Αποστολέας Θέμα: Pimp my guitar - ή αλλιώς, Πως να καλυτερεύσει το les paulάκι μου!  (Αναγνώστηκε 4817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Λοιπόν, εφόσον το μπάσσο είναι στο δρόμο του επιτέλους, ήρθε η ώρα να φτιάξω και την αγαπημένη μου les paul. Είναι μια Epiphone Les Paul Gothic, 22 τάστα, stock epi μαγνήτες, πλαστικό nut, grover κλειδιά (όχι locking), μαόνια, rosewood ταστιέρα, τα γνωστά, μια stock epi. Κι επειδή είμαστε και σε περίοδο για να μπούμε για ηχογράφηση, πρέπει να φτιαχτεί, οπότε ιδού τι σκέφτηκα:

1. Αλλαγή nut από πλαστικό σε γραφίτη.
2. Αλλαγή μαγνητών*
3. Αλλαγή γέφυρας*
4. Αλλαγή κλειδιών με locking*

- Το nut δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση, οπότε τ'αφήνω ως έχει, αν υπάρχουν περαιτέρω σχόλια για το υλικό του ευπρόσδεκτα.

- Όσον αφορά τους μαγνήτες, σκεφτόμουν κάτι σε 85/85, μια που με τα μαόνια της κιθάρας πιστεύω θα έχω τον ογκώδη, "ψιλοσάπιο" ήχο που θέλω. ΟΜΩΣ. Επειδή στο συγκεκριμένο είδος μουσικής που παίζω χρειάζομαι μερικές νότες να κρατάνε αρκετά (κοινώς πολύυυυ sustain) σκεφτόμουν αντί του 85 της neck να βάλω το sustainiac συστηματάκι της jackson, έναντι του fernandes το οποίο απλά πιάνει υπερβολικά πολύ χώρο κι είναι πολύ μπελάς, θέλει οπωσδήποτε extra routing το οποίο δεν θέλω να κάνω στην κιθάρα. Το cavity είναι αρκετά ευρίχωρο και παίρνει το κύκλωμα του sustainiac και δύο μπαταρίες άνετα (αν και ίσως ψιλοστριμωχτούν, αλλά τίποτα τραγικό). Θέλω όμως ν'ακούσω της προτάσεις σε σχέση μ'αυτή την ιδέα - του sustainiac και γενικά την καλυτέρευση του sustain - μια και έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με τον ήχο του κανονικού neck μαγνήτη του sustainiac όταν αυτό είναι απενεργοποιημένο. Αν κι έχω ακούσει πως το stealth plus μοντέλο (αυτό που είναι σαν humbucker δηλαδή) έχει και ικανοποιητικό neck μαγνήτη, και νομίζω πως έχεις την επιλογή να βγάλεις τον εργοστασιακό και να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο - στη δική μου περίπτωση θα προτιμούσα έναν EMG SA. Φυσικά με όλα αυτά θ'αλλάξουν τα ποτενσιόμετρα σε EMG, και πιθανώς και το pickup switch. Οπότε, ακούω...  8)

- Η γέφυρα τώρα είναι η stock tune-o-matic γέφυρα (stopbar). Ο μόνος λόγος που θέλω να την αλλάξω είναι η καλυτέρευση του sustain, και το μόνο που σκέφτηκα είναι μόνο η αλλαγή της γέφυρας, και όχι του stop bar, με μια schaller γέφυρα με rolllers. Δεν είχα κάποια καλύτερη ιδέα, εκτός ενός gotoh aluminium stopbar, το οποίο ακούγεται πολύ καλό, αλλά είναι απλά πολύ ακριβό για να το σκέφτομαι. Φυσικά η γέφυρα είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι ν'αλλάξω, μια και μέχρι τώρα κάνει τη δουλειά της μια χαρά, οπότε δεν χρειάζεται πιστεύω. Αν υπάρχει κάτι άλλο που θα βελτιώσει το sustain (όσον αφορά τη γέφυρα τώρα) ακούω προτάσεις.

- Τα κλειδιά φυσικά είναι τα stock grover και είναι πραγματικά απ'τα χειρότερα. Δεν ξέρω αν είναι φθορά απ΄τον χρόνο ή κάποιο λάθος στο setup/τοποθέτηση χορδών, αλλά με κάθε σήκωμα, ή με κάποιο "βαρύ" vibrato ακόμα, το κούρδισμα πάει βόλτα, οπότε είναι σίγουρο ότι θα αλλαχτούν. Σκεφτόμουν κάτι σε kluson lockheads (νομίζω πως είναι locking), αλλά ειδικά εδώ θέλω ν'ακούσω γενικά προτάσεις. Επίσης σκεφτόμουν κάποια sperzel locking, αλλά είναι υπερβολικά ακριβά και ακόμα το σκέφτομαι... Επίσης δεν θέλω κάτι "βαρύ", γιατί αυτή τη στιγμή η κιθάρα είναι τέλεια balanced και δεν θέλω ν'αλλάξει!  ;D

Γενικά δεν θέλω να ξοδέψω και μια περιουσία (μέχρι 400+ ευρώ μπορώ), αλλά η κιθάρα θέλω να φτιαχτεί, μια κι είναι η αγαπημένη μου, και δεν θέλω να "μαζέψω κι άλλα για να πάρω μια gibson"  ;). Όπως επίσης δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία περαιτέρω routing της κιθάρας κλπ. Αν υπάρχουν γενικά προτάσεις για καλυτέρευση του sustain κυρίως, και γενικότερα του ήχου και της "γενικής ποιότητας" της κιθάρας ακούω! Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν (μια κι έγραψα ολόκληρη έκθεση εδώ πέρα!  ;D).



Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
   Το θεμα μου θυμιζει το pimp my amp...  ;D ;D   Λαμπες παντως μην αλλαξεις  :P :P :P :P :P
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Ενα Yugo ή ενα απλο Fiat, οτι μετατροπη και να του κανεις  θα ξερεις παντα πως ειναι ενα Yugo ή Fiat αντιστοιχα που το εχεις φτιαξει μεχρι ενα σημειο και δεν παει παραπανω...  ;)  Ελπιζω να με πιανεις ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Για το nut θα πρότεινα το παλιό κλασικό κοκάλινο έναντι του γραφίτη. Έχει καλύτερο ήχο και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
μπορω να αγορασω εγω και να το στειλει σε δικη σου διευθυνση

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
μπορω να αγορασω εγω και να το στειλει σε δικη σου διευθυνση

Τhanx για την πρόταση ρε αλλά δεν θέλω να βάλω κανέναν σε κόπο...  :-[

αμα ηταν κοπος α)δε θα το εκανα ή β) θα σε χρεωνα εργατικα.
τα χουμε πει αυτα...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Λοιπόν, οι EMG μου φαίνονται πολύ καλή ιδέα. Όσο για το  sustainiac, τι να σου πω φίλε μου... Μου φαίνεται τελείως υπερβολικό, εκτός αν παίζεις μόνο floyd και Gary Moore.... Βέβαια, εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου καλύτερα από τον καθένα ;)
Το graphite nut είναι πολύ καλό και πολύ φτηνό, χτύπα το! Όσο για τα κλειδιά, αν πραγματικά δεν θέλεις στο μέλλον να αγοράσεις άλλη κιθάρα και σκοπεύεις να κρατήσεις την Epi σου, τα sperzels/schallers/grovers είναι επένδυση! Μπορεί τώρα να δώσεις 30-40 γιούρος παραπάνω αλλά σίγουρα δε θα το μετανιώσεις! Όσον αφορά το βάρος, η διαφορά θα είναι από ελάχιστη έως καθόλου!
Γέφυρα προσωπικά δε θα άλλαζα, τουλάχιστον όχι τώρα! Αν αγοράσεις όλα τα άλλα και δεις ότι η υπάρχουσα γέφυρα δε σε ικανοποιεί, το σκέφτεσαι....

Εναλλακτικά, μάζεψε άλλα 1500 ευρουλάκια και πήγαινε σε αυτόν τον τύπο να σου φτιάξει μια LG Gothic κλάσεις ανώτερη από οποιαδήποτε Gibson... ;)

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Κανείς άλλος καμιά γνώμη ρε παίδες?!?

ME ΓΡΑΦΕΙΣ ?? ;D

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Γιατί να μπλέξεις με active EMG όταν υπαρχουν τόσοι passive μαγνήτες όπου δε θα ανησυχεις για μπαταριούλες?
Έχω δοκιμάσει EMG Jakk wylde σε Jackson των 700Ευρώ και Gibson Dirty Fingers σε SX κιθάρα των 250ευρώ και τα 2 σε ενισχυτή solid state Peavy studio 65W και οι Gibson ακούγονται καλύτερα, δηλαδή καθαρότερα οι νότες/χορδές απ τους Emg, με ίδια ισχύ εξόδου(output) και με παραμόρφωση που στους Emg ακουγόταν καλά αλλά ελάχιστα fuzz-τζιτζίκι με μπάσσες,  ενώ στους Dirty Fingers ισορροπημενος-ισοσταθμισμένος ήχος με kolasmeno sustain όπως του Gary moore στο Thunder Rising!. Ένας Dirty Fingers( Gary Moore's custom pickup) κοστίζει 150 Ευρώ.
 Επίσης κάτι παίζει με τα κλειδιά σου γιατί μια epiphone explorer goth (2003) ενος φίλου με grover keys ξεκουρδίζει πιο δύσκολα και σπάνια από μια gibson Les Paul!
 Καλές μετατροπές!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Να παρεις τα Lockheads   ;D
Εχει και ενας φιλος ιδια και δεν ξεκουρδιζει τοσο ευκολα.
Και εγω συμφωνω με τους EMG, τους εχω βαλει στη μια ΛΠ μου (ή αλλη Λεσπολοειδης ειχε απο μαμα), και ειναι σουπερ. Ειδικα για το ειδος που παιζεις, και αφου ηδη σου αρεσουν, μην το σκευτεσαι καν...
οσον αφορα τις μπαταριες μπορει να μην χρειαστεις 2, αλλα και να χρειαστεις οι πιο πολλες ΛΠ χωρανε 2 (η  δικια σου ειναι λιγο πιο λεπτη βεβαια). Αν χρειαστεις και δεν χωρανε μπορεις να κανεις και πατεντα με stereo/balanced καρφι καλωδιο και εξωτερικη μπαταρια σε ενα κουτατι με τη μπαταρια  στο πατωμα   :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
3565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/05, 22:15
από iAnos...
8 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/05, 09:05
από guitarlover
1 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 14:07
από llorona
18 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/07, 01:28
από Jezus
14 Απαντήσεις
5696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 11:48
από taxfreesax
14 Απαντήσεις
9161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
8 Απαντήσεις
4713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 17:19
από Aenima
0 Απαντήσεις
1926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 14:06
από Mean
9 Απαντήσεις
4955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:20
από hot_sauce (φλουτσ)