα κοβετε η επαφη και θελει φτιαξιμο πάλι. Γεγονος ξενερωτικο

Αλλο υπερατου τον lava ειναι το πολυ μικρό τους φυς είναι το μικροτερο που εχω δει σε solderless καλώδια με αποτελεσμα να κερδιζεις πολυ χωρο στην πεταλιερα σου αν εχεις αρκετα πεταλια


μειονεκτημα τους η τιμή τους αφου για την τσεπη μου ειναι ακριβα
αν θυμαμαι καλα ενα μετρο καλωδιο και 4 φισακια 35 ευρω
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/10, 10:13 από jkstigma »

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #1 στις: 06/06/10, 11:30 »
Προσωπικα δεν εμπιστευομαι καθολου τα solderless καλωδια. Ειναι βεβαια βολικα αν αλλαζεις συνεχει το setup της πεταλιερας και κερδιζεις και ωρο. Ομως θα προτιμουσα  καλο "χυμα" καλωδιο (που δε χρειαζεται καν να ειναι ακριβο μια και τα καλωδια δεν εχουν "ηχο", αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) και soldered Switchcraft η Neutrik βυσματα.


π.χ.: http://www.thomann.de/gr/cordial_cgk_122_sw.htm + http://www.thomann.de/gr/neutrik_np2_rx.htm
και με λιγο soldering εχεις ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ αποδοσης καλωδιο που δεν καταλαβαινει και τιποτα. Με τα θηρια τα Neutrik βεβαια χανεις σε χωρο οταν ειναι στριμοκωλα τα πραγματα.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #2 στις: 06/06/10, 12:02 »
οντως δυο neutrik τρωνε σχεδον οσο χώρο και ενα πεταλακι
χα

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #3 στις: 06/06/10, 12:22 »
Πράγματι κάτι δεν πρέπει να κάνεις καλά,δεν εξηγείται να χάνεται η επαφή τόσο εύκολα,αν και δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα βύσματα/καλώδια.

Πόσο διαφορά σε πάχος έχουν τα δικά του Lava με το Monorail έχεις τσεκάρει;

Τα μικρά σε διαστάσεις βύσματα σίγουρα είναι μεγάλο συν γι αυτούς που χρησιμοποιούν πολλά πεταλάκια.
Πολλά χρόνια χρησιμοποιώ solderless καλώδια (George l's,Zaolla silverline),ποτέ δεν μου έχει παρουσιαστεί το παραμικρό,τώρα τι χρήση κάνει ο καθένας μας δεν μπορώ να ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #4 στις: 06/06/10, 13:21 »
το καλωδιο lava ειναι καπου 1 mm Πιο παχυ απο το monorail
τα πεταλια μου δεν τα εχω ακινητοποιημενα σε pedalboard αλλα σε μαλακη θηκη της electroharmonix
http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_pedalbag.htm

γενικα τα φυσακια της Lava αν δειτε πως κουμπωνουν θα δειτε οτι ειναι πιο ασφαλισμενα ετσι
 παντως ξανα λεω το υπερ ατου τους ειναι το μεγεθος

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #5 στις: 07/06/10, 16:11 »
(που δε χρειαζεται καν να ειναι ακριβο μια και τα καλωδια δεν εχουν "ηχο", αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)

Τα καλωδια δεν εχουν ηχο, επηρεαζουν ομως τον ηχο που περναει απο μεσα τους. Π.χ. αν εχουν μεγαλη πυκνωτικη χωρητικοτητα (ο ενας αγωγος απο τον αλλο), τοτε θα σου κοβουν πριμα, σαν να εχεις γυρισει λιγο το ποτενσιομετρο του tone στην κιθαρα σου. Επισης διαφορετικα περναει το σημα απο ενα καλωδιο 2χ0.15 6-strands και αλλιως απο ενα 2χ0.30 12-strands. Διαφορετικα σε 2χ0.50 6-strands & 2χ0.50 12-strands (τα δυο τελευταια κυριως σε καλωδιο καμπινας θα ακουσεις διαφορα). Διαφορετικα απο κραμα χαλκου, και αλλιως απο μονοκρυσταλικο καθαρο χαλκο.
Ενταξυ, αναλογα τι παιζει και τι μπορει να ακουσει ο καθενας, αλλα αν βαλεις διπλα-διπλα και δοκιμασεις ενα καλωδιο των 10 ευρω και ενα των 50, η διαφορα ειναι εκει και ειναι αμεσα αντιληπτη.
Τωρα αν συγκρινεις το καλωδιο των 50 και το καλωδιο των 200, τοτε... στην καλυτερη περιπτωση μπορεις να πεις οτι ειναι απλα διαφορετικα! Εκει, αν μπορεις να τα διαθεσεις, περνεις αυτο που σου αρεσει, ειτε ειναι αυτο των 50, ειτε των 200, αφου μπορεις να ακουσεις διαφορα, και αν αυτη η διαφορα εχει νοημα για εσενα (μπορει να θελεις να τα εχεις ολα στο στυλ σου, μεχρι την τελευταια λεπτομερεια, η μπορει να γραφεις στο στουντιο για μεγαλες παραγωγες), τοτε κανεις την αγορα.
Οσο αφορα τα Λαβα ειναι οντως πιο μικρα τα βυσματα απο οτι συνηθως και πιο αξιοπιστα απο τα George l's, ο κολητος π.χ. ειχε φτιαξει το ρακ με George l's και αμα τραβαγε κανενα να το βγαλει χαλαγε, ενω και το stripper που εχουν τα λαβα στο κιτ ειναι πολυ βολικο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #6 στις: 07/06/10, 17:56 »
Δε διαφωνω κατα βαση με οσα λες Jesus. Οποιονδηποτε σχετικο ρωτησεις, θα σου πει πως ο "ηχος" του καλωδιου αφορα ΜΟΝΟ το capacitance, που οσο πιο υψηλο ειναι τοσα περισσοτερα πριμα κοβει. Μετα μας ενδιαφερει να εχει καλη θωρακιση και να ειναι και ανθεκτικο. Προφανως τα πολυ φτηνα καλωδια δεν ειναι ο,τι καλυτερο, αλλα για να παρεις ενα καλοφτιαγμενο, καλα θωρακισμενο και με πολυ χαμηλο capacitance καλωδιο δε χρειαζεται να καταξοδευτεις.


Το"δεν εχουν ηχο" αφορα περιπτωσεις κατασκευαστων που ζητουν εξωφρενικα ποσα και δουλευουν τον κοσμο μιλωντας για καλωδια με "εξτρα μπασα", "γλυκα μεσαια", "ειδικη κατασκευη που αναδεικνυει τις αρμονικες" κλπ κλπ. Φανταζομαι οτι ξερεις κι εσυ για τι περιπτωσεις μιλαω.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #7 στις: 07/06/10, 18:02 »

Το"δεν εχουν ηχο" αφορα περιπτωσεις κατασκευαστων που ζητουν εξωφρενικα ποσα και δουλευουν τον κοσμο μιλωντας για καλωδια με "εξτρα μπασα", "γλυκα μεσαια", "ειδικη κατασκευη που αναδεικνυει τις αρμονικες" κλπ κλπ. Φανταζομαι οτι ξερεις κι εσυ για τι περιπτωσεις μιλαω.


Καλα ενταξυ αυτα ειναι για συνεφοπερπατουντες χαι-φιντελαδες, π.χ. ενας φιλος εχει nordost valhalla

στα ηχεια του, μιλαμε για πανω απο 2500 για καλωδια ηχειων μονο (ασημενια νομιζω), ελεος.... να μην βαλουμε και τα υπολοιπα καλωδια και το υπολοιπο συστημα μαζι... και ο ηχος του δεν ειναι κατι το σουπερ... εχω ακουσει σουπερ συστηματα, αλλα το καλυτερο που ειχαν ηταν τα ηχεια τους...

Στον χωρο της κιθαρας δεν χωρανε τα παραπανω, ακομα και σε στουντιο δεν προκειτε να ακουσεις διαφορα, ποσο μαλλον που να δικαιολογει 2500 για ενα καλωδιο...
Προσωπικα μεχρι 200 ευρω ΜΠΟΡΕΙ να τα εδεινα για ενα καλωδιο, αν εβλεπα οτι μου αρεσει, και ειχα καποια χρηση για αυτο που να δικαιολογει το ποσο (πχ. να συνοδευοταν απο αναλογα μηχανηματα σε επαγγελματικο στουντιο), απο εκει και επανω σιγουρα οχι, νομιζω με 200 ευρω μπορεις να φτιξεις το καλυτερο καλωδιο που υπαρχει κατασκευαστικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 18:12 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAVA CABLES για pedalboards
« Απάντηση #8 στις: 08/06/10, 00:23 »
ε ναι στην τελικη αν εχεις αρκετα πεταλια και μακρυ καλωδιο,,ετσι και αλλιως πριμα πανε περιπατο

Οποτε επιλεγεις καλα καλωδιακια σε λογικες τιμες και ενα καλο buffer  και ξεμπερδεψες

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/07, 17:25
από mace
653 Απαντήσεις
269510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
2 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 19:07
από jkstigma
...pedalboards...

Ξεκίνησε από zebric « 1 2 » Εφέ

33 Απαντήσεις
11727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 09:58
από teo_gp
4 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 16:44
από death
14 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/15, 00:15
από zeoy